Zo ontstaat de kleur in het t.v. 1.200.000 Gebreken in oplossing van artsenconflict Turkse dienst in Deventers Grote Kerk Philips gaat met 2500 man minder werken Scherm met puntjes N.T.S. overrompeld door besluit kleuren-tv Renniesi Drie camera's ineen, maar ook drie beeldkanonnen in een ontvanger Meer loten in Staatsloterij Dominee stuurde verslaggever weg GEKORTWIEKT Pompbediende „beroofde" zichzelf Ook zwart-wit Ingewikkelder PHILIPS OUD-MINISTERS Weer: mengen „Gezag'* liet boer Koekoek in de kou staan P.v.d.A.-fractie in de Kamer: SCHRIL Laatste belemmering W.A.O. weggenomen Kosten levensonderhoud - 15 november gelijk Twee moties over omzetbelasting aanvaard Brandend maagzuur? helpen direkt! VRIJDAG 13 JANUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) VVya/ is kleur, hoe komt de televisie straks aan kleur en hoe geeft de tele- visie de kleur straks weer Dat zijn drie vragen, die actueler dan ooit tevoren zijn geworden door het nieuws, dat in Nederland vanaf 1 januari 1968 de kleur op de televisie zijn intrede kan doen. Het antwoord is in eerste aan leg vrij simpel: kleur ontstaat door absorbering resp. terugkaatsing van be standdelen van wit licht, dat op een ondoorschijnbaar voorwerp valt. De tele visie komt aan zijn kleur door bij opname het beeld in de drie grondkleuren te splitsen. De beeldbuis geeft de kleur terug door de drie gesplitste soorten licht weer bijeen te voegen. Wit licht is samengesteld uit de kleuren van het spectrum, elk met zijn eigen golflengte. Valt dit licht op een voorwerp, dan worden kleuren van sommige\ golflengten er door opgenomen, andere teruggekaatst. Wij zien het voorwerp met de kleur, die het meest wordt teruggekaatst. Newton heeft gevonden, dat bijna al le kleuren kunnen worden nagebootst door drie grondkleuren met elka'ar te mengen: rood, groen en blauw. Doet men dat zó, dat alle bestanddelen er van tegelijk het netvlies van het oog treffen, dan worden zij als één kleur gezien. Van dit principe maakt de kleu rentelevisie gebruik. Een kleurentelevisiecamera is uitge rust met spiegels, die elk een kleur af splitsen: een voor rood, een voor groen een voor blauw. Elk van deze lichtbun dels wordt doorgegeven aan een eigen opneembuis. Een kleurencamera heeft dan ook drie opneembuizen in plaats van een (zoals bij zwart-wit). De op neembuizen zetten het licht, dat op hun lichtgevoelige laag valt, om in elektri sche signalen. Tot zover treden er geen al te grote problemen op, al wordt de apparatuur wel verdrievoudigd. Maar bij de ont wikkeling van de kleurentelevisie heeft altijd één voorwaarde heel duidelijk voorop gestaan: dat elke normale zwar wit ontvanger een ontvangen kleuren beeld ook perfect in zwart-wit zou moe ten kunnen weergeven. In het zendkanaal, dat voor het over dragen van het kleurenbeeld wordt ge bruikt, moet dus behalve driemaal de kleur- ook de zwart-witinformatie wor den meegegeven. Men voegt daarvoor een helderheidsverhouding toe, die be staat uit 0,3 rood, 0,59 groen en 0,11 blauw: bijeengeteld wit (of zonder dit: zwart). Er ontstaat zo een uitstekend zwart-witbeeld. De beeldbuis van ieder televisietoe stel heeft een zg. elektronenkanon dat zijn projectielen afschiet naar het fos- foriserende scherm. Door deze stroom elektronenprojectielen te moduleren ont staat het beeld. Iets soortgelijks ge beurt bij het kleurentoestel, alleen be vinden zich daarin drie elektronenka- nonne, elke met ee eige kleurinfor- matie, die gedragen wordt door zoge naamde kleurverschilsignalen. De fosforiserende laag van een zwart- wittoestel licht wit op, wanneer zij door een elektronenbundel wordt getroffen. De fosforiserende laag van een kleu rentoestel is veel Ingewikkelder samen gesteld, namelijk uit 1.200.000 aparte vlakjes, gerangschikt in groepjes van drie: een rond vlakje rood oplichtend materiaal, een rond vlakje groen, en een rond vlakje blauw oplichtend ma teriaal. (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum is overrompeld door de beslissing van het kabinet-Zyistra, dat 1 janu ari 1968 begonnen kan worden met kleurentelevisie gedurende zes k acht uur per week. De N.T.S. is nameiyk nog lang niet klaar met de voorbereidingen en de grootste zorg is hoe de kleurentelevisie zal moeten worden gefinancierd. Tech nische apparatuur, die by de opnamen In kleur wordt gebruikt, is twee drie keer zo duur als apparatuur voor zwart-wit-televisie. De programma's zullen 20 k 30 procent duurder worden, omdat uitzendingen in kleur in verband met de belich ting, veel meer repetitietyd vergen. De inkomsten uit de reclame (dit jaar komt er een kleine dertig miljoen vrij ter toevoeging aan de ongeveer 70 miljoen, die de televisie aan het kijk geld ontvangt) bieden geen soelaas, want deze extra-inkomsten zijn nodig voor het handhaven van de zwart-wit- televisie op haar huidige peil, ook wat het aantal zenduren betreft, en zijn no dig voor de zo noodzakelijke verbete ring en uitbreiding van de studio's en voor de verhoging van de kwaliteit der programma's. Het lijkt Hilversum, dat er geen ont komen aan is, dat degenen, die een kleurenontvanger kopen, een hoger kijk geld zullen moeten gaan betalen, te- zij de regering zou besluiten voor de aanloopperiode een lening te verstrek ken of wanneer de regering zou bepa len, dat er meer reclame tegen duurde re zendtijd op de teleVisie zou moeten komen. In Engeland is de invoering van kleu rentelevisie met ingang van september a.s. reeds aanleiding geweest voor een verzoek van de B.B.C. om verhoging van het kijkgeld. De B.B.C. wil van kijkers, die in het bezit zijn van een kleurenapparaat, het dubbele kijkgeld vragen. Het gewone kijkgeld is f 37,50 per jaar. De financiële problemen, die Hilver sum ziet opdoemen, zullen de invoering van zes of acht uur kleurentelevisie per week per 1 januari volgend jaar overi gens technisch niet in de weg hoeven te staan. Enkele maanden geleden heeft minis ter Vrolijk goed gevonden, dat van de begroting 1966 800.000 gulden zal wor den besteed aan de aanschaf van appa ratuur, die nodig is voor het uitzenden van gekochte programma's in kleur. Dat zijn o.a. een filmaftaster en een ondertitel-apparaat Minister Vrolijk heeft op de valreep van zijn ministerieel bestaan voorts goed gevonden, dat een tv-reportage- trein voor kleurenprogramma's zou wor den besteld. De trein kost ongeveer 2,5 miljoen gulden en kan ten laste ko men van de begroting Van dit jaar. Men hoopt dat Philips de trein in sep tember zal kunnen afleveren. Behalve het geld, is de voornaamste zorg of er 1 januari voldoende ge schoold personeel zal zijn, dat met kleurentelevisie kan omgaan. Ir. F. J. Philips te Eindhoven toonde zich zeer voldaan over het regeringsbe sluit, al zei hij eigenlijk gemikt te heb ben op de herfst van 1967, wanneer Duitsland al met kleur is begonnen. Hij verwachtte van het kabinetsbesluit een gunstige invloet' op de werkgelegen heid. Dit was, zo werd bij Philips opge merkt, dan ook het argument, dat het bedrijf steeds bij de regering had ge hanteerd naast de overweging, dat het toch eigenlijk niet aan zou gaan een grote industrie produkten te laten leveren, waarvoor in het eigen land geen afzet zou zijn. Met de produktie van kleurenbuizen en kleurentoestellen is intussen al volop een begin gemaakt; zij komen nu regel matig van de band om een voorraad te vormen voor de Duitse markt. Duits land start in augustus met de uitzendin gen. Heel de kleurenproduktie voor bin nen- en buitenland is geconcentreerd te Eindhoven. De prijzen van de kleurentoestellen zullen zo schat men bij Philips 2 Vt tot 3 maal die van zwart-wit toestel len zijn, maar dan gerekend naar de prijzen, die golden voor in september 1966 prijsverlagingen werden doorge-< voerd. De Eindhovense industrie is ge matigd optimistisch over de afzetmoge lijkheden. Een al niet meer zo nieuwe prognose spreekt van een totaal van 2,5 miljoen kleurentoestellen in Europa in het jaar 1970. Drs. Den Uyl, met de P.v.d.A.-kara- van op verkiezingstoernee in Oost-Gro- ningen gaf ons zijn commentaar op de invoering van de kleurentelevisie. Hij verklaarde „niet in een positie te zijn om luid schande te roepen". De kwes tie was in het kabinet-Cals uitvoerig aan de orde geweest, zo zei hij en hij zelf had eind september een uitvoerig rapport uitgebracht aan zijn toenmalige collega's, met het verzoek om een spoe dige beslissing. Hij had de argumenten van Philips aan het kabinet overge bracht: het scheppen van een thuis markt om een nieuw afzetterrein voor kleurentelevisietoestellen in het binnen- en daarna buitenland te scheppen en daarmee een dreigende teruggang van de afzet van gewone televisietoestellen tegen te gaan. Hijzelf had deze redenering van Phi lips ernstig genomen, zei hij, maar in het kabinet-Cals was met name minister Bogaers er fel tegen geweest, omdat hij het een nodeloze consumptievergro ting vond. Philips had al bij zijn 75-jarig be staan, eind vorig jaar, met een bekend making over de invoeringsdatum van kleurentelevisie willen komen. Dat ging toen niet, omdat het kabinet-Cals nog geen beslissing had kunnen nemen. Dat nu vooral het werkgelegenheids aspect door Philips naar voren is ge bracht, verbaasde de oud-minister van Economische Zaken niet in het minst. Zes maanden geleden speelde dit nog niet zo, meende hij. Drs. Deti Uyl zelf heeft zijn verkiezings campagne, die hij woensdag inzette, juist toegespitst op het thema van de toenemende werkloosheid en de rege ring-Zijlstra scherpe verwijten ge maakt er nog niets aan gedaan te heb ben. Op dat punt kan men zijn opvol gers dus moeilijk iets verwijten. De consumptieve impuls schatte drs. Den Uyl op f 250 miljoen in de komen de jaren. Dit aspect plus het feit, dat kleurentelevisie cultureel gesproken vol gens hem, algemeen als „tamelijk waar deloos" werd beschouwd, noemde hij als negatieve aspecten van de invoering. Oud-minister Vrolijk, die drs. Den Uyl het op het verkiezingspad vergezel de, onderschreef geheel de mening van zijn partijgenoot en toonde zich alleen verbaasd over het vroege tijdstip, waar op Nederland nu kleurentelevisie zal gaan krijgen. Zij liggen in heel kleine driehoekjes bij elkaar, in totaal derhalve ongeveer 400.000 van deze driehoekjes. Van heel dichtbij kan men nog net deze drie hoekjes met het blote oog onderschei den; de (kleinere) vlakjes niet meer. Het is nu de kunst de elektronenbun dels van de kanonnen zo te richten dat de voor de groene vlakjes bestemde bun dels ook alleen die vlakjes treffen en geen andere - en dat geldt natuurlijk ook voor de andere bundels. Dichtbij het fosforiserende scherm is hiertoe in het tv-toestel een masker aangebracht waarin heel nauwkeurig 400.000 gaatjes zijn aangebracht. De elektronenkanon nen zijn zo opgesteld, dat hun bundels door deze gaatjes heen precies hun el- gen vlakjes raken. Dat kan omdat de drie elektronenstralen niet van een en hetzelfde punt worden afgeschoten. Zo ontstaat een beeld in kleur. Elk van de 400.000 driehoekjes krijgt een zodanige drievoudige kleurmenging, dat zij de menging van het oorspronkelijk opgenomen signaal 't meest nabij komt. Met z'n allen bijeen vormen zij de op genomen scènes, 25 maal per seconde en als vanouds op 624 lijnen- Dit alles tegen ruwweg driemaal de kosten, die men voor zwart-wit heeft uit te leggen. Zwart-wit ontvangen van een kleurenbeeld is zoals gezegd ook mogelijk. De kleurensignalen zijn in 'n bepaalde verhouding in het drievoudige signaal opgeborgen. Splitst men die aan de ontvangstkant niet uit in een kleurenontvanger, dan -worden zij (in een zwart-witontvanger) eenvoudig in deze verhouding bij elkaar opgeteld. Er ontstaat dan wit - of niet-wit, hetgeen men in het algemeen „zwart" noemt. AMERSFOORT Het Tweede-Ka merlid de heer H. Koekoek heeft don derdagavond, tijdens een openbare bij eenkomst van de Boerenpartij ln de Markthal te Amersfoort de hulp van de politie ingeroepen, toen het ln de zaal een chaos dreigde te worden. Naar de heer Koekoek meedeelde, zou de Amersfoortse politie handhaving van de orde hebben verzekerd. Een dergelijke toezegging bleek de politie zelf onbekend. Zij hield zich dan dok afzijdig van het gebeuren in de zaal. De heer Koekoek merkte toen op: „Wat het gezag betreft zijn we in Nederland dan nu zover, dat het niet meer moge lijk is in Amersfoort op normale wijze een openbare bijeenkomst te houden. We hebben ons danig in de Amersfoort se politie vergist." De politie zelf kon er alleen maar om lachen. Toen het tumult in de zaal al te erg werd. weigerde de heer Koekoek verder te spreken, maar een naar het podium opdringende groep jongeren dwong hem zijn betoog af te maken. 0 Uitgeleide gedaan door prinses Ire ne, is prins Carél Hugo van Bour bon Parma gistermiddag van Schiphol per KLM alleen naar Madrid vertrok ken. In het vliegtuig nam hij afscheid van zijn echtgenote. Prinses Irene blijft nog enige tijd in Nederland achter. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de mogelijk heid geopend meer dan vijf series van 100.000 loten in elke Staatsloterij uit te geven. Een wijziging van de Wet op de Kansspelen, waardoor het maximum van vijf series wordt geschrapt, werd aangenomen met de stemmen van ARP, SGP en de heer P. Voogd tegen. Het maximum aantal loterijen blijft bepaald op zes per jaar. De vraag naar loten uit de Staatslo terij is aanmerkelijk groter dan de uit gifte. In de toelichting op het wetsont werp wordt gezegd: „Het gevolg hier van is niet alleen, dat het loten kopen de publiek ontevreden is, maar ook dat velen, die teleurgesteld moeten worden, loten gaan kopen van buitenlandse lo terijen". Een functie van de Staatsloterij is de speelzucht te kanaliseren. Dit brengt met zich mee, dat men de buitenland se loterijen zoveel mogelijk de wind uit de zeilen wil nemen. De A.R.-minister van Financiën, pro fessor Zijlstra, verklaarde geen voor stander van de Staatsloterij te, zijn, maar de instelling bestaat en het hui dige wetsontwerp lag er sinds het vori ge kabinet. Het zal kwalijke praktijken, zoals zwarte handel in loten, verminde ren, zei hij. 0 De burgemeester van Rijswijk (Z.H.), drs. A. Th. Bogaardt, heeft donderdag in Rijswijk de eerste paal geslagen van het nieuwe kantoorge bouw, dat de produktschappen voor zui vel en voor Vee en Vlees over ongeveer twee en een half jaar in gebruik hopen te kunnen nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer meent, dat de oplos sing van het huisartsenconflict ernstige gebreken vertoont, die zij niet voor haar rekening wil nemen. De socialist mr. Van lier zei dit gistermiddag in de Tweede Kamer bij een kort debat over de brief, die minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels over dit onder werp aan de kamer hebben gestuurd. Het debat werd gehouden op verzoek van de P.v.d.A.-fractieleider, drs. Ne- derhorst. De heer Van Lier erkende, dat een verbetering van de financiële posi tie van de huisartsen nodig was. Het rapport van de commissie-Van der Ven, waarop de regering haar beslissing over de verhoging van de honoraria met 51 procent heeft gebaseerd, noemde hij echter „een onvoldragen geheel". Hij kritiseerde de opvattingen van de commissie over de praktijkgrootte en vond het onjuist, dat de inkomsten uit de particuliere praktijk buiten beschou wing zijn gelaten. De vrijheid van de huisarts, zoals de commissie die opvat, gaat de P.v.d.A. veel te ver. De artsen moeten zo effi ciënt en goedkoop mogelijk werken. De ziekenfondsen mogen daarbij zeker in spraak hebben. Zij betalen het grootste deel van de kosten. Mr. Van Lier concludeerde, dat de regering op te smalle basis akkoord is gegaan met een inkomensverhoging van 51 procent voor een groep van de sa menleving. „Dit steekt wei schril af bij het loonbeleid van de regering ten aan zien van andere groepen". Minister Veldkamp herhaalde zijn me ning, dat hij zich niet te gedetailleerd moet bezig houden met de overeen komst tussen huisartsen en ziekenfond sen. Het regeringsbeleid is gebaseerd op de globale uitkomst van het rapport- Van der Ven. De regering wenst niet gebonden te zijn aan de onderdelen van het rapport, bijvoorbeeld betreffende de praktijkgrootte. Het debat kwam niet verder dan de ze bepaling van de beide standpunten. Mr. Van Lier noch kamerleden van an dere fracties gingen verder op de zaak in. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag de laatste wettelijke belemmering weggenomen om de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (W.A.O.) 1 juli a.s. in werking te laten treden. De Kamer aanvaardde zonder hoofde lijke stemming een overgangsregeling naar de W.A.O., alsmede wetsontwer pen tot intrekking van de Ongevallen en Invaliditeitswetten en tot aanpassing van de Ziektewet, Veiligheidswet, Stu wadoorswet en Coördinatiewet Sociale Verzekering. De heer J. H. J. Maenen (KVP) sprak namens de betrokken kamercom missie erkentelijkheid en waardering uit voor het grote stuk sociaal werk, dat minister Veldkamp met de totstand koming van de W.A.O. heeft verwezen lijkt. Waardevast en ook welvaartsvast riis- aae- (Van onze economische medewerker) De kosten van levensonderhoud zijn van 15 juli tot 15 november 1966 (late re cijfers zijn nog niet hekend) gelijk gebleven. Dat is nogal hoopgevend. Overigens was die bevriezing wel no dig, want van 15 december 1965 tot 15 april 1966 waren de kosten van levens onderhoud fiks gestegen. Nemen wij 15 november 1965 tot 15 november 1966 als één periode, dan blijkt het leven in die tijd 5 procent duurder te zijn geworden. Wij kunnen ook zeggen dat de gulden in die pe riode 5 procent minder waard is gewor den. Dat is helemaal geen uitschieter, want van 15 november 1964 tot 15 no vember 1965 was het van hetzelfde la ken een pak. De stijging was toen nog een fractie groter dan 5 procent. Wij moeten er volledigheidshalve bij zeggen dat die cijfers berekend zijn aan de hand van de uitgayen die 2500 gezinnen van hand- en hoofdarbeiders in de periode van april 1959 tot maart 1960 hebben gedaan. Die gezinnen had den bovendien een inkomen dat bene den de loongrens voor de verplichte so ciale verzekering lag. Het waren dus de kosten van levensonderhoud voor een bepaalde groep van onze bevolking. Maar dit terzijde. De voortdurende prijsstijging is bijzonder pijnlijk. Jaar in jaar uit voelen wij dit nu al aan den lijve. Gqen wonder dat er pogingen zijn gedaan, nu het niet lukt om die pr: stijgingen te voorkomen, om de na len zoveel mogelijk op te vangen. Wij denken dan aan het koppelen van de lonen en de pensioenen aan hetzij de kosten van levensonderhoud, hetzij de loonontwikkeling. Tussen deze methoden bestaat echter een duidelijk verschil. Eerst de koppe ling aan de kosten van levensonder houd. Er zijn arbeidscontracten zoals die van Philips en die van de groot- metaalnijverheid maar er zijn ook pen sioenfondsen waarbij de lonen respec tievelijk de pensioenen aan het index cijfer van de kosten van levensonder houd zijn gebonden. Wij zeggen ook wel ge-indexeerd. Op deze manier stijgen de lonen en de pensioenen dus als de kosten van levensonderhoud zijn gestegen, alleen enige tijd daarna. De loon- en pensioen trekkers volgen de stijging van de kos ten van levensonderhoud dus op de voet. We zeggen dan dat de uitkeringen waardevast zijn, dat het inkomen in fei te 'een vaste koopkracht behoudt Dat in de periode van de verhoging, gege ven omdat in de periode er voor de kosten van levensonderhoud omhoog gingen, die kosten verder kunnen oplo pen, is een andere zaak. De regeling kan nu eenmaal moeilijk anders uitge voerd worden. Wet En nu de koppeling aan d e loonstij ging. Wij hebben die in de sociale ver zekering, de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet, de interimwet Invaliditeitsrentetrekkers en de kinderbijslagwetten kennen een koppeling aan het indexcijfer van -de regelingslonen. Men spreekt in dit geval van wel vaartsvast, omdat de Uitkeringen de stijging van het inkomen volgen. Het inkomen van de A.O.W.-trekkers gaat omhoog als de lonen van de werkende bevolking naar boven gaan. Echter weer niet tegelijkertijd maar kort daarna. Wij zien d$t duidelijk aan het snel optrekken van de A.O.W. Toch dreigt hier een zekere begrips verwarring. Van een welvaartsstijging voor de loontrekkers kunnen wij eigen lijk alleen spreken, als de lonen ster ker stijgen dan de kosten van levenson derhoud. Dan alleen is er sprake van reële verbetering. Zo zouden wij ook pas van een reële pensioensverbetering kunnen spreken, indien de stijging gro ter i„ dan die van de kosten van levens onderhoud. Dat behoeft echter niet altijd het ge val te zijn. De prijsstijging kan sneller gaan dan de loonstijging. In dat geval is waardevastheid beslist belangrijker. De gepensioneerden profiteren dan zelfs meer dan de werkende bevolking. In de praktijk van het dagelijkse le ven is er echter een duidelijk verband Prijsstijgingen roepen onherroepelijk looneisen en loonsverhogingen op. Op hu beurt lopen die weer uit op prijs stijgingen. Waardevast pensioen heeft dan ook bepaald de neiging de groei van de welvaart te volgen. Pensioen Het koppelen van de lonen en pen sioenen aan de kosten van levensonder houd enhef indexeren van bepaalde pensioenen aan delonen is voor loon- en pensioentrekkers van groot belang. Men heeft het gevoel niet achter te blijven, niet tekort gedaan te worden. Theoretisch denkt men echter nog verschillend over die koppeling, vooral de koppeling van de loneh aan de kos ten van levensonderhoud. Dat bleek zonneklaar uit het advies van de Soci aal Economische Raad van 15 novem ber 1965 over de loonindexering. Hieri kwamen voor- en tegenstanders aan het woord. De meerderheid van de raad was ten slotte van mening, dat bij de toepassing van een indexclausule in meerjarige ar beidsovereenkomsten in elk geval een zekere vertraging in aanmerking moest voorden genomen. Dat wil zeggen dat de periode waarover de stijging van de prijsindex van het levensonderhoud wordt berekend, voldoende ruim moet worden genomen. Bovendien moet een partiële inde» ring als uitgangspunt worden genome: waardoor bij voorbaat bepaalde aspec ten buiten beschouwing blijven. Zo wil de raad uitgaan van de prijsindex van het levensonderhoud zonder de directe en indirecte belastingen en zonder de verplichte sociale lasten. De koppeling moge theoretisch nog omstreden zijn .waarbij de tegenstan ders vooral wijzen op de inflatoire in vloed die uitgaat van loonsverhogingen, vastgesteld op grond van prijsverhogin gen, als die loonsverhogingen boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit uit gaan. Praktisch wordt zij toegepast en niet in de eerste en beste kringen. Loon- en pensioentrekkers, die ervan profite ren, zullen dit alleen maar toejuichen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de woensdag ingediende motie van mr. Brouwer (K.V.P.) over de harmonisatie van de omzetbelasting in de E.E.G. aanvaard. De regering wordt verzocht bij de ko mende onderhandelingen in Brussel de weg voor de Nederlandse wetgever open te houden om zelfstandig de ta rieven en vrijstellingen te kunnen rege len. De motie, die was mede-ondertekend door prof. Witteveen (V.V.D.) en mr. Scholten (C.H.U.), werd gesteund door alle fracties, behalve de A.R.P. 0 Koningin Juliana en prins Bern- har dzijn donderdag in Grindelwald aangekomen voor een twee weken du rende wintersportvakantie. Prins Bern- hard vloog de Fokker-Friendship van de koninklijke familie van de vliegba sis Soesterberg naar het vliegveld Belp- moos bij Bern. Vandaar reden Konin gin en Prins per auto naar Grindel wald. 0 De K.N.A.C- heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht op korte termijn nadere voorschriften voor lesauto's te geven, nu het reglement Verkeersregels en Verkeerstekens de mogelijkheid biedt nadere voorschriften uit te vaardigen over de plaats van de gene onder wiens toezicht een ander rijdt. 0 Het Nederlands Auschwitz Comité zegt in een brief aan de minister van Justitie pijnlijk getroffen te zijn door het vrijwel volkomen gebrek aan belangstelling van de Nederlandse re gering voor het Sobibor-proces in Ha gen, „waar de moordenaars van 34.300 Nederlandse burgers terecht stonden." 0 De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende bouwbedrijfsbonden hebben met de minister van Volkshuivesting e n Ruimtelijke Ordening, ir. Witte, een onderhoud gehad over de zorgelijke ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Zij hebben de minister gewezen op de stijgende werkloosheid, die thans omtrent 11 pet van het totale arbeidsbestand in de bouwnijverheid bedraagt. 0 Op een veebedrijf in de Friese plaats De Hoeve is mond- en klauwzeer geconstateerd. Vijftien jon ge runderen werden in een destructie bedrijf afgemaakt. In een groot gebied om het besmette bedrijf is een ver- voerverbod afgekondigd voor herkau wers en varkens. 0 De V.V-D. is van mening over ge noeg bewijsmateriaal te beschik ken om tegen de heer H. Koekoek, voorzitter van .de Boerenpartij, een aanklacht wegens laster te kunnen in dienen. Herhaaldelijk onlangs nog in Sneek heeft de heer Kpekoek ver klaard, dat mevrouw G. V. van Some- ren-Downer, Tweede-Kamerlid voor de V.V.D. voor de oorlog jeugdstorm leidster is geweest. 0 Het lid van Gedeputeerde Staten van Drente, de heer G. M. Lam- bers uit Eexterveenschekanaal. heeft de klacht wegens aantasting van zijn eer en goede naam. die hij enige tijd geleden tegen het statenlid van de Boe renpartij K. Hartman had ingediend, in getrokken. Het geschil is bijgelegd. Hoewel 1966 voor Scania-Vabis Ne derland N.V. te Zwolle een omzet stijging van ruim 40 pet heeft opgele verd en ook in 1967 een duidelijke stij ging verwacht wordt, heeft de directie, in verband met een algemene vertra ging in het groeitempo overwogen een vergunning voor een twaalf weken du rende werktijdverkorting aan te vragen, teneinde de beschikbare capaciteit bij de toekomstige ontwikkeling te kunnen aanpassen. Tien werknemers zijn ont slagen. UTRECHT De 19-jarige pompbe diende W. S., die dinsdag de politie liet weten, dat een onbekende automobilist zijn geldtas met ruim f 415,had ge roofd, blijkt dit verhaal te hebben ver zonnen. Hij heeft het geld nog dezelfde dag grotendeels opgemaakt. Naar aanleiding van de publiciteit over deze roof bij een tankstation aan de Australiëlaan te Utrecht, kreeg de politie veel tips van buurtbewoners en automobilisten, die bij de pomp hadden getankt. Daardoor ging de politie ten slotte de pompbediende zelf verdenken. Eerst ontkende hij, maar tenslotte viel hij door de. mand. Hij gaf toe zelf de geldtas te hebben weggenomen. Op een bromfiets van zijn verloofde ging hij naar de stad. verkocht de brommer en betaalde f 250,bij voor een nieuwer en sneller model. Ook kocht hij nog een pijp en een aansteker voor f 71,'s Avonds gaf hij zijn verloofde nog f 50,waar mee het geroofde geld bijna op was. De pompbediende heeft ook nog be kend, dat hij enkele weken geleden een transistorradio van f 300,had gesto len. De jongeman is nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. Hij is opgesloten en zal worden voorge leid aan de officier van Justitie. (Advertentie) DEVENTER In de Grote of St.-Lebulnuskerk te Deven ter heeft gistermorgen een gebeurtenis plaatsgehad, die nieuw was voor dit eeuwenoude gebouw. Ruim 800 Turkse gastarbeiders, werkzaam in diverse plaatsen in Gelderland en Overijssel, waren naar Deventer gekomen om de Rama dan, de grote Mohammedaanse vastentyd, plechtig af te sluiten. Een onzer verslaggevers woonde ongeveer een uur lang de voorbereiding tot de eigenlijke dankzegging bij. Deze be stond uit een vrij korte gebedsdienst, waarna Imam Sey- fetting Akdogan uit Den Haag, de geestelijke v.oorganger van de in ons land verblyvende Mohammedanen, een lezing hield uit de koran en een daaruit opgebouwde preek uit sprak. De eigeniyke dienst ving pas daarna aan. Daarover kunnen wy echter niets berichten, omdat ds. D. Zinkstok, Hervormd predikant te Deventer, onze verslagge ver verzocht de kerk te verlaten. Ook onze fotograaf werd de toegang tot de kerk geweigerd. Niettemin werd er aan de lopende band, maar dan door de Turken zelf, gefotogra feerd. Van Turkse zijde werd aan onze verslaggever, die kennelijk eerder aanwezig was dan de leden van de commissie voor de bui'tenlandse arbeiders, geen enkel bezwaar kenbaar ge maakt. EINDHOVEN Philips zal in het eerste halfjaar van 1967 met ongeveer 2.500 mensen minder gaan werken. Dat is drie procent van de totale perso neelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit is donderdag door de N.V. Philips aan de vakbonden meegedeeld. Voorzo ver thans is te overzien, zal die nood zakelijke vermindering van personeel, evenals vorig jaar, in de eerste plaats kunnen worden bereikt door het niet ge heel opvangen van het normale verloop van het personeel. Verder werden de volgende maatre gelen aangekondigd: Wegens noodzake lijke copcentratie en rationalisatie zul len twee kleinere verspreide bedrijven worden opgeheven, te weten te Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van de N.V. Van der Heem) en Zaltbom- mel. Het gebouw te Sneek zal als ma gazijn worden benut voor de produktie uit de noordelijke provincies. De vestiging te Oosterhout van de N.V. Volt zal geleidelijk worden over genomen door de Hoofdindustriegroep Elektro-akoestiek, hetgeen gepaard zal gaan met een vermindering van perso neel. In de bedrijven te Uden, Roer mond en Helden-Panningen zal met 'n klein deel van het personeel tot ver kort werken worden overgegaan. Ten aanzien van de N.V. Van der Heem te Den Haag deelde Philips mee, dat het directe personeel van deze on derneming thans geheel te werk is ge steld in de telecommunicatiesector, wartoe mede werkzaamheden van de N.V. Philips Telecommunicatie Indus trie te Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht. Voorzover het zich thans laat aan zien, zal het indirect personeel van de N.V. Van der Heem een verdere ver mindering van ongeveer 250 personeels leden moeten ondergaan. In een aantal gevallen zullen werknemers kunnen worden overgeplaatst naar andere Phi- lipsfabrieken, hetgeen, vooral mogelijk is door de groei van enkele professione le hoofdindustriegroepen. Daar waar de te nemen maatregelen geen oplossing bieden, zal voor de over tollig geworden werkkrachten een af vloeiingsregeling worden getroffen. Ov$r de vooruitzichten van de werk gelegenheid voor het tweede halfjaar 1967 stelt de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, dat deze afhankelijk zal zijn* van de alge mene economische omstandigheden in en buiten Nederland. Indien de econo mie weer stabieler wordt, zal tot veel verdere inkrimping van de werkgele genheid geen aanleiding zijn.

De Vallei | 1967 | | pagina 7