Donner verraste Hongaarse grootmeester Szabo Candia, Veenendaal en DVSA proberen het morgen Kantongerecht Wageningen Automobilisten trokken profijt van het nieuwe verkeersreglement Gevaar van Halleplein* lijkt bedwongen Er kan geplakt worden Verward en verwarrend Sponsors willen niet met Wagtmans in zee Wielerprogramma van Tele vizieren Viermaal 13 goed in sporttoto HVC moet van PEC kunnen winnen Grishin zeer snel op de 500 meter Oostduitse elftal bereidt zich heel goed voor Nederlandse dames uitgeschakeld Salamander-dames naar Phoenix Zeist Ook Noordkoreaanse dames blijven thuis Weinig hoop voor Larsen Feyenoord-ADO weer verschoven Scherpenzelers naar open cross in Leiden PIET VAN SOEST BLIJFT EEN „GEELBLAUWE" Eredivisie Voetbal Straf door letsel Meeloper Invoering maximumsnelheid Afgeleid AAN U HET W Pagina 7 ZATERDAG 14 JANUARI 1967 BEVERWIJK Een onsportief applaus luidde gisteren in Beverwijk het einde van de derde ronde van de grootmeestergroep in. De hulde was voor Donner, die tenminste zo ver strooid keek als verliezende opponent Szabo verbijsterd. Donner was in een kwalijk eindspel geraakt tegen de Hon gaarse maestro op het ogenblik* dat deze in een eenvoudige val trapte en plotseling een complete toren verloor. Elk applaus is uiteraard storend in 'n schaakzaal, een dergelijke waardering voor een vergissing, is ronduit tegen de regels van de gastvrijheid. De uitslagen luidden Grootmeestergroep Tweede ronde: Van Geet (Ned.)Lu- tikov (Rusl.) 0—1. Derde ronde: Robatsch (Oost.)Po- mar (Spanje) 01; Spasski (Rusl.) Gligoric (Z.-Sl.) V»Ree (Ned.)— Kuvpers (Ned.) 0—1; Lutikov (Rusl.) Darga (W.-Dld.) afgebr.; Ghitescu (Roem.)Van Geet (Ned.) Ka- valek (Tj.-Sl.)—Larsen (Den.) 1—0; Ciric (Z.-Sl.)— Langeweg (Ned.) 1—0; Donner (Ned.)Szabo (Hong.) 10. Stand na drie ronden 1. Spasski 2%; 2. Lutikov 2 en 1 afg.; 3/4. Gligoric en Kavalek 2; 5. Donner 1% (2); 6/10. Ghi tescu, Langeweg, Van Geet. Huypers en Pomar, allen 1%; 11. Ciric 1 (1); 12. Darga 1 en 1 afg.; 13. Robatsch 1; 14. Larsen V2; 15. Szabo 0 (2); 16. Ree 0. Meestergroep Derde ronde Bredewout (Ned.) Ujtelky (Tj.-Sl.) afg.; Nainggolan (Ind.) Westerinen (Finl.) afg.; Szily (Hong.) Enevoldsen (Den.) 10; Scholl (Ned.) Van Scheltinga (Ned.) Vfc; Medina Garcia (Spanje)Ostojic (Z.-Sl.) 01; Marovic (Z.-Sl.)—Tatai (It.) afg.; Van Wijngaarden (Ned.)Karaklaic (Z.-Sl.) 01; Keiler (Zwits.)Sandor (Hong.) 0—1. Stand na drie ronden 1. Karaklaic 3 pnt; 2. Sandor 2 en 1 afg.; 3/4. Szily en Van Scheltinga 2; 5. Tatai 1% en 1 afg.; 6. Ostojic 1%; 7/8. Bredewout en Ujtelky 1 en 1 afg.; 9/13. Scholl, Medina Garcia, Van Wijngaarden, Keiler en Enevoldsen, allen 1; 14/15. Westerinen, Nainggolan y2 en 1 afg.; 16. Marovic 0 en 2 afg. Voordien hadden we onschuldige re mises beleefd bij SpasskiGligoric en GhitescuVan Geet. Overigens rolden er grootmeesterkop pen alsof het een derde-klas wedstrijd gold. Robatsch verloor van Pomar, het geen hem verdroot. Hij overschreed na melijk de tijd juist toen hij per com binatie een manco uit de stand had weggewerkt. Kavalek bracht Larsen, in wilde slag wisseling, tot capitulatie. Vreemd dat de Deen nu alweer „op eigen wijze" om het leven is gebracht. Dat de geweldenaar AMSTERDAM Indien de K.N.W.U. voor het ploegenleiderschap in de Tour de France met nationale ploegen blijft vasthouden aan Wout Wagtmans ziet het er somber uit wat betreft de bereid heid van de drie grote Nederlandse spon sors om renners af te staan. Na een vrij dagmiddag in Amsterdam gehouden be spreking, verklaarde de heer R. van Rooy namens Televizier dat deze groe pering ten aanzien van Wagtmans „on overkomelijke bezwaren" heeft. De ver tegenwoordiger van Willem IIGazelle, de heer H. Oepts, zei het niet zo positief: „Ik heb de indruk dat hij niet aanvaard baar is". Maar hij liet wel doorscheme ren, dat hij in feite achter het standpunt van Televizier staat. De heer J. Hol- werda tenslotte zei namens Caballero dat de renners zelf een stem in het kapit tel hebben. Alleen namens Televizier werd ronduit verklaard, dat geen ren ners afgestaan zullen worden indien Wagtmans ploegleider wordt. De heer Van Rooy zei naar aanleiding van dit punt letterlijk: „Wanneer de K.N.W.U. zo doorgaat is voor ons de wielersport een aflopende zaak. Wfl laten ons niet voor de leeuwen gooien." De bijeenkomst van de sponsors had ook positieve kanten gehad. Zij waren het eens geworden over het streven naar een goede samenwerking ook met de K.N.W.U. en met de bedoeling van de Unie om met een goede ploeg in de Tour uit te komen. „Maar dan ook met een goede ploegleider", zo werd er aan toe gevoegd. Ook was men het eens gewor den inzake de financiële begeleiding van de tourploeg. Wat dat precies inhoudt werd niet bekend gemaakt omdat de sponsors niet willen vooruitlopen op de bijeenkomst met de sportcommissie op 23 januari. Dat wordt dus, gezien het standpunt van de sponsors inzake Wagt mans, een zeer belangrijke bijeenkomst. Maar ,,wij menen dat er over het ploeg leiderschap nog steeds geen beslissing door de K.N.W.U. is genomen en dat over dit punt onderhandeld kan worden". Wie dan wel ploegleider zou moeten wor den? De heer Van Rooy zei: „De uit schakeling zonder meer van Pellenaars is een klap in zijn en ons aangezicht ge weest." AMSTERDAM Het staat nu reeds vast, dat de Televizier-ploeg in het ko mende wegseizoen zal deelnemen aan de Ronde van Spanje, die van 27 april tot en met 14 mei wordt gehouden. Pellenaars heeft het contract met de Spanjaarden afgesloten, maar heeft zich het recht voorbehouden Gerben Kar stens vrij te geven voor de Vuelta, wan neer de Nederlandse kampioen zich wil voorbereiden op de Tour de France. En datzelfde geldt ten aanzien van de Ronde van Italië (20 mei tot en met 11 juni), die hoogstwaarschijnlijk ook op het programma van de Televizieren komt te staan. Zij hebben vóór de Tour de France overigens een druk bezette agenda. Die begint met de Ronde van Sardinië (27 februari tot en met 5 maart), ParijsNice (half maart), MilaanSan Remo (18 maart), de Ronde van Vlaanderen (2 april), Parijs Roubaix (9 april) en ParijsBrussel (23 april) als aanloop tot het grotere werk. Tussen de Giro en de Tour (30 juni tot en met 23 juli) wil de Pel dan ook nog naar de Ronde van Zwitserlafld (18—24 juni). uit Kopenhagen nog een kans zou heb ben op een zeer hoge plaats moeten we inmiddels ernstig in twijfel trekken. Het afgebroken duel LutikovDarga is een kijkspel geweest. Wit snoepte twee boertjes, doch kreeg via een dame-offer een geweldige aanval te gen zich. Hij keerde dat geweld door op zijn beurt een dame ten geschenke aan te bieden. We geloven, dat wit aan het langste eind gaat trekken. Het eerste optreden van de Joegoslavische groot meester Ciric, een geconcentreerd, ver beten spelende jongeman, kostte Lange weg een punt. Zover we hebben kunnen beoordelen heeft de gast-grootmeester hard en sterk gespeeld. In de meestergroep werden 3 partijen afgebroken, hetgeen de affaire niet over zichtelijker heeft gemaakt. Dat Medina weer verloor, thans van Ostojic, zou wel eens kunnen betekenen dat de Spanjaard ernstig kandidaat is voor de onderste plaats. Drie nullen in successie plegen gemeenlijk op een storing in de concen tratie te wijzen. Vanavond worden de hangpartijen voortgezet. Tevens beleven we heden de eerste ronde van de vierkampen. In de hoofd groep komen hier de meesters Cortlever, Kramer en Henneberke uit, benevens de Amerikaanse hoofdklasser P. G. Bakker. DEN HAAG De cijfers van sport toto 27 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deeln. 602.933; inleg f 828.327,60; prijzenbedrag: f 285.116; eerste prijs: f 156.813,80, 4 meldingen, bruto per ko lom f 39.203,40. Tweede prfls f 85.534,80, 119 meldingen, bruto per kolom ca. f 718. Derde prijs f 42.767.40. Dit bedrag gaat over naar de volgende toto. VEENENDAAL Dwinterstopvoor de afdeling Utrecht is vandaag officieel geëindigd, maar toch zullen de voet ballers van de afgedeling nog even moe ten wachten en wel tot volgende week. Het programma is er al, hoewel het doorgaan van de wedstrijden gelijkge steld kan worden met een groot vraag teken. De KNVB-ers komen morgen wel uit! Daar is dan allereerst Candia '66 uit Rhenen. De Rhenenaren ontvangen op de berg Midlandia en deze ontmoeting moet voor hen toch niet veel moeilijk heden opleveren. Midlandia is niet zo'n sterke broeder, hoewel de ploeg de laatste tijd geen gekke dingen doet. Met een versterkte verdediging pro beert het een gelijk spel af te dwingen en met uitvallen zelfs nog een grotere puntenwinst uit de strijd te slepen. Candia '66 11-9; Midlandia 10-5. Veenendaal gaat naar JSV en kan daar felle tegenstand verwachten. JSV moest in Veenendaal nog maar net een nederlaag toelaten, maar de ploeg zal morgen met haar techniek en samenspel beslist een goede gooi naar de overwin ning doen. Veenendaal won vorige week van de derdeklasser CDN en hoewel deze ontmoeting geen overtuigende graadmeter was, bleek er wel uit dat Veenendaal het in de gedwongen rust- DEN HAAG Nadat het bestuur van Feyenoord protest had aangetekend tegen de datum 18 januari voor de wedstrijd Feyenoord-ADO, omdat men liever niet op een midweekse dag wil spelen, heeft het bestuur van de sectie betaald voetbal besloten de wedstrijd vast te stellen voor zaterdag 4 februari a.s., aanvang 15.00 uur. HVC gaat tegen PEC zijn nog altijd prachtige kansen op een goede eind klassering verdedigen. De Amerfoor- ters spelen thuis en hebben o.l. wel de beste papieren. Haarlem moet in staat zijn het op bezoek komende Heerenveen zonder pun ten naar Friesland terug te sturen en behoudt daarmee zijn koppositie. Voor FC VVV wordt de strijd tegen Fortuna VI moeilijk, want laatstgenoem de ploeg mag voorlopig geen verlies meer lijden wil ze de aansluiting met de kopgroep behouden. Voor NOAD is de uitwedstrijd tegen Hermes DVS niet gemakkelijk, hoewel ze toch wel in winst voor de Tilbur- gers zal eindigen. Wageningen krijgt in Zwolle tegen Zwol se Boys alle gelegenheid zijn puntento taal enigszins te verbeteren, terwijl Limburgia de baas moet kunnen over Helmondia. Exelsior EDO, ZFC De Baronie en Wilhelmina SC Gooi land bieden alle kans op een punten verdeling. AGOVV tenslotte zal in Kerk- rade tegen Roda JC moeten bewijzen, dat de 7-0 overwinning van afgelopen zondag tegen HDVS niet op een vergis sing berustte. In de eredivisie staan enkele interes sante ontmoetingen op het programma. Ajax krijgt bezoek van FC Twente, dat zondag j.l. tegen Feyenoord verrassend goed speelde en de Rotterdammers een punt ontfutselde. Toch geloven wij, dat de beide punten in Amsterdam blijven. Intussen mag Feyenoord geen enkel ri sico meer nemen en dat betekent, dat het morgen DWS aan de verkeerde kant van de score moet houden. Een opga ve, die de Rotterdammers wel moeten kunnen vervullen. Sparta gaat op bezoek bij DOS en zal alles moeten geven om de volle winst te behalen en Go Ahead gaat tegen MVV trachten zich te herstellen van de zondag jl. nederlaag. De overige resul taten zijn volgens ons: Telstar - PSV 2, Willem II - Sittardia 3, GVAV - NAC 1, Fortuna '54 - Elinkwijk 1 en ADO - Xerxes 1. periode nog niet verleerd is. JSV-Vee- nendaal zal een spannende en ook be langrijke ontmoeting worden, want als JSV wint staat het gelijk met Veenen daal en tegelijk bij de hoogsten op de ranglijst. Wanneer deze wedstrijd even tueel wordt afgelast, zullen de geel- blauwen op eigen terrein spelen tegen de koploper uit de derde klas, DEV uit Doorn. Veenendaal 9-14; JSV 10-12. DVSA gaat het tegen KDS in Utrecht proberen. KDS staat goed, maar het verslaan van deze ploeg is beslist niet zo moeilijk, want toen de Utrechters in Veenendaal een bezoek brachten werden ze door de grote inzet en enthousiasme van de gastheren bijna weggespeeld. Kansen voor DVSA be slist, maar dan dient de ploeg met het hoofd omhoog en geladen het veld in te gaan. KDS 9-13; DVSA 11-5. Driebanen-tournee MADONNA Dl CAMPIGLIO De Russische wereldrecordhouder Evgeny Grishin heeft vrijdag tijdens de derde wedstrijd van de driebanen-tournee de 500 m gewonnen in 40.- sec. rond. Hier mee bleef hij slechts een halve seconde boven het wereldrecord, dat met 39.5 sec. op zijn naam staat. Een andere Rus, Anatoly Lepesjkin, reed mee bui ten mededinging en hij was nog sneller dan Grishin: 39,7. Op de 5000 m kwam onze landgenoot Jan Bols tot een uit stekende verrichting. Hij legde de af stand af in 7.50.5, waarmee hij samen met de Hongaar Ivankai eerste werd op deze afstand. Ook Karei te Winkel en Arie Eriks kwamen ruim onder de acht minuten met resp. 7.52.9 en 7.57.7. De uitslagen 500 m 1. Grishin (Rusl.) 40.0 sec.; 2. Höfl (W.-Dld.) 40.3; 3. Keiler (W.-Dld.) 40.4; 4. Freese (O.Dld.) 40.7; 5. Samoilov (Rusl.) 40.7; 9. Zimmer- mann (W.-Dld.) 42.1. 5000 m 1. Ivankai (Hong.) en Bols (Ned.) 7.50.5; 3. De Riva (It.) 7.52.1; 4. Zimmermann 7.52.4; 5. Te Winkel (Ned.) 7.52.9; 8. Eriks (Ned.) 7.57.9. Zaterdag wordt er nog een 1500 m en een 10 km verreden. OOST-BERLLJN. Het Oostduitse voetbalelftal bereidt zich goed voor op de strijd om het Europees kampioen schap voor landenteams. De Oostduit sers, die met Hongarije, Nederland en Denemarken zijn ingedeeld in groep vijf van de voorronden, vertrekken zondag vanuit Oost-Berlijn naar Afri ka, waar ze in de periode tot elf fe bruari driemaal in de VAR, viermaal in de Soedan en tweemaal in Guinea zullen spelen. TENNIS HOBART. Betty Stöve en Lidy Jansen-Venneboer hebben vrijdag in Hobart de finale van het dames-dubbel spel van de tenniskampioenschappen van Tasmania niet bereikt. In de halve finales werden zij door het Australi sche duo Judy Tegart en Lesley Tur ner in twee sets verslagen: 6-4, 6-1. Voor de halve finales heren-enkel spel plaatsten zich twee Amerikanen (Cliff Richey en Arthur Ash) en twee Australiërs (Tony Roche en Bill Bow- rey). Tot de halve finales van het da mes-enkelspel drongen reeds door Ro semary Casals (V.S.), Nancy Richey (V.S.) en Lesley Turner (Austr.). VEENENDAAL Nu de verkiezin gen in zicht komen, is de tijd aangebro ken dat de politieke partijen hun propa- ganda-campagnes gaan beginnen. De gemeente komt de „plakkers" enigszins tegemoet door al sinds een aantal jaren borden op diverse plaatsen neer te zet ten. Voor het personeel van gemeente werken luidt het parool in deze dagen niet „aanplakken" maar „aanpakken". De oude verkiezingsleuzen verdwijnen en maken plaats voor nieuwe politieke beloften. Op de foto is een van de ge meentelijke werklieden bezig het bord aan het Zwaaiplein klaar voor de strijd te maken. Er kan geplakt wor den! De CPN heeft overigens als eerste partij van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. SCHERPENZEEL De Scherpenze lers Arnold Voogd, Mart de Koning en Henk van Velzen zullen morgen deelne men aan een open cross in Leiden. De Scherpenzelers zullen uitkomen bij de nieuwelingen. WAGENINGEN Bij de zitting van het kantonge recht vrijdagmiddag, hebben twee gedaagden kunnen pro fiteren van het nieuwe verkeersreglement. De beide he ren, P. M. V. uit Ede en J. D. A. V. uit Arnhem, waren het vorige jaar geverbaliseerd voor 't inhalen op een krui sing; een feit, dat tot 1 januari van dit jaar op de wijze waarop gedaagden zich er schuldig aan hadden gemaakt. nog strafbaar was. In het nieuwe reglement is het betref fende artikel echter zodanig gewijzigd dat de officier van justitie, mr. J. A. Kopp, ontslag van rechtsvervolging vroeg in beide gevallen. Hij zei dit een surprise voor ver dachten te vinden. De kantonrechter, mr. A. C. v.d. Brand, ging met deze opvatting van de officier akkoord. De timmerman A. K. uit Arnhem en de koopman J. S. uit Veenendaal wa ren op een kruising minder zachtzinnig met elkaar in aanraking gekomen. De heer K. had hierbij niet volledig voor rang verleend. De heer S. mocht nu ook gelijk komen vertellen waarom de wagen, waarin hij op het moment van het ongeluk reed, niet helemaal in or de was. Verdachte K. vertelde, dat hij verblind was door de zon en dat boven dien het wegdek nat was. Verdachte S. was het niet eens met de uitslag van de politiekeuring die na het ongeluk had plaats gevonden. In het verbaal werd aangehaald, dat de rem wel in orde was, maar dat de wa gen scheef trok. Hij verklaarde: „Mijn wagen zat helemaal in elkaar en zo goed als ik met mijn verloofde door de klap achter in de wagen rolde kan er ook een boutje van de wielen bre ken". De officier van justitie achtte de bei de zaken bewezen en eiste tegen K. f 100,of tien dagen hechtenis en in de zaak van K. voor de bedrijfsrem f 30,of drie dagen en de handrem f 20,of twee dagen. De kantonrechter zei enige rekening te houden met de aanzienlijke schade, die K. bij het ongeluk opliep en vonnis te met f 75,of zeven dagen, S. werd bestraft met f 25,of twee dagen en f 10,of een dag. De Wageninger F. J. van L., sociëteits- bediende moest verantwoording af leggen voor het niet verlenen van voor rang op een kruising te Renkum. Bij het ongeluk, dat hierop volgde liep hij een lichte hersenschudding op en een breuk in 't linker been. Van L. vertelde wel anderhalf biertje gedronken te heb ben maar dat dit, door zijn vak, geen invloed op hem had gehad. De officier eiste in dit geval f 40,of vier dagen. De kantonrechter die vond dat Van L. door zijn verwondingen al gestraft was, maakte er f 25,of twee dagen van. De fabrieksarbeider J. V. W. uit Wa geningen had op de Geertjesweg zijn hond los laten lopen zonder onmiddel lijk toezicht en het brave beest had bij zijn wandeling schade veroorzaakt. Ver dachte zei dat het allemaal zijn schuld niet was omdat een meisje uit de buurt het dier altijd meelokte. Datzelfde meis je, mej. W. had echter inmiddels aan RESTEREN In verband met de grenswijziging in de. gemeente Resteren zal binnen niet al te lange tgd op het Waldeck Pyrmontpleln de maximum-snel heid van 50 kilometer van kracht worden. Het Waldeck Pyrmontpleln in de volksmond beter bekend als het zogenaamde Halleplein is een der gevaarlijk ste verkeerspunten in de gemeente Resteren. De invoering van deze maximum snelheid komt de veiligheid ter plaatse dan ook zeer zeker ten goede. de politie verklaard, dat de hond uit zichzelf altijd meeliep, waarop W. op merkte, dat het beest dat nimmer deed. De officier van justitie zei van de goe de bedoelingen van W. overtuigd te zijn omdat deze al verschillende malen bij de gedupeerde in deze zaak aan de deur was geweest om de schade te re gelen. Hij eiste een geldboete van f 25,of twee dagen, waar de kantonrechter zich mee kon verenigen. De Edese monteur H. B. stond te recht omdat hij slingerend van de weg in de berm was geraakt en tegen een boom tot stilstand was gekomen. Ver dachte zei even afgeleid geweest te zijn. De kantonrechter: „Ja, maar u had toch ook drie glazen bier op hè? Neemt u „Glaasje op, laat je rijden" nog niet ter harte?" Na een andere verontschul digende opmerking vond de kantonrech ter: „Remmen doe je niet met de ogen, maar met de voet". De officier van justitie achtte het feit bewezen en zei inderdaad te gelo ven, dat iemand verblind kan worden door een tegenligger, maar dat B. de reactie had getoond van een minder ge routineerd rijder. „U had evengoed een tegenligger kunnen raken". Hij eiste f 125,of twaalf dagen. In verband met de hoge schadepost die B. door het ongeluk had (f 3200,vonniste de kantonrechter met f 100,of tien da gen. VEENENDAAL Alleen de dames van de hockeyvereniging De Salaman ders zullen morgen een wedstrijd spe len. De tegenstander zal Phoenix uit Zeist zijn. Om 12 uur vertrekken de Veenendaalsen vanaf De Klomp en om half een treden zij in Zeist aan. De opstelling is: doel: M. van Scha- gen; achter: J. Buys, B. Berschuren en C. Witters; midden: B. van de Weerd- hof en J. van Oostroom; voor: E. Taen, L. Harting, J. Hey, Vos. M. Buys en T. de Deze gevaarlijke kruising heeft sinds haar bestaan reeds vele verkeers slachtoffers geëist. Na de plaatsing van de zogenaamde. „stop"borden onge veer een jaar geleden valt echter 'n aanzienlijke teruggang van het aantal ernstige ongevallen waar te nemen. In het jaar 1966 vond op de kruising, tot een ieders verbazing, slechts één ernstig ongeval plaats. Daarentegen be droeg dit aantal in 1965 10, waarvan één met dodelijke afloop. Het aantal ernstige ongevallen was van 1960 tot en met 1965 In stijgende lijn. De ongelukken gebeurden voorname lijk in het voorjaar en in de wintertijd. Naast de „stop"borden zal de nieuw in te voeren maximumsnelheid van 50 ki lometer de verkeersveiligheid ter plaatse nog meer waarborgen. Opper-wachtmeester M. J. Bronk, postcommandant van het korps Rijkspo litie in de gemeente Kesteren is bijzon der verheugd met de nieuwe verkeers maatregel voor het Waldeck Pyrmont- plein. Volgens zijn zeggen zou het meeste effect hebben een verminde rende maximumsnelheid vanaf enkele honderden meters voor het plein als je uit de richting Rhenen komt. In het jaar 1967 zal de politie in de gemeente Kesteren voornamelijk haar werk gaan richten op een intensieve verkeerscontrole. Het is gebleken, dat dit noodzakelijk is. Vooral de maxi mumsnelheid wordt in de gemeente Kesteren, zowel door bromfietsers als door automobilisten nog meermalen overtreden. Wat de baldadigheid van de jeugd betrof deelde opper Bronk mee, dat de ze in het jaar 1966 niet was toegeno men, in tegenstelling tot veel andere gemeenten in ons land. De provomen taliteit is ook in Kesteren nog niet di rect waar te nemen. Over de personeelsbezetting van het korps rijkspolitie in Kesteren zei opper wachtmeester Bronk: „Wij bezitten momenteel een feitelijke sterkte van 80 pet. Als we dit eens gaan vergelij ken met de sterkte van andere korpsen in ons land dan moeten we blij zijn met VEENENDAAL Enige dagen gele den schreven wij dat er geruchten gin gen, dat de eerste-elftalspeler van v.v. Veenendaal, Piet van Soest, plannen had naar DOVO te gaan. Naar aanlei ding van dit bericht deelde Piet van Soest zelf mee: „Dit zijn alleen maar geruchten. Ik hoop nog vele jaren mijn kunnen in dienst te stellen van v.v. Vee nendaal." Piet van Soest blijft dus een geelblau- we. W.K.-volleybal TOKIO Na Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland heeft ook Noord-Korea zich teruggetrokken van het toernooi om het wereldkampioenschap volleybal voor dames, dat woensdag 18 januari in To kio begint. De Noordkoreaanse dames blijven om dezelfde redenen thuis als de Tsjechische en Oostduitse ploeg: de discriminatie van Oost-Duitsland en Noord-Korea, die onder deze namen moeten deelnemen, en het niet hijsen van de vlaggen en spelen van de volks liederen Nog drie andere communistische lan den, de drie-voudige wereldkampioen Rusland en Polen en Hongarije, hebben een protest ingediend bij de Internatio nale Volleyblafederatie en ook zij zul len, wanneer de Japanse bond de tra ditionele gang van zaken niet herstelt, waarschijnlijk verstek laten gaan. Aan dit vijfde toernooi om de wereldtitel ne men dan alleen Japan, de Verenigde Staten, Peru en China, dat geen enkel protest heeft laten horen, deel. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Het onafhankelijke Weekblad „Vrij Nederland" nr. 19 d.d. 7-l-'67 wekt de indruk, alsof het zich zorgen maakt over het welzijn van de Raadsfractie der S.G.P. in de gemeente Kesteren. Zo lezen we onder de titel „Onheus- den" (we schelden Vrij Nederland deze woordspeling gaarne kwijt) een artikel, dat deze indruk bij ons heeft gewekt. Hoewel we zelf niet bij een politieke partij zijn aangesloten, stellen wij deze bezorgdheid van „Vrij Nederland" op hoge prijs. Jammer is echter, dat ge noemd blad de achtergrond van wat in dit artikel genoemd wordt: verdeeld heid, tweedracht en broederstrijd, niet of slechts zeer ten dele schijnt te heb ben gepeild. Nu is dat stellig niet de schuld van „Vrij Nederland". Dit blad wordt wel ingelicht over de moedige trant waar op een van de raadsleden spreekt en ook wel over de verwarde discussie, die door raadslid De Zeeuw in de kilte van de Betuwse nacht wordt voortgezet. Met wie die verwarde discussie wordt voortgezet, wordt helaas niet vermeld. Er zal toch wel niet een monoloog (al leenspraak) worden bedoeld. Het resultaat is een artikel, dat al leen maar verwarrend werkt en geen enkele duidelijkheid brengt, terwijl met name de tientallen Opheusdenaren, die zich op de publieke tribune van de ge meentelijke raadzaal hadden genes teld, die gewenste duidelijkheid zeer op prijs zouden stellen. We zullen trachten, iets tot die duide lijkheid bij te dragen. In de raadsvergadering der gemeente Kesteren <27-9'63) werden de kosten van instandhouding van het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs voor het jaar 1963 geraamd op een bedrag van f 5,24 per leerling. In de vergadering van 22-12-'64 wer den ze voorlopig vastgesteld op ongeveer f 1,80 per leerling. In de vergadering van 31-l-'64 werden genoemde kosten voor het jaar 1964 geraamd op een be drag van f 4,92 per leerling. In de vergadering van 30-9-'65 wer den ze voorlopig vastgesteld op onge veer f 1,80 per leerling. Hierbij moeten we opmerken, dat het gemiddelde voor Nederland ligt op f 20,- per leerling. Aangezien de ongekend lage bedra gen, die door de gemeente Kesteren worden vastgesteld, in feite uitgangs punt zijn voor het bedrag, dat de bij zondere scholen in het dorp Opheusden (niet in het dorp Kesteren) ontvangen, zal het niemand verwonderen, wanneer er mensen zijn, die zich zorgen maken over de vaststelling der bedragen voor het jaar 1965. Deze zorg is in niet geringe mate vergroot door het feit, dat in Raads- verhandelingen gesproken wordt over plaatsing van schilderposten der Open bare school voor Gewoon Lager On derwijs te Kesteren op de zogenaamde Kapitaaldienst in plaats van op de ge wone dienst. Nu behoeft plaatsing op de Kapitaaldienst nog niet te veront rusten, wanneer deze plaatsing niet be tekent, dat deze uitgaven worden gere kend tot de Kapitaalsuitgaven. Dat zijn het namelijk zeer beslist niet. Het zijn z.g. gewone uitgaven: de vraag waar ze geplaatst worden is niet belangrijk. Belangrijk is alleen de vraag, of ze niet worden vergeten, bij het vaststellen van de werkelijke uitga ven voor het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs, (art. 55 ter L.O. wet 1920). Hierover maakten een deel van de Raadsfractie der S.G.P. en ook anderen zich zorgen. En zeer terecht. Het Raadsbesluit d.d. 24-ll-'66 voor spelt ln dit verband niet veel goeds. Daarom dient de bezorgdheid over de ze zaken zich uit te breiden tot alle raadsleden. Want het plaatsen van ge wone uitgaven bij kapitaalsuitgaven is zeer duidelijk in strijd met de bedoe lingen van de L.O.-wet 1920. Men kan zich hiervoor zelfs niet beroepen op de letter van de wet. (zie L.O.-wet 1920 Wesselings-Hermsen, uitgave M. Sam- som artikel 55 met aantekeningen). De bezorgdheid bij schoolbesturen en schoolhoofden is zeer groot. En kan alleen worden weggenomen door het in rekening brengen van alle uitgaven, die werkelijk zijn gemaakt. Op de vraag, of dit steeds gebeurd is, moeten we helaas zeggen, dat we met de Gemeen tebegroting in de hand geen „ja" kun nen zeggen. (Zie kolom werkelijke uit gaven). Misschien kan een duidelijke specifi catie, die in de wetsaantekeningen zeer wenselijk wordt genoemd, iets van die bezorgdheid wegnemen. Het opschrift van dit artikel zou mo gelijk verdwijnen, en „Vrij Nederland" zou in plaats van „Onheusden" weer heel rustig „Opheusden" kunnen schrijven. Het zal toch wel niemands bedoeling zijn, om een meningsver schil, dat broederstrijd genoemd wordt, nog meer aan te wakkeren. Voor bladen, die schrijven over on- derwijsaangelegenheden, is het meer dan wenselijk, om kennis te nemen van de wetten, waarop eventuele raads besluiten moeten steunen. Die wetten zijn beslist niet verward, en discussie daarover is echt niet ver warrend. Het hoofd van de Ned. Hervormde School, te Opheusden. G. Duyzer.

De Vallei | 1967 | | pagina 7