„Wij leren de dieren geen kunstjes zoals in het circus" Met de dwang leer je pony's niets" Griep? Chefarine ,'4" doet wonderen! Financiën en Economie Wout Wagtmans bijzonder blij over benoeming tot ploegleider Besluit KNWU ondervindt nog wel wat tegenstand Koersagenda voor draf- en rensport weer uitgebreid Dick van Berkum neemt afscheid als wielercommentator Snelle 1000 meter van Rus Samojlov Cassius Clay moet wel in dienst Stien Kaiser snelste in Ter Aar Jan de Vries won in Jutrijp Post-Pfenninger op tweede plaats Willy Kment verlaat Feijenoord na afloop van het seizoen Trudy Groenman en Elly Krocké wonnen Betty en Lidy snel uit de strijd Vas ter Stoffelijk overschot Donald Campbell nog niet gevonden Tsjechen niet in w.k. volleybal Rudi Altig onderging operatie Verplichte vaccinatie dravers en volbloeds Instructrice Lunters-Renswoudse ponyclub: Welgesteld Jodi, het hertenjong Dividend A SM. WISSELMARKT Grote vraag op de Londense goudmarkt De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. \ieuwe Sovjet auto's Overneming van de Breedband wijs WOENSDAG II JANUARI 1967 ADVERTENTIE RENSWOUDE Wie op de Van Reedeweg 18 aanbelt en naar binnen gaat, heeft geen uren nodig om erachter te komen, dat men bij minstens één dierenvriend aan geland is. Een hoefijzer, dat al enkele honderden jaren oud blijkt te zijn, en een mini-wandtapijtje met spreuk van een zekere Meester Constantijn, „Dieren beschermen is mensen beschaven", doen al gauw iets vermoeden. Wanneer men de kamer binnengaat en zo'n stuk of vier katten uitgestrekt bij de kachel ziet liggen, is de conclusie er al gauw: hier wonen dierenvrienden. Dat klopt. In het bijzonder de dochter des huizes, Christie de Nobel (25), is dol op dieren. Voordat zij met haar ouders naar Rens- woude verhuisde werkte ze altijd na schooltijd in mane ges en die waren er in Zandvoort genoeg. Christie de Nobel heeft al eens in „De Vallei" gestaan, enkele jaren terug. Dat was naar aanleiding van de plannen tot op richting van een ponyclub in Renswoude. Die oprichting ging niet door. Een afscheid van de paarden (pony)-we- reld was het geenszins. Zij was lid van de Lunaruiters in Lunteren en sinds twee jaar geeft zij daar les. De Luna ruiters heeft nu zo'n twintig leden en dat betekent gezien het startaantal (acht) al een grote vooruitgang. Dieren betekenen voor Christie de Nobel veel en graag wilde zij doorover vertellen. Zij zegt: „We begonnen in Lunteren ln de open manege met acht ruitertjes. Dat aantal is nu uitgegroeid tot twin tig. Veel ruitertjes komen uit Renswou de en daarom zou je kunnen zeggen, dat het een Lunters-Renswoudse club is. Er is zelfs een meisje uit Scherpen- zeel, Jannie Hooyer, lid en dat is toch lang onderweg om bij het dresseren en springen van de pony's en paarden aan wezig te zijn. De wens om in Renswou de een ponyclub op te richten heb ik niet meer. Geprobeerd hebben we het wel, maar de medewerking was niet al te best. Wel rijden we nog wel eens door het Wittenhortse bos hier, maar over een eigen Renswoudse ponyclub denken we niet meer. Het dresseren is de grondslag van 't hele rijden. Het leren zitten, het ver trouwen krijgen in de pony, het dier aanvoelen, dat is het belangrijkste. Het is moeilijk onder woorden te brengen, dat dresseren. Je moet die kinderen de juiste beenhouding en de juiste arm- houding leren. Bij de één gaat dat na tuurlijk beter dan bij de ander. Tonnie Oostering, die 13 jaar is, komt des avonds vaak met het paard van zijn broer naar de manege. Die jongen is nog geen lid van de Lunaruiters, maar hij wil dat later worden en oefent nu ijverig. Deze jongen heeft feeling, ta lent. Als ik zeg dressuur, dan is dat wat anders dan de circus-dressuur. Wij leren de dieren geen kunstjes, dat ge beurt in het circus wel". Dwang en dressuur, gaat dat samen? „Nee", zegt Christie de Nobel met na druk. „Wij gebruiken nooit dwang, want met dwang krijg je er niets in. Later doen de dieren het dan toch weer niet. Nee, het dresseren bij ons is alleen voor het verkrijgen van een goede rij- techniek". Terwijl Christie de Nobel ons trots enige kleurenfoto's toont van haar eigen fraaie paard. Kornet, vragen wij haar of de leden van de club alleen van wel gestelde ouders zijn. „Het zijn veelal kinderen van boeren uit de omgeving. Zij geven hun kinderen een pony, soms een paard dat op de boerderij moet werken. Maar ook hebben wij leden, die geen pony kunnen betalen en die rijden DEN HAAG De koersagenda voor de draf- en rensport in ons land heeft ook voor het komende seizoen weer een lichte uitbreiding ondergaan. In totaal zullen ruim 230 wedstrijddagen worden gegeven, waarvan de banen Hilversum met ruim 70 en Duindigt met 56 meet ings het grootste aantal voor zich op eisen. De derby voor de volbloeds wordt op zondag 4 juni op de renbaan Duindigt gelopen en die voor tie dravers op zon dag 6 augustus. De draverij om de Gou den Zweep wordt op zondag 16 juli te Hilversum gehouden, Merevelds mijlre cord op zondag 13 augustus, de sweep stakes op zondag 11 juni te Groningen, op welke baan zondag 15 oktober ook de Grote Prijs van Nederland plaats vindt. Het kampioenschap van Nederland werd vastgesteld op zondag 30 juli op Duindigt en het kampioenschap Neder landse paarden op dinsdagavond 29 augustus in het sportpark Hilversum. Andere belangrijke data zijn nog de Gold Cup (draven) dinsdag 13 juni Hil versum, Gold Cup (rennen) zondag 9 ju li Duindigt, Grote Prijs van Den Haag (rennen), zondag 20 augustus Duindigt; St. Leger (rennen) Duindigt zondag 3 september. Het grctri*» Infpwi^tionale evene ment van de Nederlandse draf sport, de Grote Prijs der Lage Landen, wordt op zondag 25 juni op Duindigt gehou den. Teneinde de aansluiting met grote internationale draverijen niet te verlie zen zijn de prijzen voor deze 2600 mete lange draverij opnieuw met 5000 gulden verhoogd, waardoor het totaal aan prij zen komt op f 55.000 waarvan f 32.500 bestemd is voor de winnaar. dan op geleende dieren. Wat geleende pony's betreft zitten wij nu vol. Na het dresseren komt het cavalletti- werk, of te wel: springen. Eerst over boompjes van zo'n 40 cm hoog, dan iets hogere boompjes. Het is belangrijk voor het bewaren van het evenwicht. Wanneer het springen goed gaat, begint men aan wedstrijden te denken. Ook de Lunters-Renswoudse club is naar wedstrijden geweest en heeft daar goe de resultaten geboekt". Alle dieren hebben Christie de No bel's belangstelling. Omdat zij voor haar plezier bij een dierenarts in Lunteren helpt, wordt zij nog wel eens met bij zondere dingen geconfronteerd. Zo von den de kinderen eens een hertejong. „Ik heb het toen meegenomen en het Jodi genoemd. Elke drie uur gaf ik het de fles, ook 's nachts. Het dier sliep op mijn kamer. Eens kwam de postbode en die dacht, dat achter het glas een pincher stond. Ineens had hij het in de ZWOLLE - De bekende Zwolse wieler commentator Dick van Berkum zet een punt achter zijn carrière als commenta tor na vijftien jaar deze taak te hebben vervuld. In de loop der jaren voorzag hij bijna 100 wedstrijden van commen taar, waarvan zeer vele wedstrijden in Gelderland! De vlot sprekende Van Berkum, die vrijwel alle rennérs kent, wist het publiek altijd te boeien. Was de wedstrijd soms „dood" dan bleef v. Berkum het publiek op vaak geestige wijze in de ban van de wielersport houden. Kortom, het verdwijnen van Dick van Berkum als wielercommenta tor is een grote slag voor de wieler sport, met name in Oost-Nederland. De Overijsselse consul van de K.N.W.U. de heer K. van 't Ende, was teleurgesteld, toen hij het vernam, dat van Berkum ermee wil stoppen. Terecht merkte de heer Van 't Ende op, dat het niet zal meevallen zo één-twee-drie een com mentator te vinden, die het publiek weet te boeien. De heer Van 't Ende heeft al het mo gelijke gedaan om Dick van Berkum ertoe te bewegen zijn taak nog enkele jaren te blijven vervullen. Van Berkum blijft echter bij zijn besluit. Toen we hem vroegen, wat de reden dan wel is waarom hij zo resoluut het bijltje erbij neergooit, gaf hij ons te kennen, dat hij danig teleurgesteld is de laatste ja ren door de Sportcommissie van de KNWU, die hem herhaaldelijk beloofd heeft, dat hij als commentator zou wor den aangesteld bij nationale clubkampi oenschappen, maar uitnodigingen voor de nationale kampioenschappen op de weg enz. kreeg hij nooit. Kortom, Van Berkum is het beu. Op voorstel van de Overijsselse consul, de heer van 't En de, zal Dick van Berkum bij de aanvang van het seizoen officieel afscheid ne men als commentator. INNSBRUCK —Het tweede gedeelte van het internationale drie-banentoer- nooi voor hardrijders op de schaats werd dinsdagavond in Innsbruck met een wedstrijd over 1000 meter afgeslo ten. Bij twaalf graden vorst vestigde de Rus Oleg Samojlov met 1.23,8 een nieuw baanrecord, dat slechts een se conde boven het in handen van Gris- hin zijnde wereldrecord ligt. Tweede werd Herbert Höfl (W.Dld.) met 1.24,6 vóór Grishln 1.24,7. De uitslag was: 1. Oleg Samojlov (Rusl.) 1.23,8; 2. Her- bert Höfl (Did.) 1.24,6; 3. Evgeny Gris- hin (Rusl.) 1.24,7; 4. Gwozdeski (Rusl.) en Jokinen (Finl.) beiden 1.25,8. Eindstand na drie afstanden 500, 1500 en 1000 meter): 1. Samojlov 127, 200 pnt.; 2. Grishin 128,450 pnt.j 8. Höfl 128,676 pnt. A Een gedeelte van de leden van de Renswoudse-Lunterse ponyclub, net terug van een bosrit. gaten en begon de vreemdste capriolen te maken en vreemde dingen te zeggen tegen het diertje. Die katten van ons sprongen het soms op de rug, want het hert liep gewoon in huis rond. Al gauw had het in de gaten, dat het stuk parketvloer glad was en daarom sprong het van het ene kleed op het andere. Maar het dier werd groter en nu staat het in de wei bij een boswachter in Lunteren. Als het wil kan het gewoon het vrije bos in, maar dat doet het niet". Christie de Nobel doet eind februari examen voor rij-instructrice en wanneer zij mocht slagen zou dat beslist nog meer ten goede komen aan de vele Welsh-pony's van de Lunters-Renswoud se club. In ieder geval zullen de dieren geen gebrek aan goede zorgen hebben en in heel goede handen zijn. FRANKFORT (Kentucky) Een re kest van de Amerikaanse wereldkam pioen zwaargewicht boksen. Cassius Clay, om op grond van de gewetensbe zwaren vrijstelling van de militaire dienst te verkrijgen is dinsdag door de militaire commissie van beroep in Frank fort (Kentucky) afgewezen. Clay, die volgende week 25 jaar na aanvankelijk tweemaal op zijn geestelijke vermogens te zijn afge keurd. De wereldkampioen had al eer der getracht uitstel te krijgen op grond van het feit, dat hij lid is van de zwar te moslims. Zijn commentaar, toen hij verleden jaar werd goedgekeurd: „Wij zwarte moslims voeren geen oorlogen, tenzij deze door Allah zelf worden ver klaard. Persoonlijk heb lk absoluut niets tegen de Viët-Cong. Cassius Clay zal op 6 februari aan staande in Houston zijn wereldtitel te gen zijn landgenoot Ernie Terrell ver dedigen. Vier middelen In één tablet helpen elkaar en.,, doen wonderer TER AAR De Nederlandse schaats kampioene Stien Kaiser is dinsdag in Ter Aar voor rond 500 toeschouwers winna res geworden van een invitatie-lange- baanwedstrijd. Het ijs was, door de plot seling invallende dooi, van een bijzonder slechte kwaliteit, wat dan ook in de ge maakte tijden tot uitdrukking kwam. Bij de heren won Piet van Rijn uit Roe- lofarendsveen. De uitslagen luiden: Dames: 500 m. 1. Stien Kaiser (Delft) 53.3: 2. Carry Geyssen (Amsterdam) 54.9; 3. Beppy Geyssen (Amsterdam) 55.3. 1000 m: 1. Stien Kaiser 1.58.8; 2. Wil Burg- meyer (Nieuwveen) 1.59.4; 3. Beppy Geyssen 1.59.8. 1500 m: 1. Stien Kaiser 2.57.6; 2. Wil Vel-de Beer (Medemblik) 3.02.3; 3. Beppy Geys sen 3.02.5. Algemeen klassement: 1. Stien Kaiser 171.900; 2. Beppy Geyssen 176.033: 3. Wil Burgmeyer 176.233; 4. Wil Vel-de Beer 177.167. Heren: 500 m. 1. Rijneveld (Den Hoef) 51.7; 2. Van Ryn (Roelofarendsveen) 51.8; 3. Van den Hoorn Gzn. (Ter Aar) 53.7. 1500 m: 1. Rijneveld 2.52.6; 2. Van den Hoorn Gzn. 2.54.7; 3. Van Rtfn 2.55.8. 3000 m: 1. Van Rijn 6.14.2; 2. Van den Hoorn Gzn. 6.14.3: 3. Koeleman (Ter Aar) 6.19.7. Algemeen klassement: 1. Van Rijn 172.767; 2. Ryneveld 172.783; 3. Van den Hoorn 174.316. JUTRIJP In het Friese Jutrijp- Hommerts hebben de Nederlandse B- rijders dit seizoen voor het eerst op na tuurijs gestaan. Het ijs was door het zachte weer van niet al te beste kwali teit, zodat snelle tijden uitgesloten wa ren. 's Middags om drie uur begon het te regenen, nadat Eddy Verheyen de eerste rit van de 3000 m in 5.55.1 had afgelegd. In de latere ritten kwam alleen Jan de Vries uit Rumerwokl. die ook de twee overige afstanden op zijn naam had gebracht, daar nog onder. De uitslagen: 500 m: 1. Jan de Vries (Ruinerwold) 48.1; 2. Roel Bokke Span (Stiens) 50.7; 3. Aad van Leeningen (Zutphen) 51.3. 1500 m: 1. Jan de Vries 2.39.1; 2. Span 2.44.3; 3. Karei te Winkel (Brammen) 2.45.0. 3000 m: 1. Jan de Vries 5.47.0; 2. Eddy Verhej'en (Deventer) 5.55.1; 3. Span 6.03.2. Eindklassement: 1. Jan de Vries 158.966; 2. Span 166.000; 3. Ferwerda (Bolsward) 167.800; 4. Verheyen 168.816; 5. Te Winkel 169.616. BREMEN De stand ln de derde wielerzesdaagse van Bremen luidde woensdagmorgen als volgt: 1. Kemper Oldenburg (W. Dl.) 459 pnt; 2. Post'Pfenninger (Ned./Zwi.) 453; 3. Bugd&hl/Sercu (W. Dld./Belg.) 320; Op twee ronden: 4. SchulzeEugen (W. Dld./Den.) 245; 5. Roggendorf/Renz (W. Did) 168. ROTTERDAM „Wij proberen een goede trainer te vinden. Of dat nu een Nederlander of een buitenlander is maakt geen verschil. Er zijn goede bui tenlandse trainers, maar ook uitsteken de Nederlandse trainers. Wij hebben de tijd om een goede keus te maken, zegt Feyenoord-manager Guus Brox nu de Oostenrijker Willy Kment heeft la ten weten aan het einde van het sei zoen zijn contract niet te willen ver lengen. De vijftigjarige Willy Kment zette zijn trainersloopbaan in als bondscoach in Noorwegen. Daarna was hij korte tijd bij V.V.V., keerde opnieuw terug naar Noorwegen, om vervolgens D.O.S. te gaan trainen. Na D.O.S. kwam hij bij Feyenoord als opvolger van Noberto Höfling. Kment is thans aan zijn derde seizoen bezig. Naar hij zelf zegt: „Een seizoen waarin het niet lukt. En dan moet je niets forceren". „Willy Kment blijft dit seizoen rustig uitdienen", zei manager Brox, „en er is geen enkele reden te veronderstel len, dat Kment niet zal trachten niet Feyenoord het beste te bereiken wat mogelijk is. Daar heeft hij persoonlijk ook belang bij. Intussen speuren wij rustig naar een opvolger. In onderhan deling zijn wij nog met niemand". KAAPSTAD Elly Krocké, die sa men met Trudy Groenman in Zuid-Afri- ka het zgn. „Suiker-circuit" volgt, start te goed bij de kampioenschappen van de westelijke provincie in Kaapstad. Ze won met 6-2, 6-2 van het Zuidafrikaan- se meisje 'E. Dry. Later op de dag bereikte ook Trudy Groenman de derde ronde van het da mes-enkelspel. Zij won met 6-3, 3-6, 6-4 HOBART Lidy Jansen Venneboer en Betty Slöve, die in Hobart deelne men aan de open tenniskampioenschap pen van Tasmanië, hebben beiden de eerste ronde niet overleefd. Lidy, die in de voorronde met 6-4, 6-4 gewonnen had van mej. Bonicelli (Uruguay) ver loor in de eerste ronde van de Austra lische Robinson. De cijfers waren 9-7 en 6-2. Betty moest na drie sets haar meerdere erkennen in Helene Gourlay (Austr.): 8-6, 3-6 en 6-4. Vooral de nederlaag van Betty Stöve kwam als een verrassing. Het Neder landse meisje, dat in het voorgaande toernooi de eindstrijd bereikte door een overwinning op onder meer Lesley Tur ner, was achtste geplaatst voor de kam pioenschappen van Tasmanië. Na een met 8-6 verloren eerste set leek zij tegen de gracieuze Helen Gour- ley regelrecht op de overwinning af te gaan. In de derde set stond zij met 4-1 voor. maar het Australische meisje doorbrak driemaal achtereen haar ser vice en won met 8-6, 3-6, 6-4. De jonge Zweed Ginman zorgde voor één van de beste prestaties van de dag door de Amerikaan Cliff Richey drie sets af te dwingen. Richey zegevierde na harde strijd met 8-6, 3-6, 6-3. SINT WILLEBRORD Wout Wagtmans zal met plezier z(jn nieuwe functie aanpakken. Hy is ervan overtuigd, dat hy z(jn taak naar behoren zal kunnen vervullen, omdat hy de tour op zyn duimpje kent. „Er zal wel niet veel veran- edrd zyn", zo vertelde Wout. Uit alles bleek, dat hy bijzonder was ingenomen met het verzoek van de K.N.W.U. om ploegleider te worden. „Het is een logisch besluit", aldus Wagtmans, „want er zouden toch moeilykheden zyn ontstaan als er een ploegleider van een der drie merkenteams zou zyn aan gewezen. Het was immers al bekend, dat Jan Janssen er niet veel voor voelde om samen te werken met Kees Bellenaars. Ik weet voldoende wat er in de Tour te koop is en ik spreek myn Frans ook voldoende om me te kunnen redden. Er zyn nog meer ploegleiders in Frankrijk, met wie ik nog heb gefietst. Ik heb al- tyd gezegd dat Pellenaars een beste ploegleider te hebben gevonden en daar biyf ik by. Maar het houdt nu ook weer niet in, dat een ander het ook niet zou kunnen". Ook mevr. Wagtmans was met de benoeming erg ingenomen. „Ik weet, dat Wout er erg blij mee is. Hij heeft voldoende tijd om het te kunnen doen, want ik kan in de zaak thuis wel uit de voeten zolang hij met de renners op stap is. Hij heeft er trouwens niet zo veel werk aan als beroepsploegleiders. Hij heeft niets met een fabriek of merk te maken. Er is wel eens geschreven, dat hij ploegleider van „Vredestein" zou worden, maar dat is niet zo". Wout voegt daaraan toe, dat het bericht meer de wereld was ingestuurd om de aan dacht van zijn persoon af te leiden in het kader van het verzoek van de KNWU. De eerste besprekingen zijn in alle stilte gevoerd en het had geen zin, dat er eerder ruchtbaarheid aan zou worden gegeven. „Ik verwacht natuurlijk wel tegen werking van „Televizier", want het is zo, dat het nu eenmaal niet prettig is voor Pellenaars, dat hij renners zal moeten afstaan voor de Tour aan een andere ploegleider. Als hij het niet zou doen, dan geloof ik, dat er voor zijn renners een rijverbod in het verschiet ligt tijdens de Tour", aldus Wout Wagt mans. Het was Wout aan te zien, dat hij erg was ingenomen met de bekendma king van het grote nieuw» in de wieler- wereld. Het ligt voor de hand, dat er nog wel meer zal worden geconfereerd, want zo een-twee-drie zal het besluit van de KNWU ook niet worden geac cepteerd. Wim van Est, die wij het nieuws ver telden, zei: „Ik vind het leuk voor Wout, maar niet zo aangenaam voor de Pel. Ik kan niet zo ineen» bekijken, of het allemaal wel goed ia. Wim van Est heeft momenteel zelf een klein probleem na een hardhandig conflict met ploegleider Ton Vissers, die hem nog een bedrag schuldig zou zijn van de Ronde van Spanje. „Ik moet 1700 gulden van hem krijgen", zei Wim. „Ik heb het teruggebracht tot 800, maar steeds werd er maar niet afgerekend. Zaterdagavond zijn we bij elkaar geko men en toen er ook nu geen afrekening kwam, heb ik mijn handen gebruikt. Hij mag wat mij betreft gerust een aanklacht indienen wegens mishande ling. Dan komt de zaak in de open baarheid". Ploegleider Vissers had voor zijn beschadigd hoofd en gezicht een andere verklaring tijdens de bijeen komst maandagmorgen in Den Haag. Hij zou zijn gevallen toen hij een auto had aangeduwd, maar Wim van Est was positief toen hy zei: „Dat was mijn afrekening van de Ronde van Spanje". De man, die ook nauw bij de benoe ming van Wagtmans betrokken is, was Kees Pellenaars, die de verwachting had, dat de KNWU wel met een man zou zijn gekomen, die meer ervaring heeft op het gebied van leiding geven. „Daarom ben ik tegen", aldus Pelle naars, „hoewel ik niets tegen Wagtmans heb". Jan Janssen, die bij het eerste over leg inzake de benoeming van een ploeg leider met Jo de Roo en Gerben Kar stens betrokken was, vond de benoeming van Wout Wagtmans helemaal niet gek. „Wagtmans", aldus Janssen, „kent de klappen van de zwoen. Hij heeft er varing en hij is een bekende figuur in de wielerwereld. Bovendien kan de bes te ploegleider de renners niet laten fiet sen. Als hij een slechte ploeg krijgt, marcheert het toch niet. Maar als de renners het goed met elkaar kunnen vinden, dan nemen ze tevens 80 procent van het werk uit handen van hun ploeg leider". AMSTERDAM In de beurszaal hingen vanmiddag televisietoestellen niet vanwege de hoge koersen voor de int. waarden, doch vanwege de trouw dag van prinses Margriet met mr. Pie- ter van Vollenhoven. Deze feeststem ming straalde toch enigszins af op de stemming voor de internationale waar den, die goed prijshoudend in de markt lagen, echter met weinig zaken. Na het dieptepunt van maandag voor Philips op 72,90 gaf dit aandeel vanmiddag een goed koersherstel te zien op ca. 74. De markt ondervond ln deze hoek geen hin der van Amerikaans aanbod. Dit was wel het geval in de Unileverhoek, waar het aanbod goed werd opgenomen. Hierdoor was Unilever op 87 goed prijshoudend. Ook Kon. Olie kon zich zeer goed handhaven met een koers winst van 30 cent tot 125,50. AKU schommelde op 1,80 rond de voorgaan de slotkoers. De aangekondigde prijs verlaging bij de Britse concurrent van AKU, de ICI van vijf tot vijftien pro cent is vanzelfsprekend geen stimulans voor het AKU-aandeel. Toch is het ver heugend dat de gisteren aangekondigde sluiting van de AKU-dochter in Keulen geen verdere nadelige gevolgen heeft gehad op koersverloop vandaag voor het AKU-aandeel. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat deze Duitse dochter de laatste jaren reeds met verlies werkte. Hoogovens werd een paar punten la ger op 264 geadviseerd, terwijl KLM iets hoger werd gewaardeerd, doordat dit fonds gisteren in Wall Street een dollar hoger sloot. Wall Street sloot maandag de nieuwe beursweek af voor de eigen fondsen met een vaste stemming bij toenemen de handel. De Duitse beurzen waren vandaag aan de flauwe kant. In de scheepvaartsector gaat nog steeds zeer weinig om. Uit de advies- koersen viel af te leiden dat de stem ming hier prijshoudend was zonder meer. Hetzelfde moet worden gezegd van de cultures. In de Staatsfondsen- hoek ging het beginbeurs weer vrij le vendig toe. Hier bereikte de nieuwe 7 procent lening 1966 II op 102 de hoogste stand sedert de uitgifte van een paar weken geleden op 100. In de aandelen EMS werd gisteren op verzoek van het beursbestuur geen of ficiële notering opgemaakt. Dit, om het publiek goed in de gelegenheid te stel len kennis te nemen van het feit, dat het aandeel EMS ex-50 procent agio- bonus, zou worden verhandeld. De aan delen werden vanmorgen niet-officieel van 113 tot 116 verhandeld terwijl voor de stocks f 38 tot f 39 werd betaald. Ook is er in de 7% procent obligaties Centrale Administratie Maatschappij reeds gehandeld en wel op 65, op een „when issued"-basis, dat wil zeggen wanneer de omwisseling van aandelen EMS in deze 7% procent obligaties doorgaat. AMSTERDAM, 10 jan. Londen 10.07f-10.07i; New York 3.61è-3.61|; Montreal 3.34*-3.34J; Pary» 72.97-73.02; Brussel 7.21J-7.22; Frankfort 90.72*- 90.77*Stockholm 69.87*-69.83*; Zürich 83.42-83.47; Milaan 57.77J-57.82*; Ko penhagen 52.24-52.29; Oslo 50.46J-50.51J; Wenen 13.95*-13.96J; Lissabon 12.57- 12.58*. X LONDEN Na tien dagen zoeken is het stoffelijk overschot van de op het Coniston-meer verongelukte Donald Mal colm Campbell nog niet gevonden. Kik vorsmannen brachten tot dusver alleen de veiligheidsgordel aan de oppervlakte die Campbell gebruikte bij zijn poging het wereld-snelheidsrecord te water te breken. De gordel zelf is intact, de verbindingsstukken zijn echter op één na alle van de stoel gerukt. Uit film- en foto-opnamen van het verongelukken van de 45-jarige Schot heeft men inmiddels kunnen conclude ren dat zijn boot „Blue Bird" op het ogenblik van de ramp een snelheid van 560 km/uur (wereldrecord 444.61 km/u) had. TOKIO Tsjecho-Slowakye heeft zich teruggetrokken van het toernooi om het wereldkampioenschap volleybal voor dames, dat van 18 tot en met 28 januari a.s. in Tokio zal worden ge houden. De reden is een protest tegen de dis criminatie van Oost-Duitsland en Noord-Korea, die onder deze namen moeten deelnemen en het niet hijzen van de vlaggen en het spelen van de volksliederen. De Tsjechen hebben in een telegram aan de Internationale Volleybal Fede ratie hiertegen geprotesteerd en tevens aan het bestuur gevraagd stappen te ondernemen, om deze kwestie zo spoe dig mogelijk te regelen. KEULEN De Westduitse wereld kampioen op de weg, Rudi Altig, is dinsdag opgenomen in de universiteits kliniek van Keulen voor een noodzake lijke operatie. De chirurg, dr. Schnei der, verwijderde drie zilveren schroe ven uit het linkerbeen van Altig, die op 2 mei 1965 waren aangebracht, toen hij tijdens de Ronde van Spanje zijn linker dijbeen brak. De operatie verliep zonder complicaties en de Westduitser hoopt binnen veertien dagen het ziekenhuis te kunnen verlaten om daarna vakantie te nemen. Op zijn 30e verjaardag, op 18 maart, hoopt hij deel te kunnen nemen aan de wegwedstrijd Milaan - San Re- mo, de klassieker waarmee het wed strijdseizoen jaarlijks wordt geopend. DEN HAAG Als eerste land ln Eu ropa zullen in Nederland alle aan de draverijen en rennen deelnemende paar den, ongeveer 1100 stuks, vóór 1 april moeten worden gevaccineerd tegen in fluenza, een ziekte die in de zomer 1965 noopte tot stopzetting van de koersen en tienduizenden guldens schade berokken de. Na 1 april mogen niet-ingeënte paar den niet meer aan de draverijen en ren nen deelnemen. ARNHEM De financiële resulta. bij de Arnhemsche Scheepsbouw Maal schappij N.V. hebben het mogelijk ge maakt een onveranderd dividend van tien pet. voor te stellen, zo meldt het verslag over het op 31 juli 1966 geëin digde boekjaar. De bedrijfsafdelingen beschikten gedurende het hele verslag jaar over voldoende opdrachten. In overeenstemming met de aanbevelingen van de commissie-Keyzer zal er naar worden gestreefd, het bedrijf op een zodanig peil te brengen dat, ook in de toekomst de concurrentie het hoofd zal kunnen worden geboden. Het exploitatie saldo daalde van f 709.596 tot f 681.563. De winst na aftrek van pensioenver plichtingen, afschrijvingen en belastin gen, maar voor toevoeging aan de extra-reserve, komt iets lager uit dan in 1964/'65, nl. op f 189.000 (f 189.800). Na toevoeging aan de extra-reserve van f 65.000 (f 65.800) resteert, evenals in 1964/'65, een netto-winst van f 124.000. LONDEN Op de Londense goud- markt heeft een uitzonderlijk grote vraag geleid tot een nieuwe stijging van de prijs. In vergelijking met giste ren steeg de notering met 1 1/4 penny tot 252 shilling 2 3/4 pence per ounce, overeenkomende met een dollarprijs van 35.17 7/8, een halve cent meer dan gisteren. De nieuwe prijs is nog maar 1 7/8 cents per ounce lager dan de hoogste notering in vijf jaar. Handelaren zeiden dat de vraag in hoofdzaak van het Europese vasteland kwam en buitengewoon groot was voor een dinsdag. Gewoonlijk is er veel vraag op woensdag. De toeneming van de vraag naar goud sedert vorige week vrijdag houdt verband met de verwachting dat Frank rijk in de vergadering van belangrijke leden van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank van deze maand in Londen officieel zal voorstel len de overeengekomen vastgestelde goudprijs te verhogen. Die prijs be draagt sedert 1934 35 dollar per ounce, voordien was de notering 20 dollar per ounce. Handelaren deelden mede dat Frank rijk gisteren bijzonder veel op de Lon dense markt heeft gekocht. MOSKOU In een vraaggesprek met het partijblad „Pravda" heeft de minister voor de Automobielindustrie in de Sovjet-Unie, Alexander Tarasof, me degedeeld dat de industrie dit jaar zal beginnen met de produktie van twee nieuwe personenauto's die meer ruim te en een groter comfort zullen bieden. De wagens zijn het vervolg op de gro te Wolga en de kleine Zaporozhets. De nieuwe Wolga krijgt de naam GAZ-24, er komt een krachtiger motor in. het aanzien zal aantrekkelijker zijn en het comfort groter dan van de huidige mo del. De nieuwe Zaporozhets zal ZAZ- 966 worden genoemd, ook die wagen wordt groter en comfortabeler dan het huidige model, dat berucht is om zijn onbetrouwbaarheid. De bestaande mor dellen zullen voorlopig evenwel nog in de produktie blijven. De twee nieuwe wagens maken deel uit van het programma van de Sovjet regering tot vergroting van de automo- bielproduktie van 200.000 stuks op het ogenblik tot 800.000 stuks in 1970. Veel fabrieken worden gemoderniseerd en er worden nieuwe gebouwd. In de stad Togliatti aan de Wolga wordt dit jaar een begin gemaakt met het bouwen van een grote fabriek, die volgens mi nister Tarasof 600.000 Fiat-auto's per jaar gaat vervaardigen. Voor de voor ziening van dat bedrijf wordt dit jaar een begin gemaakt met de herbouw van verscheidene bestaande fabrieken en zullen vijf nieuwe fabrieken worden gebouwd. Met dat laatste werk wordt in de tweede helft van dit jaar begon nen. O AMSTERDAM Ir. A. Drijver, die onlangs de heer P. R. Bentz van den Berg als voorzitter van de raad van be stuur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is opgevolgd, heeft in een buitengewone vergadering verklaard dat gezien de huidige marktsituatie de Nederland se staat zich niet kan beklagen dat zij destijds voor Breedband te weinig van Hoogovens ontvangen heeft. Deze op merking werd daarna wat afgezwakt door te stellen dat de transactie voor beide partijen een wijs besluit is ge weest en thans nog is. „De gevolgde berekeningsmethoden waren volkomen Juist", aldus het bestuur. Op de vraag van een aandeelhouder of Hoogovens, als het vandaag voor de beslissing stond om Breedband over te nemen, het zelfde zou betalen, merkte een andere aandeelhouder op. dat het thans „zeker niet duurder" zou gebeuren. Het be stuur stemde daarmee in. 't Hoogovensbestuur kan de ongerust heid, die de staalverwerkende industrie in het E.E.G.-gebied heeft laten blijken ten aanzien van de aanbeveling van de Hoge Autoriteit om de staalproduktie te verminderen, niet delen. Deze onge rustheid is ingegeven door de verwach ting, dat een hoger prijsniveau tengevol ge van produktie-beperking nadelig zou zijn voor de concurrentiepositie tegen over de markten buiten E.E.G.-verband. 't Hoogovensbestuur wees er echter op dat de staalprijzen bijvoorbeeld op de Amerikaanse en Japanse markt hoger lagen dan die op de gemeenschappelij ke markt. Het achtte de staalprijs niet van zo wezenlijke betekenis voor de concurrentiekracht tegenover de andere markten. Het nadeel van een lage prijs acht het groter, n.l. het op den duur niet meer kunnen bijhouden van de technologische ontwikkeling, waardoor modernisering en uitbreiding achterop zouden kunnen raken. Bij Demka wordt thans de orderpor tefeuille afgewerkt, zo deelde het be stuur mede. De oorzaken van de mysterieuze in stortingen van het dak van de hal der blok- en knuppelwalserij worden thans onderzocht door twee hoogleraren en een vertegenwoordiger van T.N.O. De normale leveranties worden door het on geval, waarbij niemand gewond raakte, niet gestagneerd. Onmiddellijk is nage gaan of andere daken van een dergelij ke constructie hetzelfde gevaar liepen. Daarvan is echter niets gebleken. De buitengewone vergadering was be legd in verband met een voorstel tot be noeming van de heren P. R. Bentz van den Berg en jhr. mr. J. H. Loudon tot commissarissen van Hoogovens. De benoeming geschiedde bij acclamatie. A

De Vallei | 1967 | | pagina 11