Oostelijke damesploeg derde in 9-districten-vo!leybaltoernooi Vinnige strijd om officieuze Gelderse cyclocross-titels Doping bedreigt eerlijkheid in de gehele sportwereld Instelling nationaal instituut voor onderzoek gewenst Veenendaal oefende tegen oude riyaal CDN en won Dames RHC zijn kampioen en heren hard op weg naar titel Oudkerk tweede in Antwerpen Post/Pfenninger derde op één ronde Rodriguez naar Cooper-Maserati Cornells schaakte in Eersel naar winst Tennistitels in Zuid-Afrika Wageningen verloor na 0-2 voorsprong met 5-2 van PEC Piet Beelen won nationale veldloop Livia Kosta gaf topturnsters eerste training De rechter? brings tweede achter Wolfshohl Rus Steinberg de grote favoriet HANDBALCOMPETITIE Geen moment Minder Waarborg Kopschuw Ongelijke wapenen Bitter Dames Heren Pagina 6 MAANDAG 9 JANUARI 1967 HAARLEM Het negen-dist rieten-volleybaltoernooi, dat zaterdag ln Haarlem werd gehouden, Is dit jaar niet zonder verrassing gebleven. Vele districten, die ln het verleden een vooraanstaande rol speelden, konden de verwachtingen dit jaar niet vervullen. Vooral West 2 stelde hevig teleur en moest met twee vierde plaatsen genoegen nemen. De grote triomfator was nog West 3, dat zowel by de dames als by de heren de eerste plaats voor zich opeiste. Maar de manier waarop dit gebeurde miste toch overtuiging. Opmerkelyk was ook het doordringen naar de top van de noordelijke districten. Zowel Noord I by de heren als Noord 2 by de dames veroverden een finaleplaats en hoewel zy er niet in slaagden deze in een zege om te zetten zyn dit toch resultaten, die nog niet eerder zyn voorge komen. Van het district Oost 2, waar Apel doorn onder valt, stelden de heren zon der meer teleur, maar de dames lie ten een goede indruk achter. Vooral in de poule speelden de dames bijzonder overtuigend en wisten zelfs in de eer ste wedstrijd het sterke West 3, de uiteindelijke toernooiwinnaar, met 20 te verslaan. Ook de beide andere ont moetingen, tegen Noord 1 en Zuid 1, werden in een duidelijke 20 zege om gezet, zodat de dames op de eerste plaats in de poule eindigden en in de crossfinale tegen Noord 2, dat in de andere poule de tweede plaats had ver overd, moesten uitkomen. In deze ont moeting startte de oostelijke formatie, waarin de CVVA-speelsters Philipine de Roo en Margo Bosch opgenomen waren, weinig overtuigend. Na een aanvanke lijke 42 voorsprong raakte het team de cadans helemaal kwijt en Noord 2 kon, gebruik makend van de fouten van Oost 2, gemakkelijk uitlopen naar 48. Door een time-out van coach W. Cath, maar nog meer door het sublieme spel van Philipine de Roo, die in de aanval bergen werk moest verzetten, kon de score weer genivelleerd worden. Doch hierna geraakte het team wederom in een inzinking en deze konden de dames ondanks een tweede spelonderbreking niet te boven komen. Noord 1 profiteer de hiervan goed, al had het aan het net beslist niet over gebrek aan geluk te klagen, 815. Na deze minder goede eerste set kwam Oost 2 in de volgende set beter tot zijn spel. Hoewel de strijd tot 66 nog wel gelijk opging, nam Oost 2 daarna het initiatief volledig in handen en moest Noord 2 zich tot verdedigen beperken. Vier harde opslagen van Margo Bosch, die niet op de gewenste manier verwerkt konden worden, brach ten het team een 106 voorsprong en hoewel een aangevraagde time-out wel de serves kon doorbreken, bleef aan 't net de aanvalsdrift van Oost 2 bestaan. Door de aanvalskracht van Philipine de Roo, de meest dominerende speelster van de ploeg, werd de voorsprong steeds meer vergroot en resulteerde uiteindelijk in een 158 setwinst. Ook in de. beginfase van de laatste set bleef Oost 2 in het offensief en nam met 95 de leiding. Deze stand bleek ech ter de kentering in de strijd, want een enthousiast Noord 2 liep punt voor punt in, terwijl de oostelijke ploeg steeds meer ln een impasse geraakte. Helaas had de coach dit te laat door en een te laat aangevraagde spelonderbreking en een eveneens te late spelerswisse ling konden het team niet meer over de inzinking heen helpn, waardoor ANTWERPEN De Nederlander Jaap Oudkerk is zaterdagavond tijdens wielerwedstrijden in het Antwerpse sportpaleis tweede geworden in een prof wedstrijd achter derny-motoren. Oud kerk verzamelde in de twee manches evenveel punten als de Belg Leo Proost, die echter een betere tijd maakte dan onze landgenoot. De uitslag van de wedstrijd achter derny-motoren was Eerste manche (25 km) 1. Leo Proost (Belg) 25.04,6; 2. Seeuws (Belg); 3. Oudkerk (Ned.), op 2 ronden: 10. Van der Lans (Ned). Tweede manche (25 km) 1. Jaap Oudkerk 25.16,4; 2. Verachtert (Belg); 3. Proost, op 1 ronde 9. Van der Lans. Eindklassement1. Proost 4 pnt!.; 2. Oudkerk 4 pnt.3. Seeuws 6 pnt.; 10. Piet van der Lans 19 pnt. Een sprintnummer voor tandems werd gewonnen door de Nederlanders Van Midden en Kissner. Koopman en Jansen eindigden op de tweede plaats. BREMEN Zondagavond bezette het Nederlands-Zwitserse koppel Peter Post- Fritz Pfenninger de derde plaats in de zesdaagse van Bremen. De Duitse com binatie Dieter Kemper-Horst Oldenburg had op dat moment de leiding. Voor het ingaan van de vierde nacht luidde de stand 1. Kemper-Oldenburg (W.-Dld.) 223 pnt.; 2. Budahl-Sercu (W.-Dld./Belg.) 157 pnt. Op één ronde 3. Post- Pfenninger (Ned./Zwits.) 200 pnt. Op twee ronden4. Schulze-Eugen (W.- Dld./Den.) 136 pnt. Op drie ronden 5. Junkermann-Rudolph (W.-Dld.) 92 pnt. De overige koppels hadden vijf of meer ronden achterstand. Rudi Altig, de Westduitse wereld kampioen op de weg, heeft zaterdag de strijd in de wielerzesdaagse van Bremen moeten staken. Altig had vrydagnacht reeds last gekregen van een blessure aan zijn linkerbeen, nog steeds het ge volg van een in 1965 in de Ronde van Spanje opgelopen beenbreuk. Waarschijnlijk zal hy dinsdag in Keu len een lichte operatie moeten onder gaan. MEXICO De jeugdige Mexicaanse Pedro Rodriguez, vorige week maandag winnaar van de grote prijs van Zuid- Afrika, waarmee de strijd om de we reldtitel werd geopend, heeft een con tract getekend met Cooper-Maserati. Rodriguez zal in alle evenementen die deel uitmaken van de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (for mule 1-renwagens) voor de Engels-Ita liaanse coalitie uitkomen. Voor de belangryke sportwagenraces en wedstrijden voor prototypes biyft Rodriguez verbonden aan Ferrari. Hy zal tenslotte in een Lola starten in For- tuma 2-wedstrijden. Noord 2 met 915 de laatste set in de wacht kon slepen. De andere crossfi nale leverde eveneens een verrassing op doordat West 2, de kampioen uit de andere poule, verloor van West 3, dat achter Oost 2 in de poule geëindigd was, zodat nu de enigszins vreemde situatie ontstond, dat twee ploegen, die in de poule op de tweede plaats waren geëindigd, in de finale kwamen. In de finale behaalde West 3 een 21 overwinning op Noord 2 terwijl Oost 2 in de strijd om de derde en vierde plaats zich met 20 duidelijk de meerdere toonde van West 2. Voor de heren van Oost 2 heeft dit toernooi toch echt een teleurstellend verloop gehad. Vooral in de poule, waarin zij op de laatste plaats eindig den, bleven zij beneden de verwachtin gen. Hoewel verdedigend ook niet alles klopte moet dit toch vooral gezocht wor den in een te ingewikkeld aanvals-sys- teem, waarvan de meeste spelers de grondvormen nog niet begrepen. Waar schijnlijk zal dit gezocht moeten wor den in het feit, dat men in een te kor te voorbereiding teveel heeft willen be reiken. Met een iets eenvoudiger spel- opbouw had men zeker hogere ogen kunnen gooien, vooral omdat de spelers individueel op dit niveau zeker mee kon den komen. In de poule was de starat van de he ren hoopgevend voor het verdere toer- nooiverloop. In de eerste ontmoeting, tegen het favoriete West 3, werd de eer ste set royaal in winst omgezet. Helaas ging het in de volgende sets minder goed. Niet dat West 3 beter ging spe len, maar het oostelijke spel was van een aanzienlijk minder kaliber. Dit was overigens niet te verwonderen, want als het team even een inzinking vertoonde, dan werd datzelfde team geen gelegen heid gegeven om zich te herstellen, maar werd direct overgegaan op een groot aantal spelerswisselingen, zodat er aan het aanpassingsvermogen van de beide spelverdelers, Reier van Strien en Rudy van Duyn, te hoge eisen ge steld werden. Met 12 ging de wed strijd verloren en tegen de echt niet sterke ploegen van Zuid 1 en Noord 1 werden dezelfde resultaten bereikt. Met deze drie nederlagen eindigde de ploeg op de laatste plaats in de poule, het geen beslist een tegenvaller te noemen is. In de wedstrijd om de zevende en achtste plaats vertoonde Oost 2 weer iets beter spel en werd een ruime 20 overwinning geboekt, maar dit kon de povere prestaties in de poule toch niet meer vergoeden. Eindstand bij de he ren: 1. West 3. 2. Noord 1. 3. Noord 2. 4. West 3. EERSEL De 24-jarige Belgische kampioen Cornelis, die tijdens de on langs gehouden Schaakolympiade te Havanna een meesterresultaat behaal de, is winnaar geworden van het inter nationale toernooi te Eersel. De uitslagen van de partijen van de laatste ronden, die dit weekeinde wer den verwerkt, luidden: Zesde ronde: Rellstab (W.-Dld.) - Stumpers (Ned.) 1—0; Cornelis (Belg.) - Limbos (Belg.) y2\ Orbaan (Ned.) - Saemisch (W.- Dld.) Zevende ronde: Saemisch - Llttlewood (Eng.) Limbos - Orbaan 10; Stumpers - Cor nelis 0—1. De eindstand luidde: 1. Cornelis 4% punt.; 2. Limbos 3^; 3. Orbaan en Rellstab beiden 3; Lit- tlewood en Saemisch beiden 2fó; 7. Stumpers 2. PORT ELIZABETH De Italiaanse- Australiër Martin Mulligan die in Rome woont, heeft de heren-enkelspeltitel van het internationale toernooi om de kam pioenschappen van de oosteiyke provin cie van Zuid-Afrika op zyn naam ge bracht. In de finale van het toernooi dat in Port Elizabeth werd gehouden, ver sloeg hij zijn landgenoot Bob Hewitt met driemaal 6-4. De titel bij de dames giing naar Annette van Zyl, die met 6-2, 6-3 zegevierde over haar landgenote Laura Rossouw. ZWOLLE Volkomen verrassend heeft PEC in de tweede helft een 0-2 achterstand in een 5-2 overwinning op Wageningen weten om te zetten. De met een onstuimig offensief in de twee de helft gestarte Zwollenaren kregen acht minuten na de hervatting een straf schop toegewezen, die het keerpunt in de strijd betekende. Vooral toen drie mi nuten daarna de gelijkmaker viel. De Wageningers kwamen deze tegen slag niet meer teboven en waren men taal geslagen toen in de 28e en 30e minuut PEC zelfs een 4-2 voorsprong kreeg. De uiteindelijke 52 uitslag is dan ook lichtelijk geflatteerd. Wageningen paste zich het snelst en het best aan de terreinomstandigheden aan. Na zes minuten nam het vry on verwacht de leiding uit een boogschot vanaf de vleugel door Roelofs, dat ach ter Nijland in het doel zakte: 0-1. Wel kreeg PEC enkele kansen op de geiyk- maker, maar het was volkomen in over eenstemming met de veldverhoudingen, dat Dielissen drie minuten voor de rust met een fraai schot in de bovenhoek de stand op 0-2 bracht. Acht minuten na de hervatting sloeg Tanis de bal bij een inzet van v. d. Heide met de hand weg. Kick zette de strafschop in een doelpunt om 1-2. Drie minuten later bracht Schuman met een kopbal, na een combinatie tussen v. d. Heide en Kick, de stand op 2-2. In de 28e minuut stelde een voorzet van v. d. Heide van rechts Schuman in staat de stand op 3-2 te brengen, terwyi twee minuten later een voorzet van v. d. Hei de van links weer door Schuman in een doelpunt werd omgezet 4-2. Hy werd zelfs de held van de dag, toen hy vyf minuten voor het einde door Van Rooyen in staat gesteld werd de eind stand op 5-2 te brengen. De stichting Nederlandse Draf- en Rensport overweegt de mngelykheid, om In de toekomst gelegenheid te bieden tot contra-expertise by het doping onderzoek, dat momenteel in haar opdracht wordt uitgevoerd door prof. L. Seekles van de Veeartsenykundige School in Utrecht. Er is ook al omdat men spoedig de zeer gewaardeerde hulp van deze hoogleraar zal moeten missen, om dat deze het werk met het vorderen van zijn leeftyd te bezwaarlyk gaat vinden contact geweest met de Nederlandse Sport Federatie om uiteindelijk te ko men tot een centraal instituut in ons land, dat het dopingonderzoek verricht. Dit instituut zou dan staan onder supervisie van het medisch team van de Ne derlandse Sport Federatie en kunnen dienen voor alle sporten, waar dopingon derzoek plaatsvindt. Dit nieuwe opzienbarende geluid is het resultaaat van uitvoerige besprekin gen over het altyd moeilijke vraagstuk van doping, niet alleen bij paarden, maar ook by sportmensen. Heeft de stichting Draf- en Rensport zich terecht beperkt tot haar paarden, by de wielrenners en de voetballers, om maar een paar takken van sport te noemen, gaat het wel degelijk om het welzijn van de sportlieden. Bij de stichting Nederlandse Draf- en Rensport is prof. Seekles belast met het onderzoek van dravers en renpaarden. Er worden geregeld steekproeven gehouden op alle Neder landse banen. De paarden wordt speeksel afgenomen en dit wordt te Utrecht onderzocht. In 1966 zijn in to taal 202 paarden aan een onderzoek onderworpen. Bij slechts één paard, Zus van VEENENDAAL Al vele weken heb ben de geelblauwen van v.v. Veenendaal „stilgelegen" en toen voor het afgelo pen weekeinde bekend werd, dat weder om het weer roet (in dit geval een sneeuwlaag) in het eten zou gooien heeft het bestuur van Veenendaal direct contact opgenomen met C.D.N. uit Zéist. C.D.N., een in de hoogste regionen mee draaiende derde klasser, was direct be reid naar Veenendaal te komen. Een on bekende tegenstander was C.D.N. niet. Veenendaal is verscheidene jaren in de derde klas duels met de ploeg uit Zeist aangegaan. Ondanks het sneeuwtapijt werd het een verdienstelijke oefenwedstrijd. Vee nendaal, dat met het competitie-elftal uitkwam kon na twee keer voor èn ge- Amateurs en profs onderweg tijdens de strijd om het officieuze Gelderse kampioenschap cyclo-cross in Apel doorn. APELDOORN Wielervereniging „De Adelaar" heeft gisteren op voor- treffelyke wyze de officieuze open Gei- j derse cyclocross-kampioenschappen ge organiseerd. Het parcours in de omge ving van de Goldsteinlaan leent zich voor een dergelijk evenement bijzon der goed. Een goede organisatie was daarnaast de basis voor een sportieve middag. Niet minder dan 75 renners wa ren naar de Ugchelse bossen getogen om elkaar de eer te betwisten. Apel doorn se successen kwamen al in de eerste klasse. Bij de adspiranten, die 4 km moesten afleggen, bleek Bertie Zillig een klasse apart te zijn. Direct na de start nam de jeugdige Apeldoorner de leiding en hij stond deze positie niet meer af. Zillig reed het parcours zo snel, dat er van enige concurrentie tijdens de wedstrijd geen sprake was. De officieuze kam pioen maakte een tijd van 13 min. 12 sec. Tweede en derde werden H. Vos (Rotterdam) en F. van Lokven (Den Bosch). P. Stiggelbout (Wierden) finish te als vierde. Bij de nieuwelingen, die 12 kilometer moesten afleggen, gaf Homan (Enter) in de eerste ronden de toon aan. Schef- fer (Zelhem) en Smit (Laren) kwamen juist op tijd voor een tegenaanval. Smit ging uitstekend door en finishte onbe dreigd in 37 min. en 21 seconden. De verdere uitslag was: 2. A. Scheffer (Zelhem), 3. H. Homan (Enter), 4. H. Kuiper (Denekamp), 5. J. Leijenhorst (Soest). Bij de amateurs,, waaronder de be roepsrenner Jan Boog, reed Theo Meijer een bijzonder sterke wedstrijd. Meijer kreeg alleen nog wat concurren tie van Boog en Boom, maar in de laat ste ronde nam hij duidelijk afstand. De uit6lag: 1. Theo Meijer (Denekamp) 1 uur 6 min. 7 sec., 2. Jan Boog" (La ren), 3. B. Boom (Enter), 4. H. van der Horst (Stolwijk), 5. W. van Middelaar (Achterveld). De Apeldoorner Gertie Wildeboer bracht een goede course op zijn naam hetgeen hem een negende plaats ople verde. Na afloop heeft de voorzitter van „De Adelaar", de heer P. M. R. Brouwer, in hotel „De Cantharel" de prijzen uit gereikt. WASSENAAR Piet Beelen, de Ne derlandse kampioen op de 10 km, heeft zondag op de renbaan Duindigt, een nationale veldloop gewonnen. De Spar taan-atleet legde het 7200 m lange par cours, dat behalve over de baan door de bossen voerde, af in 21 min en 45.8 sec. Bijna een halve minuut achter de lichtvoetige Beelen kwam zijn clubge noot Wim van Gerven als tweede over de eindstreep. Bij de dames, die 1500 meter liepen, was Anneke Stalman (AV40, Delft) oppermachtig. De Delftse atlete noteer de een tijd van 6 min 25,8 sec. Mar- ga Haazer (ALO Rotterdam) legde met een achterstand van ruim tien secon den beslag op de tweede plaats. De uitslagen luidden: Heren 7200 m: 1. Beelen (Spartaan- Lisse) 21.45,8; 2. Van Gerven (Spartaan) 22.11,9; 3. Van Kasteren (AV'40 Delft) 22.36,0; 4. Veld (DOS, Dwingelo) 23.01,1; 5. Riet veld (Sparta, Den Haag) 23.06,5; 6. Rauws (Sparta) 23.25,0. Dames 1500 m: 1. Anneke Stalman (AV'40 Delft) 6.25,8; 2. Marga Haazer (ALO Rotter dam) 6.36,4; 3. Riet Nordmann (De Meeuwen, Den Haag) 6.56,0. lijk gestaan te hebben toch een 32 ze ge behalen. C.D.N. bleek over een solide ploeg te beschikken, waarin vooral de linksbin nen een uitblinkende doorzetter was. Veenendaal nam binnen een kwartier 'n voorsprong, maar moest die na een tien tal minuten weer afstaan. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Goede aan vallen werden opgebouwd, maar de Vee- nendalers, blijkbaar iets te balverliefd door de lange, gedwongen rustperiode, konden ln het overige gedeelte van de eerste 45 minuten niet meer scoren. Na rust was het linksbuiten Teus Heykamp, die nummer twee in de tou wen joeg. Lang zou die vreugde niet du ren, want C.D.N. nam het niet en kwam in diezelfde minuut terug: 22. Het scheen, dat beide partijen niet meer tot doelpunten zouden komen, maar een minuut of tien voor tijd scoor de rechtsbuiten Wim Derksen en daar mee won zijn ploeg. Einstand 32. ARNHEM Livia Kosta. de Roe meense trainster, die het K.N.G.V. in verband met de voorbereiding op de Europese kampioenschappen heeft aan getrokken, verzorgde 't afgelopen week einde op het C.I.O.S. in Arnhem de eer ste training van een aohttal Nederland se top-turnsters. Het is de bedoeling dat by de volgende training nog acht tien jeugdturnsters aan de groep worden toegevoegd. De training van de acht topturnsters is zo opgezet dat er elke keer enkelen afval len zodat tegen het voorjaar vier turn sters overblijven, waaruit dan uiteinde lijk de twee Nederlandse vertegenwoor digsters en de reserve voor het in Am sterdam op 27 en 28 mei te houden kam pioenschap worden gekozen. RHENEN Voor het eerst sedert vier weken stond er weer zaalhandbal op het programma. Zo'n onderbreking is natuuriyk nooit bevorderlyk voor de vorm. Vooral niet met het oog op de conditie, daar zowel de dames als de heren twee maal moesten aantreden. Achteraf beschouwd kan R.H.C. tevreden zyn met de geboekte resultaten. De heren behielden door twee overwinningen hun goede kans, terwyi de dames er na hun tweede zege zeker van waren onbereikbaar te zyn voor alle concurrenten. Zo slaagden de dames voor het eerst in het bestaan van R.H.C. er in om kampioen te worden. Het resultaat werd bereikt met een over het alge meen zeer jeugdig team, waarvan in de toekomst nog wel wat verwacht kan worden. In zijn eerste wedstrijd zagen wij het herenteam er tegen Spirit lustig op los scoren. Er werd heel behoorlijk gespeeld. De goede individuele kwaliteiten der spelers kwamen echter niet zo duidelijk tot uitdrukking in het samenspel. Men begreep elkaar niet altijd. Daar zal het niet gezamenlijk trainen wel voor een groot gedeelte debet aan zijn. Vooral door de snelheid in de acties werd Spirit toch volkomen overspeeld. Via een 71 wisselstand kwam het ein de met een duidelijke 153 zege. Jan van de Pol was met acht doelpunten de onbetwiste topscorer. In de wedstrijd tegen UD liep het echter niet zo goed af. Van snelle acties kon nauweiyks spra ke zijn, want de UD-muur was steeds op tijd terug en was bovendien goed gesloten. Bij sommige spelers begonnen zich ook vermoeidheidsverschynselen voor te doen. Nu is twee wedstrijden op één dag inderdaag een beetje veel van het goede, vooral als men speelt onder de druk van te moeten winnen. Deson danks was R.H.C. duidelijk de betere ploeg en behaalde volkomen regelmatig een 95 overwinning. Nadat de dames hun eerste wedstrijd tegen Eendracht, zonder ook maar één moment in gevaar te zijn geweest, met 94 hadden gewonnen, maakte iedereen zich met spanning op voor het beslissen de duel tussen de nummers 1 en 2 van de ranglijst, R.H.C. en Celeritas uit Bunnik. Welnu, al heel gauw bleef er van de spanning niet zo heel veel meer over. Celeritas speelde wel aardig, maar was voor de cirkel nauwelijks ge vaarlijk. Zijn uitstekende keepster stond voorlopig een succes in de weg. Mooi was het om te zien, hoe met goed opge zette aanvallen, waaraan de gehele R.H.C.-ploeg deelnam, steeds weer naar openingen werd gezocht en die kwamen er. Toen Wil Krechting zo'n kans benutte en met een fraaie schuiver de stand op 10 bracht was dit het sein om nog beter te gaan spelen. De mentale last was weg en wij zagen de dames beter spelen dan ooit. Bij de rust was de voor sprong 40. En toen kon men het zich veroorloven het wat kalmer aan te doen. Rustig werd de voorsprong opgevoerd tot 60 en had er niet zo'n bijzondere keepster gestaan, dan was dat nog wel meer geworden. Daar er nog één wed strijd op het programma staat en de voorsprong op nummer 2 reeds drie punten is, betekent dit het kampioen schap in zaalhandbal. Een kampioen schap, dat op waardige wijze werd be haald na een succesvol seizoen. In ze ven wedstrijden bleven de dames onge slagen. Voor dit succes zorgden: Bep van de Broek, Bep Bijker, Thea Smit, Rina van der Bijl, Gerrie Kikkert, Wil Krechting, Marijke Vermeer, Els Blee- ker, Inie Terhogt en Ineke van Laar. En nu maar wachten of de heren het goede voorbeeld van de dames zullen vol gen. Voor hen staan nog twee wedstrij den op het programma. Hun voorsprong is twee punten. Men heeft de beslissing dus in eigen handen, maar dan dienen beide wedstrijden te worden gewon nen, want men mag niet aannemen, dat concurrent Oranje nog een fout zal ma ken. Het tweede herenteam deed het ook weer prima. Met één man minder werd Spirit 3 uitstekend partij gegeven in een leuke, spannende wedstrijd en er werd zelfs met 65 gewonnen. De jeugdploegen konden de successen van de grote broeders en zusters niet evenaren. De jongens-junioren zijn dui delijk van slag. Tegen Spirit werd met 72 verloren, alhoewel het veldspel niet minder was. Er werd te vaak ge schoten uit kansloze positie. De jongens-adspiranten speelden een heel nare wedstrijd tegen Sport Vereent. Onsportieve handelingen werden beant woord met eigen rechter spelen. Geluk kig lagen de oorzaken niet bij de R.H.C.- jongens, maar aan de gevolgen waren zy wel degeiyk mede schuldig. Het werd een 65 nederlaag. Dat het ook anders kan bewees de wedstrijd tegen UD. Leuk, sportief spel en een 75 overwin ning. De meisjes-adspiranten tenslotte verloren met 52 van de meisjes van W.W.V. Spencer Gay, luidde de uitslag „posi tief", waardoor trainer Jan van Dooyeweerd voor de tijd yan een jaar werd geschorst (tot oktober 1967). In het voorjaar werden bovendien nog vier trainers ter verantwoording ge roepen, t.w. L. Schoonhoven jr., J. Wagenaar jr., M. Bouwhuis en R. J. Barendse, voor een aanvankelijk „po sitief" luidende uitslag van onderzoe kingen in het najaar van 1965. Dit „positief" werd later gewijzigd in „twijfelachtig", waardoor de schor sing van deze trainers werd gewijzigd in een waarschuwing. Momenteel zijn naast J. van Dooye weerd ook nog geschorst de trainers P. Strooper (tot half januari 1967) en A. Tesselaar (tot 1975) beiden voor overtredingen in 1965. Het onderzoek 1966 heeft dus wel aangetoond dat doping slechts zelden plaatsvindt, lang niet zo vaak als de „man in the street" wil suggereren. Dat de stichting Draf- en Rensport momenteel overweegt om contra-ex pertise mogelijk te maken, vindt niet zijn oorzaak in een gebrek aan ver trouwen ten aanzien van de onder zoekingen van prof. Seekles. Integen deel, de NDR vaart volkomen op diens kompas. Cees Berg, de public relationsman bij de NDR zegt: „Seekles is aange sloten bij de Association of Official Racing Chemists, een vereniging van mensen, die in de gehele wereld on derzoekingen verrichten bij dravers en renpaarden. Men kan daar alleen lid van worden, als men aan bepaal de en heus niet geringe eisen voldoet. Prof. Seekles is daar al ja ren lid van." De mogelijkheid tot contra-exper tise houdt dan ook verder verband met het ,feit, dat in sommige lan den de trainers een tweede verze geld speekselmonster krijgen, als extra waarborg van rechtszeker heid. Dat wil men bij de NDR ook. Er wordt reeds alle medewerking gegeven bij de verdediging van de betrokken trainers, omdat men graag wil, dat alles wordt onder zocht, dat in het belang van de be strijding van doping is. In het geval Jan van Dooyeweerd bijvoorbeeld heeft de NDR op ver zoek van deze trainer laten onderzoe ken: het gevoerde, ietwat beschim melde, hooi, de huiduitslag van enke le paarden, die bij Van Dooyeweerd op stal stonden, terwijl voorts het stalpersoneel is gehoord. Uit al deze verhoren is niets ontlastends gevon den, zodat prof. Seekles, in tegenstel ling tot de zaken tegen Schoonhoven, Wagenaar, Bouwhuis en Barendse, moest blijven bij zijn aanvankelijke stelling, dat de uitslag van het speek- selonderzoek „positief" was. Contra-expertise had in dit geval de trainer nog duidelijker de overtuiging kunnen geven. dat inderdaad in het speeksel stoffen waren gevonden, die er niet thuishoren. Maar de UCI is nu eenmaal geen standvastig lichaam. Wankelmoedig als de heren Rodoni c.s. zijn, scho ven zij de verantwoordelijkheid af op de profafdeling van de UCI en die durfde geen weerstand te bieden aan de dreigingen, die de fabrieksbazen uitten. Het gevolg was, dat onlangs op het profcongres van de UCI de schorsingen, die al voorlopig waren opgeheven, ongedaan werden ge maakt en gewijzigd in een boete, die nergens naar leek. „En de renners, zij reden voort" schreven wy destyds vanuit Keulen, „en dokter P. van Dijk bleef met de scherven van een verloren gegane illusie zitten". „Als ik geen stimulerende middelen gebruik, kan ik nooit de prestaties le veren, waartoe ik nu kom" heeft Anquetil onlangs eerlijk bekend. Maar is dat niet oneerlijk tegenover allen, die geen doping gebruiken? Is dat niet jonge, veelbelovende renners dwingen hetzelfde te doen? Het wordt zodoende een grote mallemolen, waaruit geen ontkomen mogelijk is. Tenzij dopingcontrole op brede basis wordt toegepast. Tenzij zware straf fen onbarmhartig iedereen treffen, die ze verdient. Tenzy de straffen ook inderdaad worden uitgevoerd. We herinneren ons nog in Nuth bij de wieleramateurs vlak voor de wereld kampioenschappen in Keulen en op de Nürburgring, aan de medische begeleider van de KNWU, dr. Visser, de vraag te hebben gesteld, wat hij dacht van de doping van Jan van der Horst. „Maar daar bemoei ik mij niet mee," zei dr. Visser toen, „dat be hoort niet tot mijn competentie. Ik zorg alleen voor de lichamelijke top conditie van de amateurrenners." Feit is, dat de monsters van Jan van der Horst in België werden on derzocht, omdat er in Nederland nie mand te vinden was, die dat wilde doen. De neusdruppelsvondst van Eef Dolman, waarover dokter Strikwerda des duivels was, nadat Dolman van doping was beschuldigd op grond van een volkomen integer onderzoek, had allen, die dopingonderzoek konden verrichten, kopschuw gemaakt. Tegenover deze vreemde zaken staat slechts één remedie: uitroeien met wortel en tak! Internationaal. Met medewerking van alle bonden. Met eensluidende opdrachten aan de medische begeleiders, die zich streng en strikt zullen dienen te houden aan de grenzen, die door een internationaal overkoepelend orgaan duidelijk worden aangege ven. Zo duidelijk, dat geen misver stand mogelijk is. Honderd procent conditie bij de sportmensen, of dat nu voetballers, schaatseprijders, zwemmers, atleten, wielrenners of roeiers zijn? Akkoord. Maar dan zonder bij het verbeteren van de conditie over de schreef te gaan, over de grens, die internatio naal moet gelden. Die richting wil onder meer ook dokter van Dijk uit, daar strijdt hij voor bijzijn wielrenners, daarvoor is hij aangebleven als voorzitter van de medische commissie, hoewel hij een ernstige teleurstelling heeft moe ten slikken door de kwestie Anquetil c.s. Doping is een moeilijke zaak. Een moeilijk te verteren zaak, om dat het ergens oneerlijke concur rentie oproept. Een strijden met öngelijke wapenen. Het zou kunnen voorkomen, dat gevestigde verhou dingen volkomen omver zouden worden geworpen, dat sporthelden van hun voetstuk zouden worden gestoten, als men van de ene dag op dé andere stringente dopingcon trole internationaal zou toepassen. Daarom is de idee van instelling van een nationaal instituut voor do pingonderzoek onder supervisie van de NSF gezond. Het kan de basis worden voor internationale samen- werking in de toekomst. Een samen werking, die dringend noodzakelyk is. De NDR ziet- het belang van meer rechtszekerheid in en zal daarom aansturen op deze moge lijkheid. Bij de stichting Nederland se Draf- en Rensport ziet men ove rigens geen perspectief om doping strafrechtelyk te vervolgen zoals momenteel in België en Frankrijk bij andere sporten het geval is. De trainer wordt door de NDR wel verantwoordelijk gesteld, maar ju ridisch zal het niet mogelijk zijn hem als dader aan te wijzen. Het is altijd de grote onbekende, die doping bij paarden verricht. Daarom meent men bij de NDR niet, dat ingrijpen van hogerhand betref fende vervolging van doping, voor de draf- en rensport van toepassing zal kunnen zijn. Wel staat de NDR volkomen achter de Straatsburgse anti-dopingsconven- tie, waarin doping als volgt werd ge formuleerd: „Doping is het toedienen van stimulerende middelen om op kunstmatige en oneerlijke wijze de prestaties tijdens een wedstrijd op te voeren". Dit internationale appel aan de gehele sportwereld wordt door de NDR volkomen onderstreept. Evenals de voorzitter van de Ko ninklijk Nederlandse Wielren Unie, dr. P. van Dijk. is Cees Berg ervan overtuigd, dat internationale samen werking mogelijk is. Er zal een lijst van verboden stoffen moeten worden samengesteld en de medische begelei ders van de sportmensen zullen zich daaraan dienen te houden. Er zal een commissie van onderzoek moeten worden ingesteld, desnoods landelijk met een overkoepelend internationaal orgaan, die het nodige gezag krijgt en waarvan de uitspraken volledig worden erkend. Wat dat betreft heeft dr. Van Dijk bittere ervaringen. Als voorzit ter van de medische commissie van de Union Cycliste Internationale (UCI) had hij na de wereldkam pioenschappen op de weg de num mers 1 tot en met 6 bij de profs verzocht zich aan het doplng-onder- zoek te onderwerpen. Niemand kwam op Poulidor na, maar die was nog te laat. De UCI strafte de renners Anquetil, Motta, Zilioli, Stabünsky en Altig met een ferme schorsing. WEST BERLIJN Huub Harings is zondag tijdens een internationale cyclo cross in West-Berlijn als tweede geëin digd achter de Duitser Rolf Wolfshohl. De oud-wereldkampioen voelde zich op het besneeuwde parcours byzonder goed thuis. In de tweede ronde nam Wolfshohl de leiding, waarna hy steeds verder van de anderen wegliep. Huub Harings fi nishte met eenachterstand van 2 min. en 23 sec. Voor Wolfshohl werd over de 23 km een tyd van 1.16,40 afgedrukt. De Tsjechische amateur Antos legde op 3,35 beslag op de derde plaats. De Belgi sche wereldkampioen Eric de Vlaeminck staakte na een valpartij de stryd, terwijl oud-titelhouder Renato Longo (It), met een ronde achterstand, de negende plaats bezette. Jeugdschaaktoernooi GRONINGEN De 14-jarige Rus Steinberg is de grote favoriet in de finalegroep van het Niemeyer-jeugd- schaaktoernooi, dat te Groningen wordt gespeeld. Na de partijen van de zesde en voorlaatste ronde kan alleen de Brit Whiteley hem nog de eerste plaats ont nemen. De uitslagen van de zesde ronde luid den Steinberg (Rusl.)-Roth (Oostr.) 1-0; Rooze (Belg.)-Whiteley (Eng.) 0-1; Westermeier (W.-Dld.)-Timman (Ned.) 1-0; Pedersen (Den.)-Vadasz (Hong.) af. Stand na zes ronden 1. Steinberg 5 pnt.; 2. Whiteley 4 pnt.; 3/4/5. Rooze, Timman, Westermeier 3 pnt.; 6. Vadasz 2% pnt. en 1 af.; 7. Pedersen 1^ en 1 af.; 8. Roth 1 pnt. Klassificatiegroep Uitslagen vyfde ronde Zara Dan (Roem.)-Seslya (Z.- Sl.)Vs-Vs', Svensso'n (Zwe.)-Kiers (Ned.) fc-%. Uitslagen zesde ronde Seslya (Z.-Sl.) -Ligterink (Ned.) 1-0; Kiers (Ned.)- Gralka (Polen) 0-1; Svensson (Zwe.)- Schauffelberger (Zwits.) af.; Moles (Ierl.)-Zara Dan (Roem.) af. Stand na zes ronden 1. Gralka 4 pnt.; 2. Moles 3% pnt en 1 afgebr.; 3. Seslya 3^; 4. Kiers 3 pnt.

De Vallei | 1967 | | pagina 6