Veenendaals dagblad V.S. willen vrede niet tot elke prijs Statiefoto van bruidspaar, familie en de getuigen OE THANT VERWERPT STANDPUNT V.S. Buiten Paar 's avonds al in Zwitserland Brandweer treedt af uit protest „AANPLAKOORLOG" IN CHINA Tilburger dood na mishandeling Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lasten eisen verhoging van belasting Mao 's eega in 't spel JOHNSON IN STATE OF THE UNION: Depressieweer Na geslaagde „ontsnapping" Milj oen schade hij brand in Zaandam HOOP Meningen over de strijd in Viëtnam Jk Volkstelling HOGER OVERGANG Koudereuord in Zwitserland In Spijkenisse: Premier Tsjoe sleutelfiguur bij woelingen Slagen *op hoofd en val tegen muur DOCHTER VOND HAAR VADER 'S NACHTS IN TUIN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do en za 1-10 woorden 1,5C, leder woord meer 15 cent WOENSDAG II JANUARI I967 4le JAARGANG WASHINGTON President Johnson heeft dinsdagavond in zijn traditionele boodschap over de „State of the Union" (de toestand van het land) verklaard dat de V.S. de militaire operaties in Vietnam zullen voortzetten tot de dag waarop de vijand zal hebben begrepen dat de oorlog hein meer verlies dan winst brengt. Hij waarschuwde het Amerikaanse volk in zijn toespraak tot het verenigde congres, dat de oorlog nog meer zal gaan kosten, meer verlie zen zal brengen en nog meer smart zal veroorzaken. De Amerikanen moesten er ook op rekenen dat het einde nog niet in zicht is. De president kondigde een verhoging van de inkomstenbelasting aan. Op de huidige aanslag zal een extra-heffing van zes procent worden gelegd, welke twee jaar van kracht zal zijn of zolang als de buitengewone uitgaven tenge volge van de oorlog in Vietnam voortduren. In het eerste jaar krijgt de schat kist door de heffing ongeveer 4% miljard dollar meer. Hij sprak zich opnieuw uit voor een politiek van „kanonnen en boter". Zijn program voor een ..grote gemeenschap" mocht niet in gevaar komen en zou onverminderd moeten worden uitgevoerd. De Amerikanen zouden hun inspan ningen moeten vergroten, om de armen een kans te geven deel te hebben aan de vooruitgang van het land. Hij vergeleek de oorlog tegen de armoede met het conflict in Vietnam. Beide zijn niet eenvoudig tot een goed einde te brengen. In beide gevallen is er niet een enkele gevechtslinie en de vijand is niet gemakkelijk te ontdekken, te iso leren of te vernietigen. De president vroeg het Congres en de bevolking hun verplichtingen zowel in het binnen, als in het buitenland na te komen, verdere opbouw van een beter Amerika en trouw aan het vrijheids beginsel. Over de oorlog in Viëtnam zei John son verder: „Ik kan u niet beloven dat het einde dit jaar zal komen, of het vol gende. Onze tegenstander gelooft nog steeds dat hij langer kan doorvechten dan wij bereid zijn. De V.S. en hun bondgenoten zijn echter bereid door te gaan. Maar", aldus de president, „wij zullen alle initiatieven van de V.N. of anderen steunen die kunnen leiden tot vredesonderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden, onverschillig waai en wanneer. Amerika zal ook zelf blij ven zoeken naar de grondslagen voor een werkelijke vrede en zal gaarne zijn lyilpbronnen ter beschikking stellen de vrede tot stand is gebracht.'" up'Tnfi ogenblik zou hij het Congres om geld vragen voor een bijdrage in een inter nationaal program van wederopbouw en ontwikkeling voor alle mensen in Viët nam en in de buurlanden die Ameri kaanse hulp wensen en verdienen. „Wij blijven hopen", zo vervolgde de president, „op e,en verzoening tussen de bevolking van het Chinese vasteland en de wereldgemeenschap, met inbegrip van samenwerking op het gebied van de bewapeningscontrole, veiligheid en vooruitgang, waarvan het lot van het Chinese volk, evenals van de rest van de wereld, afhangt. Wij zouden de eer sten zijn om een China te verwelkomen, dat heeft besloten de rechten van zijn buren te eerbiedigen. En wij willen niet proberen China te verhinderen zijn eigen veiligheid te verzekeren en vriend schappelijke betrekkingen niet zijn bu ren te onderhouden." NEW YORK, De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft de strijd aangebonden te gen de Amerikaanse beweringen dat Viëtnam van strategisch vitaal belang TJier en daar in de wereld is er wel- eens iemand geweest, die pro- i beerde het aantal vogels van een land te berekenen, maar dit moet natuurlijk blijven bij een ruwe taxatie. Anderen zagen er niet tegenop, de hele wereld in hun raming te betrek ken en kwamen tot een min of meer aanvaardbare begroting van pl.m. 100.000 miljoen! De populatie der broedende vogels in Engeland en Wales werd destijds door een be trouwbaar ornitholoog op 80 miljoen geschat, doch een andere, zeer be kwame onderzoeker kwam op ruim 100 miljoen. Dat was James Fisher. die zulke mooie, dure en goedkope vogelboeken schreef. Vinken en merels bewonen het Verenigd Koninkrijk in zeer grote aantallen (elk 10 miljoen) waarbij zelfs de huismus met 3 en de spreeuw met 7 miljoen achterblijven. Indertijd heeft de secretaris van „Vogelbescherming" zich voor Neder land eveneens met dit onderwerp bezig gehouden. Zijn ruwe raming (in mei) levert een aantal van 31.704.000 ex. op en daarmee komen wij in het vaarwater der Finnen, met 32.160.000 voor hun land. Ge moet niet te gauw zeggen, dat die tellerij weinig anders is dan tijdverspilling en men zich wel met nuttiger zaken kan bemoeien. Dit wil ik niet bestrijden, want de mens kan zich op duizend- en-een manieren verdienstelijk maken, die van groter betekenis zijn, dan te weten, hoeveel korhoenders er op de Veluwe huizen; over de achtergrond dezer „Spielerei" kom ik nog nader te spreken. 11 januari '67 A. B. WIGMAN is voor de Westerse veiligheid en dat een communistische overwinning in Viëtnam andere landen van Zuidoost-' Azië zou bedreigen. Oe Thant bestreed verder het Ameri kaanse standpunt dat het communisti sche nationale bevrijdingsfront (Viët- Cong) in Zuid-Viëtnam „een werktuig" van Hanoi is. Tijdens een persconferentie verklaar de Oe Thant nog steeds te hopen dat een oplossing door onderhandeling van de Vietnamese oorlog tot stand ge bracht kan worden als Amerika het initiatief zou willen nemen door de bom bardementen op Noord-Viëtnam stop te zetten. Hij was het echter niet eens met hen, die een verandering van po sitie van Hanoi zien in de recente ver klaringen van premier Phan Van Dong en de Noordviëtnamese afgevaardigde in Parijs, Mai Van Bo. „Het zijn hernieuwde verklaringen van hun bekende standpunten", aldus Oe Thant. Over de kwestie van de Amerikaan se bombardementen zei hij: „Er zal geen vrede komen zo lang de bombar dementen doorgaan". Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft tijdelijk twee omstreden bomdoelen bij Hanoi van de goedge keurde lijst van doelen afgevoerd, al dus wordt vandaag door een zegsman van de luchtmacht meegedeeld. De Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid-Viëtnam, generaal Westmoreland, heeft op een persconferentie meege deeld, dat vorig jaar gemiddeld meer dan achtduizend man per maand van uit het noorden in Zuid-Viëtnam zijn geïnfiltreerd. Ongeveer 20.000 man Amerikaanse troepen zijn een operatie begonnen op 50 km ten noorden van de Zuidviëtna- mese hoofdstad met het doel een oer- woudgebied bekend als „(jzeren drie hoek" van alle bewoners te ontdoen en deze naar nieuwe dorpen te evacueren. De „ijzeren driehoek" moet zodanig „bewerkt" worden. dat hij nimmer meer een geschikt bolwerk voor de Viët-Cong zal kunnen worden vier da gen voordat de operatie, die zondag be gon, een aanvang nam, hebben vliegtui gen de ijzeren driehoek reeds „week" gemaakt voor de huidige infanterie- aanval. O Dinsdagavond -om half acht overleed in het Holyziekenhuis te Vlaardin- gen de 15-jarige Kees Visser, afkomstig uit Maassluis, ten gevolge van een aanrijding met een tankauto in Maas sluis. De president verklaarde dat de V.S. in het huidige stadium niet van plan zijn een netwerk van anti-raket-raketten te ontwikkelen dat de gelijke moet wor den van een netwerk dat de Sovjet-Unie aldus Johnson is begonnen aan te leggen nabij Moskou. Wij hebben de plicht de bewapeningswedloop tussen ons beide af te zwakken, zowel op het gebied van de conventionele als niet- conventionele wapens en defensie-syste men. Iedere uitbreiding van de wedloop zou voor onze volkeren en voor de hele mensheid- een extra verspilling van hulpbronnen betekenen, zonder dat de veiligheid van wie dan ook groter wordt. Johnson zei dat hij het advies van het Congres zou vragen over een mogelijke internationale overeenkomst over dit probleem. Na het streven naar vrede, zo ver volgde de president, komt als grootste uitdaging aan de mensheid de wedloop tussen de voedselproduktie en de bevol kingsgroei. Die wedloop is nlen nu be zig te verliezen, verklaarde hij. de president gaf te kennen dat er af gezien van de verhoging der inkomsten belasting in de komende jaren, nog ver dere verhogingen kuiten komen, als het conflict in Viëtnam voortduurt. De begroting van het lopende belas tingjaar zal een tekort van 9,7 miljard dollar hebben. De uitgaven bedragen 126,7 miljard en de inkomsten 117 mil- jard«dollar. De begroting van het vol gende jaar zal een tekort van 8.1 mil jard dollar vertonen. De uitgaven zullen Jan 135 miljard bedragen en de inkom- ;ten 126,9 miljard. Over de economie zei hij dat de grootste teleurstelling in 1966 de uitzon derlijke stijging van de rentevoet en de verkleining van de kredi-etmogelijkheid was. De fqderale leenbank zal een mil jard dollar ter beschikking stellen en de rentevoet voor leningen van zes tot vijf drie-kwart procent verlagen. Hij zei al het mogelijke te zullen doen om de ren tevoet in de V.S. te verlagen. Op het binnenlandse front stelde de president voor grotere uitgaven voor de sociale zekerheid, een uitgebreid pro gram tot bestrijding van de misdaad, maatregelen tegen de luchtverontreini ging, betere behuizing, voldoende gelden voor het regeringsprogram voor model steden, verdere bestrijding van de ras sendiscriminatie en een eerlijker dienst plichtstelsel. Johnson merkte verder op dat de be trekkingen met de Sovjet-Unie en Oost- Europa in een overgangsstadium verke ren. Het doel van de V.S. is niet de „koude oorlog" voort te zetten, maar er een einde aan te maken. Wij willen de betrekkingen met de Sovjet-Unie en de rest van Oost-Europa verder ontwik kelen, verklaarde hij. De Noord Atlantische Verdrags Orga nisatie zal een geïntegreerd gemeen schappelijk defensiestelsel blijven, maar „wij moeten ook uitkijken naar de tijd waarin grotere veiligheid kan worden bereikt door bewapeningscontrole en de ontwapening en andere vormen van praktische akkoorden". De toespraak van de president werd door de radio en televisie uitgezonden. Johnson sprak op resolute toon tot een over het geheel welwillend gehoor. De president vermeldde niet de bombarde menten op Noord-Viëtnam. Hij zei dat de V.S. hadden gekozen voor een „be perkte oorlog in Viëtnam om een grote re oorlog te voorkomen". GENÊVE In Zwitserland is dins dagavond het kouderecord gebroken. In een dorpje in het kanton Neuchatel werd een temperatuur van 41 graden onder nul gemeten. (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteravond zelf ziirv .pasgetrouwde dochter en haar man pcf Rvkker- I riendship overgevlogen van Ypen- burg naar Zürich. Ook de „ontsnap ping" uit Huis ten Bosch omstreeks SPIJKENISSE De leden van liet korps van de vrijwillige brandweer in Spijkenisse heblien besloten met ingang vna 1 april niet meer als brandweer op te treden. Op die datum zal Spijke nisse dan zonder een brandweerappa raat zitten. De commandant van het korps, de heer G. A. Verzijl, deelde mee dat de ze beslissing te danken is aan het niet reageren door het college van burge- messter en wethouders op een verzoek van de brandweerlieden om verbetering van de verzekeringsuitkering bij onge val en overlijden. De lage verzekerings uitkering is de brandweerlieden bewust geworden toen op 6 juli van het vorig jaar één van de brandweerlieden bij het blussen van een boerderijbrand om het leven kwam. Op 21 november van het vorig jaar heeft het brandweerbe- stuur een herhaald verzoek aan B. en W. gedaan. Het gemeentebestuur van Spijkenisse heeft nog geen beslissing laten weten. I half vijf slaagde volkomen, dank zij een meesterlijke zet van de Prins der Nederlanden. De Prins zette het vliegtuig met hel bruidspaar om 18.22 uur precies op de luchthaven Kloten aan de grond, aldus verklaarde ons gisteravond een lid van het luchtvaart- personeel. Het is niet bekend hoe de huwelijksreis van het jonge paar ver der is verlopen. Vast staat, dat de jonggehuwden per auto van het Zü- richer vliegveld zijn vertrokken. Volgens Ingewijden, bestaut er een flinke kans, dat prinses Margriet haar man wil laten kennis maken met het land, waar zij is geboren: Canada. Het paar zou ook daar naar hartelust aan wintersport kunnen doen. Het is echter niet onmogelijk, dat zij zich eerst en kele dagen zullen inskiën op de Alpen- hellingen bij Gstaad. De prins taxiede het vliegtuig niet naar de aankomsthal, maar bleef op een afgelegen rolbaan staan wachten op een auto van de luchthavenpolitie. Daardoor had aanvankelijk niemand iets van deze aankomst gemerkt. Een hoofdinspecteur, die zelf hierbij aanwezig is geweest, vertelde ons gis teravond: „Ik heb prins Bernhard be loofd er niets over te vertellen aan geen mens. ook niet mijn eigen vrouw." Hij wilde wel bevestigen, dat de Fok- ker-Friendship later zonder passagiers weer was teruggekeerd naar Nederland, met bestemming Soesterberg. Men zie verder elders in dit nummer De Nederlandse buschauffeur, Th. de V., die op weg naar Poznan in oktober 1965 door een brugleuning reed bij Skwierzyna, waardoor 15 mensen het leven verloren, zal voor de recht bank in Zielona Gora, in het westen van Polen, moeten terechtstaan, zo is dins dag officieel in Warschau meegedeeld. PEKING/MOSKOU PRAAG De toestand in China blijft onduidelijk. Te genover berichten uit buitenlandse di plomatieke kringen waarin de verslagen over grootscheepse gevechten zeer overdreven worden genoemd staan an dere over stakingen, sabotagedaden en bloedige hotsingen. Die worden echter veelal ontleend aan aanplakbiljetten en muurkranten van de Rode Garde, die het met de waarheid niet al te nauw neemt zolang Mao Tse-toeng maar ver heerlijkt wordt. Zo is er dus in ieder geval sprake van een „aanplakbiljetten- oorlog". Premier Tsjoe En-lai is dinsdag naar voren gekomen als de sleutelfiguur bij de woelingen in communistisch China. Hij heeft er bij vertegenwoordigers van de Rode Garde op aangedrongen zelfbe heersing te tonen bij hun aanvallen op president Lioe Sjao-tsji, de vice-presi- denten en de secretaris-generaal van de communistische partij. In een muurkrant van de Rode Gar de in Peking is dinsdag gemeld dat Tsjoe heeft verklaard op instructies van Mao te handelen. Dinsdag zijn in Peking twee massa bijeenkomsten ten gunste van Mao ge houden. Aan bezoekende delegaties van arbeiders is verzocht naar de eigen woonplaatsen terug te keren om daar de produktie en de revolutie te bévor- deren. De garde heeft verscheidene malen getracht het hoofdkwartier van de par- HONG KONG. Tsjiang-Tjsing, de vrouw van Mao Tse-toeng, zal moge lijk zelf naar de macht grijpen opdat zij „opperbaas van China" kan wor den voor het geval Mao sterft. Dat verwachten een aantal waar nemers, die haar „een gefrustreerde vrouw" noemen „die 30 jaar uit het zoeklicht gehouden werd om onbe kende redenen". Sommige waarnemers van China zijn van mening, dat duizenden zich van Mao afwendden vanwege het vooruit zicht dat China geregeerd zou worden door een vrouw in het bijzonder een „voormalige filmster". tij in Peking te bestormen. De massabijeenkomsten van dinsdag waren gericht tegen Lioe, Teng en pro- pagandachef Tao-Tsjoe. Het Tsjechische persbureau Ceteka meldt dat volgens een muurkrant in Peking de tegenstanders van Mao zich mobiliseren, wat wel eens tot botsingen aanleiding zou kunnen geven. Alle ver voer tussen het noorden en het zuiden van het land is tot stilstand gekomen, aldus die muurkrant. Verder stond er in, dat in Sjanghai groot gebrek aan steenkool bestaat door een staking van de havenarbeiders. In vele fabrieken kon men niet meer werken wegens ge brek aan brandstof. In Nanking zou de partijleiding tot een vergelijk met de Rode Garde zijn gekomen. Alle revo lutionairen zullen de stad verlaten, waarna de arbeiders het werk hervat ten. Het compromis zou bereikt zijn door bemiddeling van premier Tsjoe. Heden is gemeld, dat arbeiders, die tegen Mao Tse-toeng zijn. te Shenyang Canton, Hangchow en Peking zelf sta kingen hebben gehouden en sabotage daden hebben gepleegd. Het Pekingse „Volksdagblad" ge waagt van „eisen" in Sjanghai tot loonsverhogingen en verbetering van de levensomstandigheden der arbeiders. Officieren in de Russische strijdkrach ten zouden bezig zijn algemene steun te verwerven onder de strijdkrachten voor de politiek van het Kremlin met betrekking tot China. „Rode Ster" het blad van het leger, schrijft, dat de communistische partij organisatoren in de militaire districten Moskou en Leningrad bijeengekomen zijn om een nieuwe partijkoers te on derschrijven, volgens welke Mao Tse- toeng China naar een gevaarlijke fase van zijn activiteit leidt. Dit is de officiële statiefoto, die Max Koot gisteren in paleis Huis ten Bosch maakte van het bruidspaar prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, geflankeerd door de beide ouderparen en verder omgeven door familieleden en getuigen. (Van onze correspondent» TILBURG De ernstige hoofdwonden, waaraan de Tilburgse metselaar Sjef van de Mierde (63) zondagnacht is gestorven kunnen niet uitsluitend door een val tegen een stapel bakstenen zijn veroorzaakt. Tot deze conclusie kwam dins dagmiddag de Haagse patholoog-anatoom M. Yoortman, nadat hij op het Tilburgse hoofdbureau van politie sectie had verricht op het stoffelijk overschot. Sjef van de Mierde werd om kwart over drie in de nacht van zondag op maandag dood aangetroffen in het tuintje achter zijn woning aan de lioutstarat 49 te Tilburg. Aanvankelijk dacht men dat de bouwvakker in het donker op het glibberige tuinpad was uitgegleden en dat het vallen tegen een stapel stenen hem nood lottig was geworden. Het resultaat van de sectie sluit de mogelijkheid niet uit, dat er sprake is van een combinatie van zware mishandeling en een fatale val. Het slachtoffer werd zondagnacht aangetroffen door zijn enige dochter, mevrouw M. Mol-van de Mierde, toen zij op de achterplaats naar het toilet A In Handen, ten zuiden van de Noorse hoofdstad, is de 25-jarige Anders Geimar gearresteerd, die ervun ver dacht wordt de moord te hebben ge pleegd op twee politieagenten en een nachtwaker in de kelder van een supermarkt. Maandagochtend werden de lijken gevonden nadat eerder een inbraak was geconstateerd en de nachtwaker daarvoor assistentie kreeg. ZAANDAM Een felle uitslaande bruud heeft vannacht het twee verdie pingen hoge winkelpand met .showroom van woninginrichting K. Eyer N.V. in Zaandam volkomen verwoest. De scha de wordt op tenminste één miljoen gul den geschat. De onderneming is verze kerd. Slechts enige bestelauto's konden uit de garage worden 'gered. Verder ging alles verloren. Over de oorzaak tast men nog in het duister. wilde gaan. De vrouw rende in paniek weer het huis in om haar man te waar schuwen. Haar echtgenoot, de heer L. Mol stelde vast dat het slachtoffer Sjef van de Mierde was. Het echtpaar Mol. dat met zijn enig kind bij de heer Van de Mierde inwoont, ging zondagnacht om half een naar bed. De vader, die bij kennissen was gaan kaarten, was op dat tijdstip nog niet thuis. Bij zijn thuiskomst, tussen half een en drie uur is hij in ieder geval door de voordeur naar binnen gekomen. Zijn jas hing namelijk aan de kapstok. Men vermoedt, dat de man daarna naar bui ten is gegaan om gebruik te maken van het toilet op de achterplaats en om gewoontegetrouw het slot van het achterpoortje te controleren. Mogelijk heeft Sjef van de Mierde in het tuintje iemand verrast of werd hij daar door een belager opgewacht. Het slachtoffer heeft in elk geval bovenop het hoofd klappen met een zwaar voor werp gekregen. Behalve bloedsporen te gen de stapel bakstenen en in de tuin. zijn er nog geen aanwijzingen waaraan de politie houvast heeft. Sjef van de Mierde, die metselaar was. dronk niet en was gezond. In de afgelopen nacht is alleen in Zuid-Limburg de temperatuur nog on der nul gebleven, maar vanmorgen viel ook daar de dooi in. In Midden- Europa en Frankrijk kwam op vele plaatsen nog strenge vorst voor. Intussen is de luchtdruk boven Scandinavië verder gedaald, vooral in het zuiden, waar een nieuwe de pressie uit de richting IJsland arri veerde. Het front van deze depres sie naderde vanmorgen met wat re gen en motregen ons land. Achter dit front wordt met noordwestelijke win den drogere lucht aangeveerd, waar in vannacht opklaringen zullen voor komen. De temperatuur kan dan in 't binnenland weer tot dicht bij 't vries punt dalen. Bij IJsland is alweer 'n volgende depressie aangekomen, die evenals haar voorgangers in de richting van Zuid-Noorwegen trekt. Onder invloed hiervan zal morgen weer tamelijk zachte en vochtige lucht met aanwak kerende westelijke winden worden aangevoerd, waarbij ook regen of motregen zal vallen. De temperatuur zal morgen in het binnenland nog wai hoger worden dan vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1