Hulp voor nieuwe industrieën in stimuleringsgebieden Zeven gezinnen dakloos door brand Werkgevers weren P.v.d.A-karavaan de m:Aym Export kalfsvlees naar Italië gaat door bij deVi^Urordt de heu&e bepaald door de Hlant Vandaag maatregelen van minister Bakker Opel ontslaat nog 3000 man GEKORTWIEKT f Afwijkingen bij 30 procent van schooljeugd Mr. E. Elias t Mi Ijoenen liters water weg Prinses Christina draagt toch contactlenzen Von Thadden niet naar Canada A.R.PROGRAM Amerikaan vrij op borgtocht in Rusland Breuk dreigt bij de Italiaanse socialisten Tsjombe zou weer huurlingen werven N.P.D.-vergadering afgebroken Geen politiek in bedrijven sty'iaA?// VMMdm a* 'wwir^s'' dP A. Schweitzer-prijzen uitgereikt Pagina 9 MAANDAG 16 JANUARI 1967 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Dat minister Bakker (Economische Zaken) vandaag een aantal maatregelen ter bevordering van het aantrekken van nieuwe industriële vestigin gen in de stimuleringsgebieden zou bekendmaken, heeft minister-president Zijlstra zaterdag aangekondigd op de deputatenvergadering van de Anti-Revolutionaire Party In het gebouw Tivoli in Utrecht. Hy deelde ook niee, dat op korte termijn maatregelen zullen volgen om gemeenten, vooral in de stimuleringsgebieden, te helpen aan kapitaal. De hulp zal in de eerste plaats, maar niet uitsluitend, be stemd zyn voor Infrastructuurwerken en aanvullende werken, die onuitgevoerd dreigen te blyven, doordat de gemeenten hun eigen aanvallende bijdrage door ge brek aan kapitaal niet kunnen leveren. De minister-president zei ook, dat het kabinet alles zal doen om de olie maatschappij zo snel mogelijk te laten beginnen met de opsporing en winning van aardgas en olie op het Nederlandse deel van het continentaal plat. Het kabinet wil dit vooral, zo zei hij, omdat de werkgelegenheid erdoor sterk zal worden bevorderd. „De oliemaat schappijen staan met heel grote bedra gen klaar. Daar zullen niet alleen Am sterdam en Rotterdam voordeel van hebben". Het plat onder de Noordzee ten noor den van de Wadden schijnt zeer veel belovend te zijn, aldus prof. Zijlstra. „Hiervan zullen de havens en de scheepsbouw in het Noorden kunnen profiteren. Dat is in de eerste plaats aanleiding voor dit kabinet geweest om niet de gemakkelijkste weg te kiezen en te zeggen: Laat maar liggen voor het volgende kabinet". „Misschien, dat de regering als zij 8, 4 jaar met de oliemaatschappijen blijft pokeren, wat meer baten voor de schatkist kan bereiken. Ik zou echter willen, dat men meer oog had voor het ontzettend grote werkgelegenheidsas pect". Wij willen alles doen om dit grote werkgelegenheidsproject dichterbij te halen, verklaarde de minister-president. Hij liet doorschemeren, dat wellicht nog dit jaar met de ontginning van delfstoffen op het continentaal plat kan worden begonnen. Hij keerde zich tegen de P. v.d. A., die hem heeft verweten de werkloos heid niet krachtig genoeg aan te pak ken. „Wie twee jaar „Vrede, vrede, geen gevaar" hebben gepredikt, zou den zich enige beperkingen moeten op- HAARLEM In de nacht van za terdag op zondag bemerkte personeel van het pompstation Overveen, water- producent der gemeente Haarlem, dat in een uur tijds zevenhonderd kubieke meter meer water was afgenomen dan normaal. Personeel van het pompstation en po litie gingen op onderzoek naar een lek kage, maar dat leverde voorshands geen resultaat op. Tegen zes uur zon dagochtend werd echter op een opge spoten terrein aan de Briandlaan een „spuiter" ontdekt. Twee waterleiding buizen bleken uitelkaar te zijn gescho ven. Intussen was 3,5 miljoen liter wa ter weggestroomd. (Van een onzer redacteuren) DE HAAG Zoals men reeds ver moedde op de trouwdag van haar zus ter Margriet: prinses Christina draagt inderdaad contactlenzen, zij het dan sinds kort. Zij is er voor het eerst mee gezien tijdens de kerstviering op Soest- dijk. In haar omgeving noemt men de lenzen een grote verbetering, omdat zij niet alleen van invloed zijn op het ge zichtsvermogen, maar ook op haar he le houding. Naar wij vernemen, moet de Prinses echter voor het lezen gebruik maken van een gewone leesbril, die dan dus voor de contactlenzen wordt geplaatst. Prinses Christina draagt de contactlen zen echter nog niet voortdurend; zij is nog bezig eraan te wennen. Afgewacht moet worden of ze haar de finitief zullen bevallen. Prins Bernhard heeft er vorig jaar ook mee geëxperi menteerd (hij droeg toen wel een half leesbrilletje), maar hij bleek er niet aan te kunnen wennen. RiiSSELSHEIM Een woordvoer der van de vakbond bij de Duitse Opel autofabriek in Rüsselsheim, heeft zondag verklaard, dat drieduizend werk nemers door de directie ontslag zal wor den aangezegd. De woordvoerder zei dat onder de af te voeren personeelsleden, veel admini stratief personeel zal zijn. De ontsla gen zullen „binnen een redelijke perio de" van kracht worden, zo heeft de di rectie de vakbonden laten weten. De di rectie heeft als reden voor de ontsla gen opgegeven, het dalen van de afzet in de Duitse automobielindustrie. Dit is de tweede maal dat er bij Opel, een dochteronderming van de Amerikaanse General Motors Corpora tion, ontslagen worden aangekondigd. Eind december werden veertienhon derd werknemers bij de fabriek ont slagen. Opel kondigde toen ook een produktiebeperking aan die tot eind maart zal duren. Ook bij andere Duit se autofabrieken beperkt men de pro- duktie. OTTAWA De Canadian Broadcas ting Corporation (CBC) heeft een uit nodiging ingetrokken voor een bezoek aan Canada van de Duitse politicus Adolf von Thadden, vice-voorzitter van de Duitse nationaal-democratische par tij. Dit is meegedeeld door de president directeur van de CBC J. Alphonse Oui- met. Hij zei dat het besluit tot de intrek king van de uitnodiging is genomen met het oog op dreigementen met de monstraties, die de openbare veiligheid bedreigen. Oorspronkelijk was aan Von Thadden gevraagd te komen voor een interview voor de televisie op zondag 29 januari. De CBC is een staatsbe drijf. leggen in hun kritiek op een kabinet, dat nog geen twee maanden aan het bewind is", zei prof. Zijlstra. De oorzaak van de werkloosheid van vandaag is gelegen in de inflatie van gisteren, verklaarde hij „Wie daarvan de schuld is, is voor dit kabinet verle den tijd. Het gaat er om, wat er nu moet gebeuren". De A.R.-deputatenvergadering heeft bij acclamatie het program van actie 1967-1971 formeel aanvaard. Discussie over het program had niet meer plaats. De lijstaanvoerder van de A.R.P., de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, zei in een rede, waarmee de verkiezingscampagne werd geopend, dat de A.R.P. de stembus strijd zal voeren met de leus: „Voor een harmonische samenleving". „Naarmate het Evangelie in sterkere mate beslag krijgt op het volk, naarma te 't in sterkere maten binnendringt in de raadzalen van de machthebbers van deze wereld, in diezelfde mate zal de architectuur van de samenleving ten goede veranderen", aldus de lijstaan voerder. „Een christelijke partij mag nooit behoren tot het kleurloze midden. De enige rechtvaardigingsgrond voor een christelijke partij is, dat zij als voor hoede fungeert". De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie, de heer B. Roolvink, die achter mr. Biesheuvel als nummer 2 op de kandidatenlijst staat, duidde in een kor te rede op de tegenstellingen in de A.R.P. „In een christelijke volkspartij zullen wil het goed zijn altijd ze kere spanningen bestaan. Is het niet onze taak om het schijnbaar onverzoen lijke, het ongelijksoortige bijeen te hou den en vooral bijeen te brengen?" Dr. W. P. Berghuis en mr. A. B Roosjen werden herkozen als respectie velijk voorzitter en ondervoorzitter van het Centraal Comité van de A.R.P. Tot voorzitter van de Dr. Abraham Kuy- perstichting (het wetenschappelijk bu reau van de A.R.P.) werd gekozen oud minister J. Smallenbroek. Hij komt in de plaats van prof. dr. J. Zijlstra. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De export van kalfs vlees naar Italië, waarmee voor ons land grote economische belangen ge moeid zijn, zal ondanks de mond- en klauwzeer in Nederland normaal doorgang vinden. Aanvankelijk bestond de vrees, dat door de Duitse grensslui- ting de export naar Italië onmogelijk zou worden, gezien het feit, dat ook Frankrijk en België hun grenzen voor Nederlands vee gesloten hebben. Van officiële zijde vernemen wij, dat zulks op een vergissing berust. Overigens zijn er het afgelopen week einde weer drie gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, te weten twee in Friesland en één in Brabant. Waar schijnlijk is het Friese geval terug te voeren op de «ïarkt in Sneek. Tot nu toe zijn 55 gevallen van mond- LENINGRAD De 25-jarige Ameri kaan B. R. Wortham, die zoals ge meld op 21 december te Leningrad op beschuldiging van deviezenovertreding en diefstal tot drie jaar gevangenis straf is veroordeeld, is zaterdag op 'n borgtocht van twintigduizend roebel op vrije voeten gesteld, in afwachting van de behandeling van zijn beroep door het hooggerechtshof einde deze of be gin volgende maand. Wortham had de wens te kennen gegeven persoonlijk bij de behandeling van zijn zaak in ho ger beroep aanwezig te kunnen zijn. Het geld voor de borgtocht is verschaft door de Amerikaanse ambassade in Moskou, alwaar Wortham zolang zal verblijven. De voormalige officier van het Ame rikaanse leger is vrygelaten na Ame rikaanse waarschuwingen dat de be slissing van het Amerikaanse Congres voor de uitbreiding van de handel af hangt van de behandeling die Wortham krijgt. De Sovjet-Unie wil meer handel met de V.S. ROME De Italiaanse vice-premier Pietro Nenni staat onder zware druk om af te treden en zijn krachten geheel te wijden aan de gevaarlijk verdeelde socialistische partij. Toen het centrale comité van de par tij zaterdag de eerste zittingsdag van een zeer belangrijke vergadering had afgesloten, drongen de sterkste socialis tische medestanders van Nenni er bij hem op aan, uit de regering te treden en de macht in de partij krachtig in handen te nemen. Zij hopen dat dit zal voorkomen dat de partij uiteen zal vallen in verband met de kwestie van de samenleving in de regering met de christen-democraten nog geen drie maanden na de socialisti sche fusie. Er was niet onmiddellijk een aanwij zing voor of de 75-jarige Nenni met dit denkbeeld zal instemmen. De socialisten van Nenni en de soci aal-democraten van president Giuseppe Saragat sloten zich op 30 oktober vorig jaar aaneen tot een partij en zijn sterk verdeeld over de vraag of zij al dan niet uit de coalitie moeten terugtrekken. Een terugtrekking zou de val van de regering tot gevolg hebben en dwingen tot vervroegde verkiezingen. Normaal komen er pas verkiezingen in 1968. JOHANNESBURG Een strijd macht van blanke huurlingen ter sterk te van vier- b vijfhonderd goed opge leide mannen staat in Zuid-Afrika klaar om steun te verlenen aan een poging die de voormalige Kongolese premier Moise Tsjombe zou willen doen om Kongo binnen te vallen, zo meldt de Johannesburg Sunday Ex press. De strijdmacht staat geheel los van de huurlingen die op het ogenblik in Kongo onder president Joseph Moboe- toe dienen, aldus het zondagsblad. Het bureau dat de nieuwe groep huurlingen werft, is gevestigd in Pretoria, de re geringszetel van Zuid-Afrika, aldus de Sunday Express. 0 I Tijdens een zgn. pronkzitting der Nijmeegse carnavalsvereniging ,,'t Swerte Schaop", die ieder jaar een in het voorafgaande jaar veel bekritiseer de Nederlander tot middelpunt van een feest maakt, is zaterdagavond de heer H. J. van der Molen, oud-hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, uitge roepen tot grootste zwarte schaap van Nederland. en klauwzeer in Nederland geconsta teerd, waarvan vier in Friesland, een in Drente, 46 in Overijssel, 1 in Gelder land, 1 in Utrecht, 1 in Zuid-Holland en 1 in Brabant. De ziekte werd gerappor teerd in 36 gemeenten. Tot nu toe is er aan schadeloosstellingen uitgekeerd f 613.642,-. Door de Veeartsenijkundige Dienst werden overgenomen 3191 var kens, 193 runderen en 1 geit. Vorig jaar werd een bedrag uitgekeerd van bijna 40 miljoen gulden. Wanneer zich geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer in on» land voordoen, is de hoop gewettigd, dat Frankrijk zijn toezegging de grenzen weer open te stellen voor Nederlands vee en vlees, met uitzondering van vee en vlees dat afkomstig is uit Overijssel, gestand zal doen. Op korte termijn zal men overgaan tot een barrière-enting van varkens, langs de grens met Duitsland. In dit kader zijn aangewezen de zuidgrens van Drente (Overijssel is al in zijn ge heel geënt), Gelderland van de grens van Overijssel tot de Rijn, terwijl don derdag a.s. met een enting van de Rijn tot ongeveer Echt, resp. in het zuide lijk deel van Gelderland en in Lim burg, een begin zal worden gemaakt. Daarna volgt de totale enting van var kens van verspreide gevallen in Neder land. Tenslotte wordt een vervroegde en ting van de hele rundveestapel ver wacht met een vaccin, dat is aangepast aan het nieuwe virus. Vandaag zijn bij de entingen 200 studenten ingeschakeld. 0 In de nacht van zaterdag op zondag even voor twaalf uur, is te Gemert het enkele maanden geleden geopende sporthallencomplex met noodkerk in kor te tijd door brand vernield. De brand weer van Gemert kon niets meer uit richten. De oorzaak van de brand is nog onbekend. 0 Na de vrouw als volksvertegenwoor digster, burgemeester en kantonrech ter, heeft het zwakke geslacht thans ook zijn intrede gedaan in het water schapswezen. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben namelijk tot hoofdin geland van het waterschap bezuiden de vecht beneodm freule E. M. C. gravin Rechteren Limpurg te Dalfsen. 0 Met ingang van heden geldt voor het gebied met een straal van tien kilo meter om Sneek een vervoerverbod voor alle vee. Bij koeien van een vee houder in Sneek is nl. mond- en klauw zeer geconstateerd. Dit is, voor zover bekend, voor het eerst, dat gevallen van deze ziekte bij runderen zijn vastgesteld. 0 Gezien de bevredigende resultaten op de noordelijke route (Schiphol- Twente-Groningen een bezettings graad van 53 procent), overweegt de Ne derlandse Luchtvaart Maatschappij een uitbreiding van deze dienst per 1 april a.s. „er is", zo wordt verklaard, „nog ruimte in het schema van de Friend ships, zodat ln plaats van tweemaal wel licht driemaal daags kan worden ge vlogen." 0 Vorig jaar brachten ongeveer 170.000 Nederlanders hun vakantie ln Joe- go-Slavië door. Dit cijfer houdt een stij ging in van 35 procent in vergelijking met 1965. Het komende jaar verwacht Joego-Slavië een nog grotere toeneming van de stroom Nederlandse toeristen. 0 Als gevolg van de regeling Vrijwil lige Voortijdige Dienstverlating, die geruime tijd geleden werd getroffen om het teveel aan beroepsofficieren bij de Kon. Landmacht te laten afvloeien, heb ben 200 officieren de dienst verlaten. 0 Verschenen is een tweede nota van wijzigingen op de Overgangswet op het Voortgezet Onderwijs. In een aantal artikelen wordt de naam „Kweekschool voor Onderwijzers" gewijzigd in „Op leidingsschool voor Onderwijzers". 0 De bij de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Bouwnijverheid aangesloten schildersgezellen hebben tij dens een zaterdag in Utrecht gehouden landelijke vergadering, hun hoofdbestu ren in een motie opgedragen alle geëi gende wegen te bewandelen, die ertoe kunnen leiden, dat op korte termijn ver betering ontstaat in de werkgelegen heidssituatie. STUTTGART De politie in Stutt gart heeft zaterdagavond een bijeen komst van de „National Demokratische Partei Deutschlands" uiteen doen gaan, nadat er in de zaal een chaos was ont staan doordat tegenstahders van de N.P.D. rookbommen wierpen. Voor de vergadering had de brand weer een benzinevuur moeten doven voor de deuren van de zaal waar de vergade ring gehouden zou worden. Zaterdagmiddag heeft een grote 4 4 brand gewoed in de Dapperbuurt in J uitbrak en binnen een kwartier als 4 een grote brand werd gekenmerkt, tastte vooral de achtergevels van de 4 4 panden 86 en 84 aan. Zeven gezinnen 4 J werden uit hun woning verdreven en zijn door de Rampendienst van Soci- j 2 ale Zaken ondergebracht. 0 De brandweer die met groot mate- 0 riaal en bij elkaar 65 man was uit- 4 4 gerukt, slaagde er binnen het uur in 4 4 het vuur meester te worden en daar- 4 dat een 47-jarige emballeur poogde 4 een butagaskachel aan te steken, 4 4 Toen hij een lucifer bij de kachel 4 hield, ontstond er een steekvlam en een explosie. De man was niet in staat de brand te blussen en moest snel naar buiten vluchten om zelf niet in gevaar te komen. Hij waar- j 2 schuwde onmiddellijk de vele bewo- 4 ners van het pand, die zich stuk 4 4 voor stuk tijdig via de trap konden redden. Alleen een hond en een kat op de tweede verdieping vonden in 2 de vlammen de dood. J De woningen nr. 86 op een- en 4 tweehoog brandden totaal uit, de 4 mmummuuumuMmmm (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Nederlandse werk gevers willen de politiek huiten hun bedrijf houden. Vandaar dat de centra le verbonden het C.S.W.V. en het N.V.W. evenals de Katholieke Protes tantse organisaties hun leden gead viseerd hebben de P.v.d.A.-karavaan niet toe te staan in fabrieken verkie zingspropaganda te maken. Dit advies is eind vorige week schriftelijk uitge gaan, aldus verklaarde ir. J. Bosma de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, tegenover ons, Het was voor het eerst, dat de werk- geversbesturen op dit punt een uit spraak deden, zo zei hij, omdat er bij vorige verkiezingen geen aanleiding toe geweest was. Ditmaal had echter de P.v.d.A. gevraagd met de onderne mingsraden ter plaatse gesprekken te mogen voeren. Dit zou politieke tegen stellingen binnen de bedrijven gehaald Overleden Graaf Paul Chandon- Moët, het hoofd van de gelijknamige champagne-firma, is in Eperney over leden op de leeftijd van 64 jaar. Hij heeft 30 jaar aan het hoofd van de on derneming gestaan. Hij was actief lid van de Franse verzetsbeweging en werd in 1943 naar Duitsland gedepor teerd. ADVERTENTIE De Vivo fabriceert niet, de Vivo distribueert De Vivo camoufleert deprodukten niet, maar brengt ze onder hun eigen merk waarvoor de echte fabrikant adverteert. Met die openheid en met die volledige keuze-vrijheid is de huisvrouw gediend. Honderdduizenden gezinnen profiteren van die vryheid van koopgedrag, want met circa 2000 vry willig aangesloten kruideniers is de Vivo de grootste kruideniersorganisatie in Nederland. Doordat de Vivo merkartikelen brengt, kunnen de huisvrouwen de markt in volle vryheid blyven aftasten, en prijzen en kwaliteiten op een juiste manier en wekelijks vergelijken. Tegelijkertijd genieten zij prijsvoordelen die het gevolg zijn van moderne distributie op grote schaal in nationaal èn internationaal verband. Zo draagt de Vivo bij tot de vryheid van koopgedrag in Nederland. In VIVO zit de "V van VRIJHEID Vi^*:£ë=s2*6?irsJ.fr/, hebben, juist in een tijdl dat gepoogd werd het klimaat in de onderneming te verbeteren en nieuwe wegen in te slaan aldus ir. Bosma. De P.v.d.A. liet ons weten, dat de afwijzende houding van de werkgevers haar alleen nog uit kranteberichten be kend was. Wel verwachtte men in de karavaan ieder ogenblik schriftelijk en officieel op de hoogte gesteld te wor den. Zodra dat het geval was, zou de P.v.d.A.-leiding een scherp pro test aantekenen, zo bleek uit de woor den van karavaan-manager, drs. Ed van Thijn. AMSTERDAM Zondagmiddag zijn in de Kleine Zaal van het concertge bouw door de „stichting Albert Schweit- zerprijs" ter gelegenheid van haar eer ste lustrum, en voor de rijfde maal in successie, Albert Schweitzerprijzen uit gereikt. Het waren er drie. De prijs op voordracht van de com missie voor de geneeskunde was toe gekend aan de heer Benjamin J. van Esso, arts .geboortig uit Amsterdam, thans onder de naam dokter Ben-Assa werkend in Israël en woonachtig te Ber Scheba. Twee prijzen waren toegekend op voordracht van de commissie voor chris telijk en humanitaire arbeid, namelijk aan mej. A. B. Korndorffer heilpeda- goge en logopediste, eertijds te 's-Gra- venhage, thans wonende te Oosterbeek, en aan dr. Heinrich K. E. Gruber, eme ritus predikant van de Evangelische kerk van Duitsland en voormalig dom proost te Berlijn. De Albert Schweitzerprijs wordt, zon der beperking ten aanzien van geloofs overtuiging, nationaliteit of afkomst, toegekend aan personen, die op onbaat zuchtige wijze een dienende en mens lievende arbeid hebben verricht en een levenshouding aan de dag hebben ge legd, waaruit blijkt de eerbied voor al les wat leeft of aan degenen, die door wetenschappelijk werk zodanige arbeid bevorderen of tot de verspreiding van Schweitzers denkbeelden en levens houding hebben bijgedragen. VLAGTWEDDE „Ongeveer 30 pet. van de schooljeugd vertoont momenteel ernstige afwijkingen, doordat de kinde ren bij gebrek aan voldoende speelruim te niet in de gelegenheid worden gesteld zich in voldoende mate te ontplooien. We zullen ons ernstig op dit probleem moe ten bezinnen en bij het maken van plan nen voor de uitbreiding van steden en dorpen, voldoende ruimte moeten incal culeren voor speelruimte voor de jeugd." Dit zei zaterdag de oud-staatssecreta ris van Cultuur, Recreatie en Maatscha- pelijk Werk, de heer C. Egas uit Hei- loo, op een studiedag in Vlagtwedde, ge organiseerd door de sticting Westerwo De heer Egas sprak over het onder werp „Westerwolde in het jaar 2000". DEN HAAG In de T.E.E. van Amsterdam naar Brussel, is zaterdag plotseling overleden de journalist mr. Eduard Elias. De heer Elias, één van de bekendste figuren in de Nederland se journalistiek, werd 66 jaar. Onder het lezend publiek verwierf hij zijn grootste bekendheid met zijn rubriek „Praetvaria" in „Elseviers Weekblad". Mr. E. Elias werd 12 september 1900 geboren in Den Bosch. Na zijn rechten studie in Leiden, begon hij zijn journa listieke loopbaan bij de Nieuwe Rotter damse Courant. Zijn in zijn studenten tijd gewekte belangstelling voor het Zionisme maakte hem ook redacteur van de „Joodse Wachter". In de oorlogsjaren en direct na de oorlog was hij in voorlichtingsfuncties werkzaam op Curagao en in New York, Daarna was hij vanaf de oprichting in 1945 vast verbonden aan de redactie van „Elseviers Weekblad". Naast zijn werk voor genoemd week blad, hebben tal van landelijke en re gionale bladen regelmatig bijdragen van zijn hand, alle typische „chroni- quer-stukjes", in hun edities opgeno men. De heer Elias is in het harnas ge storven. Zijn reis per trein naar Brus sel was de eerste fase in een tocht naar Tunis, waarover hij voor „Else vier" reisbeschrijvingen zou afleveren.

De Vallei | 1967 | | pagina 9