Veenendaals dagblad Scheepjeswol: 74 man eruit en kortere week voor 400 raag naar kamgarens zeer sterk gedaald Buiten V redespogingen VS nu geheim Mao zuivert nu ook het leger „Verlos ons van deze Curie!" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vakhonden gaven fiat aan regeling Zilveren muts voor chef-kok Mist u uw dagblad DE VALLEI Met of tegen Lin-Piao Hoogleraar aan Groot-Seminarie schrijft paus Paulus Bejaarden blijven heilloze macht uitoefenen Overwegend droog weer Sneeuwwitje CONCURRENTIE BEL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. HANOI STELT DRIE EISEN Ex-burgemeester Peking Peng-Tsjen vermoord Staatsgreep in Tog o Sneeuwstormen in Polen Leger Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl. do en za 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent VRIJDAG 13 JANUARI 1967 41e JAARGANG VEENENDAAL De directie van de N.V. Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek v.h. Weduwe D. S. van Schuppen en Zoon (Scheepjeswol) heeft van morgen aan het personeel meegedeeld, dat er aan 74 werknemers ontslag zal worden aangezegd. Voorts zal voor vierhonderd personeelsleden een werk tijdbeperking tot 20 uur per week van kracht worden. Bij de ontslagen werknemers zijn vijftig Marokkanen. De directie heeft vanmiddag in een officieel communiqué meegedeeld, dat de maatregelen verband houden met de zeer sterk gedaalde vraag naar industriële kamgarens, voornamelijk uit Tilburg. Hoewel de afzet van hand- breigarens aan de verwachtingen heeft voldaan, is de voorraad daarvan, mede gezien het gevorderd seizoen van dien aard, dat het niet verantwoord is de tijdelijk ontstane overcapaciteit nog langer te gebruiken voor de produktie van hand breigarens, zo wordt er in het com muniqué gesteld. Afgelopen weken hebben besprekingen met de vakbonden plaatsgevonden, die soms tot diep in de nacht hebben geduurd. Er is een volledige overeen stemming bereikt aangaande de afvloeiingsregeling voor de ontslagen personeelsleden. Ook is er toen besloten dat degenen, die onder de werktijdverkorting vallen, een aan vulling op de wachtgelduitkering zullen ontvangen tot 100 procent van het netto loon. De ontslagen hebben vooralsnog geen betrekking op kantoorpersoneel. De werknemers die ontslag werd aange zegd, zijn op diverse afdelingen werk zaam en zijn allen jonger dan veertig jaar. De heer J. C- Havinga, dlstrictsbe- atuurder van de Chr. Bond van Werk nemers in de textielindustrie „Unitas", deelde vanmiddag mee, dat men er be wust naar gestreefd heeft de oudere werknemers niet in de afvloeiing op te nemen. Hij noemde de afvloeiingsrege ling „aantrekkelijk". „De onderhande- De heer H. J. O. Hoppe, Chef de cuisine van het Hilversumse „Hóf van Holland", heeft de Zilveren Koks muts gekregen voor de beste culi naire prestatie op de Horeca-tentoon- stelling 1967. Hier past hij het be geerde hoofddeksel, even na de uit- reiking. /Anre hermelijn moge dan naar zijn winterse kleed in de volksmond wel „witte wezel" genoemd worden, in werkelijkheid ziet men er zelden een, die het prachtige zuivere wit van het koningsbont met de koolzwarte staartpuntjes vertoont. Het wordt toegepast bij het vervaardigen van avondcapes en klein pelswerk, doch daar het vrij gauw geel wordt en voorts de oogst hier te lande uiterst beperkt mag heten, bedient men zich liever van buitenlandse, niet-verkleu- rende, huiden, afkomstig uit noor delijke gebieden, waar het hermelijn wit blijft, zolang er sneeuw ligt. In ons land komt dit vrij schaars voor; de meeste harmels, die ik bij tijd en wijle zie bij preparateurs, of die mij met kraalogen aanstaren van piano of boekenkast, vertonen in hun haar nog het bruin van het zomerkleed (speciaal aan de kop). Niet zelden is de kleur van de zomerdos er nog helemaal in terug te vinden en ge begrijpt wel, dat zo'n dier in de sneeuw veel meer opvalt, dan zijn schier onzichtbare soortgenoot in Scandinavië of andere noordelijke ge bieden. Daarbij is het hermelijn veel op pad, want een winterslaap wordt niet gehouden. Jachtopzichters van gen er nogal wat, omdat ze schade doen aan het jachtveld (hazen en konijnen), maar men vergeet vaak, dat ze evengoed ratten, muizen en woelratten op het menu hebben staan. Het mooiste plaatje van een witte harmei in de sneeuw staat in het Deense boek van Hvass Hansen „Bij de dieren buiten", dat ook in 't Hol lands verscheen, een Sneeuwwitje in optima forma 13 januari '67 A. B. WIGMAN lingen met de directie zijn in goede harmonie verlopen en wij kunnen met een gerust hart stellen dat het eindre sultaat bevredigend is voor beide par tijen. Er is geen reden tot ongerust heid. Het zijn geen gemakkelijke ge sprekken geworden, maar de zaak is in alle eerlijkheid besproken. Het argument van de directie is volkomen juist." De heer Havinga grondvestte zijn worden „geen reden tot ongerustheid" op het feit, dat het bedrijf in wezen ge zond is en dat de maatregelen die nu genomen zijn noodzakelijk waren om het gezond te houden. „De situatie, zoals die zich nu voor doet is ontstaan, door structurele wijzi gingen en niet door conjuncturele ver schijnselen. Ik wil dit met nadruk ver klaren", zo stelde hij. Inmiddels is het duidelijk geworden dat nog niet het hele bedrijf is „door gelicht", zodat de kans reëel moet wor den geacht dat zich binnenkort opnieuw ontwikkelingen in gunstige of in on gunstige zin zullen voltrekken. Enkele maanden geleden heeft de di rectie reeds aan Marokkaanse werknemers ontslag aangezegd. Toen werd er van directie-zijde nog niet over de ontstane moeilijkheden door de sterk gedaalde vraag gesproken en werden er andere motieven voor de ont slagen aangevoerd. Het bedrijf telt in totaal 750 werkne mers. Met de ondernemingsraad en het kader is over de genomen maatregelen overleg gepleegd. Hierbij dient nog ge steld te worden dat de chemische afde- tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL WASHINGTON/SAIGON De Verenigde Staten zetten hun pogingen om tot een vreedzame regeling te komen van het Viëtnamese vraagstuk thans in het geheim voort. Noord-Viëtnam heeft donderdag verklaard dat het elk vredesaan bod zal verwerpen, dat tenminste drie communistische voorwaarden uitsluit: 1. stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-VIëtnam; 2. terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam; 8. erkenning van de Viëtcong als onderhandelingspartner. Aldus bericht het officiële orgaan van de Noordvlëtnamese communistische partij. De voorzitter van de Amerikaanse com missie van chefs van staven, generaal Earie G. Wheeler heeft echter donderdag gezegd dat hy de bombardementen noodzakelijk vindt „omdat zij de Noordvlëtna mese leiders duideiyk maken dat zij de agressie tegen het zuiden niet ongestraft kunnen voortzetten". Bovendien wordt er aldus de generaal, o.m. mee bereikt dat zo'n 300.000 Noordviëtnamezen ermee aan defensieve en wederopbouwwerkzaam heden worden gebonden. Het aantal Amerikaanse militairen dat sinds 1 januari 1961 in Zuidoost- Azië is gesneuveld, bedroeg zaterdag 6.644. De Verenigde Staten geven er thans de voorkeur aan, het overleg over vrede in het geheim te voeren, in tegenstel ling tot het grote openbare vredesoffen sief van januari vorig jaar, toen John son gezanten over de hele wereld uit zond tijdens een bombardementspauze van 37 dagen, zo hebben functionaris sen in Washington gezegd. De diploma tieke activiteit moet in het geheim plaatshebben om succesvol te kunnen zijn, meent men. Daarop heeft ook se cretaris-generaal Oe Thant van de V.N. de nadruk gelegd. Dr. Martin Niemöller, de bekende Duits-protestantse geestelijke, is van daag ip West-Duitsland teruggekeerd van een onderzoek-ter-plaatse van de toestand in de Noordviëtnamese hoofd stad Hanoi. De Amerikaanse senator Ernest Grue- ning, voorzitter van een subcommissie ADVERTENTIE voor buitenlandse hulp. schat dat 91 miljoen dollar (dat is ongeveer 20 pro cent) van de Amerikaanse hulp aan Viëtnam vorig jaar is gestolen of ver dwenen. Hij bestreed de verklaring van het agentschap voor hulpverlening, dat niet meer dan vijf of zes procent van de ar tikelen in 1966 in verkeerde handen viel. Volgens Gruenings gegevens is de schatting van 20 procent aan de lage kant. Weer andere waarnemers spreken zelfs van verliezen van 40 of 50 pro cent. ling van het bedrijf nog met geen en kele moeilijkheid te kampen heeft. In hoofdzaak produceert Scheepjeswol ech ter kamgarens, die de laatste tijd ster ke concurrentie ondervinden van strijk- garens. Dit laatste produkt is sterk aan mode onderhevig en de produktie ervan is op ruime schaal door Italië ter hand genomen. Dit land brengt de garens bo vendien tegen „dumping-prijzen" op de markt. Vakbondsbestuurder Havinga uitte te gen deze achtergrond bezien, dan ook de wens, dat de overheid snelle maat regelen zou nemen ter bescherming van de nationale textielindustrie. „Als dat gebeurt, zien we de toekomst met ver trouwen tegemoet", zo zei hij ons. Het georganiseerde personeel van het bedrijf zal zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst in het N.V.V.-gebouw, die door de vakbonden is belegd, worden ingelicht over de ontstane situatie. HONGKONG Volgens uit Kanton in Hongkong gearriveerde reizigers, is de bij het begin van de culturele revo lutie afgezette burgemeester van Pe king, Peng-Tsjen, maandag door een gewapende man neergeschoten. Zij zeiden voorts vernomen te hebben, dat de voormalige minister van defensie, maarschalk Peng Teh Hoeai, tezamen met drie andere hoge functionarissen uit het raam van een gebouw in Pe king was gesprongen. Twee van hen kwamen om het leven. Op een strooibiljet in Kanton werd meegedeeld, dat de voormalige burge meester door een mantlet een revol ver doodgeschotefo wefd. Op hetzelfde biljet werd gemeld, dat Tao-Tsjoe, chef van de propaganda, door de Rode Garde werd gearresteerd. De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft in Den Haag de 15de tentoonstelling „De militair met palet en camera" geopend. Tevens reikte de minister namens prins Bernhard twee medailles uit, resp. aan ritmeester J. M. A. Thomas (rechts) voor teken- en schilderwerk en aan sergeant G. J. Leuvink (links) voor fotografie. COTONOl' DAHOMEY De strijd krachten van de Afrikaanse republiek Togo hebben vanmorgen een staats greep uitgevoerd tegen het bewind van president Nicolas Grunitzky, zo is door Radio-Lome, de hoofdstad van Togo, meegedeeld. De telefoon en telegraaf werken niet. De staatsgreep had volgens de ra diouitzending ten doel, „een eind te maken aan de verwarde politieke si tuatie in het land." In de radiouitzending uit Lome werd de stafchef van het leger, luitenant ko lonel Eyadema, het nieuwe staatshoofd genoemd. Op 21 november van vorig jaar kon president Grunitzky een staatsgreep verijdelen van aanhangers van de ver moorde voormalige president Sylvanus Olympio. Vijf dagen na de staatsgreep werd de regering van Togo gewijzigd, wat binnen een maand nogmaals gebeurde. TOKIO Mao Tse-toeng, vastbesloten de „afvalligen" uit zijn 2,5 miljoen man tellende strijdkrachten uit te roeien, heeft thans bevel gegeven voor een volledige reorganisatie van de militaire „culturele revolutionaire" commissie. De beslissing, die volgens radio-Peking dient „om de proletarische culturele revolutie te versterken", kwam temidden van berichten, dat Mao een beroep had gedaan op het leger en anderen die trouw aan hem zijn, de contra-revolu tionaire vijand te verpletteren. Lin-Piao werd niet met name genoemd in de aankondiging van radio-Peking. Er zijn aanwijzingen, dat de 60-jarige minister van Defensie met de zweep knalt om wankele elementen in het leger de zijde va nde Mao-Lin fractie te doen kiezen. Anderen menen evenwel dat dit het begin is van strijd tussen Mao en Lin om de hegemonie in het leger. De commissie van 18 leden staat onder leiding van maarschalk Hsoe Sjang- tsjien, een 65-jarige vice-voorzitter van de nationale defensieraad en voormalig chef-staf. Mao heeft verder persoonlijk bevel gegeven,, om per radio in het gehele land „een oproep aan het volk van Sjanghai iftt te zenden", waarin een ben>ep gedaan wordt op de $>ciders op het werk <tenig te keren. De correspondent van Tanjoeg in Pe- tal fabrieken in Sjanghai is stopgezet, king meldt, dat volgens berichten in de Chinese pers de produktie in een aan- WARSCHAU In het oosten van Po len is het wegverkeer verlamd door sneeuwstormen. In de enorme sneeuw massa's bleven 128 autobussen steken. Volgens het Poolse persbureau lag de sneeuw op vele plaatsen 2 meter hoog. Meer dan 100 wegen werden onbegaan baar en 10.000 arbeiders plus 1200 sneeuwploegen werden Ingezet om ze weer berijdbaar te maken. (Van een onzer redacteuren) WARMOND Het maandblad „Wij (in huwelijk en gezin),, heeft in zyn jongste editie een open brief afgedrukt van prof. Th. Beemer, docent in de pastoraal-theologie aan het Groot-semi narie te Warmond. Prof. Beemer richt zieh in dit schrijven tot paus Paulus VI met de hartekreet: „Verlos ons van deze curie!" Hij komt hiertoe naar aan leiding van de wijze, waarop Curie-kar dinalen zijns inziens de conciliebeslui ten dwarsbomen en met name een uit spraak over de geboorteregeling in de weg staan. „U hebt vaker gesproken over de noodzaak van Curie-hervorming. Die noodzaak ziet u dus blijkbaar in. Maar ondertussen is er nog niet veel, om zo te zeggen niets, gebeurd", zo schrijft prof. Beemer. Na vastgesteld te heb ben, dat de Curie een groot machtsap paraat is, vervolgt hij: „Deze mensen zagen het Concilie als een gevaar op zich afkomen; sommigen hebben uit drukkelijk stelling genomen tegen de vernieuwingstendensen, die doorbraken. Zij hebben zich verzet langs allerlei we gen, waaronder ook zeer onevangeli sche". Hij stelt dan verder, dat bijvoorbeeld het Motu Prpprio over de liturgie, pro dukt van de Curie, op veel punten niet klopt ,met wat het Wereld-episcopaat had aanvaard. De restrictie over het gemengde huwelijk noemt hij een on menselijk stuk, dat alles bij het oude laat. Hij signaleert, dat na moeizame on derhandelingen een rapport over geboor teregeling tot stand was gekomen, waarop kardinaal Ottaviani een tegen- motie indiende. „Wij weten wat hij hiermee beoogt, want ook wij kunnen Casti Connubii (de encycliek over het huwelijk) van paus Pius XII onder schrijven". Hij vraagt dan waarom de paus toelaat, dat deze mensen, die voor het grootste deel ouder zijn dan 75 jaar, hun heilloze macht blijven uit oefenen, „ook inzake heel de kwestie van de geboorteregeling. Het spel was het maar spel, maar het ls diepe ernst wordt niet eerlijk gespeeld. Ver los ons vaa deze curie!" Prof. Beemer zegt voorts niet te twij felen aan de persoonlijke integriteit van de Curie-kardinalen en hij vervolgt: „Maar dit alles maakt het allemaal des te moeilijker. Zij strijden voor een (kerk)werkelijkheid, die ons niets meer zegt. Wij hebben de indruk, dat zij bang zijn voor hun positie, voor machtsverlies. De Kerk ls tot Curie-in stituut geworden, keihard, bureaucra tisch, conventioneel. Hier wordt gedacht in termen van macht en wet. Hier heeft men meer zorg voor de buizen van de waterleiding dan voor de kwaliteit van het water. Men oppert: Het zijn stuiptrekkingen van een aantal oude mensen: zij we ten niet beter. Best, maar ook stuip trekkingen kunnen hard aankomen, vooral bij anderen. Is het te verwonde ren, dat velen zich teleurgesteld afwen den, dat zij in deze Kerk niet kunnen geloven, dat zij haar diep wantrouwen en wellicht juist omdat zij zich willen vasthouden aan Jezus Christus en Zijn Geest?" Wij tekenen hierbij aan, dat „Wij", dat uitgegeven wordt door een kleine groep katholieken in het bisdom Breda, bekend staat als een zeer progressief blad, dat vooral op het terrein van de seksuele en huwelijksmoraal een grote openhartigheid nastreeft en vooruitstre vende standpunten verkondigt. Donderdag had op de werf van Verolme op Rozenburg de naam- gevingsplecfitigheid plaats van het voor Engelse rekening gebouwde m.s. „London Bridge". De doop geschiedde door mevr. 1. E. B. Skimming, echt genote van de voorzitter van de scheepvaartmaatschappij. Links de heer C. Verolme, rechts de heer Skimming. Een zwak front, dat in de afgelo pen nacht ons land passeerde, heeft plaatselijk nog wat regen gebracht. Intussen is een hogedrukgebied van de Oceaan steeds dichter bij West- Europa gekomen. De kern ervan lag vanmorgen ten westen van het En gelse Kanaal. Over Scandinavië trekt een zeer actieve depressie in de rich ting van Rusland. Deze zal echter weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. Een verdere uitbreiding van het At lantische hogedrukgebied in de rich ting van ons land zal plaats hebben en daardoor zijn de regenkansen voor de eerstkomende dagen klein. De wind blijft west tot noordwest, maar wordt tamelijk zwak, zodat er vooral in het Zuiden van het land kans is op mist. De temperatuur blijft des nachts boven nul en zal gedurende 't gehele etmaal in de kustprovincies enkele graden hoger zijn dan in de rest van het land. het snoor- en wegverkeer is ontwricht en de» lossing ten schepen is gestaakt. De plaatselijke afdeling van de com munistische partij krijgt hiervan de schuld. Htiar wordt verweten te heulen met allerlei reactionaire elementen om de massa's te bedriegen en de produk tie te saboteren. Onmiddellijk na de aankondiging van radio-Peking gaf het blad van het be vrijdingsleger van Lin-Piao toe, dat er koppige anti-Mao elementen in het volksleger zijn. Meer dan duizend militairen zijn van morgen in de hoofdstraten van Peking verschenen, om uiting te geven aan hun „geestdrift over de aangekondigd» vorming van een speciale commissie voor de culturele revolutie in het le ger". In sommige pelotons liepen veel meisjes mee op het ritme van trom mels en gongs. Er werd druk met het kleine rode boekje van Mao Tse-toeng gezwaaid. Op vrachtauto's werden gro te portretten van de leider meegevoerd. Spandoeken vermeldden leuzen ten gunste van de culturele revolutie. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken be titelde het Chinese leger als de enige factor die een burgeroorlog in de weg staat. Zolang de militairen niet betrok ken raakten bij de strijd om de macht, bestond er geen onmiddellijke kans op een dergelijke uitbarsting, maar bij voortduring van de toenemende kritiek van de rode gardisten op hoge officie ren, zou het ook in het leger tot een conflict kunnen komen. Naar de me ning van regeringsexperts in Tokio heb ben Mao en zijn minister van Defensie. Lin-Piao, het leger evenwel op het ogenblik nog in de hand. Een duidelij ke overwinning voor een van beide partijen ligt volgens de Japanse woord voerder nog niet in het verschiet. Volgens een analyse van een Joego slaaf in Peking, is de hoofdkwestie van de huidige ontwikkelingen in communis tisch China niet de strijd van personen om de macht, maar het vinden van op lossingen om te voldoen aan de eisen van de arbeiders voor betere levensom standigheden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken l)ean Rusk heeft gezegd, dat in China een machtsstrijd aan de gang is welke mogelijk tot een burger oorlog zal leiden. In een vraaggesprek voor de t.v. zei Rusk, dat hij niet wist wat in China gaande was, maar dat hij dacht dat Mao of Lin dat evenmin weten. In de gehele Sovjet-Unie is een ge weldige campagne van „waakzaam heid" aan de gang. waardoor het Kremlin tracht ook de laatste sporen van vriendschap met het China van Mao uit te wissen. De communistische partij van de Sov jet-Unie, die eens de broederschap met de Chinezen predikte, geeft nu het pa rool uit dat China onder leiding van Mao tot een potentiële vijand is gewor den. Zegslieden uit partijkringen heb ben verklaard, dat de campagne tot het scheppen van een nieuw klimaat bij de openbare mening alle interne propa gandacampagnes van de laatste tien jaar in de schaduw stelt. Bij Koninklijk Besluit fs met in gang van 10 februari 1967 benoemd tot lid van de Raad van State mej ïr. J. Zeelenberg, thans wethouder der ge meente Rotterdam en lid van de Eer ste Kamer der, Staten-Generaal.

De Vallei | 1967 | | pagina 1