Burgemeester in nieuwjaarsrede: Meer steun van burgerij voor realisatie zwembad „Gemeente in een modern mini-rokje Veenendaalse politie maakte balans op SI MCA 1000 Derek Flint Onbeschrijflijke rommel in de huishoudschool Elly Booy exposeert „Plaats van Geref. Bond ivordt moeilijk" Huizen beter duur dan dat ze niet zijn te krijgen Luxor Theater Ds. Catsburg meent VEENENDAAL. Burgemeester Hazenberg heeft gister avond aan het begin van de gemeenteraadsvergadering zijn nieuwjaarsrede nitgesproken. Nadat hij verschillende gebeur tenissen en feiten uit de landelijke en wereldpolitiek aan de orde had gesteld, besprak hij de diverse gemeentelijke ont wikkelingen. Enkele uitspraken aangaande de algemene poli tieke zaken zullen wij hierna citeren, het gedeelte van zijn rede dat aan Veenendaal was gewijd, wordt bijna volledig weergegeven. Mooie benen Praatsfeer Sneller Garage W. WAAYEN. BERG Winkeldievegge aangehouden Na inbraak Door gladheid uit de bocht Parochiële stand Ds. D. van Enk met emeritaat Vier be roepen Organist ging mee Plaats van de vrouw Benoemingen Gemeente zijn: dienstbaar zijn Letlenvergadering f 350.(100 nodig Vrijwillige bijd Resultaten ragen Nauwer samen werken Zendingsavond Redactie Pagina 4 VRIJDAG 13 JANUARI 1967 „Men vraagt zich af of verschillende groeperingen in den lande zich voldoen de voor ogen houden om welke grote waarden het in een democratisch be stel gaat", zo stelde hij onder meer vast. „Die vraag is zeker op zijn plaats, als men ziet hoe diverse lieden menen te kunnen optreden als in het af gelopen jaar geschiedde op en om 10 maart, het huwelijk van H.K.H Prin ses Beatrix en Prins Claus. De wijze waarop en de vorm waarin deze de monstraties zijn gehouden hebben niets meer te maken met vrije meningsuiting ln een democratische samenleving. Ze waren zelfs in strijd met de meest ele mentaire vormen van gewoon fatsoen, die elke burger tegenover ieder andere burger al zonder meer in acht pleegt te nemen, wanneer het gaat om hoogtijda gen in 's mensen bestaan." Over de economische toestand waarin ons land zich momenteel bevindt zei hij: „Het totale economische aspect is ln het afgelopen jaar symptomen gaan laten zien die bepaald niet van gerust stellende aard zijn. Met name is in het noorden en zuiden van ons land een overschot aan arbeidskrachten ontstaan die vooral in de laatste tijd aanzienlij ke stijging vertoont, terwijl ook elders het aantal sluitingen van ondernemin gen dan wel ontslagaanzeggingen toe neemt. Geen troost valt er te putten uit het feit, dat die toeneming van de ar beidsreserve in ons land al weer zo'n mooi zacht woord voor een in we zen kwalijke zaak een verschijnsel is, dat eveneens in de andere Euro- markt-lidstaten aan de dag begint te treden." Enkele andere uitspraken: „De uit slag van de komende verkiezing zal in het teken komen te staan van duide lijkheid en vernieuwing". „Het Nederlandse volk is boven zijn financiële stand gaan leven." „Over de voortgaande vermindering van de koopkracht spreekt zo langza merhand jong en pud en men onder schatte daarvan de psychologische wer king niet." En tenslotte: „Een ervaren, bezadigd en wijs man als dr. Drees heeft de con stitutionele monarchie als die in ons land, om *t zo kort mogelijk te releve ren, terecht getypeerd als een rustpunt in ons democratisch bestel en dan is dat een rijkdom waarom andere volken ons benijden en kunnen benijden." Vervolgens besprak de burgemeester een aantal plaatselijke aspecten, die wij letterlijk citeren: „Een gemeente als de onze, waarin op zich zelf al qua innerlijke structuur de drang zit tot vooruitgang en die tot waarmaking daarvan in den brede wordt gedrongen, begint meer en meer de belemmeringen te ondervinden, wel ke algemeen op het gemeentelijk pad worden gesteld. Mogen we dankbaar zijn voor hetgeen we in gezamenlijke inspanning toch nog mochten bereiken, het wordt bij de dag moeilijker. Het spanningsveld, waarin onze ge meente verkeert wordt bovendien ver groot en versterkt door de door ons zelf onderkende en aanvaarde extra rol in 't landelijk en provinciaal plano logisch denken welke ons reeds is en voor de toekomst wordt toebedeeld. We verkeren op die manier in een bijzon dere positie, waaraan vast zit dat we reeds moeten zien klaar te krijgen, zo niet geheel dan toch de grondslag moe ten leggen en de eerste aanloop voor hetgeen nodig is in verband met dat, wat moet zijn omstreeks 1980. Te wach ten met veel tot we in de buurt van dat jaartal komen zou betekenen een on herroepelijk te laat zijn en het missen van de boot. Om in de taal van het voetbalveld te spreken, een die in de tegenwoordige tijd blijkbaar een groot aantal mensen aanspreekt: geen woorden, maar da den. Te bevoegder plaatse heb ik het zelfde, zij het met andere woorden en scherper, meer dan eens al betoogd en ben dan wel begrepen maar, zonder dit aan onwil toe te schrijven, de bij da begrip passende daden zijn er in onvol doende mate op gevolgd, alsnog ten minste. Betuigingen van liefde mogen de be minde aangenaam aandoen, zij krijgen een ietwat loze inhoud als ze niet ver gezeld gaan met al datgeen wat hij een reële vertolking daarvan behoort. In een meer modieuze terminologie had ik het voorgaande ook zo kunnen zeggen, dat onze gemeente weliswaar in een modern minirokje is gestoken, maar dat vadertje Staat niet zorgt voor een goede kwaliteit van de stof en de ver eiste kwaliteit nylons, zodat de gehele verschijning, met inbegrip van de mooie benen, die zijn dochter ongetwij feld heeft, toch niet die indruk kan ma ken, waarop het kind eigenlijk recht heeft. Na deze ietwat sombere toon schakel ik over naar vrolijker gelui-4 Met mij zult gij u er ongetwijfeld over verheu gen, dat nadat op 29 maart 1965 met de bouw van het nieuwe raadhuis werd be gonnen en de le paal in mei daaropvol gend door de commissaris der Koningin werd geslagen, het zogenaamde pan- nenbier op 13 juli jl. kon worden aan geboden. Zo het zich laat aanzien schijnt de verwachting niet ongegrond, dat het werk alsook uw vergaderingen in de 2e helft van dit jaar daarin een aanvang zullen kunnen gaan nemen Niettegenstaande de toenemende neerslag in het financiële klimaat waar in de gemeenten verkeren tegenwoor dig, heb ik de hoop op het verschijnen van een of meer zonnige dagen in de loop van dit jaar in de vorm van be schikbaarstelling van kaüitaalsmidde- len met de rijksgoedkeuring voor de bouw van het politiebureau, nog niet afgeboekt. De bouw van woningen heeft gelukkig voortgang gevonden in een tempo, in kwaliteit en in aantal waarop velen helaas nog al te veel reeds zo lang wachten. De huurprijzen mogen niet laag zijn, doch zo ooit dan geldt hier beter duur dan niet te krijgen. Van de vorming van het zogenaamde bouw team met onderwerkgroepen, waarme de in het laatste kwartaal van het vo rig jaar is gestart, verwacht ik goede resultaten. Het van het begin af sa menwerken in nauw contact met el kaar van allen, die bij de voorbereiding en de ontwikkeling van bouwplannen en de bouw daarvan zijn betrokken moet op den duur vruchten afwerpen in het steeds ingewikkelder wordende ontwik kelingsproces op dit gebied. Met 't samenwerken van allen doel ik in dit verband op de gemeentelijke en provinciale overheidsinstanties en diensten, de planologische- en verkeers- deskundigen, de specialisten voor een rationele bouwwijze, de bouwer en ar chitecten alsook vertegenwoordigers uit de kringen van toekomstige exploitan ten der tot stand te brengen woningen. De druk die bij het gevolgde werk schema ontstaat van het hoofdteam naar de werkgroepen en op hun beurt van deze weer naar boven, kan niet an ders dan stimulerend en coördinerend werken, terwijl de kwetsbaarheid van het geheel, bijvoorbeeld door het tijde lijk uitvallen van een der teamleden, minder desastreus behoeft te zijn. De rioolwaterzuiveringsinstallatie is in 't stadium van plannen tot het stich ten daarvan, genaderd tot de voorberei ding van de daadwerkelijke bouw. Geen overbodige luxe overigens eindelijk uit de praatsfeer, die al een aanzienlijk aantal jubileumjaren heeft overleefd, te belanden in die van de verwerkelijking. Ik ontving namelijk de verzekering, dat het plan omstreeks het eind van het eerste kwartaal van dit jaar besteks- klaar zal zijn. Ora bij het begrip water nog even te blijven, al is er op zich zelf nauwelijks groter tegenstelling denkbaar, wil ik zonder dat het gaat om een stuk ge meentelijk bestuursbeleid in directe zin met voldoening gewagen van het feit, dat de Veenendaalse Waterleiding Maatschappij bezig is een reserve-wa terreservoir te bouwen, waardoor de watervoorziening in voldoende mate voor onze toenemende bevolking ge waarborgd is. Het belang van de gemeente en de in woners wordt voldoende gedemon streerd door het melding maken van 2 cijfers. De gemiddelde dagaflevering liep op van 3485 m3 in 1963 tot 4244m3 ultimo jul 1966, ongeacht de toppen in de dagafneming die zeer veel hoger lig gen. Dank zij de vlotte medewerking van de eigenaar van het landgoed Prat- tenburg kon dat 1000 m3 reservoir ge bouwd worden op hetzelfde niveau als dat in de watertoren, waardoor een vol doende tijdige toelevering aan de afne mers van het water extra verzekerd is. Het in het verleden, 27 april 1959, in het leven geroepen Instuifwerk dank zij de lofwaardige activiteiten van en slechts gedragen door deze naar ver houding tot onze totaalbevolking kleine Sola Fide groep, heeft op 29 september jl. de voormalige Dokter Hekster-school kunnen betrekken. Voor de zo nodige verbetering in de huisvesting op die plaats kon van de zijde der gemeente volledige en volgaarne medewerking worden verleend. Was het op zichzelf al verblijdend, dat de verhuizing noodzakelijk werd door de groei van het werk, niet min der verheugend is te mogen vastleggen, dat vanaf dit moment een andere groep in onze samenleving, namelijk de Gere formeerde, zijn volle medewerking is gaan verlenen. Het verschil van mening, dat er bleek te bestaan ten aanzien van de dagen van het gebruik, is er gelukkig niet over het feit, dat we met de gereedko ming van het Instructiebad in het voor jaar een stapje vooruit doen, alsook dat het moet worden gezien als een voor portaal voor het zo hoog nodige over dekte zwembad. De tegenspraak van weinigen ducht ik als ik stel. dat het laatste mutatis mutandis evenzeer geldt voor een sporthal. Ik wil hierbij de opmerking niet ach terwege laten, dat de totstandkoming van de zo juist genoemde hoogst nood zakelijke werken, aanzienlijk sneller en dichter bij zal komen, indien niet alleen 't gemeentebestuur zijn streven daarop onverzwakt blijft richten, doch even eens door de gehele bevolking in al haar geledingen een positieve ruime medewerking zou worden betoond in de vorm van het bijeenbrengen op alle mo gelijke wijzen van de nodige financiële middelen. Zolang dit niet geschiedt doet men hier aanzienlijk minder dan elders wel het geval is. Om intussen geen misverstand te doen ontstaan, wens ik grote waarde ring uit te spreken voor de wijze waar op de leden van 't Bestuur der sport stichting hun taak vervullen. Over bur gerzin is al heel veel geschreven, hier wordt die in praktijk gebracht met be schikbaarstelling van veel eigen tijd VEENENDAAL Het is bekend, dat als een filmserie, een artiest, een beat- groep en noem maar op, eenmaal naam gemaakt heeft en op een denkbeeldig voetstuk is komen te staan, het slechts zelden gebeurt, dat deze voetstukken omver gegooid worden. Navolgers lukt het moeilijk om naam te maken of de „eersten" voorbij te streven. Bovenstaande heeft betrekking op de films van James Bond en die van De- rek Flint. James Bond is de alom be kende superman en van Derek Flint heeft bijna niemand gehoord. In het Lu xor Theater draait momenteel Derek Flint en deze „kraker" doet beslist niet onder voor de grote James Bond. De Derek Flint-film is de stijl van James Bond, met dat verschil dat de Bond films ondanks de verregaande fantasie van de makers (Ian Fleming) meer de werkelijkheid benaderen dan de Flint- film. Derek Flint ziet namelijk o.a. kans om enkele uren dood te zijn en via een vernuftig apparaatje op zijn pols weer tot leven te komen. Derek Flint, eerste klas zesde dan, is nagenoeg onkwetsbaar. Hij wordt door een „Wereld Spionage-organisatie" op geroepen, omdat de wereldvrede in ge vaar is gekomen door een drietal „Oos terse" idealisten, die over middelen be schikken om de natuur te overwinnen en dat wil wat zeggen. Derek Flint gaat erop uit en na langs veel moeilijkheden (en vrouwen) geko men te zijn, krijgt hij het voor elkaar het halve gare paradijs van het drietal professoren te vernietigen. Een in zijn genre sterke film. VEENENDAAL De Veenendaalse politie heeft de balans over 1966 opgemaakt. Uit de cijfers blijkt dat er in onze gemeente het afgelopen jaar 527 verkeerson gevallen hebben plaatsgevonden, waarvan vier met dodeiyke afloop. In 1965 deden zich 451 ongevallen voor, zodat gemakkelijk te constateren is, dat de toenemen de frequentie van het verkeer steeds meer slachtoffers eist. De politie, aan het einde van het jaar 38 man sterk, maakte in 1966 minder pro cessen-verbaal op, dan het jaar daarvoor. Welgeteld 2762 keer werd het bonboekje voor de dag gehaald, een jaar eerder gebeurde dat 3167 maal. Politiële waarschuwingen (boetes van f2,50 tot en met f 10,kwamen echter meer voor. Op deze wijze incasseerde men f 11.512,50 tegen in 1965 f 7.480.00. Tegen rijden onder invloed van alcohol werd 21 maal proces-verbaal opgemaakt. Dit aantal bleef gelijk. Het aantal vermogensdelicten vertoonde de sterkste stij ging Waren het er twee jaar geleden nog 6, vorig jaar deden zich 21 van derge lijke misdrijven voor. Volgens de politie, tenslotte, verblijven er momenteel in onze gemeente 310 vreemdelingen, die tot maar liefst 24 nationaliteiten behoren. zonder dat daarvoor enige vergoeding verlangd wordt. Bij de begrotingsbehandeling voor dit jaar hebt u vernomen wat aanvankelijk gepland was, doch door de ook u beken de oorzaken verschoven moest worden naar een volgend jaar. En dat terwijl we in feite maar zo weinig tijd beschik baar hebben en er zoveel moet gebeu ren. Ook dat lijstje van uitgestelde wer ken kan geen aanspraak maken op vol ledigheid, bij benadering zelfs niet. Denk onder andere maar aan de ver dere uitbouw van onderwijsmogelijkhe den in aansluiting op de behoeften van industrie, handel en nijverheid, het scheppen van meerdere vestigingsmo gelijkheden met name van andere on dernemingen dan de hier reeds geves tigde om de basis zo breed mogelijk te doen zijn, het zoeken naar een beter on derdak van de leeszaal, het verkrijgen van betere aansluitingen in de sector van het openbaar personenvervoer, het aanbrengen van verbeteringen in de straatnaamaanduiding. Dit alles zou bepaald geen overbodi ge luxe zijn. Veel meer zou nog te ver melden zijn en dit ons bewust te zijn, kan ons allen bewaren voor denken in de richting van zelfgenoegzaamheid. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: Dr. Slot. de Bruïne- straat 3 - Veenendaal Telef. 08385-2771-4251 VEENENDAAL Donderdag is ter zake van winkeldiefstal de 30-jarige me vrouw T. S. aangehouden. In een super markt aan het Slotemaker de Bruïne- plein had zijn zich voor 'n luttel bedrag enige artikelen toegeëigend zonder de bedoeling af te rekenen. RHENEN Gisterochtend ontdekte concierge Van de Heuvel dat er des nachts ingebroken was in de huishoud school aan de Nieuwe Veenendaalseweg. De daders hebben zich toegang tot het gebouw weten te verschaffen, door de grote openslaande deuren van de gym nastiekzaal aan de achterkant van het schoolcomplex te forceren. Alle kasten in de lokalen waren door middel van een schroevedraaier opengebroken en overhoop gehaald. De inhoud lag her en der verspreid over de vloeren. In het kantoor van de directrice werd een bureau doorzocht. Ook hier was de bende onbeschrijfelijk. Een centen potje was onaangeroerd gebleven. In de ravage kon nog niet worden vastge steld of er wat was ontvreemd. Ver moedelijk zal het een klein bedrag aan geld zijn. De inbrekers hebben ook nog gepro beerd de kluis te forceren. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, trof na- r? RHENEN Tengevolge van een gladde weg is mevrouw M. te Rhenen afgelopen nacht in de scherpe bocht met haar auto van de weg geraakt. Zij nam een stuk heg mee en kwam tegen een boom tot stilstand. De wa gen werd aan de voorkant flink bescha digd. Mevrouw M. kon naar huis wor den vervoerd. melijk sporen aan op de safe-deur. Het is niet gelukt de safe te openen. De dactyloscopische dienst van de rijkspo litie heeft vingerafdrukken opgenomen. Ook werden in de loop van de ochtend politiespeurhonden ingeschakeld. Er be staat gegrond vermoeden dat men hier te doen heeft met baldadige jongelui. RHENEN Elly Booy exposeert in het streekmuseum aan de Molenstraat van 14 januari tot 4 februari. Zij komt met niet minder dan 35 inzendingen olieverf en gouaches. De openingstijden zijn van 11 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur, op dinsdag bovendien van 19 tot 21 uur. Het museum is woensdag en zondag gesloten. Elly Wientjes-Booy woont in Wage- ningen. Zij werd geboren 29 januari 1938 te Tandjung Pandang-Billiton. Na de middelbare-school bezocht zij de St. Martin School of Art te Londen, volgde lessen bij Gerrit van 't Net te -Amster dam en sinds 1962 de Avondakademie te Arnhem. De tentoonstelling wordt aangekondigd met een fraai uitgevoerde folder in kleuren, waarvoor subsidie werd ver kregen van de Culturele Raad voor de provincie Gelderland. W.V.V.V.V.V,W.V.V.V.V,V.V.W.V.V.V.V.V.V.V.V.-A\\\\V.V.V.V.\\\W.VAV.W.V^ De R.-K.-parochie van St.-Salvator en St.-Willibrord te Veenendaal telde aan het eind van het vorige jaar 1822 leden, tegen 1704 aan het eind van 1965. Gedoopt werden 49 kinderen en 2 volwassenen. Financieel staat de parochie er gezond voor. De uitgaven over 1966 belopen een bedrag van 23.000 gul den, waartegenover 24.000 gulden aan inkomsten staan. OTT?bfs De gereformeerde kerk te Veenen daal gaat een nieuwe predikant be roepen, omdat ds. D. van Enk dit jaar met emeritaat hoopt te gaan. De kerkeraad heeft een beroepings commissie gevormd, bestaande uit leden van de kerkeraad, gemeente leden (ook vrouwelijke) en een paar vertegenwoordigers van de jeugd. De gemeente kan aan de beroe pingscommissie namen verstrekken van predikanten, die men geschikt acht. Ds. J. Catsburg, hervormd predi kant te Opheusden, heeft vier beroe pen „lopen", n.l. uit St.-Maartens- dijk, Gameren, Brakel en Nieuw- Lekkerland. De organist van de gereformeerde kerk te Amerongen is overgegaan naar de zusterkerk te Leersum, nu deze per 1 januari j.l. zelfstandig is geworden. Amerongen zal naar een opvolger zoeken. Behalve de kerkeraad zullen ook de wijkraden en de mannenvereni- ging van de gereformeerde kerk te Veenendaal zich beraden over de plaats van de vrouw in dienst van de kerk. De gereformeerde vrouwenvereni ging heeft haar mening reeds ken baar gemaakt. Tot ouderlingen der gereformeer de kerk te Amerongen werden be noemd de heren J. H. Schouten en N. Smilde. De vrouwengespreksgroep v de hervormde gemeente „Sola b iue", te Veenendaal heeft voor de derde en laatste keer vergaderd en ge discussieerd over „De Kerk 66-2000". Het onderwerp van het laatste ge sprek was „de dienst van de gemeen te aan de medemensen". Men ging hierbij uit van de stel ling, dat elk gemeente-lid de hem verleende genadegaven moet beste den ten nutte van zijn medemensen. Die gaven bestaan uit de gave om te spreken tot de gemeente en om be paalde diensten te bewijzen met de daad. De gespreksgroep stelde voorop, dat men om te beginnen elk mens moet aanvaarden zoals hij is. Nooit mag begonnen worden met anderen te veroordelen en steeds moet men erop bedacht zijn, dat 'men elkaar gemakkelijk kwetst. Zelfs als men tracht binnen eigen kerkelijke ge meente tot een beter gemeente-zijn te komen, omdat men vaak de nei ging heeft om van de ander aanpas sing aan eigen zienswijze te eisen. De gespreksgroep was er zich van bewust, dat het niet altijd mogelijk Is om te voorkomen dat eigen ge dachten en initiatieven anderen pijn doen. Wat dat betreft verwees zij naar Jezus en zijn discipelen, die regel matig aanstoot gaven aan anders denkenden. Evenwel, dit was nooit een doel op zichzelf, maar slechts een middel om tot een doel te gera ken. Anders gezegd: men mag als ge meente geen nieuwe dingen doen, al leen om daarmee op te vallen. Het gaat uitsluitend om een beter func tioneren van de kerk als gemeente van Christus. Als punten van verbetering werden genoemd: een betere communicatie tussen predikant, kerkeraad en ambtloos gemeentelid. het leren van bewogenheid met de ander. de kerkeraad moet meer zijn dan een bestuurscollege; nl. een weer spiegeling van de gehele gemeen te. er moet meer worden aangepakt door alle gemeenteleden samen. We zullen ons moeten realiseren, aldus de gespreksgroep, dat elke taak in de gemeente van groot be lang is: van de prediking tot het in nen van kwitanties. Het dienstbetoon van de gemeente werd op de voorgrond gesteld. Om dat het niet gaat om „Sola Fide" of om de hervormde kerk, maar om de gehele bewoonde wereld, waarin de leden van de kerk door God zelf ver antwoordelijk zijn gesteld. Het bestuur van de Ned. Hervorm de evangelisatievereniging „Sola Fi de" te Veenendaal heeft een buiten gewone ledenvergadering uitgeschre ven op dinsdag 17 januari a.s. Op de agenda staan o.m. de punten: Pas torie ds. Nijeboer (de nieuwe predi kant van „Sola Fide") en het aan gaan van een geldlening. De herv. gemeente te Veenendaal heeft dit jaar 345.000 gulden nodig om het noodzakelijke kerkewerk te laten functioneren. De „ruwe" begro ting, zoals die aan alle gemeentele den is toegezonden, vermeldt o.a. aan uitgaven: 155.000 gulden aan traktementen, salarissen e.d., 44.450 voor verlichting, verwarming, onder houd gebouwen, 50.600 verplichte bij drage aan de generale kas, 47.387 aan renten en aflossingen enz. Voor wijkcentra is 5000 gulden gereser veerd. Aan ontvangsten heeft de kerk voogdij opgevoerd: 137.650 uit collec ten, 30.000 uit plaatsengeld en 142.000 gulden uit de vrijwillige bijdragen. Tot dit laatste worden de gemeente leden in een tot hen persoonlijk ge richt schrijven opgeroepen. De bij dragen moeten met rond 20 procent omhoog. Gemakshalve is een richt lijn voor het vaststellen van de bij drage bijgevoegd. Bij 'n inkomen van 2500 gulden per jaar wordt f 14.25 verwacht, bij 5000 gulden f 65,- en bij 7000 f 112,50. Boven een inkomen van 7000 gulden per jaar wordt van elke 100 gulden meer 3 procent verwacht. De begroting sluit met een nadelig saldo van 17.500 gulden. Aan vrijwillige bijdragen over 1966 had de kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Kesteren aan het eind van het vorige jaar binnen: ruim 3200 gulden. De actie van de commissie van beheer der gereformeerde kerk te Veenendaal tot verhogen van de vrij willige bijdragen der leden heeft als resultaat opgeleverd een verhoging van 40 procent. Voor 1967 zullen de bijdragen volgens de toezeggin gen worden verhoogd met 39.000 gulden tot ruim 135.000 gulden. Voor het nieuwbouwfonds werd toegezegd een bedrag van 147.000, te voldoen in drie jaar. De helft van de 800 personen die intekenden geeft minder dan 100 gul den. Bij deze 400 zijn 100 jongeren. De gemiddelde vrijwillige bijdrage per lidmaat steeg van 38 gulden in 1966 maar 54 gulden in 1967. Om alle bestaande plannen te reali seren is het nodig, dat de vrijwillige bijdragen nog eens met vijftien pro cent zullen stijgen. De evangelisatiegroepen van de gereformeerde kerk en de hervorm- de gemeente „Sola Fide" te Veenen- Sl £1100111 deel gaan nauwer samenwerken. J Ook de afdeling Veenendaal van het Leger des Heils wil men meer bij de activiteiten op het terrein van de evangelisatie betrekken. De eerstvolgende vergadering van de Open Deur-groep zal samen met de gereformeerde evangelisatie wor den gehouden. De Open Deur-groep heeft om een goede partner in de samenwerking te zijn medewerkers nodig. Uitgaande van de classicale zen dingscommissie van de Ned. herv. kerk wordt op dinsdag 17 januari as. een zendingsavond belegd in 't gemeentelijk verenigingsgebouw te Ingen. Naast andere belangstellen den worden in ieder geval de kerke- raadsleden uit het gebied van de classis verwacht. Tijdens de bijeenkomst zal de ken nismaking plaatsvinden met kand. H. A. van Dop te Amersfoort, die door de classes Bommel en Tiel zal worden afgevaardigd als zendingspre dikant naar Zuid-Celebes. In verband met het overlijden van dr. C. Steenbok, hoofdredacteur van „De Wachter Sions", weekblad der gereformeerde gemeenten in Neder land, zal diens functie tot nader be richt worden waargenomen door ds. F. Mallan te Veenendaal. Enkele vertegenwoordigers van de interkerkelijke groep „Sjaloom" zul len voor de vrouwengespreksgroep van .Sola Fide' te Veenendaal komen vertellen over het wezen en werken van deze groep. De bijeenkomst vindt plaats op don derdag 19 januari a.s. in „Sola Fi de". OPHEUSDEN Nadat hij 4 jaar in Opheusden heeft gestaan, beginnen de beroepen binnen te „stromen" bij ds. J. Catsburg. Op dit moment lopen vier beroepen en men mag veronderstellen, dat de stroom hiermee niet op gedroogd is. Het aantal beroepfn dat ds. Catsburg krijgt ligt ver boven het landelijke gemiddelde leek ons en concludeerde ook Opheusdens predi kant. Het was voor ons een reden ds. Catsburg op te zoeken, om over deze aangelegenheid even van gedachten te wisselen. Ds. Catsburg. geboren 19 april 1929 te Amsterdam, waar hij naast een kantoorbaan de gymna siumafdeling van het Avondlyceum bezocht, studeerde in Utrecht. Zijn eer ste gemeente was Genderen (N.-Br.), welke plaats hij in 1962 voor Opheus den verwisselde. Als antwoord op de vraag, waar om hij zoveel beroepen kreeg ant woordde ds. Catsburg: „Er is nog een groot deel van de Hervormde kerk, dat bij de leer van de vade ren wenst te blijven. Ik sta in de ge reformeerde bond sterk rechts en daar het aantal vacatures in de „Bonds"-gemeenten toch al groot is, is dit in de rechtse hoek nog meer het geval. Deze rechtse gemeenten vertonen als kenmerk een hang naar het pië tisme. Inderdaad staan ze vrij dicht bij de gereformeerde gemeente (sy nodaal). In Den Haag in de gemeen te van ds. K. de Gier, ben ik wel eens uitgenodigd om een spreekbeurt voor de jongelingsvereniging te ver vullen. Een dergelijke toenadering vind ik een verblijdend verschijnsel. De blik van de predikanten in de Ger. Gem. is de laatste jaren geluk kig sterk verruimd en ik zou me daar ook wel thuis voelen." „De plaats van de gereformeerde vond", antwoordde ds. Catsburg desgevraagd, „wordt moeilijk. Ik geloof echter dat de „boycot" van classis-vergaderingen een protesthou ding is, die voorbij zal gaan omdat anders aan de taak van de Bond In de kerk niet meer voldaan kan wor den. Toch zolang ik de hervormde kerk mag prediken naar Schrift en Belij denis, zal ik erin blijven. Ik denk dan aan wat ds. Zand antwoordde op een vraagd van een S.G.P.-lid, of hij niet beter naar de Ger. Gem. kon overgaan: „Als ze me in de her vormde kerk de achterdeur uitschop pen kom ik aan de voorkant weer binnen. Het is de kerk der vaderen en daar hoor ik". Zo denk ik er ook over. Ds. Catsburg vertelt, dat hij tame lijk actief S.G.P.-lid is. In Garderen heeft hij een kiesvereniging van die partij opgericht. Van tijd tot tijd houdt hij spreekbeurten indien zijn pastorale werk dit toelaat. De teruggang van de S.G.P. (NI PO: 2,3 pet. in 1963 1,5 pet. in dec. 1966) ziet hij voor een deel als „eigen schuld". Toch verklaart hij een deel van het „negatieve" in de ze partij als in feite „positief": met een verwijzing naar de Wet des He ren. „Die is ook negatief: „Gij zult niet", maar aan de wet gaat vooraf „Ik ben de Here, uw God." Een macht dus, die gebieden kan en die .ve uit ontzag moeten gehoorzamen. Er is een duidelijke parallel met het begin van de Bijbel. Vaak begint men bij Genesis 3: Zonde en schuld, maar de Bijbel be gint bij Genesis 1: De liefde van God tot de wereld. De schuld wordt in dat licht echter veel groter en door het Godsgezag voorop te stellen is de S.G.P. wel degelijk positief." Dat de S.G.P. wat meer „aan de weg gaat timmeren" is een van de wensen van ds. Catsburg. Hij vertel de het hoofdbestuur al eens voorge steld te hebben alle predikanten die geheel of voor een groot deel achter de S.G.P.-beginselen staan bijeen te roepen en hun te vragen per jaar twee of drie avonden beschikbaar te stellen. Het zou voor de plaatse lijke afdelingen dan veel eenvoudi ger zijn een spreker te krijgen. In het „conflict" tussen dr. Graaf land en ds. Van der Haar wil ds. Catsburg geen vastomlijnd stand punt innemen. Hij heeft toe dicht bij ds. Van der Haar te staan, maar hij betreurt de scherpte van de dia- sttandpunten van deze pr emfwii vb loog. Hij i s ervan overtuigd, dat de standpunten van deze predikanten meer overeenstemming vertonen, dan er verschillen zijn. Ds. Catsburg had liever gezien, dat er eerst gepraat was, voordat men iets zwart op wit zette. Men had dan met meer begrip en vanuit dat begrip kunnen schrijven. Beiden i; willen volgens hem het beste voor j: „hun" Gereformeerde bond. \\WAWA\\\\VVNAnWkW\WW.V.V,V.WV.V.V.V.V.VAV.V.V.V.W.V.V.v!

De Vallei | 1967 | | pagina 4