Oneens beleid met financieel van B. en W. ACCENT RECREATIE GELEGD OP WONINGBOUW EN INDUSTRIALISATIE RM CA V V - voorzitter moet aanblijven Oog houden voor de werkgelegenheid Anoniem geschrijf minderwaardig is in Allerhande in Ouwehand Belastingen verhogen Meubels - Gordijnstoffen Japonstoffen - Kunstnijverheid E. P. van Dijk (Vrije Partij): A. Jansen (V. V.D.) J. Griffioen (A.R.P.) Volière G. J. Verwoert (S.G.P.) D. de Jong (P.v.d.A.) Huwelijk HOOGSTRAAT 16 VEENENDAAL Pagina 4 WOENSDAG II JANUARI 1967 ALGEMENE BESCHOUWINGEN GEMEENTERAAD VAN RHENEN RHENEN Alle fractieleiders begonnen met het college en de ambtenaren dank te brengen voor de enorme werkzaamheden, die weer moesten worden verricht bij de samenstelling van de zo uitgebreide, gecompliceerde begrotingen voor 1967. Wij zullen de fractievoorzitters aan het woord laten in dezelfde volgorde, als waarin zij gisteravond in de raad spraken. kaar zeggen, maar niet op een ouderavond." De heer Van Dijk drong er met klem op aan de verhoudingen in de raad te verbeteren en de samenwerking op te voeren. Verder verzocht de heer Van Dijk aandacht te besteden aan de afwate ring in de gemeente. Hij wenste beter onderhoud van de woningwetwoningen, met name het schilderwerk. Bij de grondpolitiek worden fouten gemaakt, door te lage bedragen te ramen. De heer Van Dijk wenste verder geen ad junct-directeur van gemeentewerken te benoemen, maar voorlopig de zaak eens aan te zien. Hij vroeg zich af of het wel verant woord is een kolkenzuiger aan te ko pen voor f 80.000,-. De belastingver hogingen behoeven er naar zijn mening niet te komen, nu niet en over een jaar niet. Het oude raadhuis op de Markt, staande op de monumentenlijst, moet daar maar af. Dan kan de ruïne worden gesloopt en kan er iets anders worden gebouwd. Het noodpostkantoor dat nu op de Markt staat, kon er wel eens tien jaar blijven staan. Het oude kantoor wordt voorlopig niet afgebroken. Op korte termijn moet er een industrieterrein komen. De arbeidsgelegenheid in Rhe- nen kan dan veel groter worden. Er moeten terreinen komen om te kunnen verkopen. Uitvoerig stond de heer Van Dijk stil bij de uitlatingen van de heer Grif fioen (AR) in de vorige vergadering over het wegsturen van de woning commissie, omdat die niet uit raadsle den zou mogen bestaan. De heer Van Dijk noemde dergelijke opmerkingen onmenselijk. Daar bevorder je de sa menwerking in de raad niet mee, zo zei hij. Die samenwerking is hard no dig. „We zitten hier met 15 mensen en die moeten ervoor zorgen dat de ge meente goed wordt bestuurd." De heer Van Dijk hoopte dan ook, dat de begroting op menselijke wijze behandeld zou worden. Hij drong er op aan elkaar te verstaan en als leden van de raad in het belang van de ge meente werkzaam zijn. „Verschil van mening is niet erg, maar dan moet dat op een menselijke manier tot uiting ko men, en niet op sarcastische of beledi gende wijze." E. P. VAN DIJK (V.P.) slechte naam De heer E. P van Dijk (Vrije Par tij) begon met vast te stellen dat hij feitelijk niets en alles van de begroting zou kunnen zeggen. Toch viel hij maar meteen met de deur in huis: „Ik ben het met het financieel beleid van het college niet eens." Hij wilde niet ver klaren waarom. Dat kwam volgens spreker wel tijdens de discussies in de loop van de avond. „Als er geen ver anderingen komen, stem ik tegen. Er staan dingen in, die niet verantwoord zijn in deze tijd van onzekere econo mie, andere zaken, die wel nodig zijn, zijn weggelaten." Deze wat vage opmerkingen van de heer Van Dijk werden gevolgd door een algemene beschouwing op de sa menstelling van de raad, met name over de afgelopen maanden van nieu we samenstelling. ..Er zijn dingen gebeurd, die de raad een zeer slechte naam hebben bezorgd. Zo slecht als nooit tevoren. Wanneer wordt doorgewerkt op de manier zoals dat tot nu toe is gebeurd, zullen de ge meentezaken niet naar behoren kunnen worden behartigd. Zelfs in kranteninterviews met raadsleden en wethouders worden er opmerkingen gemaakt, die kant noch wal raken. Wethouder Deen heeft de burgemeester een trap gegeven in de kwestie supermarkt Van de Beek. In een ingezonden stuk over deze zaak wordt geschreven, dat de raad zich verschuilt achter de woordbreuk van de burgemeester. Ik wil me daarvan volkomen distantiëren. Ik behoef me niet achter de burgemeester te ver schuilen. De raad is en blijft de baas. Ik geloof, dat ik dat al eens eerder heb gezegd. Bij de ingezetenen wekt het de ge dachte dat het in de raad maar een rommeltje is. Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennep, dus ook de gevolgen zal men hebben te accep teren. Is men niet van de zaken op de hoogte dan moet men de dop op de pen houden, of de lippen op elkaar houden. Men kan beter niks zeggen, dan kankeren. Is wethouder Deen wel goed bij zijn hoofd? Ik betwijfel het. Als wet houder van onderwijs moet hij ge zegd hebben, was de brand in de Servetstraat maar in de oude school aan de Bantuinweg geweest. Zulke uitlatingen kun je wel eens onder el- Dat er na de feestdagen van de afge lopen weken nog (levende) kerstboutjes genoeg zijn overgebleven, is de tuinbaas van Ouwehands Dierenpark wel geble ken. Op vele plaatsen in het park had de heer Wildekamp al weer jonge plant jes en struiken gepoot, die de dieren tuin in het komende voorjaar en ook in de zomer de nodige bloemenpracht moeten bezorgen. Maar tot niet geringe •rgemis is al dat jonge, groene spul opgevreten door de konijnen. Tuinbaas Wildekamp is radeloos, temeer omdat hij niet in het bezit is van een jachtge weer. Er heerst op de Grebbeberg een com plete konijnenplaag. Hij kan nu weer opnieuw gaan poten, maar het resul taat zal ongetwijfeld hetzelfde zijn. Vooral nu er sneeuw is gevallen, zijn de dieren nog feller op het jonge groen dan onder normale winterse omstandig heden. Men wil nu in eerste instantie probe ren de konijnen te weren door het plaatsen van gazen afrasteringen rond de gazons. Het mag dan wel vreemd klinken, maar we hebben hier te doen met een dierenplaag in een dierentuin! A. JANSEN (V.V.D.) waardering De heer A. Jansen (VVD) begon met waardering uit te spreken aan het adres van de wethouders. „Gaarne wil ik mijn waardering uit spreken voor de wijze waarop wethou der Van Lienden zijn taak opvat. Ik heb respect voor de moeite en de tijd die hij zich geeft om zich in gemeente zaken in te werken, en ik ben van me ning dat hij op een eerlijke wijze be leid zal weten te voeren. Ik hoop dat de heer Van Lienden zich niet te een zijdig zal laten voorlichten bij het ne men van zijn beslissingen. Ook wil ik niet nalaten te contate- ren dat wethouder Deen zich met veel enthousiasme op zijn nieuwe taak heeft De heer P. Kerkstra (CHU) was verheugd over de sluitende begroting. Hij drong er voorts op aan de kern Achterberg voorrang te geven op ande re werken, ook wat verschillende weg- verbeteringen betreft. Zijn fractiege noot Van Donselaar (CHU) kwam in tweede instantie uitvoeriger op de be groting terug. De heer Griffioen (AR) vond de toe lichting bij de begrotingsstukken niet juist. De kapitaalswerken zouden de begroting zo moeilijk maken, maar dat was volgens de heer Griffioen onjuist. „Die kapitaalswerken zitten al twee jaar in de begroting", aldus de heer Griffioen. „Het kleine onvoorziene sal do vindt zijn oorzaak in de veel hogere uitgaven op grond van de Algemene Bijstandswet voor de in zorg zijnde be jaarden in het nieuwe centrum „De Tollekamp". Er is al eerder op tijd bij- geraamd, anders waren de cijfers van de post onvoorzien nog lager geworden. Maar dit is een zaak, die we voor on ze bejaarden over moeten hebben. Pas in 1968 zal uit de financiële ver houdingsregeling met het rijk geld voor deze uitgaven worden terugontvangen en dan zijn we uit het tekort. Nadrukkelijk wil ik verklaren, dat 't mij goed duidelijk is, dat het kleine postje onvoorzien niet te wijten is aan uitgaven op gebied van sport, spel of andere culturele uitgaven. Wat bij be vreemdt is, dat het bejaardencentrum al in gebruik is, terwijl er nog geen huurcontract aanwezig is. Ik meen ook te weten, dat dit nog niet klaar is. Ik zou het op prijs gesteld hebben, wan neer het klaar was en ik vind het een zeer moeilijk punt. Was het niet dat ik zoveel vertrouwen had in het bestuur van het rusthuis dan zou dit kunnen re sulteren in een motie van wantrouwen tegen het college. Dit had klaar moe ten zijn, voordat de inwoners van het bejaardencentrum waren gearriveerd. Gezien de ontwikkeling van onze ge meente moeten we het oog gericht hou- Wanneer straks het nieuwe seizoen is aangebroken zal Ouwehands Dierenpark beschikken over een geheel nieuw op gezette vogel volière. Tot nog toe zaten de gevederde vrienden overal ver spreid. Al een reeks van jaren zocht en naar een oplossing om de vogels onder één dak te brengen. Daarin is men nu geslaagd, doordat het insektarium-terra- ruim danig wordt verbouwd. De mee3t uiteen lopende soorten zal men er straks aantreffen, waaronder talrijke exotische exemplaren. J. GRIFFIOEN (A.R.P.) motie van wantrouwen den op de werkgelegenheid. Die is niet slecht in de gemeente, maar wat we niet hebben is industrieterrein. Ik hoop, dat het huidige college actief blijft in dit opzicht en dat het succes mag heb ben op korte termijn. Liefst nog dit jaari Door de perfectie in ons land gaan verschillende bedrijven in ons land naar het buitenland, hier in Rhe- nen vertrekt men naar andere gemeen ten. Ook de woningbouw moet snel be vorderd worden, zo mogelijk in hoofd zaak met eengezinswoningen, vooral in Eist en ook Achterberg. De gang van zaken ten gemeentehuize, met het oog op het tekenen van stukken, moet be vorderd worden. Desnoods moeten ambtenaren gemachtigd worden spoed zaken te tekenen. Voor het eerst sinds 17 jaar hebben we nu op de post Sociale Zaken een rechtse wethouder. Dat is altijd in link se handen geweest. Nou vermoed ik, dat de socialisten Sociale Zaken los zouden laten, omdat in de verkiezings krant van de PvdA maar twee regel tjes stonden over Sociale Zaken. Ik heb gedacht, die mensen voelen daar niet meer voor. Anders hadden ze die por tefeuille niet losgelaten. Het bewijs is geleverd. Ik weet dat de heer Deen (PvdA) ja ren terug zes weken een poosje wethou der is geweest van Sociale Zaken. Toen was het een beetje overbevolkt met ambtenaren. In de loop der jaren zijn er wat op normale wijze afgevloeid. Het vorig college heeft nog besloten weer een afdelingschef op te roepen, die inmiddels is benoemd en ik hoop nu maar, dat er inderdaad aan sociale arbeid wat gedaan kan worden. Wat ik straks gekscherend over de PvdA heb gezegd moet U dan met een korreltje zout nemen, ik hoop dat de rechtse wethouder er wat van kan ma ken, om de christelijk sociale gedachte door te voeren. Dat is heel wat anders, dan er tot nog toe van gemaakt is. Het is niet alleen de mensen geld ge ven voor levensonderhoud. Het is het voorbehoedende werk en de nazorg. Ik wens wethouder Van Lienden met deze portefeuille sterkte toe. U bent de klachtenman in de gemeente, U hebt Volkshuisvesting, de klachtencommis sie van het woningbedrijf en Sociale Zaken, waar U ook altijd klachten hoort. U zit er beroerd voor. De heer Van Dijk heeft gezegd: „Ik hoop, dat de raadsleden elkaar beter zullen verstaan". Ik meen dat de heer Van Dijk door zijn opmer kingen aan het adres van de heer Deen daar afbreuk aan gedaan heeft en het zal op die manier een vrome wens worden. Wat de woningcommissie betreft en mijn uitlatingen bij de herbenoeming van de heren Van Dijk en De Jong, stel ik nogmaals dat ik niet persoonlijk ben geweest, hetgeen ik ook uitdrukke lijk heb gezegd. Ik heb nu eenmaal bezwaren teoen politieke figuren in de commissie. Ik ben het ook geweest, die geprotesteerd heeft, tden de raad de vorige woningcommissie op een schan dalige wijze naar huis heeft gestuurd Met belangstelling heb ik de algeme ne beschouwing beluisterd van de heer Verwoert. Ik wil het betoog van de heer Verwoert niet meer dan als een verhaal zien". geworpen. Wij zijn daarbij erkentelijk dat Rhenen in het afgelopen jaar een politiek verantwoord wethouder van Openbare werken heeft gekregen. Soms kan ik echter niet aan de gedachte ont komen of de heer Deen misschien nog hogere politieke aspiraties heeft. Met genoegen merk ik op dat het college op de goede weg is om de af stand bestuurder naar bestuurde te ver kleinen. Ook de representatie ontgaat hierbij niet aan de aandacht. Het ligt wel in de verwachting dat in de gemeente in het komende jaar. de bestedingsbeperking merkbaar zal blij ken te zijn. Dit valt al te constateren uit de plannen die nog in portefeuille zijn. Deze zelfde plannen zaten vorig jaar in dezelfde portefeuille. Alleen moet ik nu zeer de verwachting uitspreken, dat die plannen ook dit jaar wel weer niet uit die portefeuille zullen komen. Ik wil echter niet nalaten hierbij een lans te breken voor Achterberg. Het moet waarachtig wel mogelijk zijn om bijvoorbeeld aan het Ruiterpad een aantal woningwetwoningen te laten bouwen. Achterberg heeft daar drin gend behoefte aan. Ik ben bereid bij het ontwerpen van die woniningen de nodige adviezen te geven, zoals ik dat eerder voor woningen aan de Vaileiweg ook mocht doen. Verder wil ik opmerken dat de riole ringvan Achterberg nog steeds een ge vaar voor de volksgezondheid oplevert. De Gemeente dient te zorgen dat de plannen voor Achterberg tijdig klaar zijn. Ook vraagt Achterberg om beweg wijzering van de A.N.W.B. Ik vraag me af of het nog lang moet duren voor dat de nodige toestemmingen van de ge meente én de Provinciale Waterstaat aan de A.N.W .B worden gegeven. Al zegt de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening dat wij elkaar, inzake de werkgelegenheid, niet in de put moeten praten, een feit is het in ieder geval dat tienduizend momen teel zonder werk zitten. Ik geloof dat Rhenen met zijn in ontwikkeling zijn de bouwstroom. velen hierbij aan werk zou kunen helpen, waarbij op het tijd schema kan worden ingelopen. Ook wil ik hierbij beklemtonen dat de gemeente, al is dan een bouwstroom in ontwikkeling, waarbij veel flatbouw wordt gerealiseerd, niet mag vergeten, om naast de hoogbouw, plannen klaar te maken om in het uitbreidingsplan Do- mineesberg, eengezinswoningen te la ten bouwen. De mogelijkheid is daar aanwezig. Ik wil te uwer kennis brengen, dat woningzoekenden er noodgedwongen toe overgaan een flat te betrekken, maar zo spoedig mogelijk weer pro beren om deze flat te ontvluchten, om .n de z.g. flatneurose te ontkomen. Ééngezinswoningen zijn hiervoor de oplossing. Ook hier zou een taak moge lijk kunnen zijn voor particulier initia tief. Te meer daar, traditionele bouw nog steeds goedkoper is dan systeem bouw. En als Rhenen blijft groeien, wil ik het college van B. en W. in overwe ging geven, de plaatselijke industrie mogelijkheid te geven tot normale ont wikkeling en uitbreiding, ter bevorde ring van de werkgelegenheid. Rhenen mag zich gelukkig prijzen met een actieve middenstandsorganisa tie. Ofschoon ik me zou kunnen voor stellen dat het vertrouwen van de R.M.C. in het gemeentebestuur, door de a.s. vestiging van een Supermarkt aan de Vaileiweg, wel eens geschokt zou kunnen zijn. Als ik goed ingelicht ben zou de voor zitter van de R..MC. er over denken om zijn functie neer te leggen Ik zou het college van B. en W. in overweging willen geven om op de voor zitter van de R.M.C., onder wiens lei ding de Rhenense V.V.V. ook tot ont wikkeling kwam, een dringend beroep te doen om zich alsnog voor beide func ties beschikbaar te stellen. Vervolgens, mijnheer de voorzitter zou ik mogen constateren, dat wij een samenleving hebben, waarin de macht van het getal recht geeft op verlan gens, die even triest zijn als bizar; het verlangen van bepaalde groe pen om te sparen zonder offer; om te ondernemen zonder risico, en om poli tiek te bedrijven zonder maatschappe lijke plichten. Een samenleving, die herhaaldelijk maant tot industrialisatie en structurele groei, maar daar uitein delijk slechts met geinflueerd geld voor wil betalen. Een maatschappij die ons aanspoort tot mechanisatie en ons vervolgens laat boeten voor haar monetair-economisclie flater. Een constellatie, waarin ambach telijkheid of traditionalisme wordt ver weten. Wij leven in een sociaal klimaat, waarin men politiek bevreesd is ge worden om welvaart te relateren aan tucht, maar waarin men wel de euvele moed opbrengt om op welvaart te re kenen als op een recht. In vele gevallen worden de plichten die men heeft vergeten. Wil men iets bereiken, dan zal er te allen tijde hard voor moeten worden gewerkt. Door het overtrokken sociale klimaat, is de werkgelegenheid in ons land on gunstiger geworden. Het is veel te ge makkelijk om een dagje ziek thuis te blijven. Door dat ziekteverzuim gaat er enorm veel geld verloren. Op het ogenblik valt er, misschien door de werk- vermindering, een teruggang te consta teren in het aantal ziektemeldingen Met het te laat op het werk komen, het te vroeg het werkverlaten, om maar niet te vergeten de vele koffie en theepauzes, zijn grote sommen gelds gemoeid. Misschien ligt op dit terrein voor het gemeentebestuur ook nog een corrige rende taak weggelegd. De heer D. de Jong (PvdA) betreur de het, dat de financiële uitkomsten van de begroting ten opzichte van die van 1966 aanzienlijk slechter zijn. „Ik wil het college echter geen enkel ver wijt hierover maken, want de ont vangstramingen zijn zo hoog mogelijk opgevoerd en de uitgaven zijn tot het uiterst noodzakelijke geraamd. Er zit geen enkele speling meer in. Ik heb wel de indruk dat de uitga ven nog zullen stijgen, want ik mis in deze begroting nog verschillende pos ten, zoals de hogere subsidie voor „Zie kenzorg", waarvan de contributie in- midddels is verhoogd. Er zullen nog wel meer tegenvallers komen. Mijn fractie zal de belasting voorstellen dan ook steunen, hoe Im populair deze altijd ook zijn. Maar de belasting moet wel naar draagkracht worden geheven. Ik zal graag vergelij kend materiaal ontvangen met naiqe hoe de belasting-druk in Rhenen ligt tegenover het landelijk gemiddelde. Mijn suggesties tot bezuiniging liggen op het vlak van het schoolschoonma- ken, en op vrijwillige basis gezamen lijk inkopen van leermiddelen. De tui nen bij de scholen kunnen beter in de particuliere sector worden aanbesteed voor wat betreft het onderhoud". De heer De Jong had voorts de vol gende punten nog op het programma staan: industrieterrein aankopen: aan koop van grond voor volkshuisvesting, desnoods onteigenen: sanering binnen stad; woningwetwoningen voor Achter berg; bevordering badgelegenheid in het nieuwe gebouw gemeentewerken voor inwoners die thuis geen douche of bad hebben: bevordering van hulp aan bejaarden en zieken die alleen wo nen door particuliere verenigingen: uit breiding riolering Achterberg: vervan- D. DE JONG (P. v. d. verlanglijstje A.) ging van oude scholen; bevordering Mavo-school; ontsluiting Rijnoever door aanleg jachthaven; bouw van een sport hal; het restaureren van het oude ge meentehuis aan de markt tot een cul tureel centrum; uitvoerige voorlichting van de bevolking over de achtergronden van genomen besluiten door het ge meentebestuur; bij het doen van be loften vroegtijdig de raad in te lich ten. Verder drong de heer De Jong er op aan de salarissen per giro uit te beta len vanwege de vele bankovervallen. Verder betreurde hij het, dat nog ve le bevolkingsgroepen ontbraken op de door het gemeentebestuur gehouden Nieuwjaarsreceptie De heer M. Lodder (Boerenpartij) wenste zoveel mogelijk de uitgaven te drukken om de lasten zo laag mogelijk te houden. De verlichting in Achterberg wilde hij op talrijke punten verbeterd zien. Voorts vroeg hij om veiligheids maatregelen voor een benzinestation aan de Fransevveg in Eist, waar de auto's te dicht op de weg staan om te tanken. De heer G. J. Verwoert (SGP) begon met een terugblik. „Werpen wij eerst een blik terug, mijnheer de voorzitter, dan blijkt het jaar 1966 in politiek op zicht een bewogen jaar te zijn geweest, zowel voor de landspolitiek als ook voor de plaatselijke politiek- Ik meen zelfs met betrekking tot de plaatselijke politiek van een zeer bewogen jaar 1966 te kunnen spreken. Het zal u niet vreemd vallen, mijnheer de voorzitter, dat ik mij tot de plaatselijke politiek zal beperken en de landspolitiek hier verder laat rusten. Het blijkt dan, dat de gemeenteraadsverkiezingen, in het bijzonder in onze gemeente, de gemoe deren heftig in beweging kunnen bren gen, is het niet vóór, dan wel nk de verkiezingen. Ook ditmaal is zulks weer gebleken, in het bijzonder zijn de ;e- moederen verhit geworden rond de wet houdersverkiezing en de benoeming van de verschillende commissies. Ik vraag me af of dit in Rhenen gebruik gaat worden. Voor vier jaar was het nl. ook het geval, zij het met een an der resultaat dan thans. Mijnheer de Voorzitter. Allereerst wens ik vanaf deze plaats met dank baarheid ervan gewag te maken, dat de Staatkundig Gereformeerde Partij, die ik nog altijd met hart en ziel aan hang en die ik evenals voorheen op rechtmatige wijze in deze raad verte genwoordig, ongewijzigd de stembus strijd heeft doorstaan. Wel is onze tweede zetel door allerlei politiek geïn- trigeer geruime t(jd onbezet gebleven, doch dit leed zal spoedig geleden zijn. In verschillende kringen werd ver wacht, dat ook ik mijn zetel wel be schikbaar zou stellen. Ik meen echter, dat ik terecht die verwachtingen de bo dem heb ingeslagen. Op volkomen rechtmatige wijze werd ik door mijn partij kandidaat gesteld en vervolgens gekozen. Zonder last of ruggespraak met de kiezers, dus weer volkomen wetmatig en rechtmatig, heb ik mijn houding bepaald bij de wethou dersverkiezing. Dat deze houding bij sommige ande re partijen niet in de smaak viel, be hoeft geen verwondering, doch ik meen hun daarvoor geen verantwoording schuldig te zijn, evenmin als de verte genwoordigers dier partijen voor hun houding mij verantwoording behoeven te doen. Wat mij wel heeft bevreemd, is dat men zich niet heeft ontzien mij bij de eigen kiezers in een kwaad dag licht te stellen, hetgeen ik politiek on fatsoenlijk acht en wat mij heeft be droefd Is, dat enkele van de eigen kie zers daaraan een willig oor hebben ge leend. Langs die politiek onfatsoenlijke weg is er zelfs een poging gedaan mij van mijn partijlidmaatschap te doen roye ren om op die manier aandrang uit te oefenen, dat ik mijn raadszetel ter be schikking zou stellen. Ik wil hier uit drukkelijk verklaren, dat ik niet ge royeerd ben en 't ook niet kan worden om de bedoelde redenen. Verheugend is het, dat ik de afgelopen weken van ve len mocht vernemen, dat hun de schel len van de ogen zijn gevallen. Ik hoop dan ook, mijnheer de voorzit ter, dat God mij het leven, de gezond heid en de lust zal schenken deze zit tingsperiode op dezelfde wijze als voor heen, zij het, ik erken dit graag, tegen over Hem in alle gebrek, de belangen van de gehele gemeente Rhenen, waar nodig bezien vanuit Staatkundig Gere formeerd standpunt, te behartigen. Ik hoop dat zonder wraakgevoelens te kunnen doen. Op anoniem geschryf in streekbladen wens ik niet in te gaan. Dit is te min derwaardig om daarvoor tijd op te ei sen. Alleen al omdat het anoniem is, is het al minderwaardig. Tot zover de te rugblik. nu nog enkele woorden over de begroting 1967. Mijnheer de voorzitter. Ik wil begin nen met mijn dank te betuigen voor de overzichtelijke wijze, waarop deze be groting is samengesteld. De nieuwe in deling komt de overzichtelijkheid zeer ten goede. Een woord van dank daar voor aan de samenstellers is zeer ze ker op zijn plaats en wordt dan ook volgaarne gegeven. Uit de aanbiedingsbrief van het colle ge blijkt, dat de financiële positie van de gemeente niet rooskleurig is. Een post onvoorziene uitgaven van ruim f 11.000,--, nadat daarvan de kapitaal- lasten voor een kolkenzuiger en veeg- machine zijn afgetrokken, is voor onze gemeente wel bijzonder minimaal- Reeds jarenlang is door ons de waar schuwende vinger opgeheven. Ik herin ner in dit verband slechts aan de bouw van het instructiebad, waarvan de ex ploitatielasten deze begroting zeer na delig beïnvloeden, getuige de nadelige saldi van het onderwijshoofdstuk. Het college meent de financiële posi tie iets te moeten verbeteren door met voorstellen voor belastingverhogingen te komen. Wij erkennen, dat de finan ciële positie niet gunstig is, doch wij vragen ons af of reeds nu tot de voor gestelde belastingverhoging moet wor den besloten. G. J. VERWOERT (S G P.) geen sport op zondag O Gaarne zal ik dan ook van het college vernemen of het wel strikt noodzake lijk is de belastingen al ingaande 1 ja nuari 1967 te verhogen. Kan de ontwik keling niet even worden afgewacht tot in de loop van het jaar? Een eventueel begrotingstekort, dat zou ontstaan, in dien de verwachtingen op hogere uitke ringen niet worden bewaarheid, kan dan gedekt worden uit de reserve van de gemeentefondsuitkeringen, die nog altijd ruim f 500.000,-- bedraagt en die nu toch mag worden aangewend. Van het antwoord van het college zal ik mijn standpunt met betrekking tot de belastingverhoging laten afhangen. Vele andere onderwerpen kunnen nog worden aangesneden. Ik zal dit niet doen, mijnheer de voorzitter, niet om dat die onderwerpen niet mijn belang stelling hebben, maar omdat ik van oordeel ben, dat deze in de deskundig samengestelde begroting op voldoende duidelijke wijze zijn toegelicht en ook omdat anderen daaraan ongetwijfeld wel voldoende aandacht schenken. Toch meen ik deze beschouwingen niet te mogen besluiten zonder op nog enkele punten te hebben gewezen, zoals ik dat ook tot dusver jaarlijks heb ge daan. Ik doel hier op de enorme bedra gen. die aan sport en spel worden ge geven en op de uitgaven voor de zoge naamde cultuur. Bezien wij de uitga ven voor sport, dan blijkt, mijnheer de voorzitter, dat tegenover een inkomst- post van f 6.175,-- voor opbrengst van huur van sportterreinen, de uitgaven hiervoor ongeveer het tienvoudige be dragen, n.l. op volgnr. 502 ruim f 43.700,— en op volgnr. 506 ongeveer f 17.500,--. Of in totaal f 61 200,--. Het is u bekend, mijnheer de voorzit ter, dat wij ons niet verzetten tegen sport in het algemeen, doch wel tegen het bedrijven daarvan op kosten van de gemeenschap. Meer nog verzetten wij ons ertegen, dat veelal de sport op de zondag, de dag des Heeren, wordt be dreven, waardoor die dag, die door God zelve is ingesteld voor Zijn dienst, op schrikbarende wijze wordt onthei ligd, terwijl door het tekortschieten van de overheid, ookde plaatselijke over heid, in de bevordering van de zondags rust, de zondagsheiliging niet wordt ge diend. Door de genteentelijke terreinen op de zondag gesloten te houden zou reeds een belangrijke stap op de goede weg worden gedaan, hetgeen in de zon dagswet niet wordt verboden. RHENEN. Aan het begin van de gemeenteraadsvergadering van gister- avond herdacht de voorzitter, burge- i meester Bosch ridder van Rosenthal, het huwelijk tussen prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Ik moet onwillekeurig terugdenken aan mijn j eigen huwelijk. Zo zal het u ook ver- gaan. Op zo'n dag zie je alleen maar een zonnige toekomst, maar de moei- lijkheden blijven niet uit. i Ik ben blijdat de keus van de prinses j is gevallen op iemand uit ons eigen j volk. Dat kan het gevoel van saam- horigheid alleen maar bevorderen, j i Namens de raad en de burgerij heb ik het bruidspaar vandaag een geluk- wenstelegram gezonden". De burgemeester zelf was gisteren 22 jaar getrouwd. De raadsvergadering eiste hem op tot diep in de nacht en j J hoewel hij een beroep deed op de raadsleden om twaalf uur althans thuis te zijn, werd het één uur in de nacht. S Over moeilijkheden in het huwelijk gesproken ADVERTENTIE OPRUIMING matsen

De Vallei | 1967 | | pagina 4