Johnson zit tussen de engelen en duivels" Belg. ambassadeur in Kongo teruggeroepen Proces-Harster kan wel zeer lang duren Over de grenzen Onrust Zwarte markt op Cuba in stripverhalen Feller of minder hard terugslaan Beide andere beklaagden hebben wel bekend Namens omgekomen Joden beroemde advocaat Paus wil met China contact Bombardemaitai op Noord-Viëtnam Door zwijgen van Fraulein Slottke Weer gevechten in Angola MIDDENWEG Getuigen tegen Verhelen VANZELFSPREKEND vragen Chauffeurs Tito vrijlating Nazi wil Wilson arresteren Pro-Mao groep in Frankrijk Beroep aangetekend in Solubor-proces D Bankrover gedood in vuurgevecht ÏATERDAG 7 JANUARI 1967 (Door Henry Brandon, correspondent „Sunday Times") WASHINGTON De regering van president Johnson maakt zich in hoge mate bezorgd over de nieuwe golf van onvriendelijke reacties in binnen- en buitenland op de bombardementen in Noord-Viëtnam, die het gevolg is van de reportages uit Hanoi van Harrison Salisbury, redacteur van de „New York Times". Terzelfder tijd geven de hoogste autoriteiten echter andermaal de verzeke ring, dat er geen ommekeer komt in de Amerikaanse politiek, uitgezonderd dan dat opnieuw zal worden onderzocht of Amerikaanse vliegers wel alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen in acht nemen. Dit wil geenszins zeggen, dat de re gering zelf eensgezind zou zijn met betrekking tot de noodzaak en het nut van de bombardementen in het noor den. Het is bijvoorbeeld de vraag of McNamara, de minister van Defen sie, zich wel zou hebben verzet tegen een langdurige „pauze", zoals deze werd bepleit door Arthur Goldberg, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Er wordt ook druk gediscussieerd over de controverse tussen Walt Rostow, de bijzondere adviseur van de president voor vraagstukken van de veiligheid van het land, en Richard Helms, het hoofd van de geheime inlichtingen dienst, die het nut van de bombarde menten ernstig in twijfel is gaan trekken. De „Washington Post" heeft de vraag precies onder woorden ge bracht. Als het juist is, dat met de bombardementen maar weinig mili taire schade wordt aangericht doch veel leed onder de burgerbevolking wordt veroorzaakt, moet er dan niet mee worden opgehouden? Op het Witte Huis wordt evenwel verwacht, dat de grootste druk zal worden uitgeoefend door degenen die juist forser optreden in Vietnam be pleiten, bijvoorbeeld de invloedrijke senateren Russel en Stennis, die zich plegen aan te sluiten bij de zienswijze in militaire kring. Het zal uitermate moeilijk zijn deze pressie te weer staan. President Johnson zit in een nete lige positie. Zijn houding bevredigt niemand, nóch de „duivels", nóch de „engelen". Hij schijnt echter vastbesloten te zijn, een midden koers te blijven volgen. Mocht Wil son, de Britse premier, zich ander maal openlijk willen distantiëren van de bombardementen in Noord- Vietnam, dan zou dat ongetwijfeld te Washington hevig wantrouwen wekken. Het woord „distantiëren" ligt de president nog zwaar op de maag en elke nieuwe variatie op dit thema zou het moeilijker maken tot het Witte Huis te kunnen door dringen of enigerlei invloed te blij ven uitoefenen, voor zover daarvan althans nog sprake is. Johnson voelt zich in deze oorlog eenzamer dan ooit en de indirecte steun die de Britse regering hem heeft gegeven is daarom van veel betekenis. Niets zou hem liever zijn, dan zich „eervol" uit de strijd te kun nen losmaken, doch iedereen te Washington is het er wel over eens, dat het einde tot dusverre niet in LISSABON Portugese strijdkrach ten hebben op Kerstmis in Angola 243 terroristen gedood bij een aanval op het stadje Teixera de Sousa bij de grens met Kongo. Dit is in een mili tair communiqué in Lissabon meege deeld. Er zouden geen Portugezen gesneuveld zijn bij de aanval. Wel zijn vier mili tairen gedood en twintig gewond in de laatste week van 1966 bij gevechten in andere delen van Angola. De aanval len op de troepen zouden volgens het communiqué vanuit Zambia worden ge leid door Unita (nationale unie voor to tale onafhankelijkheid van Angola). De groep die zich voorlopige regering in ballingschap van Angola noemt en die haar hoofdkwartier in Kongo heeft, had in Kinsjasa verklaard achter de aanval len te hebben gestaan. Unita is van de andere groep afge scheiden en staat onder leiding van Jo nes Savimbi, vroeger minister van Bui tenlandse Zaken in de voorlopige rege ring. Unita heeft de laatste tijd inval len gedaan in Oostelijk Angola. Bij de aanval op Kerstdag op Teixeira de Sou- sa zouden vijf burgers zijn gedood en drie gewond, voordat de regeringstroe pen tot de tegenaanval overgingen. BRUSSEL Twee getuigen zouden nieuwe bewijzen naar voren hebben kunnen brengen om de schuld van de Belg Jan Verhelen, die vorig jaar in Oostenrijk werd berecht, aan te tonen. Maar de Oostenrijkse justitie heeft deze getuigen niet opgeroepen. Dit verklaart het Brusselse onafhankelijke dagblad „Le Soir". Deze getuigen zijn Edmond Verniers uit Brussel en mevrouw Renée de Jonghe-Clarebondt, die in Ontario, Ca nada woont. Zij zaten tijdens de twee de wereldoorlog in het verzet en dron gen door in de nationaal-socialistische beweging van Verbelen. Verniers werd ontmaskerd en met de dood bedreigd, aldus Le Soir. Bij zijn proces verklaarde Verbelen vorig jaar in Wenen dat hij de Duit sers had belet Verniers terecht te stel len. Le Soir betoogde dat dit gelogen was en door getuigenissen van Ver niers en mevr. Claerebondt over de rol van Verbelen ontzenuwd had kun nen worden. Verbelen werd vrijgespro ken van moord in het bezette België, maar de Oostenrijkse officier is in ho ger beroep gegaan. zicht is. De jongste voorzichtige vre despoging van Oe Thant te Hanoi, via de Algerijnen, wekte een negatieve reactie. De oproep van Brown, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, voor een conferentie tussen de Verenigde Staten, Noord- en Zuid- Vietnam wordt daarom een doodge boren kind geacht. In velerlei opzicht mag de regering- Johnson zichzelf de schuld geven van de huidige kritiek op de bombarde menten want voortdurend hebben haar woordvoerders betoogd, dat keurig in de doelen werd gemikt. Zulk perfect werk is eenvoudig uitge sloten en dit wordt nu ook op het Pentagon toegegeven. De verdraaiing van de feiten, de tegenspraken en de vaak buitenspori ge berichten over vermeende succes sen spelen nu de vijandelijke propa ganda in de kaart. Steeds meer men sen vragen zich af wat zij eigenlijk moeten geloven. Ook enige collega's van Harrison Salisbury hebben de no dige kritiek. Zij tonen zich verbaasd, dat zo'n ervaren verslaggever niet duidelijker onderscheid heeft ge maakt tussen hetgeen hij met eigen ogen heeft gezien en hetgeen hij van anderen te horen heeft gekregen. Daarmede heeft hij zichzelf aan kri tiek blootgesteld. Iedereen kon toch wel zelf tot de conclusie zijn gekomen, dat de zwa re bombardementen van Ameri kaanse vliegtuigen ook aanmerke lijke schade in woonwijken moesten hebben veroorzaakt. Dit te meer nu president Johnson nog onlangs ak koord ging met nieuwe doelen voor de bommenwerpers, dichter bij Ha noi, aldus een mededeling van com mentator Joseph Kraft, die eraan toevoegde, dat dit geenszins de in stemming heeft gehad van enige vooraanstaande militaire adviseurs onder wie McNamara. Aan de andere kant verwacht nie mand dat de president bereid zou zijn tot een forse aanpak, zoals die wordt bepleit door senator Stennis, het hoofd van de Commissie voor Militai re Paraatheid. Als hij zijn zin kreeg, zou Hanoi met de grond gelijk wor den gemaakt. Algemeen wordt er rekening mee gehouden dat de strijd het huidige karakter zal behouden en dat de aan dacht te Washington meer zal komen te vallen op de jongste militaire ope ratie in de rijke delta van de Mekong, die wel eens van meer betekenis zou kunnen zijn dan de bombardementen in het noorden. BRUSSEL De Belgische ambassa deur bij Kongo zal volgende week naar Brussel worden ontboden voor overleg over de huidige moeilijkheden tussen Kongo en de Union Minière, aldus wordt van de zijde van het Belgische ministe rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De zegslieden verklaarden dat de Belgische autoriteiten in de afgelopen weken vergeefs geprobeerd hebben in het conflict te bemiddelen en de Kongo- (Van onze verslaggever). MÜNCHEN Dr. Wilhelm Harster (62), tijdens de oorlog bevelhebber van de Sicherheitspolizei en S.D. in Den Haag, zal over twee weken hier in de beklaagdenbank staan en dan met „ja" antwoorden als door zijn rechters de vraag wordt gesteld, of hij zichzelf schuldig acht aan wat hem ten laste is gelegd: het organiseren en doen uitvoe ren van de deportatie der Joden uit Nederland. Dit volmondig toegeven van de be schuldiging betekent een unicum bij de berechting van oorlogsmisdadigers in Duitsland. Ook de naaste medewerker van Harster tijdens het derde rijk, Wil ly Zöpf (58) destijds chef van het beruchte Judenreferat IV b.4, en als zodanig in feite de rechtstreekse verte genwoordiger van Adolf Eichman heeft tijdens het vooronderzoek ver klaard zijn aandeel te zullen „erken nen" in deze zgn. „Entjudung". Als derde staat in München straks te gelijk terecht Fraulein Getrud Slottke (64). Zij heeft tot nog toe steeds gewei gerd enig antwoord te geven op welke vraag dan ook. Oberstaatsanwalt dr. Weisz, hoofd van het parket, zei ons gisteren, dat het natuurlijk haar goed recht is om te blijven zwijgen „maar deze houding zal dan een slech te indruk maken, te meer waar de bei de andere aangeklaagden wel alle me dewerking geven aan de rechtbank". Volgens dr. Weisz kan, wanneer de verdachte in haar gedrag volhardt tij dens de behandeling, het proces wel eens heel lang gaan duren: „misschien wel ettelijke maanden". Dan zal de officier van justitie, dr. Huber, zich genoodzaakt zien getuigen te laten overkomen uit Nederland. „Wij beginnen op 23 januari en zullen wel zien hoe het loopt". Er zijn thans acht dagen gereserveerd in eerste instantie. Het openbaar ministerie heeft een be wijsvoering opgebouwd, die geheel be- van zijn in fotocopie afkomstig uit het rust op documenten de meeste daar- archief van ons Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. Namens dit R.V.O. zal expert Ben A. Sijes als waarnemer de eerste zittingen bijwonen. Hij kan eventueel ook als ge- tuige-deskundige worden gehoord, zoals dat enkele jaren geleden ook is ge beurd tijdens het proces in Wenen te gen een ondergeschikte van Harster, namelijk de door Simon Wiesenthal op gespoorde Erich Rajakovic. In de Stadelheimgevangenis van Mün chen zitten Harster en Zöpf thans pre cies een jaar in voorarrest. Fraulein Slottke werd op 12 januari 1966 even eens aangehouden, maar is van de zo mer als enige weer op vrije voeten ge steld tegen betaling van een hoge borg som (bijna tienduizend gulden). Deze nu 64-jarige juffrouw woont en werkt als secretaresse van een pro fessor in Degerloch bij Stuttgart. Wij hebben haar kunnen opsporen en vroegen haar te spreken. Zij woont op kamers bij het bejaarde echtpaar Schell, Weidachstrasse 16. Via deze hoofdbewoners van het fraaie witte huis in een rustige achteraf-straat werd ons meegedeeld, dat er geen interview kon worden toegestaan. Later kwam het na langdurig wachten toch tot een korte ontmoeting. Fraulein Slottke kwam die avond wat vroeger thuis dan was afgespro ken: een kleine, slanke vrouw, die toen ze haar kostbare bontmantel had uitgetrokken, nog tengerder leek. Ze zei: „Zonder mijn verdediger erbij wil ik niet met u spreken dat moet u toch begrijpen' DR. HARSTER tien jaar onderdak heeft met huise lijke verkeer hadden van tevoren al gezegd, „dat het groot onrecht was haar nu nog na zo lange tijd voor het gerecht te slepen, terwijl toch iedereen weet hoe streng destijds de discipline was: Zij als vrouw kon toch niets in brengen tegen al die hoge heren met hun preciese voorschriften en richtlij nen elk protest daartegen werd im mers direct uitgelegd als sabottage". Ook heeft Fraulein Slottke steeds vol gehouden tegenover haar omgeving dat zij nimmer iets heeft geweten van wat er allemaal voor vreselijks gebeurde met de Joden in Polen Toch was het diezelfde juffrouw Slott ke, die destijds met sinistere nauwkeu righeid de boekhouding bijhield der vrijstellingen van deportatie en zelf ook belangrijke beslissingen nam over leven of dood. In het boek „De onder gang" van prof. dr. J. Presser (dat tij dens het proces ook behoort tot het be wijsmateriaal) staat over haar onder meer dit te lezen: „Vooral in Westerbork dook zij geregeld op. Zij werd daarom spottend „Frau lein Plotzke" genoemd, naar een popu laire Joodse handelaar van toen. Een ooggetuige beschrijft haar: „Ze was klein van gestalte en donker met een lange spitse neus en menigeen van de kampingezetenen dacht te maken te hebben met een Jodin. Zij wou iedereen, die rekest had in gediend waarover zij moest beslissen, zelf zien en spreken. Zij was meestal zakelijk en vriendelijk en wees dan dik wijls het verzoek af. Zij was wel eens door praten ten goede te beïnvloeden, maar ik geloof niet dat zij ooit een woord sprak dat waar was..." Diezelfde overlevende noemt haar „een onmense lijke automaat, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat kon werken". Heks Mr. Abel Herzberg spreekt over „ons aller Fraulein Slotkke, met haar tanige fanatieke kop, die ons bij blijven zal als een nachtmerrie, lijfelijk geworden bij dagVermoedelijk door een per verse eenzaamheid bevroren, een lege perkamenten zak, ideale schuilplaats voor de duivel, door wie ze bezeten was. Zy droeg boven haar vermoedelij ke borst een bloedrode ridderorde, ten teken van haar verdienste by de Entjudung EuropasEen heks, die zonder aandoening het „materiaal" ad ministreerde en sorteerde en aflevering daarvan regelde naar het oosten." En verder: „Alleen trilde er iets om haar bovenlip, iets als heilige voldoe ning, wanneer zij de wanhoop zag op laaien die zij teweeg bracht bij vrou wen, die van hun mannen, bij kinderen, die van hun moeder werden geschei den kinderen die zij haatte omdat zij die niet bezat geluk dat zij vernietig- Zelf schrijft prof. dr. J. Presser: „Een spookachtige verschijning, die de historicus met haar eeuwige kleurloze kledij, haar vleermuisachtige allure, haar tas vol bescheiden, op vele plaat sen ziet optreden, schichtig opduikend binnen en weer wegschietend uit het legioen van gedoemden, van wie zij nu eens een enkeling even uitstel ver leent, dan weer velen 'afwijst altijd vriendelijk, zakelijk, onverbiddelijk doorgaans; Fantoom als uit een ver haal van Poe of Hoffman." Meer dan 20 jaar later leidt dit wezen een welvarend bestaan. Elke morgen vroeg gaat zij naar de Landbouwhoge school in een naburige buitenwijk en assisteert haar professor nu even „pünktlich" als destijds Harster - en Zöpf. Geen van beiden heeft ze trou wens ooit meer teruggezien. Dat wou ze ons dan nog wel bevestigen, terwijl haar slanke vingers nerveus friemelden aan de sluiting van een gouden arm bandhorloge. lese regering gewaarschuwd hebben te gen de gevolgen van eenzijdige maatre gelen tegen particuliere maatschappijen. Eerder deze week had het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard dat het alle passende stappen zou nemen om de belangen van de Bel gische burgers te beschermen in geval van een verslechtering van de ruzie tussen de Kongolese regering en het enorme mijnconcern over de kwestie van de plaats van het algemeen hoofd kwartier van de maatschappij. De Kongolese autoriteiten hebben een nieuwe maatschappij gesticht: de „So- ciété Congolaise des Mineraux" ter ver vanging van de Union Minière en zij hebben verklaard, dat als de Union Mi nière vóór 15 januari niet het bedrag betaalt dat de maatschappij volgens Kongo schuldig is (aan Kongo), de in stallaties van de Union in beslag geno men zullen worden als compensatie. In het communiqué na de kabinets zitting zegt de Belgische regering: „Geen staat kan de nationalisatie aan vaarden zonder schadeloosstelling door een andere staat van ondernemingen in het buitenland, waarin industrieëlen, technici en spaargelden van zijn bur gers in grote mate betrokken zijn." In het communiqué werd er aan toe gevoegd dat de Belgische ambassadeur, Bihin, gemachtigd is Kongo bepaalde voorstellen te doen. Premier Paul van den Boeynants heeft geweigerd bijzon derheden te verstrekken over de aard van de voorstellen van de ambassadeur aan de Kongolese autoriteiten. Prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzit ter van de Raad van Advies voor het Wetenschappelijk Beleid, zal maan dag in Delft de tentoonstelling openen, die in het kader van de viering van het 125-jarig bestaan van de Technische Hogeschool in het nieuwe aula-gebouw aan de Mekelweg is ingericht. De expo sitie, waarvoor afdelingen en onderafde lingen van de hogeschool in totaal 54 bijdragen inzonden, draagt de naam „Speur-ond", een samentrekking van de woorden speurwerk en onderzoek. (van onze verslaggever MÜNCHEN Namens de overleven de familieleden van vele in Auschwitz en Mauthausen omgekomen Nederland se joden zal In het komende proces te gen Harster, Zoepf en Fraulein Slottke als „Nebenklager" optreden de beroem de Duitse advocaat, dr. Richard Kemp- ner. Deze nu 66-jarige jurist uit Frank fort, die Amerikaans staatsburger is ge worden, fungeerde tijdens het inter nationale proces in Neurenberg des tijds als plaatsvervanger voor de open bare aanklager Jackson. Later was hij ook in opdracht van Joodse organisa ties als zaakgelastigde aanwezig bij het proces tegen Eichman in Israël. Ons heeft dr. Richard Kempner thans meegedeeld, opnieuw in de gelegen heid te zijn een bijdrage te leveren tot De mensen bij wie ze al meer dan de omdat zij het zelf niet kende..." VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft vrijdag een beroep op China ge daan, de contacten met de katholieke kerk weer aan te knopen, zeggend dat de kerk nooit de vijand maar altijd een vriend van China is geweest. De Paus zei dit in een preek tijdens een mis ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van de wijding van de eerste Chinese bisschoppen en de 20ste verjaardag van de instelling van de katholieke hiërar chie in China. De katholieke kerk zou degenen waar van zij volledig was afgesneden op het Chinese vasteland nooit vergeten en zou de hoop op wedergeboorte en ont wikkeling van de kerk onder hen nooit opgeven, aldus de Paus, die eraan toe voegde, dat op het jongste Vaticaanse Concilie geen Chinese afgevaardigden waren en dat alle missionarissen door China waren uitgewezen. „Wij zouden ook over vrede willen spreken met de genen die in China regeren" aldus de Paus. Hij sprak niet rechtstreeks over be middeling in het Viëtnamese conflict. Van de zijde van het Vaticaan werd echter meegedeeld, dat hij zich de af wijzing van verleden jaar herinnerde toen de Chinese leider Mao Tse-Toeng zelfs weigerde een brief in zijn hand te nemen van de Paus, waarin aangedron gen werd op de hulp van China voor het tot stand brengen van vredesbespre kingen inzake Viëtnam. de geschiedenis van het recht. „Het gaat mij om tot opheldering te komen ten aanzien van de houding van de ka tholieke kerk". De Nederlandse bisschoppen hebben destijds, in 1942, van de kansel af op geroepen tot verzet tegen de Jodenver volgingen. Hierop reageerden de nazi's toen met allerlei dreigementen, dat met deze herderlijke boodschappen onmid- delijk moest worden gestopt, aangezien, anders op grote schaal zou worden overgegaan tot het deporteren van ook de zogenaamde „Christelijke Joden". Zoals bekend: de bisschoppen hebben zich daar niet aan gestoord de be zetters hielden woord, talrijke zusters en paters zijn uit kloosters weggehaald. Tot hen behoorde ook de beroemde karmelietes dr. Edith Stein. Zij werd in Echt gearresteerd en overgebracht naar Polen. De katholieke kerk is thans bezig te onderzoeken of zij in aanmer king komt zalig te worden verklaard. Over deze en soortgelijke gebeur tenissen heeft de vrouw van dr. Ri chard Kempner een boek geschreven: „Priester für Hitiers Tribunale". Wat Edith Stein betreft, dr. Richard Kempner heeft van haar zuster op dracht gekregen zich „partij te stellen" bij het proces-Harster. „Daarbij gaat het natuurlijk niet om een schadever goeding in geld of wat dan ook veel belangrijkei acht ik de geschiedschrij ving op dit punt". Daarnaast heeft dr. Richard Kemp ner ook nog andere opdrachten ten aan zien van dit proces. Hij kan daarover op dit punt nog niets zeggen. Wel wil de de beroemde jurist ons voorspellen, dat er door hem „zeer belangrijke me dedelingen" zullen worden gedaan. PARIJS Honderdduizend Westeuro- pese vrachtautochauffeurs hebben een petitie ondertekend waarin gevraagd wordt om vrijlating van een Franse col lega uit een Joegoslavische gevangenis, waar hij een straf uitzit van viereneen half jaar wegens een dodelijk ongeluk. De internationale bond van vrachtau tochauffeurs deelde mee, dat in de aan maarschalk Tito gerichte petitie ge vraagd werd om vrijlating van Guy Dubief, die in november 1965 werd ver oordeeld na een ongeluk bij Ljubljana waarbij twee personen omkwamen en twee gewond werden. Dubief's collega's menen, dat de Fransman niets te ver wijten is. De internationale bond deed boven dien een beroep op alle vrachtautochauf feurs de grenzen van Joegoslavië te mijden. Rickie Winchester, de zoon van een vuurtorenwachter bij de kust van York-Beach (V.S.), heeft er iedere dag een hele toer aan om naar school te komen. In een speciaal voor hem gemaakt bakje gaat hij iedere dag de 180 meter over de Atlantische Oceaan. Op het vasteland staat dan de school bus op hem te wachten voor verder transport naar school. LONDEN Colin Jordan, de leider van de nationaal-socialistische beweging in Engeland, heeft zich vrijdag aan de ambtswoning van premier Harold Wil son vervoegd met de bedoeling deze in hechtenis te nemen. De politieman, die de woning in Downing Street bewaakt, zei Jordan dat de premier niet beschik baar was, waarna de nazi-leider ver trok met de mededeling dat hij een ge schikter ogenblik zal afwachten. Volgens de Britse wet mag elke Brit een medeburger arresteren, wanneer hij er oprecht van overtuigd is dat deze zich aan een misdrijf heeft schuldig ge maakt. Hij loopt echter de kans ver volgd te worden als hij niet in staat is zijn verdenking waar te maken. Tevoren had Jordan bij een rechtbank in Londen een klacht tegen premier Wilson ingediend, die hij van een „ver raderlijke politiek" inzake Rhodesië en de immigratie betichtte. PARIJS Sinds 1961 heeft de Fran se communistische partij er 50.000 nieu we leden bijgekregen en telt thans 425.800 leden. Dit is op het 18-partq- congres meegedeeld door secretaris Georges Marchais. De arbeiders vormen met 60 pet. van het ledental nog steeds de belangrijkste groep communisten, gevolgd door land bouwers en employés van particuliere bedrijven. De intellectuelen onder wie inge nieurs, technici, leraren en wetenschap pelijke onderzoekers gerekend worden maken negen pet. van de partij, aldus Marchais. Hij beweerde tevens dat zich in de partij een kleine pro-Chinese groep be vindt, die over belangrijke financiële middelen beschikt. Volgens Marchais heeft de ervaring van meer dan 40 jaar echter bewezen dat dergelijke groepjes geen kans op succes hebben. De pro- Chinese groep, die niet meer dan enkele honderden aanhangers zou tellen, wordt volgens Marchais gesteund door 't Gaul- lisme en de krachten van de reactie in het algemeen. HAGEN West-Duitsland) Zowel het openbaar ministerie als de verdedi ging hebben beroep aangetekend tegen de 11 vonnissen in het Sobibor-proces te Hagen, zo is vrijdag meegedeeld. Op 20 december vorig jaar werden van de 11 beklaagden, allen voormalige SS-ers, wie deelneming aan moord op meer dan 250.000 mensen ten laste was gelegd, vijf vrijgesproken. De hoofdverdachte, de voormalige SS- Oberscharfiihrer Karl Frenzel, kreeg wegens moord op negen mensen en deel neming aan moord op minstens 150.000 mensen levenslang gevangenisstraf. Een verdachte kreeg acht jaar, twee anderen elk vier jaar en twee verdach ten elk drie jaar gevangenisstraf. Het Nederlandse Auschwitz-Comité had onmiddellijk na uitspraak geprotes teerd tegen de naar de mening van het comité te lichte vonnissen. - r|e spannig in het Midden-Oosten ■*-' neemt toe als gevolg van een on heilspellende reeks incidenten die eind 1966 begon en nog niet ten einde lijkt. In Jordanië zijn strenge veiligheids maatregelen afgekondigd na een golf van terreur en sabotage in de afgelo pen twee weken. In Saoedi-Arabië zijn leden van een terroristenbende gearresteerd na onbe vestigde berichten van aanslagen. Aan de Syrisch-Israëlische grens zijn na een onderbreking van twee maanden weer gevechten uitgebroken en ook in Jemen schijnt de strijd te zijn opgelaaid. Voor het eerst sinds in juni van het vorig jaar een vredesplan werd gete kend, zijn weer schermutselingen tus sen Koerden en het Iraakse leger ge meld. De Britse veiligheidspolitie maakte bekend dat in Aden, waar het laatste jaar de terreur om zich heen grijpt, grote opslagplaatsen Chinese en Rus sische wapens zijn aangetroffen. De Iraakse oliecrisis die mede werd veroorzaakt door het besluit van Syrië vorige maand, de pijpleidingen over Syrisch grondgebied af te sluiten HOESSEIN klein maar dapper wordt aangewakkerd door ophitsen de uitspraken van Syrische leiders die dreigen de olie in de hele Arabische wereld te nationaliseren. incidenten, verspreid over een ge bied van miljoenen vierkante kilo meters, lijken op het eerste gezicht geen verband met elkaar te houden, maar grijpen op sommige knooppunten in elkaar. Een crisis in een deel van de Ara bische wereld heeft meestal de ernstig ste gevolgen in de rest van het gebied. Syrië, dat het meest onevenwichtige en grillige is van alle Arabische lan den is bij minstens drie kwesties be trokken. Het zorgde voor de directe aanleiding tot de oliecrisis in Irak. Het heeft vol gens Israël in de laatste dagen vuur gevechten aan de Syrisch-Israëlische grens veroorzaakt. Het heeft grensincidenten met Jorda nië uitgelokt en voert een campagne tegen de jonge en gematigde koning Hoessein van Jordanië. pgypte is ten nauwste betrokken bij de oorlog die zich nu al vier jaar in Jemen voortsleept. Het steunt de terreur in Aden openlijk. De Palestijn se „bevrijdingsorganisatie", die in Cai ro zetelt, is verantwoordelijk voor een deel van de terreur in Jordanië en heeft gedreigd de paleizen van koning Hoessein en andere prominenten op te blazen. De terreur en de sabotage in Jorda nië worden tot dusverre op kleine schaal uitgevoerd. Er zijn nog geen slachtoffers maar de incidenten nemen onrustbarend toe en er is maar weinig nodig voor een oorlog. Israël heeft er weinig belang bij, zijn kijvende buren tot elkaar te bren gen. Het hoeft geen verdeel- en heers politiek te voeren, zijn vijanden verde len zich zelf. HAVANA Een bloeiende markt in- goedkope sexpockets en oude Ameri kaanse stripverhalen en tijdschriften, lijkt in Cuba te gaan verdwijnen. Er zijn aanwijzingen dat de regering van Fidel Castro van plan is honderden stal letjes die in Havana hierin handelen te verbieden. Een aantal is al verdwenen en de eigenaren van andere hebben de waarschuwing gekregen, dat zij hun koopwaar en hun handel moeten zuive- Het communistische jeugdblad Juven- tud Rebelde heeft de drukke straten Reina en Galiano aangemerkt als de centra van de handel. De Amerikaanse stripverhalen werden jaren geleden in Mexico in het Spaans vertaald. Goede zaken worden ook gedaan door „piratenuitgevers" met duizenden sex- boeken, gewoonlijk, aldus het jeugdblad, pornografie onder de dekmantel van de wetenschap. Terwijl exemplaren van „Don Quixote" stof verzamelen in de boekwinkels, was een roman die valse lijk is toegeschreven aan Musset, on middellijk uitverkocht. De titel is „Twee nachten van plezier". Het jeugdblad schrijft: „Deze zwarte markt concurreert met de uitgeverij van de regering, welke het volk, dat ja renlang met anti-literatuur en pornogra fie is vergiftigd, cultuur biedt." De meeste stalletjes bedrijven ruil handel. Tegen inlevering van een boek of tijdschrift en bijbetaling van tien dol larcent krijgt men een ander tijdschrift of boek terug van dezelfde soort. KASSEL (Duitsland) Tijdens een wild vuurgevecht met de politie is in de nacht van woensdag op donderdag Rai- ner Liehr (26) uit Kassei gedood. Vol gens de politie bestaat er een sterke verdenking, dat Liehr een van de ro vers is, die woensdag bij een overval een bijkantoor van de Stadsspaarbznk in Gensungen (Hessen) hebben beroofd van 6300 dm (plusminus 6200 gulden). In de zakken van de dode vond de politie 2500 gulden. Volgens de politie heeft Liehr ook bij Saarbrücken een bankoverval ge pleegd.

De Vallei | 1967 | | pagina 7