Akkoord met de vervalser schokt filatelisten Geen volmachten voor Belgische regering V erzekeringszwendel bij botsing auto-vee Uit Parijs weinig nieuws verwacht Pravda valt Indonesië fel aan Storm Geheime dienst krijgt alle materialen in handen Lijk van zuster 7 maand verborgen gehouden Bijgeloof Bejaard falsaris „uitgekocht" Grote brand in New York Thompson sprak met Gromyko ENORM TE OUD Ds. Niemöller uit Hanoi terug VREEMD mm* Spaanse studenten tegen Franco Griekse boer maakte amok Italiaanse oplichters gepakt Kiesinger en Brandt bij De Gaulle Koude in Zuiden van Europa Staatsmijnen passen Zweeds systeem toe voor ijsvrije haven Luchtgevecht hij Chinese kust ZATERDAG 14 JANUARI 1967 (Van een „Sunday Times"-correspondent) NEW YORK Postzegelverzamelaars in de hele wereld staan bijzonder sceptisch tegenover de zakelijke transactie, die Amerikaanse deskundigen heb ben gesloten met de bejaarde Raoul de Thuin, de uit België afkomstige, doch in Mexico wonende super vervalser van zegels en stempels. De Amerikanen hebben, zoals bekend is, zijn hele voorraad vervalsingen ge kocht, evenals het gereedschap waarmee hij placht te werken. Een wonderlijke overeenkomst! Wij zijn eens een kijkje gaan ne men in Pennsylvania, waar zich het hoofdkwartier van de „American Phi latelic Society" bevindt, een machti ge organisatie van Amerikaanse post zegelverzamelaars. Daar mochten wij een blik werpen op de kerncollectie uit de werkplaats van de zwendelaar. De Thuin had zijn atelier ingericht in zijn landhuis in het verafgelegen schiereiland Yucatan in Mexico. Al het gereedschap ligt nu op het kan toor van de vereniging in State Colle ge, een plaats waar, zoals uit de naam al blijkt, een universiteit is ge vestigd, midden in het met sneeuw bedekte Allegheny-gebergte. Het kan toor is met een uitgebreide elektroni sche apparatuur beveiligd tegen in brekers en wordt bovendien perma nent door de politie bewaakt. De collectie uit Mexico bevat alles waarmee De Thuin zijn dubieuze acti viteit heeft uitgeoefend, van 1636 ge graveerde platen tot de inkt die hij gebruikte. Het oog valt meteen op een vreemdsoortig apparaat van plastic, waarmee hij zegeltjes van de vereiste tanding voorzag. Een hele kist is ge vuld met drukplaten van de fabelach tig dure luchtpostzegels uit Honduras van 1925. Ernaast ligt een vergeelde enveloppe met vier vervalste stem pels, die de indruk wekten, dat de brief in 1868 was verzonden op Prins Edwardeiland in Canada. Naar verluidt heeft de Belg de smaak van het vervalsen te pakken gekregen in de jaren dertig, toen hij met succes zijn krachten had beproefd op uiterst zeldzame Mexi caanse stempels uit de negentiende eeuw. Daarna wierp hij zich allengs op moeilijker karweitjes. Hij be roemt zich erop zegels te hebben gemaakt die 30.000 dollar per stuk hebben opgeleverd. De bijzonder kapitaalkrachtige „American Philatelic Society" heeft de hele voorraad gekocht en beweerd wordt, dat er 20.000 gulden voor op tafel is gelegd. Een woordvoerder van de vereniging wilde het juiste be drag echter niet onthullen „omdat wij niet wensen te bevorderen dat ook andere vervalsers geld verdienen met zo'n transactie". De Thuin is inmiddels uit Merida in Yucatan naar Peru afgereisd. Waar om was hij bereid al zijn gegraveer de platen en zijn zegels, die hij met eindeloos geduld heeft gemaakt en die hem zo'n enorme winsten hebben verschaft, voor zo'n bescheiden som gelds uit te leveren? Van de zijde van de ApS is te kennen gegeven, dat de vervalser zelf het initiatief tot de „deal" heeft genomen. De Mexicaanse autoriteiten hebben nooit kans gezien De Thuin te pakken te nemen, doch van Amerikaanse zij de werd al twintig jaar geleden een tegenactie ontketend. Deze had aan vankelijk weinig resultaat. In 1965 kregen de Amerikanen echter langs een omweg vat op hem. Zij maakten een eind aan de dollarstroom uit de Verenigde Staten, het geld van Ame rikaanse verzamelaars die hetzij bij de neus waren genomen, hetzij onder één hoedje met de vervalser speel den. Kolonel James DeVoss, de eerste secretaris van de APS, deelde me de, dat zelfs de brieven van en naar De Thuin bij de posterijen in Ame rika werden onderschept. Zo ge raakte De Thuin allengs behoorlijk in het nauw. Er kwam nog bij, dat hij 76 jaar oud is en dat zijn han den te sterk beefden om het moei lijke graveren nog tot een goed einde te brengen. Hy wilde kenne lijk nu wel eens met pensioen gaan. Kolonel DeVoss vertelde, dat de Amerikaanse vereniging van filatelis ten een uit vijf experts bestaande „geheime commissie van onderzoek" in het leven had geroepen. Hij en een Spaans sprekend lid van deze com missie kwamen in december vorig jaar tot de conclusie, dat zij lering artistieke gaven. konden trekken uit een oplossing, die de Britse filatelistische vereniging in 1954 in een soortgelijke situatie had gekozen. Het tweetal trok, vermomd als toe risten, langs de ruïnes van de oude Maya's naar Merida. Daar vonden zij Raoul de Thuin in een „smerig" huis, dat met eigen schilderstukken was behangen. De Thuin pochte op zijn artistieke gaven en zijn activiteiten op ander gebied, inclusief 25 buiten echtelijke kinderen bij een groot aan tal vrouwen. Uiteindelijk kwam een overeen komst tot stand, waarbij De Thuin plechtig beloofde nooit meer een post zegel te zullen vervalsen. Toen het document werd getekend, vestigde hij FRANKFORT Dr. Martin Niemöl ler is teruggekeerd van een bezoek van veertien dagen aan Noord-Viëtnam, waar hij een onderhoud van verscheide ne uren met president Ho Tsji Minh heeft gehad. Deze had hem verteld dat de enige manier waarop de oorlog beëindigd kan worden is dat de V.S. de bombardemen ten op Noord-Viëtnam stopzetten en hun troepen uit Zuid-Viëtnam terugtrekken. Ho Tsji Minh had met nadruk ver klaard, dat alleen de Viëtnamezen het conflict kunnen oplossen. zelfs de aandacht op de rode kleur stof, waarmee hij zijn grijze haren geregeld een beurt gaf. De Amerikaanse wetgeving is on verbiddelijk jegens mensen, die in het bezit zijn van falsificaties, onge acht wat daarvan de achtergrond is. Daarom ontkent de APS, dat zij de verzameling van De Thuin inderdaad in eigendom bezit. Intussen heeft de vereniging besloten, op korte termijn een uitvoerig geïllustreerd handboek voor verzamelaars over de affaire te publiceren. Eerst moet echter al het materiaal worden overgedragen aan de Amerikaanse geheime dienst, die dan moet beslissen in hoeverre het voor vernietiging in aanmerking komt. Britse deskundigen vinden het maar een raar geval. De firma H. R. Harmer in Bond Street te Londen, die geregeld veilingen van postzegels organiseert en, als zij niet voorzichtig was geweest, zelf het slachtoffer van de Belg zou zijn geworden, acht de publikatie van het boek over de falsificaties een nuttig initiatief, doch is tevens van mening, dat de vervalste zegels be waard moeten blijven. „Het is wel erg drastisch als de Secret Service dit allemaal in handen moet hou den", verklaarde Ian Glassborow, een der experts van Harmer. De firma Harmer heeft pas in 1962 van het werk van De Thuin vernomen toen de voorgenomen veiling van een groot aantal Mexicaanse zegels moest worden afgelast nadat gebleken was, dat het materiaal voor de helft uit vervalste exemplaren bestond. „Als het* juist is, dat de Amerikanen de man al twintig jaar lang op het spoor waren, hadden zij ons dat wel eens mogen vertellen", zei Glasborow. In januari vorig jaar werd een Ameri kaans rapport met de nodige bijzon derheden in ruimer kring bekend. William Lea, voorzitter van het co mité van postzegelexperts van de „British Philatelic Association" meent, dat de glorietijd van de ver valsers voorbij is. Naar zijn mening is Raoul de Thuin de laatste verte genwoordiger van het gilde der grote bedriegers. Hij was niet eens zo'n ge weldige vakman. Hij was echter vaak zo fortuinlijk ongebruikte oude Mexi caanse zegels op te sporen. Die wer den dan van een opdruk voorzien, als mede van de afdruk van een even eens vervalst stempel. In 1959 heeft een Mexicaanse krant zelfs beweerd, dat De Thuin ambtenaren had omge kocht om in het bezit te komen van ongebruikte zegels uit officiële verza melingen. Lea en andere deskundigen herin neren zich, hoe zij zelf dertien jaar geleden in het bezit zijn gekomen varr het materiaal van Jean de Sperati, „de grootste vervalser aller tijden". Sperati was een prima vakman met ruime ervaring op het gebied van pa pier, drukmethoden en scheikunde en hij was bovendien enorm handig. Ver valsingen van Sperati hebben zelfs certificaten van echtheid gekregen van de Amerikaanse vereniging. Voor een bedrag van „circa" 120.000 gul den heeft de Britse vereniging des tijds met hem een akkoord gesloten, „de fijnste transactie die ooit ten be hoeve van de filatelie tot stand is ge komen". Een boek over het werk van Spera ti is in Engeland voor 300 gulden te koop, doch ook vervalste zegels wor den verhandeld, waarbij de herkomst steeds uitdrukkelijk wordt vermeld. Nog in december vorig jaar ging te Londen een stel van 47 door Sperati vervalste oude Duitse zegels voor ruim 675 gulden van de hand. BRUSSEL De Belgische premier Van Den Boeynants heeft vrijdag na de wekelijkse kabinetsraad desge vraagd verklaard, dat er nooit sprake Is geweest dat de regering speciale vol machten van het parlement zou wen sen, om de huidige economische moei lijkheden het hoofd te bieden. In de Belgische pers zijn hierover in de afgelopen dagen nogal wat specula ties verschenen, vooral nadat de eerste minister aan het begin van de week had aangekondigd, dat hij niet voor impopulaire maatregelen zou terug schrikken als dat nodig was. De vice-premier en minister van Be- V.D. BOEYNANTS ....geen sprake van NEW YORK Een duizendtal brand weerlieden is in een woonwijk in het New Yorkse stadsdeel Queens bezig ge weest met de bestrijding van een reus achtige brand die een complex van twaalf woonblokken bestreek. De brand ontstond in de hoofdgaslei ding en breidde zich uit door ontplof fingen. Honderden mensen, velen nog in nachtgewaad, zijn geëvacueerd. Tenminste 20 huizen en o.a. twee brandweerwagens werden door de vlammen verwoest, die soms een hoog te bereikten van meer dan 60 meter. Ongeveer 200 politieagenten legden een cordon om het rampterrein. De politie heeft mogelijk de dood van honderden mensen voorkomen, doordat zij snel de omwonenden ging evacueren toen er werd bericht dat men ontsnappend gas had geroken, kort voordat tegen het aanbreken van de dag de brand in de gasbuis ontstond. In het betrokken gebied ongeveer vijf kilometer ten noorden van Kennedy- Airport, staan zowel stenen als houten huizen. Personenauto's en vrachtwagens en ook een aantal winkels werden door de vlammen verzwolgen. Brandweerlieden hielden de aangren zende huizen nat. De burgemeester van New York John Lindsay kwam persoon lijk naar het toneel van de ramp. groting, W. de Clerecq, verklaarde vrij dag, dat geen enkele beslissing was ge nomen over nieuwe belastingen een vooruitzicht dat de Belgische kranten al evenzeer bezig houdt. Wel antwoordde De Clercq op de vraag van een journalist, of men impo pulaire maatregelen moet verwachten, dat de regering zonodig de maatrege len zou nemen die voor het nodig zijn. Wat de algemene economische toe stand betreft merkte Van Den Boey nants nog op, dat er na een stadium van een zekere normalisatie van de conjunctuur waarbij de oververhit ting nog wel in de prijzen bleef doorwer ken thans van een omslag in de con junctuur gesproken moet worden, waarbij het bedrijfsleven als geheel ge troffen wordt. Door de eeuwen heeft de techniek zich ontwikkeld en zijn we gekomen tot automatisering en het gebruik van atoomenergie, maar toch blijkt soms een oude methode van werken de bes te. Deze inspecteurs van de Londense waterleiding bijvoorbeeld, gebruiken nog steeds een essehouten stok met beukehouten oorstuk om lekken op te sporen BARCELONA Studenten van de universiteit van Barcelona hebben vrij dag uitgeroepen tot „dag tegen de on derdrukking". Rond 1.300 studenten hebben vrijdag morgen een „vrije vergadering" bijge woond die was belegd door de verbo den democratische studentenvereniging. Op deze bijeenkomst is een verklaring voorgelezen van de leiders van de bond, waarin de overheid onder meer verzocht wordt studenten en arbeiders voortaan niet meer te onderdrukken. De studenten hebben de overheid ook verzocht hun „democratische vakbond" officieel te erkennen. De bijeenkomst is zonder incidenten verlopen. KALAMAI. (GRIEKENLAND) —Een jonge Griekse boer heeft in een dorp met een jachtgeweer twee personen doodgeschoten waaronder zijn moe der en negen gewond in een kenne lijke aanval van verstandsverbijstering. De politie heeft meegedeeld dat toen zij arriveerde in het dorp Rematia in het zuiden van de Peloponnesos, alle bewoners zich in hun huizen hadden verschanst. De dader, de 26-jarige Kon- stantios Kapsias, hield zich schuil in een bos bij het dorp, maar kon gear resteerd worden'. Kapsias had eerst een buurman dood geschoten met wie hij ruzie had ge had. Daarna bleef hij met zijn geweer door het dorp lopen en schoot dp ieder een die hij zag. Onder meer schoot hij een elfjarige jongen neer. Ook ging hij een wijnhuis binnen, waar hij vier personen verwondde. La ter ging hij naar huis, waar hij zijn moeder, een zestigjarige weduwe dood schoot. Zijn zuster kon zich redden door uit het raam te springen. Tenslotte stak de jonge boer zijn huis in brand en vluchtte naar het bos. MILAAN De Italiaanse politie heeft een verzekeringszwendel ontdekt ter grootte van 500 miljoen lire (300.000 gulden). De zwendel betreft gefingeer de botsingen van auto's met koeien, paarden, ossen en zelfs een buffel. Er zijn acht arrestaties verricht. De zwen del zou in de laatste drie jaar zijn ge pleegd. De daders zouden tot deze vreemde vorm van oplichting zijn gekomen, toen de verzekeringsmaatschappijen door scherpere controle een einde maakten aan schadeaanspraken geba seerd op gefingeerde botsingen tussen auto's onderling. De verzekeringsmaatschappijen richt ten een gezamenlijk bureau in Rome op, waar aantekening werd gehouden van de nummers van auto's die in heel Italië bij botsingen betrokken waren. Het doel was te komen tot een over zicht van auto's die meermalen voor kwamen om zodoende oplichters op het spoor te komen. De zwendelaars hadden het systeem gauw door en bedachten een nieuw systeem. Inplaats van te melden dat hun auto was aangereden, gaven ze op dat hun vee of hun trekdieren waren aangereden. De zaak kwam aan het licht toen de eigenaar van een lijkkoets in Salerno meldde, dat een auto op zijn twee paarden was ingereden. Controle bij de plaatselijke politie bracht aan het licht dat een dergelijk ongeluk nooit was ge beurd. Daarop zijn de maatschappijen be gonnen met een onderzoek naar alle gemelde gevallen van botsingen met dieren. Het grootste deel bleek in ver band te staan rhet de zwendel. PARIJS I)e Franse president, ge neraal De Gaulle, en de Duitse Bonds kanselier, Georg Kiesinger, hebben zich vrijdag tijdens hun eerste onderhoud uitgesproken voor activering van de Frans-Duitse samenwerking. Beiden noemden enge vriendschapsbanden tus sen hun landen een wezenlijk element van vooruitgang en in het belang van lie vrede in Europa en de hele wereld. Na een eerste gesprek onder vier igen, sprak Kiesinger de hoop uit „dat ivij een flink stuk terrein opnieuw zul len winnen". Gistermorgen bracht Kiesinger een bezoek aan president De Gaulle op het Elysée. Tegelijkertijd ging Brandt op de Quay d'Orsay in conferentie met zijn Franse ambtgenoot van Buiten landse Zaken, Maurice Couve de Mur- ville. Het is de eerste maal dat Kiesin ger als Bondskanselier een bezoek aan het buitenland brengt. Tijdens de lunch brachten De Gaulle en Kiesinger beiden een toast in het Frans uit, waarin zij beiden de hoop uitspraken dat de banden tussen hun landen zullen worden aangehaald. De Gaulle gaf te verstaan dat uit de vor ming van de coalitie van de Duitse christen-democraten enS.P.D. blijkt, dat Duitsland erkent dat de toestand in Europa is veranderd en dat het bereid is met Frankrijk zich aan de nieuwe toestand aan te passen. Kiesinger ant woordde dat het onderhoud dat hij voor de lunch met De Gaulle gehad had, bij hem de hoop gewekt had dat in de ko mende twee dagen veel vooruitgang ge boekt kan worden. De persdienst van de sociaal demo cratische partij (S.P.D.) heeft gemeld, dat Bondskanselier Kiesinger niet ver wacht dat president De Gaulle tijdens de besprekingen in Parijs eisen zal stel len welke Duitsland zouden dwingen de i NEW YORK Vrijdag de der- tiende kost Amerika 250 miljoen dol- 5 Lar, omdat het bijgeloof mensen weer- houdt transacties af te sluiten. Er bestaat een landelijk comité van j 13 personen ter bestrijding van dit bijgeloof dat bekend staat als „Tres- kaidecafobie." Dit comité heeft een contract getekend om voor 13 dollar- cent per maand een stukje trottoir j van 13 vierkante voet in Brooklyn te pachten, waarop 13 bomen in 13 pound grond uit de eerste 13 koloniën S geplant zullen worden. „Vrijdag de dertiende is de beste dag om de Amerikanen te tonen dat er niets gebeurt met al deze dertiens. Misschien dat de bijgelovigen dan het domme ervan beginnen te beseffen" aldus Nick Matsoukas, de voorzit- ter van het comité. HILPOLSTEIN, (Duitsland) De politie lieeft meegedeeld, dat de 74 jaar oude Maria Blab gedurende zeven maanden het lijk van haar zuster Klara in huis gehouden heeft. De dorpsbewoners besloten tenslotte dat er iets gedaan moest worden en benoem- boerendorp. In 1943 hadden zij de vensters dichtgemetseld en het hek met prikkel draad versperd. Sindsdien heeft men ze nooit meer buiten gezien. Door een kleine opening in de muur brachten buren hun regelmatig voedsel. De dorpsbewoners besloten tenslotte dat iets gedaan moest worden en benoem den een verzorger. Door de kleine opening vroeg hij Maria naar haar zuster. Hij kreeg ten antwoord: „Zij is gestorven." De politie verschafte zich daarop toegang tot de een-kamerwoning en vond het uitgemergelde lichaam van Klara onder een stapel vodden en dekens. Maria is naar het ziekenhuis overgebracht. MOSKOU Het Russische partij blad Pravda heeft zich gekeerd tegen vervolging van communisten in Indone sië. Het blad heeft het krachtigste pro test sinds een jaar gepubliceerd tegen de behandeling van communisten in Indonesië. De Sovjet-Unie kan hiervoor niet onverschillig blijven, aldus de Pravda. Het blad treedt echter niet in bijzonderheden. „Met terzijdestelling van de nationa le belangen gaan rechtse groepen voort met hun offensief tegen links. De ter- reurcampagne tegen democratische ele menten en in de eerste plaats tegen communisten en andere „progressieve" krachten in Indonesië, gaat onvermin derd voort. De Sovjet-communisten en het gehele Sovjet-volk kunnen niet onverschillig blijven tegenover de voortgaande ver volging van democratische krachten in Indonesië en protesteren verontwaar digd tegen de wandaden die de Indone sische reactie begaat", aldus de Prav da. De toon van het artikel doet denken aan artikelen van eind 1965 toen werd geprotesteerd tegen de golf van anti- communisme na de staatsgreep van oktober 1965. Het afgelopen jaar heeft de Sovjet-Unie echter een minder scherpe houding aangenomen tegen Indonesië. In november heeft Moskou ingestemd met uitstel van be taling van ongeveer een miljard dollar (3,6 miljard gulden) aan oude schulden. De terugkeer naar scherper taal is kennelijk een uitvloeisel van de Russi sche klacht, dat de militaire machtheb bers zich niet houden aan hun voorne men een politiek van niet-gebondenheid tegenover het Westen te voeren. Volgens het artikel is de onlangs in Djakarta gepubliceerde wet op de ka- pitaalsbelegginggen, waardoor buiten lands kapitaal vrije toegang krijgt tot de Indonesische economie, kennelijk tot stand gekomen onder de druk van de „imperialistische machten" door mid del van het op initiatief van de Verenig de Staten opgerichte consortium van schuldeisers van Indonesië. „Het regeringstoezicht op de activi teiten van Britse en Amerikaanse olie monopolies, plantages en andere bui tenlandse eigendommen is opgeheven. Er is een overeenkomst ondertekend, die de Amerikaanse particuliere inves teringen in Indonesië garandeert". „De dagelijkse gang van zaken heeft duidelijk aangetoond, dat de meer ac tief optredende reactionaire elementen van de vroeger verbaden „Masjumi" en de socialistische partij van Indonesië, de anti-communistische campagne, de terreur en de vervolgingen van de de mocraten hebben gebruikt om de weg vrij te maken voor een nieuwe openlij ke pro-imperialistische politiek, die de den van de Indonesische revolutie in gevaar zou brengen". betrekkingen met zijn andere bondgeno ten losser te maken. Günter Markscheffel, de hoofdredac teur van de persdienst die met Kiesin ger in Parijs is, meldde dat de resul taten van de besprekingen beperkt zulr len blijven tot het vaststellen van de gemeenschappelijke doeleinden en hoe deze zo snel mogelijk verwezenlijkt kun nen worden. 4 Brandt zei na een onderhoud van 75 minuten met Couve, dat zij over Euro pa, de verhoudingen tussen Oo«t en West de problemen van het Westen hadden gesproken. MOSKOU Llewelyn E. Thompson, die woensdag naar Moskou terugge keerd is voor een termijn als Ameri kaans ambassadeur, zal heden een ont moeting hebben met de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei A. Gromyko. Volgens een woordvoerder van de ambassade hoopt Thompson ook ont moetingen te hebben met alle toplei ders van de Sovjet-Unie, van wie hij de meesten kent, toen hij ambassadeur was in de jaren 1957-'62. Sedert 1962 was hij top-adviseur inzake de Sovjet- Unie van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Thompson deelde woensdag de pers mee, dat hij een boodschap bij zich heeft van president Johnson. De ambas sade deelde mee, dat het een schrifte lijke boodschap is. Maar een woordvoer der weigerde vandaag er over te spre ken of te zeggen wanneer het document overhandigd wordt. Volgens berichten uit Washinton be vat de boodschap een voorstel voor Sovjet-Amerikaanse besprekingen om te trachten een kostbare wedloop tussen de twee landen te vermijden voor het opbouwen van een defensie tegen inter continentale atoomraketten. ATHENE Na twee dagen van on onderbroken sneeuwval ligt er in de bergen van noordwestelijk Griekenland nu twee meter sneeuw. In Saloniki viel lichte sneeuw. De temperatuur was er onder het vriespunt. In Athene viel zware regen. Uit Italië wordt gemeld dat enkele duizenden hectaren land in de Po-del ta die sedert november onder water staan, nu in ijsvlakten zijn veranderd. In het gebied wonen hier en daar nog mensen op de zolders van de huizen die in het water staan. Het ijs heeft ook een einde gemaakt aan het droogpom- pen van de ondergelopen gebieden, een karwei dat in het gunstigste geval en kele maanden zou vpngen. Ook elders in Italië is het koud. In de Dolomieten zijn dorpen geïsoleerd door opgewaaide sneeuwhopen. Hetzelf de is het geval in de Apennijnen. Hier en daar vriest het zelfs in de vlakten 16 graden. Het Varese-meer in Lombar- dije is bevroren. In de Dolomieten schieten jagers enorme ijspegels naar beneden, die van overhangende rotsen hangen en het verkeer op de wegen be lemmeren. Op de heuvels rond Napels ligt sneeuw en zelfs op het zonnige Si cilië heeft tiet gesneeuwd. DEN HAAG De N.V. Nederlandse Staatsmijnen wil door toepassing van een systeem, dat al in Zweedse havens wordt gebruikt, trachten een deel van haar .-haven in Stein ijsvrij te houden. Dit systeem bestaat uit een zogenaamd bellengordijn of bellenscherm, dat bij vorst het warmere water van de bodem van de haven naar boven brengt, waar door aan de oppervlakte ijsafzetting wordt voorkomen of een beginnend ijs- laagje meteen smelt. Men verwacht dat dit systeem ook bij strenge vorst zal voorkomen dat de ha ven geheel dichtvriest. Het bellenscherm brengt men tot stand met behulp van een polyethyleenslang, die men in de afgelopen zomer op de havenbodem ge legd heeft. In de slang zitten over de hele lengte gaatjes, waardoor lucht ontwijkt, wan neer de slang wordt volgepompt door de persluchtcompressor, waarop zij is aangesloten. De bedoeling is een zone van ongeveer 15 meter breed en 430 me ter lang langs de kade vrij van ijs te houden. Dat het water op de bodem bij vorst betrekkelijk „warm" blijft, is gebleken in de strenge winter 1962/1963. Er wer den toen temperatuurmetingen uitge voerd in de Maas bij Maastricht, die aantoonden, dat de temperatuur van het Maaswater op de bodem steeds bo ven nul bleef. ^ergeleken met socialistisch Syrieë lijken andere revolutionaire Ara bische staten, soms bolwerken van conservatisme. Terwijl vele Irakiërs zich heimelijk nog verlustigen in de oude titels „Pas ja" en „Bey", noemen de Syrische lei ders elkaar „kameraad". Cairo veroordeelt Arabische konin gen zoals Hoessein van Jordanië, maar Damascus spoort openlijk aan tot zijn omverwerping en biedt aan, rebellen tegen de troon te bewapenen. Syrische schooljongens gaan naar school in militaire uniformen van de studentenmilitie en het regime be weert, dat het 150.000 burgers heeft in gelijfd in het „volksleger", een soort eigen partij-militie. Om wat het „een imperialistische on derneming" noemt te dwarsbomen, is Syrië zijn mede-Arabische-revolutio- nairen voorbijgestreefd door vier buis leidingen in de woestijn, die eigendom van Westerlingen waren, in beslag te nemen en althans tijdelijk zijn eigen olie-inkomsten van 28 miljoen dollar per jaar om hals te brengen. In de Syrische regering zit een commu nistisch minister, de enige in het Mid den-Oosten. Toch is Syrië, dat onrustig en onhan delbaar maar ondanks rigoureuze economische beperkingen nog iets wel varend is, in het geheel geen commu nistische staat. Het voornaamste doel van het mys terieuze Syrische regime, dat zich voor de ontwikkeling van het land geen meer dan gewone inspanning getroost, schijnt te zijn, het eigen type „socialis me en revolutie" in de gehele Arabi sche wereld te doen zegevieren. Zelfs onder de diplomaten te Damascus weet niemand zeker, wie het in de regering precies voor het zeggen heeft. Syrië valt de meer conservatieve Arabische staten onophoudelijk aan en bestookt inzonderheid het naburige Jor danië meedogenloos met propaganda campagnes, ophitsingen tot opstand en gewapende sabotage-overvallen op Jor daans gebied. Cyrië, waar een halve eeuw geleden het Arabische nationalisme is ge boren, is ook traditioneel de heethoof dige leider van de Arabische wereld in haat tegen Israël. Terwijl Egypte heeft erkend, dat de Arabieren niet gereed zijn voor een aanval op de Joodse staat, roept Syrië uitdagend om oor log. Damascus is ook de enige Arabische hoofdstad, die officieel steun verleent aan „Al Assifa" (de „strijdkrachten van de storm"), de geheime guerrilla organisatie, die terreur-aanvallen op Israël organiseert. Voor Syrische extremisten is zelfs *t huidige financiële geschil met de Wes terse Iraakse petroleummaatschappij ATASSl onberekenbaar niet zozeer een economische aangele genheid, als een ophitsing van andere Arabische landen tot het naasten van Westerse oliemaatschappijen in het Midden-Oosten. Een groot deel van de rest van de energie van het regime schijnt te zijn gewijd aan zijn loutere voortbestaan, de vloek van alle regeringen in Syrië, waar staatsgrepen veelvuldiger zijn dan verkiezingen en waar sinds 1949 meer dan een dozijn regimes door mi litaire opstanden in de gevangenis, bal lingschap of vergetelheid zijn terecht gekomen. De huidige heersers, die op 8 fe bruari van het vorige jaar aan de macht zijn gekomen door een bloedige staatsgreep, zijn 'n ingewikkeld meng sel van legerofficieren onder aanvoe ring van de eens afgezette generaal- majoor Salah Jadid en burgers van de socialistische Baiith-partij. In Damascus lopen voortdurend ge ruchten, volgens welke een nieuwe strijd om de macht in voorbereiding zou zijn, maar zoals een diplomaat het stelde „het regime is nu elf maan den aan de macht geen slecht re cord voor Syrië en het schijnt een zekere stabiliteit te hebben verworven, al zou niemand verbijsterd zijn als hij, wanneer hij de radio aanzetten, zou vernemen dat er weer een staatsgreep had plaatsgehad". I-Iet voornaamste tirio van de bur ger-leiders lijkt meer op de direc tie van een ziekenhuis dan op een re gering. Het hoofd van de staat, Noe- reddin Atassi een duidelijker titel heeft hij niet is een arts, premier Joessef Zayjen is een student in de medicijnen, die tot minister voor de Volksgezondheid is gebombardeerd en de minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Makhes, is evenals het staats hoofd, arts. Alle drie hebben tijdens de opstand van het FLN tegen de Fran sen in ziekenhuizen gewerkt en worden beschouwd als fanatieke revolutionai ren en socialisten. TAIPEH (Formosa) De nationalis- tisch-Chinese luchtmacht heeft ver klaard dat bij een luchtgevecht in de omgeving van het nationalistisch-Chine- se eiland Quemoy, twee communistisch- Chinese jachtvliegtuigen van het type Mig-19 zijn neergeschoten. De nationalistisch-Chinese vliegtuigen, die in gevecht raakten met een groep van 12 Mig-19 jagers, zouden geen ver liezen hebben geleden, aldus de verkla ring.

De Vallei | 1967 | | pagina 6