Beurs kan, ondanks nog niet op toeren nieuws, komen Treinkaartje wordt 1 febr. duurder Ruime meerderheid voor Hilversumse zuilen Twee weken cel voor rookbomwerper Werkloze bouwvakkers hielden protestmars door Hoogeveen yf Politie-inval in speelhol Oude Turk droomt" oudheden grond uit Treinkaartjes bij proef via kasregisters VRAAG NAAR VERZEKERINGSAANDELEN Rattenplaag op Noord-Beveland Otto Frank als mede-aanklager GEKORTWIEKT Renault verhuist naar Mijdrecht Duurder brood in België Weinig reactie BEJAARDEN BRUIDSKOETS Archeologen verrukt OFFICIEEL VERBOD Man gearresteerd in eetzaal van Motel Arnhem ZATERDAG 14 JANUARI 1967 (Door onze economische medewerker) AMSTERDAM De beurs heeft deze week wel volop nieuws te verwerken gekregen, maar dit vermocht de koersen met uitzondering dan van de verze keringspapieren niet op te krikken. Ook bleef de handel zeer matig. Zo waren er dagen, dat de aandelenomzetten in nominale guldens niet hoger kwamen dan f 1,6 en f 1,7 miljoen. Met andere woorden: de belegger durft nog steeds niet in aandelen te stappen. Toch is het argument van de voortdurend stijgende rente weggevallen een staging, die een van de belangrijkste oorzaken van de koersdaling is geweest. Deze week heeft de Bank voor Nederlandse Gemeenten het namelyk aangedurfd om een nieuwe lening van f 100 miljoen uit te geven, tegen een rente van 6% pro cent. Weliswaar is de uitgiftekoers nog 98y2, waardoor het rendement nog altijd op ruwweg'6,9 procent ligt, maar de psychologische grens van 7 procent is naar beneden doorbroken. De zeer grote belangstelling voor de staatslening bewijst, dat de beleggers met geld zeer happig waren op die ho ge rente. Zij zagen kennelijk de bui aankomen en probeerden nog wat in de wacht te slepen. Uiteraard heeft de B.N.G.daar gebruik van gemaakt. Maar ook 6,9 procent rendement is nog zeer aanlokkelijk en het ligt dan ook in de lijn der verwachting, dat ook deze lening een succes zal worden, al is het alleen maar door het feit, dat de beleggers een verdere daling verwach ten en daarom voor grote bedragen in schrijven. AMSTERDAM De directie van Re nault Nederland N.V. heeft besloten in Mijdrecht een nieuw hoofdkwartier te bouwen. De N.V. heeft hiertoe een ter rein aangekocht met een oppervlakte van 19000 m2 en heeft optie op een aangrenzend perceel van 13.000 m2. Op dit terrein zal een gebouw verrij zen met een grondoppervlak vaV 10.600 m2, dat 4i£ miljoen gulden gaat kosten. Het besluit tot de verplaatsing van Amsterdam naar Mijdrecht is geno men, omdat het huidige gebouw aan de Wibautstraat te klein wordt. De nieuwe nederzetting zal dan ook geheel worden gebouwd op de behoefte van 1970. Het complex krijgt een eigen spoorwegaan sluiting en zal o.m. plaats bieden aan een driemaal zo groot onderdelenma- gazijn als dat waarover de N.V. thans beschikt. Voorts wordt in het gebouw een sterk gemechaniseerde administratie en een technische school voor de opleiding en vorming van werkplaats en service- personeel ondergebracht. Het project zal eind 1968 gereed moeten zijn. De directie heeft ook meegedeeld, dat in Amsterdam een eigen vestiging gehandhaafd zal blijven, maar het staat nog niet vast of dat zal zijn in het huidige gebouw aan de Wibaut straat. MIDDELBURG Op Noord-Beve land gaan de gemeenten, landbouwor ganisaties en het waterschap, onder leiding van de hoofdinspectie Milieu hygiëne van het ministerie van Volks gezondheid een rattenplaag bestrijden. Tienduizenden ratten plagen al enige tijd de bevolking van het voormalige eiland. Op de verkeerswegen liggen ve le doodgereden 20 tot 25 centimeter lange, bruine ratten.. Het betreft hier het grootste gebied van Nederland (7.500 ha.), waar in een keer als geheel een actie wordt gevoerd. Het gif, dat voor de verdelging van de ratten gebruikt zal worden, is een cumarinepreparaat. Het heeft de spe ciale eigenschap, dat de ratten geen verband tussen de ziekte, die de dood tot gevolg heeft, en het met gif bewerk te voedsel kunnen leggen. Het vergif tigde voedsel zal op de plaatsen, waar ratten gesignaleerd zijn, in dakpannen worden neergelegd. Wanneer het niet gaat vriezen, hoopt men de actie vol gende week dinsdag te kunnen begin nen. BRUSSEL Het brood gaat in Bel gië een frank, d.w.z. ruim 7 cent, duur der worden. De huidige broodprijs va rieert van 7 tot 9 frank. De prijzen zullen op 1 februari met een halve frank omhoog gaan en op 1 mei nog eens. Dit heeft eersteminister Van den Boey- nants vrijdag na de wekelijkse kabinets raad in Brussel verklaard. Dat deze daling toch de kooplust voor aandelen niet prikkelt, moeten wij toe schrijven aan het nog steeds niet ver dwenen onbehagen over het economi sche klimaat in ons land, alle gerust stellende verklaringen ten spijt. De be drijfssluitingen en de stijgende werk loosheid, die veelal de blikvangers op de voorpagina's van de dagbladen zijn, houden de beleggers van de aandelen af. Tot nu toe althans. Er is mogelijk nog een andere oor zaak. De belegger kan van mening zijn, dat er nog wel enkele koersdalin gen in het vat zitten. Hij wil dan wel aandelen kopen, maar dan toch op het laagste niveau. Het is een bekende po litiek, maar beslist niet- altijd een goe de, om de doodeenvoudige reden, dat niemand weet wanneer het laagste ni veau is bereikt. Op een gegeven ogen blik komt er dan kooplust, de markt is dun, men wil toch meedoen en dan vliegt de koers omhoog. Wij hebben iets dergelijks in de eer ste helft bij de verzekeringsaandelen gezien. Vorige week is uit verschillende berichten gebleken, dat het goed gaat bij de verzekeringsmaatschappijen. Dit deed vraag ontstaan, die later weer verdween. Maar die vraag kwam deze week terug. Verkopers verdwenen rap uit de markt en stelden hun limieten ho ger. Het resultaat was, dat Nationale/ Nederland maandag en dinsdag teza men 50 punten opliep, dat Hollandsche Sociëteit die eerste twee dagen 44 pun ten aantrok, dat R.V.S. 25 punten op liep, dat A.M.E.V. dinsdag 20 punten beter werd en Eerste Nederlandsche die dag eveneens 20 punten. De internationale fondsen hebben weinig of niet op de ontwikkeling in Wall Street gereageerd. Het Dow Jo- nesgemiddelde voor industrieaandeien liep daar regelmatig op. Zelfs de rege ringsverklaring van president Johnson (the „State of the Union"), die een be lastingverhoging van 6 procent bevatte, leidde woensdag met veel schommelin gen tot een stijging van het gemiddel de met goed 8 punten tot 822,49. Op 3 januari jl. was het nog 786,41. Donder dag wer het 829,95. De internationale fondsen hebben het er bij ons verschillend af gebracht. De dochterfabriek van de Vereinigte Glanz- stoff in Keulen, een belang van de A.K.U., gaat sluiten, waardoor 1800 man zonder werk zullen komen. De beurs was er nogal van onder de in druk en de notering zakte maandag dan ook f 2,30 tot f 52,-. De week eindigde met f 52,10. Philips was in de eerste helft van de week ook aan het afbrok kelen (van f 75,40 tot f 73,20), maar donderdag ging het weer omhoog, door buitenlandse aankopen en door baisse dekkingen. Mogelijk, dat de aankondi ging van de entree van de kleurentele visie in ons land op 1 januari 1968 ook een steun in de rug zal zijn. Gisteren wérd het f 75,70. In de lokale sector wisselden winsten en verliezen elkaar af. Een duidelijke lijn was dan ook niet te onderkennen. Wij zullen daarom enkele speciale ge vallen onder de loep leggen. Dat is dan in de eerste plaats de E.S.M., die dinsdag voor het eerst ex 50 procent dividend werd verhandeld. Voor de aandelen kwam 116 uit de bus en voor het bonusaandeel f 33,-. De week eindigde op 128 voor de aandelen en op f 35,10 voor de bonus. Zoals be kend, heeft de heer Zwolsman indertijd aangekondigd, dat een aandeel kan worden omgewisseld in twee obligaties van 7 procent. Het definitieve bericht is echter nog niet gekomen. Aanstaan de maandag zullen de aandelen in eens- gevend geld voor stukjes van f 50,- wor den verhandeld. Tricotagefabriek Beeren heeft sursé ance van betaling gekregen. Donder dag werd echter bekend, dat de situatie zeer zorgelijk is en dat er ontslag voor 100 man is aangevraagd. De koers was dinsdag op 35 gekomen hetgeen 10 pun ten hoger was dan de laatste gedane koers. Donderdag was het alweer 31 en gisteren werd het 30 laten. Er zijn ook enkele dividenden bekend gemaakt. Bols keert een onveranderd interim-dividend van f 2 uit. Verffabri- kant Vettewinkel, die de netto-winst van f 1,4 tot f 1,5 miljoen zag oplopen, keert onveranderd 13 procent dividend uit. Dit leidde donderdag tot een 10 punten hogere koers (255), waarna de week met 260 afgesloten werd. De afgelopen beursweek laat de be legger nog steeds in het ongewisse. Vooral de bezitter van aandelen weet niet of hij moet bijkopen, als hij geld te beleggen heeft. De rente daalt iets zodat de magische aantrekkingskracht van de obligaties wel niet verdwe nen, maar toch wat minder is ge worden. De keus tussen aandelen en obligaties wordt daardoor moeilijker. De stijging van de rente bij verschil lende banken deze week lijkt in tegen spraak met de rentedaling op de obli gaties. Zij is dit niet. De banken trek ken geld op langere termijn aan, om dat zij geld op middellange termijn kunnen uitzetten. Zij willen nu meer geld aantrekken en daarom moeten zij de rentevergoeding verhogen. Dat ide concurrentie. Voor de traditionele spaarbanken is die verscherpte concur rentie natuurlijk niet zo aangenaam. UTRECHT De minister van Ver keer en Waterstaat heeft de voorstellen tot wijziging van het reizigerstarief, die de N.V. Nederlandse Spoorwegen had den ingediend, met het oog op de zorg wekkende verliessituatie, waarin het be drijf zich bevindt, goedgekeurd. De ver hoging gaat 1 februari in. Met ingang van die datum worden de prijzen van de enkele reizen met cir ca zeven procent verhoogd en die van de retours met ongeveer zes procent. In de sector van de abonnementen lig gen de verhogingen op zes procent voor de maandtraject- en scholierenkaarten en op ongeveer acht procent voor ze ven- en vijfdaagse trajectkaarten. Bij de algemene abonnementen vervalt het verschil in tarief voor een eerste aan schaf en dat voor een aansluitende kaart. De tot nu toe geldende prijzen van resp. 115 en 98 gulden worden ver vangen door een uniforme prijs van 107 gulden voor de tweede klasse. Voor de eerste klasse verdwijnen de prijzen 171 en 147 gulden en wordt de unifor me prijs op 160 gulden gesteld. Door deze wijziging wordt een eerste aan schaf vergemakkelijkt en worden korte, geldbesparende onderbrekingen moge lijk. UTRECHT Het omroepstelsel, waarby (Je radio- en televisieprogramma's worden verzorgd door de omroepverenigingen, vindt genade in de ogen van 68 procent van de Nederlanders; 26 procent wenst liever iets anders en 6 procent weet het niet. Dit is gebleken uit de omvangrijke enquête, die het weekblad „Re- vu" heeft gehouden onder het motto: „Politiek in Nederland". In de laatste af levering van deze enquête is de voorlichting in ons land op de korrel genomen. Uit de enquête is gebleken, dat 52 procent van de Nederlanders een regionale krant leest. Veertien procent heeft geen abonnement op een dagblad. De groep „geen-krantenabonnement" is het grootst onder de P.S.P.-stemmers (21 procent), gevolgd door de B.P.-stemmers (15 procent) en de K.V.P.-stemmers (13 procent). De regionale bladen vinden de meeste aanhang onder de K.V.P.-stemmers (64 procent) en de A.R.P.- en C.H.U.-stemmers (beide 56 procent). Bij 77 procent van de Nederlanders komt regelmatig een radio- en t.v.-blad in huis. Onder de kleine-partijenstemmers heeft 42 procent geen radio- en t.v.-blad. De „doorbraak" speelt bij de abonnementen op radio- en t.v.-bladen een belangrij ke rol. Zo leest 25 procent van de P.S.P.-stemmers „Televizier", 11 procent van de B.P.-stemmers de K.R.O.-gids, 2 procent van de A.R.P.-stemmers de K.R.O.- gids, 2 procent van de V.V.D.-stemmers de V.A.R.A.-gids, 3 procent van de P.S.P.- stemmers de N.C.R.V.-gids, 3 procent van de K.V.P.-stemmers de V.A.R.A.-gids, 5 procent van de P.v.d.A.-stemmers de N.C.R.V.-gids, 13 procent van de P.v.d.A.- 8temmers de A.V.R.O.-bode en 23 procent van de P.S.P.-stemmers de A.V.R.O.- bode. Van alle Nederlanders vindt voorts 45 procent, dat de kranten en tijdschriften over het algemeen een goed beeld geven van hetgeen in ons land gebeurt. Twintig procent is het daarmee niet eens. Wat de televisie betreft, vindt 56 procent, dat een goed beeld wordt gegeven en 26 procent zegt van niet. De politieke groeperin gen waarderen de televisie evenwel volkomen anders dan de pers. Vier van de tien Nederlanders (38 procent) lezen nooit iets over politiek in Ne derland. Voor interviews voor de televisie door journalisten, van de minister-pre sident, naar analogie van het vragenspel, waaraan de Amerikaanse president •vaak bloot staat, heeft 85 procent van de Nederlanders zich uitgesproken. Slechts 9 procent is tegen. Ondanks alle gemopper, wenst 78 procent van de Nederlanders liever in eigen land te blijven. „Ik heb u lief mijn Nederland" wordt het meest enthousiast ge zongen door de A.R.P.-stemmers (90 procent) het minst door de P.S.P.-stem mers (54 procent). Het passeren van goederentreinen bij de overweg te Loenersloot in Rijks weg 2 wordt sinds gisteren met een provisorische apparatuur geregeld. De politie kan voortaan treinen voor de overweg laten staan, zolang zij dat wenselijk acht. Hier zien we de heer G. A. v. Engelenhoven van de Porsche- groep van de Rijkspolitie, die voor de eerste keer een trein vrij baan geeft. Een tweede wijziging heeft betrekking op de avondretours. Voor deze snel po pulair geworden kaartsoort wordt de formule „enkele reis plus 25 cent" voor beide klassen gehandhaafd. De aantrek kelijkheid wordt verhoogd door verleg ging van het aanvangsuur der geldig heid van half zeven naar zes uur. Hier door worden de gebruiksmogelijkheden vergroot. De verkoop van de avond retours begint om kwart voor zes. Tenslotte wordt een nieuwe kaart soort ingevoerd, die verkrijgbaar zal zijn voor 65-jarigen en ouderen en die daarom de naam „reductiekaart 65- plus" draagt. Dit is een kaart, die de houder gedurende drie maanden recht geeft te reizen tegen het halve enkele reistarief eerste of tweede klasse. De kaart kost 25 gulden. Echtparen kunnen een dubbele kaart, waarop ook afzonderlijk gereisd kan worden, kopen voor 40 gulden. Een marktonderzoek wettigt de verwach ting, dat invoering van deze kaart een zodanige stimulans zal geven, dat daar uit voor de Spoorwegen hogere ontvang sten zullen voortvloeien. Een woordvoerder van N.S. verklaar de, na de goedkeuring van de tariefs verhogingen, dat de Spoorwegen van de minister gekregen hebben wat zij had den gevraagd. De opbrengst van de ho gere tarieven is nog niet nauwkeurig te schatten. De nieuwe tariefsverhoging ligt echter in dezelfde orde van grootte als die van vorig jaar, die tot een ver hoging van de N.S.-inkomsten met ruim zestien miljoen gulden leidde. Per maand verkochten de Spoorwe gen vorig jaar (1966) gemiddeld 60.000 maandtrajectkaarten, 30.000 scholieren- kaarten, 10.000 algemene abonnementen (eerste en tweede klasse) en 180.000 avondretours. Het afgelopen jaar is voor de Ko ninklijke Luchtmacht het veiligste geweest sinds de oprichting. De onge- vallenratio per 10.000 vlieguren kwam in 1966 voor het eerst beneden het ge tal tien en wel op 9.3. Bij ongelukken, ernstige en lichte tezamen, kwamen in totaal in 1966 twee vliegers om het le ven. Bij ongelukken op de weg, waar bij personeel van de Kon. Luchtmacht was betrokken in privé-auto's kwamen in 1966 tien personeelsleden om het le ven. 0 Het Gemeenschappelijk Overleg Zie kenfondsorganisaties heeft, na een vrijdagochtend in Utrecht gehouden ver gadering, de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid schriftelijk ge vraagd welke exacte bedragen hij met de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft afgesproken. 0 Het chequerecht dat voor alle che ques der Postcheque- en Girodienst f 0,35 beliep, is gewijzigd in een gedif ferentieerd tarief naar het soort che que. Deze wijziging heeft tot gevolg dat het recht voor kascheques is afgeschaft, het recht voor gewone cheques op f 0,35 wordt gehandhaafd en liet recht voor gewone cheques, inclusief verzamelche- ques, is gebracht op f 0,50. Vrijdag is in het Roemeense minis terie van Buitenlandse Zaken een Roemeens-Nederlandse culturele over eenkomst getekend. Dit geschiedde door de Roemeense minister van Buitenland se Zaken, Manescu, enerzijds en minis ter Luns anderzijds. Partijvoorzitter Berghuis heeft van ochtend te Utrecht de deputatenver- gadering die geldt als de openbare en officiële start van de A.R.-verkie- zingscampagne meegedeeld, dat de A.R.-partij voortaan de ondertitel „Evangelische Volkspartij" zal dragen, die als nadere aanduiding van de of ficiële naam moet worden beschouwd. B. (en W. van Utrecht hebben de ge meenteraad voorgesteld een krediet van 75.000 gulden ter beschikking te stellen voor het ten uitvoer brengen van de eerste fase van een vijfjarig inves teringsplan mede in verband met de uitvoering van het plan Hoog-Catharij- ne, waarin de onderlinge verwevenheid van een groot aantal op stapel staande projecten tot uitdrukking komt. 9 De gemeenteraad van Weesp heeft met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de raad zijn te leurstelling uitspreekt over het negatie ve antwoord van de minister van Bin nenlandse Zaken op de verzoeken tot verplaatsing van de springstoffenfabrie ken uit de omgeving van Amstelveen, Muiden, Ouder-Amstel en Weesp. 9 In 1966 zijn in Rotterdam 71 mensen bij verkeersongelukken om het le ven gekomen, d.i. 11 meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal slacht offers met ernstig letsel daalde met 109 tot 2316; er waren meer ongeluk ken met licht gewonden n.l. 2329, d.i. 163 meer dan in 1965. Het passagiersvervoer via de lucht haven Rotterdam heeft zich in 1966 gunstig ontwikkeld. Het aantal aanko mende en vertrekkende passagiers nam met 21,7 procent toe tot 340.689. 0 „De ervaringen bij het maken van een proefgeul in de Noordzee voor Hoek van Holland zijn bijzonder gun stig", zo zei de burgemeester Thomas sen van Rotterdam in de gemeente raad. De proefgeul moet aantonen, dat een twaalf kilometer lange geul in de Noordzee om Rotterdam toegankelijk te maken voor schepen van 200.000 ton, verantwoord is. In opdracht van de Rijksgebouwen dienst, zal binnenkort worden be gonnen met de bouw van een nieuw openbaar lyceum annex gemeentelijke schouwburg in de Zuidlandstraat te Terneuzen. DEN HAAG De Haagse politierechter, mr. A. H. C. Gieben, heeft vrijdag de 19-jarige radiomonteur Paul O. W. tot twee weken hechtenis veroordeeld, we gens verstoring der openbare orde door tijdens het passeren der trouwstoet van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven j.I. dinsdag een rookbom te ontste ken. De officier van justitie, mr. Kolkert, had drie weken hechtenis, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftyd van drie jaar geëist. De jongeman, die in verzekerde bewaring bij de politie verbleef, werd ter zitting op vrjje voeten ge steld, zodat de straf later kan worden ondergaan. r Coorzien van een zonnebril stapte de jongeman zelfbewust de rechtzaal bin nen. Tenlaste was primair gelegd bele diging van leden van het Koninklijk Huis subsidiar verstoring der open bare orde. De bom werd geworpen op het Plein, nabij de Korte Houtstraat. Verdachte stond stond daar met en kele kornuiten en stak onder zijn jas de rookbom met behulp van een sigaret aan. Daarna liet hij de rookbom val len, die onder het opgestelde publiek nogal consternatie veroorzaakte. Op een vraag van de rechter, zei ver dachte lid te zijn van de PSP en met de Provo's te sympathiseren. Hij is eerder veroordeeld in -verband met deelneming aan demonstraties enz. Volgens verdachte ontstak hij de rookbom als protest tegen de militaire entourage. „Ik dacht dat afgesproken was, dat men zich van demonstraties zou onthouden", aldus de politierechter. „Als geheel wel, doch individueel was men vrij om op te treden", zei verdach te. „Maar bij een bruiloft mag het er toch wel feestelijk aan toe gaan?" merkte de rechter op. „Maar hier werd het publiek door dat alles gehinderd!" zei verdachte. Rechter: „Daar behoefde u geen hin der van te hebben; u had thuis kunnen blijven en kunnen werken". Verdachte: „Door mijn werk als ra diomonteur had ik het dan toch ge hoord". Rechter: „Dan had u een ander sta tion genomen of de radio afgezet". De politierechter wees erop, dat het door de rookbom mogelijk zou zijn ge weest, dat de paarden schrokken en ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. „Ik heb al eerder kunnen vaststellen, dat de paarden er niet van schrikken. Trouwens, de opperstalmeester heb ik DEN HAAG De Haagse politie heeft donderdagavond om kwart over tien een inval gedaan in een pand aan de Breukelensestraat, waarin, naar zij vermoedde, behoorlijk gegokt werd en waar vele mensen hun weekloon zouden hebben verspeeld. Nadat de politie reeds enige tijd re gelmatig had gepost en haar vermoe den zekerheid was geworden, sloeg men toé met een politiemacht van zeventien man. Zeven man zorgden voor de af zetting van het pand, terwijl de overi ge tien, na aangebeld te hebben, het huis binnendrongen. De bewoner van het pand, de 65-jarige P. J. de M., die de deur op het bellen openmaakte, werd direct in de kraag gegrepen. In een achterkamer trof de politie vijftien mannen en vrouwen aan, rond om een tafel met een roulette en fi ches en verder een trommel met 4.100 gulden aan contanten. Bij latere fouil lering, bleken bankhouder en spelers te zamen nog een 4.000 gulden op zak te hebben. Het hele gezelschap werd naar het politiebureau overgebracht. De M. en de 37-jarige Haagse fabrikant J. D. de J., die als bankhouder fungeerde, wer den opgesloten, terwijl tegen de ande re veertien arrestanten proces-verbaal werd opgemaakt, waarna zij naar huis konden gaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat In het huis minstens tweemaal per week werd gespeeld, met een maximum-inzet van tien gulden per persoon per keer. HOOGEVEEN Ongeveer driehonderd werkloze bouw vakkers liepen gistermiddag mee in de protestmars door de Drentse plaats Hoogeveen. Men verzamelde zich in rustige sfeer op de Markt, vanwaar de tocht onder grote publieke belangstelling dwars door het centrum naar het gemeente huis, het bureau van Sociale Zaken en het Gewestelyk Ar beidsbureau ging. Hier werden petities overhandigd. De de monstranten droegen een tiental spandoeken met zich mee met teksten als: „Ziet u het beeld van uw kinderjaren, wy z(jn bang voor de dertiger jaren". Naar de organisator van de mars, de heer C. Annen, ons meedeelde, deden er ook werklozen uit andere sectoren mee. Ook mensen, die nog werk hebben, getuigden van hun so lidariteit door mee te marcheren. Hoewel de burgemeester vlot vergunning had afgegeven voor de mars, stonden de bonden er niet achter. Wel waren, volgens de heer Annen, zelf plaatselijk C.N.V.-bestuurder, (Van onze correspondent) vele leden van de vakbonden het er mee eens. Onder de demonstranten zelf heerste soms een wat op standige sfeer. Een van hen vertelde ons, dat zijn gezin van zeven personen 39 gulden per week minder ontvangt dan normaal. De heer Annen is al sinds 28 november zonder werk. Aanvullende werken noemt hij minderwaardig en daarom verheugde het hem, dat ook op die werken tewerkgestelde personen deelnamen. Uit heel het land zijn adhesiebetuigingen gekomen voor de mars, die ten doel had de rijksoverheid erop te wijzen, dat verantwoorde hulp nodig is. De manefestatie had een delijk verloop. Tijdens de demonstraties werden twee telegrammen, res pectievelijk aan de minister-president, prof. dr. J. Zijlstra en de minister van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker verzonden. In deze telegrammen vragen de noordelijke werklozen bijzondere aandacht en belangstelling voor hun levensbehoeften van nu en voor de verdere toekomst. horen zeggen: „Er is niets aan de hand, doorrijden!" zei verdachte. Politierechter: „Maar wanneer een paard een zijsprong had gemaakt en een kind of zo gewond, dan zou het uw schuld zijn geweest". Verdachte: „Ja, dat zou het". Het zou niet zozeer de bedoeling ge weest zijn de rookbom te doen ontbran den bij nadering van het rijtuig met het bruidspaar: Officier: „Maar u had het anders goed getimed". Een rijksambtenaar, die vlakbij ver dachte had gestaan, had het vermoeden dat deze iets van plan was en daarom de politie gewaarschuwd. De officier van Justitie constateerde, dat de vrijheid van de straat het har- tebloed van de democratie is, daarvan weten velen van ons uit het verleden over mee te praten. Er is geen bezwaar tegen nastreven van politieke inzichten, doch op deze wijze kan zulks niet wor den geaccepteerd. De toegevoegde verdediger, mr. H. R. Sicman wees erop, dat verdachte niet de bedoeling had leden van het Konink lijk Huis te beledigen en hij constateer de, dat het intelligentie-quotiënt van verdachte niet bijster groot is. Hij ad viseerde te volstaan met een geldboete en een stevige voorwaardelijke strafom herhaling te voorkomen. De politierechter achtte de belediging van het vorstenhuis niet bewezen, maar wel het verstoren van de openbare or de. Het grootste deel van het Neder landse volk wenste de plechtigheid or delijk te zien verlopen en was niet ge ïnteresseerd in de meningen van ver dachte, die deze middels een rookbom kenbaar wenste te maken. „Het was een stoutigheid als van een kwajongen", aldus de rechter. FRANKFORT Otto Frank, de va der van de in het concentratiekamp Bergen-Belsen gesorven Anne Frank, zal in een op 23 januari beginnend pro ces tegen voormalige SS'ers als mede aanklager optreden. Dit is in Frankfort meegedeeld door de procureur Robert W. Kemper, die behalve Otto Frank ook de omgeko men religieuze Edith Stein en ver scheidene paters en zusters uit de Ne derlandse familie Loeb, zal vertegen woordigen. Deze slachtoffers werden weggevoerd als vergeldingsmaatregel omdat Nederlandse bisschoppen tegen de vervolging van Joden en christenen van Joodse afkomst hadden geprotes teerd. Als medeaanklagers in het proces zullen nog meer verwanten o ptreden van personen, die uit Nederland zijn zijn weggevoerd. Volgens Kempner zijn ongeveer 90.000 Joden uit Nederland gedepor teerd. (Van een correspondent) ISTANBOEL Grootvader heeft een interessante droom en de ar cheologen gaan aan de slag! Dit is nu al enige jaren een vertrouwde situatie in de geboorteplaats van de apostel Paulus. De zaak begon eigenlijk nadat het gemeentebe stuur van de Turkse stad Tarsus besloten had een nieuwe weg aan te leggen. Juist stonden de arbei ders op het punt een enorm stuk steen met hun houwelen te lijf te gaan, toen de zeventigjarige Rama- zan Köroglu opgewonden kwam aandraven. Hij riep luidkeels, dat de steen vooral niet in stukken mocht worden gehakt want aan de onderkant zou er prachtig beeld houwwerk op voorkomen. De arbeiders lachten de oude man met zijn wonderlijke verhaal uit. Hij hield echter aan en had tenslotte suc ces. De mannen wierpen hun houwe len aan de kant en na urenlang zwoegen hadden zij de steen voor zichtig kunnen omwentelen. Nu be hoort dezelfde steen tot de kostbaar ste vondsten in het museum in Ada- na. Dank zij de „droomkoning" is het portret van een Griekse jonge man, misschien wel de beeltenis van Alexander de Grote, ongeschonden bewaard gebleven. In een oogwenk werd de oude Ra- mizan een beroemd man. Van heinde en ver dromden mensen voor zijn huis samen om te informeren waar de „verborgen schat" van hun eigen voorouders zich precies bevond. He laas: na korte tijd „droomde" Rama- zan alleen nog maar ten behoeve van de officiële archeologen. De directeur van het museum van Adana, prof. Hadi Altan, heeft intus sen de successen van de man beves tigd. „Afgezien van die jongenskop hebben wij nog een bijzonder mooie Medusakop kunnen opsporen. En dan zijn er nog vele minder spectaculaire vondsten. Nu heeft Ramazan ons weer een heuvel bij Tarsus laten zien en ik heb mij meteen in verbinding gesteld met mijn ministerie te Anka ra om medewerking te krijgen voor een omvangrijk onderzoek." De heuvel in de buurt van Tarsus behoort tot het onroerend goed van een gefortuneerde grootgrondbezitter, die reeds in een vroeg stadium verno men had van de buitenissige dromen van de bejaarde Ramazan. Hij ging op verkenning uit, wist Ramazan te vinden en hem over te halen een kijk je op zijn landgoed te komen nemen. Ramazan besefte, dat hij dit terrein inderdaad in een droom voor ogen had gehad. „Daar achter die heuvel moet een beekje stromen met riet langs de oever," zei hij. Verder speu rend zei hij opeens: „Ja, dat is de heuvel waarvan ik heb gedroomd!" Het behoeft geen betoog, dat de eigenaar van het terrein meteen zijn arbeiders optrommelde en een eigen, illegale, speurtocht naar schatten uit de klassieke oudheid ontketende. Hij had zich evenwel niet gerealiseèrd, dat Ramazan uitsluitend ten behoeve van de autoriteiten droomt. De grijs aard was prompt naar het museum van Adana gegaan, veertig kilometer verder en had prof. Hadi Altan op de hoogte gesteld van zijn jongste ont dekking. De museumdirecteur greep meteen in. Hij legde beslag op de heuvel en maakte daarmede een einde aan de ongeoorloofde jacht van de landeige naar. Nu is het wachten op het begin van het officiële onderzoek. Ramazan Köroglu had al een rijk man kunnen zijn. Hij wijst echter particuliere aanbiedingen steevast van de hand. „Alles wat zich in de grond bevindt, is van de staat. Voor een eigen handeltje zou ik nooit kun nen dromen," zegt hij. De familie van Ramazan heeft zich intussen neergelegd bij de grillen van groot vader. Hij is een beroemdheid, die geen geldelijk voordeel oplevert. O 0 Het ambtenarengerecht te Zwolle heeft vrijdag uitspraak gedaan in zake het door de heer B. T. Donselaar, gemeentesecretaris van Steenwijk, inge stelde beroep tegen het besluit van de raad van deze gemeente van 29 april 1966, waarbij hij voor maximaal twee maanden in zijn ambt werd geschorst, en dit raadsbesluit nietig verklaard. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op de stations Naar- den-Bussum, Weert, Enschede, Maas sluis, Heemstede, Heerlen en Gelder- malsen zal met ingang van 1 februari een proef worden genomen met kasre gisters bij de loketten voor de verkoop van treinkaartjes. Bij de kasregisters horen kaartjes, waarop geen prijs is vermeld. Die wordt er opgedrukt door het kasregister bij de verkoop. Het te betalen bedrag is daar door direct zichtbaar voor de reiziger. De aangeslagen bedragen worden door lopend bij elkaar geteld en op elk ge wenst moment kan een totaal bedrag worden afgedrukt. Verwacht wordt, dat de kasregisters grote voordelen zullen opleveren, onder meer bij het overgeven van de dienst. Ook de afrekening met het hoofdkantoor Utrecht zal slechts een keer per maand nodig zijn. In geval van tariefswijziging hoeven de kaartjes niet gewijz)igd te worden of nieuwe spoorkaartjes te wor den gedrukt. De werkwijze is simpel. De lokettist of lokettiste neemt het gewenste kaar tje zonder prijs uit de kaartenkast. De onder het vakje vermelde prijs wordt op de kassa aangeslagen, nadat het kaartje in een daarvoor bestmdegleuf is geplaatst. De prijs wordt dan op de achterkant van het kaartje afgedrukt, alsmede datum, aanslagnummer en het nummer van het kasregister. ARNHEM Op verdenking van fles sentrekkerij, verduistering en oplichting heeft de Arnhemse politie in samen werking met de rijkspolitie uit IJssel- stein (Utr.), de 27-jarige carrosseriebou wer S. F. K. van der M. uit Benschop gearresteerd in Arnhem, waar hij ver bleef in „Motel Arnhem". In de eetzaal kon de. man worden aangehouden. Dezer dagen had Van der M. de wijk genomen naar Arnhem. In Benschop heeft hij een carrosseriebedrijf met on geveer 10 werknemers. Op grote schaal zou hij de laatste tijd materiaal heb ben ingekocht zonder te betalen. Daar door zouden circa vijftien leveranciers gedupeerd zijn. Van der M, die in voor lopige bewaring is gesteld, is nog niet eerder met de Justitie in aanraking ge weest. Met zijn malversaties zou een bedrag tussen vijftig- en honderddui zend gulden zijn gemoeid.

De Vallei | 1967 | | pagina 5