Veenendaals dagblad Sjanghai en Nanking in handen van opstandelingen {5ugong0lllk# drie China op rand van een burgeroorlog passagiers dood, door zware arbeidersonlusten 20 gewonden Sneeuwbal-aanval op de pers Mooie wandeling door bossen bij Soestdijk Buiten rouw en 4 kinderen in vuur omgekomen ONTSLAG VOOR 190 MAN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aanhang Mao en Lioe bloedig slaags Tafelg asten OPMARS NANKING BIJ TWEE BRANDEN Bij Beckers9 Becking en Bongers N. V. Rus tijdens tournee circus verdwenen Dooigrens dichterbij Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent MAANDAG 9 JANUARI I967 4le JAARGANG (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK Omdat het Ijs op de vijvers achter paleis Soestdijk net niet sterk genoeg was voor een schaatsleest hebben zondagmiddag prinses Margriet en haar bruidegom hun buitenlandse gasten voorgesteld in plaats hiervan een wandeling te maken door de besneeuwde bossen. Deze tocht werd besloten met een sneeuwballengevecht vlakbij kasteel Drake- steyn. Mr. P. van Vollenhoven had het initiatief genomen tot een „overval" op de fotografen en filmers, die op een van te voren vastgestelde plaats hadden ge wacht om opnamen te maken. Zyn plan slaagde volkomen. Heel wat lenzen raakten onbruikbaar door de onverwachte voltreffers van dichtby. Het gezel schap vermaakte zich kosteiyk. Koningin Juliana deed niet mee. Zij liep ongeveer in het midden van de groep, die uit circa 70 adellijke perso nen bestond. Ook prins Bernhard met zijn uit zeehondehuid gemaakte anorak aan hield zich afzydig net als trouwens zijn oudste dochter en haar man. Het gezelschap werd begeleid door re chercheurs van de veiligheidsdienst die voor deze gelgenheid waren uitgerust met walkie-talkies. Een hofauto die in de buurt was ge bleven voor het geval dat er iemand vermoeid zou raken hoefde alleen maar Rauwelijks was het beginnen te sneeuwen, of er verscheen meer concentratie en variatie op het vogel- tjesvoer. Er raken dan door het witte dek voedselbronnen verstopt, maar bij vele huizen wordt er een plekje schoongeveegd en dat merken onze klanten gauw genoeg. Ook heeft Kloet, de tuinman, het voerhuisje weer op een plaats gezet, die mijn vrouw er uit de keuken een goed ge zicht op biedt; voorts hangt er kos telijke reuzel aan de fijnspar en de tulpenboom. We telden vrijwel tot Kerst de bonte specht niet meer tot onze gasten, maar de weersomslag bracht er een uit de bossen aan de overkant en nu kunnen we zowel uit het achterhuis als de huiskamer zien, dat het een wijfje is, want bij haar ontbreekt de karmozijnen nekvlek. Overigens zijn de kleuren, wit, zwart en vuurrood-onder-de-staart, bij beide seksen gelijk, maar de jongen hebben een geheel rode kruin, zodat je toch goed moet opletten. Het formaat ligt iets onder dat van de merel. Be drijvig trippelt de Turkse tortel op de grond onder de voertafel; bij een fou- ragehandel in ons dorp huizen deze vreemdelingen met hun open, zwarte halsband bij tientallen. De lange staart en de rose gloed op de borst vallen op. Telkens hoor ik ook de boomklever in het hoge hout, mezen ontbreken nooit en nu en dan tellen we onder de vele huismussen het ring- musje, de bescheiden roodborst en de bastaardnachtegaal. Clientèle genoeg! A. B. WIGMAN 9 januari '67 in actie te komen voor de hond van prinses Beatrix, de golden retriever Joris. Het dier was tijdens dat sneeuw ballengevecht zo overstuur geraakt dat het het contact met de stoet verloor en later moest worden opgezocht. In een uitspanning bij de Lage Vuur- Koningin Juliana deed niet mee aan de geconcentreerde aanval op de pers, al liep zij wel met een sneeuwbal in de hand. Tijdens een wandeling door de be sneeuwde bossen tussen paleis Soest dijk en de Lage Vuursche, hebben de bruiloftsgasten van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zon dagmiddag, op aanstichten van de bruidegom, sneeuwballen gegooid naar de persfotografen, die door de R.V.D. op een bepaald punt dicht bij elkaar waren neergezet. O sche tegenover kasteel Drakesteyn werd na de wandeling om vier uur de thee gebruikt. Er hadden zich langs de oprij laan enkele rijen belangstellenden ge formeerd. De mensen klapten uitbun dig telkens als een kleine groep gasten passeerde op weg naar het gereser veerde restaurant. Voorop liepen prinses Margriet met een korenblauwe mantel aan en haar a.s. man zonder overjas, blootshoofds, alleen een sjaal om de hals. Achter hen prinses Margaretha van Denemarken met haar verloofde en prinses Christina van Zweden, prins Charles van Luxemburg en prins Asch- win. Het had overigens maar weinig ge scheeld of zij hadden dit evenement ge mist de dag tevoren was nl. vrijwel alle vliegverkeer door de mist lam ge legd. Diverse gasten kwamen met de trein aan. Onze prinses Christina haal de zaterdagmiddag haar naamgenote af op het Centraal Station van Amster dam. Het voor Schiphol bestemde toestel was uitgeweken naar Brussel. Vandaar moest de reis per spoor worden gemaakt. Tegen de avond kon wel wor den geland op het vliegveld Zestienho ven bij Rotterdam. Daar arriveerden toen de gasten uit Engeland, onder meer prinses Alice van Athlone. Met loeiende sirenes trokken colonnes ver volgens naar Hilversum, waar het diner in „Gooiland" nog net op tijd kon be ginnen. 0 Het bureau Onderwijsresearch van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft een rapport gepubliceerd over gunstige ervaringen met het student mentoren-systeem voor „eerstejaars" in de geneeskunde. TOKIO China is op de rand van een burgeroorlog. Duizenden anti-Mao Tse-toeng-arbeiders hebben het werk neergelegd en het vervoer, de verbindingen en de produktie in de grote INoordehinese haven stad Sjanghai volkomen verlamd. Berichten over ongeregeldheden in Sjanghai een industriestad met meer dan 8 miljoen inwoners zijn verschenen in het officiële „Volksdagblad" van Peking. Zij kwamen na bekendmakingen van de Rode Garde in Peking, dat China's vroegere nationalistische hoofdstad Nanking in handen was van volgelingen van president Lioe Sjao-tsji en vice-premieT Tao-Tsjoe. Mao en zijn voornaamste medewerker, de minister van Defensie Lin Piao, zouden volgens sommige berichten eind 1966 Peking veriaten hebben om zich in de buurt van Sjanghai te vestigen. In een oproep om hulp schrijft het Volksdagblad, dat onlangs In zeer veel fabrie ken het grootste deel van het rode arbeiderskorps (dat anti-Mao is) de produk tie heeft gestaakt of het werk heeft verlaten. Hierdoor worden de bestaansmoge- ïykheden van de bevolking bedreigd en de ontwikkeling van de nationale econo mie direct aangetast. Op de „loyale" arbeiders wordt een beroep gedaan in te grijpen en noodmaat regelen te nemen om het hoofd te bieden aan de anti-Mao-beweging. Hoewel nog niemand van een burgeroorlog spreekt, wijzen de ongeregeldheden van de laatste dagen toch wel in deze richting. Tot hedenmorgen was niets naders bekend omtrent het lot van Nanking. Het ontbreken van officiële ontkenningen wijst erop, dat Nanking nog in handen is van aaniiangers van vice-president Tao, die nog maar ongeveer vier maanden tot de prominenten behoort en die nog pas kort geleden naar de groep van Lioe Sjao-tsji is overgelopen. De muurkranten in Peking hebben een nieuwe bom laten ontploffen. Ze melden dat het comité voor de „cultu rele revolutie" dat door Mao is inge steld, in twee groepen uiteengevallen is. De vooraanstaande generaal Lioe Tsjih-Tsjien heeft zich aangesloten bij Tao-Tsjoe. De andere groep wordt ge leid door de voorzitter van het comité, Tsjen Po-ta en de vrouw van Mao, Tsjang-Tsjing. Generaal Lioe is vice-voorzitter van het comité. Hij is o?1tV fjuderdirecteur van de algemene polfti'rïcé afdeling van algemene poll het leger. Japanse correspondenten hebben zon dagavond laat gemeld, dat een half miljoen volgelingen van Mao de stad Nanking naderen. De spoorwegverbin ding met Sjanghai zou zijn verbroken. Tegelijk met de berichten over onlus ten in Nanking en Sjanghai komen er meldingen dat vijf- tot zesduizend boe ren van de Tsjoesan-eilanden ten oos ten van Sjanghai vrijdag gevechten hebben geleverd met studenten en ar beiders. De correspondent van Jomioe- ri Sjimboen meldt dat op aanplakbiljet ten in Peking, de opstandige boeren zijn aangeduid als „volgelingen van president Lioe". In Tokio is men van mening dat de onrust in China in verband staat met verzet in het Chinese vakverbond dat 21 miljoen leden telt, tegen pogingen van Mao om de vakbond en de provin ciale en plaatselijke partijcomités in zijn greep te krijgen. Radio-Peking dringt er bij „alle revo lutionaire studenten en kaders" op aan de „tegenaanval der burgerlijke reac tionairen af te slaan". De raddraaiers moeten worden gestraft, aldus de ra dio. Diplomatieke en andere waarnemers waarschuwen, dat de inlichtingen, die op het ogenblik over de moeilijkheden in het Westen binnenkomen te fragmen tarisch zijn om een zekere diagnose over de trend te stellen. De weinige Westerse corresponden ten, die in Peking zijn toegelaten, heb ben op het ogenblik meer problemen met de verzending van hun telegram men dan normaal. De afgelopen twee dagen hebben zich volgens Pekingse krantebulletins ernsti ge straatgevechten voorgedaan in Nan king tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng. Veertig mensen verlo ren het leven en ongeveer 500 mensen raakten gewond. Er werden 6000 arrs- RAAMDONKSVEER/HOENSBROEK. Bij twee felle branden zyn dit week einde resp. een moeder met haar twee jongste kinderen en twee kleuters om het leven gekomen. Drie doden waren te betreuren bij een brand, die zondag morgen vroeg een oud huisje aan de Groenstraat te Raamsdonksveer in kor te tijd geheel verwoestte. Toen het op de zolder slapende ge zin wakker werd stond de ruimte al vol rook, waardoor de vlammen nau welijks te zien waren. De vader, de 31- jarige J. M. Vermeer, slaagde er nog in het oudste van zijn drie dochtertjes uit haar bedje te nemen en er mee naar bulten te komen. De moeder, eveneens 31 jaar en de beide jongere meisjes 2 en 4 jaar verloren het leven. De vader, die poogde opnieuw naar binnen te komen, en ook de toegesnelde buren konden niet door het vuur en de verstikkende rook heendringen. Voor de laat gealarmeerde (vrijwilli ge) brandweer bleef niets over dan het doven van de laatste vlammen in het totaal vernielde huisje. 0 In de nacht van zaterdag op zondag om twee uur zijn een driejarige jon gen en een vijfjarig meisje om het le ven gekomen tijdens een uitslaande brand in een café met bovenwoning te Hoensbroek. Hun elfjarig broertje, Ge rard Jonkhout, wist zich in veiligheid te stellen door vanaf de eerste etage in een door toegesnelde voorbijgangers opengehouden overjas te springen. Volgens ooggetuigen, had de jongen nog geprobeerd zijn zusje Ellen en zijn broertje Erwin naar beneden te laten springen. Zij waren in hun radeloosheid daartoe echter niet In staat. De Heerlense en Hoensbroekse brand weren die gezamenlijk met zes wagens aanwezig waren, konden alleen de be lendende winkels behoeden voor de vuurzee. Het hele pand brandde uit. De schade wordt geraamd op f 10.000, gulden. De heer Jonkhout, eigenaar van het café, was op dat moment in een nabu rig dorp om zijn echtgenote op te halen die daar een bar drijft. Omstreeks acht uur in de ochtend was men de brand meester. MAO TSE-TOENG Geen cultuur maar geweld taties verricht, zo meldt het nationale Japanse persbureau. Een correspondent van de in Tokio verschijnende krant Sjimboen meldde, dat op de aanplakbiljetten is beweerd dat bij sommige arresten „vingers en neus" zijn afgehakt, terwijl meisjesstu denten de kleren van het lijf werden gerukt. Propagandachef Tao is door de Rode Garde beschuldigd van partij kiezen voor president Ljoe Sjao-Tsji. De zestigjarige Tao was naar voren gekomen als de op drie na hoogst ge plaatste Chinese communist na een wij ziging in augustus vorig jaar, waarbij Ljoe van de tweede naar de achtste plaats terugging. Alleen Mao, Lin-Piao en premier Tsjoe En-lai stonden in de hiërarchie boven Tao. In een muurkrant, welke ondertekend was door het rode revolutionaire hoofd kwartier van de provincie Kjangsoe werd gezegd dat 100.000 leden van het „arbeiders rode korps" onder leiding van partijsecretaris Li Soe-jing op 3 jan. de organisatie van de culturele re volutie hadden aangevallen. Hierbij vie len 14 doden en werden 400 mensen ernstig gewond. Als gevolg van de slag konden op een spoorlijn twee dagen geen treinen rijden. Hoewel de berichten weinig aanwij zingen geven ten aanzien van de om vang van de wanordelijkheden te Sjanghai wordt op een affiche van de rode garde gesproken over een „zeer ernstig, bloedig incident". Peking heeft functionarissen van zijn legaties hier in Londen en Kopenhagen teruggeroepen. TILBURG Omstreeks half acht vanmorgen is op de Tilburgseweg te Hilvaren- beek een autobus van de B.B.A. In volle vaart geslipt en met kracht tegen de achterkant van een vrachtauto-met-aanhanger gebotst. Volgens de eerste berich ten, zijn twee Turkse arbeiders en een non om het leven gekomen en werden twintig mensen gewond, van wie vijf zeer ernstig. Bij de levensgevaarlijk gewon den is ook de chauffeur van de bus, de heer A. Vingerhoets. Het verschrikkelijke ongeluk gebeurde ter hoogte van het recreatieoord „De Beekse Bergen". I)oor de botsing en het af- en aanrijden van ambulances en brandweerauto's, ontstond een enorme stagnatie. Van Tilburg tot Hilvarenbeek stonden vanmorgen rijen auto's te wachten tot de weg weer vrij zou zyn. De gewonden zijn naar zieken huizen in Tilburg overgebracht. ULFT Bij de Verenigde Bedrijven. Beckers, Becking en Bongers N.V. te Ulft zullen 190 man personeel worden ontslagen in de periode tussen van daag en 1 mei. Het betreft 110 per sonen in Amsterdam, 64 in Ulft en 16 Coevorden. in In 1966 vond een fusie plaats, waarbij werd opgericht de Verenigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers N.V. Bij Beckers Haardenfabriek N.V. te Ber- gen-op-Zoom, Becking en Bongers N.V. te Ulft en Velie Gasverwarmingsappara- ten N.V. te Amsterdam. Met deze fu sie werd beoogd een doelmatiger en meer rendabele wijze van produceren te bereiken. Na een uitvoering en diepgaand on derzoek is thans boslo.'en le) de produk tie van de Velie-gashaarden van Am sterdam over te brengen naar de haar denfabriek van Becking en Bongers N.V. te Ulft, 2e) de zich daartoe lenen de produktie van de gieterij-afdeling te Ulft over te brengen naar de modern geoutilleerde gieterij-afdeling te Bergen- op-Zoom en de gieterij-afdeling te Ulft dienovereenkomstig in te krimpen, 3e) de servicedienst te Coevorden over te brengen naar de centrale service-afdeling van de haardenfabriek te Ulft. Door de ze maatregel kan dezelfde produktie met een belangrijk minder aantal mensen worden bereikt. Dit heeft tot gevolg dat van het totale personeelsbestand van circa 1200 personen 190 werknemers worden ontslagen, nl. 110 personeelsle den in Amsterdam, 64 te Ulft en 16 te Coevorden. Met de werknemersorganisatie is over het voorgenomen ontslag overleg ge pleegd. Daarbij is overeenstemming bereikt over een regeling inzake de voorwaarden die bij het ontslag in acht genomen zullen worden. NEURENBERG Eduard Rushat, een van de leiders van het Moskouse Staatscircus, dat een tournee door Duitsland maakt, is verdwenen. Aange nomen wordt dat hij politiek asiel heeft gevraagd. Hij is donderdagavond het laatst gezien toen hij in Neurenberg, waar het circus optreedt, een taxi nam naar een ziekenhuis „om zich wegens maagklachten te laten behandelen" zo als hij zei. In geen van de plaatselijke ziekenhuizen echter is hy verschenen. Volgens de politie heeft Rushat gewei gerd met leden van de Russische ambas sade in Bonn te spreken. Het Westduit- se ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld dat het terzake van de verdwijning niet door de Sovjetam bassade is benaderd. Zondag in het begin van de avond zijn twee meisjes, de 13-jarige E. Loonen en de 14-jarige E. van Berlo, beiden uit het kerkdorp Leunen (gem. Venray), die op de Steegsepeelweg in hun dorp liepen te wandelen, door een personenauto overreden. De meisjes waren op slag dood. De personenauto werd bestuurd door een dorpsgenoot van de meisjes, die hen in het sche merdonker te laat had opgemerkt. In de Kapperallee te Zutphen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks half een drie jongens uit Warnsveld door een auto geschept. Een hunner, de 19-jarige E. D. Lan- genkamp, is zondagmorgen in de Ver enigde Ziekenhuizen aan de Coehoorn- singel aan zijn verwondingen bezwe ken. De beide anderen werden licht ge wond. 0 Zaterdag tegen middernacht is op de Doesburgseweg te Angerlo een op de weg lopende voetganger, de 18- jarige J. Schierboom uit Doesburg, door een bromfiets aangereden. De jongeman werd zondag naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De brom fietsbestuurder werd gewond. 0 De 72-jarige J. W. de Vries uit Nijkerk is zondagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersonge luk op de weg tussen Nes en Nijkerk. Hij liep daar te wandelen en begon plotseling over te steken, juist toen hem een personenauto achterop kwam. f De 14-jarige L. G. Kolner uit Bor ne is zondag in de namiddag om het leven gekomen, toen hij op de fiets, met zijn negenjarig zusje achter op, de Rijksweg in Borne wilde over steken en daarbij door een personen auto werd aangereden. Zijn zusje werd levensgevaarlijk gewond. 9 Waarschijnlijk bij het met zijn fiets onvoorzichtig oversteken van de rijksweg Den Bosch - Nijmegen, na bij Nuland (N.B.), is zondagnacht een 32-jarige inwoner van genoemde ge meente door een personenauto gegre pen en om het leven gekomen. Onder invloed van een kleine sto ring, die van Denemarken via de Duitse Bocht naar onze streken is getrokken, stroomde in de kuststre ken tijdelijk lucht van zee het land binnen, waarbij de temperatuur tij delijk even boven het vriespunt is ge komen. De komende nacht zal het echter weer matig en plaatselijk streng vriezen, met hier en daar vor ming van mist. Tussen Groenland en Noorwegen is gisteren een zeer actieve depressie ontstaan, die aan de zuidkant zach tere oceaanlucht in de richting van het noorden van de Noordzee voert. Deze zachtere lucht zal ons land morgen vermoedelijk later op de dag naderen met enige regen, in het bin nenland voorafgegaan door sneeuw. Door deze ontwikkelingen zal de vorst in Europa worden terugge drongen, waarbij zeer waarschijnlijk de dooi ook tot ons land zal door dringen. A Duikers hebben zaterdag uit een met ijs bedekt meer bij de stad Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, een auto opgetakeld met de stoffelijke resten van een vrouw en vijf kinderen, die al sinds dinsdag werden vermist.

De Vallei | 1967 | | pagina 1