Russisch aardgas komt naar West-Europa spoelt uw harde was weer wolkenzacht Rhenense Tennisclub nam belangrijke besluiten Deze week proces te Kleef rond ondergang van „Tina Scarlett" Strijd om de levering van de benodigde buizen Vier eredoctoraten aan 125-jarig TH-Delft het bewijs: ervaar nu zelf hoe zacht uw was werkelijk kan zijn Na de leveranties van olie tl Stem terug na operatie Oppositie in Rhodesië Proces tegen „Stern" over Kennedy-boek Ruim zes jaar geleden vuurzee op de Rijn Silan in het laatste spoelwater maakt al uw was weer wolkenzacht Silan voorkomt het knisteren en "kleven" van synthetische weefsels. Silan maakt strijken meestal overbodig. uw was zichtbaar zachter met silan in het laatste spoelwater. zonder Silan met Silan Schoonzoon van vermoorde man aangehouden Slager van zeven mille beroofd Generaal Ironsi werd vermoord Tegenbezoek uit Roemenië verwacht Veerpont botste op oorlogsschip Concurrentie Overleden Pagina 8 MAANDAG 16 JANUARI 1967 MOSKOU De Sovjet-Unie maakt zich gereed de Westeuropese aardgas- markt binnen te dringen. De Sovjet-Unie is van plan een pijpleiding aan te leggen, waardoor de overvloedige aardgasreserves in het land via Tsjecho-Slo- wakije naar Oostenrijk, Italië en mogelijk Frankrijk zullen worden vervoerd. De Sovjet-Unie is al een grote olieleverancier voor West-Europa. Door de ver koop van gas, krygt Moskou de beschikking over de broodnodige harde deviezen. silan Silan in het laatste spoelwater maakt uw was donzig zacht en maakt strijken meestal overbodig j-jfcijf'wii Ai L .1 „-„It Bekijkt u eens deze twee stapels. In beide gevallen gaat het om de zelfde handdoeken! Links: op nor male wijze gewassen. Rechts: ook normaal gewassen, maar aan het laatste spoelwater werd SILAN toegevoegd. Silan spoelt uw harde was weer wolkenzacht Verwacht wordt dat het gas uit de Sovjet-Unie zal concurreren met aard gas uit Nederland en uit de Noordzee. De regering in Moskou kan zelf de prij zen vaststellen, omdat zij de economie volledig in de hand heeft. Er worden nu onderhandelingen ge voerd over de aankoop van buizen voor het vervoer van het gas met Westeuropese landen. De pijpleiding zal naar schatting in totaal een mil jard dollar gaan kosten. Nikolai K. Baibakof, vice-premier van de Sovjet-Unie en hoofd van het econo misch planbureau van de regering, heeft tijdens de zitting van het parle ment van de Sovjet-Unie in december te kennen gegeven, dat Rusland een tekort heeft aan staalprodukten. De pijpleiding die naar wordt ver wacht 3200 kilometer lang zal worden en voor het grootste deel bestaan uit stalen buizen van 1.21 meter in door snee. Deze grote buizen zijn als strategisch produkt geklassificeerd door de NAVO. De Westduitse regering heeft de staal industrie in het Roergebied drie jaar geleden gedwongen af te zien van de leverantie van deze buizen aan de Sov- jetrussische olieleiding naar Oost-Euro pa. In november heeft de NAVO een wij ziging in haar standpunt aangebracht TILBURG De Tilburgse politie heeft na overleg met de officier van Justitie te Breda, naar aanleiding van de moord in de nacht van zondag op maandag vorige week op de 63-jarige bouwvak ker J. van de M., diens 30-jarige schoon zoon, de werkloze timmerman L.M. uit Tilburg, aangehouden en opgesloten. De man ontkent. Het wapen, waarmee de moord moet zijn gepleegd, vermoedelijk een be paald soort hamer, Is nog niet gevonden. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag gaat voort met het onderzoek van een groot aantal gereedschappen en van kledingstukken. De nu aangehoudene woonde met z'n vrouw en tweejarig dochtertje in bij Van de M. Hij is al eens met de jus titie in aanraking geweest en vroeger in een inrichting verpleegd. AMSTERDAM Zaterdagmorgen is in de Wildzanglaan in Amsterdam de slager H. A. de Lamarre van f 7.000,- beroofd. De man was in de vroege mor gen bezig zijn auto met vlees te laden (zijn slagerij is in Amsterdam-Noord) en ging daarna zijn huis weer binnen om zijn tas met geld te halen. De sla ger heeft n.l. de gewoonte iedere dag zijn handelskapitaal mee naar huis te nemen. Toen hij opnieuw buiten kwam, werd hij opgewacht door een man, die iets wat op een pistool leek in zijn hand hield. De Lamarre werd gesommeerd de tas met geld op de grond te gooi en, waarna de man met pistool en tas wegvluchtte. De slager kon slechts een vaag signalement geven. LAOS, (Nigerië) De Nigeriaanse regering heeft zaterdag eindelijk offi cieel bevestigd, dat generaal-majoor Ironsi, die aan het hoofd stond van de militaire regering, welke aan het be wind kwam na een staatsgreep-in ja nuari 1966, in augustus van dat jaar werd vermoord. Dit geschiedde bij de tweede staatsgreep, die in juli plaats had. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat het nieuws van de moord op generaal Ironsi destijds, met het oog op de toenmalige toestand in Nigerië geheim is gehouden. De 42-jarige beroepsmilitair Ironsi werd door een groep soldaten ontvoerd tijdens een verblijf in Ibadan, de hoofd stad van West-Nigerië. Hij logeerde bij de militaire gouverneur, generaal Fad- joeji, die eveneens werd ontvoerd en later doodgeschoten. BOEKAREST Minister Luns heeft premier Maurer van Roemenië en de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Manescu, uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. De uitnodiging werd met genoegen aanvaard. Een en ander blijkt uit het communiqué, uit gegeven na afloop van het bezoek van minister Luns aan Roemenië. Minister Luns verklaarde zondag op een persconferentie in het Roemeense instituut voor de culturele betrekkingen met het buitenland, dat zowel kleine als middelgrote landen een bijdrage kunnen leveren tot regeling van de gro te internationale vraagstukken. Hij wees op de noodzaak van uitbreiding der contacten tussen de communistische en westelijke landen. De betrekkingen tus sen Roemenië en Nederland geven een „duizelingwekkende" ontwikkeling te zien op alle terreinen: politieke, diplo matieke, economische en culturele. De tijdens zijn bezoek aan Boekarest gesloten culturele overeenkomst voor ziet volgens minister Luns in intensie ve uitwisselingen op het gebied van on derwijs, wetenschappen, beeldende kunst en literatuur. en de grote buizen mogen nu wel aan Moskou worden verkocht. Dit heeft de voorwaarden geschapen voor een open strijd om orders. De Russische president Nikolai W. Podgorny heeft belangstelling getoond voor de aankoop van 800.000 ton reu- zenpijp voor de nieuwe leiding tijdens een recent staatsbezoek aan Oosten rijk. De genationaliseerde VOEST-staalfa- brieken in Linz hebben zich bereid ver klaard de buizen te maken waarbij de österreichische Mineralöl Verwaltung betaling in de vorm van gas zou accepteren. Oostenrijk acht zijn eigen produktie van aardgas niet voldoende om aan be- DELFT Hoogtepunt van de vie ring van het 125-jarig bestaan van de Technische Hogeschool te Delft was za terdagmiddag de buitengewone senaats vergadering, waarin aan vier geleer den het eredoctoraat in de technische wetenschappen werd verleend. Dege nen, wier namen aan de rij van ere doctoren der Delftse hogeschool zijn toegevoegd, zijn: prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal van het staatsbedrijf der PT.T.; prof. dr. J. M. Bijvoet, hoogleraar te Utrecht; prof. dr. ir. J. P. den Hartog, hoogleraar in de werk tuigbouwkunde aan het „Massachusetts Institute of Technology" te Cambridge en dr. E. J. W. Verwey, directeur van het Natuurkundig Laboratorium van Philips. Aan de vergadering werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van prins Claus .Deze arriveerde om- DOYLESTOWN (Pennsylvania) Drie mannen zijn ontsnapt uit de ge vangenis van het district Bucks in Pennsylvania, nadat een bewaker gisteravond per ongeluk de knop in drukte die de poort opent. De ontsnapten zijn een man die le venslang heeft wegens moord, een man die wegens moord moet terecht staan en een man die wordt beschul digd van opzettelijke zware mishan deling. De drie mannen hadden de hal weten te bereiken vanuit het gedeelte waar zich de cellen bevinden. Ze ga ven de cipier in de portiersloge een teken dat ze naar buiten wilden. De cipier, die nog maar kort in functie is, wilde op de knop van de microfoon drukken om met de man nen te kunnen spreken. Inplaats daar van drukte hij op de knop, waarmee de poort automatisch wordt geopend. De drie mannen renden onmiddellijk naar buiten. POESAN (KOREA) De Koreaanse marine heeft zijn pogingen hervat om de lichamen te bergen van de slachtof fers van een botsing tussen een 140 ton metende pont en een torpedojager-es corte. De pont werd zondag 30 meter diep in het ijskoude water 32 km ten westen van Poesan gevonden. De lichamen in de kajuit moeten spoedig geborgen worden omdat het schip door de getijstroom snel met zand overdekt wordt. Tot dusverre zijn 15 ronddrijvende lichamen geborgen, maar uit het gezonken schip zelf is nog niemand gehaald. Alle hoop op overlevenden van het ongeluk, dat zeker 75 slachtoffers heeft geëist, is nu vrijwel opgegeven. Minstens 87 passagiers bevonden zich aan boord van de pont, van wie slechts 12 gered zijn. Gevreesd wordt echter dat er nog 10 tot 29 meer opvarenden waren, die niet op de passagierslijst voorkomen. Kinderen onder de zes kon den zonder kaartje meereizen. Een woordvoerder van de marine heeft verklaard, dat de veerboot een snelheid van ongeveer tien knopen had. Het schip negeerde waarschuwingssei- nen en raakte de torpedobootjager aan bakboord. Het oorlogsschip had een snelheid van ongeveer 20 knopen. Deze maand veertien jaar geleden, zonk er op ongeveer dezelfde plaats een veerboot, bij welke ramp 227 personen om het leven zijn gekomen. BOSTON Een Amerikaanse korpo raal die als gevolg van een ernstige verwonding aan de keel, opgelopen bij een granaatontploffing in Viëtnam, zijn spraakvermogen had verloren, heeft dank zij inplanting van een kunst-strot- tehoofd zijn stem teruggekregen, zo wordt in Boston vernomen. De 25-jarige Walter Lopara was onlangs met een verbrijzeld strottehoofd opgenomen in een kliniek te Boston, waar men er met behulp van een stukje weefsel uit zijn dij in slaagde een nieuw pijpje met „ventiel" te vervaardigen dat vervol gens op de plaats van het strottehoofd werd aangebracht. De operatie heet vol ledig geslaagd. Enkele dagen later kon de korporaal zijn bezoek met sonore stem verwelko men. Het zou de eerste maal zijn dat een dergelijke operatie is verricht. hoeften op lange termijn te kunnen vol doen. Het einde van het NAVO-embargo bracht een nieuw element in de toe stand. Het heeft Oostenrijk zijn specia le gunstige positie ais leverancier van de pijpleiding ontnomen. Duitsland en Italië, beide lid van de NAVO, worden in Moskon genoemd als landen die evengoed in staat zijn aan de Russische eisen te voldoen. De Russen hebben geen tijdschema voor hun plannen vastgesteld. Van di plomatieke zijde in Moskou is verno men, dat de regeringsautoriteiten nu een aantal aanbiedingen overwegen. Als de kwestie van de leverantie van de buizen eenmaal is geregeld, zal het nog jaren duren voor de nieuwe leiding klaar is. Maar de Italiaanse oliemaatschappij Ente Nazionale Idrocarburi (E.N.I.), een staatsonderneming, zou al ver ge vorderd zijn met de onderhandelingen met de regering in Moskou over de aankoop van gas. Een derde van de Ita liaanse behoefte aan gas zou uit de Sovjet-Unie worden betrokken. De E.N.I. heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij het op de Westeurope se markt brengen van olie uit de Sov jet-Unie. streeks twee uur en werd voor de In gang van het aulagebouw begroet door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van Delft, mr. J. M. Ra- vesloot. In de hal van het gebouw werden de curatoren van de hogeschool en de rec tor magnificus aan de Prins voorge steld. Onmiddellijk daarna begaf men zich naar de commissiekamer II van de aula, waar de Prins een plaquette ont hulde, waarvan de inscriptie de tekst bevat van het Koninklijk Besluit van 8 januari 1842 van koning Willem II tot het oprichten en vestigen te Delft van „eene koninklijke akademie ter oplei ding van burgerlijke ingenieurs zoo voor 's lands dienst als voor de nijver heid en van kweekelingen voor den handel". Na deze korte plechtigheid begaf men zich naar het auditorium, waar zich reeds vele genodigden, onder wie voor aanstaande figuren uit de kringen van wetenschap, overheid en industrie, had den verzameld. Na toespraken door o.a. minister Diepenhorst, hield de conrector, prof. ir. M. Gout, zijn diesrede, die hij wijd de aan de .toekomst van het bouwen. Nog nooit is in de geschiedenis van Eu ropa in de korte spanne van twintig jaar tijds een zodanig aantal bouwwer ken tot stand gekomen als in de jaren 1946 tot 1966 en nog nooit is de behoefte aan meer aan het einde van zo'n perio de van grote bouwactiviteit groter ge weest, zei hij. Als de financiën het toelaten, dat het tempo van bouwen van de laatste jaren ook verder kan worden gehandhaafd, kan over enkele jaren het kwantitatie ve woningtekort opgeheven zijn. Dat wil dan zeggen, dat er in ons land een kleine vier miljoen woningen zijn, ter wijl er een even groot aantal gezinnen en zelfstandigen zijn, die aanspraak maken op een woning. Gaan we echter na, wat dan onder een woning verstaan moet worden om dit aantal waar te maken, dan komt de zaak in een heel ander daglicht te staan. Zeker een vierde gedeelte is ge bouwd in de jaren vóór 1920 en daar van is maar een klein percentage door interne verbouwing enigszins aangepast of alsnog aanpasbaar aan de huidige woonnormen. Verreweg het grootste deel is zodanig van constructie, dat er maar één reme die is om in het laatste derde gedeel te van de twintigste eeuw nog als wo ning aanvaard te worden: afbreken en door nieuw vervangen. Wil men aan de hand van de kwali tatieve vorm voorspellingen doen om trent het einde van volksvijand num mer één, de woningnood, dan is ook bij de meest gunstige economische ontwik keling van ons land niet aan te nemen, dat daarvan zelfs in het jaar 2000 spra ke kan zijn. Zelfs indien we in staat zouden zijn technisch en economisch tot een gemid delde produktie van 150.000 woningen per jaar te komen, dan nog is de sa nering van de oude wijken in de ste den en dorpen van ons land vóór 2000 een vrome wens, aldus prof. Gout. SALISBURY In Rhodesië wordt in het geheim gewerkt aan de oprichting van een nieuwe politieke partij, die een koers links van premier Ian Smith's Rhodesisch Front zou moeten varen, al dus politieke zegslieden in Salisbury. Achter de nieuwe partij die voor lopig de reconstructiepartij wordt ge noemd zouden vooraanstaande zaken lieden staan, die ontevreden zijn met de wijze waarop de regering de onder handelingen over de onafhankelijkheids kwestie met Engeland heeft gevoerd en zich ongerust maken over de toekomst van Rhodesië. RHENEN. De tennisclub „Rhe- nen" hield vrijdagavond in „Het Wa pen van Rhenen" haar algemene le denvergadering. Voorzitter H. Visch sprak een kort openingswoord, waarop secretaris H. v.d. Spoel zijn jaarver slag uitbracht, waaruit bleek, dat twee senioren- en één juniorenteam aan de eompetitie deelnamen. De technische commissie was zeer actief. Daar het kleedgebouw op Candia nog niet gereed was moest men zich behelpen met een caravan, maar voor het komende sei zoen zal dit niet meer nodig zijn. De vereniging had in 1966 twee banen in huur en nam de nieuwe derde baan in exploitatie. Deze was bestemd om door pensiongasten en bezoekers van Rhe nen te worden bespeeld. Men maakte hiervan echter weinig gebruik. Het jaaroverzicht van penningmees ter F. Leusden was minder rooskleu rig, want er was een tekort van ruim f 200,een gevolg van een hogere huur voor de banen en tegenvallen van de kosten van de competitie. Na uit voerige discussie besloot men de contri butie voor junioren (1618 jaar) te verhogen tot f 30,en die van de se nioren op te voeren tot f 45,De con tributie voor jeugdleden tot 15 jaar zal ongewijzigd blijven en wel f 20,per jaar. HAMBURG Cowles Communica tions Incorporated zal een proces aan spannen tegen het Duitse tijdschrift „Der Stern" in verband met de publi- katie van het boek van de Amerikaan William Manchester „The death of a president", zo heeft de hoofdredacteur van Cowles, William Atwood. ver klaard. Hij maakte dit bekend in een verkla ring na een gesprek met de hoofdredac teur Henri Nannen van Der Stern. Dit gesprek, dat vrijdagavond heeft plaats gehad. had ten doel Nannen over te ha len zekere gedeelten van de Duitse ver sie te schrappen. Nannen zei na de ont moeting, dat „er niet zal worden ge schrapt". In dé verklaring van Attwood stond, dat Der Stern een van de tijdschriften en kranten in 25 landen is, die hebben toegestemd in de publikatie in afleve ringen van „The death of a president". Na de eerste publikatie ervan in het Amerikaanse tijdschrift Look. Dei- Stern is volgens hem het enige blad dat deze overeenkomst niet naleeft. „Der Stern heeft zijn contract al ge- bVoken door de datum van de publika tie te vervroegen en de nummers te verspreiden voor uitgevers in andere landen, die te goeder trouw zijn, dat doen", aldus Attwood. Nicolas Kallai, premier van Honga rije tijdens de kritieke jaren van de tweede wereldoorlog die vooraf gingen aan de inval van de Duitsers, is zater dag na een lange ziekte in zijn huis in New York overleden. Hij is 79 jaar ge worden. Kallai werd in maart 1942 premier en bleef dat tot de invasie van het Duit se leger in maart 1944. Na de Duitse inval werd Kallai on middellijk gearresteerd. Hij heeft ge vangen gezeten in Mauthausen en Da chau. KLEEF/DEN HAAG In Kleef begon vandaag het pro ces rond de ondergang van de Deense veerboot „Tina Scar lett", een van de grootste scheepsrampen, die zich na de oorlog op de-Rijn heeft voorgedaan. Zeven personen on der wie (le directeur van een Keulse werf en twee sleepboot kapiteins Is grove onachtzaamheid, het veroorzaken van ernstig letsel de dood tot gevolg hebbend en het lu gevaar brengend van het scheepvaartverkeer ten laste gelegd. De ramp, die zich 7 oktober 1960 op de Rijn bij Lobith af speelde, is een der ergste geweest, die men zich kan heugen. Twee doden en 22 gewonden vormden de balans van de ramp. Zij voltrok zich 's middags om twee uur, juist op de dag, waarop in de Duitse grensplaats Emmerik de vlaggen halfstok hingen ter herdenking van het feit, dat de plaats 16 jaar geleden door een Engels bombardement verwoest werd. De Rijn was over grote afstand ln vlammen gehuld; men sprak van een waar inferno. In het Willibrordus-ziekenhuis in Emmerik werden geredden en gewonden soms naakt op genomen, de meesten hunner met ernstige shock-verschijn selen. Van beide zijden van de Rijn werden de branden bestre den, maar nog een dag later laaide het vuur op. Bewoners van Emmerik vluchtten in de kelders op het gerucht, dat een schip, geladen met explosieven, op springen stond. Over de oorzaak is na de ramp weinig meer bekend ge worden. In eerste instantie heeft men gedacht aan het bre ken van een sleepkapel tussen de nieuwe 2000 ton zware" veerboot „Tina Scarlett", die met ongeveer 80 personen aan boord voor haar indienststelling via Rotterdam naar Dene marken gesleept zou worden en de Nederlandse sleepboot „Martin" van de firma Schless uit Dordrecht. Later is als mogelijkheid geopperd, dat een der schepen uit het roer zou zijn gelopen. De „Tina Scarlett" dreef naar de Belgische tankboot „Diamant" toe, die 800 ton vliegtuig- benzine en dieselolie vervoerde. De stuurman van de tan ker, een botsing verwachtend, draaide de ontluchtingskana- len van de ladingtanks open om een explosie te voorkomen. De benzine, die daarna op het water terecht kwam, ver spreidde zich echter brandend over vele kilometers van de Rijn. Zeker wel vijftien schepen kwamen in een noodsituatie te verkeren, raakten ten dele in brand of werden geblakerd. Opvarenden deden wanhopige pogingen om het vege lijf te redden. Nog dagenlang is de scheepvaart op de Rijn ge stremd geweest. Naar verwacht wordt, zal de behandeling voor het Landes- gericht in Kleef voor een groot deel gewijd zijn aan de resul taten van het technisch onderzoek naar de oorzaak. Men trekt daarvoor na vandaag zeker ook de dinsdag en woens dag uit, op welke laatste dag de eis zal vallen. Vrijdag wordt dan de uitspraak verwacht. In het bestuur zal mevrouw Van Dongen de plaats gaan innemen van de heer Van der Spoel, terwijl de heer Leusden als beheerder van de finan ciën werd herbenoemd. De technische commissie bracht bij monde van de heer Van Dongen verslag uit van haar bevindingen: het eerste, alsmede het tweede herenteam brachten het tot pro motiewedstrijden, doch konden deze niet met succes bekronen. Aan de K.N.L.T.B. heeft men evenwel verzocht het eerste team toch niet in de vijfde, maar in de vierde klasse te willen in delen. Het jeugdteam eindigde op de derde plaats. De onderlinge wedstrij den hadden een uitermate prettig ver loop. In de technische commissie wer den gekozen: mej. Van Egmond en de heren Van Dongen en Lodder. De nieu we speeltijden op de banen werden door de voorzitter meegedeeld en het bleek, dat deze door het in gebruik stellen van de derde baan waren verruimd. De ver gadering ondersteunde een uit de rond vraag gekomen voorstel om een be drag van f 1.000,te reserveren voor een gezellige inrichting van het kleed lokaal.

De Vallei | 1967 | | pagina 8