N.S. leed in 1966 verlies van 75 a 80 miljoen gulden Dit jaar nog in de rode cii diepe ijfers Oude kleren zijn ,in' bij Londense jeugd BEHANDELING VAN KLACHTEN OVER POLITIEOPTREDEN Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? AMRO-spaarders profiteren van de volgende verhoogde rentepercentages: 4V2% 5V2% AMR O BANK Procedure Toch enkele lichtpunten PERSONEELSKOSTEN BIJNA DE HELFT VAN UITGA VEN Nieuwe richtlijnen Minister Zijlstra Geen overheidstaak voor gedupeerden in zaak-Teixeira Akkoord over hulp aan Suriname Negen gewonden bij busongeluk Aantal ongelukken op overwegen bleef even groot ROMMELMARKT LEVERT BEWIJS: GEKORTWIEKT Nummer van Look vliegt weg AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK „Cel i baat kwestie" van agenda af Rijkspolit ie regelt beruchte overweg in Rijksweg 2 MEER EFFICIENCY INVESTERINGSPLAN 0 Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven hebben een telegram gezonden aan de voorzitter van de Eer ste amer, dr. ir. .P Mazure, waarin zij dank zeggen voor de bloemenhulde, die zij bij hun huwelijk namens beide Kamers der Staten-Generaal hebben ontvangen. Bisschoppen vragen concilieraad DONDERDAG 12 JANUARI 1967 UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van 75 k 80 miljoen gulden. De sterke toeneming van dit verlies (in 1965 nog 21 miljoen gulden) wordt voornamelijk verklaard door de sterk ge stegen personeelskosten (15 procent), die op het totaal van de uitgaven thans de 50 procent dicht naderen. Uitzicht op verbetering op korte termijn bestaat er niet. Verwacht wordt zelfs, dat het verlies dit jaar enkele tientallen miljoe nen guldens groter zal zijn. Dit sombere beeld heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwe gen, ir. J. Lohmann, gistermiddag geschetst in zijn traditionele nieuwjaars rede voor de pers. Er is overleg gaande met de overheid over de financiële situatie van het spoorwegbedrijf. Enkele onzekere factoren zijn daarbij in het geding, zoals bijv. het investeringsvolume, dat de N.S. zich dit jaar en de daarop volgende jaren kan permitteren. Noodgedwongen zal dat een beperkt volume moeten zijn. De totale kosten van de N.S. zijn vorig jaar met tien procent teogenomen, de ontvangsten slechts met een procent. Ook de afschryvingen en renten waren aan merkelijk hoger, namelyk 11 en 25 procent. De ontvangsten werden nadelig be ïnvloed door het teruglopen van het goederenvervoer: van 27.8 miljoen ton tot 25.3 miljoen ton. Het kolenvervoer daalde met maar liefst 1.3 miljoen ton ofte wel 12 procent. De ontvangsten in het goederenvervoer waren 4,5 procent lager dan In 1965. De opbrengsten uit het reizigersvervoer waren door de hogere tarie ven vijf procent hoger. Het aantal vervoerde reizigers liep iets terug, onder in vloed van het vergrote autobezit. Ondanks het zëer ongunstige finan ciële resultaat en de teleurstellende vervoerontwikkeling, kon ir. Lohmann ook enkele gunstige ontwikkelingen sig naleren. In het korte-afstandsvervoer, vooral in de Randstad, is de rail bezig zich te herstellen van de teruggang, die daar in vergelijking met andere de len van het land was opgetreden. Dit is, volgens ir. Lohmann mede te dan ken aan de nieuwe voorstadstations in de Randstad. Opvallens in de lange afstand is de grote belangstelling voor een snelle lan- ge-afstandstrein, als de Randstadexpres van Groningen/Leeuwarden naar Den Haag en omgekeerd. De N-S. hebben deze trein aanzienlijk moeten verster ken om het zitplaatsaanbod f in even wicht te houden. Sinds 1964 steeg de bezetting met ruim de helft. Het binnen landse luchtnet heeft deze snelle ver binding niet nadelig beïnvloed. De Nederlandse Spoorwegen doen wat mogelijk is om de kosten te druk ken. Ook in 1966 heeft het streven naar efficiency weer vruchten afgeworpen. Men slaagt er nu al een aantal ja ren in het werk jaarlijks met 500 man minder te doen. Dat is ook de planning van de N.S voor de komende jaren. De afvloeiing levert geen moeilijkhe den op, want er is sprake van een natuurlijk verloop. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Zijlstra (Fi nanciën) ziet op dit ogenblik geen taak voor de staat om in de zaak-Teixeira de Mattos de bijzonder gedupeerden te gemoet te komen. Hij zei dit gister avond in de Tweede Kamer bij het de bat over de begroting van Financiën, op vragen van drs. Peschar (PvdA). De bewindsman voelde niet voor het systeem van deposito-verzekering voor banken, waarvan prof. Witteveen (VVD) een betere bescherming van de reke ninghouders verwacht. In de V.S. be staat dit systeem al jaren, maar prof. Zijlstra meende, dat de situatie in dat land niet vergelijkbaar is met die in Nederland. Hij hoopt, dat de verbetering van de wet op het kredietwezen een herhaling van een deb&cle als bij Teixeira de Mattos kan voorkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft woensdag overeenstemming bereikt met minister-president Pengel van Suriname over de Nederlandse deelneming aan liet vijfjarenplan 1967-1972 van dit land. Vice-minister-president Biesheuvel deel de bij de voortgezette behandeling van de begroting betreffende de West in de Tweede Kamer mee, dat Nederland f 240 miljoen beschikbaar heeft gesteld. Dit bedrag is als volgt verdeeld: f 120 miljoen als schenking, f 94 mil joen als lening op speciale voorwaar den en f 24 miljoen als lening tegen marktvoorwaarden. Het vijfjarenplan vormt de eerste fase van het nationale ontwikkelingsplan Suriname. Mr. Biesheuvel hoopt deze week ook een akkoord met de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer Jonckheer, te bereiken over de voortge zette hulpverlening aan de Antillen. DEN HAAG Bij een botsing tussen een bus van de HTM en een vracht auto zijn woensdagmiddag in Den Haag negen personen gewond geraakt, van wie er zeven naar ziekenhuizen moesten worden gebracht. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt. Uit een van de wagens stroomde dieselolie, waardoor het wegdek ter plaatse glad werd. Drie opmerkelijke tendensen signaleer de ir. Lohmann bij het streven naar efficiencyverhoging van de verschillende bedrijfsonderdelen. In de eerste plaats de tendens van de vergroting van de beheersgebieden, voorts de concentra tie van werkzaamheden op knooppun ten en in de derde plaats het in een geheel bezien en doen behandelen van vraagstukken, waarbij dat tot voor kort per afzonderlijk onderdeel gebeurde. Op minstens 30 spoorwegstations blijft de in- en uitgangscontrole ge handhaafd. Het zijn Groningen, Leeu warden, Zwolle, Deventer, Hengelo, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam (alle vier stations), Haarlem, Zaandam, Alk maar, Leiden, Den Haag (Hollands Spoor), Delft, Rotterdam (C.S., Blaak en Zuid), Schiedam, Dordrecht, Eind hoven, Den Bosch, Tilburg, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Maastricht en Heer len. Bestudeerd wordt nog of dit aan tal moet worden uitgebreid tot bijvoor beeld 40. Op de overige spoorwegsta tions wordt de in- en uitgangscontrole zo spoedig mogelijk opgeheven. Het giraal betalen van plaatsbewij zen heeft vorig jaar een omzet opge leverd van drie miljoen gulden. Bin nenkort wordt een proef genomen met voorgedrukte kaartjes, waarop met behulp van een kasregister vracht prijs en datum worden aangebracht. De mogelijkheden voor automatische afgifte van plaatsbewijzen hebben, volgens ir. Lohmann, ook de volle aandacht van de N.S. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft een investeringsplan opgesteld van gemiddeld f 125 miljoen per jaar, waarbij vele projecten wor den getemporiseerd. Dit plan is nog niet goedgekeurd door de raad van commissarissen van de N.S. Het zal worden betrokken in het overleg met de regering. Het investeringsbedrag van f 153 miljoen voor 1966 ontmoette destijds geen bedenkingen, maar bij het opstel len van de ramingen voor dit jaar zijn de N.S. op grote problemen gestuit, aangezien voor grote bedragen moet worden geleend in verband met de gro te spanning tussen het vergoedingsbe drag van het rijk (35 miljoen gulden) en de verliezen. De heer Lohmann betoogde dat de N.S. niet in staat zijn op eigen kracht een financieel evenwicht te bewerkstel ligen. In het overleg met de regering, betreffende de verliessituatie van de N.S. wordt geen bijpassing van het te- IR. J. LOHMANN somber beeld UTRECHT Het aantal doden en lichtgewonden bij ongelukken op spoorwegoverwegen is, volgens pre sident-directeur ir. J. Lohmann van de N.S., in 1966, zonder dat hij exac te cijfers vermeldde, gezakt in ver gelijking met 1965. Het aantal zwaar gewonden is daarentegen wat geste gen, zodat het totaal ongeveer gelijk is gebleven, bij verdere toeneming van het verkeer. Een verdere beveiliging van over wegen hangt, volgens ir. Lohmann, nauw samen met het investerings plan van de Nederlandse Spoorwegen, dat zal worden betrokken in het over leg met de regering. In dat investe ringsplan spelen veiligheidsvoorzie ningen een grote rol. De totale materiële schade bij spoorwegongelukken in het afgelopen jaar kwam op ongeveer tweeëneen half miljoen gulden. Daarvoor is de N.S. niet verzekerd: dat is eigen ri sico. De Spoorwegen zijn wel verze kerd tegen wettelijke aansprakelijk heid. kort gevraagd, maar wegneming van de oorzaken. De N.S. houden vol, dat het bedrijf er heel wat beter zou voorstaan, wanneer de concurrentieverhoudingen met de an dere vervoertechnieken zouden zijn recht getrokken en wanneer bovendien vergoedingen zouden worden ontvangen voor bedrijfseconomisch onrendabele activiteiten, die echter maatschappelijk gezien niet gemist kunnen worden. 0 De rijwielfabriek Veeno te Bedum gaat sluiten. Aan het uit 28 man be staande personeel is ontslag aangezegd. Het personeel heeft het ontslag niet ge accepteerd en daarom zal de ontslag kwestie via het Gewestelijk Arbeidsbu reau geregeld worden. De directie deel de mee, dat het bedrijf niet meer draai ende is te houden wegens gebrek aan geld. (door Granville Watts) LONDEN De tijd is teruggedraaid en plotseling zijn oude kleren „nieuw" op de openlucht-markt in de Londense Portobellostraat. Een plaats zoals deze vindt men nergens. Wie deze in het eens deftige maar nu vervallen Londense Notting Hill district gelegen straat, die bijna vijf km lang is betreedt, neemt afscheid van de werkelijkheid. Engelse tiener meisjes kopen er voor acht pond sterling de opgelapte korte bontmantels, die hun opoes 50 jaar geleden hebben weggedaan omdat ze uit de mode waren en jonge mannen betalen een pond voor gehavende rode militaire tunieken de afleggertjes van gardesoldaten zoals die, welke Buckingham Palace bewaken. Het „nieuwste" en „meest in" zijn capes van politieagenten de soort dingen, die je in oude Sherlock-Hol- mes-films placht te zien. „Politiecapes gaan weg als oven- verse koeken. We kunnen er niet ge noeg van krijgen," zei een van de standhouders. De capes worden zowel door jon gens als door meisjes gedragen. Een 18-jarige jongen liep midden in de straat in een purperen tuniek van de Schotse garde. Hij had er een speldje op gestoken met de woorden: „Doe de vruchtbaarheidsri ten herleven." Deze jongelui vernietigen de eer bied voor sommige van de „heilige huisjes" van de Britse geschiedenis het leger, het empire en het Vic toriaanse puritanisme. Maar boven dien schijnen zij echt leuk te vinden wat zij dragen. Misschien als een reactie op de moderniteit en het ruimtetijdperk keren zij terug tot de pauwepraal van het verleden. Op de rommelmarkt van de Porto^ bellostraat schijnt alles verhandel baar te zijn, als het maar oud is. Oude brandweerhelmen brengen 35 shilling op, Egyptische fezzen gaan weg voor twaalf shilling en oude dophoeden voor 15. Tussen de stalletjes met oude kle ren vindt men er, die echte antiqui teiten en schilderijen verkopen. Ook in oude pistolen, zwaarden en bajo netten worden goede zaken gedaan. Eén stal dreef een levendige han del in Duitse militaire uniformen, helmen en onderscheidingstekens. De uniform van een officier van de Duitse Luftwaffe uit de Tweede We reldoorlog moest 15 pond sterling kosten. „Dit soort dingen wordt hoofdzakelijk gekocht door oudere verzamelaars, maar we krijgen heel wat jongelui, die IJzeren Kruisen en zulke dingen willen hebben," zei de standhouder. 0 Met de levensverzekeringsmaat schappij „Utrecht" onderhandelt de KEMA te Arnhem over de aankoop van een acht hectare groot terrein nabij de Rijn en aansluitend op het terrein dat de KEMA ook reeds aan de zuidzijde van de Utrechtseweg bezit. Het nieuwe terrein zal worden bestemd voor toe komstige uitbreidingen. 0 Tussen de besturen van „De Ver enigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven" N.V. te Aerdenhout en uitgeverij „Het Spectrum" N.V. te Utrecht is overeenstemming bereikt over toetre ding van uitgeverij „Het Spectrum" tot het V.N.U.-concern. 0 De ontwikkeling in de Nederlandse bloemisterij heeft zich in de laatste 15 jaar gekenmerkt door een sterke ex pansie. In 1950 bedroeg de totale pro- duktiewaarde ongeveer 63 miljoen gul den, voor 1966 kan dit bedrag op 330 miljoen gulden worden geschat. 0 De bevolking van Zeelajid is in 1966 met 3129 zielen toegenomen wat een recordcijfer is. Terwijl er 31 december 1965 292.268 mensen in Zeeland woonden was dit aantal 31 december 1966 geste gen tot 295.397. Het is van bijzonder be lang, dat het vorig jaar voor het eerst sinds 1880 een vestigingsoverschot te zien heeft gegeven en wel van 650 zielen. 0 „In enkele jaren zal het totale per soneelsbestand weer met vijftig pro cent moeten groeien. Dan zal DAF aan 12.000 man werk verschaffen." Dit z$i woensdag in Oevel (België) de presi dent van de raad van bestuur van de DAF-fabrieken, de heer W. A. V. van Doorne in een toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de opening van een nieuw bedrijf van DAF aldaar. 0 De burgemeester van Maastricht heeft in zijn jaarrede een pleidooi gehouden voor de vestiging van een in stelling van hoger onderwijs in Zuid- Limburg en met name in Maastricht. Hij zei dat een grote ontevredenheid op onderwijsgebied door alle Maastrichte naren manifest moet worden beleden. Hoger onderwijs wordt Maastricht nog steeds onthouden. 0 De opperbevelhebber van de gealli eerde strijdkrachten in Midden-Eu ropa, de Westduitse generaal graaf Von Kielmansegg, zal dinsdag 17 januari zijn nieuwe hoofdkwartier in Brunssum inspecteren. 0 Het gemeentebestuur van Brunssum heeft zich tot de regering gewend met het verzoek zich de eerste tien" jaar garant te stellen voor de huren van 500 woningen voor AFCENT-personeel, die zullen worden gebouwd in het uitbrei dingsplan Op de Vos, of garant te blij ven voor de rente en aflossing. 0 Het Leger des Heils heeft in het Amsterdamse Leidsepleintheater 'n nieuwe kleurenfilm ten doop gehouden, waarin in 35 minuten een groot aantal facetten van het werk van het Leger be licht wordt. De film, getiteld „Met hart en hand", stond onder regie van Joop van Essen. 0 Inbrekers hebben gisternacht uit de etalage van een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam een groot aantal sieraden en horloges gestolen. Hoewel nog niet bekend is wat er alle maal is verdwenen, wordt de waarde van het gestolene voorlopig geschat op f 100.000. 0 De aardgasputten in Groningen heb ben in 1966 bijna 3,1 miljard m3 af geleverd, tegen 1,3 miljard in 1965, zo deelt de Nederlandse Aardolie Maat schappij mee. De totale aflevering van aardgas bedroeg vorig jaar bijna 3,3 miljard m3, tegen circa 1,6 miljard in 1965. 0 Tyresoles te Groningen zal het be drijf volgende week sluiten. Dat be tekent voor 15 man ontslag. Enkele werknemers kunnen naar het distribu tiecentrum in Emmen en nog een paar naar het moederbedrijf in Naarden of naar de fabriek in eek en .Donk wor den overgeplaatst. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken van Justitie heeft woensdag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van zijn begroting, die zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd, een nieuwe procedure bekend gemaakt, die zal worden ge volgd bij de behandeling van klachten, die worden ingediend over het optreden van de politie. De minister betoogde echter dat gewaakt moet worden tegen overdrijving by het indienen van klachten. Dit mag nu weer geen nieuw spelletje worden om de politie „te treiteren" om zo in de publiciteit te komen. Klachten moeten echter ernstig worden onderzocht en de politie moet natuurlijk rustig en weloverwogen optreden. Het viel de bewindsman, zoals hij zei, een beetje tegen en hij noemde het weinig sportief, dat men zich be klaagt over enkele blauwe plekken, waarover wij ons „in deze hoge verga dering moeten buigen". .Voorts liet de minister nog een waarschuwing horen. We moeten voorkomen, dat de politie zozeer onder de indruk komt van de aandacht, die aan klachten wordt be steed, dat de politie liever een straatje omloopt dan zich in te laten met de handhaving van de orde. Op deze ma nier zou er een nieuw soort klachten ontstaan, namelijk over een tekort aan activiteit van de politie, betoogde de bewindsman. De instelling van een commissie van onderzoek naar de wijze waarop de klachten in het afgelopen jaar waren behandeld en waarop vorige week was aangedrongen door mevr. mr. H. Sin- ger-Dekker (PvdA), leek de minister weinig zinvol. Een dergelijke instelling zou ook naar zijn mening niet in over eenstemming zijn met het Wetboek van Strafvordering. De minister vertrouwde erop, dat de opening van zaken, die hij had gegeven, de ongerustheid over het klachtenbeleid zal hebben doen verdwij nen. Ten aanzien van de vrijheid van demonstratie was de bewindsman van oordeel, dat er evenwicht moet bestaan tussen het recht van sommige burgers op vrije meningsuiting en het recht van anderen op handhaving van de openba re orde. De minister deelde mede, dat het eerste interim-rapport van de commis- sie-Enschede over de ongeregeldheden te Amsterdam op 13 en 14 juni van het vorige jaar, zal worden gepubliceerd, maar het is onmogelijk dit op zeer kor te termijn te doen. Het interim-rapport met bijlagen telt meer dan 600 bladzij den. Sommige bijlagen zullen echter niet worden gepubliceerd. Enkele onderde len bevatten vertrouwelijke verklarin gen, terwijl andere bijlagen om redenen van landsbelang niet openbaar zullen worden gemaakt. De minister verklaarde nog, dat het niet in de bedoeling ligt de reclassering onder te brengen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zo als in verschillende persberichten was gesuggereerd. NEW YORK Bijna een miljoen exemplaren van het Amerikaanse tijd schrift „Look" zijn deze week in een recordtijd bij de kiosken verkocht, nu de eerste hoofdstukken van het omstre den boek „Dood van een president" ver schijnen. Er is al geen nummer meer te krijgen, ondanks het feit dat „Look" een extra half miljoen exemplaren had gedrukt. Op de zwarte markt is de prijs in sommige gevallen al van de normale 50 dollarcent tot twee dollar gestegen. Honderden abonnees hebben erover geklaagd dat zij niets hebben ontvan gen en vrezen dat hun nummer is ge stolen. Intussen heeft de advocaat van me vrouw Kennedy meegedeeld dat hij naar Duitsland zal gaan, om te trachten het tijdschrift „Der Stern" alsnog over te halen tot publikatie van de versie van het boek welke in „Look" verschijnt, d.w.2. zonder bepaalde passages die door de Kennedy's als pijnlijk worden beschouwd. ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. met een opzegtermijn van 3 maanden, rente op een AMRO-spaarrekening 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. 5%% rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 18 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. De nieuwe procedure die de minister heeft aangekondigd bestaat uit o.m. de volgende richtlijnen: 1. Behoudens de gevallen, waarin de klacht redelijkerwijs geen aanleiding kan geven tot het vermoeden, dat door een politieambtenaar een straf baar feit is gepleegd, wordt de rijks recherche steeds met het onderzoek belast 2. Er wordt naar gestreefd de klager zo snel mogelijk na het indienen van zijn klacht te doen horen. 3. Het openbaar ministerie maakt bij zijn beslissing inzake het al of niet vervolgen onderscheid tussen politie optreden tijdens de eigenlijke ongere-' geldheden en politie-optreden dat tot die ongeregeldheden in een meer verwijderd verband staat. a.) Gelet op de moeilijke situatie waarin een politeman verkeert bij het optreden tijdens ongeregeldhe den, zal een strafvervolging terzake van zijn gedragingen bij dit optre den slechts behoren plaats te vinden, wanneer er aanwijzingen zijn, dat de politieman het erop zal hebben aan gelegd ten onrechte geweld te ge bruiken of ten onrechte iemand van zijn vrijheid te beroven. b.) Het optreden van de politie in situaties, die in een meer verwijderd verband staan tot de eigenlijke onge regeldheden optreden tegenover arrestanten op het politiebureau wordt door het openbaar ministerie aan veel strengere normen getoetst. 4. Een aantal richtlijnen is tot stand gekomen voor gevallen waarin en de wijze waarop de klager mededeling wordt gedaan van de beslissing van het openbaar ministerie over al of niet vervolging. (Mededelingen aan de klagers over al of niet vervolgen worden verzonden door de officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket, per soonlijk, die in beginsel ook zelf van alle klachten kennis neemt. De Offi cier van Justitie zal echter in geval len, waarin hij moet aannemen, dat het rechtsgevoel van de klager ern stig is geschokt, terwijl een vervol ging toch niet mogelijk of opportuun is, de klager uitnodigen op zijn par ket, of het op andere wijze mogelijk te maken, dat deze mondeling en dus meer uitvoerig, wordt ingelicht.) 5. Besloten is, dat het klachtenbeleid in de loop van dit jaar regelmatig voor werp van overleg zal blijven in de vergaderingen van de procureurs-ge neraal. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De bisschoppen heb ben aan de concilieraad (die onder meer als centrale agendacommissie voor het r.-k. pastoraal concilie fun geert) verzocht de problematiek van het priesterambt, waarbij inbegrepen kwes ties rond het celibaat van de urgentie- lijst van het Concilie te schrappen, om dat al drie jaar meer dan honderd ad viseurs in opdracht van de bisschoppen op deze zaak studeren en binnenkort richtlijnen zullen uitkomen. Daarbij is dan ook de kwestie van het celibaat betrokken. Nieuwe behande ling in concilie-studiecommissies zou de besluiten maar - vertragen, zo wordt medegedeeld door het Pastoraal Insti tuut voor de Nederlandse Kerkprovin cie te Rotterdam. Wel zijn aan de urgentielijst (die nu telt) drie nieuwe onderwerpen toege voegd: missie, ontwikkelingswerk en oecumenische vraagstukken. Op 19 januari wordt in „De Doelen" te Rotterdam de eerste bijeenkomst van alle concilie-adviseurs gehouden. Het pastoraal instituut acht de mogelijkheid dat de eerste fase van het concilie lan ger zal duren dan tot mei van dit jaar, zoals aanvankelijk was voorzien, niet uitgesloten. UTRECHT De rijkspolitie krijgt de volledige verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de overweg bij Loe- nersloot in Rijksweg 2, de autosnelweg van Utrecht naar Amsterdam. Zoals bekend zijn bij deze overweg de laatste jaren talrijke ongelukken gebeurd. Vo rige week vrijdag verloren er twee mensen het leven bij een kettingbot- sing. Op het ogenblik is de overweg auto matisch beveiligd. Dit houdt in dat de bomen vanzelf sluiten wanneer er een trein nadert. Dit wordt veranderd. Op de overweg wordt een schakelpost aan gebracht, die het al dan niet automa tisch functioneren van de bomen re gelt. Het wordt nu zo dat de trein de overweg niet kan passeren (omdat hij een onveilig sein krijgt). Voordat de trein ter plaatse is, gaat de bemanning van een politie-Porsche naar de over weg. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal de politie een knop in de schakelpost indrukken, waardoor de bomen automatisch zullen sluiten. Is het minder goed weer, dan laat men dit na en kan men de centraalpost derg roep bijzondere verkeerstakken om assisten tie vragen om het verkeer bij de over weg te kunnen regelen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6