Britten moeten meer betalen voor kunstmaan K(»llDampo Moeilijke reis voor Kiesinger en Brandt Supardjo gepakt bij Djakarta Sovjet-diplomaat door scholieren geslagen Dienstmeisjes geslagen en zonder eten opgesloten in onderhuis Duitsland mag niet kind van rekening zijn Kosten satellietprogram met 275 miljoen gestegen Regen zou gevaarlijk zijn bij supersonische vluchten VAN ONZE LEESTAFEL Golfslag als krachtbron Afblijven Top voorbij Ruimte wordt wel heel duur Von Thadden niet naar Southampton Bussen deugden niet voor tropen Tegenzet Duitse ministers heden in Parijs Tankstation in <le lucht gevlogen Euratom-project iu gevaar Doodvonnis voor tweeling Britse kader wordt uitgedund Trouw^aleis alleen goed bij fooi Militair leider opstand Bij demonstraties op Cyprus Beslag gelegd op Spaans tijdschrift Schilderijen terug naar Duitsland Lord Thomson boekt succes Kind mishandeld O' Schroder over defensie Mond- en klauwzeer in Engeland /RIJDAG 13 JANUARI 1967 (Van een Sunday-Times-correspondent) LONDEN Het is onvermijdelijk geworden dat Groot-Brittannië aanzien lijk grotere bedragen op tafel legt voor projecten in de ruimte. In de komende vijf jaar zal waarschijnlijk 250 k 300 miljoen gulden meer moeten worden uitgegeven dan aanvankelijk was voorzien. Tot de projecten behoort het Britse aandeel van eenvierde in een plan van 300 miljoen gulden om in 1971 een Europese communicatiesatelliet in een baan om de aarde te plaatsen, voorts de bouw van een kleine Britse lanceer- raket voor kunstmanen en de daarop afgestemde kunstmanen zelve, en een militair verbindingsnet met gebruikmaking van satellieten. De Britse regering probeert de om vang van de plannen zoveel mogelijk uit de publiciteit te houden, uit vrees voor verzet tegen de sterk gestegen kosten, juist nu allerwegen op zuinig heid wordt aangedrongen. Veelbete kenend was echter de recente aan kondiging, dat de voornemens met betrekking tot de lanceerraket Black Arrow, die twee jaar lang in de ijs kast waren gehouden, zullen worden uitgevoerd. Het nieuws was zorgvul dig verstopt in het schriftelijke ant woord op een vraag uit de volksver tegenwoordiging. Er is zo weinig mogelijk meege deeld over het plan met betrekking tot de bouw van een Europese com municatiesatelliet, doch bekend is ge worden dat de details nu worden uit gewerkt door de ESRO („European Space Research Organisation"), op basis van een contract tot een bedrag van één miljoen gulden van de offi ciële Europese commissie voor com municatie per satelliet. Verwacht wordt, dat het plan in de komende zomer zal worden goedgekeurd. Er is hooit een ambtelijk onderzoek ingesteld naar de vraag, welke be dragen benodigd zullen zijn voor een Europese communicatiesatelliet in de jaren zeventig. Dit aspect is evenwel wél onderzocht door Eurospace, een ADVERTENTIE SOUTHAMPTON Adolf von Thad den, plv. leider van de uiterst rechtse N.D.P. National Demokratische Par tei Deutschlands - zal op 27 januari geen toespraak houden aan de universi teit van Southampton in Engeland. De aan hem gezonden uitnodiging is Inge trokken, zo is bekendgemaakt. Von Thadden door zijn tegenstan ders gebrandmerkt als een neo-nazi zou spreken over wat hij het verwron gen beeld noemde dat de pers van zijn partij had gegeven. Van Southampton zou hij naar Canada gaan. Of dit door gaat is nog niet bekend. Er is in Canada namelijk veel verzet gerezen tegen het plan van de Canadese omroepmaatschappij om Von Thadden voor de televisie te halen. Van de zijde van het Canadese Joodse congres is al gedreigd met massademonstraties als de omroepmaatschappij het plan niet laat varen. LISSABON De 44-jarige Portugees Antonio Lourengo heeft een systeem be dacht om de golveh van de zee energie te laten opwekken. Een model van z'n uitvinding wil hij later dit jaar in Brus sel op de uitvindersbeurs laten zien. Lourengo is geen uitvinder van beroep hij is verbonden aan de staf van het anthropologisch museum van de univer siteit van Coimbra. Een eerste model van de uitvinding heeft hij in de mu seumvijver gebouwd. Hij is van mening dat een serie van de door hem ontworpen installaties in zee geplaatst voldoende energie kan op wekken om geheel Engeland en Frank rijk van stroom te voorzien. De uitvin ding ziet er simpel uit. Vier stalen drij vers ter grootte van een voetbal bewe gen 'n cardanas, die de op en neer gaande beweging omzet in 'n draaien de. De as brengt vliegwielen in bewe ging waaraan 'n generator gekoppeld' is. Als Lourengo in de museumvijver gol ven maakt, gaat er inderdaad 'n lichtje branden bij de generator. "Met z'n uit vinding, zo zegt hij, kan een oceaan schip of een kunstmatig eiland te allen tijde onbeperkt energie winnen. c DJAKARTA Kleine autobussen van de Oostduitse firma Robur, die het vo rige bewind in Indonesië heeft besteld ter leninging van het ernstige tekort aan vervoermiddelen op Java, blijken niet geschikt te zijn voor het tropische kli maat, aldus meldt het persbureau Anta- ra. De bussen hebben te weinig ramen en de banken staan te dicht bij elkaar, zodat de inzittenden gevaar lopen te stikken. Van de in totaal tweeduizend bestelde voertuigen zijn er tot dusver ongeveer vijftig afgeleverd. Volgens Antara staan in Indonesië ook al sinds jaren honderden autobussen van het type-Mercedes te roesten, omdat er geen onderdelen te krijgen zijn. Deze feiten worden opgesomd als be wijzen van wanbeheer van het vorige regime. ADVERTENTIE OLIFANT IN FLES. Er was een oude zeeman. Ruwe bolster, blanke pit en zo meer. Vereelte handen prutsen zesmastertje in fles. Hobby van hem. Blauwe watjes, witte watjes... scheepje zeilt in fles. Knap Prutswerkje. Zee man grijpt andere fles. Wat daar in zit is minstens even knap, weet hij. En véél lekkerder. Olifant Vieux, de enige Hol landse cognac, die hij goed vindt. Aaaaaah... smek... proost industrieel consortium, doel is gevormd. dat voor dit De plannen voor een Europese verbindingssatelliet zijn ontwikkeld nadat vorig jaar zomer besloten was, Amerika niet langer het mono polie te gunnen in de bloeiende commerciële activiteit met derge lijke satellieten. De regeringen van de ELDO-landen („European Laun cher Development Organization besloten door te gaan met een ver beterd model van de Europa-lan- ceerraket van ELDO, die in staat zal zijn verbindingssatellieten in een gesynchroniseerde baan ruim 36.000 kilometer boven de equator te plaatsen. Deze beslissing heeft de kosten van het ELDO-program- ma doen oplopen tot meer dan 2.200 miljoen gulden. Een lanceerraket alléén heeft na tuurlijk weinig te betekenen en daar om moeten ook de nodige satellieten worden ontwikkeld. Een bedrag van 300 miljoen gulden is uitgetrokken voor de bouw van drie experimentele satellieten en het lanceren ervan op de Franse raketbasis in Zuid-Ameri- ka. Bij de bouw van satellieten zal de nadruk komen te vallen op de uitzen ding van televisieprogramma's als een verlengstuk van Eurovisie. Dit is bepaald niet zonder belang voor de afzonderlijke deelnemende landen, aangezien momenteel programma's vaak via een kabel of microgolven moeten worden gerelayeerd naar zen ders op grote afstand van elkaar. Om in dit programma een behoor lijk aandeel te kunnen nemen, heeft Engeland dringend behoefte aan een kleine, eigen raket om satellieten te lanceren. Vandaar het besluit om met de Black Arrow door te gaan. Ver wacht wordt, dat met de ontwikke ling van de lanceerraket een bedrag van maximaal 100 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Ook het Britse ministerie van De fensie heeft zich in de commerciële activiteit rond verbindingssatellieten begeven. Het heeft namelijk onlangs in Amerika een order geplaatst voor een reeks gesynchroniseerde satellie ten ten behoeve van een Brits militair verbindingsnet. Ook dit contract loopt in de miljoenen guldens. PARIJS Bondskanselier Kiesin ger van Duitsland en de minister van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepu bliek, Willy Brandt, zijn vastbesloten het vriendschapsverdrag tussen Frank rijk en Duitsland nieuw leven in te bla zen bij hun overleg met president De Gaulle dat heden in Parijs begint. Tijdens het bewind van Erhard, toen Schroder minister van Buitenland se Zaken was, is de verhouding tus sen beide landen koel gebleven. Dit was zeer tegen de zin van Adenauer en De Gaulle, die het vriendschapsverdrag in 1963 tekenden. Brandt verklaarde donderdag, dat hij van- zijn gesprek met De Gaulle tijdens de NAVO-bijeenkomsten, die de vorige maand in Parijs zijn gehouden, de in- GRIVEGNEE, (België) Twee per sonen zijn om het leven gekomen en een Is ernstig gewond toen een benzine reservoir ontplofte van 'n tankstation aan de weg Brussel-Luik. Het gebeurde toen een tankwagen benzine stond te los sen in het reservoir. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De echtgenote van de tankstationhou der, de 32-jarige Anne Slegers-Demey, is om 't leven gekomen, evenals haar vader, de 53-jarige Joseph Demey, die later onder het puin werd gevonden. De echtgenote van Demey is ernstig ge wond. De tankstationhouder en de chauffeur van de tankwagen konden voorkomen dat de wagen in brand vloog door deze weg te rijden. Het tankstation van de Caltex werd geheel verwoest. ISPRA De toekomst van het kern onderzoekcentrum van Euratom in Is- pra (Noord-Italië) is onzeker geworden door het ontbreken vap belangstelling van lidstaten der gemeenschap, zo heb ben functionarissen in Ispra verklaard. Het lopende programma van onderzoek eindigt in december en de regeringen van de zes landen hebben tot nu toe geen interesse getoond voor verdere onderzoekingen. De regeringen hebben de begroting voor 1967 van het centrum ook nog niet goedgekeurd. Een van de zegslieden verklaarde, dat hij zijn salaris alleen maar heeft ontvangen dank zij een bij zondere storting van België in de kas van het centrum. Anderen verklaarden dat de moeilijkheden het gevolg zijn van de voorkeur van de lidstaten voor het afsluiten van bilaterale overeen komsten voor gezamenlijke projecten De regeringen zouden verder van me ning zijn dat hun eigen industrie thans voldoende ervaring heeft voor de uit voering van het toegepaste kernonder zoek waarvoor het centrum is gesticht. Volgens de functionarissen beëindigt het centrum, waar ongeveer zestien honderd mensen uit de zes landen wer ken, alle contracten waarin een ont snappingsclausule is opgenomen, zoals bijvoorbeeld een overeenkomst met België voor de bouw van een reactor waarmee materialen kunnen worden getest en een verdrag met Nederland voor onderzoekingen op het gebied van de agrarische toepassing van kernener gie. MANILLA In Manilla zijn de twee lingbroers Antonio en José Rovero tot de dood óp de elektrische stoel veroor deeld, omdat zij twee jaar geleden in een trein 13 mensen hadden gedood. Volgens de tenlastelegging waren zij per trein uit de provincie naar Manilla gegaan om familie op te zoeken. Toen zij hun verwanten niet hadden kunnen vinden, zouden zij uit woede hierover hun medepassagiers met een mes te lijf zijn gegaan. Een aantal passagiers sprong in panièk uit de rijdende trein, waardoor er drie om het leven kwamen. De tweeling had zich tevergeefs beroe pen op het recht van zelfverdediging. Volgens Antonio en José hadden zij zich alleen verdedigd tegen een groep man nen die hen trachtte te beroven. druk had overgehouden dat de samen werking tussen beide landen in belang rijke mate verbeterd kan worden. Ook Frankrijk zou een nauwere samenwer king willen. Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zei pas nog, dat zijn regering er erg mee ingenomen zou zijn als ze tegelijkertijd goede be trekkingen met Oost-Europa en Bonn zou kunnen onderhouden. In Bonn hoopt men, dat De Gaulle met zijn enorm prestige in Oost-Europa, de pogingen van de Duitse regering om tot diploma tieke betrekkingen met de landen van Oost-Europa te komen zal kunnen steu nen. Kiesinger en Brandt zullen het echter niet gemakkelijk krijgen in Parijs. Zo wil De Gaulle dat Bonn een onafhanke lijker houding tegenover de V.S. en de Amerikaanse politiek in Viëtnam gaat aannemen. Verder verschillen beide lan den van mening over Engelands moge lijke toetreding tot de E.E.G. De Fran sen, wier bezwaren Engelands toetre ding in 1963 onmogelijk maakten, zijn er nog steeds niét van overtuigd dat Engeland bereid of in staat is om de voorwaarden voor het volledige lidmaat schap te aanvaarden. Bonn wil graag, dat Engeland lid van de E.E.G. wordt. Een goed ingelichte Franse woord voerder zei van het bezoek: „Wij ho pen, maar wij moeten eerst afwachten wat hij te zeggen heeft". LONDEN Het Engelse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat 400 officieren in de rang van majoor tot brigade-generaal en 450 onderoffi cieren ontslagen zullen worden, in het bestek van qen plan om het Britse leger te „stroomlijnen". Een wat vreemd gezicht, verkeer dat in de sneeuw is blijven steken, en dat even buiten de Mexicaanse hoofd stad. Vijf uur lang sneeuwde het in het land met het anders zo warme klimaat en er werden temperaturen gemeten beneden nul. Het heet dan ook de ergste sneeuwstorm te zijn in de Mexicaanse geschiedenis. MOSKOU Een plechtigheid in een van de „trouwpaleizen" van Leningrad kan heel vervelend verlopen, als de bruidegom verzuimt het personeel een goede fooi te geven, zo meldt het Rus sische vakbondsblad „Troed". Als de beambten niet voldoende geld in de hand gedrukt krijgen, wordt de bruiloftsmars zo zacht gespeeld, dat nie mand iets kan horen. Ook kan men er dan op rekenen, dat de drank die aan het eind van de plechtigheid wordt ge schonken, meer op limonade dan op champagne lijkt. Het blad vindt dat de betrokken beambten moeten worden ge straft. Ongeveer vier jaar geleden opende de staat in de Sovjet-Unie „Trouwpalei zen" om de niet-kerkelijke huwelijks sluiting aantrekkelijker te maken en zo de jongeren af te houden van kerke lijke inzegeningen. DJAKARTA De voormalige Indo nesische brigade-generaal Supardjo, die een belangrijke rol zou hebben ge speeld in de mislukte staatsgreep van vorig jaar en sindsdien werd gezocht, is donderdagochtend in de omgeving van Djakarta aangehouden, zo is in welingelichte kringen in de Indonesi sche hoofdstad vernomen. Militairen vonden hem in de buurt van de lucht machtbasis Halim, die destijds het centrum was van de opstandelingen. Supardjo's naam is herhaaldelijk ge noemd in de jongste processen in Dja karta. Ex-luchtmachtchef Omar Dhani heeft de vorige maand voor de militaire recht bank, die hem ter dood veroordeelde voor zijn aandeel in de mislukte staats- NICOSIA Grieks-Cyprische mid delbare scholieren hebben een Russi sche diplomaat aangevallen die stond te kijken bij een anti-Russische demon stratie van de scholieren in Nicosia. Er namen ongeveer 500 jongens en meisjes deel aan de demonstratie voor de Russische ambasade. De diplomaat stond aan de rand van de menigte die anti-Russische leuzen riep. Plotseling was de Rus omgeven door een aantal jongelui die op hem in sloegen. Voor de politie hem kon ont zetten, sloeg hij op de vlucht met zes of zeven jongens achter zich aan. De Rus zocht een goed heenkomen in het gebouw van het Hooggerechtshof in de buurt. De politie escorteerde hem later terug naar de ambassade. De man, 2e am- MÜNCHEN Regen betekent een gevaar voor vliegtuigen, die sneller gaan dan de snelheid van het geluid. Na vele maanden onderzoek zijn specialisten van de Duitse onderneming „Dornier" tot deze conclusie gekomen. De regendruppels, die met grote snelheid tegen de wand van de vliegtuigen botsen, zouden namelijk zeer grote schade aan de in de vliegtuigbouw ge bruikte metaalverbindingen veroorzaken. Deze stoffen zouden in bepaalde ge vallen van stelselmatige slijtage kunnen bezwijken en dit zou het neerstorten van de toestellen kunnen veroorzaken. „Dornier" beveelt dienovereenkpmstig de vliegtuigbouwers aan de scherpe rand vah de vleugels en het richtingsroer van een mengsel van carbid en wolfraam te voorzien. De ruiten van de cockpit zouden onder de scherpst mogelijke hoek moeten worden aangebracht om des te beter de invretende werking van het water te kunnen weerstaan. Verder is ontdekt dat bij supersonische snelheden het bovenste gedeelte van de draagvlakken aan een sterke afkoeling blootstaat. De temperatuur kan bij zo'n vlucht teruglopen tot 50 graden onder nul. Dit verhoogt des te meer het gevaar voor ijsafzetting. De Amerikaanse luchtmacht heeft inmiddels de bevindingen van „Dornier" zeer serieus opgenomen. Zij heeft van nu af haar piloten verboden tijdens regenbuien te vliegen. bassadesecretaris Vasili Sdorof, scheen niet gewond te zijn. De scholieren beschuldigden de Rus sen ervan, de zijde van Turkije te kie zen in het geschil rond Cyprus. Ze eis ten aansluiting van het eiland bij Grie- kenla'nd. MADRID De laatste oplage van het grote weekblad „Actualidad Espa- nola" is in beslag genomen omdat het „illegale propaganda, laster en beledi gingen" zou bevatten. Het ministerie van Voorlichting en Toerisme gaf gis teren al bevel totd e confiscatie toen enige exemplaren, zoals de nationale perswet voorschrijft, op 't departement werden overgelegd. Vandaag bekrach tigde de rechter het besluit. Naar verluidt werd beslag op het tijdschrift gelegd wegens een vraagge sprek met de jurist José-Maria Gil Ro bles, die voor de oorlog minister in een republikeinse regering was en zich geregeld fel anti-Franco uitlaat. Het tijdschrift, dat wordt uitgegeven door de lekenorganisatie Opus Dei, kan een verschijningsverbod van 2 maan den krijgen en een boete van 250.000 peseta's. Sinds de perswet vorig jaar van kracht werd zijn verscheidene ka tholieke uitgaven in beslag genomen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de Bondsrepubliek Duits land drie waardevolle schilderijen te ruggegeven, die vijfenveertig jaar gele den uit een museum in Weimar wer den ontvreemd. Na de oorlog vond men ze in de Verenigde Staten terug. De schilderijen werden donderdag in het Nationaal Museum in Washington offi cieel aan de Duitse ambassadeur over gedragen. Het zijn een zelfportret van Rembrandt, het „portret van 'n man" van Gerard Ter Borch en „het portret van een jonge vrouw" van Johann Tischbein. Het is bemoedigend respect voor de eigendommen van een ander volk te mogen constateren, zo merkte rechter Earl Warren bij de overdracht op. FRANKFORT De 19 jaar oude dienstbode Adèle Jiiger ligt hier in ernstige toestand in het ziekenhuis na vijf jaar lang door haar werkgeefster mishandeld te zijn, zo heeft de politie meegedeeld. De 40 jaar oude Maria Laskawy werd gearresteerd, nadat de politie gewaar schuwd was door 'n andere dienstbode, die weggelopen was. Een woordvoerder van de politie zei, dat uit het verza melde bewijsmateriaal blijkt, dat de twee meisjes „bijna als beesten" wer den behandeld in het huis van mevr. Laskawy, wier echtgenoot zakenman schijnt te zijn. Adèle Jager ligt „volkomen onder voed" en met verscheidene beenfractu ren in het ziekenhuis. Een politiedokter heeft gerapporteerd dat het, 1.52 m lan ge meisje, nog slechts 36 kg weegt en dat haar lichaam is opgezwollen van het hongeroedeem. Zij werd gevonden in een café bij het huis kort nadat vrouwelijke detec tives het huis hadden doorzocht. De andere dienstbode Helga M. heeft de politie een gedetailleerd verslag gegeven over de mishandelin gen. Zij had de politie verteld dat Adè le dagelijks door Frau Laskawy gesla gen werd, soms met een stok en soms meisjes waren ondergebracht in een niet verwarmde kamer in het onder huis. Helga had verteld dat Adèle op een stuk karton op de grond moest sla pen en dat oude zakken, die zij als dek king probeerde te gebruiken, van haar afgenomen waren. Helga, aldus de politie, was ontvlucht door een venster in de kamer in het on derhuis, waar zij twee dagen door haar werkgeefster zonder voedsel was opge sloten. De woordvoerder zei niet te kun nen verklaren waarom Helga niet eer der geklaagd heeft. Het andere meisje scheen volkomen overbluft te zijn door haar werkgevers bij wie zij reeds op tvciu, ouiiia niet ccu aiu*v cu suuio i naai wcihgcïcia mij wic aij met de hak van haar schoen. Beide 114-jarige leeftijd was gekomen. greep, verklaard dat Supardjo de man is geweest die president Soekarno het eerst heeft verteld wat er in de ochtend van 1 oktober 1965 is gebeurd. Dhani zei ook dat hij niet begreep, waarom Soekarno toen niet de arrestatie vap Supardjo bevolen heeft. Wat Supardjo mogelijk in een pro ces los. zal laten over Soekarno's rol voor, tijdens en na de mislukte staats greep kan gevaarlijker voor de presi dent zijn dan de verklaringen in de loop van vorige processen afgelegd. LONDEN De Brits-Canadese pers magnaat Lord Thomson en twee bonden van grafici hebben een compromis be reikt waardoor de uitgave van twee nieuwe regionale avondbladen voor Lon- dense voorsteden alsnog zal kunnen doorgaan. Onmiddellijk na het bereiken van het akkoord maakte de Thomsonor- ganisatie bekend dat de ontslagbrieven die al aan 200 arbeiders waren verzon den. zullen worden ingetrokken. Het geschil tussen de Thomson-orga- nisatie en de vakbonden had betrekking op het aantal arbeiders dat tewerk moest worden gesteld bij een nieuwe offset-pers. Met het project is ongeveer 20 miljoen gulden gemoeid. Direct na het bereiken van het ak koord maakte het congres van vakver enigingen dat heeft bijgedragen tot de oplossing van het geschil bekend, dat de overeenkomst niet moet worden gezien als een precedent bij onderhan delingen met andere bedrijven over te werkstelling van personeel bij machines van een nieuw type. Een door de regering ingestelde com missie had kort tevoren in een rapport gezegd, dat de provinciale bladen en de drukkerijen met onherstelbare schade door industriële geschillen worden be dreigd, tenzij directies en vakbonden zich snel aan de moderne omstandighe den zouden aanpassen. Noch de direc ties, noch de vakbonden zijn bereid om de aanpassing aan de technische vooruit gang .op te vangen, aldus het rapport. AARLEN In de Zuidbelgische stad Aarlen is de 25-jarige Roger Thill ver oordeeld wegens kindermishandeling. Het slachtoffer was een vierjarig kind van de vrouw, dat de man bij hun hu welijk had geëcht. De dader kreeg drie jaar gevangenisstraf, nadat hij o.a. be kend had het kind twee nagels te heb ben uitgetrokken. De vrouw, die intus sen nog enkele kinderen had gekregen, werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie jaar, ter wijl beiden een boete van 2.000 frank (ongeveer 150 gulden) werd 'opgelegd. Sinds het begin van deze maand, heeft Nederland een militair atta ché in Saigon, ter voorlichting van de regering. Per 1 januari is namelijk tot Land- en Luchtmachtattaché in Saigon benoemd kolonel R. H. Boreel van het wapen der Infanterie. Ons land had niet eerder een militair attaché in Zuid-Viëtnam. ,m de woningnood uit de wereld te helpen moeten zoveel mogelijk huizen worden gebouwd. In het hij zonder woningwetwoningen, omdat aan huizen voor mensen met lagere inkomens het nieest behoefte is. Het gaat echter niet enkel om meer huizen, zo constateert „De Volkskrant" (r.k.). „De laatste jaren werd 't beleid te recht ook gericht op opvoering van de kwaliteit. Een huis met onvoldoende woongerief wordt nu nog wel geaccep teerd. Men krijgt tenminste een eigen dak boven het hoofd en raakt verlost van de ellende van inwoning. Maar ook dan worden gebreken al gauw hinderlijk en zé zullen steeds hinder lijker worden als, bij toenemende wel vaart, ook de wooneisen gaan stijgen. Deze gedachtengang vindt men ook nog terug in het verkiezingsprogram van de KVP. Daarin wordt voor de komende vier jaar gevraagd om „hui zen met toekomstwaarde". Het lijkt nodig hierop nog eens de aandacht te vestigen nu min. Witte de gemeentebesturen een brief heeft gestuurd, waarin de gemeentebestu ren zeker niet op het hart wordt ge bonden om toch vooral woningwetwo ningen van zo hoog mogelijke kwali teit te gaan bouwen. Integendeel. Mi nister Witte spoort de gemeentebe sturen aan „af te zien van het maxi male niveau van de voor nieuwbouw geldende voorschriften en wenken". Als de minister, erop wijst, dat de hul zen anders huren gaan doen, die niet meer betaalbaar zijn voor mensen met lagere inkomens en voor hen zijn de woningwetwoningen toch be stemd gaat 't om 'n reeds bestaan de moeilijkheid. De vraag is ech ter of men daarom dan maar huizen moet gaan bouwen met minder woon gerief. De oplossing zou ook kunnen liggen in een hogere bijdrage uit de schatkist. Hier stoten we kennelijk te gelijk op de kern van de moeilijkheid. Minister Wittè heeft namelijk nog een ander argument voor zijn beroep op de gemeentebesturen om het niet te duur te maken. Hij vreest, dat hij an ders niet genoeg zal hebben aan de middelen, die zijn uitgetrokken voor het aantal dit jaar te bouwen wonin gen. Zo gesteld gaat' ter dus om of het rondkomen met de uitgetrokken middelen het hoogste doel dient te zijn, zélfs ten koste van de kwaliteit van huizen, waarin ettelijke genera ties moeten leven. Er worden op het ogenblik in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begrotingshoofdstukken, veel zaken besproken, die eigenlijk beter voor straks konden worden bewaard omdat dit kabinet, dat maar kort te leven heeft, er toch niet meer aan toekomt. In dit geval gaat het echter om een zaak, die actueel is. Wat zullen precies de gevolgen zijn van de brief van minister Witte? Wij zouden 't zeer betreuren als de brief in feite zou betekenen, dat het bouw beleid, voor zover dat gericht was op opvoering van de kwaliteit, wordt om gebogen. Dit overbruggingskabinet moet daar zeker afblijven." TTet tijdperk van de grote 7 percent leningen raakt voorbij. De Bank voor Nederlandse Gemeenten Is de eer ste grote geldvrager, die het niet lan ger nodig vindt beleggers 7 percent ren te te bieden nu het er naar uitziet, dat deze met 6 3/4 percent genoegen zullen nemen. „De Volkskrant" (r.k.) zegt naar aanleiding hiervan: „De daling van de rentestand is een rechtstreeks gevolg van de verkoe ling van het economisch klimaat. De vraag „naar geld krimpt wat in, ter wijl mensen die geld te beleggen heb- be, minder veeleisend blijken dan toen er een enorm gedrang op de ka pitaalmarkt was. Overigens is 6 3/4 percent historisch gezien nog een zeer hoge rente voor Nederlandse begrippen. Als er reke ning mee wordt gehouden, dat de Ge- meentebank haar obligaties tegen een uitgiftekoers van 98% percent aan biedt, komt het effectieve rendement dat wordt gemaakt trouwens nog ho ger uit: op 6,9 percent. Dat scheelt niet zo erg veel met het rendement van de laatste 7 pércent BNG-lening van 1966, die een uitgiftekoers van 99 percent had. Het feit, dat echter thans de ma gische percentgrens naar beneden wordt doorbroken kan psychologisch van grote invloed zijn. Beleggers die eerst geld hebben vastgehouden om dat zij steeds hogere rentevergoedin gen in het verschiet zagen, kunnen nu wel eens haast krijgen om een even tuele verdere rentedaling voor te zijn. Een mogelijke flinke overtekening van de Gemeentenbanklening kan dan op haar beurt een aanleiding zijn voor een verdere rentedaling. Voor beleg gers misschien niet zo leuk. Wel pret tig voor degenen die het geld nodig hebben en voor de nationale econo mie. In een land waar over een breed front wordt gestreden om de prijzen van allerlei produkten te drukken, kan men er alleen maar bij gebaat zijn als de rente (de prijs voor geld) een re cord-niveau de rug toekeert." HAMBURG „De aanwezigheid van gevechtsparate Amerikaanse eenheden in Europa blijft de beslissende factor in de afschrikwekkende kracht van het Westen en de allereerste voorwaarde voor een afdoende verdediging" zo heeft de minister van Defensie Ger hard Schroder gezegd in een rede, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de officiersopleidingsschool van de Buiuleswehr. „Dit feit vraagt om nauwe samen werkingen tussen ons en de V.S. De sa menwerking tussen West-Duitsland en Frankrijk is van de grootste betekenis voor de Europese bondgenoten van de alliantie." Hij voegde hieraan toe dat de af schrikwekkende nucleaire en defensieve kracht van het Westen een onvervang baar element vormen voor de gemeen schappelijke veiligheid van de leden van de alliantie. Hij betoogde dat de regering van Bondskanselier Kiesinger wil bijdragen tot toenadering tussen de NAVO-landen en die van het Pact van Warschau, maar dat dit niet ten koste van Duits land mag gaan. „In geen geval zullen wij toestaan dat onze veiligheid of de hereniging van Duitsland de tol van een detente moet betalen." Ten aanzien van West-Duitsland zei hij, dat het principe van de algemene dienstplicht van kracht zal blijven en dat er geen wijziging in de rol van de Bundeswehr zal worden aangebracht. Het was de eerste belangrijke rede voering van Schroder in het openbaar sinds hij minister van Defensie is ge worden* LONDEN In het gebied van New Forest bij Southampton in Zuid-Enge- land zijn talrijke gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. Tot dus ver zijn al runderen, varkens en scha pen met een gezamenlijke waarde van 1.3 min gulden geslacht om de epide mie te bedwingen. In New Forest zelf, een grotendeels onafgezet gebied, huizen zeker 5.000 runderen, wilde po ny's en herten.

De Vallei | 1967 | | pagina 9