Pacifisme wint ook in Spanje terrein Textiel scherp afgeprijsd in de uitverkoop Touwtrekken om de velletjes van de Tsjechische konijnen V er tr aging nieuwbouw Utrechtse universiteit Algemene Bank Nederland renteverhoging twee nieuwe spaarvormen Algemene Bank Nederland Schrijvers tegen geweld en oorlog Vleesauto's terug van Franse grens Gasexplosie verwoest woning kondigt een op al haar spaarvormen aan en introduceert Roman en toneelstuk als proef Roman „ERNSTIG" Schietpartij bij kust van Florida ZACHT WEER HAD ONGUNSTIGE INVLOED BENAUWD KLIMAAT CONCURRENTIE IN DE GELEIDE ECONOMIE Britse politie moet gereorganiseerd Geldgebrek oorzaak Twee gewonden Neem uw guldens mee uit sparen bij de Algemene Bank Nederland Met ingang van maandag 16 januari kunt u kiezen uit niet minder dan zeven verschillende spaarvormen: 4°/o Spaarboekje Direct beschikbaar ƒ2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4°/o Spaarrekening Direct beschikbaar ƒ2.000,- per maand: één maand opzegging voor hogere bedragen 41/2°/o Spaardeposito Drie maanden opzegging 5°/o Spaardeposito Zes maanden opzegging 51/2°/o Spaardeposito Eén jaar opzegging 53/4°/o Spaardeposito Achttien maanden vast 6°/o Spaardeposito Twee jaren vast Nadere bijzonderheden bij alle kantoren DONDERDAG 12 JANUARI 1967 (Van een correspondent) MADRID Tot voor kort werd „oorlogvoeren" van officiële zijde in Span je beschouwd als een zwaar, doch niettemin noodzakelijk offer dat een volk nu eenmaal van tijd tot tijd diende te brengen. Afschuw van het krijgsbedrijf werd dan ook op één lijn gesteld met verraad aan land en volk. Het zou ondenkbaar zijn geweest, dat in Spanje een pacifistische roman werd gepubliceerd of een toneelstuk met anti-militaristische strekking werd opgevoerd. Er is echter de laatste tijd in Spanje veel veranderd. In deze geruisloze evo lutie is ook de tegenstelling pacifisme-militarisme niet onberoerd gebleven. Dit is duidelijk gebleken toen dezer dagen in het theater Valle Inclan te Madrid de première werd gegeven van een drama van de Spaanse to neelschrijver en regisseur Victor An ders Catena, ,,De Kroniek van een Lafaard". Catena heeft met zijn werk een duidelijk protest tegen oorlogvoe ren en gewelddadigheid, in welke vorm ook, laten weerklinken. Het toneelstuk heeft zo'n opvallend groot succes gehad, dat dit niet door de kwaliteit van het stuk alleen kan worden verklaard. Onmiskenbaar is daarmee aangetoond, dat het begrip „heldhaftig" door de jonge Spaanse generatie geheel anders wordt aange voeld dan de vaders dit destijds heb ben gedaan. De jonge Spanjaard zou beslist niet meer bereid zijn ter wille van een bepaald politiek stelsel naar de barricade te hollen, nóch om die ten val te brengen, nóch om die te verdedigen. En dat is geen gemak zucht of angst. Dit wordt wel bewe zen door al die jonge Spaanse tech nici, onderwijzers en onderwijzeres sen die de afgelopen jaren naar de Afrikaanse ontwikkelingslanden zijn getrokken om een handje te helpen bij de materiële en geestelijke op bouw en er gaarne een persoonlijk offer voor willen brengen. Bijzonder onthullend is ook de nieu we roman van José Maria Gironella, ,,De Vrede heeft ons nodig". Het is het derde deel van een grote, nationa le trilogie, die begon met een schets van de toestand voor de oorlog, „De Cypressen geloven in God". Zes jaar DEN HAAG De tientallen Neder landse vrachtauto's met vlees, die sinds maandagavond bij de grenspost van Ha- luin hebben staan wachten op toelating in Frankrijk, keren terug. Naar het ANP uit Nederlandse vleeshandelaars- kringen vernam, hebben de politie-auto- riteiten aan de grens gisteravond de chauffeurs gelast binnen een kwartier te vertrekken, anders zouden de wagens in beslag genomen en de lading ver brand worden. De voorzitter van de Vereniging van Vleesexporteurs, de heer A. Booy, deel de mee, dat wagens, die voor maandag avond zeven uur de Franse douanebe handeling hadden ondergaan, nog wel werden toegelaten. Wie later aan de beurt was, moest terug De heer Booy vertelde verder, dat de grenssluiting zondag in de Franse staatscourant is aangekondigd. Ze zou ingaan „24 uur na de afkondiging bij het sluiten der douaneposten", dus maandagavond. Nu sluiten de Franse douaneposten formeel om zeven uur 's avonds, maar de praktijk is jaren lang geweest, dat auto's met bederfe lijke waren, die na zeven uur bij de grens aankwamen, nog tot elf uur be handeld werden en doorgelaten. Maan dagavond echter hielden de Franse douaniers zich strikt aan de officiële sluitingstijd: zeven uur. Een gang van zaken, waar de heer Booy weinig geluk kig mee was. Volgens verdere informaties uit Ne derlandse vleesexporteurskringen, zouden ongeveer 60 wagens (auto's en aanhangers) met ongeveer 600 ton vlees terugkomen. Doordat Frankrijk, België en Enge land hun grenzen hebben gesloten voor levende dieren en vlees uit Nederland, omdat in Overijssel mond- en klauw zeer voorkomt, is een voor de Neder landse varkensmarkt ernstige situatie ontstaan. Dit zei de voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, woensdag op de openbare bestuursvergadering van het schap in Utrecht. Verscheidene bestuursleden uitten hef tige kritiek op Frankrijk, dat zijn gren zen zonder het plegen van vooroverleg en zonder waarschuwing zo plotseling heeft gesloten, dat de wagens met vee en vlees, die uit ons land op weg waren naar Frankrijk, maandagavond door de Franse douane werden tegengehouden. Het bestuur vond het eveneens onre delijk dat Frankrijk het invoerverbod niet heeft beperkt tot varkens en vlees uit Overijssel, gezien de waarborgen, die Nederland voor de produkten uit de niet-besmette delen van ons land biedt. Voor het snelle optreden van de Ne- landse regering, om de ziekte in Over ijssel zo goed mogelijk „in te dammen", had men over het algemeen waarde ring. Men is in deze provincie direct begonnen met het uitvoeren van ring- entingen, dat wil zeggen met het vacci neren van alle varkens in de kring ron- om de besmette bedrijven. De eerste entingsronde in Overijssel is inmidd '.s achter de rug en mr. Van Dijk hoopt dan ook dat alle niet-zieke varkens in deze provincie nu zijn geïmmuniseerd. Verder zijn ringentingen uitgevoerd rondom de enkele gevallen die buiten deze provincie zijn geconstateerd. De heer Van Dijk merkte op dat de ziekte in Frankrijk zelf ook voorkomt, even als in West-Duitsland. Ook in Denemar ken schijnen enkele mond- en klauw- zeergevallen te zijn geconstateerd. geleden verscheen het tweede deel, een afschuwelijk beeld van de Spaan se burgeroorlog, onder de titel „Een Miljoen Doden". Consequent heeft de Catalaanse auteur blijk gegeven van zijn afschuw MIAMI Een vissersvaartuig heeft woensdagochtend vroeg buiten de kust van Zuid-oost-Florida het vuur geopend op twee andere boten, zo heeft de Ame rikaanse kustwacht meegedeeld. Ge meld is dat tenminste twee mannen zijn omgekomen en dat een andere ge wond is geraakt. Volgens de kustwacht heeft de kreef tenvisser Bahama Mamma gemeld te zijn beschoten door het vissersvaartuig Trojan. Ook de kreeftenvisser Billy J. was door de Trojan beschoten. Gemeld is dat er aan boord van de Bahama Mamma een man is gedood. Ook op de Billy J. zou iemand dode lijk zijn getroffen. De kapitein van de Bahama Mamma zou gewond zijn ge raakt. De schietpartij had op ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Miami plaats. De kustwacht heeft twee helikopters, twee amfibievliegtuigen en drie kotters naar de schietpartij gestuurd. Een he likopter had den dokter aan boord. jegens oorlogvoering en gewelddadig heid. Hij is daarmede het symbool geworden van verzoening tussen de „beide Spanje's", doch ook van ge woon menselijk protest tegen de oor log in het algemeen. Dat de eerste opiage van z(jn jongste roman, 75.000 exemplaren, in enkele dagen was uit verkocht, betekent een record in de geschiedenis van de moderne Spaanse literatuur. Veelbetekenend is, dat zelfs de dag bladen van de Falange, de partij van generaal Franco, die vroeger elke vorm van pacifisme hebben bestre den, het werk van Gironella gunstig hebben gerecenseerd en op geen en kele wijze blijk hebben gegeven van bezwaren tegen de anti-militaristi sche tendens. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vandaag is de uitver koop begonnen. „Wij ruimen de overbo dige voorraden op", zeggen de indus trieel, de handelaar en de winkelier. „Wij slaan ons voordeel uit de koopjes", zegt de huisvrouw. Ook in de moeilijk draaiende textielbranche worden de prijskaartjes doorgestreept en van een aantrekkelijker bedrag voorzien. Meer dan ooit is de aandacht geves tigd op de textiel, omdat juist in deze hoek de laatste maanden harde klappen zijn gevallen. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf laat ons daarover niet in het ongewisse. De cijfers spreken voor zichzelf. In 1966 was er (gedurende elf maanden) in de hele textielbranche een omzetstijging in geld van vijf procent. Maar in 1965 be droeg die stijging negen procent. De om zet van heren- en jongensconfectie steeg in 1965 met 11 procent; in 1966 weer De jonge, talentvolle couturier Jacques Esterel, heeft een nieuwe „Extreem- Middenpartij opgericht voor de komende nationale verkiezingen in Frankrijk (april-mei). Hier toont hij rechtszijn nieuwe partijvlag: een model met een „kersen-jurk". Esterels strijdlied is een oud Frans liedje, „Kersentijd" genaamd. gedurende elf maanden met 2 pro cent. In de damesconfectie is het ver schil niet minder groot: 14 procent in 1965, 5 procent in 1966. Wie naar de stand van zaken infor meert bij industriëlen, groothandelaren en detaillisten krijgt een genuanceerd inzicht in de ontwikkelingen die zich het laatste jaar bezig zijn te voltrekken, al spreekt men elkaar op sommige punten tegen. „Wij hebben te maken met een kopersstaking", zegt de een. „Er is geen sprake van een kopersstaking; men is alleen wat voorzichtiger gewor den met kopen", zegt de ander. „Wij gaan gebukt onder de buitenlandse con currentie", beweert een industrieel. „Concurrentie is er altijd geweest", meent zijn collega. „Wij moeten er al leen wat harder aan trekken om bij te blijven." Uit de veelheid van meningen ontstaat niettemin een duidelijk beeld, waarvan de contouren zich scherp aftekenen te gen een conjuncturele en structurele achtergrond. De Nederlandse confectie-industrie on dervindt wel degelijk concurrentie uit het buitenland. Die concurrentie komt uit Duitsland, Italië en Hongkong. Een bedrijfsleider van een exclusieve heren modezaak in Amsterdam, verzekerde ons: „De kostuums uit Duitsland en Italië zijn beter dan die in ons land ge maakt worden. Zij zijn bijvoorbeeld be ter dan het eenvoudige produkt dat uit het zuiden afkomstig is en zelfs beter dan de kostuums uit Groningen. Deze betere kwaliteit is voor de Nederlandse produktie bijzonder nadelig. Bovendien worden uit Duitsland voor de uitverkoop ook kostuums gekocht van slechtere kwaliteit dan de Nederlandse. Behalve de concurrentie zijn er nog andere aanwijsbare oorzaken die in de textielbranche een benauwd klimaat ge schapen hebben. De conjuncturele en structurele moeilijkheden hebben een aantal textielfabrieken in een benarde situatie gebracht. De minder gunstige conjunctuurverschijnselen hadden nog wel kunnen worden opgevangen wan neer in de betrokken bedrijven een ge zond beleid was gevoerd. De algemene opvatting is dan ook dat bedrijven, die tot sluiting moesten overgaan, de afge lopen jaren zo weinig reserve hebben gekweekt en zo zorgeloos hebben gepro duceerd, dat zij de ineenstorting niet meer konden afweren. Het tekort aan orders kan moeilijk als een motief worden aangemerkt, om dat daar alle industrieën mee te kam pen hebben. De industrieën, die een voorzichtig beleid voerden, bleken in staat te zijn de klappen op te vangen en tijdig het roer om te gooien. De textielindustrie is de laatste tijd ook meer risicodragend geworden. Voor heen werden de risico's alleen gedragen door de handel, die de collecties in hun geheel moest bestellen en die bovendien schade ondervond van contingenterin- gen. Wie 100 kostuums bestelde, kreeg er bijvoorbeeld maar 80. Nu de mode zo snel wisselt en vele nabestellingen niet worden gedaan, zijn ook voor de textielindustrie de risico's gevoelig geworden. In dit complex van factoren speelt de (Van een „Financial Times"- correspondent) PRAAG In Tsjechoslowakije is een hevige strijd ontbrand tussen een overheidsinstantie en een han delsonderneming met als inzet het monopolie om konijnevellen op te halen en te verhandelen. Het geval lijkt misschien een storm in een glas water, doch het werpt toch een interessant licht op de problemen die ontstaan als in een land opeens weer commerciële factoren gaan meetellen en niemand beneden de veertig jaar daarmee enige erva ring heeft kunnen opdoen. Oorzaak van het geschil zijn eigen lijk de vrouwen in New York, Londen en Parijs die het hart hebben ver pand aan jasjes van luipaard-, pan ter- of tijgervel. Dat bont groeit in vele gevallen op de rug van argeloze diertjes in Tsjecho-Slowakije, die daar hun leven doorbrengen in een afge sloten hoekje van een collectieve boerderij of achter de woning van be jaarden, belust op een extra zak centje. Als gevolg van de nieuwe tendens in de mode is de prijs van konijnevel behoorlijk gestegen. Het leek daar door een interessant artikel voor Ka- ra, de onlangs in Tsjecho-Slowakije opgerichte bonthandel die, in over eenstemming met de moderne begin selen in communistische landen, winst mag maken. Helaas bleek het ophalen van konijnevel het monopo lie te zijn van een officiële instelling, belast met het vergaren van afval stoffen. Heel vroeger, vóór het communis me zijn intrede deed, weerklonk ge regeld in de Tsjechische dorpen de stem van de voddenman, die de boe rinnen aankondigde dat hij belang stelling had voor vellen en veren, ook zo'n typisch exportprodukt. In 1948 werd het arbeidsterrein van de vod denman echter genationaliseerd en in de plaats daarvan kwam de officiële instantie, die haar activiteit uitstrek te van veertjes tot enorme transac ties in oud metaal. Het werd allemaal erg moeilijk. Voorheen werd de huisvrouw be diend aan de voordeur, nu moest zij met konijnevel helemaal naar een inzamelbureau, dat maar op be paalde uren geopend was. Het re sultaat? De helft van de dertig mil joen konijnevellen, die vroeger op de markt kwamen, belandde nu op de vuilnisbelt. Kara, d° nieuwe onderneming, wil de er iets aan doen. Zij nam een korps gemotoriseerde ophalers in dienst en, aangelokt door flinke pre mies, gingen zij de boer op. Kara verdubbelde bovendien de prijs voor vellen van goede kwaliteit. En de klap op de vuurpijl was, toen Kara een overeenkomst sloot met de Ver eniging van Konijnenfokkers, waarbij extra voedsel voor de diertjes be schikbaar werd gesteld als hun velle tjes later zouden worden ingeleverd. Gelijk mocht worden verwacht, heeft de overheidsinstantie dit niet op zich laten zitten. Zij kreeg meteen de medewerking van een aantal plaatse lijke autoriteiten, die de personeelsle den van Kara verboden in hun dor pen enigerlei activiteit te ontplooien. Verrassend was echter, dat de over heidsinstantie zich via de pers ook tot het publiek wendde met het ver zoek haar trouw te blijven. „Kan in een geleide economie worden geduld, dat iedereen maar doet wat hij wil?" Het klonk als de verre echo van een dondertoespraak van Stalin. Niemand weet hoe de belangen strijd zal aflopen. houding van het publiek ook een grote rol. Uit de antwoorden, die wij van ge zaghebbende zijde op desbetreffende vragen ontvingen, valt niet op te ma ken, dat er sprake is van een kopers staking. Het geld komt echter wel min der snel over de toonbank. Een en an der doet overigens geen afbreuk aan het kwaliteitsbewustzijn van de koper, dat als bijzonder hoog wordt aange merkt. Reeds ver voor de uitverkoop begon, zijn bepaalde zaken gaan stunten met kortingen op de prijs. Deze stunts heb ben vaak een averechtse uitwerking op het publiek. Wanneer het publiek name lijk geconfronteerd wordt met een prijs verlaging van 20 procent, bekruipt hem het vermoeden dat de daling zich zal voortzetten en men wacht dus het mo ment af waarop dat zal geschieden. Een bijzonder ongunstige factor is het weer van het afgelopen jaar geweest, die met name ook de textielzaken heeft getroffen. De winter zette laat in en er was dus geen aanleiding om aan de aan koop van winterjassen te denken. Het overschot aan dames- en herenwinter mantels is dan ook het grootst. Er zijn zaken, die dameswintermantels van 800 gulden verkopen voor 130 gulden. In de ze branche zullen dë prijzen daarom scherper zijn dan voorheen. Ingevolge een nieuwe wet moeten alle Duitse taxi's voor 7 januari van het volgend jaar voorzien zijn van een veiligheidsafscheiding. Betaling zal dan door een schuifje moeten ge schieden. De eerste 100 van de 3700 taxi's in West-Berlijn zullen in de komende week al van het kogelvrije glas worden voorzien. O LONDEN De adviesraad van de Britse politie heeft in een rapport ge pleit voor modernisering van het poli tieapparaat, waardoor de politie on danks een tekort aan personeel haar taak beter zou kunnen vervullen. Het rapport dat aan de minister van Bin nenlandse Zaken, Roy Jenkins, zal wor den voorgelegd, heeft direct al de in stemming gekregen van de vakbond. Het onderzoek heeft aangetoond dat men af wil van het beeld van „bobby" die te voet zijn wijk „doet". De naam „bobby" is afgeleid van de naam van de man die 140 jaar geleden de Londense politie heeft opgericht. Sir Robert Peel. In het rapport wordt voorgesteld de politie uit te rusten met draagbare ra diozenders en -ontvangers en ook van televisie gebruik te maken. De steden zouden moeten worden ingedeeld in wijken die elk onder het toezicht van een politieman moeten staan, die voor allerlei administratieve en technische kwesties hulp van burgerambtenaren zou moeten hebben. Voorts zou er ge werkt moeten worden met mobiele een heden. Een en ander zou de politie beweeglijker en zelfstandiger maken. Ook zou men met minder mensen meer knunen doen. De Britse politie telt nu ongeveer 86.000 leden, terwijl er eigen lijk 98.000 man zouden moeten zijn. Een derde van het tekort komt voor in Londen. UTRECHT De curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben de senaat laten weten, dat in 1967 ver schillende dringende bouwvoorzieningen niet ter hand kunnen worden genomen. De bouw van een kliniek voor inwen dige ziekten binnen het kader van de faculteit der diergeneeskunde kan dit jaar niet beginnen en bovendien moet de bouw van de dringend noodzakelijke zusterschool en het Isotopenlaborato- rium voor de faculteit der geneeskunde worden uitgesteld. Een extra toewij zing heeft de senaat van de universi teit gevraagd voor het nieuwe gebou wen-complex voor de tandheelkunde. De senaat van de Utrechtse univer siteit heeft zich schriftelijk tot de mi- niste*«id gewend om over de nood van de Rijksuniversiteit te klagen. De senaat verwacht dat de huisvesting van de universiteit in het nieuwe com plex in „De Uithof" in een te laiigzaam tempo zal vorderen, waardoor belang rijke bedragen nodig zullen blijken te zijn voor tijdelijke voorzieningen. De aandacht wordt gevraagd voor de Utrechtse problematiek, omdat vertra ging grote schade kan toebrengen aan het onderwijs en de opleiding bij ver schillende faculteiten en afdelingen en bovendien zou de ontwikkeling van de wetenschap kunnen worden geremd of achterop raken. Een afschrift van de brief is gezon den aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. STADSKANAAL In de Unicum straat te Stadskanaal is woensdagavond door een gasexplosie een arbeiderswo ning, bewoond door de familie L. E. Schut grotendeels verwoest. De explo sie is waarschijnlijk ontstaan door een gasgeiser in de keuken. Een 14-jarige zoon, die in de keuken was, werd door een steekvlam ernstig aan hoofd, handen en benen verwond en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Ook de moeder, die in de voorkamer was, werd door deze vlam ernstig ge wond. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 9