De sterk rijdende grappenmaker van de club: Arnold Voogt Twee kameraden en twee rivalen Ede krijgt mogelijk een sporthal DTS '35 morgen tegen SKV Wieringer kotter met 3 of 4 man zoek Financiën en Economie ast Gelderse warmbloedfokkers vergaderden in Arnhem Kandidaten voor militaire wielerploeg Ger Bongers doet aanval op rekord van Rudi Aftlg Jonge Ruud Geels vervangt zondag Ove Ki Ko Prins kreeg contract van Pittsburg Phantoms Willy Burgmeyer toch naar het buitenland Na woensdag geen contact Maaike Kroes stopt met turnen Tennisamateurs voor Engeland te duur Nederlandse atletes toch naar Rusland Televizier krijgt geen zendtijd Samengaan Kardolus en Heidenrijk volledig gerehabiliteerd Zevende woonkern in het Gooi WISSELMARKT Ongelukken op gladde wegen Franse vakbonden willen staking Vettewinkel 13 Ook AMRO-bank verhoogt rente Franse opdracht Veel minder Duitse auto's Daggeld lager Strauss treedt af als C.S.L .-leider Interimdividend Bols Schweitzer-hospitaal kan doorgaan Pagina 13 VRIJDAG 13 JANUARI 1967 SCHERPENZEEL Arnold Voogt en Marti de Koning twee Scherpenzelers, twee kameraden, de eerste 18 jaar en metselaar, de tweede 17 jaar en monteur en tot slot twee rivalen en wel bij het wielrennen. Afgelopen zondag werd de onderlinge, sportieve rivaliteit tussen deze twee sterke rijders nog eens gedemonstreerd in een cyclo-cross in Driebergen, de laatste van een serie van vier. Arnold Voogt reed zonder pech en kwam als eerste aan en werd daardoor ook de beste in het eindklassement. Op zijn hie len zat Marti de Koning en in het eindklassement was hij Even komen wij nog terug op de cycle-crosses, die de Scherpenzelers gereden hebben. Marti de Koning en Arnold Voogt gaven direct toe, dat Henk van Velzen eigenlijk wel dè cros ser is, maar dat hij door pech niet ho ger kon komen. Arnold Voogt zegt: „Marti reed ook met pech, zijn ketting liep eraf. Ik heb helemaal geen manke menten gehad". De prijzen voor de nieuwelingen van de cycle-crosses zullen in Maarssen uitgereikt worden. Vorig jaar was Ar nold Voogt vijfde bij'de crosses, nu dus eerste en dat betekent, dat de prij- zenkast aan de muur die er pas APELDOORN Het is algemeen bekend, dat de Gelderse consul van de KNWU, de heer M. C. P. Zweedijk uit Apeldoorn zich tot en met actief toont voor de wielersport. Niet alleen behar tigt hij de belangen van de wielersport in Gelderland. Ook in de militaire sec tor heeft deze tak van sport zijn aan dacht. In het dagelijks leven hebben we namelijk te doen met kapitein Zweedijk. De laatste jaren selecteert hij de renners voor de militaire ploeg, welk team jaarlijks aan belangrijke wedstrijden deelneemt, zoals Olympia's Tour door Nederland. Intussen heeft kapitein Zweedijk de vaste kern al weer geselecteerd. Hij vertrouwde ons toe, dat er dit seizoen een militaire ploeg van start zal zijn, die sterker is dan ooit tevoren. Te oordelen naar de namen van de renners moeten we be kennen, dat dit inderdaad het geval is. De volgende renners zijn reeds door kapitein Zweedijk aangezocht: Fedor den Hertog, Harderwijk; Wim du Bois, Zuidzande; John Brouwer, Rotterdam; Cor Leunis, Amsterdam; Sander Dou- ma. Grouw; Jan van Katwijk, Oploo en René Pijnen uit Woensdrecht. Er is nog een vijftien-tal amateurs waaruit straks, zodra het wielerseizoen van start gaat, nog enkele renners ge selecteerd zullen worden. AMSTERDAM De jonge amateur Ger Bongers uit Voorst (bij Zutphen) zal op 3 februari voor de start van de zesdaagse van Antwerpen een aanval doen op het wereldrecord voor ama teurs over 5 km met staande start. Dit record staat met 6 min. 10 sec. op naam van Rudi Altig. Bongers heeft enkele weken geleden in Zürich al een tijd van 6.11.0 gemaakt. Bongers is al een van de veel ge vraagde Nederlandse amateurs op de Europese winterbanen. Van 13 tot 19 januari zal hij samen met Wim Koop- mans deelnemen aan amateurwedstrij den tijdens de zesdaagse van Berlijn, op 21 januari maakt hij deel uit van de Olympia-ploeg, die in Antwerpen is doorgedrongen tot de finale van een achtervolgingstoernooi. Daar start Bon gers samen met Frana van de Ruit, Cor Groenewegen en Jan Janbroers. Op diezelfde avond züllen de tandemparen Paul - Ten Thije en Van Midden - Kiss- ner eveneens in Antwerpen rijden. Van Midden en Kissner maken ook deel uit van de formatie, die zaterdag avond in de Westfalenhalle in Dort mund tijdens het feest van de West- duitse Sportpers zal rijden. Daar star ten voorts Klaas Balk en Marcel Pen- nings. Op 22 januari zal eveneens in Dort mund een amateur landenwedstrijd West-Duitsland - Nederland worden ge reden, waarvoor Rene Pijnen, Klaas Balk, Marcel Pennings en Gijs Jan maat zijn uitgenodigd. DEN HAAG Voor de wedstrijd tegen D.W..S heeft Feyenoord de 23-ja- rige Zweedse aanwinst Ove Kindvall vervangen door de jonge Ruud Geels, die tot nu toe in zijn eerste seizoen voornamelijk rechtsbuiten speelde. Trainer Willy Kment beschouwt Ove Kindvall als een bijzonder groot talent met echter te veel neiging tot zelfzuch tig spel. „Daar moet hij wat van af, dan zal hij zich ook beter kunnen ont plooien. Verder is Kindvall nog niet ge wend in wintermaanden te trainen en te spelen, aangezien in Zweden de com petitie dan stil ligt. Een week of een paar weken rust zal hem goed doen". Ook over de jonge Ruud Geels is Kment uitermate tevreden: „Hij komt er wel en krijgt zeker zijn produktivi- teit terug wanneer hij op een hem ver trouwde plaats speelt. Als rechtsbuiten komt zijn spel niet tot zijn recht. Van daar, dat Geels het zondag tegen DWS eens op de plaats van Kindvall mag het, die het dichtst bij zijn vriend kwam. Thuis in het gezin Voogt in de Lindelaan te Scherpenzeel troffen wij de jonge wielrenners, vader en moeder Voogt en ook de zuster van Arnold. Zij hebben allen een aan deel in het wielrenwereidje van de zoon des huizes. De zoon zorgt voor de prestaties, zijn ouders zorgen voor de aanmoedigingen en zijn zuster houdt het plakboek bij. Onder een foto in het plakboek prijkt een krantekop: „Fietsen? Dat doe je met je benenen je hoofd." Wij kijken de wielrenners aan. „Dat klopt", zeggen ze. da gereden, maar nooit in wedstrijden. Daar was het toen geen tijd voor, je kon nog geen buitenband kopen. Nu is dat anders. Mart en Arnold hebben bij voorbeeld drie fietsen, één voor de weg, één voor de baan en een cross- fiets. In de* zomer van '67 gaan ze ook de baan op. Dat is in Hilversum". Marti de Koning: „Het is een kleine, smalle baan. Gevaarlijk dus". MARTI DE KONING ARNOLD VOOGT sinds maart '66 hangt, want toen begon hij te rijden meer dan twintig prij zen zal gaan bevatten. Vader Voogt is deze zomer, samen met zijn vrouw, zijn zoon door het hele land achterna gereisd. Hij zegt: „Mart en Arnold schreven altijd samen voor een wed strijd in en zij hebben al diverse pre mies weggehaald. Tussen de beide jon gens zit wel wat verschil. Mart is een prijzenrijder, Arnold een premie-jager. Hij heeft dit jaar al heel wat ver diend". Arnold Voogt is nog één jaar nieuwe ling en gaat dan naar de amateurs. Zijn vader lachend: „Ik zou het graag nog eens een keer willen beleven, dat ze op de televisie komen". Wij vroegen of het wielrennen in de familie zit. De heer Voogt glimlachte en zei: „Nou ja, in de familie, vroeger heb ik wel eens bij De Baronie in Bre- Arnold Voogt is wat rustig. Uit ande re bron vernamen wij echter, dat hij de komiek van de club is. Wij vroegen hem of dat kon samengaan, komiek zijn en toch winnen. „Gaat wel", ant woordde hij. Marti de Koning schoot in de lach. Daar is ook een reden voor. Tijdens een cyclo-cross in Soestduinen bleek Arnold Voogt erg moe te zijn ge worden. Marti de Koning had echter nog wel adem en Arnold zoals altijd za ten ze dicht bij elkaar in de buurt zei: „Mart, smeer 'em, 't gaat niet meer". Zijn kameraad ging er van door en hijzelf gooide zijn fiets op de rug. Het pad was smal en de fiets had hij wat scheef op zijn nek. Mart de Ko ning zat dus goed. Zijn vriend zorgde voor de achtervolgers... Nooit bang voor diskwalificatie? „Och, elkaar bij de nieuwelingen een beetje matsen, dat is niet zo erg. Ze kunnen ook moeilijk bewijzen, dat je het expres doet". De cross zien beide jonge wielren ners als een training voor de wegwed strijden. „Voor een cross trainen we niet, want een cross is eigenlijk trai ning en een beste ook". In Scherpenzeel, het is al meer ge zegd, viert de wielersport hoogtij. En dat is vooral dank zij het enthousias me van de renners zelf, maar ook van enkele mensen, die hen met hun auto's overal heenbrengen. Henk de Koning is er één van. Samen met zijn vrouw brengt hij de jongens dikwijls weg. Ook Hennie Renes met zijn vrouw is één van die animators. Over de plannen tot pprichting van een wielerclub in deze streek een voorlopig bestuur is al gevormd zei den Mart en Arnold: „Als die club er eenmaal is, dan zal hij niet gauw over de kop zijn. Toen hier eens een ronde georganiseerd werd, waren er ook heel veel mensen die kwamen kijken. Ook het krijgen van donateurs is belang rijk. Nogmaals, als de wielerclub er maar eenmaal is". EDE Als de plannen gerealiseerd worden krijgt Ede binnen afzienbare tijd een sporthal. Het ligt in de bedoeling een sporthal te bouwen, die voor meer doeleinden gebruikt kan worden. In overleg met de Nederlandse Sport Federatie en de Sportraad is de keuze gevallen op de z.g. „Twee-in-één-Sport- lial". Voor de z.g. Sandwichstructuur, be staande uit aluminium-elementen kan de hal zowel voor trainings- als voor wedstrijddoeleinden gebruikt worden. Het plan is: a. een wedstrijdhal van 43,20 x 22 meter met een capaciteit van 700 toeschouwers en 100 staanplaatsen en een trainingshal van 43,20 x 28,80 meter met een capaciteit van 100 gas ten te bouwen. De hoogte boven de speelvloer zal 7 meter bedragen. De volgende sporten kunnen er dan wor den beoefend: basketbal (2 velden), volleybal (3 vel den), handbal, korfbal, hockey, tennis en badminton. Ook zal het mogelijk zijn wedstrijden te spelen op internationaal niveau. De scholen zullen eveneens van deze sporthal gebruik kunnen maken. De hal zal normaliter alleen, van maandag tot en met vrijdag in de avonduren ge bruikt worden door de verenigingen. Overdag zal zij voor de scholen beschik baar zijn. Naast de beoefening van sport zal het tevens mogelijk zijn congressen en ten toonstellingen te organiseren. De plaats, die men geschikt acht voor de bouw van deze hal, ls het terrein bij Reehorst. De kosten voor bouw en inrichting, waarvoor rijksgoedkeuring is toegezegd, worden geraamd op f 850.000. De bedoe ling is een vergoeding van acht gulden per uur te vragen voor scholen en ver enigingen. PITTSBURG De Pittsburg Phan toms van de Amerikaanse beroepsvoet balbond hebben donderdag bekend ge maakt, dat zij een Hongaarse coach, een Nederlandse en een Duitse speler hebben aangenomen. De eerste twee spelers, die een con tract met de club hebben gesloten zijn de 28-jarige Ko Prins uit Amsterdam, en de 23 jarige Jurgen Klein uit Essen. Hun salaris blijft geheim. De coach, die meer dan 20.000 dol lar gaat verdienen, is de 38-jarige Ja nos Bedl, geboren in Boedapest, ver blijvend in Wiesbaden en op Malta. De nationale ploeg van Malta legde onder leiding van Bedl beslag op de Middellandse Zee-beker. Hij heeft bij Hongaarse, Oostenrijkse en Roemeense clubs gespeeld. Bedl voorspelde dat de nieuwe bond, die in april begint te spelen, het bin nen twee jaar tegen elke organisatie ter wereld zal kunnen opnemen. „Een van de belangrijkste beweegredenen om deze baan aan te nemen was het rijke arsenaal van beschikbaar talent", zei hij. Bedl vervangt de Duitser Herbert Vogt, die kort geleden wegens slechte gezondheid aftrad. Prins speelde in de voorhoede van Ajax. Klein, een veelbelovend talent, speelde voor Rot-Weiss en de Duitse jeugdploeg. DEN HAAG De schermers Kaspar Kardolus en Boudewijn Heidenrijk, die enkele maanden geleden werden be ticht van het feit, dat zij hun ama- teurstatus in gevaar hadden gebracht door het geven van schermles aan en kele kleinere verenigingen, zijn door het bestuur van de Kon. Ned. Amateur Schermbond gerehabiliteerd. Woensdag avond tijdens een bestuursvergadering zijn beide schermers door het bestuur gehoord in verband met de vergoeding, die zij voor het lesgeven ontvingen. De officials kwamen tot de slotsom, dat de gelden, die zij kregen, nauwelijks de onkosten dekken, zodat zowel Kaspar Kardolus als Boudewijn Heidenrijk zon dag a.s. aan de eerste wedstrijd van het nieuwe jaar als amateurs kunnen deelnemen. DEN HAAG De 19-jarige schaat- senrijdster Willy Brugmeyer, die geen deel uitmaakte van de dames-kernploeg van de KNSB, is door het sportfonds Leo van der Kar alsnog in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan de trai ningswedstrijden van de dames-kern- ploeg in Berlijn, Grenoble en 'Davos. Omdat zij nu het volledige voorberei dingsprogramma kan volgen, is het te vens vrijwel zeker, dat zij aan de we reldkampioenschappen in Deventer deel neemt. EDE S.K.V. blijft bij wedstrijden op eigen terrein altijd een moeilijke tegenstander. Dit schijnt echter voor D.T.S. geen grote rol te spelen. „Een gelijk spel halen wij er zeer beslist uit", zo deelde ons een bestuurslid van DTS mee. Of SKV er ook zo over denkt zal zaterdag blijken uit de uitslag. Opstelling DTS: Siereveld, Van Brugge, Redderink, Veenendaal, Schuit, Overeem, Zwaan, Teunissen, Gaasbeek, Huisman, Ver meulen. (Van onze correspondent) WIERINGEN Op Wieringen heerst grote ongerustheid over het uitblijven van de garnalenkotter „Pieter Albert" (WR 6), die gisterochtend om acht uur in Den Oever had moeten binnenlopen en die sinds woensdagmiddag spoorloos is. Aan boord van de WR 6, die het laatst is gesignaleerd dertig mijl ten noorden van Helgoland, bevinden zich sehipper-eigenaar S. Lont uit Hippoly- tushoef, G. Boerdljk uit Kalverdijk en P. Evers uit Vatrop op Wieringen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat er nog een vierde opvarende aan boord is. Gistermiddag en gisteravond is de Noordzee tussen Helgoland en Borkum afgezocht door een Neptune van de Ko ninklijke Marine, die echter in de loop van de avond naar de vliegbasis Val kenburg terugkeerde in verband met 't lage wolkendek, dat verder zoeken on mogelijk maakte. Vanmorgen heeft de „Neptune" het zoeken hervat. Ook het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft gisteravond tevergeefs op zee ge speurd. Schipper H. Boersen van de WR 47 heeft woensdagmiddag om vijf over half vier voor het laatst radiocontact met de WR 6 gehad. De „Pieter Al- bert" stoomde toen al vier uur in de richting van Den Oever en was dus niet meer aan het vissen. Daarna is niets meer van de WR 6 vernomen. LEEUWARDEN De bekende keur- turnster Maaike Kroes van de gymnas tiekvereniging Quick Huizum uit Leeu warden heeft een punt achter haar suc cesvolle turncarrière gezet. Dit is ge beurd op medisch advies. Maaike Kroes, 22 jaar, heeft namelijk een beschadi ging aan de lendenwervels opgelopen. Een Leeuwarder specialist heeft haar aangeraden nu definitief met het keur- turnen te stoppen. Zij is om dezelfde klachten al eens een jaar lang uit de running geweest. Maaike Kroes heeft zesmaal het ver enigingskampioenschap van Nederland voor Quick Huizum mee weten te win nen, terwijl zij vijfmaal deel heeft uit gemaakt van de nationale damesploeg onder meer tegen Polen, Roemenië en Oostenrijk). Verder is zij een keer der de geworden bij de wedstrijden om het jeugdkampioenschap van Nederland. Maaike Kroes gaat echter niet hele maal voor de turnsport verloren, want zij mag wel doorgaan met lesgeven. LONDEN De Engelse tennisbond heeft de kampioenschappen op overdek te banen, die in februari zouden worden gehouden, moeten afzeggen. De meeste Engelse spelers bevinden zich dan nog op lucratiev etournees door het buiten land en buitenlandse spelers zijn niet bereid om voor de toegestane onkosten vergoeding naar Engeland te komen. De Engelse bond had gehoopt met de twintigduizend gulden, die een sigaret- tenfirma en de televisie zouden bijdra gen, rond te kunnen komen. De bond had de spelers vijftig gulden per dag plus een reiskostenvergoeding toegezegd. Voor dit bedrag was echter geen buitenlandse „amateur" bereid het Kanaal over te steken. Volgens de Engelse tennisbond ontvangt een speler uit de wereldklasse een „gage" van 6.000 7.000 gulden per week, terwijl voor een speler van de tweede garni tuur toch nog altijd duizend gulden voor dezelfde periode op tafel wordt gelegd. I Toen de garnalenkotter gisterochtend niet in de thuishaven terugkeerde, werd men ongerust, vooral omdat voor donderdagochtend acht uur 'n afspraak was gemaakt voor een onderhouds beurt. Wieringer visserschepen, die twaalf uur later nabij Helgoland de netten lichtten en huiswaarts keerden, hebben onderweg geen spoor van de WR 6 waargenomen. Op 1 april 1964 sloeg de WR 6 tij dens het korvfssen om op de Wadden zee, ter hoogte van Texel. Het schip kon toen weer recht worden getrokken. Enkele weken geleden is de HD 6 uit Den Helder, een zusterschip van de „Pieter Albert", eveneens omgeslagen. Vijf personen zijn toen verdronken. BUSSIJM Op de Oostermeent hij Huizen zal, volgens de plannen van de rijksoverheid, een zevende Gooise woon kern worden gehouwd, welke plaats aan ongeveer 60.000 mensen woonruim te zal gaan bieden. Men verwacht, dat reeds in 1968 met de bouw kan worden begonnen. Jaarlijks zullen in de „Gooistad" 2000 tot 2300 woningen worden gebouwd. Tegen 1975 moet de nieuwe Gooise woonkern een feit zijn. De totstandko ming zal in drie fasen geschieden. Eerst zal op korte termijn een intergemeen telijk orgaan in het leven worden ge roepen, dat de plannen voor de bouw van de woningen moet voorbereiden. In een volgende fase zal de problema tiek van een stad in wording met alle daaraan verbonden bestuurlijke vraag stukken, in handen worden gelegd van een nieuw orgaan met verordenende bevoegdheid, dat te vergelijken is met het aanvankelijk bestuur van de Noord oostpolder. Zodra de woningbouw goed op gang gekomen is en er zich een burgerij met een eigen karakter heeft gevormd, zal de nieuwe gemeente met een eigen be stuur een feit worden en een gemeen telijke herindeling plaats hebben. AMSTERDAM Commissarissen en directie van de N.V. Vernis- en verffa- briek v/h H. Vettewinkel en Zonen te Amsterdam delen mede dat de gecon solideerde nettowinst over het afgelopen boekjaar 1965/'66 f 1.516.848 (v. J. f 1.444.567) bedraagt. Aan de eerstkomende algemene ver gadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar een onveranderd dividend van 13 pet. uit te keren. DEN HAAG De drie atletes Lia Louer-Hinten, Marjan Thomars en Cor- rie Bakker vertrekken onder leiding van Fanny Blankers-Koen vandaag toch naar Moskou om in Rusland deel te nemen aan vier indoor-atletiekwedstrij- den. Zij worden op 6 of 7 februari in Nederland terug verwacht. De reis ging aanvankelijk op het laatste nippertje niet door toen aan het licht kwam, dat de KNAU de heenreis moest financieren. Verblijfkosten in Rusland en terugreis zouden voor reke ning komen van de Russische organisa toren. Door een onzorgvuldige verta ling van de in het Russisch gestelde invitatie was dat de KNAU ontgaan. De dames hadden reeds alle voorbe reidingen voor de trip getroffen, o m. aankopen gedaan. Ook hadden zij zich goed geprepareerd op de wedstrijden, die werden beschouwd als een goede voorbereiding voor de Europese indoor kampioenschappen te Praag. Woensdag liet de KNAU echter weten, dat de heenreis niet kon worden gefinancierd. Een aanbieding van buiten de KNAU om de reis naar Moskou te betalen werd door de atletiekleiders donderdag dankbaar aanvaard, zodat de drie atle tes en hun leidster op het laatste nip pertje de laatste hand konden leggen aan het pakken van koffers en teleur stelling plaats maakte voor vreugde. "Er was tenslotte niet meer gerekend hot V"f AMSTERDAM 12 jan. Het Dam rak heeft vanmiddag voor de meeste internationale waarden een krachtig koersherstel te zien gegeven na de flau we stemming van woensdag. De bais siers, die gisteren de stukken in de hoofdfondsen „blanco" hadden afgege ven, in de hoop deze stukken vandaag tegen een lagere koers te kunnen terug nemen, hebben misgerekend. Er werd woensdag gerekend op een lager Wall Street als reactie op de door president Johnson aangekondigde belastingvoor stellen. Dit gebeurde niet want de New- Yorkse beurs sloot vast. Om erger koersverlies te voorkomen, gaf men er vandaag op Beursplein 5 de voorkeur aan de afgegeven blanco stukken met verlies terug te nemen. Op het sterk verhoogde niveau voor het Philipsaan- deel kwam weliswaar enig Amerikaans aanbod los, doch dit werd goed opgeno men, mede dank zij vraag voor Zwitser se rekening. Hierdoor steeg Philips op 76.50 circa 3.50. Het ziet er naar uit dat Nederland op 1 januari 1968 met kleu- ren-televisie start. Mogelijk dat dit be richt een stimulans voor het Philipsaan- deel is geweest. Later op de middag moest de Philipshoek enig terrein prijs geven als gevolg van winstnemingen, doch de markt sloot toch aan de vaste kant. Kon. Olie verbeterde twee gulden tot 125.50. Unilever ging ruim een gul den omhoog tot 87.20. AKU was goed prijshoudend op 51.70. Hoogovens werd een paar punten hoger geadviseerd op 272, terwijl ook KLM iets beter in de markt lag doordat dit fonds gisteren in Wall Street twee dollar hoger sloot. In Philips is, vooral in de morgenuren, veel omgezet. Op de New Yorkse beurs is 't koers verloop woensdag zeer grillig geweest met recordomzetten. Nadat de markt er aanvankelijk flauw was geweest, kwam er later op de dag- een draai ten gunste waardoor de markt vast sloot. Dit op een te verwachten goedkope- geldpolitiek van de regering. De scheepvaartsector gaf, evenals die van de cultures, weinig verandering te zien. De Staatsfondsenmarkt was na een aarzelend begin later wederom aan de vaste kant. In de Amerikaanse sec tor ter beurze werd Sperry Rand in een open hoek verhandeld bij een vas te stemming. In de lokale afdelingen werd Jean Heybroek iets lager geadviseerd door het dividendvoorstel van 11 pet. (13% pet.). De aandelen EMS kregen een ho gere advieskoers. terwijl voor de 7% pet. obligaties Centrale Administratie u->"<-«v>79 lipmor wpvrf rrodnnr AMSTERDAM Ook de Amster dam-Rotterdam Bank heeft thans be sloten tot verhoging van de rentever goedingen op haar spaarrekeningen. Op de vraag waarom de AMRO-Bank hiertoe overgaat, ontving h.et ANP van deze bank het volgende commentaar: „Wij hebben in de afgelopen tijd een steeds stijgende rente-ontwikkeling mee gemaakt. De AMRO-Bank heeft echter gemeend deze ontwikkeling niet steeds op de voet te moeten volgen. Zo werd de rente op het AMRO - renteboekje/ spaarrekening het laatst verhoogd in februari 1964, en wel van 3 1/4 naar 3% pet. Inmiddels hebben zich nieuwe ont wikkelingen voorgedaan. De kapitaal marktrente is sterk opgelopen en het aantrekken van spaargelden is voor de banken van steeds groter belang ge worden, met name ten behoeve van de middellange kredietverlening. Verscheidene banken en spaarinstel- lingen gingen ertoe over de rentever goeding aan spaarders te verhogen. De AMRO-Bank volgde deze ontwikkeling door het openen van nieuwe spaarmo- gelijkheden met hogere rentevergoedin gen, zo werd nog zeer onlangs nieuwe spaarrekeningen geïntroduceerd met een vaste termijn van 18 resp. 24 maanden. Zoals gezegd, werden de rentevergoedingen op bestaande spaar- vormen echter reeds geruime tijd niet opgetrokken. De bank acht thans de tijd gekomen om ook in dit opzicht een aanpassing aan de gewijzigde omstan digheden te bewerkstelligen en heeft daarom de rentevergoeding verhoogd tot 4 pet op renteboekjes en spaarreke ningen met een opzeggingstermijn van 3, 6 resp. 12 maanden, en tot 5 3/4 resp. 6 pet op spaarrekenigen met een vaste termijn van 18 resp. 24 maanden (was: 3>/2, 4, 4%, 5, 5% resp. 6 pet)" (De Algemene Bank Nederland heeft gisteren een verhoging van rentevergoe ding op haar spaarvormen aangekon digd). AMSTERDAM, 12 jan. '67. Londen 10.07%—10.08>4; New York 3.61%— 3.61%; Montreal 3.34A—3.34H; Par(js 73.00—73.05; Brussel 7.21%—7.22%; Frankfort 90.81—90.86; Stockholm 69.84 —69.89; Zürich 83.48—83.53; Milaan 57.791/457.84%; Kopenhagen 52.25 52.30; Oslo 50.47—50.52; Wenen 13.97— 13.PR; TJsonhnn 19.56%—12.57%. AMSTERDAM De ureumfabriek te Paimboeuf bij Nantes ondergaat een aanzienlijke uitbreiding. Deze kunst- mestfabriek, die eigendom is van het grote Franse chemische concern Etablis- sements Kuhlman te Parijs, zal gebruik gaan maken van het nieuwe staatsmij nen D.S.M. strippingproces, geëxploiteerd door Stamicarbon. De ombouw van de in 1964 in gebruik genomen ureumfabriek zal worden uit gevoerd door het Amsterdamse ingeni eursbureau Continental Engineering N.V dat ook de oorspronkelijke fabriek in Paimboeuf ontwierp en bouwde. Door de wijziging van het proces wordt de ureumproduktie vergroot van rond 25.000 ton tot 40.000 ton per jaar. Bovendien biedt het nieuwe proces be langrijke voordelen ten aanzien van de kostprijs van het produkt. Voor deze ombouw hoeft de fabriek niet langer dan een maand "buiten bedrijf te worden gesteld. Deze miljoenenopdracht zal in de tweede helft van 1968 gereed zijn. Sinds 1 januari heeft Ets. Kuhlman een fusie aangegaan met het grote Fran se metallurgische bedrijf Société d'Ugi- ne. De nieuwe naam van de gefusioneer de bedrijven is Société des usines chi- miques Ugine Kuhlman. Aldus een com muniqué van de persdienst van Conti nental Engineering, een dochter van de V.M.F.-Stork-Werkspoor. KEULEN Ford Werke A. G. heeft meegedeeld dat de produktie in januari en februari 13 dagen zal worden stop gezet. In het communiqué van de fabriek wordt gezegd, dat de maatregel, welke ook het Belgische bedrijf in Genk raakt, genomen is om de produktie aan te pas sen aün de afgenomen vraag naar wa gens in West-Europa. Andere grote Duitse autofabrieken, zo als Volkswagen en Opel', hebben ook plannen bekendgemaakt om de produk tie in de eerste maanden van het jaar te beperken. In Wolfsburg en vijf andere Duitse steden, waar Volkswagen grote fabrie ken heeft, is voor het eerst de produk tie beperkt. Hierdoor worden 100 000 ar beiders getroffen. De zes fabrieken heb ben een produktie van 6.000 voertuigen. De produktie zal op 14 dagen in januari, februari en maart beperkt worden. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld (call money) is, ingaande heden, met een half procent verlaagd tot vier procent. Dit door de iets ruimere geld markt als gevolg van de verdere terug keer van bankbiljetten na de ultimo- onvro SPAl'BEEK Donderdagmorgen Is op de Mauritsweg in de gemeente Spau- beek ten gevolge van de gladheid een busje in een slip geraakt en frontaal in botsing gekomen met een autobus. De bestuurder van het busje, de 25-ja- rige J. Wolters uit Sittard, kwam daar bij om het leven. Eén inzittende van het busje werd zwaar gewond. 0 Woensdagavond laat is op de weg Bleiswijk-Benthuizen een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 56-jarige vertegenwoordiger W. Bista uit Rotter dam het leven heeft gekost. De per sonenauto, waarin hij zat en die werd bestuurd door de eveneens uit Rotter dam afkomstige 52-jarige vertegen woordiger A. B. M. Heijmans, was ten gevolge van de gladheid geslipt en in volle vaart tegen een boom gebotst. De heer Heijmans is, nadat men hem met behulp van zagen uit het autowrak had bevrijd, zeer ernstig gewond in het Bergwegziekenhuis te Rotterdam" opge nomen. Donderdagmorgen is de 8-jarige Kennie Freeling Duke, wonende te Alblasserdam, tengevolge van een ver keersongeluk om het leven gekomen. Bij het optrekken van het verkeer op de kruising Plantageweg-Damkerkstr. te Alblasserdam is de jongen, bij het opstappen op zijn fiets,vermoedelijk ge hinderd door een boodschappentas aan het stuur, de macht over het stuur kwijtgeraakt en onder de wielen geko men van de aanhanger van een vracht wagencombinatie. De 68-jarige P. T. van den Kroonen- berg uit Arcen is donderdagavond bij het oversteken van de rijksweg Venlo-Nijmegen in zijn woonplaats door een personenauto aangereden en ter plaatse overleden. BONN De nieuwe Duitse minister van Financiën, Franz-Josef Strauss, heeft besloten het voorzitterschap van de CSU, de Beierse zusterpartij van de C.D.U., op te geven. De vertegenwoor digers van de C.S.U. in de Bondsdag zullen op 18 januari een nieuwe voor zitter kiezen. Het besluit van Strauss houdt verband met zijn taak als minis ter. PARIJS Twee grote vakverbonden in Frankrijk, de C.G.T. en de C.F.D.T. hebben hun leden opgeroepen tot een algemene staking op 1 februari om te protesteren tegen de loonpolitiek van de regering. Zij menen, dat de positie van de Franse arbeider gevaarlijk is verslechterd. De (communistische) C.G.T. omvat ongeveer anderhalf mil joen vakbondsleden, terwijl de C.F.D.T. er ongeveer 700.000 heeft. ARNHEM Het was donderdag in Arn hem een drukbezochte en zeer geanimeerde vergadering van Gelderlands warmbloed- paardenfokkers. verenigd in de provinciale afdeling der V.L.N., in welke afdeling de Veluwe een zeer voornaam aandeel heeft. Uit het verloop der vergadering bleek een nog zeer levendige belangstelling voor de warmbloedafdeling, die zich hoe langer hoe meer beweegt in de richting van het land- bouwrijpaard en sportregisterpaard. Dit laatste bleek wel heel duidelijk bij de bespreking van het premieplan 1967: op de premiekeuringen zullen naast de merriën van Gelders en Gronings type afzonderlijk de sportregistermerriën gekeurd worden. In de laatste jaren toch zijn vele merriën ge dekt door sportregister-halfbloedhengsten en de afstammelingen zijn ingeschreven in een apart sportregisterboek. Het hoofd bestuur meent dat de tijd gekomen is om deze sportregisterfokmerriën ook te pri meren. gezien de groei van dit sportregister boek. De (Gelderse) jury zal bij de be oordeling geadviseerd worden door een paar leden die in de ruitersport goed thuis zijn. doch de jury blijft soeverein. Over deze keuring werd uitvoerig ge discussieerd. Men wilde vooral niet te veel invloed van de zijde van de sportmensen en er werd gepleit voor keuren onder het zadel, vooral voor de betere merriën die voor de ster of de kroon in aanmerking komen. In zijn openingswoord had voorzitter J. Roseboom, die o.m. het overlijden van de Barneveldse fokker Rijken herdacht, die in de fokkerij van het Gelderse paard een belangrijke plaats had ingenomen, er al op gewezen dat de fokkers over de hele linie De R.T.N. komt alleen voor een zend machtiging in aanmerking als zij le den heeft, die haar rechtstreeks vijf gulden per jaar lidmaatschapsgeld be talen. Het bestuur van de R.T.N. heeft dat woensdag te horen gekregen van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. mr. Klom- pé. De minister neemt er geen genoegen mee dat het lidmaatschapsgeld be taald wordt met een dubbeltje per week, dat wordt afgezonderd van het abonnementsgeld op Televizier. Dit wordt niet een voldoende wilsbeschik king voor een lidmaatschap gevonden, temeer daar abonnees op Televizier, die niet tevens lid wensen te zijn van de R.T.N. en destijds derhalve de aan- meldingskaart niet hebben ingevuld, hetzelfde abonnementsgeld blijven be talen als de Televizierlezers die de kaart voor de R.T.N. wel invulden. De R.T.N. had gemeend met 260.000 kaarten van Televizierlezers een ver gunning als B-omroep (3/5de van de zendtijd van een A-omroep) te zullen krijgen. Het bestuur van de R.T.N. overweegt de 260.000 wettelijk niet erkende leden aan te schrijven om wettig lid te wor den. Als het dat doet volgens de nor men die minister Klompé aan de hand van de wettelijke voorschriften heeft gesteld, zal dat betekenen dat de RTN- leden vijf gulden moeten betalen, direct uit eigen portemonnaie. Het is niet bekend wanneer de RTN de eventuele nieuwe ledenwerfactie zal willen beginnen. De hoop op succes lijkt verminderd. De contracten van de meeste medewerkers. die vorig jaar bij voorbaat waren aangezocht, -Mr) r»«r 1 1 1 nn bezig zijn met de modernisering van het warmbloedlandbouwtuigpaard naar het type rijpaard. Het eerste is in vele streken al goeddeels verdrongen door de mechanische trekkracht en de vraag is: waar gaan we naar toe! Moeten we het oude beproefde Gelderse paard, dat zo'n grote rol gespeeld heeft, niet handhaven? In de laatste tijd is de vraag over een en ander steeds meer naar voren gekomen. Daarbij is het verblijdend dat de liefhebberij voor het paard nog alom levendig is. Als die verloren ging zou een goed deel levensvreugde mee verloren gaan. Laten we zorgen de fokkerij, ook van tuig en rijpaarden, goed in eigen handen te houden, aldus de voorzitter. Dat de liefhebberij voor het paard er nog is blijkt o.a. uit het feit dat het leden tal der afdeling (3124) in 1966 nog iets is toegenomen. In de eerste helft van april zullen de stam boekkeuringen weer gehouden worden op dezelfde plaatsen als in 1966. Alleen in Voorthuizen zal op een andere plaats ge keurd worden. De premiekeuringen' zullen in de eerste helft van juli ook weer op dezelfde plaatsen gehouden worden en de centrale premiekeuring is bepaald op 20 juli te Bennekom. De aftredende bestuursleden J. Roseboom (Nederhemert). J. Veltink (Eldrik), A. van Schothorst (Bennekom), H. te Luggenhorst (Lindvelde) en J. G. A. v. d. Willigen (Asch) werden herkozen. Tot juryleden bij de stamboekkeuringen werden gekozen de heren H. F. R. Oppenraay te Bemmel en T. Ruiterkamp te Terwolde. resp. voor het Gronings en het Gelders type. Tot lid der financiële commissie werd benoemd A. L. Jonkers te Otterlo en tot pl.v.v. afgevaar digde naar de V.L.N.-vergadering H. te Luggenhorst. De agenda van deze vergadering werd behandeld en hierbij bleek dat er ernstig gewerkt wordt aan een fusie tussen de V.L.N. en het V.W.P. om te komen tot één warmbloedpaardenstamboek voor Neder land. Bij de rondvraag kwam men van verschil lende kanten met kwesties betreffende de hoefkatrol. De één had gehoord dat dit ge brek veel voorkwam bij Normandische paarden, een ander had het veel geconsta teerd bij paarden van over onze oostgrens- Algemeen echter wilde men dat zo streng mogelijk gewaakt zou worden tegen dit (erfelijke) gebrek. Regelmatige controle werd bepleit. Voorzitter Roseboom zegde toe de zaak in het bestuur grondig te bestuderen. AMSTERDAM De raad van bestuur van de N.V. Amsterdamsche Likeur stokerij 't Lootsje der erven Lucas Bols maakt bekend, dat besloten is over het boekjaar 1966 op de gewone aande len der vennootschap een interimdivi dend van f 2.- uit te keren. (Ook over 1965 werd twee gulden interim uitge keerd). Het totale dividend was f 6,60 over het met tien pet. verhoogde kapi taal waarvan evt. een gulden in aande len. STRAATSBURG Het dr. Albert- Schweitzerhospitaal in Gabon heeft zo veel financiële toezeggingen ontvangen, dat het zijn uitbreidingsplannen voor 1967 kan verwezenlijken. Tijdens een bijeenkomst in Straatsburg brachten de afgevaardigden uit acht landen voor 'n bedrag van ongeveer 500.000 gulden aan toezeggingen bij elkaar. Een der tigtal afgevaardigden, w.o. een Neder lander, leiders van nationale Schweit- zer-verenigingen, woonde de woensdae «rnSindio-^n hlippnVomst bil.

De Vallei | 1967 | | pagina 13