Soho zet Montmartre geheel in de schaduw Fractievorming binnen Partij van de Arbeid? „V.V.D. blijft favoriet van confessionele partijen" „Half Nederland" voorziet crisis met werkloosheid Kerkwijk zoekt veerman voor zijn pontje Maar einde van grootste mode is in zicht Nog wel 600-800 man Ned. personeel naar A.F.C.E.N.T. Roden startplaats voor rodekaravaan Londen nog altijd „Swinging Town „Tien over roodbijeen GEKORTWIEKT SOHO STRIP-TEASE Korter werken bij Nooitgedagt Vrouw, die hijsbak op hoofd kreeg, overleden Ir. W. J. L. J. Merkx burgemeester van Breda Vrouw gered uit zinkende auto Miljoenenorder voor Lichtwerk-Hoogeveen Zestien ontslagen bij bouwbedrijf Den Haag houdt provo's maandag buiten spel P.v.d.A.-voorzitter: Franse communisten tegen China Duitsers spioneerden Kongo ZATERDAG 7 JANUARI 1967 (Van onze Londense correspondent) "l^anaf het ogenblik dat de „Beatles" furore maakten, is er een golf van ver- jonging over Engeland en in het bijzonder over Londen gegaan. Terwijl eens Parijs met zijn „existentialisten" de wereld veroverde, spoedden de vreemdelingen zich nu naar Carnaby Street en Kings Road om aan hun harts tocht naar het buitenissige te voldoen. Het gehele jaar 1965 was Londen „in", zoals 't genoemd wordtin de cafés, restanrantjes en winkels in die twee buurten voeren er wei bij. ook trouwens Earlscourt Road, want die lange slinger- straat moet men niet vergeten. Die kent eveneens zijn „minifrocks", zijn lang harige poedcljongens en de pubs en andere verzamelplaatsen, waar de jeugd zich met wilde dansen uitleeft bij gitaar en gezang. Jonge meisjes en jonge jongens hebben zich van de ouderlijke dwang losge maakt en seks als ideaal van een genotvol leven in het vaandel geschreven. De eerste stormvlaag van deze jeugd is echter voorbij en men kan wel als zeker aannemen, dat ook hier op over enige tijd een reactie zal vol gen, al zal de Engelse jeugd van he den nooit meer terugvallen op de oude leefwijze. Niettemin is het beeld van Londen, daar, waar de jeugd zich doet gelden, nog zeer interessant voor wie ervan houdt de fauna van een we reldstad te bestuderen. Nóg interessanter was het voor ons een vergelijking te maken tussen de jonge mensen in Parijs en in de En gelse hoofdstad, ten eerste omdat wij tientallen jaren in de Franse hoofd stad hebben gewoond en ten tweede omdat wij zojuist weer eens een kijk je hebben genomen op de linkeroever van de Seinestad. Wij wilden consta teren of het waar was, wat de Ameri kaanse en andere buitenlandse bladen schreven, dat Parijs met zijn opstan dige jeugd niet meer „dans le vent" is, zoals zij het daar noemen. En inderdaad! Op Saint-Germain- des-Prés wemelt het nog van toekom stige artiesten met hun „petites amies" en vooral van would-be kun stenaars. De Amerikaanse drugstores in de stad trekken een grote clientèle aan. Het is echter een feit, dat men er maar af en toe een „minijupe" ziet en dat langharige jongemannen uitzondering zijn. Wie naar Londen komt en iets van het moderne jeugdleven wil aanschouwen, moet niet denken dat Carnaby Street, waarover in alle delen van de wereld is geschreven, ook maar enigszins de vergelijking kan doorstaan met Montmartre of het vroegere Saint-Germain-des- Prés. Soho dat is het Engelse Montmartre en Soho steekt op het ogenblik' het oude Montmartre de loef af. Men vindt er ontelbare strip-tease-etablissementen met aan de ingang foto's die in elk ander land verboden zouden zijn en met speelclubs in handen van Britse doch ook veel Amerikaanse gang sters, die, evenals de jeugd, van oordeel zijn, dat Londen een „swin ging" stad is, waar men zijn geld en ondeugden kwijt wil. Carnaby Street, een straatje dat evenwijdig loopt met Regent Street, ten noorden van Piccadilly Circus, zit vol winkels, die de bonte, excen trieke kleding van meisjes en jongens etaleren. Cafés zijn er niet en als men niets te kopen heeft, is men gauw uitgekeken. Nee, het echte „swinging" leven vindt men in Kings Road, in Chelsea, dat al voor de oorlog het Montparnas- se van Londen was. De artiesten zochten daar hun heil in de huisjes van de zijstraten, o.a. in de „Mews". Het zijn doodlopende stegen met oude paardenstallen, die thans als woon- huisjes of ateliers zijn ingericht en nog vrij duur zijn. Maar goed, men kar. er altijd met een groep van vier of zes in tx-ekken. Kings Road loopt uit op Sloane Square met zijn befaamde Royal Court Theatre", dat volkomen in deze buurt past. Het voert hypermoderne toneelstukken op, van Osborn, Bec- ket, Saunders, Ionesco, terwijl het bovendien op zondagavond werk van onbekenden brengt. Elke dag, speciaal echter op zater dag wemelt het op de trottoirs van de brede Kings Road van de merkwaar digste typen, jonge mannen en jonge vrouwen, die men niet altijd direct van elkander kan onderscheiden. De broek is het universele kledingstuk. De broeken voor meisjes zijn hier trouwens veel eleganter dan in Pa rijs, dat hebben wij met eigen ogen kunnen constateren. Wij hebben een tijdlang in een van die glinsterende cafés, waar óf schet terende óf zachte muziek de bezoe kers in een schijnwereld van weelde brengt, naar de voorbijkomende jeugd zitten kijken. Er kwamen meisjes langs in smetteloos witte kleren en anderen van top tot teen in het zwart, dikwijls met lang gol vend haar. Kort haar is immers al geruime tijd niet meer in de mode. Er waren erbij met strakke pullovers en zij liepen zo uitdagend, dat oudere dames hen met naijverig misnoegen nastaarden. De verhouding tussen de seksen is erg vrij geworden. In het openbaar is men evenwel nog bijzonder Engels gebleven. Te Parijs zag ik overal in de cafés paartjes die zwijmelend in eikaars armen lagen en 's avonds kon je op de drukke Boulevard St. Ger main vaak twee wezens vastgenageld aan de grond zien staan, als het ware aan elkaar vergroeid, in een tien mi nuten durende omhelzing. In een Ita liaans café aan Kings Road heb ik eens zo'n paartje elkaar zien kussen. De liefde, die voor de Fransen aan geen plaats of tijd is gebonden, is voor de Engelsen nog altijd een huiselijke aangelegenheid, behalve dan voor de achtenswaardige bur ger die 's avonds niet van huis mag blijven en voor wie dan ook de „strip-tease-holen" (het zijn meest al vunze kelders) in Soho van des ochtends vroeg af open zijn. Men kan er al op de nuchtere maag te recht, betaalt een pond of ander half voor het lidmaatschap van de „club" en dan nog wat shillings voor een glas van het een of ander. In stomme aanbidding zitten daar dan mannen bijeen, die het ont- kleedproces gadeslaan zonder blijk te geven van enige opwinding. In het uiterste westelijke deel van de stad, in de bars, pubs en cafés van Earlscourt Road, zitten 's avonds veel oudere mensen uit het „blanke" gedeelte van de Commonwealth, Australiërs, Canadezen en Nieuw- 9 Het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf, heeft in be ginsel overeenstemming bereikt omtrent een loonsverhoging van vier procent. De nadere uitwerking hiervan hoopt het georganiseerd overleg 19 januari in een eindvergadering vast te stellen. zeelanders. Overdag beheerst ook daar de jaugd het plaveisel, zij het met wat minder extremisme dan in Kings Road. Merkwaardig is, dat Londen on danks de massale immigratie van kleurlingen uit die zelfde Common wealth géén bepaalde wijk kent, waar zij als het ware overheersen, zoals te genwoordig te Parijs het Quartier La- tin letterlijk zwart ziet van de negers uit alle delen van Afrika. Wie naar Earlscourt Road trekt, vindt daar ook het „Lamda Theatre", een experi menteel theatertje van de Royal Shakespeare Company", dat af en toe voorstellingen geeft van absurd to neel en dat ook enkele „happenings" heeft gebracht, waarop, zoals ge woonlijk, „nothing happened". De rage ervan is gauw afgenomen. „Swinging" Londen bestaat dus nog steeds, maar over een jaar zal wel veel van de uitdagende mode en de uitdagende levenswijze uit het stads beeld zijn verdwenen. Wie geregeld te Londen komt en de polsslag van de tijd kent, voelt nu al, dat de eerste opwinding over wat men durft te dra- ge\ (of niet te dragen) en wat men durft te doen bezig is te verdwijnen. Wie dus een boeiend tijdsverschijnsel wil meemaken, zal zich enigszins moeten haasten. IJLST De directie van de N.V. J. Nooitgedagt en Zn. in IJlst heeft mee gedeeld dat het in de bedoeling ligt maandag 23 januari over te gaan tot werktijdverkorting voor 38 van de in to taal 140 bij „Nooitgedagt" aanwezige werknemers. De werkdagen zullen wor den teruggebracht van vijf tot drie per week, voor een maximale periode van zes weken. Na die tijd moet de directie de toestand opnieuw bekijken. Behalve schaatsen maakt „Nooitge dagt" veel gereedschap voor de bouw werken. De dalende conjunctuur in de bouwsector vindt, aldus de directie, haar terugslag op het bedrijf. De werktijdverkorting heeft geen be trekking op de afdelin g schaatsenpro- duktie. Wat deze afdeling betreft, ziet de directie thans met genoegen naar de heldere vrieslucht. A Zo zag het Amerikaanse tijdschrift „Time", Londen in de „Gay Sixties", meisjes in plastic met grootmoeders rijglaarzen, jongens met-te-lang haar en te-nauwe-broekjes. AMSTERDAM De 29-jarige mejuf frouw G. C. E. Meijerink uit Amster dam, die woensdagochtend op de Spie gelgracht werd getroffen door een neer stortende houten bak van een hijsinstal latie, is vrijdag in het Wilhelniina Gast huis aan haar verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat op het moment, dat zij een bouwwerk passeer de, de kabel brak, waaraan de 50 kg zware bak hing. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een honderdtal afge vaardigden naar het eendaags partij congres van de PvdA, dat vandaag in Haarlem wordt gehouden, is woensdag avond afzonderlijk in Utrecht bijeen ge weest. Het ging hier om de groep die in en om het boekje „Tien over Rood" voor een meer radicale koers van de PvdA pleit. De vergadering stond on der voorzitterschap van de Amster damse journalist H. Lammers en hield zich voornamelijk bezig met de te vol gen procedure tijdens het debat van vandaag ctver het nieuwe ontwerp-ver- kiezingsprogram van de PvdA. Het hoofdbestuur van de partij was niet uitgenodigd. Wel was aanwezig drs. H. M. Franssen, die uit hoofde van zijn contacten met de groep-Tien over rood op de hoogte was van de samenkomst. De groep, aldus een van de schrijvers van „Tien over rood" en initiatiefne mers van de vergadering, VARA-woord- voei'der A. van der Louw, had echter geen bezwaar gehad dat de heer Frans sen de discussies volgde. „De heer O DEN HAAG Bij K.B. is met in gang van 1 februari 1967 benoemd tot burgemeester van Breda ir. W. J. L. J. Merkx uit Overveen, gem. Bloemen- daal. De heer Merkx (45) is sinds 1954 lid van Provinciale Staten van Noord- Holland en sinds 1957 lid van het colle ge van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Hy is r.-k. en lid van de KVP. DEN HAAG Vrijdagmiddag om streeks kwart over twee is op het Om en Bij in Den Haag een personenauto te water geraakt, als gevolg van een slippartij bij het uitkomen van de bocht. Van de twee inzittenden wist de 25-jari- ge mej. A. A. M. W. zichzelf in veilig heid te brengen. Haar tante, de 52-jarl- ge mevrouw J. C. G. W.-V. kon, dank zij het optreden van de 18-jarige leer ling-monteur Freddy Kreune uit Delft en de 25-jarige telegrambesteller C. P. K. van rfér Plas uit Scheveningen, die zich gekleed te water begaven, uit de auto worden bevrijd en op het droge ge bracht worden. De dames, beiden afkomstig uit Den Haag, konden onmiddellijk in het langs het water gelegen ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen om op verhaal te komen. Zij hadden geen verwondingen opgelopen. De twee redders zijn werk zaam bij het aan het Om en Bij gele gen telefoon- en telegraafkantoor van de P.T.T. Een kraanwagen van de brandweer bracht later de wagen op de kant. De dames hadden de pech, dat juist op de plaats waar hun auto in het water reed, de stootrand over een afstand van enke le meters ontbreekt. HEERLEN - De Amerikaanse kolonel Gordon Moon, chef van de AFCENT- voorliehtingsdienst, heeft bekend ge maakt dat naar schatting nog 600 tot 800 man Nederlands burgerpersoneel zal geworven worden in verband met de NAVO-vestiging. Op het ogenblik is al ongeveer 50 man personeel aangeworven. Wanneer blijkt dat de Amerikanen een eigen ver zorgingsdetachement wensen, dan kan dit aantal zelfs stijgen tot ongeveer 1000. Per 15 februari zal AFCENT-Bruns- sum operationeel moeten draaien, in te genstelling tot 1 april, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag. Momenteel be vinden zich 40 NAVO-functionarissen in Brunssum. 15 februari zal dit aantal naar schatting 800 bedragen. Op het terrein van de voormalige mijn „Hendrik" zal binnenkort een win kel worden ingericht ten behoeve van de Amerikaanse NAVO-functionarissen. Verder werd bekend gemaakt, dat door AFCENT in gebruik zullen worden ge nomen het beambten-casino in Tree beek-Heerlen (o.o.mess), een voormalig beambtenstation van de Oranje-Nassau- mijnen (officiersmess) en het gezellen- huis in Brunssum (medisch centrum). In september zullen de familieleden van de gehuwde personeelsleden naar HOOGEVEEN De N.V. Lichtwerk in Hoogeveen heeft met de frame-vlieg tuigfabriek Société Nationale de Con structions Aeronautiques overeenstem ming bereikt over de assemblage van 27 hilikopters van het type Alouette-IH, die door het ministerie van Defensie zijn aangekocht voor de Koninklijke Landmacht. Met de order is een totaal bedrag van ruim f 20 miljoen gemoeid. De Nederlandse Luchtmacht heeft al 50 toestellen van hetzelfde type in ge bruik. Nederland komen, in verband met het feit dat het schooljaar pas in juli ein digt. Tegen die tijd hoopt men ook ge reed te zijn met de bouw van een in ternationale school, die, zoals werd be kend gemaakt, is geprojecteerd in Heer- lerheide, op de grens van Brunssum. HOOGEVEEN De directie van de firma Klijnsma. een bouwbedrijf in Hoogeveen. heeft bij het Arbeidsbureau in die plaats vergunning tot ontslag aangevraagd voor in totaal 16 perso neelsleden. Als reden voor het ontslag wordt genoemd de sterke vermindering van de opdrachten voor grote bouwpro jecten. Franssen was er gewoon", zei hij. Desgevraagd meende drs. Franssen, dat deze gebeurtenis niet geduid mocht worden als het begin van zgn. fractie vorming. In de socialistische partijtra ditie is het optreden van een fractie of georganiseerde oppositie binnen de par tij een van de ernstigste zonden tegen de partijdiscipline. De heer Franssen dacht, dat een der gelijke groep, als in Utrecht bijeen was geweest, na de verkiezingen wel weer zou verdwijnen. Het waren volgens hem „goede progressieve leden van de PvdA", die wilden zien, dat de gedach ten uit het boekje „Tien over rood" in de partij tot hun recht kwamen. Hij gaf toe, dat het hoofdbestuur van de PvdA niet uitgenodigd was en dat dus ook niet gezegd kon worden, dat hij namens de leiding van zijn partij de discussies in Utrecht had bijgewoond, zoals „Het Vrije Volk" vrijdag schreef. De heer Franssen geldt in het hoofd bestuur als exponent van de linkervleu gel van de PvdA en heeft als pacifist uitgesproken ideeën op het punt van de buitenlandse politiek. Als gevolg van de bijeenkomst in Utrecht, zou de groep „Tien over rood" en haar aanhang druk uitoefenen op het congres van vandaag om de buitenland se politiek vroeger in discussie te bren gen dan het partij-bestuur wenst. In het nieuwe ontwerp-program komen de NAVO, Viëtnam en andere buitenland se kwesties eerst als paragraaf 13 ge heel aan het eind. Ook in de discussie, zo vreest de groep, zouden daardoor deze zaken eerst zeer laat aan de orde komen en in de verdrukking raken. De heer Van der Louw meende, dat iets dergelijks ook gebeurd was op het tweedaagse congres van de PvdA te Rotterdam en dat hij en de zijnen dit nu wilden vermijden. Zonder het debat over alle punten uit „Tien over rood" opnieuw te willen ope nen, hoopt de groep toch gedaan te krijgen, dat met name over Viëtnam en de N.A.V.O. radicaler dingen gezegd worden. Zo zou men wat Viët nam betreft de formulering uit de „Viëtnam-brief", die in mei vorig jaar aan de Amerikaanse ambassadeur Ty ler werd aangeboden, willen overne men. Deze brief veroorzaakte toenter tijd enige opschudding, ook in partij kringen en werd alom gekwalificeerd als een tamelijk doorzichtige verkie zingsmanoeuvre. (Van onze Haagse redactie) TTet Haagse provotariaat blijft buiten de feestelijkheden. Het verzoek om met een groep provo's te mogen deelnemen aan de begroeting van het bruidspaar, maandagochtend om half twaalf aan de gemeentegrens, is af gewezen door het Algemeen Haags Comité (A.H.C.) Verenigingen waren door het A.H.C. uitgenodigd een aan tal leden op te geven om bij de blijde incomste" aanwezig te zijn. Voldoen aan het verzoek van de provo's zou consequenties hebben ten opzichte van andere groepen. Bij de Haagse politie verwacht men van de zijde van de provo's niet veel moeilijkheden, „al zijn we op alles voorbereid", zegt men bij de politie, „om zo snel mogelijk te kunnen in grijpen. De provo's hebben echter zelf gezegd, dat zij het hun sympathieke huwelijk niet verstoord willen zien. Met andere woorden, dan hoeven wij ook geen provocaties te verwachten. Een gewaarschuwd man telt voor twee; laten we het daar maar op houden". (Van een onzer redacteuren) HAARLEM De V.V.D. is en blijft de favoriet van de confessionele partij en. De ervaring van de laatste jaren heeft dat duidelijk aangetoond. Aldus de voorzitter van de P.v.d.A., dr. J. G. H. Tans, vanochtend in zijn openingsre de op het verkiezingscongres van de partij in het Concertgebouw te Haar lem. Dr. Tans zag geen enkele aanwijzing dat de K.V.P. haar politieke stellingne ming heeft gewijzigd, sinds zij het ka- binet-Cals ten val bracht, toen wetsont werpen van socialistische ministers aan de Tweede Kamer zouden worden voor gelegd. „Het tegendeel is het geval. De ma chinaties rondom de behandeling van de Omroepwet kunnen iedereen leren hoe men reeds bezig is de kaarten te schudden voor de dag na de verkiezin gen", zei de P.v.d.A.-voorzitter. Hij doelde op de beslissing van de Tweede Kamer de Omroepwet nog voor de ver kiezingen te behandelen. De stembusstrijd van 15 februari zal gaan om de keuze tussen behoudzucht en vooruitgang, zo zei dr. Tans. Er is geen twijfel aan waar de V.V.D. en de P. v. d. A. staan in deze strijd, maar de confessionele partijen weigeren kleur te bekennen. Op het congres zal vandaag het ver kiezingsprogram van de P.v.d.A. defini tief worden vastgesteld. PARIJS Waldeck Rochet, de se cretaris-generaal van de Franse com munistische partij, heeft kritiek gele verd op de Chinese communistische leiders, „omdat zij de grootst mogelij ke dienst bewijzen aan het Amerikaan se imperialisme". Bij de opening van het 18de congres voegde Rochet zijn stem toe aan de critici op de Amerikaanse politiek in Viëtnam. Maar de Chinezen hadden de meeste kritiek te verduren. „Peking", zei hij, „heeft systema tisch alle voorstellen verworpen voor het instellen van een gecoördineerd hulpprogramma van de communisti sche landen aan het Viëtnamese volk. Hij zei, dat China weigerde „een luchtbrug" boven zijn land toe te staan om Sovjethulp aan Hanoi te geven en weigerde deel te nemen aan een confe rentie van communistische landen. „Het is duidelijk", aldus Rochet, „dat door het voorstel te verwerpen voor gecoördineerde hulp van de so cialistische landen en door op te zetten tot haat tegen de Sovjet-Unie, de Chine se leiders ernstige schade toebrengen aan de eenheid van de anti-imperialis tische krachten." (VAn onze Haagse redactie) DEN HAAG De burgemeester van Groningen, de heer J.J.A. Berger (P. v. d. A.), heeft geweigerd de ver kiezingskaravaan van zijn party of ficieel te laten vertrekken. Volgens een bericht in het weekblad van de P. v. d. A„ „Opinie", zou lijstaanvoer der Den Uyl volgende week woensdag met zijn karavaan in de stad Gronin gen van start gaan. Dit blijkt een voor barige mededeling geweest te zijn. Van de zijde v»n het gemeentebestuur van Groningen werd ons meegedeeld, dat Burgemeester Berger „zich buiten partijpolitiek wil houden" en officieel dus niets met de verkiezingskaravaan te doen wil hebben. Een woordvoerder van het partijse cretariaat in Amsterdam bevestigde een en ander, met de toevoeging, dat ook het parkeerprobleem de kara vaan telt een grote bus en een tiental kleinere in de Groningse hoofdstad ertoe geleid had, anders dan aanvanke lijk was voorgenomen, deze stad niet als uitgangspunt van de karavaan te kiezen. De startplaats wordt nu het plaatsje Roden (9500 inwoners), waar burge meester M. Bushoff (P. v. d. A.) zich op een ander standpunt heeft gesteld dan zijn collega en partijgenoot in Gro ningen en 11 januari wel de verkie zingskaravaan wil inwijden. De keuze viel tenslotte op Roden, al dus het partijsecretariaat, omdat Rode- school -de andere kandidaat „met symboliek" tenslotte te veel in een uithoek ligt. „Opinie" deelt verder mee, dat de karavaan vijf weken onderweg zal zijn en alle provincies zal aandoen. Op het programma staan gesprekken met on dernemingsraden, met burgemeesters en raadsfracties, met huisvrouwen, boeren etc., „maar bovenal met gewo ne Nedei-landers, waar we ze maar kunnen vinden". Met deze verkiezingsstunt staat lijst aanvoerder Den Uyl tweeërlei voor ogen: hij wil weten wat er onder de mensen leeft „opdat wij niet voortdu rend de echo van onze eigen stem ho ren", en hij wil de socialistische bood schap anno 1967 weer inhoud geven, „zodat het de moeite waard wordt naar ons te luisteren", aldus het weekblad „Opinie". m KINSJASA In Kisangani, het voor malige Stanleystad in Kongo, zijn vier Duitsers aangehouden op beschuldiging van spionage, zo meldt het officiële Kongolese persbureau. Volgens dit be richt was het viertal vrijdag gearres teerd, nadat het zonder inreisvisa per auto uit Bangui, de hoofdstad van de Centraal Afrikaanse Republiek, was aangekomen. I n Kisangani zouden de Duitsers contact hebben gezocht met „buitenlandse vrijwilligers in het Kon golese leger". 0 Vandaag zijn koningin Juliana en prins Bernhard 30 jaar getrouwd, maar het was de uitdrukkelijke wens van het koninklijk paar, dat aan dit hu welijksjubileum geen extra-aandacht ge schonken zou worden, zodat alle aan dacht gericht zou blijven op het prinse lijk bruidspaar van dindsdag a.s. 9 De Canadese ambassadeur in ons land, de heer F. Buil, heeft het bruidspaar op Soestdijk, namens zijn regering, als huwelijksgeschenk een schilderij van de Gatineau-heuvels bij Ottawa aangeboden. In deze omgeving heeft prinses Margriet haar eerste le vensjaren doorgebracht. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de uitnodiging van de gou verneur-generaal van Canada aanvaard om dit voorjaar een bezoek te brengen aan Canada, in het jaar van zijn eeuw feest. De koningin en de prins hopen 16 mei in Ottawa aan te komen. Gedu rende haar verblijf in Canada zal de ko ningin het Nederlandse paviljoen op de Expo op 18 mei officieel openen. De vereniging ter verdediging van de democratie, „Waakzaamheid", heeft een open brief geschreven aan de minister van Justitie over de manier, waarop de acht Chinese lastechnici door de officier van justitie en de rechter commissaris zijn verhoord. Volgens de vereniging is door deze zaak de Neder landse rechtsstaat duidelijk geschaad. 0 De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de genen, die te zijner tijd een uitkering krachtens de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering zullen ontvangen een vakantietoeslag van zes procent toe te kennen. Deze toeslag zal eenmaal per jaar, in mei, worden uitbetaald. 0 Het ministerie van Economische Zaken heeft de BOVAG laten we ten vóór 1 april een beslissing te zul len nemen op zijn verzoek de dealers marge op benzine met een halve cent per liter te mogen verhogen en deze verhoging aan de klanten door te bere kenen. Op een verzoek van de BOVAG om een beslissing per 1 januari j.l. heeft de minister afwijzend gereageerd. In de loop van dit jaar zullen bijna 1100 medewerkers der Philipsbedrij- ven in Nederland het feit herdenken, dat zij 50, 40 of 25 jaar geleden in dienst traden van het concern. Nooit tevoren telde de onderneming zoveel jubilaris sen in één jaar. Bovendien zijn er nog eens ongeveer 2000 medewerkers in de handarbeiderssector, die in 1967 12(4 jaar bij Philips werkzaam zijn; bijna tweemaal zoveel als in 1966, zo meldt de Philips koerier. 0 De politie te Rijssen heeft, in nau we samenwerking met de districts recherche van de Rijkspolitie te Alme lo, een einde gemaakt aan een lange reeks diefstallen van kostbare vogels. Sedert 1965 werden op tal van plaatsen in Twente volières leeggehaald. Na langdurige naspeuringen zijn de daders gepakt. Het zijn de 39-jarige H. S. en zijn 28-jarige broer G. S., beiden uit Almelo. De Friese Ijzergieterij te Heeren veen heeft deze week negen man ontslag aangezegd. Eerder waren al negen Marokkanen ontslagen, die door toepassing van een arbeidsbespa rende vinding in de plastic-afdeling van het bedrijf zonder werk waren komen te zitten. 0 Bij het schoonmaakbedrijf Heine- ken in de 1ste Van der Heltstraat te Amsterdam, is gisternacht uit een brandkast een bedrag van f 11.000 gesto len. Volgens de politie werd de kast, die in het kantoor op de tweede etage stond vakkundig opengebrand. 0 Bolnes is donderdagavond verstoken geweest van drinkwater. Om circa vijf uur brak de hoofdleiding door on bekende oorzaak. Het water stroomde met duizenden liters via een gat in het wegdek in een sloot. Om de leiding in de loop van de nacht te kunnen repare ren, moest de watertoevoer worden af gesloten. 0 B. en W. van Ridderkerk verwach ten dat binnenkort, na een onder breking van vijf maanden wegens ka- pitaalsschaarste, de werkzaamheden aan het aanleggen van een aardgasnet in de gemeente, kunnen worden hervat. Dan kunnen de gasflessen, waarmee men het tot nu toe moest stellen, ver dwijnen. De vertraging trad op in au gustus van het afgelopen jaar. 0 De heer W. Maessen heeft bedankt als lid van de fractie van de Boe renpartij in de gemeenteraad van Haar lemmermeer. De heer Maessen blijft wel lid van de Boerenpartij. Een van zijn motieven om te bedanken was dat er uit de gemeenteraad „stiekeme insi nuaties werden gedaan, als zou hij ook nationaal-socialist zijn geweest". KERKWIJK De opbrengsten van een café met volledige vergunning, een overzetveer met motorboot en vrij wonen in een veerhuis aan de Maas, dat alles biedt burgemeester Van Veeren namens de gemeente Kerkwijk in de Bommeler- waard aan degene, die bereid is één gulden pacht per jaar neer te tellen en veerman te worden van Kerkwijk. De laatste veerman heeft per 1 januari zijn contract opge zegd. De vier sollicitanten, die op een advertentie zijn afge komen, stellen voor de gemeente te hoge eisen. Voor de maand januari is een zoon van een gemeenteraadslid bereid gevonden een beperkte veerdienst te onderhouden. De inkomsten uit het café zijn voor het geheel niet weg te denken. Het veerhuis is namelijk het enige café ter plaatse en trekt aardig wat bezoek, behalve op zondag, want dan is het gesloten. De bewoners van Kerkwijk zijn namelijk allemaal Nederlands hervormd (gereformeerde bond) en slaan de zondagsheiliging hoog aan. Er is maar één rooms- katholiek en wel in Nederhemert, aan de overkant van Kerkwijk. Op zondag is het veer dan ook niet in dienst, alleen de kerk gangers worden overgezet en de boerep, die aan de over kant moeten gaan werken. Die komen dan gezamenlijk bij elkaar om overgezet te worden. Ook de terugtocht gaat dan weer gezamenlijk. De mensen, die het hardst om het veer verlegen zitten, zijn de bewoners van het zogenaamde „eiland van Nederhe mert". Zij vormen met plusminus 100 stuks een hechte ge meenschap, die aldaar wel een eigen kerkje heeft, maar geen winkels. Hiervoor zijn de mensen op Nederhemert- Noord aangewezen en om daar zonder veer te komen moet men een omweg via Ammerzoden maken, dat een tiental kilometers verder ligt. Volgens de laatste veerman, kan het allemaal anders wor den geregeld, maar dat wil de gemeente niet. Hij is een voorstander van de gehele dag een half-uurdienst in te voe ren, hetgeen volgens hem, mogelijk moet zijn. Intussen wacht de gemeente op een geschikte kandidaat ROTTERDAM Volgens 47 procent van de Nederlandse bevolking, zal er in de nabije toekomst een economi sche crisis met werkloosheid ontstaan. Dit is een van de resultaten van de Revu-enquete die thans in dit week blad zijn gepubliceerd. 32 procent verwacht een voortduren van de wel vaart. Optimisme en pessimisme zijn in evenwicht by de 17-20 en 25-34 jarigen; pessimisme overweegt bij de overige leeftijdsgroepen. Mannen zijn echter aanzienlijk optimistischer dan vrou wen: 44 procent der mannen en 53 procent der vrouwen voorziet een crisis. De enquête had plaats in au gustus en september 1966. De vraag „Kan men volgens u in het algemeen in ons land van. welvaart spreken?" is door 68 procent van de geënqueteerden met „ja" beant woord. 24 procent zegt zonder meer „neen". De jeugd overtreft alle oude ren in tevredenheid: 79 procent vindt, dat er in het huidige Nederland van welvaart sprake is. De mensen bo ven de weistandsgrens hebben vol gens 58 procent het meest geprofi teerd. 22 procent vindt, dat de men sen beneden deze grens er het beste mee zijn uitgekomen en 10 procent meent, dat beide groepen gelijkelijk van de welvaart hebben geprofiteerd. De ongeschoolde arbeider en de huis arts zjjn er het minst op voortuitge- gaan, vinden de deelnemers aan de ze enquête, die daarbij een keuze konden maken uit tien beroepen. De aannemer kwam bovenaan de lijst, op de vraag wie er in de laatste vijf jaren het meest op is vooruitgegaan. Zes op de tien geënquêteerden vinden de Algemene Ouderdomswet onvoldoen de. Het meest ontevreden over de A.O.W. zijn de mensen van de P.S.P.- groep (71 procent) en de Boeren par tijstemmers (71 procent). Het meest tevreden: de V.V.D.-'ex-s (51 procent) en de anti-revolutionairen (45) pro cent). Over de hulp aan ontwikkelingslanden wordt zeer verschillend gedacht. 55 procent vindt een procent voor hulp aan deze landen net goed; 31 procent zegt: te veel, 9 procent meent te wei nig. De meningen van de politieke groeperingen en van de welstands klassen lopen ver uit elkaar. De links-socialistische eis van minstens twee procent blijkt niet samen te gaan met de bereidheid om een pro cent uit eigen beurs te offeren: 30 procent van de P. v. d A. stem mers en 49 procent van de P.S.P- stemmers vindt 1 procent van ieders inkomen voor de ontwikkelingslanden reeds te veel. De C.H.-kiezers komen het hoogst uit de bus: 18 procent vindt een procent te veel, 66 procent: net goed en 12 procent zegt te weinig. Een eigen risico voor ziekenfondsverze kerden van bijvoorbeeld tien procent van de kosten van huisarts en medi cijnen, krijgt geen meerderheid van de deelnemers aan de Revu-enquête: 43 procent is voor, 52 is tegen. De minste voorstanders telt de P. v- d. A.-groep: 35 procent.

De Vallei | 1967 | | pagina 6