Toneel- nieuws Jullie omstandigheden vragen extra veel kracht en wijsheid99 Haagse politie: „Zo goed als geen wanklank" 991 w warmte maakte onze bruidsdagen werkelijk een onvergetelijke tijd99 Ontslagen in inters wijk Wim Kan had hoge luisterdichtheid Pompbediende van geldtas beroofd Felicitatieregister was spoorloos Spoor inzake roofoverval Dankbetuiging van koninklijk paar Concentratie bij Vettewinkel milj oen bier viltjes voor Duitsers Prins Bernhard tot bruidspaar: 99 BRUIDSPAAR IN DANKWOORD: Drie gewonden bij ontploffing in kininefabriek Caféhouder bij ruzie neergestoken WOENSDAG II JANUARI 1967 DEN HAAG Bij het déjeuner op „Huis ten Bosch", heeft prins Bernhard het jonge paar gisteren als volgt toegesproken: „Bij jullie ondertrouw heeft de vader van de bruidegom jullie toegesproken en nu is het mijn beurt, als vader van de bruid. Pieter's vader sprak onder andere over de verschillende pe riodes in jullie leven sinds jullie elkaar ontmoetten en hij bracht daarbij naar voren, dat op die 10e december voor jullie opnieuw een periode was afgeslo ten en een nieuwe was begonnen. Die nieuwe periode is maar een heel korte geweest, want zij werd vandaag, een maand later, alweer beëindigd. De bruidsdagen zijn voorbij, de periode van jullie huwelijksleven gaat beginnen. Wij vieren, want ik spree^ namens de ouders van jullie allebei, hopen van harte, dat deze nieuwe periode een heel, heel lange en vooral een heel geluk kige zal zijn. Zij zal zeker niet altijd gemakkelijk zijn welk huwelijksleven is dat w e 1 en door jullie betrekkelijk speciale omstandigheden, zal er van ieder van jullie en van jullie gezamenlijk extra veel kracht en wijsheid worden gevraagd. BESTE PIETER, Je bent nu definitief opgenomen in onze familiekring en myn vrouw en ik heten je daarin hartelijk welkom. Er zullen misschien nogal wat mensen zijn, die denken, dat je door je huwe lijk met Margriet in een combinatie van paradijs en luilekkerland bent te rechtgekomen. Dat je samen met Margriet een soort eigen paradijs zult ontdekken, wil ik natuurlijk graag geloven en hoop ik ten zeerste, en hier aan deze lunch zou ik niet graag de kok willen tekort doen door te zeggen, dat luilekkerland ver weg is, maar ondanks dat, geloof ik te mogen stellen, dat het verre van waar is, dat jij zou vinden, dat je nu het doel en het summum van je levensver wachtingen hebt bereikt. Je staat nog aan het begin van je carrière. Voor het vinden van je weg in de toekomst zal je huwelijk eigenlijk enigszins een handicap zijn bij het schep pen van een eigen arbeidssfeer, die past bij je aanleg en capaciteiten en die je werk moet geven, dat zowel nut tig is als jezelf bevredigt. Voor een zui vere keuze zullen de „faciliteiten" en de bekendheid, die je door je huwelijk hebt gekregen, eerder remmend dan bevorderend werken. Ik wens je van harte de kracht en het doorzettingsver mogen om ondanks dit alles de juiste richting te vinden, daarbij in de beste zin gesteund door je vrouw, en natuur lijk door ons allemaal. LIEVE PIETIE, Je bent nu al de derde dochter, die ons huis verlaat en je moeder en ik zullen je erg missen. We hopen van harte, dat jij en je man de weg naar Soestdijk nog heel vaak zult weten te vinden. Je hebt in ons gezin altijd een heel speciale plaats ingenomen, vooral ook als gevolg van het feit, dat er tussen jou en je twee oudere zusters een tame lijk groot leeftijdsverschil was, zodat jij te klein was om veel met ze op te trek ken, terwijl zij samen een span vorm den, dat alles altijd samen deed. Later was met je jongste zuster het leeftijds verschil ook te groot om als kinderen veel aan elkaar te hebben. Je hebt die speling van het noodlot altijd moedig aanvaard. Ik zie je nog voor me als parmantige kleuter, rustig en geconcentreerd alleen spelend in dat grote huis, in een wereldje van je zelf. Ik heb je vaak in stilte bewonderd. Gedurende je gehele kindertijd is de toestand eigenlijk zo gebleven, want vier jaar zijn, als je zo jong bent, moeilijk te overbruggen. Sinds jullie alle vier volwassen zijn, is er natuurlijk veel veranderd, maar ik geloof toch, dat de noodzaak veel al leen te hebben moeten doen een onuit wisbaar stempel op je persoonlijkheid heeft gezet. Het heeft je zelfstandig ge maakt en vastbesloten de door jou als juist geziene weg te blijven volgen hetgeen overigens' ook wel een familie eigenschap kan worden genoemd! Je bent nu vandaag getrouwd. Je hebt in Pieter de partner gekregen, waarmee je voortaan alles samen zult kunnen doen. Je strijd om je alleen te handhaven is voorbij. Samen ga je ver der. Ik ben ervan overtuigd dat je er alles voor over zult hebben om je man gelukkig te maken en dat je jullie ge luk altijd met al je krachten zult be schermen en bevorderen. Maar vergeet daarbij één ding niet! Je bent nu niet meer alleen, je hoeft nu niet meer alles zélf op to knappen! Aan Pieter zul je met een gerust hart heel veel over kunnen lat n, ook wat betreft de zeer bijzonde e problemen, die hem vooral in de eerstkomende ja ren zullen worden gesteld. Je zult hem natuurlijk willen helpen, maar bedenk daarbij wel, dat wij mannen per slot van rekening graag heel veel dingen zelfstandig doen en dat zal zeker bij jouw man ook zo zijn. Dat is alleen maar een reden tot blijdschap, want uiteindelijk wordt jullie geluk hierdoor vergroot en bestendigd. LIEVE PIETER EN PIETIE Jullie zijn nu man en vrouw en de „periode" van jullie huwelijk is begonnen. Tot nu toe waren jullie om ringd door familie en vrienden, opge nomen in een algemene sfeer van vreug devolle verwachting. Van nu af aan zijn jullie in principe samen alleen. Nu wordt het ernst. Jul lie moeten samen fn de perste plaats een eenheid gaan vormen, maar uitein delijk niet een eènheid, die alleen de twee componenten gelukkig maakt, maar een die door de harmonie en de eendracht die van jullie uitstraalt een bron van geluk moet worden voor vele anderen. PIETER EN PIETIE. Jullie ouders hopen van ganser har te dat jullie geluk heel groot zal zijn. Zó groot, dat het naar alle kanten zal overvloeien en behalve jullie beiden heel veel anderen tot zegen zal zijn. Ik zou alle aanwezigen nu willen ver zoeken te drinken op het geluk van het jonge paar! In antwoord op de toespraak van prins Bernhard, heeft de bruidegom in een korte toespraak zijn schoonouders en ouders bedankt voor alles wat zij voor prinses Margriet en voor hem, zo wel voor als tijdens hun verlovingstijd hebben gedaan. Hij sprak de hoop uit, dat hij het vertrouwen, dat de Koningin UTRECHT Een automobilist heeft gistermiddag de geldtas van de bedien de van een bezinepomp aan de Austra- liëlaan op het Utrechtse Kanaleneiland geroofd. Er zat een bedrag in van f 415,28. Bovendien betaalde automobi list zijn rekening van f 27,61 niet. Van de dader ontbreekt elk spoor. De onbekende automobilist tankte te gen een uur bij de benzinepomp zijn autotank en een jerrycan vol. De pomp bediende ontdekte, dat hij zijn bonboek je had vergeten. Hij ging naar binnen om het te halen en deponeerde zoals hij in dergelijke gevallen altijd gewend was te doen de geldtas op de benzi nepomp. Toen hij terugkwam waren auto, automobilist en geldtas verdwe nen. en de Prins in hem stellen, nimmer zal teleurstellen en dat het paar in de toe komst een steun voor hen zal mogen zijn. Tot zijn ouders zei mr. Van Vollenho ven, „dat kinderen ouders soms voor onverwachte situaties kunnen plaatsen. Van de ouders wordt dan alle begrip ge- eist. Dat ouders een kostbaar bezit van kinderen zijn, hebben jullie mij doen beseffen." Tot prinses Margriet sprekend, zei hij te hopen haar blijvend gelukkig te kunnen maken en dat God hen verder zou mogen leiden, zoals Hij dat tot nu toe steeds had gedaan. Aan het slot van zijn toespraak, bracht mr. Van Vollenhoven een toast uit op H. M. de Koningin, haar gehele gezin en speciaal ook op zijn vrouw. BAARN Enkele honderden mensen Hebben gisteren tussen negen uur 's mor gens en drie uur 's middags een ver geefse reis naar Baarn gemaakt om er op paleis Soestdijk het felicitatieregis ter te tekenen i.v.m. het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven. Door nog onbekende oorzaak was het felicitatieregister op paleis Soestdijk spoorloos, zodat de mensen, die zich voor het hek verdrongen, door de marechaussee teleurgesteld moesten worden en onverrichterzake terugkeer den. Totdat omstreeks drie uur een van de aanwezigen zelf het initiatief in han den nam en bij een boekwinkel in Baarn twee felicitatieregisters kocht. De teke ning hiervan, die aanvankelijk in de Baarnse vleugel van paleis Soestdijk zou geschieden, had nu plaats in het wachtgebouw van de Koninklijke Mare chaussee, tegenover het paleis. Naar schatting zevenhonderd mensen uit alle delen van het land hebben daar toen hun handtekening in geplaatst. DEN HAAG In een communiqué deelde de hoofdcommissaris van politie in Den Haag gistermiddag mee van mening te zijn, dat het feestelijk gebeu ren bijzonder goed is verlopen en dat zo goed als geen wanklank is verno men. „Het personeel van het Haagse MAASTRICHT De politie in Maas tricht heeft een spoor van de roofover vallers die maandagavond in Maas tricht in Jiet kantoor van de Fa. Stegen drie personen beschoten. Een van deze drie, de 81-jarige boekhouder W. Pe ters stierf even later. De firmanten Jef (61 jaar) en Jos Stegen (55 jaar) wer den ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Daar werden de kogels ope ratief verwijderd. De toestand van de heren Stegen is thans redelijk, maar zij konden nog niet worden gehoord. De politie in Maastricht heeft talloze tips ontvangen, die dinsdag voor een groot deel werden nagetrokken. Het meest heeft de politie echter aan het signalement van de overvallers, dat de kantoorjuffrouw van de Fa. Stegen heeft kunnen verstrekken. Het meisje is maandagavond ontsnapt doordat de man, die met het flobertge weer de drie andere aanwezigen neer schoot, niet op 't meisje durfde schie ten, omdat zij in een lijn stond met de tweede overvaller. De politie zegt er van overtuigd te zijn, dat de overvallers. Neder* landers zijn geweest en waarschijnlijk uit Maastricht en omgeving afkomstig zijn. •De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust heeft sectie verricht op het lichaam van de heer Peters. Een kogel blijkt de hartslagader van de man te hebben doorboord, waardoor een dodelijke in wendige bloeding is ontstaan. De boek houder werd door de kogel getroffen, toen hij een stoel naar de gewapende I overvallers had geworpen. DEN HAAG Terug op het paleis Huls ten Bosch, spraken bruid en bruidegom een dankwoord, dat door radio en televisie werd uitgezonden. Prinses Margriet zei: „Nu wij byna aan het einde z(jn gekomen van deze onvergetelijke dag in ons leven, willen wy al diegenen, die de laatste tijd zo ongelooflijk veel voor ons hebben gedaan, nogmaals heel hartelijk danken voor de moeite, die zij zich hebben ge troost. Ook zij, die ons schriftelijk of telegrafisch hebben gelukgewenst, of ons met bloe men, cadeaus of bijdragen tot cadeaus verrast hebben, danken wij zeer. De warmte, waarmee dit is geschied en het meeleven, dat we hebben mogen onder vinden heeft er toe bijgedragen, dat onze bruidsdagen voor ons een werkelijk onvergetelijke tijd zijn geworden". Pieter van Vollenhoven voegde eraan toe: „Ik stem volledig in met wat je net hebt gezegd. De periode, die wij achter de rug hebben, laat zich nauwelijks met enige woorden beschrijven. Het enige, dat ik er graag aan zou willen toevoegen, is dat het voor mij een ongelooflijke vreugde is geweest te ondervinden, de warmte die men jou toedraagt." politiekorps heeft goed gewerkt, even als de bijstand verlenende leden van het korps rijkspolitie, van het wa pen van de Koninklijke Marechaussee en van de gemeentelijke politiekorpsen. De getroffen maatregelen, die veel voorbereidend werk vereisten, zijn goed gebleken en de politie in haar to taliteit was op alle gebeurlijkheden voorbereid", heette het. Tijdens de koninklijke tocht werden aangehouden: de 19-jarige J. W., we gens het in bezit hebben van rotjes;»de 19-jarige W. G. de W. uit Rotterdam, wegens het in bezit hebben van vier rookbommen; de 18-jarige student J. H., die een bord droeg met het op schrift: „Vrede in Viëtnam" en de 17- jarige A. J. A. van L., die provoceren de pamfletten bij zich droeg in de om geving van het standbeeld van Johan de Witt. Verder werden aangehouden: een 14- jarige scholier, een 17-jarige student uit Amsterdam en de 20-jarige F. B. M. M; alsmede de 20-jarige R. E. A. P. van Z., een Amsterdamse student, allen terzake van het niet doorlopen op bevel van de politie. Op het Plein werden wegens het gooi en met een rookbom aangehouden de 19-jarige P. W., die een rookbom wierp nabij het eerste rijtuig van de stoet, en een 17-jarige verkoper, die op het mid dengedeelte van het Plein een rookbom liet vallen. Op aanwijzing van het pu bliek werden ter voorkoming van onge regeldheden, aangehouden een 15-jari- ge en een 20-jarige scholier, aldus het communiqué. De 19-jarige monteur P. W., die een rookbom gooide tussen het eerste ^n tweede rijtuig van de bruidsstoet, is in verzekerde bewaring gesteld. De der tien andere jongelui die in de loop van de dag werden aangehouden, zijn tegen de avond naar huis gezonden. WINTERSWIJK Bij de Koninklijke Weverij v.h. Meijerink en Zonen N.V. te Winterswijk zullen binnenkort met inachtneming van de voorgeschreven opzeggingstermijn 15 werknemers wor den ontslagen, terwijl vijf werknemers, die in de loop van dit jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereiken, niet zul len worden vervangen. Bovendien heeft de directie voor 86 van haar werknemers, onder wie 41 vrouwelijke arbeidskrachten, een ver gunning aangevraagd om voor tenmin ste tien weken de werktijden met een derde te verkorten. Gedurende de werktijdverkorting ko men voor ongeveer 40 mannelijke per soneelsleden de nachtploegdiensten te vervallen. Het personeelsbestand van de weverij bedraagt momenteel 256 perso nen. 0 Het Werelddiaconaat van de Gere formeerde Kerken boekte vorig jaar circa 2,7 miljoen gulden aan ontvang sten uit de 832 plaatselijke gerefor meerde kernen in ons land en aan par ticuliere giften. Dit is ongeveer 900.000 gulden meer dan in 1965. 0 De centrale recherche van 't hoofd bureau van politie in Amsterdam heeft de 26-jarige A. v. d. M. gearres teerd omdat de man in Amsterdam- Oost aankopen had gedaan met onge dekte cheques van de gemeentegiro tot een totaalbedrag van ongeveer f 600,-. BIJ DE FOTO'S De plechtigste momenten van de dag! De bovenste foto toont mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet tijdens de huwelijksvoltrekking in het stadhuis. Daaronder het uitwisselen van de ringen in de kerk en het moment van de inzegening. En tenslotte nog een opname van onze kroonprinses Beatrix en haar echtgenoot. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben, na het huwelijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven, het volgende meege deeld: Gezien het grote aantal gelukwen sen, dat wij deze laatste weken, in het bijzonder naar aanleiding van het huwelijk van onze dochter Margriet ontvingen, is het ons onmogelijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van ganser harte danken voor hun blijken van warme belangstelling en sympathie. Juliana, Bernhard. UTRECHT Bij een ernstige ontplof fing ln de proeffabriek van de Ned. Ki ninefabriek NV te Utrecht zijn dinsdag middag drie werknemers gewond ge raakt. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Na de ontploffing (om half bijf) brak brand uit. Ongeveer 80 m2 van de proeffabriek is uitgebrand. De ontplof fing ontstond toen men bezig was met een chemische-proefopstelling waarbij benzol werd gebruikt. Omtrent de feite lijke oorzaak van het gebeurde tast men echter nog in het duister. De gewonden zijn de analisten M. de Ridder en L. Ravestein en de bankwer ker H. J. Dekker, allen uit Maarssen. AMERSFOORT - In een café aan de Bloemen daal sestraat in Amersfoort is vannacht de 51-jarige caféhouder P. van Beek met een mes neergestoken. De dader, de 48-jarige A. van de K. uit Amersfoort is in de loop van de nacht van zijn bed gelicht Tussen de caféhouder en Van de K. ontstond een vrij onbetekenende woor denwisseling, die er in resulteerde, dat de heer Van Beek twee messteken met een klein slagersmes in de borst kreeg. Het mes drong tien cm. door, maar won derlijk genoeg werden de longen net niet geraakt. De heer Van Beek is over gebracht naar het „St. Elisabeths-zie- kenhuis". Zijn toestand is vrij goed. Van de K. was overspannen en tevens onder invloed van sterke drank, toen hij de caféhouder de messteken toe bracht. UTRECHT De Vettewinkel-groep gaat binnenkort in haar Amsterdamse bedrijf zelf acrylaatharsen maken, die nodig zijn voor de vervaardiging van autolakken. Deze kunstharsen worden nu nog uit de Verenigde Staten geïm porteerd en verwerkt in de Chemitex- lakfabrieken in Utrecht, sinds enkele jaren een dochteronderneming van Vet tewinkel. De Chemitex lakfabrieken zijn licentiehouder van Cook and Paint Var nish Company in Detroit en Kansas City, de voornaamste leverancier van autolakken aan de Amerikaanse auto industrie, die deze autolakken op basis van moderne acrylaatharsen heeft ont wikkeld. Het ligt in de bedoeling in mei met de produktie in Amsterdam te be ginnen. De industriële lakken van de Vettewinkelgroep zullen voortaan uit sluitend in de Chemitex lakfabrieken worden gefabriceerd. BONN In Duitsland verbruiken de horecabedrijven ruim twee miljard bierviltjes per jaar, hetgeen 20 miljoen mark kost. zo heeft de „Deutsche Brauerbund" in Bad Godesberg bekend gemaakt. Op oudejaarsavond hebben 4,8 mil joen Nederlanders van vijftien jaar en ouder daaronder wordt niet geteld naar de radioconference van Wim Kan geluisterd. Daarmee is dit het meest beluisterde radioprogramma sinds de dag dat de luisterdichtheid naar de ra dio continu geteld ging worden, 1 janu ari 1965. Hoeveel tv-kijkers het AVRO-pro- gramma op Nederland 1 en het KRO- programma op Nederland 2 in de steek hebben gelaten voor de radio, is nog niet bekend. De tv-cijfers moeten nog worden verwerkt, de luistercijfers zijn bij voorrang verwerkt op verzoek van de redactie van de VARA-gids, die de resultaten publiceert in de uitgave voor de volgende week. De luisterkring van 4,3 miljoen bete kent een luisterdichtheid van 54 pro cent. Voor de televisie mag dat geen hoog cijfer zijn, voor de radio is het enorm. De gemiddelde luisterdichtheid na acht uur 's avonds is nl. slechts 8 procent (240.000). De populairste pro gramma's overdag (arbeidsvitaminen van de AVRO, Moerders wil is wet van de KRO) komen nooit hoger dan 25 procent (2 miljoen luisteraars). 9 De Haagsche Comedie brengt op za terdag 14 januari in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag in première „Lied ln de schemering" (Song at twilight) van Noe! Coward, onder regie van Eric van Ingen. 0 Op 25 jan. zal in de Stadsschouw burg te Maastricht de Nederlandse première worden gegeven van een mu sical-versie van Spoon River" van Edgar Lee Masters door de Amerikaan se toneelgroep „The Brinkmann Play ers". Het gezelschap zal het stuk ook nog brengen in Den Haag op 27 januari en op 30 januari in Amsterdam. „The Brinkmann Players" kunnen in Neder land optreden dank zij de medewerking van het Nederland-Amerika Instituut. 0 De toneelgroep Studio bereidt als laatste produktie van dit seizoen een programma voor dat gebaseerd is op het oud-Hollandse ganzenbord. De sa menstelling en de regie zijn in handen van Wilbert Bank en Krijn ter Braak. De muziek wordt gemaakt door Louis Andriessen. De vormgeving is van Frank Raven.

De Vallei | 1967 | | pagina 7