Veenendaals dagblad Wilson en Brown in Rome Buiten Liberalen zijn niet optimistisch Economie ziet er beter uit Bomaanvallen hervat op Noord-Vietnam Botsing „onder invloed 3 doden - 3 gewonden Machtsstrijd in Chinese woedt leger hevig Vijf mensen verbrand te Maastricht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weekend-systeem Britse ministers op tournee langs E.E.G. Incidenten in Midden-Oosten pit weekeinde 15 verkeersslachtoffers Prinses Irene afgereisd Aanhoudend rustig weer Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Grondwerkers Auto kanaal in VLAMMENZEE Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaaf. Telef. 08385-3550 (adm), 3757 en 3955 (redGiro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opge richt in 1926 Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-pri|s 17 cent Kleine annonces ..Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent MAANDAG 16 JANUARI I967 4Ie JAARGANG Zondagavond is op Schiphol de Fran se minister M. Debré, van Financiën en Economische Zaken, gearriveerd, die gewoon „aan de lus" per K.L.M.- bus naar Amsterdam doorreisde. Van daag woont hij in Den Haag een con ferentie bij van zijn collega's uit de E.E.G.-landen. TEL AVIV Bij het Israëlische dorp Idmit Galilea, vlak hij de Libanese grens, is de afgelopen nacht een water leiding door drie explosies beschadigd. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv hadden „Arabische terroristen 20 kilo dynamiet gebruikt voor deze sabotage daad." Bij de Kibboets Tel Ktzir ten zuiden van 't meer van Galilea zyn vandaag 3 an- ti-voertuigmijnen van Syrische makelij gevonden en onschadelijk gemaakt. De mijnen lagen op een terrein waar Is raëlische tractoren aan het werk zijn, aldus 'n legedwoordvoerder. Israël heeft opnieuw geprotesteerd bij de bestands commissie. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft zondag een dringend beroep op de regeringen van Israël en Syrië gedaan om zelfbeheersing te betrachten in de huidige gespannen toestand aan de grens tussen beide landen en zich te onthou den van elke militaire actie die een conflict zou kunnen uitlokken. Thant deed dit beroep in een brief aan beide regeringen. Een jonge Israëlische burger werd ge dood en twee andere gewond toen za terdag in het dorp Disjon in Noord-Is- raël, op twee km afstand van de grens met de Libanon tijdens een voetbalwed strijd een mijn ontplofte. ADVERTENTIE yietzelfde, wat we bij vrijlopende huisvarkens in de wei zien, ge beurt ook door de wilde zwijnen: ik bedoel het ontzetten en doorwoelen van de bodem, op zoek naar victualie. In menig gebied van de Veluwe om rasterd of vrije natuur blijkt, dat het sterke borstelwild al zijn energie richt op de grazige bermen der wegen, het vervallen paardeweitje, de wild akker en de kleine, rondom door bos omringde koekamp van Hendrik van Loenen. Ge kunt soms gewoon al uit de bus zien, wat een ravage die var kens kunnen aanrichten, soms zelfs op het gazon en in de border van een afgelegen buitenhuis. Deze laatste plaatsen oefenen een bepaalde aan trekkingskracht uit, want een met vakkennis goed behandeld grasveldje bij een bungalow is samengesteld uit voedzame fionn, zwenkgras, kropaar, raai, klaver, timotee en andere edel- soorten, bemest met compost, biedt klein, onderaards meer gewin dan schraligheid. Vaak genoeg staan bos- baas en tuinman met de handen in het haar bij het aanschouwen der ravage, die het nachtelijk bezoek aanrichtte. Zij zouden er meer content mee we zen, dat de dieren zich tot de strooi sel- en humuslaag van het bos bepaal den, want dddr komen hun ploeg-, graaf- en cultivatorwerk op hun credit en ook wordt de bodem luchtig opge schud, terwijl tenslotte de rauwe, bruinzwarte vroetplekken op het klei ne residu door lijsters en mezen wor den nagezocht. 16-l-'67 A. B. WIGMAN LONDEN De Britse premier Wilson en z'n minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, zijn zondagavond per vliegtuig naar Rome vertrok ken voot de eerste van een reeks conferenties om de Britse kansen op toetre ding tot de E.E.G. te beproeven. Voor zij morgen naar Londen terugkeren, zullen zij door Paus Paulus in audiëntie worden ontvangen. Wilson en Brown werden op het vliegveld van Rome opgewacht door premier Aldo Moro en andere hooggeplaatste func tionarissen. In de komende zes weken zullen Wilson en Brown alle zes landen van de E.E.G. bezoeken. Hun volgende reis, op 24 en 25 januari, voert hen naar Parijs waar zij 't naar kan worden verwacht, het moeilijkst zullen krijgen. Een veto van president De Gaulle heeft de poging tot toetreding van Engeland in 1963 doen mislukken. Het duo gaat op 31 januari en 1 fe bruari naar Brussel, op 2 februari naar Bonn en op 26 en 27 februari naar Den Haag. Uit deze besprekingen hopen de Brit se leiders de inlichtingen te kunnen krijgen waarop zij zullen beslissen of zij al dan niet om officiële onderhan delingen zullen vragen. Liberalen uit 14 landen, in Parijs bij een, zijn van mening dat de pogingen, die Engeland op het ogenblik doet om lid van de E.E.G. te worden, gedoemd zijn te mislukken. Mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, legde er bij het overleg in Parijs de na druk op, dat de liberalen uit alle EEG- landen voorstander blijven van Enge- lands toetreding. Maar Engeland moest erkennen dat toetreding tot de E.E.G. een politieke beslissing eiste en niet al leen maar een economische kwestie was' De Times waarschuwt de Engelsen voor een afbrekend artikel over minis ter van Buitenlandse Zaken George Brown dat in de Observer is versche nen en geeft ze de raad, zich er niets van aan te trekken. De eerste Times onder hoofdredactie van William Rees-Mogg onthulde, dat de Londense correspondent van de New York Times, Anthony Lewis, het mes heeft gezet in Brown en zijn optreden in gezelschap. De Times vervolgde: „We moeten beginnen er op te wij zen, dat het artikel in grote lijnen juist is. Geen mens gedraagt zich zoals Brown en zijn gedrag is dan wel vaak sympathiek, maar soms ook in hoge mate beledigend. Het gevaar bestaat echter dat dit ar tikel een verkeerde indruk zal wekken en dat de mensen de juiste mening, dat Brown een vreemde vent is, zullen laten varen in ruil voor de geheel on juiste dat hij door zijn karakter onge schikt is voor zijn ambt." Het artikel in kwestie heeft al in het kerstnummer van de New York Times gestaan en korte uittreksels zijn al in Engeland gepubliceerd. De Times verdedigt Brown door er op te wijzen dat de grootste Engelse staatslieden evenmin beleefd als gewoon waren: „Sir Winston Churchill en Wil liam Pitt dronken allebei heel wat Lloyd George en Palmerston waren niet te vertrouwen met vrouwen en Chatham, misschien de grootste van al len, was in feite krankzinnig toen hij premier was." DEN HAAG De vooruitzichten voor de Nederlandse economie in het pas begonnen 1967 zijn. volgens het Centraal Planbureau, thans gunstiger dan in september j.l. kon worden ver wacht. Het Centraal Planbureau, dat in sep tember op grond van de toen beschik bare gegevens een stijging van de ex port verwachtte met 5 pet., zou thans, op grond van nieuwe berekeningen, 'n stijging voorzien van 8 pet. De ar- beidsproduktiviteit zou met 4 pet. toe nemen in plaats van 3V£pct. Ook zou den er, volgens het Centraal Planbu reau, indicaties zijn, dat de betalings balans er in 1967 gunstiger gaat uit zien. Men spreekt van een extra-verbe tering van f 200 miljoen, namelijk tot f 1300 miljoen (in plaats van f 1100 miljoen). Op Trafalgar Square hebben zich heftige vechtpartijen voorgedaan tussen aanhagers van het bewind van lan Smith's en linksgeoriënteerde be togers. Er zijn gewonden gevallen. De politie maakte later bekend dat er op Trafalgar Square zes arrestaties zijn verricht en in Downing Street vijf. Bij het vallen van de avond verspreidde de menigte zich. SAIGON Voor het eerst sinds 19 december, hebben Amerikaanse vlieg- gen zondag weer bombardementen uit gevoerd op doelen in de omgeving van de Noordviëtnamese hoofdstad Hanoi. Aangevallen werden spoorlijnen en ver- keersbruggen even ten noorden van de stad. Ook het grote rangeeremplace ment te Viët Tri, op vijftig km van Hanoi, werd gebombardeerd. Zaterdag had een officiële Amerikaanse woord voerder in Saigon verklaard, dat alleen de ongunstige weersomstandigheden verantwoordelijk waren voor de. onder breking van de bombardementen in de buurt van Hanoi. Op een tiental kilometers ten zuidwes ten van Cantho in de Mekong-delta is zondag een Amerikaanse reuzenhelikop- ter van het type „Chinook" door de Viët-Cong omlaag geschoten. Acht van de negen Amerikanen die erin zaten kwamen om het leven. De negende wordt vermist. De „Chinook" kan naast de drie bemanningsleden drieëndertig passagiers vervoeren. De Viët-Cong heeft zondag 79 mili tairen en burgers, die zij in kampen ge vangen hield, vermoord toen regerings troepen een actie uitvoerden in de del ta nabij Thanh Tri, 190 kilometer ten zuidwesten van Saigon, aldus het Viet namese persbureau. Bij de komst van de Vietnamese troe pen opende de Viët-Cong het vuur op de gevangenen, van wie er ook ver scheidene door messteken om het leven werden gebracht. De internationale commissie van toe zicht in Vietnam (I.C.C.), die ervan is beschuldigd dat zij toezicht houdt op een wapenstilstand die niet bestaat, wil kennelijk een nieuwe poging doen om haar apparaat te activeren. Maar functionarissen van de Indi sche regering waarschuwden dat men niet al te veel betekenis moet hechten aan een beslissing bij de uit drie lan den bestaande commissie, om een offi ciële vergadering te beleggen, wellicht op ministerieel niveau, om de toestand in Viëtnam grondig te bespreken. APELDOORN Rijden onder invloed was er de oorzaak van, dat zaterdag avond in Loenen op de Veluwe een frontale botsing tussen twee personenauto's aan drie mensen het leven heeft gekost, terwyl bovendien drie personen werden gewond, van wie twee ernstig. Omstreeks half zes reed op het Kanaal-Zuid in de richting Laag-Soeren een personenauto, bestuurd door de 57-jarige H. G. Guyt uit Laag-Soeren. Een hem tegemoetrijdende personenauto, bestuurd door de 40- jarige H. B. uit Hall week 5 km ten zuiden van de kruising met de Voorsterweg, zonder dat hiertoe enige merkbare aanleiding bestond, plotseling naar links uit. B(j de hevige botsing, die hiervan het gevolg was, werd de heer Guyt gewond. Hij werd overgebracht naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Arnhem, waar hij za terdagavond overleed. De 75-jarige schoonmoeder van de bestuurder, mevrouw C. Janse-Kerkho- ve, die naast de heer Guyt gezeten was, was op slag dood. Haar echtgenoot, de 77-jarige heer C. Janse, werd naar het ziekenhuis in Arnhem overgebracht en aldaar met een dijbeen- of kniefractuur opgenomen. De vrouw van de bestuur der, de 48-jarige mevrouw Guyt-Janse, die een snijwond opliep aan het voor hoofd, kon na behandeling het Arnhem se ziekenhuis verlaten. Het bejaarde echtpaar Janse, afkomstig uit Vrouwen polder, was bij de kinderen in Laag-Soe ren te logeren. De naast de bestuurder B. van de an dere auto zittende 47-jarige J. Zomer uit Eerbeek was eveneens op slag dood. B. zelf werd met een hersenschudding in het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. In verband met het feit, dat B. onder invloed verkeerde, maakte de politie proces-verbaal tegen hem op wegens dood door schuld en werd zijn rijbewijs ingevorderd. De beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. 0 Ook op de Amersfoortseweg in Apeldoorn heeft zich dit weekeinde een dodelijk ongeluk voorgedaan. De 71-jarige mevrouw M. G. E. Bijl-Ham uit Amsterdam is daar zondag om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Een bestelauto, bestuurd door D. H. H. uit Apeldoorn, haalde op zeker moment twee auto's in, terwijl uit tegenoverge stelde richting de auto van de heer Bijl naderde. Tijdens de inhaalmanoeu vre trapte H. plotseling op de rem, waardoor zijn auto naar links zwenkte, over de linker weghelft reed en in de berm tegen een boom tot stilstand kwam. Bij deze manoeuvre raakte hij de auto van de heer Bijl, die tengevol ge daarvan kantelde en midden op de rijbaan terechtkwam. Daarbij verloor mevrouw Bijl-Ham het leven. 0 Zaterdagmiddag is op de Jaagweg tussen Amsterdam en Purmerend onder Ilpendam, een personenauto in het Noordhollandskanaul gereden. De drie inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het ongeluk is gebeurd doordat de wagen, die met grote snelheid reed, in de zachte berm terecht kwam. De slachtoffers waren: mevr. J. Beumer- Eltink, oud 86 jaar, en haar echtgenoot E. Beumer, oud 60 jaar, uit De Ryp In Kenya (Afrika), is een gedeelte van een bovenarm van een mensaap ge vonden dat volgens de mening van deskundigen 2.500.000 jaar oud zou zijn. Prof. Bryan Patterson (links) en prof. William Howells vergelijken het fossiel met de beenderen van een arm uit deze tijd. Volgens deze geleerden verbon den aan het museum voor vergelijken de zoölogie van Harvard is dit het oudste menselijke been uit het pleisto- ceen. Het pleistoceen karakteriseerde zich door periodes van groei en inkrimping van gletsjers op grote delen van de aarde. SCHIPHOL Prinses Irene, die in Nederland is geweest voor het huwelijk van prinses Margriet, is vanochtend van Schiphol met een lijntoestel naar Madrid vertrokken. 9 Gisternacht is brand uitgebroken in het oude Volendamse klooster, waarin een kleuterschool en de jongens levensschool is gevestigd. De brand weer kon niet voorkomen, dat een groot gedeelte van de school afbrandde, ter wijl een ander gedeelte grote water- oohnrto nr.!t«n o-"«r7n«v van de brand en als derde de heer Van Loenen, 38 jaar, uit Amsterdam. De auto werd be stuurd door mevr. Beumer. 0 Op de Amsterdamse Vaart in Haar lem is zondagmiddag om vier uur de 46-jarige Amsterdamse taxi-onderne mer M. Veenendaal, toen hij met twee echtparen op weg was naar de hoofd stad, bij een poging een voor hem rij dende auto te passeren, frontaal in bot sing gekomen met een sportwagen, die eveneens aan het passeren was, en om het leven gekomen. Bij het ongeluk zijn verder acht personen, allen uit Amster dam. gewond. De bestuurder van de sportwagen, de 20-jarige P. T., werd ernstig en de naast hem zittende 12-ja- rige jongen B. C. zeer ernstig gewond. De twee andere gewonden waren inzit tenden van een derde auto, die bij de botsing betrokken raakte. In de nacht van vrijdag op zater dag is op het kruispunt Ringbaan- Oost - Ringbaan-Zuid in Tilburg een kleine personenauto bij een poging de Ringbaan-Zuid over te steken terecht auto met oplegger, juist vóór de ach terwielen van de oplegger. Aan vankei ijk- had de chauffeur van de vrachtwagen combinatie niets van bet ongeluk ge merkt. Eerst negentig meter verder be merkte hij dit. Inmiddels was de per- sonenenauto, waarin drie personen za ten, in brand geraakt. Toen het vuur was geblust, bleek een achterin gezeten inwoner van Uden ernstig te zijn ge wond. Beide voorin gezeten 22-jarige Amerikaanse militairen van de basis Volkel bleken te zijn omgekomen. MAASTRICHT Een felle brand in een huis aan de Statensingel te Maas tricht heeft vanmorgen het leven gekost aan twee mannen, een vrouw en een kind. De brandweer kreeg de melding oni acht minuten over half zes. Toen men het huis bereikte, sloegen de vlammen reeds uit drie verdiepingen naar buiten. De brandweer slaagde er niet in de woning binnen te dringen; de grote hitte zou dan nog meer mensenlevens hebben gekost. Omstreeks zes uur was men het vuur zover meester, dat enkele brandweerlieden met behulp van per'sluchtmas- kers naar binnen konden dringen. Daar vonden z.y de stoffelijke overschotten van vier personen. TOKIO „Rode vlag", de stem van Mao Tse-toeng, heeft zondag toegege ven, dat zijn vijanden nog steeds in wisselende mate partij-, politieke en fi nanciële macht bezitten in organisaties en gebieden, waarin zij zich ver schanst hebben. Het persbureau Nieuw China meldde vanmorgen dat aanhangers van Mao zich verenigen onder de aanduiding „revolutionaire opstandelingen" om te strijden tegen de „burgerlijke reactio nairen". Deze nieuwe groepering zou in tegenstelling tot de Rode Garde uit vol wassenen bestaan. De televisie-uitzendingen in Peking zullen worden gestaakt totdat de cultu rele revolutie is voltooid, heeft dit tele visiestation volgens een Japanse radio correspondent bekendgemaakt. Gezegd werd dat televisie niet nodig is zolang de revolutie voortduurt. Rode Gardisten hebben ook het radio station van Peking bezet, zo meldt het De correspondent van het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg in Peking heeft zondag gemeld, dat de Rode Gar de misbruik heeft gemaakt van de moe derlijke gevoelens van Wang Koeang- m?l, de vrouw van de president van de Chinese volksrepubliek, Lioe Sjao-tsji en haar naar een ziekenhuis heeft ge lokt waar zij gevangen is genomen. De Rode Garde lokte haar een zie kenhuis te Peking binnen met een ge fingeerd telefoontje, waarin werd ge zegd, dat haar dochter Ljoe Pin-pin ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeluk. De volgende dag tekende Wang Koeang-mei een verklaring waarin on der meer stond dat alles wat de Rode Garde met haar had gedaan goed was geweest, dat zij bereid was alles te onthullen wat zij wist van kameraad Lioe Sjao-tsji, haar man, waarbij met nadruk werd gezegd dat zijn burgerlijk reactionaire politiek moet worden ont- Nog drie maarschalken van het Chi nese leger zijn lid geworden van het machtige politbureau van de Chinese communistische partij, zo heeft een Joegoslavische verslaggever zondag uit Peking gemeld. Het zijn Jeh Tsjen-jlng, Neh Joeng- tsjen en Hsoe Hsiean-tsjen. Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldde uit Peking dat nu acht van de negen in leven zijnde maar schalken van het Chinese leger lid zyn van het hoogste politieke orgaan van de party. De negende, maarschalk Peng Ta- hoeai, is officieel niet uit het bureau gezuiverd maar is in feite geen lid meer, aldus het bericht van Tanjoeg. Het Joegoslavische persbureau meld de dat in een hoofdartikel van de Chi nese legerkrant „Jiefangjoen bao" is bevestigd dat er een scherpe en gecom pliceerde strijd binnen het leger gaan de is tussen de burgerlijke en proletari- Bij de brand zijn omgekomen me vrouw Van Til-Pieters, haar zoon, de heer H. van Til, en haar kleindochter tje, de 3-jarige Carol van Til. Voorts een kostganger, de heer Thomassen. Gered werden mede door het ingrij pen van buren de echtgenote van de omgekomen heer Van Til en een drie maanden oude baby. Naar het voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, ligt de oorzaak van de brand in uitstromend gas, dat, afkom stig uit een scheur in de aardgaslei ding, via de riolering in huis is geko men om daar te exploderen. De 62-jarige ernstig invalide Joh. Diermanse uit Maastricht is zondag middag omstreeks vier uur levend ver brand in een zolderkamer van een pen sion aan de Parallelweg te Maastricht. brandweer slaagde er in de inva lide uit de brandende zolderkamer te halen, maar de man had zulke ernsti ge brandwonden aan zijn rug opgelo pen, dat hij toen reeds moet zijn overleden. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. De man kan gezeten hebben in een fauteuil, die bij de oliekachel stond. Volgens de politie, moeten op een gegeven moment z'n kleren hebben vlamgevat. De invalide is er nog in geslaagd de brandende oliekachel uit te draaien en zichzelf in een deken te wikkelen. Hij heeft de vlammen even wel niet kunnen doven. Door nog onbekende oorzaak zijn in de afgelopen nacht drie panden in Y'lis- singon geheel afgebrand. De bewoners wisten zich op het laatste ogenblik te redden. Een café-houder moest uit 'n raam springen Zijn vrouw wierp hem daarna een baby en een Jiond in de ar men en ontkwam zelf aan de vlammen zee door zich aan aan elkaar gebopden lakens uit het raam te laten zakken. De brand, de grootste in Vlissingen sinds de tweede wereldoorlog, werd vannacht omstreeks half drie door de hond van caféhouder F. Bliek van „Ca fé Ostende" in het Bellamypark gesig naleerd. Hieraan is het waarschijnlijk te danken, dat er bij deze enorme brand geen mensen omkwamen. Na korte tijd sloeg het vuur over naar de andere kant van de straat, waar het pand van de gealarmeerde raakte. Ook het daarnaast gelegen pand van de brandstoffenhandelaar Wi- baut was binnen korte tijd een vuur zee. Twee daar slapende vrouwen kon den nog juist worden gered. De brandweer van Vlissingen, die spoedig met al het beschikbare mate- riec' ter plaatse was, moest toezien hoe de muren van het café instortten. Noch de sigarenhandelaar, noch de ca féhouder zag kans iets van zijn per soonlijke bezittingen te redden. De schade loopt in de tonnen. Zondagavond is in het voormalige Landsmeer, in de Twiskestraat, een kleine woning volledig uitgebrand. De bewoners, de 27-jarige musicus L. J. Meylink, zijn vrouw en twee kinderen, konden zich redden. Een hond kwam bij de brand om. De oorzaak schijnt te zijn, dat een oliekacheltje te dicht bij een bed heeft gestaan, waardoor dit in brand vloog. •••••••••••••••••••••••••••••••••••I Gedurende het weekeinde heeft het centrum van een groot hogedruk- l gebied zich van de ingang van het Kanaal langzaam in oost-noord- oostelijke richting via België naar West-Duitsland verplaatst. In dit S hogedrukgebied komt op uitgebreide j schaal laaghangende bewolking of i mist voor, maar voornamelijk in Frankrijk ook opklaringen. j Daar de overigens zwakke winden S met het verder wegtrekken van het hogedrukgebied in ons land meer uit zuidelijke richtingen gaan waaien wordt de kans op enkele opklaringen ook in ons land groter, maar er zal daarbij ook meer mist gaan voorko- j men. De temperaturen zullen op- nieuw een paar graden lager worden en plaatselijk iets onder het vriesr punt kunnen komen. Op de Oceaan zijn enkele depres- J sies met een grote boog om het Europese hogedrukgebied getrokken via IJsland naar de Noor^e'^'*" T zee. Deze voeren momenteel zachte lucht naar Scandinavië. Daarentegen j stroomt nu zeer koude lucht uit Mid- den-Rusland naar de Balkan, waar de vorst overal toeneemt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1