Buurtvereniging gaat de straatnaamborden sieren neven uit Let zuiden l) Maagd Cunera is in Limburg onbekende Wellicht in februari al bouw school Amerongen H Straks ook nieuwe chr. lagere school Noodpostkantoor wordt maandag a.s in gebruik genomen Allerhande in Ouwehand Weekagenda Utrecht Ds. Catsburg vertrekt n~tT~~n TTTirJ a Julianastraat mocht geen Koningin Julianastraat heten Mist u uw dagblad DE VALLEI Nu nog nijpend huisvestingsprobleem l; n n Voor beroep bedank l Mens van de oude steentijden is nog lang niet uitgestorven door D. Philips Bruin of grijs Uitbreiding U.S.O.-concert uitgesteld 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Streven Dammers in competitie C.P.B. Overberg houdt jaarvergadering OBK krijgt nieuw instrumentarium Politie Resteren zoekt getuigen van aanrijding Geen grote verhuizing WOENSDAG 18 JANUARI 1967 RHBNEN Het bestuur van de buurtvereniging „Julianastraat" te Rhenen gaat met toestemming; van B. en W. een versiering aanbrengen boven de beide straatnaamborden in de Julianastraat. Een verzoek van deze enige Rhenense buurtvereniging om de naam Julianastraat te veranderen in Koningin Juliana straat, werd het vorig jaar door B. en W. van de hand gewezen. De buurtvereni ging wilde door deze naamsverandering haar aanhankelijkheid ten opzichte van het Koningshuis extra bekrachtigen. De tenslotte gekozen versiering, waarvoor wel toestemming werd verleend, bestaat uit een blauwe wimpel van metaal met in het midden een goudkleurige kroon, die boven de straatnaamborden zal wor den bevestigd. De onthulling van de versiering, die waarschijnlijk uniek mag worden genoemd in Nederland, vindt plaats op de dag, dat het nieuwe bejaarden centrum ..De Tollekamp" officieel zal worden geopend. Dezer dagen is pas bekend geworden dat Ouwehands Dierenpark rijker is dan het zelf weet. Bij de verkoop van een kangoeroe (het moest een manne tje zijn) werden de neuzen geteld. Ja, het was zeker, dat de familie kangoe roe bestond uitvader, moeder, en 2 zoons. Een van de laatsten kreeg de leeftijd, dat hij lastig voor zijn ouders zou kunnen worden en daarom óf apart gezet moest worden, öf moest verhuizen naar een ander dieren park. Tot dit laatste werd besloten. Er werd gecorrespondeerd met enkele tui nen en al spoedig was de koop gesloten. Tot grote schrik en daarna tot nog groter vreugde bleek na de vangst, dat de vermeende man geen man was, maar een volwassen vrouw, die nota bene al gezegend was met een welge schapen jong. Maar ook -dat had ze goed geheim kunnen houden, want bij de geboorte is een kangoeroetje slechts enkele centimeters groot en weegt on geveer 5 gram. Beren hebben de heerlijke gewoonte een winterslaap te houden. In Ouwe hands Dierenpark hebben een bruine berin en een ijsberin zusterlijk naast elkaar gelegen, gescheiden door een stenen wand. Die winterslaap wil ook weer niet zeggen, dat zij nooit de ogen open doen, of dat zij al die tijd niets eten of drinken. In die periode krijgen de vrouwtjes hun jong. Bij de ijsberen ligt de geboortedatum wat vroeger dan bij de bruine beren en daarom heerst er enkele maanden een geduchte span ning om en bij de berenrots. Nu is het wel zo, dat de heer Ouwe hand veel blijer is met een wit, dan met een bruin jong. Helaas is de hoop op een wit jong voor deze winter ver vlogen, want gisteren is de ijsberin uit haar winterslaap ontwaakt en heeft reeds een duik in het ijskoude water genomen. Nu is het wachten op bruin- tjebeer. Dat bij Ouwehand niet alleen grote katachtigen gehuisvest zijn zoals tij gers, leeuwen, poema's en panters, maar ook de lievere poesjes zoals de siamezen, zal niet algemeen bekend zijn. Doch reeds een vijftiental jaren hebben de siamezen in het dierenpark op de Grebbeberg reeds hun do micilie. Rechtstreeks geïmporteerd uit Siam waren het dus heus wel dieren, die in een dierentuin thuis hoorden. Het bevalt hun daar zo goed, dat de fami lie zich steeds en onweerstaanbaar uit breidt en velen een ander onderdak moeten vinden. Ook thans is de katten- familie zo groot, dat zij met recht uit haar woning groeit. Thans worden en kele jonge poesjes opgeleid om muizen en ander schadelijk gedierte te verdel gen. STADSSCHOUWBURG (Aanvang alle voorstellingen 20 uur) Zondag 22 januari: Nederlandse Come- die met „Virginia Woolf". Donderdag 26 januari: Opvoering van het Nationaal Ballet. Vrijdag 27 januari: Opvoering van de Opera „Cosi fan Tutte" van Mozart, door de Nederlandse Opera Stichting. Zaterdag 28 en zondag 29 januari: „Madame Princesse" door Nieuw Rot terdams Toneel. TIVOLI (Lepelenburg) Woensdag 25 januari, 20.15 uur: Concert door het U.S.O. o.l.v. Paul Hupperts, m.m.v. Jan Bleumers en Jan Nicolaï, viool en Charles Sheehuijzen, violoncel. Werken van Vivaldi, Haydn en Bruck ner. GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Dinsdag 24 januari, 20.15 uur: Concert door het Amadeuskwartet. NEUDEFLAT N9 Donderdag 26 januari, 20 uur: Lezing door de heer C. Buddingh: „Poëzie van nw". CINÉ-CAVE (Oude Gracht 156) Woensdag 25 januari, 21 uur: Café- chantant en cabaret „Domei Domga". PERSEPOLIS (Werfkelder Oude Gracht Zaterdag 28 januari, 20 uur: eert. 205) Jazzcon- ONTSPANNINGSCENTRUM LA GROTTA (Werfkelder Oude Gracht 92) Zaterdag 28 januari, 20 uur: A gogo. RHENEN Naar wij vernemen van het Comité Concerten USO Rhenen. is het niet mogelijk gebleken het USO- concert deze winter te doen plaats heb ben. In verband hiermede is het uitge steld tot in het najaar. Het ligt in_het voornemen in het winterseizoen 1967/'68 twee concerten te doen houden. De data van deze concerten zullen tijdig worden bekend gemaakt. De heer H. Bos, voorzitter van de buurtvereniging vertelde ons, dat het vorig jaar op het jaarfeest van de ver eniging het voorstel werd gedaan om de straatnaam te veranderen in "Konin gin Julianastraat. „Alle aanwezige leden stemden enthousiast voor. De afwijzing van B. en W. komt ons echter begrijpelijk voor, zodat wij ver volgens een ontwerper opdracht heb ben gegeven tot het vervaardigen van een versiering voor boven de straat naamborden, waarvoor wel toestem ming werd verleend van gemeentewege. In eerste instantie wilden wij de ont hulling ervan doen plaatsvinden gelijk tijdig met de terugkeer van de Rhenen se bejaarden vanuit Veenendaal in het nieuwe bejaardencentrum, maar bij na der inzien hebben wij deze gebeurtenis verschoven naar de datum van de offi ciële opening van het bejaardencen trum", aldus de heer Bos. In de brief, gericht aan de buurtver eniging „Julianastraat", waarin van gemeentezijde afwijzend werd beslist staat onder andere vermeld: In de ge meente Rhenen zijn verschillende stra ten genoemd naar leden van het konink lijk huis, zoals bijvoorbeeld Julianastr., Beatrixstraat, Emmalaan en Prins Bernhardstraat. Op het moment, dat de ze straatnamen werden gekozen, was onze huidige vorstin reeds koningin. Op zettelijk is toen niet de titel van ko- nigin aan de straatnaam toegevoegd, omdat de huidige vorstin ook weer op gevolgd wordt en wij dan te zijner tijd ook een verzoek van de bewoners van de Beatrixstraat kunnen verwachten. Met de Prins Bernhardstraat is op deze regel een uitzondering gemaakt, daar de gemaal van de koningin te al len tijde prins blijft. Uit het bovenstaan de volgt, aldus de brief, dat er een ze kere orde in deze naamgeving bestaat', welke orde wij niet wensen te verbre ken. Wij kudnen dan ook op Uw ver zoek geen gunstige beslissing geven. Verder wordt nog in de brief opge merkt, dat verandering van de straat naam dusdanige administratieve gevol gen heeft, dat ook met het oog hier op, dit niet verantwoord zou zijn. De brief besluit met: „Aangezien wij echter be grijpen, dat u de terugkeer van de Rhe nense bejaarden feestelijk wilt opluiste ren, geven wij u in overweging om het zij een borstbeeld te laten vervaardigen of een kroon boven de straatnaam te laten aanbrengen." BEL tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL OPHEUSDEN —Dominee J .Cats burg, hervormd predikant te Oplieus- den, heeft geheel onverwachts het beroep aangenomen, dat op hem was uitgebracht door de hervormde ge meente te St. Maartensdijk op het eiland Tholen. Ds. Catsburg maakte zondag vanaf de kansel bekend, dat hij voor alle op hem gedane beroe pen had bedankt, 's Maandags werd bekend, dat de predikant het beroep naar St. Maartensdijk had aanvaard. Onder de gemeenteleden heerst een grote teleurstelling over deze gang van zaken rond het vertrek van ds. Cats burg. De predikant zelf deelde ons des gevraagd mee: „Ik kon me niet van het beroep door de gemeente te St. Maartensdijk los maken. Dit was er de oorzaak van, t dat ik op het laatste ogenblik mijn beslissing heb herzien." Ds. Catsburg hoopt in juli in zijn nieuwe standplaats zijn werkzaamhe den te beginnen. l fcj id tóf. V. mmm AMERONGEN Het uitgebreid lager onderwijs in Amerongen wordt ge kenmerkt door een sterke tegenstelling; enerzijds tekent zich het groeiende aantal leerlingen gunstig af, anderzijds treedt de gebrekkige huisvesting op de voorgrond. Dit laatste facet zal binnenkort tot het verleden behoren, want aan de Ta^akslaan is reeds een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe semi-permanente school. Het bestuur van de vereniging „School met den Bij bel" is al jaren bezig met de nieuwbouwplannen, die ook betrekking hebben op de lagere school, omdat het oude gebouw aan de Gasthuisstraat reeds ge ruime tijd te klein is en bovendien niet meer aan de eisen voldoet. Het school bestuur maakt momenteel een werkzame periode door, want naast de nieuwe Ulo waarvoor al veel werk is verzet, krijgt de bouw van een moderne lagere school nu ook wat vastere vormen, al ligt de reliëring er van nog niet in het verschiet. Al met al ziet het er naar uit, dat het christelijk onderwijs in Amerongen binnen niet al te lange tijd voorgoed zal afrekenen met het ver leden, want de laatste jaren moesten er vele problemen overwonnen worden. Er werd les gegeven in het Dorpshuis, in de consistoriekamer en de vergader zaal van de gereformeerde kerk en al sinds een jaar of tien in de woningen aan Zandvoort, naast die van de secretaris van het schoolbestuur, de heer E. Bre- vé. Nieuwe schoolgebouwen zijn daarom in Amerongen beslist geen luxe Volgende maand hoopt men al met de bouw van de nieuwe ulo-school aan de Tabakslaan te kunnen beginnen. „Het wachten is op de rijksgoedkeu ring", vertelt de heer Brevé, al vele jaren een trouw secretaris van het schoolbestuur. „Verder is de zaak hele maal rond, ik heb de stille hoop dat we nog in juni kunnen gaan draaien". Overigens lag het aanvankelijk in de bedoeling om in september van het vo rig jaar al met de bouw te beginnen. „Om technische redenen is het daar niet van gekomen", zegt de secretaris, die van mening is dat het uitgebreid lager onderwijs in Amerongen goede perspectieven heeft. „Het wordt niks, zeiden de meiken in het dorp, toen we in 1965 met dat onderwijs begonnen, maar het liep heel anders. We kregen direct al 45 leerlin gen. Dat betekende twee eerste klassen die noodzakelijkerwijs in het Dorpshuis werden ondergebracht. Dank zij het stichtingsbestuur kregen we de beschik king over twee zaaltjes op de boven verdieping. Niet ideaal natuurlijk... want de kinderen hebben nogal veel last van het lawaai dat in de gymnastiek zaal beneden wordt gemaakt, als daar les gegeven wordt. ,,Maar we redden ons best..." De plannen voor de stichting van een ulo dateren al van 1946. „Plannen is een groot woord", voert de heer Brevé aan „het waren meer gedachten die bij het bestuur leefden. Op de ledenvergaderingen kwamen ze steeds weer ter sprake. Voor de bouw van een school was de tijd echter nog lang niet rijp. Ook de inspectie van Het onderwijs dacht er zo over. In 1963 hebben we onze kansen opnieuw beke ken. We dachten toen dat we voldoende leerlingen zouden krijgen..." Er werd een definitief plan opgesteld. Er kwam een ontwerp. En stuk grond aan de Tabakslaan werd door het be stuur van de gemeente overgenomen. En intussen ging de ulo van start, zonder dat er een gebouw was. Aanvankelijk stelde het schoolbestuur zich vanzelfsprekend de vraag waar het gebouw het best een plaats kon vinden. „Dat is een heel gehaspel geworden. Eerst zouden we aan de Breelaan gaan bouwen, dat kon later weer niet door gaan en toen werd het, wat de ulo be treft, de Tabakslaan. En straks komt er een nieuwe lagere school aan de Prinses Beatrixlaan". Het streven van het schoolbestuur blijft ondanks de bouw van de senii- permanente ulo-school nog altijd ge richt op de realisatie van twee perma nente gebouwen naast elkaar: een lage re school en een ulo. „Dat is nog toekomstmuziek", is de mening van de heer Brevé. Als plaats voor de vestiging van de beide scholen is inmiddels de Prinses Beatrixlaan be paald. Zoals gezegd, groeit het Christelijk onderwijs wat het aantal leerlingen be treft snel in Amerongen. Daarvan ge tuigt de grootte van de ulo. In '65 werd gestart met 45 leerlingen, die over twee eerste klassen werden verdeeld. Nu is het aantal al opgelopen tot 98. Er zijn nu twee eerste en twee tweede klassen. Vandaar dat secretaris Brevé alle re- EDE De predikant van de oud-ge reformeerde gemeente, ds. J. van de Poel, heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de ge meente te Kampen. De achterzijde (boven) en de voorkant van de nieuwe semi-permanente U.L.O. te Amerongen, die door een bouwbe drijf uit Hardinxveld wordt gebouwd. den heeft optimistisch te zijn over de toekomst. Amerongen zal binnenkort een eigen ulo-school hebben en naar 't bestuur hoopt, over niet al te lange tijd ook een nieuwe lagere school. „Ik zal blij zijn als het zo ver is...", lacht de heer Brevé tenslotte. EDERVEEN De onderlinge dam- competitie, die in Ederveen werd voort gezet, leverde de volgende uitslagen op: J. de KoningE. Hendriks 20; A. van HunnikB. Post 11; S. Vierwin- denB. v.d. Ziel 02; J. SlotboomG. Vlastuin 11; A. WegenB. v. Beek 11; T. MiddelmanJ. Lagerwey 11. zal de OVERBERG Donderdagavond de Chr. Plattelandsvrouwenbond in School met de Bijbel haar jaarvergade ring houden. Behalve de huishoudelijke aangele genheden zullen er ook dia's worden vertoond. RHENEN Zaterdagmiddag 21 ja nuari, vindt in' het „Eigen Gebouw" de overdracht plaats van het nieuwe in strumentarium, dat is aangekocht door de muziekvereniging „O.B.K." Iets in Midden-Limburg wekt herinneringen aan en asso ciaties met Rhenen de heugenis namelijk aan de vrome maagd Cunera. Bij het gehucht Heibloem ontdekte ik een Cunerahoeve en in de de kerk te Buggenum aan de Maas zag ik een gebrandschilderd venster met haar beeltenis, om haar hals de shawl waarmee zij volgens de legende gewurgd werd. De gedachtenis aan de Rhenense maagd zal ver moedelijk in Brabant en Limburg verspreid zijn van Ber- licum uit, waar haar overblijfselen in de Reformatietijd heengevoerd werden door de Rhenense burger Botter om via Kaathoven, Bedaf bij Uden en Heeswijk naar Helden in Midden-Limburg gebracht te worden. Op reizen door Brabant en Limburg viel het mij telkens op en thans in Midden-Limburg wonende frappeert het mij dagelijks dat het voorkomen van de mensen in beide pro vincies verschilt van dat in het midden, westen en noorden van ons land: de zuiderlingen zijn kort van gestalte, hebben een brede korte schedel, een korte en brede neus, donkere haren en bruine ogen, in tegenstelling tot de mensen in andere gewesten met een lange fijne schedel, een smal ge laat. grijze of blauwe ogen, blonde haren en een forse en slanke gestalte. De schoolboekjes noemen de Braban ders en Limburgers steevast Frankisch naar de traditionele rassenonderschei- ding in ons volk van Friezen, Saksen en Franken. De volkskundige Johan Winkler schreef in 1888 in zijn boek Oud-Nederland over die zogenaamde Franken: „Zij zijn over het algemeen wel blond, maar reeds velen hebben bruin hoofdhaar en donkergrauwe of bruine ogen. De huidkleur is dan ook donker, bij velen enigszins naar het lichte en matte geelbruin hellend. Hun lichaamsvorm is middelmatig en le vert weinig in 't oog vallende kenmer ken op. Een frisse gelaatskleur „als melk en bloed" vindt men bij de Fran ken weinig, maar wel veel sluike haren en grove gelaatstrekken. De Franken zijn evenals de SaRsen en veel meer dan de stuggeFriezen, vriendelijk en zacht, goedhartig en gul van inborst. Zij zijn veelal sterk aan het oude gehecht, of liever weinig met het nieuwe ingenomen. Ook zij beoefe nen meer landbouw dan veeteelt (even als de Saksen), drijven weinig koop handel en geen scheepvaart ter zee. Maar in het beoefenen van verschillen de takken van nijverheid doen zij voor de Saksen niet onder. De wiskundige vakken vinden onder de Franken wei nig beoefenaars, maar de schone kun sten des te meer". De anthropologen hebben sedert on geveer 1900 deze simplistische ziens wijze van Winkler die overigens zijn tijd ver vooruit was, verbeterd en ver vangen door een genuanceerder be schouwing. Door onderzoekingen naar lichamelijke kenmerken als schedel vorm, hersengewicht, grootte, kleur van haren, ogen en huid, geconsta teerd dat ons volk uit twee rassen is samengesteld: de langschedelingen met grijze of blauwe ogen, behorend tot het Noordse ras, en de breedsche- delingen, bruin- of zwartharig met donkere ogen, het Alpine-ras. Duizenden jaren vóór de Germanen kwamen, in de Steentijden, woonden reeds mensen in ons land en deze oer- bewoners zijn uiteraard niet zomaar van onze bodem verdwenen, maar hun afstammelingen leven, hoewel met la tere stammen vermengd, nog steeds in ons land. zodat men kan zeggen: de mens van de oude Steentijden is niet uitgestorven. De hunebedbouwers bezaten reeds dat langschedelige type, waren reeds fors en lang van lichaamsbouw, blij- KESTEREN Dinsdagmiddag vond in de Nedereindsestraat te Kesteren een aanrijding plaats, waarbij een per sonenauto en een vrachtwagen waren betrokken. De personenauto liep aan zienlijke materiële schade op' Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. Aangezien beide betrokkenen, me vrouw D. uit Kesteren en de heer S. V. eveneens uit Kesteren, tegenover de politie geheel verschillende verklarin gen aflegden, worden eventuele getui gen verzocht zich met de politie in de gemeente Kesteren in verbinding te stellen. RHENEN Het Postkantoor aan het Fred. v.d. Paltshof wordt zaterdag voor het laatst gebruikt. Al in de nacht van vrijdag op zaterdag wordt de zaak verhuisd naar het noodkantoor op de Vismarkt, dat komende maandag voor het publiek wordt opengesteld. Vanaf maandag kan men dus niet meer naar het „Hof" voor postzaken, maar naar de „Markt". Postdirecteur J. de Jong vertelde dat de verhuizing weinig om het lijf zal hebben. In het noodgebouw is het nodige meubilair al geplaatst. Het is gloed nieuw. Er zal maar heel weinig naar de Markt worden overgebracht. Voor hoe lang het noodkantoor dienst moet doen is onder de huidige econo mische toestand waarin ons land verkeert, niet te zeggen. In het gunstigste ge val zal het drie jaar zijn. Het nieuwe postkantoor wordt gebouwd op de plaats waar het oude slaat. kens de opgegraven schedels en been deren. In het zuiden zijn overblijfselen ge vonden van mensen met korte- ronde schedels en van kleine gestalte. De Germanen hebben beide rassen niet verdreven of vernietigd, maar zich in hun midden als heersers neergezet en zich op den duur met hen verenigd, zozeer zelfs dat zij in het zuiden in de oudere bewoners onherkenbaar zijn op gegaan. De vóór-Germaanse volkselementen bleven dus voortbestaan. Vandaar de Alpinetrekken van vele Zeeuwen, Bra banders en Limburgers. In het Drentse volk leven uiterlijk herkenbaar de na komelingen voort van de hunebedbou wers. Eerst véél later trad Germaanse invloed op in Friese, Saksische en Frankische kenmerken, maar de on derlaag van het Noordse en Alpine-ras schemert er nog en soms heel duide lijk doorheen. Volledigheidshalve voeg ik hieraan toe dat in het oosten van ons land, van Zutphen tot Groningen, vele typen van het Baltische of Faalse ras aangetrof fen worden, herkenbaar aan de vier kante schedel, het brede platte gelaat en het overwegend rossige haar. Maar dit ras kwam hier eerst tegen het ein de van de prehistorische, deels zelfs in historische tijden hier wonen. Winkler karakteriseerde de zuider lingen als vriendelijke kunstzinnige mensen. Over hun godsdienst en die van het Noordse ras hoort men vaak beweren dat het koel-verstandelijke Noordse ras bij intuïtie het eenvoudi ge, heldere, ingetogen protestantisme koos, dat immers alle effectbejag en alle massa-suggestie door de zinnenbe- korende schoonheid der kunsten wel overwogen versmaadt om des te beter in geest en waarheid de Heer te die nen, maar de warmbloedige, lichtge- voerde, hartstochtelijke gevoelsmen sen van het Alpine-ras, hielden vast aan het katholicisme met zijn weidse eredienst vol praal van plastische en muzikale kunsten. Deze evenzeer simplistische zienswij ze is grondig en afdoende in 1930-1937 weerlegd door de juist overleden histo ricus professor P. Geyl in diens „kernproblemen van onze geschiedenis" en in zijn voetspoor door professor L. J. Rogier in zijn magistrale werk „Ge schiedenis van het katholicisme in noord-Nederland in de 16de en 17de eeuw (1945). Zij stellen de vraag: „In dien het Alpine-ras waartoe Romanen en Kelten behoorden dan zulk een ster ke affiniteit bezat tot het katholicisme, waarom zijn dan de Schotten en Wal- lisers, evenzeer Kelten, zo radicaal ge- protestantiseerd Voorts merken zij op dat het calvi nisme in feite van Franse oorsprong is en zoveel aan de Franse geest te dan ken heeft. Verder vragen zij zich af hoe de zo onzuivere Germaanse bevol king van oostelijk Duitsland zo una niem Luthers werd en daarentegen de zuivere Germaanse «Westfalers en Rijn landers in grote meerderheid katholiek bleven. Ook wijzen beide historici op de vele protestantse enclaves in katho lieke streken en andersom. Neen, de psychologische en ethnolo- gische factoren geven geen afdoende verklaring van deze feiten. Dat som mige streken katholiek bleven of pro testant werden heeft politieke, soms economische oorzaken. Werd de vorst of de overheid reformatorisch, dan ook het volk, en omgekeerd. Destijds gold het beginselCu jus regio ejus religio Afbeelding van Sancta Kunera in het Memorieboek van de Kunerabroeder- schap te Kampen (1472). Daaronder het kerkzegel van Rhenen 1450). De maagd Cunera draagt shawl en sleutel. geld- dat is: die het land regeert, bepaalt ook het geloof. Ik neig er toe te stellen dat het calvinisme het Noordse ras in getogen maakt, het katholicisme de Al pine-bevolking blijmoedig. Uiteraard is dit een globale en ruwe kenschetsing. De blijmoedigheid van de Alpine- mens uit zich bovenal in het feestelijk jaar. Het nieuwjaarsfeest begint als al le oude feesten de avond of de dag te voren. In stromende regen kwam za terdagochtend een stoet van kinderen in mijn woonplaats Heythuysen bij de huizen zingen. Ik heb hun lied geno teerd en door een geboren Limburger, kenner van de gebruiken, laten veri fiëren. De tekst luidde: Nujaor, Nujaor zeut (zoet) 't Verke hait veer veut (vier poten) eine kromme rök (rug) ich bin ziene vlök (spruit, kind). (Bij de puntjes wordt de familienaam genoemd). Nujaor, Nujaor, audlandj 't Ketje hait zie gaot verbrandj achter aan 't stertje Vrouw gaif mich 'n örtje (oortje, stukje) Vrouw gaif mich inne cent, den bin ich al kontent. Hie woentj eine rieke man, Dai get gaive kon (get is wat) Gaift get, huotj get (houdt wat) 't Ange (andere) jaor nog ins get. Ich kwaam hie aan geloupe En zaag de schourstein rouke. Of der niks gebakke is Is der niks gebakke, gaift mich den eine korf vol appele. Is de korf te groèt, Gaift mich eine volle sjoèt (schort) Vrouw, vrouw, gaift. Detj ge lang laift, Detj ge riek en zalig wairtj! (wordt). Opmerkelijk is het gebruik van de woorden ich en mich. Er loopt een lijn van Herdingen aan de Rijn in Duits land via Meyel naar Belgisch-Limburg. Ten zuiden en oosten van deze linie, dus ook te Heythuysen, hoort men de Duitse vormen: ich, auch, mich, dich. Ook is opvallend het woord sjoèt, ls schoot, schort, sj voor sch. Dit hoort men ook te Barneveld, Voorthuizen. Dr. W. van Schothorst schrijft hier over in zijn proefschrift ,,'t Dialect der Noordwest-Veluwe". Ondanks het slechte weer bezocht ik plaatsen in de omgeving om daar het oudejaarst rekken en -zingen te zien en te horen. In Hailen grabbelden de kin deren bij de kerk na gezongen te heb ben. Ook zagen wij gegrabbel van ap pels en lekkers te Gvathem, Neeritter en in het juweel van een witte stadje Thorn. stadje, het Heythuysen, .4 jan. 196T, D. Philips. Straatje in het witte stadje Thorn.

De Vallei | 1967 | | pagina 5