Veenendaals dagblad VS en Noord-Viëtnam zouden vredeseontacten hebben Buiten Hervormde Raad uit bezwaren tegen ministers formulering Mao pleitte voor „breed front" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TV-boycot door acteurs tot 1 maart opgeschort Oe Thant en Algerije als bemiddelaars genoemd Van elke vijf mannen één werkloos Volgens bericht van Bazelse „National Zeitung" Zacht weekend Spoorlczen Rente tot Uit haat valse aanklacht tegen boekhouder NUTSSPAARBANK VEENENDAAL THANT MEKONG In Brabants dorp: Een baby reeds overleden Vierling geboren in Duitsland Autobanden-Import S: BONDSSPAARBANK Over doelstelling van openbaar onderwijs Meer aandacht voor produktie Joods onderzoek naar N. P. I). Jongens verdronken Ranger-8 s\oeg in maan Passiespel geen „zaakje" ,Oberaininergau' Dorp in Jemen door lliel OJ) tournee gas uitgeroeid „Vascoiiiij" contra n iet-betalende huurders 8ur voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Rec!.- bureau J. Baars DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces .Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 14 JANUARI I967 4le JAARGANG Enkele honderden werklozen hebben vrijdag in Hoogeveen een demonstratieve mars gehouden, die een ordelijk verloop heeft gehad. Meer hierover leest u elders in dit nummer. HILVERSUM Nederlandse toneel spelers zullen in ieder geval tot 1 maart voor de televisie blijven optreden. De Ned. Vereniging van Toneelkunste naars heeft nameiyk besloten de actie, waarbij iedere medewerking aan de televisie zal worden gestaakt, op te schorten tot die datum. Reden daartoe, is, zoals we gisteren nog in een deel onzer edities konden be richten, dat de minister van CRM de NTS toestemming heeft gegeven te be schikken over de gelden die nodig zQn voor de nabetalingen door de omroep verenigingen en de NTS aan de acteurs y^anneer er 's avonds een lichte sneeuw gevallen is, kunnen we de volgende ochtend op het witte dek mooi zien, welke viervoeters 's nachts op pad zijn geweest. In een behoorlijk bewoond wildrevier zult ge u aan de wissels over hun aantal verbazen en als het een beetje meezit, ook een zekere verscheidenheid niet hebben vermoed. De dieren toch voeren een goeddeels nachtelijke levenswijs en daardoor ontsnappen bijna steeds ove rigens niet-schaarse soorten aan onze waarneming. Ge kunt lang in een streek wonen met veel bunzings, we zels of zelfs vossen, zonder er weet van te hebben en ge verwondert u over een bericht in de krant over het uitgraven van het huis Malpertuis met een der ouden en vijf welpen. Wat er overdag langs de weg vage- bondeert, ziet ge zelden, want klei ne of grote rover altoos zijt ge al ontijdig ontdekt en wordt een nadere kennismaking eenzijdig verijdeld. Om zich te vergewissen van het gedierte in bos en veld, bestaat er geen beter middel dan spoorsneeuw, die op vlakke bodem een dunne laag legde, waarin konijn en haas, hert, ree en zwijn, eekhoorn, kat, hond, korhoen, kraai en gepelsd haarroofwild, hun schrift-tekens als in plasticine gedrukt achterlieten. Om dit echte boek der natuur te kunnen lezen, bedient men zich het beste van de vakman (jager, wildschut, boswachter, bunzingvan ger), doch er bestaat ook heel wat lectuur, die uitsluitend geeft, zij het dat het meestal een buitenlandse bron is, waaruit ge moet putten. Maar de Duitse hieroglyphen verschillen niet van de Hollandse! Een goed (vertaald) Nederlands boek is K. Brandt „Spoor zoeken", met honderd prentbeelden; uitgave P. v. Belkum Az., Prinsen gracht, A'dam. 14-1-'67 A. B. WIGMAN BAZEL De New-York se correspondent van de Bazelse „National Zeitung" schrijft dat de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam sedert enkele dagen met elkaar in contact staan. Volgens de correspondent, Heinz Pol die schrijft zijn inlichtingen uit „goedingelichte VN-kringen" te hebben lopen deze contacten over secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties en over het Algerijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het overleg zou op gang gekomen zijn, na de Amerikaanse verzekering dat de regering in Washington bereid zou zijn de bombardementen voor korte tijd te staken, zonder daar officieel kennis van te geven. De „National Zeitung" merkt hierbij op, dat een aanwijzing kan worden ge zien in het feit dat de Ver. Staten sedert het einde van de eerste week van januari geen luchtaanvallen op Noord-Viëtnam meer hebben uitgevoerd. (In berichten uit Saigon is deze week gezegd dat geen aanvallen zijn uitgevoerd in verband met de weersomstandigheden). over de laatste jaren en de storting in een op te richten voorzieningsfonds. Daardoor is het mogelijk geworden op korte termijn genoemde betalingen te verrichten. Het nakomen door de NTS van de in de afgelopen jaren gemaakte afspra ken t.a.v. sociale voorzieningen voor freelance acteurs en de honorarium verhogingen heeft de N.V.T. tot dit op schorten van haar actie doen besluiten, hoewel op het belangrijke punt van het recht op herhalingstoeslag voor free lance regisseurs nog geen volledige overeenstemming werd bereikt. Met de NTS is overeengekomen, dat hierover onmiddellijk nieuwe onderhan delingen zullen worden geopend, die uiterlijk 1 maart zullen moeten leiden tot volledige erkenning en honorering van de rechtspositie van de regisseur. In afwachting van het resultaat van deze besprekingen zullen de acteurs uit hun eigen herhalings- en relaistoesla- gen de aan de freelance regisseurs toe komende toeslagen voldoen, aldus een communiqué van de N.V.T. DELFT De winkelier M. G. uit Delft heeft tegen zjjn boekhouder, de 47-jarige E. T. aldaar een valse aan klacht ingediend wegens verduistering in dienstbetrekking. Volgens de winke lier, zou de boekhouder een bedrag van 47.500,hebben verduisterd. Een on derzoek heeft vrydag aan het licht ge bracht, dat er geen sprake van ver duistering is geweest. Er bleken moeilijkheden in het per soonlijke vlak te bestaan tussen de win kelier' en zijn boekhouder en om de laat ste een hak te zetten, had de winkelier de aanklacht ingediend. Er is nu proces verbaal tegen hem opgemaakt. ADVERTENTIE Een Indiase regeringswoordvoerder heeft gezegd dat de drie leden van de internationale controle-commissie voor Viëtnam, India, Polen en Canada over het beginsel van overleg overeenstem ming hebben bereikt, dat „op een in on„ derllng overleg vast te stellen datum, plaats en niveau" zal worden gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat het overleg betrekking zal hebben op het functione ren van de controle-commissie, maar in diplomatieke kringen in Nieuw-Delhi meent men, dat een dergelijke bijeen komst ook een nieuw vredesinitiatief zou kunnen inluiden. Men wijst in ge noemde kringen op onlangs door de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, Paul Martin, in het parlement in Ottawa afgelegde verklaringen, waarin hij zei dat de besprekingen tussen Ca nada en andere landen over de moge lijkheid van vredesonderhandelingen worden voortgezet. Ook vestigt men er de aandacht op, dat de Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Tsjaglas heeft gezegd, dat „iets tot stand zou kunnen komen", als de Ver enigde Staten hun bombardementen op Noord-Viëtnam zouden staken. Tenslotte wordt vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeur en de Noord- viëtnamese zaakgelastigde in Nieuw- Delhi gisteren afzonderlijk zijn ontvan gen door Trilokinath Kaul, secretaris op het Indiase ministerie van Buiten landse Zaken, belast met Vietnamese kwesties. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant herhaalde gis teren zijn omstreden standpunt over het strategische belang van Viëtnam, tijdens een ontmoeting van een uur met afge vaardigden van zeven Aziatische landen, die vriendschappelijk tegenover Amerika staan. Een woordvoerder voor de Verenigde Naties zei later, dat de gedachtenwisse- ling zeer vriendschappelijk en zeer open hartig was en dat Thant bij zjjn stand, punt blijft dat Zuid-Viëtnam niet van vitaal belang is voor de Westelijke vei ligheid, dat de val van het land in com munistische handen niet noodzakelijker wijze zal leiden tot de val van nabuur landen en dat het Zuidviëtnamese natio nale hevrijdingsfront geen werktuig is van Noord-Viëtnam. De woordvoerder deelde mee, dat af gevaardigden van nationalistisch China. Japan, Laos, Maleisië, de Filippijnen, Thailand en Zuid-Korea het bezoek brachten aan Oe Thant, om verdere op heldering te verkrijgen over sommige opmerkingen die hij tijdens de perscon ferentie gemaakt had. Inmiddels wordt vernomen, dat Thant aan sommige diplomaten verteld zou hebben, dat vrees voor druk van com munistisch China Noord-Viëtnam ervan weerhoudt om, zelfs privé, te antwoor den op het Amerikaanse aanbod om de bombardementen stop te zetten. Amerikaanse ondersteuningstroepen zijn naar de Mekong-delta gezonden, om Amerikaanse strijdmethodes voor te be reiden in het enige deel van het land waar de strijd tegen de Viët-Cong tot dusverre aan het Zuidviëtnamese leger werd overgelaten. In de Mekong-delta woont een derde van de Viëtnamese bevolking en wordt de meeste rijst verbouwd. Volgens som. mige zegslieden werd de strijd in de delta, om psychologische beweegredenen tot nu toe aan het Zuidviëtnamese leger overgelaten. De Viët-Cong beheerst nog steeds het grootste gedeelte van de delta. Blijkbaar is in Washingtoon besloten, dat de strijd tegen de vijand en de „pacificatie" van de bevolking krachtiger moet worden aangepakt. 88 km ten zuiden van Sai gon opereren in de delta sinds 6 ja nuari Amerikaanse mariniers zonder veel succes. Deze amfibitroepen zullen nu worden teruggetrokken in afwach ting van aankomst van de nieuwe divi sie. De Franse president De Gaulle heeft gisteren en vandaag bezoek gehad van de Duitse Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger en diens minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt. Hier De Gaulle en Kiesinger in naar het schijnt een aangenaam gesprek bij de haard van het Elysée. Gewapend met haar ski's, poseerde koningin Juliana gisteren in Grindel- waid voor de fotografen. Zij verblijft daar met enkele vriendinnen 'oor een korte wintersportvakantie. Prins Bern- hard heeft haar er donderdag naar toe gebracht en is vervolgens door gereisd naar Italië voor het nakomen van een afspraak, die al eerder ge maakt was. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Assmann (kvp) heeft aan de staats secretaris van Economische Zaken en aan de minister van C.R.M. gevraagd of zij zich ervan hebben vergewist, dat In het gebied van het arbeidsrayon Et- ten de werkloosheid S januari een om vang had bereikt van 11,5 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king en in de tot dit rayon behorende, gemeente Rucphen van 21,4 pet. Zijn de bewindslieden niet van me ning, zo vraagt de heer Assmann, dat hieruit blijkt, dat er in dit gebied nog altijd sprake is van een structureel te kort aan werkgelegenheid, ondanks de stimuleringsmaatregelen, die in de vijf tiger jaren voor de bevordering van de industrialisatie zijn genomen en die voor wat betreft de kerngemeente Etten ook nu nog bestaan Hij vraagt de bewindslieden te bevor deren. dat naast de reeds genomen maatregelen in het kader van de aan vullende werkgelegenheid, die een tijde lijk karakter hebben, aan de gemeente Rucphen opnieuw faciliteiten worden verstrekt, die de problemen van de werkgelegenheid fundamenteel tot een oplossing kunnen brengen. O MINDEN. (Duitsland) Een 29- jarige Duitse vrouw is gisteren beval len van vier jongetjes, in de Oostfriese stad Minden. Een van de vier stierf bij de geboorte, maar de andere zijn nog in leven en liggen in de couveuse. De moeder, Annelise Priess. is de vrouw- van een monteur en moeder van drie andere kinderen, een jongen en twee meisjes. ADVERTENTIE Onjf NEL cRVICF JTluiUu six-ant 78 Tel 09395 4395 •en begrip! Veenendaal Kerkewijk 6 Tegen de door minister Diepenhorst voorgestelde nieuwe formuleringen over de doelstelling van het openbaar onder wijs heeft de „Hervormde Raad voor de zaken van kerk en school" ernstige be zwaren. De raad heeft die, met machti ging van het moderamen van de syno de van de Ned. Herv. Kerk, vrydag in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer over de overgangswet tot invoering van de .Mammoetwet uiteen gezet. De raad wijst er op dat het voorstel, van de zeer bediscussieerde term „op leiding tot alle christelijke en maat schappelijke deugden" af te stappen en voor het eerst in de wetgeving de term „Christendom" in te voeren, uiteraard ook de kerken ten zeerste raakt. De door de minister voorgestelde nieuwe formulering luidt„Het onder wijs bevordert de algehele ontwikkeling van de leerlingen door het doen ver werven van kennis, inzicht en vaardig heden en draagt bij tot hun vorming op grondslag van waarden, in de Neder landse traditie met name door Christen dom en Humanisme erkend". De minister heeft zich in de memorie van antwoord beroepen op de overeen stemming over deze nieuwe passage met de organisaties voor het openbaar on derwijs. Dat de bewindslieden echter geheel en al achterwege hebben gelaten het oordeel van de Kerken, althans van de Nederlandse Hervormde Kerk, te peilen verbaast de „Hervormde Raad", die dit een „zeer weinig elegant ver zuim" noemt. Bovendien miskent het beroep van de bewindslieden op de orga nisaties voor het openbaar onderwijs het publieke karakter van dit onderwijs, dat op deze wijze in feite wordt verbijzon derd", aldus de brief. De „Hervormde Raad" heeft ook be zwaren tegen het op één lijn stellen van „Christendom en Humanisme" als er kende subjecten en dus als instanties. „Tot nu toe is terecht steeds vermeden Kerk en levensbeschouwelijke organisa ties op één lijn te stellen. Wij zullen uit overtuiging mede opkomen voor de vrij heden ook van de levensbeschouwelijke organisaties, maar achten de publieke zaak niet gediend met de hier gesigna leerde onjuiste gelijkschakeling", aldus de raad. Het moderamen van de Synode heeft met de meeste nadruk aan de raad de opdracht gegeven om er bij de Tweede Kamer op aan te dringen, dat deze, ken nelijk onvoldoende voorbereide aange legenheid niet thans overhaast zal wor den afgewerkt en straks wellicht op dezelfde wijze zal worden doorgetrokken naar de komende wet op het basisonder wijs. Verder vraagt de „Hervormde Raad" aan de kamerleden om wijzigingen te brengen in de artikelen van de Wet op het Voortgezet Onderwijs, over de vak ken bijbelkennis, cultuurgeschiedenis van het Christendom of kennis van het geestelijk leven. 99 PEKING Mao Tse-toeng heeft zich in een rede uitgesproken tegen een revo lutie van „zuiver linkse" elementen en voor een hreed front, waarin „linkse, cen trum- en reehtse figuren" zijn vertegenwoordigd. Mao. die sprak tot de groep voor de culturele revolutie van het centraal comité der Chinese Communistische Partij, zegde wel zijn steun toe aan de jonge „re bellen" in het land. Waarnemers trekken de conclusie dat Mao zich gekeerd heeft tegen de extreme eisen van de revolutionaire jeugd tot verwijdering uit de gelederen en publieke degradatie van de z.g. „bourgeois reactionairen" en andere tegenstanders van de parijtlyn. Mao riep voorts op tot besteding van meer aandacht aan «Ie produktie terwyl de „culturele revolutie voortduurt. Meer dan een miljoen arbeiders zouden naar Peking gestroomd zijn en hun aan tal schijnt nog dagelijks toe te nemen. In de Zuidchinese stad Kanton, die wordt overstroomd door duizenden Rode Gardisten, zou gisteren een demonstra tie worden gehouden van Mao-aanhan- gers. Daar werd een half miljoen men sen verwacht. Aangekondigd is dat de echtgenote van Mao de demonstraties in Kanton zou leiden. De toestand schijnt er zeer gespannen te zijn. De propa gandaleider van het centrale comité van de communistische partij, Tao Tsjoe is afgezet en vervangen door een drieman schap, namelijk de eerste secretaris van NEW YORK Dr. Max Nussbaum, bestuurslid van het Joodse Wereldcon gres, zal in Duitsland een onderzoek instellen naar de verschijnselen van neo-nazisme. Dr. Nussbaum, die voorzitter van de Amerikaanse afdeling van het congres is, zal tijdens zijn 12 dagen lange be zoek met Duitse Joden en regerings functionarissen spreken. Hij vertrekt zondag naar Duitsland, waar hij de gast van de Joodse gemeen ten in Berlijn. Frankfort, Miinchen. Dusseldorp en Hamburg zal zijn. WINSCHOTEN Vrijdagmorgen is het tienjarig zoontje van de familie Brader in zijn woonplaats Bellingwolde verdronken, nadat hij door onbekende oorzaak met zijn fiets in het B. L. Tij denskanaal was geraakt. De driejarige Wouter Kooien uit Papendrecht is daar door het ijs van een sloot gezakt en verdronken. Toen de politie het jongetje onder het ijs vandaan haalde, was het reeds over leden. het partijcomité te Peking en twee le den van een vernieuwde commissie voor de culturele revolutie in het Chinese le ger". Dat betekent dat de hoogste pro- pagandainstanties in de partij en het le ger zich met elkaar vermengen en dat voortaan de propaganda-activiteit krach tiger zal worden geleid dan tot nu toe. Uit de reorganisatie van de commissie voor de culturele revolutie in het legen wordt afgeleid dat er ook in het Chinese leger ernstige verdeeldheid heerst op hoog niveau. De leider van de com missie wordt terzijde gestaan door Mao'» echtgenote. Daaruit blijkt opnieuw de grote rol die zij thans speelt. In Peking uitgedeelde vlugschriften reppen van de mogelijkheid dat dit jaar het negende congres van de Chinese Communistische Partij wordt gehouden. Dit zou dan het eerste dergelijke con gres sinds 1958 zijn. In de vlugschriften heet het. dat partijleider Mao het con gres reeds in augustus vorig jaar heeft aangekondigd. De uitvoer van industriële en ver- bruiksgoederen van China naar Hong kong is de eerste 12 dagen van dit jaar met ongeveer een derde geslonken, ver geleken met deze uitvoer in het zelf1'0 tijdvak een jaar geleden. £at WASHINGTON De inslag van d» Amerikaanse foto-satelliet ,.Ranger-S", die op 20 februari 1965 op de maan t» pletter viel. heeft daarbij een krater van 9 m doorsnee geschapen. Deze krater :s op 20 november vorig jaar door de „Lu- nar Orbiter-2" gefotografeerd. BEIROET De minister van staat voor Buitenlandse Zaken van de royalis ten in Jemen heeft Egypte voor de twee de maal beschuldigd van het gooien van gasbommen op dorpen in 't noorden van Jemen. HQ deed dit in telegrammen aan verslaggevers in Beiroet, waarin hij zegt dat het dorp Ketaf bij de grens met Saoedi-Arabië op 5 januari met gasbom men is bestookt en dat daarbij ongeveer 250 mensen 96 pet der bevolking is omgekomen. Eerder had de minister gemeld dat op 27 december gasbommen waren gewor pen op Jebel Iyal ten noorden van Sa naa. MCNCHEN De gemeenteraad van de Beierse plaats Oberammergau wil niet dat de bevolking van de stad deel neemt aan een tournee met het wereld beroemde passiespel, dat sinds de zeven tiende eeuw om de tien jaar in het dorp wordt opgevoerd. Burgemeester. Ernst Zwink meent, dat 't tournee alleen maar uit commerciële overwegingen, is geor ganiseerd. „Ons passiespel" is een reli gieuze zaak en wij willen niet, dat het een commerciële aangelegenheid wordt", zei hij. Het spel was speciaal voor de tournee onder leiding van Brian Epstein, de ma nager van de Beatles, bewerkt. Maar hij had zich op het eind van het vorig jaar teruggetrokken, nadat Engelse en Ame- rekaanse critici zich hadden beklaagd over het anti-semitisme, dat in het stuk te vinden zou zijn. HEERLEN De bewindvoerders van de Yascomij hebben in overleg met de directie besloten om de huurders die hun betalingsverplichtingen niet nako men, voor de rechter te dagvaarden. Het betreft een groep, die een huur achterstand heeft van een of meer maanden. Indien deze achterstand niet wordt aangezuiverd zal betaling van de achterstand en ontruiming van de woning gevorderd worden Voorts weigert een klein aantal huur ders de verhoogde servicekosten te be talen. Ook zij zullen voor de rechter gedagvaard worden. Volgens de be windvoerders, maakt een volkomen ge brek aan liquide middelen het uitermate moeilijk de nodige voorzieningen te treffen. (Van onze weerkundige medewerker) Een krachtig hogedrukgebied van 1040 millibar bij Zuidwest-Engeland houdt dit weekeinde de depressies op een afstand. In verband hiermee is de kans op droog weer groter dan op re gen. Een noordwestelijke luchtstro ming houdt het weer tamelQk zacht, met overdag temperaturen van 6 a 7 graden, maar wel de mogelijkheid van iets frissere nachten, .wanneer het bij afnemende wind tot enkele op klaringen komt. Gelijktijdig neemt dan de kans op mistvorming toe.

De Vallei | 1967 | | pagina 1