Emigrant miljonair in Brazilië geworden Belgische prijsstijging zorgwekkend DOOD 1MN EEN Het geruchtmakende werk van William Manchester onverkort exclusief in losse nummers 55 cent Spaak: E.E.G. kan nog steeds stranden Export-fraude E.E.G. loopt in miljoenen Djilas: Mao zal winnaar zijn in de Chinese machtsstrijd Zaak werd in 20 jaar wereldconcern Senkor Stern in aquamarijn Weer betoging tegen Soekarno Soekarno wist van niets Veel sneeuw in Oost-Europa Oostenrijk wijst 4 Chinezen uit Indisch historicus uit Polen gezet Doodvonnis in VAN ONZE LEESTAFEL Saig Lijfstraf weg van Britse scholen? on Lekenraad en vredescommissie Luxemburg schaft dienstplicht af Nieuwe bron Public relations Belgische minister pessimist Stockholm jaagt op moordenaar (s) V.S.-burgers mogen naar Cuba In Rome: Lapmiddelen Christelijke politiek WOENSDAG II JANUARI 1967 (Van een „Financial Times"-correspondent) SAO PAULO Brazilië is een ideaal land voor pioniers. De stichting van de nieuwe hoofdstad, Brasilia, diep in het binnenland, was een avontuurlijk project. Grootscheeps zijn de plannen om de uitgestrekte vlakte langs de rivier de Amazone te bevolken en tot bloei te brengen. Het land is een voorbeeld van geslaagde integratie van rassen. Van oudsher staat Brazilië echter al be kend als een land met rijke bodemschatten. Evenals elders in Latijns Amerika waren de Europese kolonisten in dit geval de Portugezen vóór alles geïnteresseerd in bodemschatten. Reeds Reeds in de eerste periode van kolo nisatie werden de goudmijnen geëx ploiteerd. De Portugezen noemden een uitgestrekt gebied, dat bijzonder rijk was aan ertsen, Minas Gerais, wat „algemene mijnen" betekent en dat later een van de grootste staten van Brazilië is geworden. In 1725 werden diamanten ontdekt in een streek die nu bekend staat als Dia- mantina. Daarmee was Brazilië in staat, het monopolie van Brits Indië aan te tasten. Anderhalve eeuw lang is Brazilië het grootste produktiecen- trum van diamant ter wereld ge weest. Na de ontdekking van geweldi ge voorraden diamant in Zuid-Afrika moest Brazilië evenwel genoegen ne men met de tweede plaats en mo menteel heeft het land nog slechts een aandeel van vijf procent in de wereldproduktie. In later jaren is Brazilië vooral bekend geworden door de winning van edelstenen. Het gaat daarbij om de groene toermalijn, de goud gele topaas, de violette amethist en vooral om de zeegroene aquama rijn, die door de oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen werd be schouwd als een talisman voor zee vaarders, in de middeleeuwen werd gewaardeerd als een stimulans voor het huwelijksleven en, in poe- dervorm opgelost in water, als een probaat middel tegen luiheid. De waarde van aquamarijnen loopt sterk uiteen. Voor de donkere soor ten wordt wel 50 70 dollar per ka raat betaald. Zulke kostbare stukken komen in hoofdzaak uit de staat Mi- nas G«rais, die, met de staten Bahia en Rio Grande do Sul het leeuwedeel van de Braziliaanse produktie van edelstenen levert. Delfstoffen hebben altijd een magi sche aantrekkingskracht uitgeoefend op pioniers. De grote pionier in de wereld van de Braziliaanse edelste nen is ongetwijfeld Senhor Hans Stern, die ernaar streeft Brazilië even bekend te maken door edelstenen als Frankrijk synoniem is met parfum. Hans Stern kwam in 1939 in Brazi lië met zijn ouders, als vluchtelingen uit het Duitsland van Hitier. Om werk te vinden schreef hij op een ad vertentie in de krant, waarin een kantoorbediende werd gevraagd voor een slijperij van edelstenen, tevens een makelaarsfirma. Nog geen twee jaar later was Senhor Stern bedrijfs leider. Toen hij de nodige ervaring had opgedaan, stichtte hij een eigen firma. In de afgelopen twintig jaar heeft Stern een reusachtige onderneming opgebouwd, die haar activiteiten uit strekt tot de exploratie en de winning van edelstenen tot en met verkoop aan de cliënt. Hans Stern heeft momenteel zeven tig procent van de gehele Braziliaan se markt in edelstenen in handen en hij is bovendien een der prominentste juweliers ter wereld geworden. Hij heeft zaken in een reeks grote steden in Latijns Amerika, voorts in New York, Frankfort, Londen en Lissabon. Een belangrijke factor bij deze snelle groei is ongetwijfeld een uit gekiende activiteit op het gebied van public relations. Mensen die een bezoek aan Brazilië hebben ge bracht, kunnen ervan meepraten. Als er bijvoorbeeld e«n bezoeker uit San Francisco komt, wordt hem prompt een lijst getoond van tevre den cliënten uit zijn woonplaats. Al le artikelen worden met een jaar garantie verkocht. Elk jaar stuurt de firma kerstkaarten naar 100.000 klanten. In zijn kantoor te Rio de Janeiro vertelde Senhor Stern, die zich ont popt als een echte Braziliaan, ons dat in de komende jaren de nadruk nog meer zal worden gelegd op de afzet in het buitenland. In 1965 exporteerde Stern edelstenen ter waarde van 300.000 dollar, in het afgelopen jaar werden de 700.000 dollar reeds, over schreden. Mensen als Senhor Stern hebben een grote rol gespeeld bij de opbouw van het economische leven in Brazi lië na de oorlog. Zij zijn het levend bewijs van een verstandig immigra tiebeleid. Brazilië roept een hartelijk welkom toe aan alle Europeanen die er zich willen vestigen en geeft hun volop kans hun gaven in het nieuwe vaderland te ontplooien. -«m A Rookwolken stijgen op uit een buiten wijk van Hanoi tijdens een Ameri kaans bombardement, enige tijd ge leden. De opname werd gemaakt vanaf het dak van een huis in het centrum van de stad. BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken, Van Offelen, heeft zich in de kamercommissie voor economische zaken heel wat minder op timistisch uitgelaten over het prijsver- loop in België dan eerste-minister Van Den Boeynants maandagavond in een nieuwjaarsrede voor radio en televisie. De minister-president verklaarde, dat de inflatoire prijsstijging was afge remd en de uitvoer de concurrentiê aan kon. Minister Van Offelen hield de volks vertegenwoordigers echter voor, dat de opwaartse druk op de prijzen ernstig en vrij algemeen blijft. De stijging is een gevolg van stijgende produktiekos- ten en daarom zo zorgwekkend, zei hij, omdat het concurrentievermogen van de Belgische industrie erdoor wordt be dreigd- Dit kan de structuurcrisis van dit ogenblik verergeren, aldus de be windsman. Sprekend over de problemen van de mijnindustrie, bracht hij in herinne ring, dat de regering zich bezig houdt met de fusie van vijf Kempische kolen mijnen. De fusie mag voor de staat ADVERTENTIE PRESIDENT levu echter geen bijkomende last opleveren, zo zei hij. De gefuseerde maatschappij en zullen een groot deel van de tegoe den die zij op het ogenblik van hun sluiten bezitten, moeten investeren in nieuwe industrieën. STOCKHOLM. Terwijl de politie bureaus in heel Zweden de vlag halfstok hesen, maakte een reusachtige politie macht jacht op de moordenaar van twee agenten en een nachtwaker. Gisteren werden zij door een dievenbende met een salvo uit een machinegeweer dood geschoten in het centrum van Handen, een voorstad van Stockholm. Overal werden wegafzettingen opge richt waar automobilisten werden aan gehouden, en politiehelikopters door zochten de buitenwijken van de Zweedse hoofdstad. De drie slachtoffers, die respectieve lijk één, twee en drie kinderen hadden, werden aangetroffen in een autotunnel onder een winkelcentrum, waar ze naar de dieven zochten. Ze verwachtten dat de dieven een deel van de buit van een in de vorige nacht gepleegde inbraak zouden komen ophalen. De twee politie-agenten en de nacht waker werden maandagmorgen om zes uur gevonden. Naast het lyk van de nachtwaker zat de enige overlevende van het drama de hond van de nacht waker die zijn baas niet wilde verlaten. DJAKARTA Een dozijn Indonesi sche organisaties, waaronder het anti communistische studentenfront KAMI, heeft dinsdag opnieuw de straat opge zocht om te betogen voor verdwijning van president Soekarno van het politiek toneel. Op een bijeenkomst, belegd ter gele genheid van de eerste verjaardag van de KAMI, verklaarden sprekers van de verschillende organisaties dat zij tot el ke prijs Soekarno tot aftreden wilden dwingen en hem voor het gerecht wil den brengen. Enkele sprekers ging dit niet ver genoeg. Zij eisten dat Soekarno in het openbaar gehangen zou worden, omdat hij volgens hen het brein achter de mislukte communistische staatsgreep was. Op de bijeenkomst, die door meer dan 5000 personen werd bijgewoond, waren plakkaten te zien met als opschrift: „In januari luidt de doodsklok voor de oude orde en haar belangrijkste architect, Soekarno". SINGAPORE In de schriftelijke verantwoording die president Soekarno aan het Volkscongres heeft gezonden en die nu is gepubliceerd, zegt de pre sident dat de communistische staats greep van 1965 voor hem „een verras sing" geweest is. Hij acht zich niet verantwoordelijk voor de morele en economische neer gang van het land, „wij zouden moe ten inzien dat het slechter worden van de economische toestand van een land en een volk niet van een man alleen afhangt, maar het gevolg is van vele factoren en daden van de gehele rege ring en het volk". De president vraagt hierbij wie er verantwoordelijk moet worden gesteld voor de zes moordaan slagen die op hem zijn gepleegd. „God zij dank ben ik daaraan ontsnapt. Wan neer God mij niet had behoed zou ik gedood zijn. Wanneer dat gebeurd was zou u dat ook een nationale tragedie genoemd hebben". „Wanneer u over recht en rechtvaardigheid spreekt, vraag ik dat ook ik wettig en recht vaardig word behandeld". BRUSSEL Paul-Henri Spaak, de voormalige Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Brussel verklaard niet meer te geloven, dat de E.E.G. reeds op een punt is gekomen waar alle terugkeer onmogelijk is. Naar zijn mening kan de gemeen schappelijke markt niet blijven bestaan, als er geen bevredigende politieke in frastructuur komt. Spaak verklaarde dit als eregast op een bijeenkomst van het Belgische „ka tholieke instituut voor hogere handels studies". Tot dusver hebben we onze buitenlandse en militaire politiek binnen de NAVO bepaald, „doch wat zal er ge beuren als de NAVO uiteenvalt", zo zei hij. Over de toetreding van Groot-Brittan- nië tot de EEG verklaarde hij, dat de vijf partners van Frankrijk moeten be letten dat Engeland wordt behandeld, alsof het voor zijn fouten in het verle den moet boeten. Engeland moest een aanpassingsperiode krijgen, zoals Frank rijk zelf ook indertijd heeft gehad. Mijn ongerustheid is nog toegenomen, aldus Spaak, na de verklaring van de Franse minister Couve de Murville, dat het hier in wezen om een politiek vraagstuk gaat. De vijf moeten echter zo verstandig zijn alleen een Britse on derschrijving van het EEG-verdrag te eisen. Dat zal de Britten de gelegenhe den bieden te tonen, dat ze betere Europeanen zijn dan de Fransen, die PRAAG Sneeuwhopen van vier me ter hoog en een temperatuur van 19 gr. onder nul hebben in vele delen van Tsjecho-Slowakije het weg- en spoor wegverkeer tot stilstand gebracht, al dus deelt het officiële persagentschap CTK mee. Tengevolge van de strenge vorst zijn de rails op verschillende plaatsen ge barsten. Er hebben nog geen ongelukken plaats gehad. Het Hongaarse persagentschap MTI deelt mee, dat de verkeerstoestand in West-Hongarije slechter wordt. De we gen zijn onbegaanbaar door enorme sneeuwhopen. de regel inzake de meerderheidsbeslui ten in de Europese ministerraad niet wensen na te leven. Men zal moeten voorkomen, dat de Fransen bij onder handelingen met de Britten formele af schaffing van de meerderheidsregel ver langen, zo voegde hij hieraan toe. WENEN Oostenrijk heeft in alle stilte vier communistisch-Chinese gede legeerden bij het „internationaal vre- desinstituut" uitgewezen in verband met een controverse over de status van de Chinezen en hun activiteiten in Wenen, zo heeft het Oostenrijkse minis terie van Binnenlandse Zaken meege deeld. Een woordvoerder deelde mee, dat de Chinezen, die zich „leden van de Pekingse vredesraad" noemden, de vo rige maand opdracht hebben gekregen het land te verlaten, omdat zij duide lijk probeerden de autoriteiten te mis leiden omtrent 't doel van hun bezoek. BERLIJN Een jonge Indische his toricus die uit Polen gezet werd, is in West-Berlijn aangekomen. Hij zei, dat de Poolse politie hem al zijn papieren ontnam en 12 uur vasthield aan de Oost- duitse grens, alvorens hem vergunning te verlenen het land te verlaten. Dr. Peter K. Raina, 31, uit Kasjmir, zei, dat zich onder de in beslag geno men papieren een bijna voltoo d menu script bevindt van het leven van de Poolse partijleider Wladyslaf Gomoel- ka, dat hij geschreven had. Raina kreeg bevel het land te verla ten toen de Poolse autoriteiten hem be schuldigden van politieke activiteit aan de universiteit van Warschau. Een groep van 50 Poolse studenten deed hem zondagavond op het station van Warschau luide uitgeleide. Zij tilden hem op hun schouders en riepen in spreekkoor: „Peter kom terug". ANTWERPEN Belgische, Neder landse, Franse en Duitse polltie-ambte- naren, douaniers en regeringsfunctiona rissen stellen een onderzoek in naar Iets wat de eerste grote zaak van ex portfraude in de E.E.G. kan worden, zo heeft de Belgische politie meegedeeld. Geschat werd dat Belgische, Neder landse, Franse en Duitse firma's in to taal 200 miljoen Belgische francs heb ben opgestreken uit het E.E-G.-fonds voor de uitvoer van veevoer. Gemeld is dat in totaal 150 schepen uit havens in de E.E.G. zijn vertrokken met tussen de 15.000 en 75.000 ton vee voer dat bestemd zou zijn voor export naar niet-lidstaten. Er werd een export subsidie voor betaald door het Land bouwfonds van de E.E.G., maar de bo ten hebben hun opgegeven bestemming nooit bereikt. Volgens de politie zijn de boten aan gekomen in andere havens binnen de E.E.G. waar de lading gelost is als zijn de invoer uit landen buiten de E.E.G. onder valse douaneverklaringen, waar mee men invoervergunningen, rechten of speciale heffingen van dé E.E.G. ontdook. In sommige gevallen, aldus de politie, zijn dezelfde goederen weer geladen en opnieuw „uitgevoerd", waardoor men voor de tweede maal exportsubsidie in casseerde. Een aantal aken voer zelfs meermalen van de ene E.E.G.-haven naar de andere en men ontving zodoén- de verscheidene malen subsidiegelden. Tenslotte begon dit een schipper vreemd te vinden, dit varen zonder lossen. Aan het begin, aldus de politie, voeren schepen van Antwerpen naar Hamburg, maar later deden ze ook Rotterdam en zelfs Hansweert aan. Hansweert ligt maar twintig kilometer van Antwerpen. Volgens functionarissen die bij het onderzoek zijn ingeschakeld, hebben tien Belgische firma's en een onbekend aan tal Nederlandse. Franse en Duitse on- deelgenomen. Het onderzoek is nog niet afgesloten en er zijn nog geen tenlaste leggingen ingediend, zo werd meege deeld. De namen van de ondernemingen werden niet opgegeven. Een aantal mensen is korte tijd voor verhoor in hechtenis genomen. Juridische deskun digen menen echter, dat er geen tenlas teleggingen zullen komen als de gelden in het Landbouwfonds worden terugge stort. De fraude met E.E.G.-restituties bij uivoer van landbouwprodukten is een zaak van de nationale controle- en op sporingsdiensten en niet van de E.E.G.- commissie. Zo is in bevoegde E.E.G.- kringen in Brussel verklaard. Men geloofde hier niet dat de fraude aan het E.E.G-stelsel van heffingen en uitvoerrestituties als zodanig kan wor den geweten. Verscheidene E.E.G.- landen, te weten Nederland. Frankrijk en Duitsland, kenden voorheen ook al overheidsbemoeienis in de landbouwsec tor en deze landen bezaten dan ook al voor de E.E.G. uitgebreide nationale controle-apparaten. LONDEN In een studie over de la gere scholen in Engeland is aangedron gen op de afschaffing van lijfstraffen. Maar de Engelse onderwijzers zijn voorstander van het handhaven van de ze vorm van bestraffing. De regering had opdracht tot de studie gegeven. „Ik geloof niet dat men een kind kan opvoeden door het af te ranselen", al dus Lady Plowden. hoofd van de stu diecommissie. Op Britse scholen mogen onderwij zers lijfstraffen geven aan jongens en meisjes. Volgens de commissie wil 80 90 procent van het onderwijzend per soneel op de lagere scholen dit recht gehandhaafd zien. WASHINGTON Het Amerikaans Hooggerechtshof heeft unaniem beslo ten, dat een burger die een geldig pas poort bezit, niet gerechtelijk vervolgd kan worden omdat hij zonder toestem ming van de regering naar Cuba is ge weest. Terzelfdertijd bevestigde het hof het recht van de Amerikaanse regering be paalde landen tot verboden gebied te verklaren. Maar het reizen naar die landen zon der speciale vergunning mag niet leiden tot gerechtelijke vervolging, aldus rech ter Abe Fortas van het Hooggerechts hof. SAIGON Een 20-jarige Zuidviëtna- mees, Vo Van Em, is door een bijzon der gerechtshof in Saigon ter dood ver oordeeld, wegens moord op de Zuidviët- namese afgevaardigde Tran Van Van. De veroordeelde bekende lid te zijn geweest van een Viët-Cong-cel, maar ontkende op 7 december de dodelijke schoten op de afgevaardigde te hebben gelost. De advocaten die Vo Van Em ter beschikking zijn gesteld zullen he den een verzoek om gratie indienen. VATICAANSTAD Dinsdag heeft het Vaticaanse blad Osservatore Romano een Pauselijk besluit gepubliceerd over de reeds aangekondigde oprichting van een raad voor het lekenapostolaat en een Pauselijke studiecommissie „ge rechtigheid en vrede". Beide instellin gen zullen, ofschoon apart werkend, een gezamenlijke leiding hebben met de aartsbisschop van Quebec, Maurice kar dinaal Roy, als voorzitter die ook de leiding heeft gehad van de voorlopige post-conciliaire commissie voor kwesties voor lekenapostolaat en het concilie document over „de kerk in de moderne wereld" (schema Dertien). Op een persconferentie werden na dere bijzonderheden meegedeeld van het 6 januari 1967 gedateerde „motu pro- prio" over de twee nieuwe instellingen. De studiecommissie moet met name „bij het gehele volk Gods" een leven dig bewustzijn wekken van de huidige zending met betrekking tot het werk ten behoeve van de ontwikkelingsgebieden. De raad voor het lekenapostolaat, die geheel uit leken als volle leden bestaat, krijgt de Franse mgr. Achille Glorieux als secretaris. Een van diens twee plaatsvervangers is de uit Polen afkom stige Mieczeslawa De Habicht, thans van Zwitserse nationaliteit. Secretaris van de pauselijke studiecommissie wordt mgr. Joseph Grémillion, leider van de economische en sociale afdeling van de Amerikaanse katholieke organi satie N.C..W.C In beide nieuwe organen zullen vrouwen kunnen meewerken. p|e beruchte spoorwegovergang in de autosnelweg Amsterdam Utrecht heeft twee doden gekost. Dit gebeurde ondanks een hele reeks voor zorgsmaatregelen, die niet anders dan lapmiddelen blijken. Een kruisingsvrije autoweg verdraagt geen obstakels die het verkeer plotseling volledig kunnen blokkeren. Tientallen malen heeft de passage van een lokaal goederentrein tje al een spoor van vernieling over de ze snelweg getrokken. Meestal liep het af met enorme materiële schade en niet al te ernstig lichamelijk letsel. Nu zijn er doden gevallen en daar mee zijn de wegautoriteiten beroofd van het argument dat alles nogal meevalt en dat een paar treintjes per dag niet zó erg zijn, zo constateert „De Volks krant" (r.k.). „De noodtoestand, die reeds lang be stond, is thans voor iedereen duide lijk. Wat er gedaan moet worden ligt eveneens voor de hand. De gelijk vloerse spoorwegovergang, die een uitdaging is van de verkeersveiligheid zal moeten verdwijnen. Dit zou aan zienlijk meer kosten dan het bedrag, dat rijkswaterstaat in 1950 bij de constructie van rijksweg 2 weigerde uit te geven. Een andere mogelijkheid is, dat het goederenverkeer over het lijntje naar Nieuwersluis gestaakt wordt. De eco nomische noodzaak van dit transport per rail, zal afgewogen moeten wor den tegen de veiligheid van het weg verkeer. Deze lamentabele overweg is al vele jaren onderwerp van gekib bel tussen de Nederlandse Spoorwe gen en Rijkswaterstaat. De twee in stanties zijn er nooit uitgekomen. In Haagse verkeerskringen circuleert de ïitspraak dat er in Nederland éérst 'oden moeten vallen, voordat een oodzakelijke verbetering wordt aan- ebracht. Wat de overweg bij Nieu- /ersluis betreft is het helaas weer over gekomen. Het behoud van men enlevens moet onder alle omstandig- ieden de hoogste prioriteit genieten, det dit beginsel wordt op de rijksweg ussen Amsterdam en Utrecht al ja- enlang de hand gelicht. Dit heeft geleid tot dood als gevolg van ver zuim". Tiet kabinet-Zijlstra. uit louter gere- 1nommeerde christenen samenge steld, heeft in de afgelopen weken een politiek voorbereid die christelijk moet heten, doch weinig of geen aanknopings punten in de bijbel vindt, aldus „Tijd en Taak" (chr. soc.). Blijkbaar is kale, koele hebzucht een bij uitstek christelijke deugd, want straks kiezen ook de katholieken en ge reformeerde arbeiders weer rustig een christelijke regering. Dat de jonge christelijke kerken in Afrika en Azië van dit type Europees christendom weinig of niets begrijpen, verbaast me niet. Dat zij aan de bijbel een revolu tionaire visie op staat en maatschap pij ontlenen, zou de conservatieve christelijke politieke partijen tot na denken moeten brengen. Doch niets daarvan: de grote ge dweeë massa stemt, rustig keer op keer KVP, CHU, ARP, SGP. Ik wil niet ontkennen dat er onder de leden en kiezers van die christelijke po litieke partijen, met name in de ARP óók voorkomen die er ten aanzien van bezitskramp en winststreven an dere overtuigingen op nahouden. Hun invloed op die partijen is echter ge ring, want keer op keer winnen de conservatieven de strijd. En keer op keer voegen die progressieven zich zuchtend, soms vloekend, naar de conservatieven. Ze missen de moed te breken met die partijen. Steeds weer hopen ze op een wonder: dat de conservatieve leiders tot bekering zullen komen. Ze kunnen lang wach ten: christelijke politieke partijen zijn per definitie conservatief anno 1967. Wie dat niet geloven wil, bestu- dere tien of twintig jaren politieke beslissingen van christelijke partijen: het merendeel daarvan is gericht op behoud van een kapitalistische sa menlevingsstructuur waarin als hoog ste goederenbezit en winststreven gelden. Het wordt hoog tijd, dat door dit alles verontruste christenen breken met hun politieke tehuis, en zich met hun stem inzetten voor een vooruit strevende politiek. Een politiek die. bescheiden en zakelijk, zonder mis bruik te maken van de naam chris telijk, probeert maatschappelijk vorm te geven aan wat wij als de boodschap van het evangelie voor onze tijd menen te verstaan". LUXEMBURG. Luxemburg, dat 1800 dienstplichtigen en 500 vrij willigers in NAVO-verband heeft, zal de dienstplicht afschaffen. Dit heeft premier Werner in het parlement bekend gemaakt. Luxemburg zal met de NAVO over de toekomst van zijn strijdmacht gaan praten. Het denkt aan een achthonderdtal beroepsmilitai ren. BELGRADO Milova Djilas, rfe voormalige Zuidslavische vice-president die onlangs vervroegd ontslagen werd uit gevangenschap, heeft de huidige ge beurtenissen in communistisch China vergeleken met de grote zuiveringen in de Sovjet-Unie onder Stalin in de jaren dertig. In een vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter gaf hij als zijn mening te kennen, dat Mao Tse-Toeng het van zijn tegenstanders zal winnen. De 55-jarige Djilas verloor in 1953 als gevolg van zijn afwijkende ideologische opvattingen zijn zetel in het politieke bureau. In de jaren daarna, zat hij her haaldelijk in de gevangenis. Toen hij op oudejaarsdag op grond van een am- nestiebesluit werd vrijgelaten, had hij ruim de helft uitgezeten van een gevan genisstraf van acht jaar en acht maan den. Hij heeft verklaard zijn politieke activiteiten niet te zullen opgeven, maar te zullen streven naar vermijding van conflicten met de huidige machthebbers in zijn land. Op binnenlands gebied was hij het op enkele punten niet eens met de regering, maar op buitenlands ter rein kon hij de meeste opvattingen van het kabinet onderschrijven. Hij zei voorstander te zijn van een democratisch socialisme, maar gekant te zijn tegen de „bureaucratische va riëteit". In dit verband herinnerde hij er aan, dat zijn meningsverschillen met de autoriteiten tot een uitbarsting wa ren gekomen, naar aanleiding van zijn streven naar meer vrijheid van me ningsuiting. Hij vond dat de toe stand in Zuid-Slavië sinds 1961 in die zin was gewijzigd, dat er nu geen vrees meer is. „Gewone mensen die ik niet ken, komen naar me toe om me de hand te drukken", aldus Djilas. Djilas zei geen duidelijk beeld van de toekomst van Zuid-Slavië te hebben. De hervormingen waren nog niet zover ge vorderd als volgens hem zou moeten. De regeringsplannen voor sociale en economische hervormingen vond hij uit stekend. Deze plannen werden echter niet energiek genoeg in praktijk omge zet, meende hij. Zijn vrijlating noemde hij een „posi tief gebaar, in overeenstemming met de vrijere beweging in het land". Zijns inziens, moet Zuid-Slavië zich ideolo gisch niet aansluiten bij de Sovjet-Unie. Over zijn toekomst verklaarde hij te hopen dat hij zou kunnen blijven schrij ven. Daarvoor zou echter het uit 1962 daterende verbod moeten worden opge heven, dat zijn werken niet mogen wor den gepubliceerd, voordat na het ver strijken van de acht jaar van zijn von nis nog eens vijf jaar zijn verstreken. Ook is het hem verboden voor die tijd voor radio of televisie te verschijnen, dan wel op openbare bijeenkomsten het woord te voeren. Djilas zei te hopen, dat behalve dit deel van het vonnis ook de bepalingen zullen worden geschrapt, dat zijn boek „Gg^prekken met Stalin" niet in de V.S. mag verschijnen en dat hem zijn oorlogsonderscheidingen zijn ontnomen

De Vallei | 1967 | | pagina 9