Touwtrekken om kleuters? Ouders moeten beslissen Auto's slipten door modder op de weg Scholen hadden eerder in nieuwe verkeersregels onderricht moeten geven College vraagt over sluitings-middag aan winkeliers mening WETHOUDER KOPPENBERG ISBLIJMET DE NIEUWE KLEUTERSCHOLEN, MAAR VREEST CONCURRENTIE Brigadier Visser over verkeerslessen Schoolhoofd: didactiek liet omschakeling niet toe Olie speelde Den Uyl weer parten Lezing over Kameroen Het was glad Vrouw over vrouw Gewelddadige dood van Tilburger staat nu vast D.E.B.M. organiseert gemaskerd bal Bijgekomen Kostbaar Geen leraar Nuttig BURGERLIJKE STAND Stencil •#-n> DONDERDAG 12 JANUARI 1967 VEENENDAAL „Nu we twee nieuwe kleuterscholen in de Engelen burg gaan bouwen, hoop ik van gan ser harte dat we geen getouwtrek krij gen om de kinderen", zei de wethou der van Onderwijs R. Koppenberg gisteravond in zijn woning aan de Van der Duyn van Maesdamstraat. Zoals ook de wethouder beseft zal het schoolbestuur van zowel de Ned. Her vormde kleuterschool als dat van de Stichting tot Oprichting en Instand houding van Chr. Kleuterscholen zich, als de nieuwe gebouwen er staan, gaan inspannen om zoveel mogelijk leerlin gen te krijgen. De tekenen wijzen erop dat er straks een soort „concurrentie strijd" zal gaan ontbranden. Wethou der Koppenberg vertelde ons, dat hij dit min of meer had zien aankomen en dat er van de kant van het gemeen tebestuur al op aangestuurd is „sche ve gezichten" te voorkomen. Een voor beeld hiervan is het feit, dat de beide nieuwe scholen nu tegelijk gebouwd worden. Dit om te voorkomen, dat de ene school door eerdere bouw „be voorrecht" zou worden boven de an der. De wethouder weer: „De school besturen willen nogal eens graag praten over „hun" kindertjes. De kinderen behoren aan de ouders toe. Daarom zullen de ouders moeten beslissen naar welke school zij hun kinderen sturen, de goede bedoelingen van de school besturen ten spijt." De nieuwe kleuterschool van de Stich ting tot Oprichting en Instandhouding van Chr. Kleuterscholen geldt als ver vanging voor de „noodschoot", die en- kelel okalen van de Koningin Juliana- school was ondergebracht. Het bestuur van de stichting is uiter aard blij met de huisvesting, maar daarnaast bestaat de vrees, dat er ou ders zullen zijn die hun kinderen naar de nieuwe Hervormde kleuterschool zullen gaan, die immers in de nabijheid wordt gebouwd. En omgekeerd leeft bij het hervormde schoolbestuur de ge dachte aan de mogelijkheid, dat er leerlingen naar de school van de ge noemde stichting zullen „overlopen' Wethouder Koppenberg heeft, zo ver zekerde hij ons, zijn gedachten al over dit geheel van facoren laten gaan. Hij zegt ronduit: „Ik ben er echt bang voor, dat er wat van komt en voorlopig kunnen we niets anders doen dan de slag maar afwachten. De keuze is aan de ouders. De ouders moeten beslissen aan welke school men de voorkeur geeft, zoals ik al heb gezegd". Overigens is de wethouder blij met de realisatie van de beide nieuwe scho len, die volgens het Mavem-systeem zullen worden gebouwd. De heer Koppenberg is van mening dat het kleuteronderwijs de laatste ja ren goed is „bijgekomen", zoals hij het uitdrukt. „Als de beide scholen, die nu op stapel staan, klaar zijn, zullen er in de Engelenburg nog twee, hoogstens drie lokalen voor het kleuteronderwijs nodig zijn." Zoals wij reeds schreven biedt de bouw van een drie-klassige lagere school, voor de Ned. Hervormde ge meente nu ook goede perspectieven. De benodigde urgentieverklaring is pas geleden ontvangen. „Als gemeen te zijn we wat de scholenbouw be treft natuurlijk ook aan bepaalde re gels gebonden. Bij elke 1800 wonin gen, die er gebouwd worden, moeten wij zorgen voor 24 a 25 schoollokalen. Daarvan moet ongeveer een vierde gedeelte voor het kleuteronderwijs bestemd worden..." De laatste tijd zijn in de raad al vele onderwijszaken de revue gepas- fèocrclcjevel seerd. Het lijkt alsof het pakket onder wijszaken zich snel uitbreidt. Steeds weer wordt de raad om medewerking gevraagd als het om allerlei voorzie ningen voor het onderwijs gaat. Ook in de raadsvergadering van vanavond zal dat het geval zijn. Er zullen kredieten voor onderwijs-aangelegenheden wor de verstrekt, als men het tenminste eens kan worden, die bijna een bedrag van vier en een halve ton belopen. Wordt het onderwijs zo langzamer hand voor de gemeente geen buitenge woon kostbare zaak? „Het is een normale ontwikkeling", geeft de wethouder ten antwoord. „Waar huizen gebouwd worden, zijn scholen nodig. En omdat er in Veenen- daal veel bijzonder onderwijs is, wordt de raad voor vele feiten gesteld. Open baar onderwijs biedt de mogelijkheid om vele zaken bij de jaarlijkse begro ting te regelen. De besturen van de bijzondere scholen komen steeds bij 't gemeentebestuur aankloppen om me dewerking te vragen voor allerlei voor zieningen. Het gaat meestal om klein spul..." De wethouder weet er van mee te praten, dat bouwen vandaag aan de dag een bijzonder kostbare aangelegen heid is. „De bouwkosten per lokaal zijn schreeuwend hoog. Nog niet eens zo lang geleden bouwden we een hele school voor het geld, waarvoor we nu één lokaal kunnen neerzetten. Ik meen, dat de hele Groen van Prinstererschool destijds nog geen 180.000 gulden heeft gekost..." De twee-klassige kleuterscholen die nu worden gebouwd zullen ongeveer even veel gaan kosten (f 182.000,- en f 170.000,-). In feite gaat het hier om semi-permanente gebouwen. „Dat klopt", geeft de wethouder toe. „maar we hebben goede ervaringen met de Mavem, die ook de Dr. Heksterschool heeft geleverd. Het is duur dat geef ik toe, maar de constructie is goed. Je Je zou bijna kunnen zeggen dat het de kwaliteit van een permanent gebouwd is". Tenslotte, wat staat een spoedige re alisatie van de beide scholen nog in de weg? Het zijn weer de bekende geld-pro- blemen, want de wethouder zegt: „De financieringsmiddelen. U kent de si tuatie op de kapitaalmarkt. We moeten als gemeente aan de leiband van de regering lopen, want wij vallen nu ook onder de centrale financiering..." RENSWOUDE De afdeling Rens- woude van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal woensdag 18 januari weer haar maandelijkse vergadering houden. Als spreker voor deze avond is uitgenodigd dr. A. Dronkers uit Utrecht, die zal spreken over „tegen stellingen in Kameroen". Ditmaal wordt niet vergaderd in ge bouw „Rehoboth", maar in het gebouw achter de Gereformeerde Kerk. VEENENDAAL Dat modder ook gevaarlijk is op de weg ondervonden twee bestuurders van personenwagens en een bromfietser op de Tinnewelde. Vlak bij een in aanbouw zijnde bunga low raakten de auto's ongeveer tien mi nuten na elkaar In een slip, waarbij on der meer een lantaarnpaal sneuvelde. Omstreeks half zes kwam de heer D. v. L. uit Opheusden aanrijden. Hij slipte, draaide naar links en reed tegen de lantaarnpaal. Zijn wagen werd aan de voorkant ernstig beschadigd en de SCHERPENZEEL Een mede werker van het K.N.M.I. te De Bilt, die 's morgens in de omgeving van Scherpenzeel de toestand van de we gen op komt nemen Jieeft gisteren in alle vroegte en „bedrijfsongeval" gehad in de gemeente Scherpenzeel. Door de gladheid vloog hij op de hoek van de Dorpsstraat en de Marktstraat met zijn personenwagen uit de bocht en reed pardoes bij het levensmiddelenbedrijf van de heer R. van Silfhout naar binnen. De deur en de pui van de winkel liepen aan zienlijke schade op evenals de auto van de „ijswaarnemer", die zijn reis later op de ochtend kon voortzet ten. lantaarnpaal werd vernield. Even later kwam uit dezelfde richting de heer A. V. uit Eist aanrijden. V. slipte op bijna dezelfde plaats en reed enkele meters rechtdoor en zwaaide toen naar links. Op dit moment naderde uit de tegen overgestelde richting een bromfiets, be stuurd door de heer J. 9\. uit Veenen- daal. De heer S. kon de aansnellende auto niet ontwijken en werd geschept. S. zelf werd enkele meters weggeslin gerd, waardoor hij een gebroken been, een bloedneus en enkele wonden in het gezicht opliep, terwijl zijn bromfiets bij na geheel vernield werd, doordat de auto er bovenop tot stilstand kwam. S. werd per ambulance naar het zie kenhuis gebracht, de twee auto's wer den weggesleept en de bromfiets werd door de politie in de wagen gezet en mee naar het bureau genomen: de lan taarnpaal werd door de PUEM onder handen genomen. De veroorzaker van deze gladheid op de weg. de firma v. B.. die graafwerk uitvoerde, kreeg een proces-verbaal en zal wel voor de vrij aanzienlijke schade moeten opdraaien. Met enkele bulldozers van de firma v. B. is de weg weer zoveel mogelijk moddervrij gemaakt, zodat het ergste gevaar op dat punt weer verdwenen is. VEENENDAAL Verkeerslessen behoren tegenwoordig op veel scholen tot de verplichte vakken. Niet alleen op de lagere scholen, maar ook op de scho len voorr ulo, lts, vglp en de huishoudschool. Op iedere school moet er een onderwijzer zijn, die de/e lessen verzorgt. Hierbij wordt hij geassisteerd door brigadier C. A. Visser van de gemeentepolitie, „leder jaar enkele weken voor hel schriftelijk verkeersexamen ga ik de scholen langs om een lesje te geven", vertelt de brigadier. „Ik zet dan de puntjes nog eens op de i en vertel wat over de nieuwste bepalingen. Die nieuwe bepalingen zijn een hele kluif dit jaar, want met de invoering van het nieuwe verkeersreglement is er heel wat veranderd". In een gesprek vertelde de heer Visser het een en ander over het verkeersonderwijs. „Het belangrijkste waar wij mee te maken hebben is het examen, dat elk jaar afgenomen wordt. Voor de lagere scholen is dit gesplitst in een schrif telijk en een praktisch gedeelte. Dit jaar is het schriftelijke op dinsdag 14 maart. Het schriftelijk examen wordt samengesteld door de commissie een heid verkeersexamens en is landelijk. Door het hele land heen wordt op de zelfde dag examen gedaan, alleen de tijd kan van gemeente tot gemeente ver schillen. Enkele dagen tevoren komen de examenformulieren op het politie bureau aan. Op de „grote" dag komt op alle scholen een politieman met het voor die school bestemde aantal. Hij houdt er toezicht op, dat alles volgens de regels verloopt." „Het is eigenlijk een wat vreemde si- tuatie",me ente de brigadier, „dat dit examen niet door het onderwijs zelf wordt verzorgd, temeer, daar het nu een verplicht vak is geworden. Het is echter een historisch gegroeide situa tie. Hoewel alle lagere scholen in Veen- endaal en ik geloof ook wel vrijwel al le In Nederland aan het examen deel nemen, is het nog steeds niet verplicht. Dat komt ook duidelijk tot uiting bij het verkeersonderwijs op de voortgezet te scholen. In Veenendaal zijn er tot nu toe slechts drie scholen geweest, die aan het vervolgexamen hebben deelge nomen. Op andere scholen was vaak de klacht, dat men niet over een goede le raar ervoor beschikte, of dat men geen mogelijkheid zag deze lessen in het rooster in te passen. Dat laatste argu ment gaöt niet meer op, want de in specteur mag een rooster, waarop geen verkeersles voorkomt niet meer goed keuren. zodat er tijd gevonden moet worden." „Ik vraag me wel eens af. wat er op sommige scholen van het verkeerson derwijs terechtkomt, is de situatie, dat men eigenlijk geen liefhebberij in dit vak heeft, maar het toch moet geven. Ik ben ervan overtuigd, dat er scholen zijn, die er bepaald meer aan kunnen doen, dan ze nu doen, maar daar staat tegenover, dat er ook scholen zijn, waar men er meer aan doet, dan men vol gens de letter verplicht is. Je mag dus niet generaliseren." De heer Visser is ervan overtuigd, dat het geven van verkeerslessen op de scholen zeer nuttig is. „Er gebeuren in Veenendaal betrekkelijk weinig ongeluk ken. waarbij kinderen van de leeftijd, dat ze in de hoogste klassen van de lagere school zitten, bij betrokken zijn." voert de heer Visser als argument aan, „Ook heb ik ouders gehoord, dat de kin deren beter met de verkeersregels op de hoogte zijn, dan de ouders zelf. Dat de ze kinderen niet altijd alles wat ze ge leerd hebben in de praktijk brengen, moet je kunnen billijken. Het blijven kinderen en dus blijven ze speels.". Voor het onderwijzend personeel wordt het dit jaar wat gemakkelijker gemaakt, met de voorbereiding voor het schriftelijk examen. De heer Visser heeft een stapel folders gekregen van een uitgeverij uit Groningen, waarin een negental punten uit de nieuwe ver keersregels staan. Uit deze negen pun ten worden de examenvragen geput. Aan de overige veranderingen kun nen de leerkrachten wat minder aan dacht besteden, alleen dit jaar natuur lijk. Alle scholen zullen een exemplaar ontvangen. „Het schijnt het onderwijs wat moei te te kosten op de nieuwe verkeers regels ove r te schakelen." merkte de heer Visser op. „Alle scholen hebben een aanvraag ingediend voor een extra leerlingenvergoeding, die pas vanavond in de raad behandeld wordt. Men zit dus nog steeds te wachten op het nieuwe materiaal. Volgens mij was dit niet nodig ge weest, er had best een gaatje ge vonden kunnen worden, dacht ik zo. Door het Verbond voor Veilig Ver keer is reeds een paar maanden ge leden een boekje verschenen, dat maar ongeveer f 4,- kost. Voor de onderwijzer had dat toch wél aan geschaft kunnen worden. Ook heb ik alle scholen een serie fol ders gestuurd, waarin de belangrijkste wijzigingen en alle nieuwe borden ver meld zijn. Die folder is al een half jaar geleden door het Verbond uitgegeven, ik geloof, dat men indien men wilde in ieder geval reeds enkele maanden gele den aan de nieuwe regels aandacht had kunnen gaan besteden." Een hoofd van een lagere school, die we deze opmerking van de heer Visser voorlegden, gaf het volgende commen taar: „Uit deze opmerking blijkt wel, dat de heer Visser niet in het onder wijs werkt. Van de didactiek voor het lager onderwijs weet hij niets, hoeft hij ook niets te weten ik weet niets van de methodes van de politie. Ik ben de heer Visser dankbaar voor de folders, die we gekregen hebben, maar daaraan heb je voor het onder wijs eigenlijk niets. Het is niet moge lijk om kinderen les te geven uit een RENSWOUDE. De Gereformeerde Vrouwenvereniging „Zonder strijd geen kroon" hoopt maandagavond om 8 uur te vergaderen in het gebouw achter de Gereformeerde Kerk. Als onderwerp zal een schets uit „De Gereformeerde Vrouw" worden behan deld, die door mevrouw D. Vermeulen- Van Bentum wordt ingeleid. ww .- - migs s VEENENDAAL Geboren: Gijs- bert, z.v. B. Rebel en C. van der Poel; Johannes Martinus Gerardus, z.v. J. H. G. van Haarlem en R. A. M. Barten; Cornelis, zv. R. Simonsz en D. J. van de Heetkamp; Hendrikus, z.v. J. van de Pol en M. Scholtus; Katinka Miranda Maria, d.v. A. J. M. Haggen- burg en G. T. J. M. van Wegen; Evert Gerrit, z.v. J. van Koten en G. A van Voorst; Ronnie, z.v. T. van den Boven- kamp en A. C. van Leth (geboren te Rhenen); Francina Hermina, d.v. J. H. Meijers en H. F. Voskuil (geboren te Rhenen Ondertrouwd: K. J. Versteeg en O. J. A. M. Burgers. Getrouwd: W. van Gent en A. H. v. d. Bosch. Overleden: J. Stoffer 84 jr., geh.ge- weest: H. A. van Manen; W. G. Leeu wenkamp 59 jr., echtgenoot v. H. Wen- sink. TILBURG Het is nu wel zeker dat de 68-jarige bouwvakarbeider J. van de Mierde uit Tilburg een gewelddadige dood is gestorven. De sectieresultaten hebben aangetoond dat de beschadiging van de schedel uitsluitend het gevolg kan zijn van het met een hard voorwerp toebrengen van een aantal slagen. De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen. Positieve aanwijzingen in eni ge richting zijn er nog niet. De man werd niet beroofd. Een archiefopname van brigadier C. A. Visser bij hel uitreiken van verkeers- diploma's op een van de Veenendaalse scholen. ELST/RHENEN. De burgerper soneelsvereniging van het Luchtmacht depot DEBM te Eist organiseert op vrijdag 3 februari in hotel-restaurant „De Stichtse Oever" te Rhenen een ge kostumeerd bal voor al haar leden. Aan dit bal-masqué zijn prachtige prij zen verbonden. Gelet op het specifieke karakter van deze avond heeft het be stuur van de personeelsvereniging ge meend het gekostumeerd en gemas kerd zijn, verplicht te moeten stellen. Aan het bal, waar de carnavalssfeer zeker te proeven zal zijn, wordt mede werking verleend door een dansorkest. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders hebben de ongeveer 375 Veenendaalse winkeliers een brief gezonden waarin zij de mening van de win keliers vragen over de woensdagmiddagsluiting. Een bepaalde groep winke liers zou de thans verplichte sluiting op woensdag na 13.00 uur graag ver plaatst zien naar de maandagmorgen tot 13.00 uur. Met deze enquête willen burgemeester en wethouders eens polsen hoe de me ningen hierover bij de winkeliers liggen. De woensdagmiddagsluiting berust op een gemeentelijke verordening en in dien er dus een wijziging naar de maandagmorgen zou plaats vinden zou uiteraard ook de raad weer hierover moeten beslissen. boekje, dat de oude regels behandelt en daarnaast een folder te geven, waarin een hoop dingen heel anders staan. Bovendien staan bijvoorbeeld on der de borden de officiële aanduidingen uit dew et. Dat is taal die het kind niet begrijpt. Overigens red ik me wel. Ik heb sten cils gemaakt, die voor het onderwijs in de nieuwe regels gebruikt kunnen wor den, maar dat blijft een hulpmiddel. En goede leermiddelen zijn heel belang rijk voor een goede training, vooral om dat we „vogels van diverse pluimage" in de klas hebben snel en langzamer lerende kinderen. APPINGEDAM Direct al bij het be gin van zijn vijf weken durende ver kiezingstournee heeft de landelijke lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, drs. J. >1. den Uyl (ex-niinis- Mer van Economische Zaken) het weer moeilijk gehad met een „olie kwestie". liet experiment met de verkiezingska ravaan, l>estaunde uit één autobus, zes volgbusjes en enige particuliere wagens, dreigde na een vlotte start in het Drentse Roden, en onderweg naar Appingedam. in de stad Groningen, al te mislukken. Door een onvoorzich tigheid van de buschauffeur stootte de brandstoftank, gevuld met dieselolie, lek en besmeurde het wegdek van de- Groningse straten. De daarop volgende reparatie had een vertraging in het programma van 1 y2 uur tengevolge, maar toen de kara vaan goed en wel weer de stad wilde verlaten, kwam de politie hier tij delijk een stokje voor steken. De buschauffeur moest gehoord worden in verband met enige ongelukken die zich in het oliespoor van de P.v.d.A.- bus hadden voorgedaan. Ook de aanwezigheid van oud-minister van Justitie, Samkalden, die samen met andere kopstukken van de PvdA, zoals oud-minister Vondeling en oud staatssecretaris Van de Stoel, lijst- aavoerder Den Uyl vergezelden, kon hier weinig aan veranderen. Een deel van het programma voor Ap pingedam kwam zo te vervallen De oud-minister van Financiën. dr. Vondeling, nam het gedwongen opont houd te baat om een onvoorziene huis- aan-huis-actie in te lassen. Met een: „Ik ben Vondeling van de PvdA", werkte hij vol animo enige huizenrij en af. In zijn rede in Appingedam eiste Den Uyl onder meer onmiddellijk optre den van de regering tegen de groei ende werkloosheid. Speciaal voor het noorden des lands zou een aantal spoedmaatregelen moeten worden ge nomen, vond hij. De oud-minister be riep zich bij zijn scherpe kritiek op het kabinet-Zijlstra („het is niet te dulden dat deze interim-regering de werkloosheid laat toenemen zonder enige maatregel te nemen") ook op de kritiek die het CNV in het orgaan „De Gids" in gelijke zin heeft geuit. Heden, donderdag VEENENDAAL Kantine Brandweerkazerne 19.30 uur: Raadsvergadering. Hotel De Korenbeurs 19.30 uur: Lezing Omzwervingen" voor CPB. SCHERPENZEEL Philaletes 19.30 uur: Feestavond CNV, opvoering toneelstuk ,,'n Wespennest". OPHEUSDEN Gebouw „Eltheto": 7.30 uur Lezing door de heer J. den Hartog voor de plaatselijke kerkelijke vereniging over het onderwerp: „Het grondbezit van de kerk in Opheusden BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De- rek Flint". Morgen, vrijdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw Eikenlaan, 20 uur: Feestavond Aug. Stenman. AMERONGEN Dorpshuis 20 uur: Ledenvergadering DVSA. SCHERPENZEEL Marktzicht 20 uur: Ledenvergadering en contactavond gymn. ver. DOTO. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal. 19.30 u. De- rek Flint". VALLEI 12.00 uur!!!! Marktbericht Bameveld 12 januari 1967. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede Aanvoer 817.951 stuks. Handel redelijk. Prijzen (in f per 100 stuks): Eieren van 52/53 gram 9.40 9.77; 56/57 g 10.79— 10.81; 60 61 g 10,79 11,53: 62/63 g 11,10—11,70: 64 65 g 11,32—12,02. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 415.325 stuks. Hrandel redelijk. Eieren van42 48 g 7,99— 9.35; 52/58 g 10.06—11,30; 59/65 11,03 11,83; 66 72 g 12,14 13.46. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 2.050.000 stuks. Handel redelijk. Eieren van 51/58 gram 9.8511,15, kg-prijs 1,931,92; 59/65 g 11,35—12,25, kg-prijs 1,92- 1,88. PLUIM VEEM A R K T BA R N KV ELD Aanvoer ongeveer 18.000 stuks. Han del stroef. Prijzen (in guldens per kg): slachtkippen (lichte) f 0.90—1,15; zware f 1,251.50: slachtkuikens f 1.40 1.55. PUTTEN. Veemarkt. Wegens mond- en klauwzeer geen aanvoer van varkens.

De Vallei | 1967 | | pagina 3