Veenendaals -v dagblad Malik „verzoekt" Soekarno om af te treden Nu weer incidenten van Israël en Jordanië Buiten Prins kocht landgoed aan Spaanse kust Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vijf ling in Dusseldorf Volledige rekenschap wordt geëist Verzet blijft in China Drs. Bouwman sprak met Kamercomm. voor B.Z. Voordat hij misschien beschamend wordt afgezet Nieuw verblijf voor prinses Irene en haar man Petitie inzake Vietnam Johnson vraagt 5 miljard meer Eerst zachter, later kouder Wintcrduif President Chili map niet naar V.S. Smallenbroek in de Raad van Stale „Bewusteloosheicr* van provoleider gesimuleerd Paspoort pacifisten ingetrokken Bewoners gaan nu bijd ragen voor woningwethuizen-B Saigon bereid niet Hanoi te praten Zaterdag staakt Belgische post Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 06385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De ValleT. opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 18 JANUARI I967 4le JAARGANG De opperbevelhebber van de N.A.V.O. generaal Lemnitzer (links), heeft gisteren een bezoek gebracht aan het nieuwe AF CENT-hoofdkwartier te Brunssum, in gezelschap van AF CENT-commandant generaal graaf Von Kielmansegg (midden) en de Britse generaal Walker, die belast is met de coördinatie van de verhuizing. De hoge officieren bezochten ook de Tapijn-kazerne te Maastricht en het Pro vinciehuis aldaar. In de Limburgse hoofdstad had de politie er de handen vol aan om een aantal provo's en Amsterdamse studenten in bedwang te houden, die tegen de aanwezigheid van generaal Von Kielmansegg ageerden door het uit delen van pamfletten. Een provo slaagde er zelfs in in de eetzaal van de kazerne tot de omstreden generaal door te dringen en hem een pamflet in handen te drukken. Een zevental Amsterdamse studenten, onder wie twee meisjes, werden gearresteerd en zes uur lang vastgehouden. TEL AVIV. Israëlisch* en Jor daanse eenheden hebben dinsdagmid dag; in het gebied van Ben Sjemen in Midden-Israël op elkaar geschoten. Een Israëlische woordvoerder zei, dat de Jordaniërs eerst met geweren en later met automatische wapens op een Israëlische patrouille hadden ge schoten. Pas nadat de Jordaniërs met hun automatische wapens hadden ge vuurd, hadden de Israëliërs terugge schoten. Aan Israëlische kant waren geen slachtoffers gevallen. De regering van Jordanië gaf een an dere lezing. Een Israëlische eenheid had het vuur geopend op Jordaanse herders, die hun schapen weidden op Jordaans grondgebied ten zuiden van het dorp Ramses. De Jordaanse pa trouille was de herders direct te hulp gekomen en had de Israëlische een heid onder vuur genomen. Aan Jor daanse kant was niemand gedood of l~kp ons voederplaatsje hebben de Turkse tortels sinds enige tijd gezelschap gekregen van enkele wel gedane bosduiven. De Gelderse buiten man spreekt doorgaans van „hout- duve". Ze schommelen in hun petit- gris verenpak genoeglijk als dikke burgerjuffrouwen op het grintpad, onder de voedselstandaard en tussen het gras, dat vrij geveegd werd van de sneeuw. Daar valt allerhande zaad, broodkruim en wat er van de ontbijt tafel overschoot, te vinden. Maar ook bewegen die duiven zich verderop in onze verwilderde hof bijv. bij de afvalhoop en scharrelen speciaal onder de eikebomen, want er rolde menige eikel tussen het gras en onder de rododendrons. Op eekmast zijn bosduiven even verzot als everzwijnen en reewild; ze vormt een voedzame substantie voor de maag en de jager, die achter de vogels heen zit, treft vaak veel eikels in de krop aan. De bolletjes van het speenkruid in ons wildernisje ontsnappen niet aan hun oog. Als er dit seizoen beukenootjes waren gerijpt, zouden ze daar met niet minder appetijt op azen. Op de boerenkool bij de buren laten de hout duiven zich evenmin onbetuigd, zolang deze niet door het witte dek bedolven wordt en ook heb ik ze dezer dagen bezig gezien op een akkertje spruit- kool. Het roggeveld verderop ligt veilig onder de sneeuw, anders zou dit evengoed bezoek trekken. Alles met alles weten deze fraaie, grote vogels best aan de kost te komen. 18 januari '67 A. B. WIGMAN gewond. Jordanië had een klacht inge diend bij de Jordaans-Israëlische be standscommissie. Premier Esjkol van Israël heeft in de Knesseth het Israëlische parle ment verklaard, dat Israël zal te rugslaan, als de Syrische aanvallen niet onmiddellijk gestaakt worden. Esjkol, die een overzicht gaf van de incidenten die zich de afgelopen veer tien dagen aan de grens tussen Israël en Syrië hebben voorgedaan, zei dat zijn land tot nu toe nog niet terugge slagen had, omdat de Israëlische rege ring eerst alle andere mogelijke midde len wilde gebruiken om de Syriërs tot rede te brengen. In Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse regering langs diploma tieke weg Israël en Syrië heeft ge maand zelfbeheersing te betrachten. Engeland heeft ook bij iBraël en Sy rië aangedrongen op zelfbeheersing. Het betreurt de jongste incidenten aan de grenzen en spreekt de hoop uit dat beide landen al het mogelijke zullen doen om een gewapend conflict te voor komen. De Britse wens is via officieuze contacten kenbaar gemaakt. Tot voorzitter van de Syrisch-Israëli- sche gemengde wapenstilstandcom missie is benoemd de Ierse luitenant kolonel Robert Bunsworth. Zijn voor ganger, de Zweed Erick Sparre, is zon dag bij een auto-ongeluk bij Damascus om het leven gekomen. DUSSELDORP Een 29-jarige vrouw heeft dinsdag In Dusseldorp voortijdig het Leven geschonken aan een vijfling vier jongens en een meisje. De baby's zijn geboren in de universiteitskliniek van Dusseldorp. De baby's, die bij de geboorte allen leefden, varieerden in gewicht tussen de 830 en de 1110 gram en zijn onmid dellijk in een zuurstoftent geplaatst. Het was de eerste maal dat de vrouw Rosemarie Januschek, het leven schonk aan een kind. Haar man Wolfgang is technicus. De kinderen werden met tussenpozen van negen minuten geboren. De bekende arts dr. Schmidt - El- mendorff zei dat de moeder een hor moonpreparaat voor vruchtbaarheid had gebruikt, dat in andere landen met name de Verenigde Staten, Zwe den en Australië geleid heeft tot de geboorte van meer kinderen tege lijk. Volgens de dokter wordt gemid deld één op de 40 miljoen geboorten een vijfling. Een van de vijfling is vandaag over leden. Het kind, een jongen, stierf aan hartzwakte. Er zijn nu nog drie jon gens en een meisje in leven. Ook zij hebben met moeilijkheden in de adem haling en de bloedsomloop te kampen. DJAKARTA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft bekendgemaakt, dat hij president Soekarno verzocht heeft in het belang van het land af te treden. Na een onderhoud met Soekarno in diens paleis, verklaarde Malik tegen over de pers, dat hij de president gevraagd had, zelf dit besluit te nemen voor dat hij op beschamende wijze wordt afgezet. Malik liet niet blijken hoe Soekarno op zijn verzoek gereageerd had. Hij verklaarde, Soekarno verzocht te heb ben alle werkzaamheden van het pre sidentschap neer te leggen en zo nodig iemand anders te benoemen, tot de al gemene verkiezingen van 1968. Malik gaf te kennen dat Soekarno volledig rekenschap zou moeten afleg gen van zijn rol bij de staatsgreep van oktober 1965. Hij had tegen de presi dent gezegd: „Als u nu aftreedt, kun nen we u in de toekomst misschien redden en op vreedzame wijze steu nen". SANTIAGO (Chili) Het Chileense kabinet is in zijn geheel afgetreden, nadat de Senaat president Eduardo Frei (chr. democraat) toestemming had geweigerd om een bezoek te bren gen aan de Verenigde Staten. Het is de eerste kabinetscrisis sedert Frei in no vember 1964 president is geworden. Hij heeft het ontslag geweigerd. Hij heeft al verscheidene buitenland se reizen gemaakt. Onder meer naar Europa en daarvoor heeft de Senaat met ruime meerderheid toestemming gegeven. Het is voor het eerst in de 145 jaar dat Chili bestaat, dat de Se naat gebruik heeft gemaakt van zijn recht de president een buitenlandse reis te verbieden. Welingelichte zegslieden hebben ver klaard dat Frei de reis zal maken zon der toestemming van de Senaat. Ze wijzen erop dat het grondwettelijke probleem dat hieruit zal voortvloeien te zijner tijd niet in de Senaat, maar in de Kamer van Afgevaardigden zal worden behandeld. Frei wordt van twee kanten aange vallen. Het „front voor volksactie" een coalitie van socialisten en commu nisten, is van mening dat de regering toch al pro-Amerikaans is en dat een dergelijke reis daarom geen enkel nut heeft. De Nationale Partij, een unie van rechtse liberalen en conservatie ven, is van mening dat het bewind in Chili veel punten van overeenstemming heeft met dat van Fidel Castro in Cu ba. PEKING De voorstanders van de culturele revolutie hebben het in ver scheidene grote Chinese steden nog niet voor het zeggen, zo blijkt uit een be richt van het persbureau Nieuw-China onder de kop „de proletarische revolu tionairen in de grote steden sluiten zich aaneen om zich meester te ma ken van de macht". Het persbureau noemt met name Tientsin, Sjenjang, Kwang Tsjeoe, Oehan, Tsjentoe, en Tsjoen-King als steden waar de revolu tionairen „uiting hebben gegeven aan hun vastbeslotenheid zich te verenigen om de politieke, economische en cultu rele macht te grijpen en de nieuwe te genaanvallen van de Bourgeois-reactio- nairen neer te slaan". In Sinkiang, dicht bij de grens met de Sovjet-Unie, zijn leden van de Ro de Garde in gevecht geraakt met aan hangers van de Chinese president Lioe Sjao-tsji. Dit is door Japanse journalis ten in China meegedeeld. Ook maken ze melding van nieuwe muurkranten waarin minister van Buitenlandse Za ken Tsjen-Ji wordt gekritiseerd omdat hij „als een bourgeois zou leven". (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG De anti-revolutionaire oud-minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek, zou volgens Haagse politieke kringen serieus in aanmerking komen voor een benoeming tot lid van de Raad van State. Hij zou in dit hoge staatscollege de plaats in nemen van de anti-revolutionaire mr. J. Algera, die 8 december vorig jaar is overleden. Als Soekarno zich Malik's woorden al heeft aangetrokken, liet hij daar niets van merken toen hij later met journa listen en gasten in een busje door Dja karta reed. Malik's rede was een van de scherpste die ooit tegen de presi dent zijn afgestoken. Soekarno krijgt het steeds harder te verduren. Bij de verschillende proces sen wegens hoogverraad werd zijn naam geregeld genoemd, maar vorige week ontkende hij in een verklaring in het Congres dat hij iets met de coup te maken had.. Na de staatsgreep brandde het leger los tegen de Indonesische communis ten, terwijl Soekarno steeds minder macht kreeg- Sinds vorig jaar maart is generaal Suharto de werkelijke lei der, en Soekarno weinig meer dan een stroman. Minister Malik zei dat het Indonesi sche volk zijn lot niet aan een man moet verbinden. De staat is er niet voor een enkeling maar voor het hele volk, zei hij. Soekarno heeft vanmorgen geen com mentaar willen leveren op de raad die minister Malik hem dinsdag gaf, af te treden om plaats te maken voor een zaakgelastigde die tot de algemene ver kiezingen van volgend jaar zou kunnen aanblijven. Verslaggevers hadden hem om commentaar gevraagd in het bij zijn van minister Malik in het presi dentiële paleis. Malik zei inantwoord op vragen: ,,l>it is een zaak tussen de president en /«ij. Tk schiet niet in het donker". De onderbevelhebber van het Indone sische leger, luitenant-generaal Pangga- bean, heeft gezegd dat het leger het niet eens is met de zienswijze van de president dat de mislukte staatsgreep „slechts een rinpel in de oceaan" be tekende. De vernieling en de bitterheid die erdoor zijn ontstaan, kunnen niet „in een of twee dagen of maanden on gedaan worden gemaakt", zei hij. Genraal Suharto heeft de Indonesische ministers en hoofden van nationale en regionale instellingen, regionaleg ouver- neurs en districtshoofden verboden met vreemde landen of buitenlandse parti culiere instellingeno vereenkomsten te sluiten zonder zijn toestemming. In de desbetreffende, op 6 januari verschenen instructie wordt gezegd, dat alles in verband met buitenlandse zaken en vooral buitenlands krediet en buitenland se hulp aan Indonesië moet worden ge coördineerd. Het debat over de ontwerp-omroepwet is gisteren in de Tweede Kamer voort gezet. In haar antwoord op wat de kamerleden in eerste instantie naar voren hadden gebracht, hief minister Klompé menigmaal waarschuwend de vinger. Bij de replieken was het voor al de liberale afgevaardigde mr. dr. C. Berkhouwer (links op deze monta ge), die kritiek leverde. Een verslag van de kamerzitting van gisteren vindt u elders in deze editie. O AMERSFOORT De 19-jarige Amersfoortse provoleider Bernhard Bakker heeft in een radio-interview en ook reeds tegenover de Amersfoortse politie verklaard, dat hij de bewuste loosheid en de aanval van hysterie als gevolg van bepaalde lichteffecten op een beatavond in de Markthal te Amersfoort, heeft gesimuleerd. De Amersfoorter viel flauw, nadat hij te lang in een twaalfmaal per se conde aan- en uitflitsende schijnwerper had gekeken. Hij is daarna een uur in het ziekenhuis behandeld. De directeur van de Amersfoortse G.G. en G.D.,' dr. W. J. van der Hóóft, zegt de simulatie van de jongeman ten zeerste te betwijfelen. „De psycho-de- lic-sound (de invloed van bepaalde lichteffecten op de menselijke geest) en de gevolgen daarvan zijn teeds dermate bekend, dat hier geen twijfel mogelijk is", aldus dr. Van der Hooft. Hij ver geleek het resultaat van de lichteffec ten met bepaalde vormen van hersen spoeling en de middeleeuwse methode, waarbij godsdienstige sekten door mid del van tromgeroffel tot hogere geeste lijke toestanden werden opgezweept. De arts meent wel, dat vanwege de schadelijke gevolgen voor de geestelijke volksgezondheid moet worden opgetre den tegen de psycho-delic-sound. Van de zijde van de Amersfoortse politie is ge zegd, dat dat ook zal gebeuren. De Amersfoortse provo zal als consequen tie van zijn uitlatingen, zijn behandeling in het ziekenhuis nu waarschijnlijk zelf moeten betalen. Viët-Cong-verdachten star ensomber door het prikkeldraad. Zij werden gevangen genomen door Amerikaanse en Zuidviëtnamese troepep tijdens de grqte actie in de zogenaamde „ijzeren driehoek" in de Mekong-delta. Een foto van Kyoichi Sawada, tweemaal winnaar van World Press Photo. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Binnenkort zullen prinses Irene en haar echtgenote, prins Carel Hugo, hun intrek nemen op het landgoed „Sol de ltiu" by Vinaroz, een stadje aan de Mid- dcllandse-Zeekust, ruim 200 km ten zuidwesten van Barce lona, Prins Bernhard, die vorig jaar mei een kort bezoek aan Vinaroz heeft gebracht, heeft het landgoed, dat op naam komt te staan van prinses Irene, voor zyn dochter en schoonzoon gekocht. Een woordvoerder van het Hof verklaarde tegenover ons, dat prins Bernhard noch Koningin Juliana enige belangstel ling hadden voor het Spaanse landgoed en niet van plan waren er hun zomerresidentie van te maken, in de plaats van „De Gelukkige Olifant" in het Italiaanse Porto Ercole. In het jongste verleden heeft prins Bernhard laten blijken, dat hij het zomerhuis in Italië voor een rustig verblijf van de koninklijke familie minder geschikt vond. Het aantal buitenlandse toeristen zou de laatste jaren zo toegenomen zijn, dat de gewenste rust en afzondering langzamerhand in het gedrang kwamen. Ook heeft de koninklijke zomerresidentie tengevolge van de overstromingsramp schade geleden. Op grond van een en ander is het vermoeden ontstaan, dat de koninklijke familie naar een ander vakantieverblijf in het Middellandse-Zeege- bied uitkeek. Mocht dit al zo zjjn, dan is het in ieder geval niet de Spaanse villa „Sol de Riu", die ter vervanging van „De Gelukkige Olifant" moet dienen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De lyceumdocent drs. K. F. Bouwman uit Goes heeft dinsdag middag vjjf kwartier lang gelegenheid gehad z(jn 11 oktober ingediende petitie (met zestigduizend handtekeningen) inzake Vietnam toe te lichten voor de Twee de-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Commissievoorzitter Blaisse (K.V.P.) deelde ons mee, dat de heer Bouwman tijdens de gedachtenwisseling een goe de indruk maakte: „Het standpunt van de heer Bouwman leverde geen nieuwe gezichtspunten op, maar het was goed te ervaren, dat hij heeft nagedacht over wat hij te zeggen had." Volgens mr. Blaisse zal zij de nieuwe Tweede Kamer moeten beslissen of er naar aanleiding van de petitie van drs. Bouwman nog een afzonderlijk Kamer debat komt over Viëtnam. Hij noemde het verder „hoogst merkwaardig, dat WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de paspoorten ingetrokken van drie Amerikaanse vrouwen Barbara Deming, Patricia Griffith en Grace Newman die onlangs zonder toestem ming Noord-Viëtnam hebben bezocht. DEN HAAG. Voor de bouw van woningwetwoningen-B zal in het ver volg het Rijksvoorschot tot 90 pet. van de stichtingskosten beperkt blijven. Het is de bedoeling, dat de huurder van een dergelijke woning de ontbrekende 10 pet. bijdraagt in de vorm van een lening aan de woningcorporatie 4 pet., hetzelfde percentage, dat voor het Rijksvoorschot geldt. De rente dient ten laste te komen van de exploitatie der woningen, aldus een mededeling van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Deze maatregel is genomen in het kader van de noodzakelijke opvoering van de spaarquote in ons land. Bij de indiening van de begroting voor dit jaar werd reeds gewezen op de proble men, die zich bij de finanfciering voor doen, om hetgeen bereikt werd op het gebied van de woningbouw te kunnen handhaven en op de ingeslagen weg naar kwaliteitsverbetering te kunnen voortgaam Het vragen van bijdragen in de financiering aan bepaalde cate gorieën bewoners van woningwetwo ningen werd in dit verband als een van de middelen genoemd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft het voor gaande aan de gemeentebesturen mee gedeeld. Daarbij heeft hij deze aanbe volen om eventuele gegadigden voor een woningwetwoning-B aan te moedi gen reeds geruime tijd vóór het ge reedkomen van hun woning te gaan sparen voor het bedrag, dat als eigen financiering moet worden ingebracht. De woningcorporaties zullen hierbij ongetwijfeld een stimulerende en be hulpzame rol kunnen spelen. Zij zullen bovendien in bepaalde gevallen maxi maal de helft van het bedrag mogen voorschieten gedurende een termijn van ten hoogste drie tot vijf jaar. WASHINGTON President Johnson heeft dinsdagavond op een inderhaast belegde persconferentie meegedeeld, dat de defensiebegroting voor 1967fSS voorziet in uitgaven van minstens 73 miljard dollar, ofwel ongeveer vijf mil jard dollar meer dan het bedrag dat voor het lopende belastingjaar was uit getrokken. Het militaire budget beslaat 54 pro cent van alle staatsuitgaven die voor 1967/'68 voorzien worden en volgens Johnsons „State of the Union" van vo rige week 135 miljard dollar zullen de- dragen. De president maakte voorts bekend, dat hij het Congres spoedig om een extra-bedrag van 9,4 miljard dollar zal vragen ter dekking van de kosten van de oorlog in Viëtnam in het lopende be lastingjaar. De begroting voor het ko mende jaar zal op 24 januari bij het Congres worden ingediend. de commissieleden van de P.v.d.A., juist waar het Viëtnam betrof, schitter den door afwezigheid." In zijn uitvoerige toelichting op zijn petitie, deelde drs. Bouwman mee, dat het niet de bedoeling was om met Volgens de heer Bouwman zou Ame rikanen uit Viëtnam dat land in de steek te laten. Er moet wel bij Ameri ka aangedrongen worden op een erken ning van China. Volgens de heer Bouwman, zou Ame rika het eens moeten worden met Chi na over de verdeling van de invloeds sfeer. Zelf zei hij van het onderhoud met de Tweede-Kamercommissie, dat het een interessante gedachtenwisseling was. WASHINGTON De Verenigde Sta ten en Zuid-Viëtnam zijn overeengeko men vast te houden aan een bestand van 96 uur ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, tenzij Noord- Viëtnam (en niet de Viët-Cong) instemt met een regeling van voorwaarden voor een langer bestand. De Zuidviëtna mese regering heeft in een mededeling te Saigon in feite reeds de oproep van de Viët-Cong voor een bestand van ze ven dagen van de hand gewezen. In de mededeling wordt tevens ge zegd, dat Zuid-Viëtnam bereid is met vertegenwoordigers van Noord-Viëtnam samen te komen om te spreken over een regeling voor een bestand van ze ven dagen of langer. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Washington heeft op een persconferentie bevestigd dat Zuid-Viëtnam over deze kwestie overleg heeft geplegd mt de Verenig de Staten en de andere geallieerde re geringen. Deze houding wordt aangenomen, al dus de woordvoerder, omdat men zich op het standpunt stelt dat het Noord- Viëtnam is dat leiding geeft aan de communisten in het zuiden. BRUSSEL Het loketpersoneel van de postkantoren in de grote Belgische steden zal komende zaterdag in staking gaan, om kracht bij te zetten aan de eis, de postkantoren op zaterdag te sluiten. De staking gaat uit van de christe lijke en socialistische vakbonden. De posterijen stellen op het ogenblik een onderzoek in naar de openbare mening over een vijfdaagse werkweek voor hun personeel. (Van onze weerkundige medewerker) j Het hogedrukgebied boven Cen- j traal Europa is voor ons van geen I enkel belang meer. Het kon niet ver- hinderen, dat een storingsfront met j regen en motregen zich van Enge- j land naar onze omgeving verplaat- j ste. Vanmidddag blijft het voor het front nogal koud, maar morgen over- i dag is enige stijging van tempera- i tuur te verwachten bij een naar zuid- j west ruimende wind. Het is opval- J lend hoe ook ditmaal de tot midder- i nacht niet in het radioweerbericht I voorspelde regen zich aankondigde door een toenemende heiigheid in de j atmosfeer, die ook vaak tot uiting j komt bij de overgang van vriezend weer naar dooi. Over de Oceaan komt een nieuwe j depressie naderbij, maar deze be- dreigt het weer in ons land niet on- j middellijk met neerslag, aangezien de bijbehorende fronten in zuidoostelijke i richting koersen, naar de Golf van I Biscaje. Het is dan ook waarschijn- lijk, dat wij het vrijdag nog wel over- wegend droog zullen houden, maar van 't continent wordt dan met zuid- oostelijke winden wel weer koudere lucht aangevoerd, met de mogelijk- j heid van een terugkeer van de lichte vorst. Vanmorgen om zeven uur vroor het in Wenen 7, in Praag 8 en in Belgrado 12 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1