Amerikaan gewond na botsing op de Grebbeberg Dodewaard kampioen in eerste klas district west Veiling Sep ter Tiel Op zwerftocht door- Walcheren en de Kempen Gelukkige initiatieven te Bergeyk Schakers Benoeming Lezing over grondbezit van de kerk Allerhande in Ouwehand verloren Zware schade na botsing Dammen „Opper" Bronk tot voorzitter gekozen Moedercursus in Opheusden Jong Gelre van Barneveld hield vergadering Viskwekerij in Arnhem dicht voor puhliek Zorg over niet verontrustende mond- en klauwzeer Rijdt niet met een glaasje want u bent het haasje. Woonplekken Pionierswerk Voorbeeld N DONDERDAG 12 JANUARI 1967 RHENEN. Het eerste tiental van de Rhenense Schaakclub speelde een competitiewedstrijd tegen Rheden, wel ke wedstrijd een voorlopige uitslag op leverde van 52 in het voordeel van Rheden. Drie partijen moesten worden afgebroken. Eén partij eindigde regle mentair in een Rhedense overwinning wegens het niet opkomen van de tegen stander uit Rhenen. De totale uitslag geeft het volgende beeld: RhedenRhenen 1. A. v. BaarenM. ter Haar i£. 2. G. Fiesler jr.S. v. Dijk afgebr. 3. G. Fiesler sr.n. opgek. 10 regl. 4. J. GerbrandsJ. Verwoert f2. 5. H. LambooiT. v. Dijk afgebr. 6. Th. Horstink—J. Kat Z2—y2. 7. G. v. Wijk—B. v. Doorn 1—0. 8. H. GerbrandsJ. F. Meijer >/2. 9. A. v. EchenJ. Notermans afgebr. 10. W. GastelaarJ. H. Platte 10. RHENEN Gisterochtend nam de Zwollenaar B. J. A. de bocht bovenaan de Rijnstraat - hoek Fred. v.d. Paltshof bte ruim, waardoor hij in botsing kwam met de van rechts komende automobi list L. P. uit Rhenen. Beide auto's wer den flink beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich hier niet voor. RHENEN De heer J. A. Zouten dijk is per 1 januari benoemd tot hoofd van de b.l.o.-school, die is verbonden aan huize „Heimerstein" van de André- stichting te Rhenen. RHENEN Gisterochtend om half zes botste de in Heelsum wonende Ameri kaanse sergeant van vliegbasis Soesterberg E. H.. op de Grebbeberg ter hoogte van de militaire begraafplaats met zijn sportwagen tegen een boom. Hij moest zwaar gewond worden overgebracht naar het Wageningse ziekenhuis. Zijn auto was geheel vernield en moest worden weggesleept. Vermoedelijk is hy in een slip geraakt door een glad weggedeelte of zijn snelheid was te hoog. Omtrent de juiste toedracht van dit verkeersongeval tast de politie nog in het duister. OPHEUSDEN De heer J. den Har- tog uit Opheusden houdt vanavond een lezing voor de plaatselijke kerkelijke vereniging het onderwerp „Het grondbezi le kerk ln Opheusden". De lezing gehouden in gebouw „Eltheto" .egint om half acht pre cies. De heer Den Hartog heeft in de loop der jaren een diepgaande studie ge maakt van de historie van -de Betuwse kerken. Met name de kerk in Opheus den schijnt nogal een interessant verle den te hebben, zodat een groot aantal belangstellenden wordt verwacht. Ook niet-leden van de kerkelijke vereniging zijn van harte welkom. WAGENINGEN In 't district West van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond is OODBC 1 uit Dodewaard over tuigend kampioen geworden in de eerste klasse. De dammers uit Dodewaard heb ben een voorsprong van drie punten op het Edese EDV 1, een team dat een eervolle tweede plaats inneemt, en ge volgd wordt door het Scherpenzeelse SDV, dat een achterstand van maar liefst vier punten heeft. De volledige stand in deze afdeling: 1. OODBC 1 (Dodewaard) 9 9 0 0 117-63 18 OPHEUSDEN/KESTEREN De postcommandant in de gemeente Kes- teren, opperwachtmeester M. J. Bronk is onlangs benoemd tot voorzitter van de afdeling Over-Betuwe van de Bond van Christelijke Politieambtenaren. De heer Bronk was voor zijn benoeming reeds enkele jaren secretaris van de afdeling. Hij volgt de voormalig commandant van de groep Valburg, adjudant De Heer in diens functie van voorzitter op. Adjudant De Heer ging enige tijd geleden met pensioen. Het Emu-vrouwtje in Ouwehands Die renpark heeft voor de zoveelste maal de „legkoorts". Tot nog toe zijn er zes kolossale eieren gelegd. Ze worden nog niet gebroed, maar dat zal niet lang meer duren. Elk jaar omstreeks janu ari legt de Emu een groot aantal ei eren, soms wel veertien tot vijftien stuks. Het zijn fantastische exemplaren van ongeveer 700 gram per stuk. Tot in de verste uithoeken van de ren worden de eieren gedeponeerd. De oppassers kunnen iedere dag rapen. Ze worden verzameld in een nest, waarboven een lamp brandt. Voor de Emu-haan breekt een drukke tijd aan, want hij té het die moet broe den, het vrouwtje kijkt nergens meer naar om, wanneer zij de eieren heeft gelegd. De haan zit 58 dagen op het nest en valt dan 7 tot 8 kg in gewicht af. Niet alle Emu-eieren leveren „re sultaat" op. Toch is het in Ouwehands Dierenpark al enkele malen voorgeko men, dat er welgeschapen jonge Emu's uit opgroeiden. 2. EDV 1 (Ede) 9 7 1 1 113-67 15 3. SDV 1 (Scherpenzeel) 9 4 3 2 100-80 11 4. DVV 1 (Voorthuizen) 9 4 3 2 98-82 11 5. VTD 1 (Tiel) 9 3 4 2 93-87 10 6. DEZ1 (Ochten) 9 3 2 4 91-89 8 7. RDV 1 (Rhenen) 8 2 2 4 88-77 6 8. Slagvaardig 1 (Wamel) 8 2 2 4 74-86 6 9. DES 1 (Lunteren) 7 2 14 62-78 5 10. VRD 1 (Renkum) 6 0 0 6 39-81 0 11. BDV 2 (Bennekom) 8 0 1 7 42-114 0 BDV 2 twee winstpunten in minde ring. In de tweede klasse gaat het Edese DWS schijnbaar onbedreigd aan kop, ge volgd door DLC 1 uit Druten, dat tegen een achterstand van vier punten aan kijkt, maar één wedstrijd minder ge speeld heeft. 1. DWS 2 (Ede) 9 7 1 1 104-76 15 2. DLC 1 (Druten) 8 6 1 1 91-69 11 3. GSZ 1 (Resteren) 8 5 0 3 80-80 10 4. WSDV 2 (Wageningen) 6 3 12 69-51 7 5. DEZ 2 (Ochten) 7 3 13 71-69 7 6. WSDV 3 (Wageningen) 8 2 3 3 79-81 7 7. EDV 2 (Ede) 5 2 0 3 47-51 4 8. BDSV 1 (Barneveld) 7 2 0 5 66-74 4 9. DJZ 1 (Slijk Ewijk) 7 115 56-84 3 10. DVV 2 (Voorthuizen) 7 10 6 57-83 2 DLC 1 twee winstpunten in minde ring. In de derde klasse staat het tweede team van DES uit Lunteren aan kop, waarbij opgemerkt dient te worden, dat het maar liefst drie wedstrijden meer heeft gspeeld dan het Tielse VTD 2. SDV 2 uit Scherpenzeel staat in de mid denmoot en het Ederveense DCE 1 staat op de één na onderste plaats. De stand: 1. DES 2 (Lunteren) 5 5 0 0 60-40 10 ,2. VTD 2 (Tiel) 2 2 0 0 34- 6 4 3. BDSV 2 (Barneveld) 4 2 0 2 42-38 4 4. SDV 2 (Scherpenzeel) 5 2 0 3 50-50 4 5. Ons Genoegen 1 (Harskamp) 5 2 0 3 44-56 4 6. DCE 1 (Ederveen) 6 2 0 4 51-59 4 7. DJZ 2 (Slijk Ewijk) 5 10 4 35-65 2 Veilbericht van de Tielse Veiling Septer van woensdag 11 januari 1967. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/0pw 70/75 65/70 60/65 Enkele binderzoet x Cox Orange k.l 70—78 67—70 58—62 46—50 x Cox Orange k.2 69—76 62—68 52—60 42—49 x Golden Delicious k.l 52—59 50—54 x Golden Delicious k.2 50—57 47—53 34—47 31—39 x Góudreinet k.l 34—37 x Góudreinet k.2 23—36 25—29 23—27 Jasappel x Jonathan k.l 28—31 30—33 28—30 x Jonathan k.2 28—30 23—27 22—26 Jonathan verpakt k.l 31—33 27—29 55 60 1 49—52 2 30—34 23—30 41—55 34—37 41—46 45- Laxton Superbe k.2 Laxton Sup. verp. k.l Laxton Sup. verp. k.2 Winston k.l Winston k.2 Fabrieksfruit blank per 100 kg f 20.40; rood 26—28 24—34 36—38 43—45 28—30 23—26 17,50: zoet f 11,20 Peren Brederode Comtesse de Paris k.2 Conference Giezewildeman St.-Remy Winterjannen IJsbouten Perenkroet per 100 kg f 3,20 47—54 39 25—27 22—24 28- 60—64 29- 39—42 30—37 40—49 23—37. 15—30 Groenten: boerenkool 2931; koolraap 911; prei 1840, 1523; spruiten 5860, 30—47; sjalotten 2931; wortelen 1619. x Is hoófdaanvoer Alles in centen jjer kg tenzij anders vermeld OPHEUSDEN Het Groene Kruis te Oplieuwlen start zeer binnenkort, waar schijnlijk eind januari, met een zoge naamde moedercursus. De cursus, die wordt gegeven door de plaatselijke wijkverpleegster zuster De Winter, vindt plaats in 't Groene-Krulsgebouw. bouw. Het ligt in de bedoeling de lessen eenmaal per week des avonds te doen plaats vinden. Men maakte ons er nog op attent, dat de cursus niet alleen be stemd is voor aanstaande moeders, maar dat ook bijvoorbeeld jonggehuw den veel plèzier van déze moedercur sus kunnen hebben. Belangstellenden kunnen zich melden bij de wijkver pleegster. De kosten, die aan de cur sus verbonden zijn, zijn zeer gering. BARNEVELD Onder leiding van de heer G. v. d. Lagemaat kwam de afdeling Barneveld van .Jong Gelre woensdagavond in vergadering bijeen in een der gebouwen van de Coöpera tie. Deze avond werden tevens de jaar verslagen behandeld. De feestavond in het Concertgebouw is gepland op 11 maart. Zowel het financieel verslag van de penningmeesteres, mej. E. Kas, als van de penningmeester, de heer G. Bloe mendal, getuigde van een zeer goede fi nanciële positie van de afdelingen. In het bestuur van de meisjesafdeling zit ten behalve mej. E. Kas de dames A. v. d. Broek, presidente, R. Pater en mej. R. Noorlander. In plaats van de heer G. v. d. Hud- ding werd tot bestuurslid gekozen de heer H. v. d. Lee. Bij de dames waren twee vacatures door aftreden van mej. M. van Diermen en E. van Ee. Geko- n/df werd mej. R. Noorlander. In de andere vacature wordt op de volgende vergadering beslist. Na afhandeling van deze huishoude lijke zaken werd de vergadering in vijf discussiegroepen verdeeld, die de vol gende vragen te beantwoorden kregen: 1. Hoe denk je over provo's? 2. Hoe denk je over oecumene? 3. Wat denk je van de toenemende werkloosheid? 4. Ben je voor of tegen rassendiscrimina tie en waarom? Nadat de verschillende rapporteurs hierover het oordeel van de groep had den weergegeven ontspon zich een druk ke gedachtenwisseling. ARNHEM De viskwekerij van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij te Arnhem, die jaarlijks onge veer 20.000 bezoekers trok, behoort thans niet meer tot de toeristische at tracties van de Gelderse hoofstad. De directie van de Heidemaatschappij heeft namelijk besloten de afzet van forellen in andere handen te geven en van die zijde voelt men er niet voor publiek toe te laten. Wel blijft de Hei- demij. zelf forellen kweken elders in het land, te weten ln Vaassen en te Gulpen in Limburg. ARNHEM De Gelderse Maatschap pij van Landbouw maakt melding van ernstige ongerustheid onder de varkens houders over de maatregelen die enige landen hebben genomen tegen de Ne derlandse vee- en vleesinvoer. Deze landen deden dit naar aanleiding van nieuwe mond- en klauwzeergevallen, die zich in de afgelopen twee weken in Oost-Nederland hebben voorgedaan. De maatregelen kwamen zeer onverwacht, aldus de Gelderse Mij., want de mond en klauw zeersituatie op zichzelf is be paald niet verontrustend: het aantal gevallen is beperkt, de vee-artsenijkun dige dienst gaat bij de bestrijding zeer effectief te werk. De Gelderse Mij vertelt verder dat volgens de laatste berichten alle varkens in een bufferzone langs de Duitse grens, van Coevorden tot de Rijn, verplicht zullen worden ingeënt. Nu zich ook in de provincie Gelderland een enkel geval (te Scherpenzeel, zoals gisteren gemeld) heeft voorgedaan, raadt het hoofdbe stuur de varkensfokkers, wier bedrijven buiten die bufferzone zijn gelegen, aan, hun varkens vrijwillig voorbehoedend te doen enten met het vaccin o i Virus van dit type veroorzaakt op het ogen blik de ziekte. Vorig jaar toen het c-vi- rus het kwaad stichtte, hebben veel Gel derse varkensfokkers hun dieren al vrij willig voorbehoedend laten enten met het vaccin van dat type. Het ministerie van Landbouw vertel de dat verplichte entingen in een zo ne langs de grens nog slechts „voor werp van overweging" zijn. Het totale aantal gevallen van mond en klauwzeer, dat zich in ons land heeft voorgedaan sinds rond de jaarwisseling de eerste gevallen gemeld werden, be draagt tot en met 9 januari 40. Op 5 januari waren er drie nieuwe gevallen, op 6 januari 2. op 7 januari 4, op 8 ja nuari 4. op 9 januari 3. Avontuurlijk is het, in een vreemde streek vertoevend en verlangend die te leren kennen, van landschap tot landschap te dwalen, van dorp tot dorp te gaan, de heekjes te volgen in hun grillige loop vol lussen en kronkels. Zwervend door De Kempen vroegen wij ons telkens af: Hoe zal het volgend landschap zijn, zijn houw, zijn kleuren in de zon, bij regen, hij ochtend en 's avonds? Zal het dorp welks torenspits wij aan de verre kim al zagen, een marktpleintje uit de Bourgondische cultuur periode bezitten? En zullen wij daar een kerkje vinden in de levendige Braitbantse gotiek? Zal er een waterrad wentelen in een bruisende heek? Welke karakteristieke planten zullen wij vinden? Van het hoogste punt van Brabant, de heide tussen Luyksgestel en Pos tel nabij de Blauwe Kei verschei dene plaatsnamen in De Meierij, waarvan De Kempen een kwartier vormen eindigen op -gestel d.i. geest-lo, een op hoge zandgrond ge legen bos van dat hoogste punt (40 m.) uit reden wij naar het mooiste dorp van de Acht Zalighe den, acht dorpen wier namen eindi gen op -sel, namelijk Eersel met zijn door lindebomen beschaduwd langgerekt marktplein, een brede al lee met oude gevels, 't Was een ge not onder de bomen op een caféter rasje te zitten langs het harmoni sche sfeervolle plein. Bij het wandelen in de dalen van de Beerze en de Keersop bewees onze flora goede diensten om de planten te determineren. Wij vonden het geurige wintergroen en een schat van andere planten: wespen orchis, tandzaad. zonnedauw, wolfs- poot, zwarte toorts, gentiaan, cicho rei. Uiteraard was het te laat in het seizoen om de weilanden gekleurd te zien door de gele primula's, maar wel prijkten de herfsttijlozen met hun bleeklilabloemen; hun bladeren en vruchten verschijnen eerst in de lente. Halverwege Luyksgestel-Eersel ligt Bergeyk, waar veel aan archeo logisch onderzoek gedaan is, vooral door de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Jaren 3. Toren te Dinzel, tweede helft van de 15de eeuw. Markant zijn de haakse steunberen. De bijbehoren de kerk werd in 1927 gesloopt. O geleden werden daar al urnenvelden gevonden, vertelt P. N. Panken in zijn rijke boek, dat allerlei histori sche en folkloristische gegevens be vat en hoewel oud, nog steeds le zenswaard is. De vondsten uit de vijftiger- en zestiger jaren zijn rijk. Tienduizend jaar voor onze jaar telling, na de laatste ijstijd, toen De Kempen nog een toendra- en steppe landschap vormden, werd de streek bij Bergeyk reeds bewoond, zij het tijdelijk. De mensen jaagden op ren dieren, herten, beren, wolven, vos sen, dassen en steenbokken en leef den voorts van boom- en struik vruchten. Hun stenen werktuigen zo als huidenkrabbers, klingen, schrab bers, stekers, pijlspitsen, priemen en beitels, in de bodem gevonden, be wijzen hun aanwezigheid. Toen het klimaat milder werd en naast de berken andere bomen ver schenen, zoals dennen, hazelaars, iepen, eiken, essen en linden, kwa men andere dieren: edelherten, ree- en, everzwijnen, bevers en otters. Ook uit die tijd zijn nabij Bergeyk werktuigen gevonden. Dwars door Bergeyk stroomt de Keersop, waar langs aan de oostzijde een lage heu- velrij loopt. Hierop woonden omstreeks 3000 jaar vóór Christus mensen. Meer naar Eersel vonden wij het Honger- dal, een rijke vindplaats vah stenen werktuigen. In 1956 werd in het Beerzedal een belangrijke vondst gedaan: een „smederij", een werkplaats van een „smid" die werktuigen uit steen voor zijn stamgenoten Ver vaardigde. Langzamerhand maakten de no maden plaats voor vaste bewoners, die gewassen gingen verbouwen, huis dieren temden en linnen en wol weef den. De eerste woonplekken ontston den. de oudste de Hoge Berk. waar prachtige speerpunten en een gaaf oogstmes ontdekt werden. Het was ons vreemd te moede in de stilte der bossen grafheuvels te vinden, rustplaatsen van mensen uit de jonge steentijd 3000-2000 jaar vóór Christus. Merkwaardig was de vondst van een 20-tal kistengraven, die véél recenter zijn namelijk uit de 14de eeuw na Chr., toen in Ber geyk 400 mensen aan de pest stier ven. Het verbranden van doden ont stond in de bronstijd. Beenderresten werden bijgezet in een aarden pot. Bij de Eerselse dijk ligt een geres- taueerde grafheuvel met dergelijke crematiesporen: een hoofdgraf. een bijgraf en een vijftal bijzettingen. Om die heuvel ligt een herstelde praalkrans. Men voorzag zulke heu vels namelijk van een randconstruc- tie, waardoor praalkransheuvels en pallisadenheuvels met ringsloten en -wallen ontstonden. Aan het eind van de brons- en het aanbreken van de ijzertijd omstreeks 500 jaar vóór Chr. vestigden zich be woners uit Zuid-Duitsland in de Kempen, die de reeds genoemde ur nenvelden achterlieten. Daarna volg den de Eburonen en in de Romeinse tijd de Toxandriërs. Romeinse vond sten zijn er weinig bij Bergeyk ge daan, slechts wat munten en potscher ven. Omstreeks 500 na Chr. trokken de Franken of liever de Merovingers de Kempen binnen, kleine landbou wers met gemengd bedrijf. In 1957 werd aan de weg naar Eersel een rijengrafveld van de Franken terug gevonden. Ruim honderd graven wer den blootgelegd, die zwaarden, spe ren, een umbo (schildknop), veertig stuks aardewerk, een zeldzame pot met afsluitende bovenrand, siera den, bronzen armbanden, kralen snoeren van glaspasta en barnsteen, bronzen gordelbeslag en gespen, 2 gouden hangers, een gouden muntje, een broche van almandine (een geel rood mineraal) belegd met goudfoe lie en ingelegd met edelstenen, een glazen schaaltje, een geprofileerde aardewerken beker, een glazen drinkbeker, een spits- of trechterbe ker zonder voet, olijfgroen van kleur en rijk versierd met glasdraden, be vatten. Bij het zien van die schatten her innerden de kralensnoeren, de bro che en de glazen bekers mij aan de vondsten in het Frankisch grafveld te Rhenen gedaan. De olijfgroene be ker lijkt sprekend in vorm en struc tuur op die in het Streekmuseum te Rhenen. Als een film trokken de perioden uit de prehistorie en de latere ge schiedenis te Bergeyk aan ons gees tesoog voorbij. Maar niet alleen om de bodemvondsten, maar ook om 'n andere reden is Bergeyk belangrijk. Te Luyksgestel zag ik een aankon diging van een te Bergeyk te hou den tentoonstelling over creatieve recreatie. Ik sloeg er aanvankelijk geen acht op omdat zowel het crea tieve als de recreatie mode- en leu- zewoorden van onze tijd zijn. Maar toen ik een fraai verzorgd vouwblad van de Stichting Werkgemeenschap pen Bergeyk in handen kreeg, ont waakten mijn belangstelling en be wondering. Ik las dat die Stichting de gemeente Bergeyk een recreatie plan had aangeboden, dat rekening houdt met de mogelijkheden die het dorp en het omliggende landschap bieden. De snel toenemende bevolking van O 1. Marktplein te Eersel, het mooiste dorp van de Acht Zaligheden. De foto geeft maar weinig weer van de sfeer die op het plein heerst. Eindhoven met zijn voorsteden, die volgens verwachting binnen afzien bare tijd vijf- a zeshonderdduizend mensen zullen tellen en in het alge meen de toenemende bevolking van ons land en nog algemener: van Europa, zullen Bergeyk en het ge hele Kempenland met zijn boeiende landschappen en wandelmogelijkhe den steeds meer een functie bij de recreatie van de stedelingen geven. De tentoonstelling maakte dit dui delijk door grote plattegronden en een maquette. Het plan omvat in 't centrum van het dorp een groen strook aan te leggen met o.a. een Thijsse's hof, waar de planten van de Kempen een plaats zullen krij gen. Voorts een gebouw voor muziek beoefening, een voor wisselende ten toonstellingen en lezingen, een streekmuseum, een kinderboerderij, een muziektent en nog veel meer. Iets van het grootse plan zagen wij reeds verwerkelijkt op het ten toonstellingsterrein. In de receptie bezichtigen wij fraaie foto's van de Kempen en bovenal de prachtige bo demvondsten. Op een hectarengroot gazon, ver sierd met beelden van moderne Ne derlandse beeldhouwers was een groep jongelui aan het musiceren en in de paviljoens voor beeldende ma nuele .expressie. creatief werken met textiel, verbale expressie, creatief spel en creatief-muzikaal werk, crea tief inrichten van kamers en in de Robinsontuin waren kleine en grote kinderen bezig met tekenen, schilde ren, het maken van collages, boetse ren, spelen in de natuur en wat niet al, waarbij ons opviel hoezeer zij vreugdevol, bezield en geconcen- de overtuiging waarmee zij zich zui vert van historische fronten, zoals particulier winstbejag of het troos teloze „help uzelf, zo helpt u God," j| en door de overgave waarmee zij J evolueert naar de gestalte van werk gemeenschap, d.w.z. naar een geor ganiseerd arbeidschap waarin de be langen steeds meer en meer aan de greep van heersers-in-rangorde ont trokken en, open naar de wereld, immer rechtvaardiger gespreid wor den. In, of onderweg naar, de staat van werkgemeenschap ontkomt een on derneming niet meer aan de plicht of „bezetenheid"- om haar houding te bepalen ten aanzien van tal van algemene problemen van samenle ving en om aan de oplossing van de dringendste dezer problemen me de te werken. In de meeste omstan digheden blijkt zij zelfs tot méér dan „meewerken" genoopt, maar behoort zij vóór te gaan, richtingen aan te geven en de kern ter verwe zenlijkingen te verschaffen. Niets, gaat de heer Eino verder, niets, inderdaad, stelt de mens van daag zo onvoorwaardelijk vóór zijn verantwoordelijkheid als de vormge ving aan zijn totaal levensmilieu en de zingeving aan zijn van de ene in de andere dag voortstromende gedragingen. De techniek dreigt, bij ontstentenis van humane beheersing, bestendig zich tussen de mens en zijn wereld te schuiven en hem te vervreemden van zijn ruimte en van het leven dat hem daarin is toebe dacht. Het komt erop aan, het zich immer meer vertechniserende wo nen en werken, rusten en spelen, ge loofwaardig en beminnenswaardig te maken. treerd in hun scheppend werk opgin gen. De tijdelijke paviljoens waren met elkaar verbonden door pergola's of gangen van eenvoudige eternietzui- len, die een fraaie effect gaven. In het vouwblad schreef de publi cist en docent de heer K.-N. Eino een beschouwing met een verrassen de visie op de taak van ondernemin gen, fabrieken en kantoren in de menselijke gemeenschap. Die huizen en fabrieken en kantoren behoeven geen „te dulden onvermijdelijkhe den" te zijn; zij .moeten tekens worden van een goed lot en van le venszin. Ondernemingen vertolken, aldus de schrijver, in hoge mate het ge halte van het maatschappelijk be stel. Zij kunnen fundamenteel daar op inwerken. Precies in die sociale mogelijkheid steekt hun diepere zin of hun enig „recht". Zij mogen èl- les bedenken, aanvatten en tot stand brengen wat bijdraagt tot het geluk van de samenleving. En dat „mo gen" wordt bij enig nadenken al spoedig een superlatieve vorm van „móeten". De eindelijke bestemming van een overneming reikt ontzaglijk veel verder dan het verlenen van econo mische diensten. Het doel van haar bestaan ligt duizendvormig vervlochten in de no den en verzuchtigen, de strevingen en dromen van de gemeenschap. De bereidheid van eén onderne ming, het geluk van de mensen te bevorderen blijkt het duidelijkst uit 2. Kapelletje uit de 15de eeuw te Eerselin 1918 tot raadhuis ver bouwd, in 1957 weer als kapel her steld. De gebrandschilderde ven sters tonen taferelen uit de be vrijding in 1944. O Bedroevend veel verleidt ons om te vrezen dat onze nederzettingen zich tot „cities next to hell," ste den grenzend aan de hel, zouden ont wikkelen, maar wij hebben nog alle kans om er de paradijzen van te ma ken waarop we recht hebben. Alles wijst erop dat dit allemaal het leefbaar maken van steden en dor pen en het zinvol doen beleven van de vrije tijd binnen onze reikwijd te valt. het kan veroverd worden mede met de stuwing van zichzelf overstijgende ondernemingen. Het licht van Eino's optimistische gedachten, door ons kort samenge vat, zal sommigen verblinden. An deren zullen er door verontrust wor den. Zij die menen dat Eino's idee- en utopistisch zijn mogen bedenken dat zaken als sociale voorzieningen, gezondheidszorg, de verkorte werk dag en -week, een menswaardig loon, dingen die ons normaal en vertrouwd voorkomen, eertijds ook als illusies werden beschouwd, als hersenschim men zelfs. Eino's woorden moeten ons en bovenal hen die in industrie plaatsen ondernemingen leiden of erin werken, wakker schudden en tot een ontwaken brengen verf hoop op een nieuwe blijdere wereld. Moge bij Bergyk de victorie be ginnen! Luyksgestel, augustus 1966 D. Philips De weersomstandigheden zijn van die aard, dat we zo weinig mogelijk buiten komen. Toch zou ik u willen aanraden, als het weer het toelaat, nu een fikse boswandeling te ondernemen om de win ter daarbuiten aan het werk te zien. Terwijl ik dit „praatje" neerschrijf heeft een dichte, witachtige nevel alle voorwerpen in de vrije natuur nog on zichtbaarder gemaakt dan de dikste duisternis. In onze omgeving, zo rijk aan bossen, heuvelen en dalen, is het een mooie belevenis de toverpracht te aanschouwen. Overal om ons heen kan men rijkelijk vari het schone winter- schouwspel genieten. Vanaf een hoogte, bijv. Wielingshervel, overziet men een tafereel, dat ons bijna zou doen vermoeden, dat de afgelopen nacht een der duizend en een Oosterse verhalen was, waarin de rijke verbeeldingskracht de fabelachtige schoonheden bijeen bracht, waaruit steeds een fijne waar neming van moeder natuur spreekt. Al de miljoenen twijgjes van de bos sen zijn met een zacht wit overtrokken, de nachtelijke nevel verdichtte tot rijm in de kronen der bomen. Op een wan deling door het bos zult u het beleven, dat zich enige gevederde vrienden tot vlak boven uw hoofd neerlaten op een tak van een boom en tegelijkertijd wordt men overdekt met een regen van zeer vergankelijke juwelen, die van de takken en twijgjes fvallen. Daar, vóór u, strekken zich de met een schitterend sneeuwkleed overdekte weiden uit, begrensd door het bos, waar van de donkere stammen uit de witte vlakte omhoog rijzen en naar boven toe weer in de zuiver witte takken over gaan. De bossen in onze naaste omgeving, met zulk een als uit diamanten geweven kleed getooid, zijn de feesttooi van de winter. Voor de echte natuurliefhebber (ster) is het een fabelachtige schoon heid. Het is alsof de winter de kristalli satie te baat heeft genomen om op deze wijze het scheppingsvermogen der Len te na te bootsen. Het valt zelfs voor hem, die ook in de winter de verschil lende bomen kan herkennen, hier en daar moeilijk om zijn oude bekenden in dit met juwelen bezaaide kleed te her kennen. De eiken verrader zich door hun bochtige takken, waarvan de talloze dunne twijgen door de ijskristallen aan zienlijk zijn verdikt en hierdoor nu zo dicht opeengedrongen zijn, dat het ge heel een wolkachtig aanzien geeft. Ziet de sparren en dennen! Door de dikke en dichte sneeuwkristallenhaag buigen de nu nog zwaardere takken lager dan an ders naar beneden en zijn ze niet volko men in een zuiver ornament veranderd Vrijdagmorgen, in de bus. hoorde ik een dame uitroepen: „O, wat zijn die bomen nu mooi, 't lijkt op een sprook je". En zo is het inderdaad! Men wordt niet moe om het sierlijke juwelierswerk van de winter in bomen, heesters en struiken te bewonderen en daarbij was de nachtelijke luchtstroming er de oor zaak van dat de slanke, dorre halmen van de hogere bosgrassen, die daar te gen de taluds staan, met lange kristal len bezet werden, zodat ze letterlijk ge lijken op uit briljanten vervaardigde kammen. Is de winter geheel dood Deze vraag beantwoord ik met een volmondig: „neen, zelfs niet schijndood!" Zoeken en Waarnemen! De voor dood gehouden winter ver bergt nog miljoenen knoppen in haar schoot, die thans in een kristallen wieg je sluimeren, totdat zij door Moeder Natuur worden wakker gekust. Ont waak, kleine slapers! E. A GRIJ8EN - RHENEN t

De Vallei | 1967 | | pagina 5