Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven gehuwd Kerk weinig versierd Stoet vertrok onder grauwe hemellater opklaringen GROTE VERWARRING IN GEHEEL CHINA Versierd met oranje BRUIDSKLOKKEN BEIERDEN OVER DEN HAAG "s-GRAVENHAGE. Onder dezelfde hoge houten gewelven, die 7 februari 1901 huifden over koningin Wilhelmina en prins Hen drik en 7 januari 1937 over prinses Juliana en prins Bernhard. heeft vanmiddag opnieuw een Prinses der Nederlanden het ja woord gegeven aan de man van haar keuze: prinses Margriet Francisca, op dat moment nog geen uur lang de wettige echt genote van mr. Pieter van Vollenhoven. In het koor van de uit het jaar 1402 stam mende Grote of St.-Jacobskerk legde zij voor de dienaar des Woords, prof. dr. H. Berkhof, de belofte van trouw af ,,in alle dingen overeenkomstig het Heilig Evangelie", hier wisselde zij de ringen met haar bruidegom en hier knielde zij naast haar man neer - zij in de schittering van haar lichte bruidstoilet, hij in de ge klede tenue van de Koninklijke Lucht macht, de ponjaard opzij - voor het ont vangen van de zegen. Op dit ogenblik lieten de spiedende ogen van de televisie camera's, op haar uitdrukkelijk verzoek, een ogenblik af - anders dan in het stad huis, waar omstreeks half twaalf geen woord en geen beweging van de als amb tenaar van de burgerlijke stand optre dende burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, noch van het bruidspaar aan de beeld-registrerende apparatuur was ont snapt. Prinses Christina voor het eerst zonder bril Huwelijksakte met 13 handtekeningen .ikvil Bolletje.'' Het gaal dooien Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces ..Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG ARGANG (Van een onzer verslaggevers) Op verzoek van prinses Margriet was de Grote Kerk nauwelijks versierd. Zij vond het pas gerestaureerde interieur op zichzelf al zo stijlvol, dat er hier en daar alleen wat accenten waren gelegd. Zo waren rondom het koor enkele pot ten met hoge hulstbomen geplaatst, die het praalgraf daarachter aan aller ogen onttrokken en tevens de cabines voor commentatoren wat camoufleer den. Als vloerbedekking was hetzelfde destijds speciaal geweven tapijt ge bruikt, dkt ook dienst heeft gedaan bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Dat gold net zo voor de loper in dezelfde zachtgroene kleur. De knielbank van vorig jaar was op nieuw overtrokken met een stof in de ze kleir. Er lagen alleen twee kussens op met geborduurd de wapens van de bruid (rechts) en bruidegom (links). Prinses Margriet had de beide zetels voor het bruidspaar zelf ont worpen. Twee lage stoelen van palissan der hout, met dezelfde groene bekleding en zo geconstrueerd, dat de sleep mak kelijk over de rugleuning kon vallen. Links en rechts van het bruidspaar stonden voor familie en getuigen enkele van de 750 stoelen opgesteld met steenrode bekleding, die voor deze gelegenheid waren geleend uit de Rid derzaal. Ze stonden overigens met touwtjes om de poten aan elkaar vast gebonden... In de kerk zelf waren bijna 2.000 zitplaatsen gemaakt. Gistermiddag was er voor het laatst gerepeteerd, onder andere met het bruidspersoneel. De bloemisten hadden op dat moment al vele emmers vol zorgvuldig ingepakte amaryllis klaarge zet in de zijbeuken daar was het op dat moment nog het koelst: de tem peratuur in de kerk was gistermiddag, dank zij dag en nacht op volle kracht met hetelucht-kanonnen stoken al zeer behaaglijk, en zelfs zo, dat men de bloemversieringen nog niet durfde aan brengen uit angst, dat die voortijdig zou den gaan verwelken... Professor Berkhof de predikant, die de dienst leidde, kwam gistermid dag ook nog even kijken. Hij merkte toen op, dat de prachtige doopvont van het koor was verwijderd en be treurde dat zeer. „Dat had van mij best mogen blijven staan", zei hij. Maar de kerkcommissie had beslist, dat deze ruimte nodig was voor de stoelen van diaken en getuigen (antie ke zetels, afkomstig uit het Gemeente museum van Den Haag). Tegen half elf was het bruidspaar uitgereden vanaf paleis Huis ten Bosch in de uit 1836 daterende, thans tot glazen koets omgebouwde (en door warm waterketels verwarmde) gala-berliner van haar moeder, het zesde galarijtuig in de vorstelijke bruidsstoet met rechts te paard de commandant van het ere- escorte, de brigade-generaal der Cavalerie A. W. F. von Balluseck en links de brigade-gent der Cavalerie J. A. C, Bartels. Het escorte van cavalerie.- officieren had zich in gelijke samenstelling voor en achter het rijtuig verdeeld. Praktisch heel de route van Huis ten Bosch tot de Javastraat (en van de Javastraat naar de Grote of St. Jacobs- kerk) was aan weerszijden afgezet met aaneengesloten dranghekken, in totaal 18 kilometer in lengte. Hierachter begon nen zich tussen 9 en 10 uur de Hage naars te verzamelen om de stoet van ruiters, militairen, auto's (vier voorop met de getuigen) en de zeven gala-rij tuigen te zien tussen hen in onop vallend de 900 politiemannen in burger, aanmerkelijk deel van de in totaal 2.500 man tellende politiemacht op de ze morgen in de Residentie, mobieler dan ooit met niet minder dan 150 mo bilofoon-auto's. Helaas werkte het weer niet mee. Een grauwe hemel boven een onwezenlijk stille stad dat was het beeld van Den Haag op deze trouwochtend. Grauw: een lichtloze mist, die op het Malieveld de artilleristen met hun indrukwekkende kolbakken in diverse kleuren ver vaagde; het begon te ijzelen toen om 9 uur het eerste van de 21 ereschoten vie len, en later te regenen. Het bleef lang donker en in die semi-duisternis was de sfeer in de stad bizar: fel staken de nog besneeuwde vlakken af tegen het zwart van de schoongeveegde route resul taat van koude nachtelijke arbeid. De route, hier en daar (ét raison van 90 mille) bescheiden van een versie ring voorzien (een groepje vlaggemas- ten op hoeken en bruggen, slechts wat meer kleur korven van rood, wit en blauwop 't Buitenhof en guir landes van groen en oranje op het Noordeinde), had op vaste punten haar ere-afzettingen: Zeevaartscholieren te genover Leidsche Studentenweerbaar heid, Milva's, Marva's en Luva's en van de Cavalerie en het Trompetter korps van de Cavalerie, allen voor het stadhuis; een ere-squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht met vaandel en vaandelwacht, opnieuw Zeevaartscho lieren, plus Utrechtse, Delftse, Am sterdamse, Groningse en Wageningse Stud-entenweerbasrh den. mitsgaders de Kapel van Se' tftohinklljke Lucht macht bij de kerk. Vijftienhonderd man van zee-, land en luchtmacht waren voorts aangewe zen als afzetting van de route van Gro te Kerk naar paleis Huis ten Bosch, dat al vanaf de vroege ochtenduren zijn eigen militaire detachement had: een compagnie Mariniers met vaandel en vaandelwacht en de Marinierskapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers, een eresquadron van de Kon. Marine, erehagen van adelborsten en van cadetten van Land- en Lucht macht en in de oprijlaan mannen van het 11e Pantser Infanteriebatal- jon van het Garderegiment Grenadiers en van het 13e Pantser Infanteriebatal- jon van het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene" met vaandel en vaan delwacht. 0 Men zie verder elders in dit num mer. Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven verlaten paleis Huis ten Bosch De krant is vandaag versierd met oranje. Omdat dit een van die dagen is, waarop vreugde mag overheersen. Blijdschap om het geluk van twee jonge mensen die binnen ons volk een aparte plaats innemen. Een zo aparte, plaats dat het moeilijk is die te definiëren, want de bruid is wel een prinses van Oranje en de bruide gom behoort door zijn huwelijk wel tot het Koninklijk Huis, maar zij zijn toch „onzer een" zo wordt dat in ons volk aangevoeld. Ieder van ons kan in hun geluk delen, ook als men geen absolute voorstander is van onze constitutionele monarchie. Want poli tiek komt er bij dit huwelijk nauwe lijks te pas: de kans dat het bruids paar van nu of z(jn eventuele kinde ren eens tot de troon geroepen zullen worden, is maar gering. Hier zijn twee jonge mensen, sympathiek door hun jeugd en levenslust, die op deze dag elkaar het jawoord geven met geen ander doel dan elkaar gelukkig te maken. Slechts een nurks kan daarvoor ongevoelig blijven! Omdat wij blij zijn met dit bruidspaar, omdat wij blij zijn met o.«s Huis van Oranje, omdat wij blij zijn met onze constitutionele monarchie, daarom hebben wij vandaag onze krant met oranje versierd. Wij wensen het bruidspaar een gelukkig leven toe, samen als echtgenoten, samen met heel het Koninklijk gezin, samen met ons als Nederlandse volk. Wij wensen de wederzijdse ouders geluk, waarbij de gedachten in het bijzonder uit gaan naar Koningin en Prins. Bij alle feestvreugde zullen zij ook een wee moedig gevoel hebben, want hun huis begint leeg te worden zo vergaat het ieder ouderpaar. Daar staat dan tegenover dat zij straks hopelijk hun eerste kleinkind zullen kunnen ver welkomen en de vreugde van liet grootouder-zijn vergoedt veel van de leegheid die het vertrek van kinderen ook uit een paleis net zich brengt. Straks zullen deze beide jonge mensen temidden van ons volk wonen en wer ken. Als gewone burgers enerzijds toch ook als vorstelijke personen. Als gewone burgers zullen zij hopelijk ge tuigen kunnen zijn van vrede en voor spoed die deel zal kunnen zijn van ons volk en heel de wereld. Als ko ningskinderen zullen zij hun aandoet daarin kunnen bijdragen door ons af- len als voorbeeld te zijn, wan* dat is de zware taak van vorstenkinderen. Laat ons samen met heel ons vorsten huis naar die vrede en voorspoed streven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het eerst is van daar prinses Christina zonder bril in 't openhaar verschenen. Wat door de gro te belangstelling voor het bruidspaar ve len ontging, vormde een van de grote verrassingen tijdens het huwelijk van prinses Margriet. Zonder dat zij speci aal begeleid werd, trad prinses Chris tina zowel stadhuis als kerk binnen zonder dat zij een bril droeg. Dat is nimmer tevoren in het openbaar ge beurd. De voor de hand liggende vraag was onmiddellijk of de Prinses contactlen zen droeg, zoals prins Bernhard vorig jaar gedurende enige tijd heeft gedaan na een bezoek aan de Verenigde Sta ten. Antwoord op die vraag was vanmid dag niet te krijgen, doordat iedereen, die dat zou kunnen geven bij het huwe lijk was betrokken. Het tegendeel zou moeten blijken uit het feit, dat de prin ses tijdens de kerkdienst wel de bril opzette om de teksten van de gezangen te lezen. Waarnemers verklaarden ech ter dat de prinses, gegeven de wijze waarop zij zich zonder bril bewoog, in grote mate aanzelfvertrouwen heeft ge wonnen. DEN HAAG In totaal kwamen er dertien handtekeningen onder de huwe lijksakte, plus de paraaf van de presi dent van de rechtbank. Alle betrokke nen hadden tevoren ook schriftelijk toe stemming gegeven, een voorzorgsmaat regel voor het geval iemand door slecht weer, ziekte of iets dergelijks op het laatste moment afwezig had moeten zijn. ADVERTENTIE LONDEN Uit berichten van diplomaten in Peking blykt duidelijk, dat com munistisch China op de rand van een con tra-revolutie verkeert waarbij premier Tsjoe En-lai een sleutelpositie inneemt die Mao's positie kan redden. De berichten die het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken uit de ambassade in Peking bereiken, houden echter geen bevestiging in van de berichten, dat in Peking straatgevechten geleverd worden. Betrouwbare zegslieden noemden berichten, dat in Nanking, Sjanghai of Canton op grote schaal slag geleverd wordt door aanhangers en tegenstanders van Mao Tse-toeng in hoge mate overdreven. Deze zegslieden baseerden hun oordeel op de allerlaatste inlichtingen die Westerse diplomaten in Peking over de radio door geven. Radio-Peking heeft gisteren en van daag officieel melding gemaakt van verzet tegen partijvoorzitter Mao Tse- toeng en de „culturele revolutie" in Sjanghai en omgeving, een belangrijk centrum van industrie. De radio sprak van stakingen en sabotage en stelt een aantal plaatselijke partijleiders, die burgerlijk genoemd worden, verant woordelijk. Westelijke waarnemers vra gen zich af, of Mao en zijn aanhan gers de gebeurtenissen niet opzettelijk overdrijven om de weerstand tegen de éulturele revolutie met harde hand te kunnen neerslaan met behulp van het leger, dat tot dusver geen rol van be tekenis in het conflict heeft gespeeld. Dat mei) tot een vergelijk komt, lijkt vrijwel onmogelijk. Chinezen die in Hongkong aankwa men vertellen dat de gevechten zich uitgebreid hebben tot Canton, de be langrijkste stad van Zuid-China. Japan se correspondenten in Peking delen mee, dat maandag biljetten van de Ro de Garde verschenen waarop generaal Lioe Tsji-Tsjien lid van de belangrijke nationale defensieraad, ervan beschul digd wordt zich aan de zijde van de tegenstanders van Mao geschaard te hebben. Als dit waar is, zou dat een verder bewijs zijn dat de leiders van het 2,5 miljoen sterke leger bezwijken onder de druk en de spanningen van de zuivering. Lo Joei-tsjing, chef van de generale staf, is al weggezuiverd. De correspondent van het Japanse blad Asahi in Peking zei, dat het hoofd kwartier van veiligheidspolitie in Pe king gesloten is en dat de Rode Garde op wacht staat voor het gebouw. Dit zou vermoedelijk gebeurd zijn omdat zich in de staf op het hoofdkwartier of ficieren bevonden die trouw waren aan president Lioe. Asahi deelde ook mee, dat de veiligheidspolitie overgenomen is door het departement van Veiligheid in de staatsraad. De Rode Garde in Peking heeft op aanplakbiljetten gemeld dat onlangs 170 ijiensen levend begraven zijn in 'n steenbakkerij even ten noorden van de stad. Enkele van de slachtoffers waren tevoren gruwelijk gemarteld, zo wordt gezegd. Veel waarnemers staan wan trouwig tegenover de vele berichten van de Rode Gardisten over botsingen en gruweldaden. Tot dusver bleken ze in verscheidene gevallen onwaar of sterk overdreven te zijn. Voor het eerst sinds enkele maanden zijn maandag in Peking weer enkele „openbare processen" gehouden. De be klaagden, naar het scheen ambtena ren, met een kaart op hun horst waar op stond waaraan ze zich schuldig ge maakt hadden (revisionisme, reaction aire dwalingen e.d.) werden op de bor dessen van ministeries aan menigten getoond, waarna een soort aanklager een riquisitoir afstak. In aanplakbiljetten bij het station van Peking wordt gezegd dat het spoor wegverkeer in China op het ogenblik een chaos is. Nagenoeg alle treinen vertrekken veel te laat en op enkele lijnen lopen in het geheel geen treinen meer. Het Russische persbureau Tass meldt dat duizenden Rode Gardisten en leden van andere groeperingen per trein uit al le delen van 't land naar Peking komen. Gisteravond is de winter nog een maal uit z'n slof geschoten. In Deelen daalde het kwik tot -12° C. en in Enschede tot -7° C. Dit gebeurde onder een rug van hoge luchtdruk. Stralingswinters zoals wij er nu een hebben gehad zijn echter veel kwets baarder dan klassieke winters met een transport van ijzige koude uit Rusland en daardoor komt het dat een depressie boven Zweden de vorst nu alweer gaat verdrijven. De temperatuur loopt vandaag in Gelderland op tot om het vriespunt waarna het komende nacht en mor gen enkele graden gaat dooiên. Tijdelijk valt er neerslag: eerst mo gelijk sneeuw, vervolgens ijzel en/of regen. Het ziet er naar uit dat net weer in de komende dagen door nieuwe sto ringen uit N.W.-Europa onbestendig zal zijn met 's nachts ten hoogste wat lichte stralingsvorst.

De Vallei | 1967 | | pagina 1