In eerste ronde van heerste al keiharde Hoogoventoernooi „vechtsfeer" Stand van zaken Schenk komt beter in vorm Kees Verkerk imponeerde in internationale schaatsduels Nederlands militair elftal won voetbalveldslag tegen Portugal Nederlandse atletes niet naar Rusland Strubbelingen rondom Eusebio Equipe Goris-Koster trok zich terug Nederlandse dames uitgeschakeld Venneboer-Stöve in halve finale Jong Oranje in Groningen en Sittard Voor eerste maal geldprijzen Onverwacht Kavalek-Szabo H.Y.S. verpletterde Tilburg: 19—2 DenK overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Aangetast Herstel Brief verkeerd vertaald en.... geen geld Post-Pfenninger won zesdaagse DONDERDAG 12 JANUARI 1967 BEVERWIJK „Gezelligheid", het oer-Xederlandse woord waarvoor het buitenland vergeefs equivalenten zoekt, ls dit jaar bij de presentatie van het 29e Hoogovenschaaktoer nooi wat minder frequent over de lippen van de officiële sprekers gevloeid. Gezelligheid blijft natuurlijk een van de aantrekkelijke punten in het Beverwykse gebeuren, dat vanaf de laagste vierkamper tot de imposante bovenbouw van grootmeester- en meestergroep een dwarsdoorsnede vormt van het internationale schaakleven, maar er wordt minder nadruk op gelegd. De sfeer is zakelijker geworden. Eerlijk gezegd, wat meer in overeenstemming gebracht met de standing van de beide hoofdgroepen. De groteske openingsceremonie uit het verleden is teruggebracht tot nor maler proporties. Voor het eerst worden de spelers naar prestatie betaald en toppunt van zakelijkheid er is een manager aangesteld. Overigens is die manager dezelfde heer De Graaf, die tot dusver als wedstrydleider optrad, zo dat naar buiten toe het gemoedelyke karakter van het Hoogoventoernooi wei bewaard zal blijven. De heer De Graaf moet nog wennen aan zyn nieuwe functie. Als manager heeft hy mede het prijzengeld vastgesteld: tweeduizend gul den voor de winnaar van de grootmeestergroep en met een afdalende reeks tot nummer zes, die duizend gulden zal in casseren. Voor degenen, die daaronder eindigen honderd gulden per punt. Maar als oud-wedstrijdleider zegt hy: „Topschakers worden afschuwelijk onderbetaald. Tweedui zend gulden voor een maand lang zware inspanning met de kans nog minder te verdienen. Voor zo'n bedrag krijg je een wielrenner nog geen dag op de fiets. Daarbij moet men rekenen, dat een topschaker creatieve arbeid verricht voor duizenden, maar er is geen BUMA, die zyn hersen werk op enige wijze financieej beschermt". Vooralsnog ne men de schakers echter genoegen met een bescheiden hono rering. De Hoogovens hebben er zelfs het budget niet voor behoeven te vergroten. Wat vroeger aan startgeld werd betaald, wordt nu in de vorm van prijzengeld uitgekeerd. Sommige schakers zjjn er gelukkig mee, andere niet. Het meest ingenomen met de nieuwe regeling is ongetwijfeld de Deense grootmeester Bent Larsen, een felle prijsjager, die geld wil verdienen met schaken en dientengevolge vorig jaar de reis naar Beverwijk niet maakte. Ditmaal is hij er wel bij en hij maakt er geen geheim van het toernooi ten derde male (vorige malen in 1960 en 1961) te willen winnen. In Moskou slaat nflHi echter ook de marktwaarde van eW Hoogovenwinnaar hoog aan en heeft men Boris Spassky opgedragen de successenreeks van Keres (1964), Keiler (1965) en Poloegajevsky (1966) voort te zetten. Spassky is de voor hem teleurstellend verlopen tweekamp om het wereldkampioenschap tegen Petrosjan volledig te boven en won on langs het toernooi van Santa Monica, waar de gehele wereldtop aanwezig was. Hij wordt vergezeld door Anatoli Lu- tikov, secondant van Steinberg, de winnaar in Groningen. Lutikov is bui ten Rusland minder bekend, maar dti was zijn landgenoot Ney enkele jaren geleden ook niet toen hij voor het eerst naar Beverwijk kwam en meteen een hoofdrol vertolkte. Voor Lutikov zal dat heel moeilijk zijn, want sinds de FIDE onderscheid heeft gemaakt tussen ac tieve en niet-actieve grootmeesters heeft men voor Beverwijk alleen gere nommeerde grootmeesters uitgenodigd, tien in getal samen met de vijf interna tionale meesters en een niet-titeldra- ger. Deze laatste is de jonge Hans Ree, die zijn vorig jaar behaalde meesterre- sultaat in de B-groep door de interna tionale schaakbond niet erkend zag en thans in de grootmeestergroep een kans krijgt. Om in het bezit te komen van de in ternationale meestertitel dient hij 6.5 te behalen. Daarnaast komen voor Ne derland uit grootmeester Jan Hein Don- ner, die de extra vrije dag, die hij kreeg door het niet op tijd arriveren van Ciric, maar matig waardeerde en de jongere spelers Frans Kuijpers, Kick Langeweg en Dirk van Geet. Laatstgenoemde won twee jaar gele den de meestergroep. De met het Hoog oventoernooi historisch vergroeide T. D. van Scheltinga heeft een stapje te rug gedaan en komt uit in de meester groep, die overigens met acht interna tionale meesters sterker is bezet dan ooit tevoren. De eerste ronde van de grootmeester groep die woensdagmiddag om twee uur i8 begonnen, heeft vrij onverwachte re sultaten opgeleverd. Dat „onverwach te" betrof niet zozeer de uitslagen als wel de aard van de beslissingen. De partijen vonden namelijk in een keihar de vechtsfeer plaats, hetgeen in de eer ste ronde van het nogal ongebruikelijk insiders aangenomen baar verhoogde strijdlust kan zijn van de voor de Hoogoventoernooi is. Er wordt door dat deze merk- het gevolg eerste maal ingestelde zes geldprijzen. Van de win naars noemen we om te beginnen de Russen Spassky en Lutikov. Hun start was imponerend. Lutikov, over wiens schaakkracht geen twijfel kan bestaan hij speelde bijvoorbeeld reeds viermaal in het toernooi om het landskampioenschap van Rusland won op imponerende wijze van Larsen. In een Siciliaan kwam zwart er eigenlijk niet aan te pas, nadat hij een raadsheer van g7 naar h8 had moeten terugtrekken, waar deze werd opgesloten. SpasskyDarga verliep alleszins re gelmatig. Wit verwierf overwicht en zette dit bekwaam in winst om. Een teleurstelling voor de Nederlan ders was inmiddels het feit, dat de partij CiricDonner werd uitgesteld: de Zuidslaviër zal pas vandaag in ons land aankomen. Een verrassing werd het eerste op treden van de kersverse Tsjechische Bent Larsen: op geld uit LISSABON. Eusebio, de ster van de Portugese wereldbeker-ploeg, is woensdag aangevallen door het belang rijkste sportblad in Portugal temidden van steeds hardnekkiger wordende be richten als zou de briljante binnenspe- ler aan Penarol in Uruguay worden verkocht. Benfica, de ploeg van Eusebio, heeft ontkend te onderhandelen over de transfer van de ster naar de club uit Montevideo. Maar de berichten blijven komen. Eusebio is jarenlang het voetbalidool van Portugal geweest. Veel deskundi gen waren van mening, dat zijn presta ties tijdens de wereldkampioenschap pen in Engeland vorig jaar hem tot de beste binnenspeler ter wereld hebben gemaakt, nog beter zelfs dan de be roemde Braziliaan Pele. Maar het Portugese sportblad Mundo Desportivo dacht daar anders over. Gemeld werd dat Eusebio „zijn zwa- nezang zingt" en dat de 24-jarige voetballer „niet meer kan voldoen aan de grote faam, die hij zich heeft ver worven". Hem werd een gebrek aan interesse verweten. „Hij heeft bewezen lui, op zettelijk middelmatig en ongeïnteres seerd te zijn geworden", aldus het blad. „Als de zaken niet goed gaan, zijn ze er altijd vlug bij om mij verwijten te doen", aldus Eusebio toen hem om commentaar werd gevraagd. „Mijn prestaties spreken voor zich zelf. Ik ga mij niet rechtvaardigen als er weer iemand iets van mijn vorm te zeggen heeft. Wij voelen nog steeds de invloed van de wereldbeker", aldus Eusebio, die de topscorer-trofee heeft gewonnen bij de strijd om het wereld kampioenschap in Engeland. Rallye Monte Carlo MONTE CARLO. De Nederlandse equipe Rob Goris - Hans Koster, die met een BMW zaterdag in Frankfort zou starten in de 36e Rallye Monte Carlo, heeft zich teruggetrokken. Tot dusver hebben 33 van de 235 ingeschre ven combinaties het af laten weten. De resterende 212 starten zaterdag a.s. in diverse steden van Europa. De eerste partijen in het Hoogoven schaaktoernooi. Van voor naar ach ter: links de Deen Larsen; rechts de Rus Lutikov; links de Nederlander Langeweg; rechts de Joegoslaaf Gli- goric; links de Hongaar Szabo. grootmeester Kavalek, die niemand minder dan de Hongaar Szabo aan de zegekar bond. Overigens heeft deze wel pech: tegen alle grootrrteesters heeft hij zwart geloot. De remises tussen Robatch en Kuijpers en Ghitescu en Langeweg kwamen nor maal tot stand. Over de afgebroken partijen GligoricPomar en ReeVan Geet laat zich niet direct een oordeel vellen, ofschoon de witspelers vermoe delijk wel de beste kansen hebben. In de meestergroep wonnen de Neder landers Van Scheltinga en Van Wijn gaarden van resp. de Indonesiër Naing- golan en de Zwitser Keiler. Laatstge noemde overschreed na 23 zetten de tijd. In deze groep ontbreekt ook een Zuidslaviër, namelijk Marovic. Dat de ze titelhouders zich bij een toernooi van deze importantie een dergelijke „non chalance" hebben veroorloofd, is bij de organisatoren niet in goede aarde ge vallen. Aangenomen mag worden, dat het toekomstige uitnodigingsbeleid op deze onsportieve ervaring zal worden afgestemd. De uitslagen van de woens dag gespeelde partijen: Grootmeester-groep: Svetosar Gligo ric (Z.-Sl.)Arturo Pomar (Sp.) 01. Karl Robatsch (Oost.)Frans Kuypers V-tV2Boris Spassky (Rusl.)Klaus Darga (W.-Dld.) 1—0. Hans Ree (N.)— Dirk van Geet (N.) 01. Anatoly Lu tikov (Rusl.)—Bent Larsen (Den.) 1-0. Theodor Ghitescu (Roem.)Kick Lan geweg (N.) y2. Lubos Kavalek (Tsj.-Sl.)Laszlo Szabo (Hong.) 10. Meestergroep: Heiki Westerinen (Finl.) Mose Ujtelky (Tsj.-Sl.) 01. Henk Bredewout (N.)— Jens Enevoldsen (Den.) Va14. Manuntun Nainggolan (Indonesië)Theo van Scheltinga (N.) 01. Josef Szily (Hong.)Pedray Osto- Jic (Z.-Sl.) Vt—14. Eddy Scholl (N.)— Stefano Tatai (It.) Antonio Medina Garcia (Sp.)Nicola Kara- klaix (Z.-Sl.) afg. Fedde van Wijngaar den (N.)Dieter Keller (Zwits.) 10. Wit: L. Kavalek (Tsj.-Sl.). zwart: L. Szabo (Hong). Siciliaanse party. 1. e2e4, c7—c5. 2. Pgl—f3. g7—g6. 3.d2d4, Lf8g7. 4. d4—d5, b7—b5. 5. c2c3, a7a6. 7. Ddlxa4, Pg8—f6. 8. Pbld2, 0—0. 9. Da4a5, d7—d6. 10. Da5xd8, Tf8xd8. 11. Lfl—d3, e7—e6. 12. d5xe6, Lc8xe6. 13. 0—0. Ta8—a7. 14. Tfl—el, a6a5. 15. Pf3—g5, Le6—c8. 16. Pd2c4, Pb8—c6. 17. Ld3—fl, Ta7 e7. 18. Lel—f4. h7—h6. 19. Lf4xd6, h6xg5. 20. Ld6xe7, Pc6xe7. 21. Talxa5, Pf6d7. 22. Tel—dl. Td8—f8. 23. Ta5 a7, Tf8d8. 24. Pc4—b6, Pe7—c6. 25. Pb6xc8, Pc6xa7. 26. Pc8xa7, Lg7—f6. 27. Pa7c6, Td8—c8. 28. Tdlxd7, Tc8 xc6. 29. Lflc4, Tc6b6. 30. Td7vf7. Kg8h8. 31. h2h4. Lf6—g7. 32. h4xg5 Tb6xb2. 33. f2—f4. Tb2—c2. 34. e4—e5, Tc2xc3. 35. e5—e6, Tc3—cl+. 36. Kgl h2, zwart geeft op. Tennis KAAPSTAD Elly Krocké en Tru dy Groenman zijn woensdag in de kwartfinales van het damesdubbelspel van het internationale tennistoernooi van de Zuidafrikaanse Oostptovincie uit geschakeld. Zij verloren met 0-6, 5-7 van de Brits-Duitse combinatie Joyce Williams - Helga Niessen. HOBART. Lidy Jansen Venneboer en Betty Stöve hebben zich woensdag in Hobart geplaatst voor de halve fi nales dames-dubbelspel van de open tenniskampioenschappen van Tasma- nië. Het Nederlandse duo versloeg de Australische combinatie Kaye Harris - Lorraine Robinson in twee sets: 7-5, 6-3. DEN HAAG De woensdagavond in de Haagse Houtrusthallen gespeelde ijshockeywedstrijd tussen HIJS Hokij en Tilburg, in het toernooi om de Cou pe International, is door de Hagenaars met 19-2 gewonnen. De tussenscores waren: 3-0, 8-1, 8-1. Ongeveer 2.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. SKIËN De Nederlandse kern- pioegieden hebben woensdag tijdens in ternationale schaatswedstrijden in de Noorse plaats Skiën enkele uitstekende resultaten behaald. Vooral wereldkampioen Kees Ver kerk imponeerde. Op de sprint bleef hij goed overeind (42.6 sec.) en hij had nog genoeg kracht over voor een prach tige overwinning op de vijf kilometer (7.42.5). Hiermee versloeg hij zelfs de Noorse stayer bij uitnemendheid, Fred Anton Maier (7.44.6). Europees kam pioen Ard Schenk liet zien, dat zijn grote vorm van het vorige seizoen langzaam aan het terugkeren is. Dit was duidelijk te merken aan zijn verrichting op de 5000 ra., die hij af legde in 7.49.7, waarmee hij vierde werd. Dit is tevens zijn beste seizoen- tijd tot nu toe. Peter Nottet kwam uit stekend voor de dag en hij kon dit sei zoen wel eens voor een verrassing zor gen. Op de 5000 meter benaderde hij zijn persoonlijk record tot op 1.8 seconde (7.45.9). Frits Bartling kon niet zo op de voorgrond treden als de andere Ne derlanders. Toch mochten zijn presta ties in deze schaatsontmoeting, waar aan door de kernploegen van Rusland, Noorwegen, Zweden en Nederland werd deelgenomen, er best zijn. Van Rudi Liebrechts is dit seizoen niet veel te verwachten. Op de 500 meter kwam hij ten val, een lot, dat ook de snelle Rus Valery Kaplan beschoren was. Er wa ren ongeveer 6000 toeschouwers in het Hercules-stadion van Skiën. De uitslag van de 500 meter luidde: 1. Björn Tve- ter (Noor) 41.5 sec.; 2. Eduard Matu- sevitsj (Rus) 41.9; 3. Roar Groenvold (Noor) 42.0; 4. Thomassen (Noor) 42.3 en Ard Schenk (Ned) 42.3; 6. Alexan der Kertsjenko (Rus) 42.4) en Ants Antsson (Rus) 42.4; 8. Frits Bartling .(Ned) 42.5; 9. Svein Erik Stiansen (Noor) 42.6 en Kees Verkerk (Ned) 42.6; 11. Valery Tsjagin' (Rus) 42.7 en Alexander Tsekuljajev (Rus) 42.7; 13- Legotsjin (Rus) 42.8; 14. Oge Dalby (Noor) 42.9; 15. Peter Nottet (Ned) 43.0; 16. Legetskin (Rus) 43.2; 17. Dag Nordskog (Noor) 43.3; 18. Petrov (Rus) 43.5 en Anatoly Masjkov (Rus) 43.5; 20. Fred A. Maier (Noor) 44.0 en Oer- jan Sandler (Zwe) 44.0 en Ingar Bolle- rud (Noor) 44.0; 23. Svein Sjöberg (Noor) 44.2; 24. Jonny Nilsson (Zwe) 44.3; 25. Stanislav Seljanin (Rus) 45.3; 6. Rudi Liebrechts (Ned) 56.3 (geval len); 27. Valery Kaplan (Rus) 60.3 (ge vallen) De tijd van Jorritsma op de 500 meter werd niet genoteerd. De uitslag van de 5000 meter luidde: 1. Verkerk 7.42,5; 2. Maier 7.44,6; 3- Nottet 7.45,9; 4. Schenk 7.49,7; 5. Tsje- kuljajev 7.49.9; 6. Bollerud 7.52,5; 7. Matusevitsj 7.53,6; 8. Lavrusjkin (Rus) 7.54,5; 9. Saljanin 7.55,7; 10. Tveter 7.55,8; 11. Kaplan 7.56.8; 12. Thomassen 7.58.0; 13. Liebrechts 7.58.4; 14. Ants son 7.59,0 en Bartling 7.59,0; 16. Stian- Valeri Kaplan: gevallen EINDHOVEN Willy van der Kuylen was opeens tot het schier onmogelyke in staat. Zyn passes waren voorbeelden van accuratesse, z(jn gedurfde acties brachten de Portugese verdediging steeds weer aan het wankelen. De defensie van de Portugese militairen, die voor 10.000 toeschouwers op het P.S.V.-terrein meer dan vyftig minuten had stand gehouden tegen de stormlopen van de Nederlan ders, moest capituleren. Het was vooral aan de snelle acties van de donkere Eindhovenaar te danken, dat Nederland in de eerste ontmoeting met de ploeg uit Zuid-Europa voor het internationale militaire voetbalkampioenschap een 81 zege kon boeken. Of dat verschil van twee treffers, onder moeiiyke omstandigheden behaald, op een veld waar de sneeuw een ongeiyke strijd tegen de dooi voerde, voldoende ls voor een plaats in het eindtoernooi staat nog te bezien. Die vraag zal pas kunnen worden beantwoord, als over veertien dagen op het zonnige Madeira aan de Atlantische Oceaan de tweede ontmoeting is gespeeld. Mogeiykheden om die voorsprong met succes te verdedigen bezit Nederland zeker. Dat heeft de eerste krachtmeting duidelijk aangetoond. De zege had stellig hoger kunnen zijn. De Nederlanders gaven hun tegen standers, van wie voor velen sneeuw een bijna abstract begrip moet zijn ge weest, te veel gelegenheid om aan de omstandigheden te wennen. Ze lieten zich verleiden tot harde represailles na grove overtredingen van de beweeglijke Portugezen. Oranje, door de natuur duidelijk in het voordeel gebracht, kon zelfs niet verhinderen, dat de gasten de eerste speelhelft met een 1-0 voorsprong afsloten. Moeizaam pasten de atletische zui derlingen zich aan. Simoes, de vleugel speler, die er mede voor zorgde, dat Portugal in het toernooi om de Coupe Jules Rimet als derde eindigde, toonde ook in het winterse Eindhoven zijn ta lenten. De Nederlanders waren verbluft Ze hadden erop gerekend de strijd snel in hun voordeel te kunnen beslissen. Toen dat niet mogelijk bleek, verslapte de greep van de Nederlandse formatie. Portugal zag zijn der Rodrigues, even kans. Aanvalslei- snel als gevaar lijk, miste na een voorzet van Simoes het doel op enkele centimeters. Het zelfvertrouwen van de Nederlanders was merkbaar aangetast. Na 37 minu ten zag het er somber uit. Doelman Van der Wekke gleed uit en kon een voorzet van links niet meer onder scheppen. Peis bracht met de handen redding op de doellijn. Het bleek een nutteloze actie van de Haarlemmer te zijn geweest. Een feilloos ingeschoten strafschop van Serafim, voorafgegaan door een schijnbeweging, die Van der Wekke al kansloos maakte, bracht Por tugal toch de openingstreffer. Simoes' rol was even later uitge speeld. Toen de onvriendelijkheden el kaar steeds sneller gingen opvolgen, stapte hij wat trekkend met het linker been van het veld. Het had er alle schijn van, dat de vleugelspeler van Benfica zijn „gouden been" belangrij ker vond dan een plaats in het eind toernooi. Na de hervatting was de sfeer nauwe lijks vriendelijker. Dat lag niet alleen aan de 22 spelers. De wijze, waarop de Belg Schaut in Nederland bekend doordat hij de Europa-Cup-beslissings- wedstryd Liverpool-Köln in Rotterdam arbitreerde leidde, was daaraan stel lig ook niet vreemd. Een doelpunt van Kleinjan, die in de achtste minuut een hard schot van richting veranderde, was de inleiding tot herstel. Willy van der Kuylen, goed gesteund door zwoeger Kleinjan, groei de naar een grootse vorm. Te weinig steun kreeg de PSV-er helaas van „gastspeler" Jan Mulder, die in de nat te sneeuw grote moeite had om een aanvaardbare prestatie te leveren. Toen Van der Kuylen na een kwartier een prachtige solo afsloot met een briljant schot (2-1), was de Portugese tegen stand gebroken. Met zeven man in de verdediging trachtte de ploeg de score zo laag mogelijk te houden. Het team slaagde daarin maar ten dele. Tegen het schot dat Van der Kuylen in de 35e minuut afvuurde had goalie Malo opnieuw geen verweer: 3-1. De met sterren en balken getooide militaire leiders op de tribunes wilden meer. Met driftige armbewegingen be duidden zij de aanvalslinies, dat de strijd nog niet gestreden was. Het bleken nut teloze gebaren. De laatste reserves wa ren nu wel aangesproken. Daaraan kon den die „bevelen" vanaf de tribunes niets veranderen... Het Nederlandse militaire elftal kwam in de volgende opstelling in het veld: doel: Van der Wekke (Excelsior); achter: Peis (Haarlem), Hulshoff (Ajax) Aty Graaumans (NAC), Van Egmond (Telstar); midden: Jansen (Feijenoord) en Ab Graaumans NAC); voor: Hou- waart (ADO), Mulder (Anderlecht), Kleinjan (DFC) en Van der Kuylen (PSV). De stand in de groep, waarin Neder land, Portugal en Frankrijk zijn inge deeld, luidt: Nederland 3 3 0 0 6 8-2 Portugal 3 2 0 1 4 6-4 Frankrijk 4 0 0 4 0 2-10 sen 7.59.7; 17. Nilsson 7-59,8; 18. Jor ritsma 8.00,2; 19. Nordskog 8.01,0; 20. Petrov 8.01,7; 21. Kertsjenko 8.03,3 en Tsjagin 8.03,3; 23. Sandler 8.04,3; 24. Masjkov 8.04,6; 5. Groenvold 8.05,0; 26. Legotsjin 8.07,6; 27. Dahlby 8.09,4; 28. Sjöberg 8.16,5. De eindstand luidde: 1. Verkerk 88.850 pnt.; 2. Tveter 89.050; 3. Matu sevitsj 89.230; 4. Schenk 89 270; 5. Not tet 89590; 6. Tsjekuljajev 89.620; 7. Thomassen 90.100; 8. Antsson 90.300; 9. Bartling 90.400; 10. Maier 90.460; 11. Groenvold 90.500; 12. Stiansen 90.570; 25. Liebrechts 104.140. Behalve wedstrijden voor de all round-klasse zijn er in Skiën ook wed strijden voor een sprintersklasse en voor dames gehouden. De uitslagen hiervan luidden: Sprintersklasse, 500 meter: 1. Vladimir Orlov (Rus) 41.0 sec.; 2. Va lery Muratov (Rus) 41.1; 3. Boris Gul- Kees Verkerk grote kunnen. bewees opnieuw zijn jajev (Rus) 41.8; 4. Hroar Elvenes (Noor) 41.9; 5. Ole Hermann Aamodt (Noor) 42.2; 6. IVar Eriksen (Noor) 42.3. Sprintersklasse, 1500 meter: 1. Erik sen 2.11.7 (nw. baanrec.); 2. Muratov 2.12.4; 3. Orlov 2.14.8; 4. Elvenes 2.15.3; 5 Aamodt 2157; 6 Guljajev 2.15.3 Eindstand: 1. Muratov 85.233 pnt.; 2. Orlov 85.933; 3. Eriksen 86.200; 4. El venes 8700; 5. Aamodt 87.433 en 6. Guljajev 87.667. Dames 1500 meter: 1. Valentina Ste- nina (Rus) 2.28.5; 2. Anna Sablina 2.29.4; 3. Valentina Egorova (Rus) 2.30.7; 4. Sigrid Sundby (Noor) 2.32.9. DEN HAAG Een onjuist vertaalde, in het Russisch gestelde, brief en een tekort aan geld, zijn de redenen, dat drie Nederlandse atletes, verspringster Corrie Bakker, hoogspringster Marjan Thomas en 400-meterloopster Lia Louer, een toernee door Rusland onder leiding van Fanny Blankers-Koen in rook heb ben zien opgaan. Aanvankelijk kondig de de Kon. Ned. Atletiek Unie met trots aan, dat de drie atletes drie we ken naar Rusland zouden gaan, waar zij in Moskou, Riga, Tallin en Lenin grad zouden deelnemen aan internatio nale indoorwedstrijden, die met het oog op de tweede Europse spelen op 11 en 12 maart in Praag van grote betekenis waren, aangezien in Nederland nu een maal geen indooraccommodatie aanwe zig is. De uitnodiging werd in dank aan vaard en in de brief, waarin werd mee gedeeld, wanneer de Nederlandse af vaardiging in Moskou zou aankomen, werd tevens gevraagd de vliegtickets op BREMEN. Het Nederlands-Zwit serse koppel Post/Pfenninger heeft woensdagavond de derde zesdaagse van Bremen gewonnen. Negenduizend toe schouwers zagen in een uitverkocht huis een spannende eindstryd, waaruit ten slotte het duo Post-Pfenninger zegevie rend te voorschijn kwam. Het was een zege op het nippertje, want de voor sprong op het tweede koppel, Oldenburg -Kemper bedroeg slechts 17 punten. In totaal hebben 75.900 toeschouwers de zesdaagse bijgewoond. De eindstand luidde: 1. Post/Pfenninger (Ned.-Zwits.) 579 p. 2. Oldenburg/Kemper (W.-Dld.) 562 p. 3. Bughdahl./Sercu W.-Dld.-Belg.) 346 p. Op twee ronden: 4. Renz/Roggen- dorf (W.-Dld.) 278 p. Op drie ronden: 5. Schulze/Eugen (W.-Dld.) 278 p. DEN HAAG. De wedstrijden van Jong Oranje tegen Oost-Duitsland (on der 23) en Hongarije (onder 23) wor den op 5 april en 10 mei respectieve lijk in Groningen en Sittard gespeeld. De ontmoeting Nederland - België van de UEFA-jeugd is op 15 februari in Tilburg. te sturen. De atletes werden hiervan in kennis gesteld en zij schakelden op hun beurt de training om van conditie naar prestatie, terwijl zij tevens met het oog op de kou in Rusland in Moskou vriest het momenteel 30 gra den dikke bontmutsen en laarzen kochten. Woensdagmorgen kwam er uit Rusland evenwel een telegram met de mededeling, dat de vliegreis Amster dam-Moskou vice versa door de KNAU zou moeten worden betaald, hetgeen op ongeveer 4000 gulden kwam te staan. De KNAU had echter geen geld, zodat de reis niet doorging en een schone droom tot het verleden behoorde. „In Nederland wil men nog steeds met een kwartje de wereld rond", al dus ir. Ad Paulen, de directeur van het Nederlands Olympisch Comité, aan wie wij vroegen of er een mogelijkheid be stond om de KNAU alsnog aan de no dige financiën te helpen. Die mogelijk heid was er niet. De begrotingen voor de sportbonden ten aanzien van de top sport waren niet klaar, al kregen de bonden wel reeds een voorschot. Het beleid inzake de topsport en het pro gramma voor de Europese, wereld- en Olympische kampioenschappen is ge heel uitgestippeld door de sportbond in overleg met het NOC, dat op zijn beurt de Nederlandse Sport Federatie van advies dient bij de verdeling van de totogelden. Natuurlijk zou de KNAU naar Rusland kunnen gaan, maar dan moet bijvoorbeeld de afvaardiging naar de open Engelse kampioenschappen ver vallen. „Het is nu eenmaal zo", aldus de heer Paulen, „dat de sportbonden al minder krijgen dan het vorige jaar, omdat de toto onder invloed van de lotto sterk terugloopt. Wij zouden graag willen helpen, maar het is gewoon on mogelijk, temeer omdat wanneer wij de KNAU zouden helpen, wij een prece dent scheppen tegenover al die andere bonden, die in verband met Europa- Cup-wedstrijden etc. om geld smeken". De Nederlandse Sport Federatie nam bij monde van de heer P. J. C. Lut hetzelfde standpunt in. De heer Van Nieuwenhuyzen Kruseman van de afde ling sport van het ministerie van CRM zei, dat misschien de mogelijkheid van een kleine bijdrage zou bestaan in dien zowel NSF als KNAU met een be drag op tafel zou komen. Overigens komt in de Nederlandse sport steeds meer tot uiting dat bon den, die vroeger met een begroting van 30.000 h 50.000 gulden werkten en thans over enkele tonnen beschikken, steeds minder activiteiten ontplooien ten aan zien van het technisch werk en wed strijdwezen, terwijl de kosten van de bondsbureaus ten zeerste zijn gestegen.

De Vallei | 1967 | | pagina 11