P.v.d.A.-congres trekt naar „Nieuw-Links" 'N oor laagstbetaalden loonsverhoging meer Employés van Union voor de keuze Zes urgentie- punten in VVD-program Koningin tussen de gebroeders Van Vollenhoven Koninklijk diner in hotel Gooiland Europa in greep van de winter van Noordkaap tot Sicilië N. V.S.H. wil zelf de pil gaan verkopen Ondanks verzet van partijbestuur Scheepsbranden Watersnood in Maleisië Belgisch schip overvaren op Westerschelde Messteken uit minnenijd GEKORTWIEKT Huis beschadigd door explosie van rioolgas ONTWIKKELINGSHULP N.A.V.O. Kwart miljoen G.M.- auto's terug Bruidspaar Gasten Franse Comm. Partij tegen China CAPRI Brutale overval in Haarlem Oudste Siamese tweeling overleden Boer verpletterd onder traetor I'aus uil zich legen scheiding MAANDAG 9 JANUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Het P.v.d.A.-congres heeft zaterdag besloten in het verkiezings programma op te nemen, dat in de komende 4 jaar moeten worden verwezenlijkt: een stijging van 't minimumloon en de lagere inkomens met een hoger percentage dan het loongemiddelde, een verdubbeling van de opbrengst uit successie- en schenkingsrechten, de invoering van een progressief tarief voor de vermogens belasting en een verhoging van de overheidsuitgaven voor ontwikkelingshulp tot 2 procent van het nationaal inkomen in 1970, d.w.z. twee miljard gulden. Deze beslissingen betekenen, dat het verkiezingscongres in het Haarlemse Con certgebouw duidelijk tegemoet is gekomen aan de eisen van de groepering Nieuw Links („Tien over rood"), ondanks verzet van het partijbestuur. Het congres voegde verder aan het verkiezingsprogramma de volgende pun ten toe: 0 Nationalisatie van het levensverze keringswezen; Q Aanstelling van een ombudsman of parlementaire commissaris, bij wie elke burger hulp kan vinden tegen on billijke gedragingen van de overheid; Aanstelling van een ombudsman voor de strijdkrachten; herziening van de strafbevoegdheden van militai re commandanten en democratisering van het militaire apparaat; Geld, dat vrijkomt door ontwape ning, moet worden besteed voor de ontwikkelingshulp 0 Streven naar een N.A.V.O. zonder autoritair geregeerd Portugal. 0 Erkenning van de Viët-Cong als partner bij onderhandelingen over vrede in Viëtnam; Versteviging van de positie van de E.E.G.-commissie, zodat verdergaan de integratie komt samen te vallen met verdergaande democratisering van de E.E.G.; 0 Democratisering van de P.B.O.; 0 Gelijkstelling van cremeren met be graven. De snellere verhoging van het mini mumloon en de lagere inkomens werd o.m bepleit door drs. Hans van den Doel, de enige man van „Tien over Rood", die op een verkiesbare plaats staat. „De K.V.P. en V.V.D. kunnen alleen worden gekraakt, als de inko menspolitiek centraal staat", zei hij. Drs. D. Roemers, oud-voorzitter van het N.V.V., bestreed namens het par tijbestuur met kracht het voorstel. Het is niet realiseerbaar, meende hij. „Het DEN HAAG/EASTBOURNE On der de Europese westkust hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag twee scheepsbranden voorgedaan. In de Golf van Biscaje pikte een slechts met de naam „Malchow" aangeduid marinevaartuig alle negenendertig op varenden op van het brandende Duitse schip „Arenberg" van 12.251 ton, dat op weg was van West-Afrika naar Rot terdam. De „Malchow" bracht de ge redden naar Spanje. De thuishaven van de „Arenberg" is Bremen. In het Engels kanaal brak brand uit op het 2.155 ton metende Oostduitse vrachtschip „Saaie". De Britse olietan ker „Edenfield", die tijdens de red dingsoperatie in aanvaring kwam met de vrachtvaarder, maar geen schade opliep, nam zevenentwintig bemannings leden van de „Saele" aan boord, maar vijf bleven er achter om te pogen het vuur alsnog te bedwingen. Onder hen bevond zich de marconist, die regel matig noodseinen uit bleef zenden. Sleepboten nemen nu aan de blussing deel. Enkele van de geredden hebben nog geprobeerd de „Edenfield" in een reddingboot te verlaten om zich bij hun makkers te voegen maar de door de storm opgezweepte golven verhinder den dat. Later slaagden twaalf opvarenden van de „Saaie" er toch in op hun schip terug te keren. De „Saaie", af komstig uit Rostock, was onderweg van Alexandrië naar zijn thuishaven. KOEALA LOEMPOER Het nood weer in het noorden van Maleisië heeft tot dusver aan minstens 20 men sen het leven gekost. Als gevolg van de moessonstormen en zware regenval zijn aan de oost kust grote stukken land overstroomd, waardoor naar schatting 100.000 men sen op de vlucht zijn gejaagd. Ook aan de westkust staan gebieden onder wa ter. Talrijke mensen dreigen te ver hongeren. Zondag nam de regen wat af, maar de toestand blijft kritiek. Ook Thailand heeft met overstromin gen te kampen. Daar zijn ongeveer 7.500 mensen dakloos geworden. Het water begint weer te zakken en vele vluchtelingen keren terug naar hun vernielde woningen, waarvan een aantal nog geheel onder water staat. Met man en macht wordt gewerkt aan het overbrengen van voedsel naar de ergst getroffen gebieden. TIEL In een winkelhuis in het cen trum van Tiel heeft zaterdagmiddag omstreeks vijf uur een vrij ernstige gasontploffing plaats gehad. Een hoe veelheid rioolgas was van buitenaf, mo gelijk langs de leiding, het woongedeel te van het pand binnen gestroomd. Toen een der huisgenoten een schemerlamp je aanstak, kwam het binnengestroom de gas tot explosie. Verscheidene ruiten vlogen eruit, ter wijl een plafond omlaag kwam. Deuren en ramen werden ontwricht. De scha de was zeer groot. Op het tijdstip van de ontploffing was het op de Markt, waar het pand is ge legen, bijzonder druk. Niemand werd door het rondvliegende glas gewond. Ook in de woning deden zich geen per- blaast het hele loongebouw op. De men sen, die iets meer dan die „lagere" in komens verdienen, zullen ook extra loonsverhogingen eisen". Zijn betoog maakte weinig indruk op het congres. Bij de stemming bleek de overgrote meerderheid van de af gevaardigden der partijafdelingen voor de snellere loonsverhogingen te zijn. Tien over Rood-voorman Han Lam mer» bepleitte verhoging van de over heidsuitgaven voor ontwikkelingshulp in de komende vier jaar met 200 miljoen gulden per jaar in plaats van de 150 miljoen tot tenminste 1 procent van 't nationaal inkomen in 1970, die het par tijbestuur wilde. Een voorstel van en kele afdelingen ging nog verder en eis te 2 procent in 1970. De internationaal secretaris van de P.v.d.A., de heer P. Dankert, wees bei de voorstellen af. De overheidsuitgaven zouden te hoog oplopen. Het nationaal inkomen in '70 wordt geraamd op 100 miljard gulden. Een overheidsbijdrage van 1 miljard (zoals het partijbestuur wilde), plus particuliere hulp tot hetzelfde bedrag zou toch de totale Nederlandse ontwik kelingshulp op 2 procent brengen. Het congres slikte het niet. Een ru moerige stemming bij handopsteken, bracht geen duidelijke uitslag. Bij de schriftelijke stemming werd het voor stel van 2 procent overheidshulp in '70 aanvaard: 1857 tegen 1063 stemmen. De Friese afgevaardigde Laurens ten Cate eiste van het partijbestuur 'n uit gebreide discussie over de N.A.VO., voordat tot voortzetting van het ver drag in 1969 wordt besloten. De heer Dankert deelde mee, dat het partijbestuur een N.A.VO.-commissie heeft ingesteld, die vóór het P.v.d.A.- congres dat in oktober wordt gehouden, rapport zal uitbrengen. Voorzitter van de commissie is de oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel. Leden zijn: mr. J. A. W. Burgers, drs. H. M. Franssen, Han Lammers, en prof. dr. C. L. Patijn. Doordat het congres tegen het einde in grote tijdnood raakte, werd 'n reeks onderwerpen door de voorzitter, dr. J. G. H. Tans, zeer snel in stemming ge bracht, waarna lijstaanvoerder drs. J. M. den Uyl nog net tijd had voor een slotrede. Hij keerde zich vooral tegen de KVP die volgens hem door haar onduidelijk heid de Nederlandse politiek ongeloof waardig maakt. Doelend op het lijstnum- mer 2 waarmee de P.v.d.A. de verkie zingen ingaat, besloot hij: „Een ge waarschuwd man kiest voor twee". LOEMOEMBASJI (Kongo) Volgens hier ontvangen berichten zal de be stuursraad van de nieuwe algemene Kongolese mijnbouwmaatschappij mor gen zijn eerste vergadering in Kinsjasa houden. Op de agenda staan de bevoorrading van de regionale hoofdkwartieren en exploitatie centra van de groep, welke alle activa van de Union Minière in Kon go heeft overgenomen, en de positie van het Europese personeel van de nieuwe maatschappij. Alle 2400 Europeanen, werkzaam bij de Union Minière hebben zaterdag een brief van de maatschappij gekregen welke hun tot 31 jan. de keus laat tus sen de Union Minière en de nieuwe maatschappij. Indien zij voor repatriëring kiezen, kan hun, aldus de brief, gevraagd wor den enige tijd aan te blijven om de nieuwe Kongolese mijnbouwmaatschap- (Van onze parlementaire redacteur) ROTTERDAM De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft za terdag te Rotterdam in haar buitenge wone algemene vergadering de vijf ur- gentiepunten van het verkiezingsmani fest met een punt aangevuld en daar door het totaal op zes gebracht. In dit nieuwe urgentiepunt zegt de V.V.D„ dat zij een krachtige ondersteuning wil van het Amerikaanse streven om in Viëtnam door onderhandelingen te ko men tot een vreedzame regeling, die de rechten en vrijheden van het hele Viëtnamese volk ten volle waarborgt. Het vierde urgentiepunt, dat pleit voor een verhoging van de rechtsbe scherming van de burger, werd op voorstel van de afdeling Nieuwkoop- Noorden aangevuld met de uitspraak, dat de rechtspositie van de werknemer verbeterd moet worden bij liquidatie van de onderneming. Dit voorstel werd vooral door de jonge partijleden, die zich tijdens de vergadering zeer actief toonden, krachtig gesteund, o.a. met het argument: „Als wij een volkspartij zijn, mogen we ook wel in een urgen tiepunt aandacht schenken aan de posi tie van de werknemers, die bij liquida tie van de onderneming soms naar huis worden gestuurd zonder geld, ja zelfs zonder vakantiegeld." De aanvulling van de urgentiepunten met een punt over Viëtnam, was een voorstel van de commissie, die onder leiding van mr. E. H. Toxopeus het verkiezingsprogram had voorbereid. De afdeling De Bilt-Bilthoven stelde voor om het woord „Amerikaans" te schrap pen. De afdeling vond, dat ieder stre ven om tot vrede te komen, van wie ook afkomstig, moest worden gesteund maar mr. H. van Riel was van oor deel, dat de duidelijkheid niet zou wor den gediend door dit woord weg te la ten. „Het zou een andere teneur geven aan hetgeen wij hebben besloten," meende hij. Hoewel ook de Amerika nen fouten zullen maken, is hun han delen gericht op het voorkomen van de communistische expansie. „Wij, die geen offers brengen voor Viëtnam, die nen ons openlijk achter Amerika te stellen, 'tgeen niet betekent, dat wij niet achter voorstellen van anderen zouden staan," zo merkte mr. Van Riel, onder applaus van de vergadering op. Het derde urgentiepunt, dat handelt over de woningbouw, kreeg na een uit voerige discussie een gewijzigde redac tie. Dit punt spreekt zich nu uit voor meer en vooral betere woningen, die voldoen aan de eisen voor de toekomst door betere kansen voor de particulie re bouw, mede door opheffing van de oneerlijke bevoordeling van de woning- pij in staat te stellen hen te vervangen. Van de zijde van de Union Minière te Loemoembasji wordt vernomen dat geen massale terugkeer van de Europe se technici verwacht wordt. Deze zegs lieden verwachten dat de repatriëring naar België geleidelijk zal verlopen. Verwacht wordt dat de meeste perso neelsleden tot het laatst zullen wachten met hun beslissing. TERNEUZEN Tijdens dichte mist is zaterdag op de Westerschelde, ter hoogte van de Eendrachtpolder, de Zweedse coaster „Aida" in aanvaring gekomen met het Belgische binnen schip „Ida 2", dat als gevolg hiervan zonk. De vijf opvarenden, die te wa ter waren geraakt, werden gered door een speedboot en de sleepboot „Hol land" uit Terneuzen. Zij zijn naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De opvarenden van de „Ida 2" het echtpaar Tonnissen, hun twee doch ters van 15 en 2 jaar en een loods verblijven daar nog steeds. De heer Tonnissen en de loods zijn vrij ernstig gewond. Het oudste meisje liep ver wondingen op aan het gezicht. Mevrouw Tonnissen en haar 2-jarig dochtertje liepen geen verwondingen op, maar blijven toch voorlopig in het ziekenhuis. De „Aida" is doorgevaren, nadat de rijkspolitie te water de bemanning van het schip over de aanvaring had ge hoord. De „Ida 2" was met een lading kolen op weg van Terneuzen naar Char leroi. DETROIT General Motors heeft bekendgemaakt dat ruim 1'4 miljoen auto's van haar kleinere modellen-1967 naar de fabriek terug moeten in ver band met een mogelijk mankement aan de nieuwe schokbrekende stuuras. Het gaat om ruim 269.000 kleine wa gens en wel 89.950 van de typen Chre- volet Chevelle en El Caminos, 76.103 van het type Pontiac Tempest, 56.441 Oldsmobiles F-85 en 46.749 Buicks spe cial. Het zou niet gaan om een fout in het ontwerp-maar om een mogelijk onjuiste bevestiging van de stuuras. HILVERSUM Achter de hekken, die in een grote boog rond het Hilver- sumse hotel Gooiland waren opgesteld, stonden zaterdagavond, na het etens uur. ongeveer duizend geïnteresseerden in de aankomst van de gasten, die zou den deelnemen aan het diner van de koningin en haar familie en kennissen. Bleekblauw in een strakke vrieslucht, bewaakt door twee marechaussees met kolbakken en rode kouneuzen, stond veraf het hotel. De toeloop van de kijkers begon om zeven uur. Met het stijgen van hun aantal steeg de zenuwachtigheid van de politiemacht. Het verkeer werd ve le (niet schoongemaakte) glibberige, straten omgeleid. Tien over zeven: een auto met AA- nummer, een hofauto dus. Twee jonge vrouwen in bontmantel en een heer. De fertografen onderaan de stoep hadden te laat in de gaten dat ze te maken had den met graaf Henri de Laborde de Monpezat, de Franse verloofde van de Deense kroonprinses. Twee fotografen dienden zich aan. Of ze binnen mochten. Nee. Maar ze waren helemaal uit Madrid komen overvliegen. Ze kwamen voor prinses Irene. Ze hebben destijds de fo to gemaakt van de prinses in de kerk, waardoor uitlekte dat de prinses tot het r.k. geloof was overgegaan. „Nee heren, dit is een familiediner, u mag hier niet binnen." Maar de televisie wel. Dat was de Spaanse fotografen niet uit te leggen, ook als ze niets anders hadden gespro ken dan Spaans. Tien over half acht. Aan het eind van de donkere, besneeuwde laan, rich ting Amersfoort, verschijnt een witte Porsche van de rijk'sverkeerspolitle. Daarachter een auto met blauw zwaai licht. Daarachter een rij andere auto's. De politiewagens zwenken af. De zes andere auto's van de stoet rijden tot voor het hotel. De eerste is de Rolls Prinses Irene viel aan het diner in „Gooiland" op door een bijzonder fraai, maar ingewikkeld kapsel. Royce van het hof. Daarin zit het bruidspaar, zwijgend, rechtop. Pieter van Vollenhoven lijkt zenuwachtig. Prinses Margriet draait zich breed- lachend om. De spanning op het plein breekt. „Hoera, hoera". Het klinkt van ver weg, want de dranghekken staan op een afstand van enkele honderden meters. In de tweede auto zitten de twee ouderparen. De Koningin en de Prins zwaaien de verte in. De ouders van Pieter van Vollenhoven kijken om, glim lachen, maar zwaaien niet. Uit de derde auto stappen een oude dame en prinses Christina. Prins Bern- hard rent de stoep af om de twee da mes te helpen. De oude mevrouw is prinses Alice, de gravin van Athlone. Het is boven aan de trap een glinste ring van diadeems en juwelen. In de vierde auto: prinses Irene met haar man. Een enorm gejuich. De prinses is opnieuw de fee van de avond. Ze ruist voorbij in een voyante avondjurk van wijnrood. Haar haar is hoog opgemaakt met, afhangend, een paardestaart die eindigt in een kunstig gefriseerde opengewerkte bal. Auto nummer vijf: prins Aschwin met zijn vrouw, prinses Simone. Auto nummer zes: een knappe ele gante jonge vrouw en een jonge man die de stoep als het ware opholt. Het zijn de broer van Pieter van Vollenhoven en zijn echtgenote. Zij kijken niet om. Ook zij krijgen een hoera. Dan lopen de trottoirs aan de overkant van het plein binnen een minuut leeg. Alleen de politiemacht blijft op de been. Door de gazen gordijnen is te zien dat het bruidspaar en hun ouders de gasten verwelkomen. Niemand heeft de gasten zien binnen komen. Hun entree was In het straat je aan de achterkant van het hotel. Nog één keer worden de politieman nen nerveus. Dat is als er aan het eind van de laan, richting Soestdijk, weer een blauw zwaailicht door de stilte aansnelt. Prinses Beatrix en PARIJS Het 18e congres van de Franse communistische partij heeft een resolutie aangenomen waarin de lei ders in Peking beschuldigd worden „het Marxistisch-Leninisme te verbre ken." De afgevaardigden stelden zich ach ter de oproep van secretaris-generaal Waldeck Rochet voor een internatio naal partijcongres over de Chinese dwarsdrijverij in de communistische wereld. In zijn rede zei Rochet dat hij „het anti-Sovjet optreden van de groep veroordeelde, welke nu leiding aan de Chinese communistische partij geeft." De partij veroordeelde „de negatieve aspecten" van het buitenlandse beleid van gen. De Gaulle. Als positieve aspecten erkenden zij de verbetering van de betrekkingen tus sen Frankrijk en de Sovjet-Unie en de openlijke veroordeling door De Gauile van de Amerikaanse rol in de Vietna mese oorlog. „Deze positieve aspecten zijn te verklaren door de tegenstelling tussen de kapitalistische staten", aldus de resolutie. HAMBURG/PARUS Van de Noordkaap tot de Vesuvius heeft de winter in het eerste weekeinde van het nieuwe jaar zijn intrede in Europa ge daan. Bijna overal ging grote sneeuwval ge paard met lage tot zeer lage tempera turen. Waar het verkeer moest lijden onder sneeuw en ijzel konden echter wintersportliefhebbers voluit profiteren van het weer. Noord-Europa bleef in tegenstelling tot het westen en oosten gevrijwaard van overvloedige sneeuwval. In de lage landen, Engeland en Scandinavië, met uitzondering van de gebieden benoor den de Poolcirkel, viel slechts spora disch sneeuw. In West-Duitsland varieerden de tem peraturen van min 25 graden op de Zugspitze en 20 in enkele Alpendalen, tot enkele graden onder het vriespunt in Berlijn en het noorden. In Oostenrijk is het kwik op sommi ge plaatsen in Tirol tot 25 graden on der nul gedaald. Het sneeuwt er reeds enkele dagen, wat vooral in het oosten des lands, met name in Wenen, tot ernstige verkeersproblemen heeft ge leid. Het verkeer en spoorwegverkeer in Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije ondervindt veel hinder vna de zwa re sneeuwval. In Oostenrijk kampt het wegverkeer verder met slecht zicht als gevolg van de zware stormen, waaruit op sommige plaatsen 40 cm sneeuw is gevallen. Voor de Oostenrijkse bergpas sen is het gebruik van sneeuwkettingen verplicht. Joego-Slavië heeft de grensplaats Ma- ribor gesloten voor zwaar vrachtver keer. Speciaal in het noorden en zuidwes ten van Hongarije ligt de sneeuw hoog. In Italië heeft de sneeuw zelfs Caprl, Sardinië en Sicilië bereikt. In Rome viel de eerste sneeuw van deze winter, Napolitanen trokken naar de Vesuvius om te skiën en in afgelegen gebieden zijn troepen hongerige wolven gesigna leerd. Op Sicilië ligt de sneeuw tot op 600 meter hoogte. Tn Frankriik sneeuwde het ononder broken van het noorden en noordoosten tot aan Toulouse. Ook Saint Raphaël aan de Middellandse Zeekust werd met een sneeuwpakket van 20 centimeter verrast. Bijna het hele noorden van het Ibe risch schiereiland ligt onder een sneeuwdek. In de rest van Spanje is het koud. Zo werd in Sevilla een tem peratuur van vier graden onder nul ge registreerd. In Mallorca is het koel en regenachtig, maar naar warmte snak kende toeristen kunnen nog terecht op de Canarische Eilanden, waar het meer dan 20 graden boven nul is. Zuid-Slavië is getroffen door zware sneeuwstormen en in grote delen van het land ligt meer dan vier meter sneeuw. In Macedonië kwamen echter temperaturen van 11 graden boven nul voor. Op de Dalmatische kustweg nabij Senj werd een autobus door een ruk wind in de diepte geslingerd, waarbij vier passagiers om het leven kwamen en enige anderen ernstig letsel oplie pen. Naar schatting liggen 100.000 inwo ners van Rome in bed met griep. Aan het diner, dat het koninklijk paar zaterdagavond in het Hilversumse Hotel Gooiland het bruidspaar en zijn gasten aanbood, werd koningin Juliana geflankeerd door haar a.s. schoonzoon Pieter en diens oudere broer, de heer M. W. J. van Vollen hoven. prins Claus. Onderaan de trap draaien ze zich om tot nog twee jonge vrouwen zijn uitgestapt. De Prinses zoekt de hand van haar man. Ze lijkt, door dat gebaar, ineens heel erg op haar moe der. Met ineengestrengelde vingers wachten ze tot hun gasten eveneens de trap omhoog kunnen. Het zijn prinses Christina van Zweden en nog iemand. Geen hoera. Er is immers geen pu bliek meer en de politiemannen doen hun dienst. De stilte op het plein wordt alleen verbroken door een Duitse jour nalist, onderaan de stoep. „Bravo der Claus. Bravo." Daarna daalt de stilte over het uit gestorven nachtelijke centrum van Hil versum definitief. Een paar uur later rijden tientallen auto's in colonne door de geluidloze winternacht naar paleis Soestdijk, waar alleen de verlichte ra men, tot diep in de nacht, ook naar buiten doen weten dat er binnen ge feest wordt. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft de 23-jarige kelner A.WJD. gearresteerd Lv.m. een steekpartij die vrijdagavond plaatshad in zijn huis aan de Aleidisstraat. Hij stak daar de 28-jarige directeur A.S. van L. uit de Maasstad met een mes in de buik, om dat de man zich enige tijd in een dan cing had opgehouden met de 26-jarige verloofde van de kelner. Toen Van L. de jonge vrouw, op haar verzoek na het bezoek aan de dan cing terugbracht naar de woning van haar verloofde, wachtte de kelner hem daar op en gebruikte het mes. Van L. werd naar het Bergwegzieken huis overgebracht. Zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. HAARLEM Twee mannen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag onder bedreiging uit een huis in het centrum van Haarlem een bedrag van f 720,- en een aantal sieraden ter waar de van f 10.000,- meegenomen. Na 12 uur vervoegden zich de twee mannen van omstreeks 20 a 25 jaar aan het huis met de mededeling, dat ze „za ken" wilden doen. Toen de deur een maal open was, drongen de mannen naar binnen. Een vrouw werd met een mes op de borst bedreigd en ondertussen doorzocht de andere man de woonkamer waar hij het geld en de sieraden vond. Een der mannen had een nylonkous over het hoofd. Het tweetal is gevlucht. Q Een felle brand heeft in de nach, van zaterdag op zondag het da- mesconfectie-atelier Polko, gevestigd op de bovenverdieping van een groot pand in de voornaamste winkelstraat van Almelo, de Grotestraat, in de as ge legd. Een onder het atelier gevestigde sportscholen en een daaronder gelegen zaak in ijzerwaren kregen ernstige waterschade. 0 In een woning aan de Kapelsingel te Oss is in de nacht van donder dag op vrijdag brand uitgebroken. In korte tijd was het huis een vuurzee. In de woning werd net een bruiloft gevierd. De bruidegom liep verwondingen op bij een poging huisraad te redden. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. De schade wordt geraamd op circa 15.000 gulden. Vermoedelijk was kortsluiting de oorzaak van de brand. In de woning woonde een gezin met tien kinderen. Ruim tachtig jongelui hebben zater dagmiddag in de Rotterdamse bin nenstad een demonstratie tegen de politie gehouden. De optocht, die door twee agenten werd begeleid, verliep zonder incidenten. De demonstratie was gericht tegen de Rotterdamse po litie, omdat deze op Oudejaarsdag, na een Viëtnamdemonstratie, drie jonge lui op het hoofdbureau zou hebben mis handeld. 9 Lt.-generaal A. B. Wolff, bevelheb ber der luchtstrijdkrachten, heeft in een nieuwjaarswens al het personeel van de vier commando's van het wapen een extra-dag vakantie toegezegd uit erkentelijkheid voor hun uitstekend werk in 1966. Ook de dienstplichtigen krijgen deze extra-vrije dag. Men hoeft zich om de werkgelegen heid in Nederland geen ernstige zorgen te maken, zo zei vrijdagavond drs. G. M. Nederhorst, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, op een bijeenkomst in Huizen (N.H.). Drs. Nederhorst zei, dat de bouwnij verheid nog volop werkgelegenheid biedt, evenals de toeleveringsbedrijven van weg- en woningbouw. 0 Vijf inwoners van Amsterdam heb ben bekend verleden maand uit 'n hotel te Soest een brandkast met in houd van ongeveer 11.000 gulden te hebben weggehaald. De Amsterdam mers zijn in verband met een andere zaak in Heemstede aangehouden. De brandkast, die in zijn geheel werd mee genomen, bevatte een groot aantal gouden munten, ter waarde van onge veer 8.000 gulden, en een aantal bank biljetten. 0 De Amsterdamse politie heeft de 26-jarige verzekeringsagent G. B. uit de hoofdstad gearresteerd, die op heterdaad was betrapt bij een inslui ping. De man, die al meer met de po litie in aanraking is geweest, wordt er van verdacht zich aan enige tientallen insluipingen in Amsterdam, vooral in West, schuldig te hebben gemaakt, waarbij hij aan geld voor meer dan 10.000 gulden zou hebben gestolen, f De N.V.S.H. gaat haar maandblad „Verstandig Ouderschap" een an dere naam geven, terwijl ook de inhoud wordt aangepast aan de eis ook aan jongeren voorlichting en advies te verstrekken. In dit stuk nieuwe positie bepaling van de N.V.S.H. past ook de maatregel een aspirantlidmaatschap in te stellen voor minderjarigen. HOLYOKE (Massachusetts) De ge zusters Gibb, die als 54-jarigen vermoe delijk de oudste levende Siamese twee ling van Amerika waren, zijn zondag overleden. Margaret en Mary Gibb werden acht dagen geleden in het ziekenhuis van Ho- lyoke opgenomen, omdat Margaret ziek was geworden. Sinds vrijdagavond werd voor hun leven gevreesd. De doodsoorzaak was hypertensie. Zi jzaten aan de ruggegraat aan el kaar vast en deelden hart en bloeds omloop. Volgens de artsen konden zij niet van elkaar gescheiden worden. Margaret was al tweemaal geopereerd. In 1946 was een galsteen verwijderd en in 1964 een tumor. Deze Siamese tweeling is in de ja ren dertig in Europa en de Verenigde Staten in variétévoorstellingen en cir cussen opgetreden. In 1941 keerden zij naar hun geboorteplaats Holyoke terug, waar zij een souvenirwinkel hadden. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft 24 juni vorig jaar in een rekest aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd zelf orale anti-conceptionele mid delen te mogen gaan verkopen. De art sen van de N.V.S.H. mogen nu alleen de pil op recept voorschrijven, maar de apotheken hebben het monopolie van de verkoop. Mevrouw dr. M. Zeldenrust-Noorda- nus, voorzitster van de N.V.S.H, heeft deze stap van haar vereniging zater dagmiddag aangekondigd in haar nieuw jaarsrede voor N.V.S.T.-kaderleden in Amsterdam. Zij sprak haar teleurstel ling uit over het feit, dat de N.V.S.H. sinds haar verzoek taal noch teken van de regering heeft vernomen. Volgens artikel 8 van de Geneesmid delenwet mogen artsen geen geneesmid delen afgeven. Dit betekent voor de art sen van de bijna 50 consultatiebureaus van de N.V.S.H., dat zij wel de pil op recept mogen voorschrijven, maar met het recept moet men dan naar een apo theek. De N.V.S.H. vindt dat erg om slachtig. Zij beroept zich op een bepa ling in de Geneesmiddelenwet, dat bij DUSSEN Op de Ruilverkavelings- weg in Ruttesteeg (gem. Dussen) is za terdagmiddag de 27-jarige landbouwer P. J. van Kleef uit Dussen veronge lukt. Toen hij met een landbouwtrek ker aan de kant van de besneeuwde weg reed. raakte de trekker met een van de wielen in de berm. Het voertuig kantelde en kwam bovenop de man te recht. Hij was op slag dood. Een 12-ja- rig jongetje, dat met de landbouwer meereed, kon tijd'^ van de tractor af springen. algemene maatregel van bestuur onder bepaalde voorwaarden aflevering van geneesmiddelen wel door de arts mag gebeuren. De N.V.S.H. meent dit recht te mo gen toekennen aan de medische lei ders van de consultatiebureaus. „Juri disch is onzes inziens de zaak rond, het wachten is alleen nog op de beleidsbe slissing", aldus mevrouw Zeldenrust. Zjj kondigde in haar nieuwjaarsrede aan dat de N.V.S.H.-consultatiebureaus voortaan ook hulp zullen gaan verlenen aan niet-leden. Ten aanzien van de fi nanciële situatie van de consultatiebu reaus, zei mevrouw Zeldenrust, dat dit jaar een exploitatietekort wordt ver wacht van ongeveer een half miljoen gulden. De verwachting is, dat Rijk, provincies en gemeenten ongeveer hon derdzestigduizend gulden subsidie zul len bijdragen. VATICAANSTAD De Paus heeft zondag de verdediging van de hecht heid van het gezin „de hoogste morele plicht en van het grootste sociale be lang" genoemd. Zich duidelijk kerend tegen pogingen om in Italië de moge lijkheid tot echtscheiding in te voeren, verzocht Paus Paulus de menigte, die, zoals op zondag gebruikelijk op het plein voor de Sint Pieter was samenge stroomd, „te bidden voor handhaving van de wetten welke het gezin bescher men." De Paus sprak op de „dag van de familie". Van socialistische zjjde is in het Ita liaanse parlement een wetsvoorstel in gediend om echtscheiding in bepaalde gevallen mogelijk te maken. De initia tiefnemer is echter al afgetreden, om dat hij er van overtuigd is dat het voorstel geen schijn van kans maakt

De Vallei | 1967 | | pagina 9