Machtsstrijd in China in nieuwe fase Wie een AMRO-Spaarbrief (serie 1967) koopt, spaart tegen een aantrekkelijke rente. AMRO BANK BELGIË VREEST VOOR BELASTINGVERHOGING Britse liberale leider Grimond treedt af Wilson tevreden maar niet te optimistisch Eurocontrol moet luchtverkeer in Europa veilig houden Als rokzoom daalt daalt ook de beurs Uitkomsthoe dan ook ongunstig voor Westen VAN ONZE LEESTAFEL Mao binnengestapt in het Jaar van het Ram Britten in actie tegen de corpulentie Jaar Ommekeer Gezuiverd Waarheen De AMRO-Spaarbrief (serie 1967) heeft een waarde van 100.- en loopt vanaf 4 januari 1967. Wanneer de Spaarbrief op 22 juli 1971 wordt afgelost, ontvangt u voor die 100 gulden 135.- terug. Dat betekent - op basis van rente op r^nte - een rendement van 6,8%. Bij aankoop van een AMRO-Spaarbrief 1967 dient natuur lijk de vanaf 4 januari 1967 lopende rente te worden bijbetaald (per week 13 cent). De uitgifte van deze Spaarbrieven vindt plaats tot nader order. Inlichtingen - ook over eventuele fiscale voordelen - kunt u krijgen bij al onze kantoren. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Mijnstaking in Astiirië Sabena-toestel neergestort Canadese kinderen ontvoerd Lang gesprek met Paus over Vietnam Duits student in Rusland gearresteerd Noodweer in V.S. drie doden Samenspel bij kleuren-tv Het besluit van het kabinet om vol Visie op lange termijn WOENSDAG 18 JANUARI 1967 ADVERTENTIE (Door Richard Hughes, correspondent „Sunday Times") HONGKONG In communistisch-China regeert nog altijd een geducht tweemanschap: „voorzitter" Mao met een gezag als van een heilige en maar schalk Lin Piao met zijn militaire macht. Hun stoottroepen zijn de jeugdige boeven, die zich als kruisvaarders voordoen. Zij zijn er nochtans met z'n allen niet in geslaagd, een eind te maken aan het optreden van „revisionisten, zonderlingen, monsters, giftig onkruid, fan tasten en het handjevol tegen de partij gerichte elementen, die op slinkse wijze een machtspositie hebben veroverd", zoals de tegenstanders worden gekwa lificeerd. Dat hardnekkige „handjevol" vijan den, dat onlangs weer eens door me vrouw Mao aan de kaak werd ge steld, is en blijft het mikpunt van de Rode Wachters en het Volks-bevrij- dingsleger, nadat het offensief tegen hen in 1966 was vastgelopen. Het strategisch en taptisch optreden moet noodgedwongen worden versterkt in 1967, het jaar van het sterrenbeeld Ram, traditiegetrouw in het Verre Oosten al een rumoerig jaar in de ge stage cyclus van de dierenriem. Het nieuwe jaar is trouwens ook het jaar van maarschalk Lin Piao. Hij is im mers zestig jaar geleden als Ram ge boren. Het afgelopen jaar, het „Jaar vat) het Paard" volgens de dierenriem van de Oriënt, is een fantastisch jaal geweest in de historie van China, een jaar waarin het paard aanvankelijk als een bezetene galoppeerde, doch tegen het einde was afgezakt tot een lusteloos en tevens voorzichtig sukkel drafje, een jaar waarin het hele land werd geschokt door de angsten en de dromen van de bejaarde leider, een jaar waarin- het zelfvertrouwen van de partij werd ondermijnd, waarin China werd losgemaakt van de com munistische wereld, waarin oude, trouwe kameraden werden verraden, waarin scholen en universiteiten zes maanden lang werden gesloten, waar in leraren, intellectuelen werden ver nederd en vervolgd en waarin de wijsheid en de levensbeschouwing van het oude China te schande wer den gemaakt. En dat allemaal zonder duidelijk, doorslaggevend resultaat. Oorspronkelijk, begin 1966, kon de „culturele revolutie" nog worden be schouwd als de maoïstische bekente nis van een fiasco, een fiasco na ze ventien jaren absolute communisti sche macht. Op het einde van het jaar bleek, dat het niet alleen de er kenning van een mislukt beleid is ge weest, doch dat genadeloos een streep onder een mislukt beleid is gezet. In wezèn is de „culturele revolutie" een strijd om de macht en de politie ke koers tussen een restant van Mao's „Oude Garde uit Jenan", de topfiguren van het leger en de no zems van de Rode Wacht aan de ene kant en aan de andere zijde het par tijapparaat, plaatselijke functionaris sen, planologen die met socialistische hartstocht streven naar nieuwe tech nische hulpmiddelen en hogere pro- duktie, alsmede intellectuelen en oude strijdmakkers die toenadering tot de Sowjet-Unie wensen. Er kan niet ge noeg nadruk op worden gelegd, dat de Chinezen die momenteel door Mao en het leger onder vuur worden geno men, geenszins een pro-Amerikaanse of tegen de partij gerichte stroming vertegenwoordigen. Tegen Mao bij het zijn einde van 1965 was overpeinzingen tot de conclusie gekomen, dat de revolu tionaire bezieling van de jonge ge neratie in China begon te verflau wen, dat zijn levensbecchouwing het na zijn dood niet lang: zou uit houden. Hij besloot dan ook het partijapparaat, dat hij zo ijverig had opgebouwd, te hervormen en nieuw leven in te blazen. Ook moest iets worden gedaan aan de intellec tuelen die met „foutieve" denkbeel den besmet bleven, de arbeiders en boeren die een hogere levensstan daard verlangden en de jonge be roepsofficieren in de strijdkrachten, die van mening bleken te zijn dat een moderne luchtmacht belangrij ker zou zijn dan Mao's gedenk schriften uit de tijd van de guerril la. „De partij heeft het contact met de massa verloren," zei de grijze leider. Misschien waren zijn angst en zijn twijfel overdreven. Maar in zijn schrik haalde Mao maarschalk Lin Piao naar voren, ten koste van oude strijdmakkers, onder wie Lioe Sjao- sji, het staatshoofd dat hij eertijds zelf als zijn opvolger had aangewezen en die zich als hoogst bekwame orga nisator van de partij had onderschei den. Mao ontketende tevens het ge weld van de Rode Wachters. Met dat al wierp hij meer en meer brandstof op het vuur van onbehagen en twee dracht, waarvoor hij juist zo bang was geweest. Hij verloochende ook zijn beproefde stelregel „De partij mag nooit door het geweer worden geregeerd". Geruisloos is deze stel ling intussen geschrapt uit zijn Mes siaanse „Citatenboek". Vroeger heeft het politieke bureau het altijd klaargespeeld, een eensge zind front te presenteren zodra de meerderheid in een besloten vergade ring eenmaal een beslissirtg had ge nomen. Moa beschouwde afwijkende meningen van een minderheid of een kritische gedachtenwisseling nooit als een persoonlijke aanval of on trouw jegens de partij. Het is duide lijk. dat hij dit onderscheid thans niet meer maakt, zeker niet nu hij zo ver ontwaardigd doet over „revisionis me" in de Sowjet-Unie. Mao is bene veld door de gedachte dat hij de on feilbare leider is van een voortschrij dende revolutie die de gehele wereld omvat en hij voelt zich opgejaagd nu hij de „draak" heeft beklommen. Tot de vooraanstaande, op drift ge raakte kameraden, die intussen door de „zuivering" zijn getroffen, beho ren Peng Tsjen, de partijleider te Pe king, verscheidene vooraanstaande figuren bij de propaganda en de pers, da chef-staf van het leger, Lo Jui- tsjing (die aan het hoofd heeft ge staan van de geheime dienst van de partij) en ook honderden hoogleraren, planologen en plaatselijke functiona rissen, die zich sterker op de partij dan op de regering hadden georiën teerd. Mao, Lin en de Rode Wachters zijn A Nog steeds arriveren nieuwe groepjes rode gardisten uit de provincie in de Chinese hoofdstad Peking. Ondertussen betekent dat, dat deze demonstranten niet aan het werk zijn er evenwel niet in geslaagd zich te ontdoen van Lioe Sjao-sji en de hardnekkige partijsecretaris, gene raal Teng Hsiao-ping, die unieke situatie in een communistische maat schappij! hun functies konden be houden en zich met een stalen ge zicht in het openbaar blijven verto nen, ondanks het feit dat zij systema tisch aan de kaak zijn gesteld door de „zuiveraars" in de partij en door de „massa", ondanks het feit ook dat zij zich de kritiek op de hals hebben gehaald van de onfeilbare Mao hoogstpersoonlijk. Uit alles blijkt, dat er in China nog altijd sprake is van krachtig, wijd vertakt verzet bij de partij en het volk tegen de Rode Wachters en de „culturele revolutie" en dat deze op positie misschien nog wel in omvang toeneemt ook. Hongaarse kameraden hebben cy nisch verkondigd, dat de „culturele" revolutie voor alles en iedereen is ontketend, behalve voor de cultuur. Nu keert de revolutie zich tegen zich- ze1#. Dissidente Rode Wachters heb ben de strijd aangebonden met offi ciële Rode Wachters, waarbij zij ver kondigden pal te staan voor „voor zitter" Mao en de partij. Mao intus sen is zó ongeduldig, dat een aantal 'lelden" uit de eerste fase van de revolutie alweer in ongenade is ge vallen, met name de nieuwe propa gandaleider, kameraad Tao Tsjoe, die, heel democratisch, door belha mels van de Rode Wacht in het open baar is afgetuigd. Bij de intrede van het nieuwe jaar wijst alles erop, dat de Ram zijn best zal doen vuriger, met meer élan te draven dan het Paard in het afgelo pen jaar. Hij is al begonnen de nodi ge stoten uit te delen. Mao en Lin hebben de revolutie namelijk ook uit gebreid tot de „fabrieken en de boer derijen", volkomen in strijd met vroegere richtlijnen van premier Tsjoe En-lai. De dubbelzinnige Tsjoe, de Chinese Mikojan, zal nu toch op korte termijn moeten beslissen of hij al dan niet tot de „culturele" voor vechters wenst te behoren. Formeel beschouwd kan Mao de strijd eigenlijk niet verliezen zo lang hij in leven is. Hij vertegen woordigt China, precies zoals Sta lin tot zijn dood Rusland personi fieerde. Als Lin Piao zijn doel ech ter niet bereikt, zal Mao onafwend baar de „leider" worden van de overwinnaars, in feite dan een lei der in gevangenschap. Hij is dan voorbestemd voor de nog altijd le ge zetel van „ere-voorzitter" van de volksrepubliek. Hoe de krachtmeting ook afloopt, het lijkt een ijdele hoop te verwach ten da± er een soepeler China uit te voorschijn zou kunnen komen. De jonge legerofficieren, die zich onge duldig tonen als de grijze leider her inneringen ophaalt aan Jenan, zijn zo nationalistisch en anti-ArrXrikaans als Mao maar zou kunen wensen. Als zij terrein winnen, zou dat er slechts toe kunnen leiden, dat het le ger beter wordt georganiseerd en daarmee gevaarlijker wordt. Een te genactie van uit het zadel geworpen partijleiders na de dood van Mao zou de stoot kunnen geven tot voorzichti ge, realistische toenaderingspogingen jegens Moskou. Uiteindelijk komt natuurlijk een nieuw communistisch bestel tot stand. Gebeurt dit nu reeds, dan zal het worden geschraagd door een combi natie van jonge Chinezen, die Jenan beschouwen als een heroïsche legen de, en de oudere Chinezen, die niet van zins zijn de guerrilla weer op te nemen. Allen beseffen zij, dat Mao Tse-toeng China heeft herenigd en hersteld uit de vernedering door bui tenlanders, dat hij China, vol wraak gevoelens, een eervolle rol heeft ver schaft, de rol van wereldmacht. BRUSSEL. Vrijwel de gehele Bel gische pers brengt berichten over ver meende plannen van de regering voor verhoging van de directe en indirecte belastingen. De regering bestaande uit christelijke volkspartij en liberalen zou streven naar een vergroting van de belastingopbrengst met 4 tot 5 mil jard frank (d.i. een 350 miljoen gul den) om de begroting in evenwicht te kunnen houden. Gedacht zou worden aan verhoging van de inkomstenbelasting met 5 tot 10 procent, verhoging van de accijns op sigaretten en verhoging van de ven nootschapsbelasting. Voorts zouden de plannen voorzien in „administratieve vereenvoudigingen" bij de pensioen fondsen, de ziekteverzekering en de spoorwegen. „De Standaard" tekent hier overi gens bij aan, dat de operatie: belas tingen en bezuinigingen, die met mo derne overredingstechnieken was ge start, enigszins uit de hand dreigt te lopen. De publieke opinie gaat de toe stand veel zwaarder inzien dan hij in feite is, waardoor het gevaar bestaat dat de economische recessie in de hand wordt gewerkt in plaats van gestuit. MIERES Ongeveer tweehonderd arbeiders van de mijn „Poze Nicolosa" te Mieres, in de Spaanse provincie As- turië, zijn dinsdag in staking gegaan voor loonsverhoging. Een woordvoer der van de mijnwerkers heeft meege deeld dat het werk pas zal worden her vat wanneer hun eisen zijn ingewilligd. LONDEN Jo Grimond heeft aange kondigd, dat hij aftreedt als leider van de Britse liberale partij een post die hij tien jaar bekleed heeft. Volgens een mededeling van het par tijbestuur zal Grimond wel lid blijven van de 12 man sterke liberale fractie in de 630 zetels tellende Lagerhuis. Een opvolger voor Grimond is nog niet benoemd, en in politieke kringen wordt verwacht dat hetaftreden van de populaire liberale-leider een ernstige te rugslag zal hebben op de liberale par tij, die bij de algemene verkiezingen van maart vorig jaar ongeveer een tiende van de 27 miljoen stemmen op zich wist te verenigen. Gevreesd wordt dat met het verdwij nen van Grimond velen die vroeger li beraal stemmen, nu hun steun zullen gaan geven aan de conservatieven of of Labour. In politieke kringen wordt Grimonds aftreaën beschouwd als een stilzwijgen de erkenning van het mislukken van 'n poging tot vorming van een coalitie tussen liberalen en gematigde labourlè- den in een nieuwe radicale partij. De liberalen hadden hiernaar gestreefd in de eerste beginperiode van Harold Wil son van oktober 1964 tot maart 1966 toen Labour een meerderheid van slechts zes zetels in het Lagerhuis had. Bij de verkiezingen in maart 1966 behaalde Labour echter een winst van 97 zetels, waardoor steun van de libe ralen voor het regeringsbeleid overbo dig was geworden. Grimond gaf als reden voor zijn af treden op dat zijn opvolger die hellen gekozen wordt, tijd genoeg heeft om zich in te werken voor de volgende al gemene verkiezingen, die naar verwacht wordt in 1970 gehouden zullen worden. Politieke waarnemers menen dat de keuze van een nieuwe partij-voorzitter zal gaan tussen Jeremy Thorpe van de linkervleugel der partij en Emlyn Hoo- son, van de rechtervleugel. Beiden zijn Lagerhuislid. De aftredende partijvoorzitter wordt beschouwd als een der attractiefste persoonlijkheden in de huidige Britse politiek. In 1950 kwam hij in het Lager huis als afgevaardigde van de Orakden Eilandengroep ten noorden van Schot land. Voorts betoogt dit blad, dat de libe rale partij geen nieuwe belastingen wenst, doch aanstuurt op besparingen in de sociale sector, waardoor de CVP- ministers de zwarte schapen zouden worden en niet de liberalen. BRUSSEL. Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena is op het militaire vliegveld Mels- broeck neergestort. Woordvoerders van de Sabena heb ben meegedeeld dat het een klein Cessna lestoestel betreft, dat tijdens een vlucht is neergestort. De woordvoerders deelden mee dat er twee mensen zijn omgekomen. ST. AGATHE (Canada). De Cana dese politie heeft in de bergachtige streek rond St.-Agatha in de buurt van Quebec gezocht naar 48 kinderen, die door monniken van een van de R.-K. Kerk afgescheiden sekte worden ver borgen gehouden. Een sociale instantie heeft veror dend, dat de 66 kinderen, die in het klooster verbleven, onder gerechtelijke voogdij moeten worden geplaatst, om dat zij niet goed gezond en ondervoed waren, en omdat hun opvoeding was verwaarloosd en de kinderen werden mishandeld. Het klooster is eigendom van „de apostelen van de oneindige liefde". De sekte heeft connecties met een geest verwante beweging, die in 1952 in Frankrijk door de ex-priester Michel Collin is gesticht, Collin noemt zich „paus Clemens VI". ROME „Goede wil en begrip" kun nen elk probleem oplossen dat het Brit se lidmaatschap van de EEG nog in de weg staat, zo heeft premier Wilson verklaard op een persconferentie aan het slot van zijn tweedaags bezoek aan Rome. Hij gaf toe dat van de „nog steeds zeer grote problemen" het land bouwbeleid van de EEG het grootste is. Maar hij was het eens met de Ita liaanse premier Aldo Moro, die gezegd heeft dat „de weg voor het Britse lid maatschap open staat". Wilson was te vreden over het begin van zijn toernee langs dc zes EEG-hoofdsteden, welke eind februari in Den Haag eindigt. Moro heeft Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken George Brown gewaarschuwd, dat bij de onderhande lingen over toetreding rekening gehou den zal moeten worden met de ver schillende opvattingen van de zes EEG- landen. „Het is nodig", zo zei hij, „de verscheidene belangen met elkaar te verzoenen en geen complicaties van po litieke aard op te roepen welke de Britse toetreding zouden kunnen vertra gen". De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Amintore Fanfani heeft er bij de Britten op aangedron gen rekening te houden met de econo mische moeilijkheden welke de Britse toetreding de andere EEG-landen zal berokkenen. In antwoord op een vraag over de Britse banden met de VS, iets wat voor de Fransen een hinderpaal is voor de toelating van Groot-Brittannië tot de EEG, antwoordde Wilson: „Hoewel de regering een loyaal lid van de NAVO is, verplicht niets ons economische en industriële overheersing van Europa door de Amerikaanse industrie te aan vaarden". Hij zei ook dat indien Groot- Brittannië lid van de EEG wordt „wij ons volledig zullen inzetten voor verbe tering van de politieke eenheid in Euro pa". Het tekort op de Britse handelsba lans is thans volgens Wilson aanmerke lijk verminderd en de extra-heffing was afgeschaft. Op de vraag wat het meest tastbare resultaat was van de besprekingen die hij in Rome heeft gevoerd, antwoordde Wilson, dat hij pas na afloop van zijn Europese rondreis een volledig beeld van de situatie zou hebben. Pas dan zou hij in staat zijn na te gaan of hij wel of niet officiële onderhandelingen over Engelands toetreding tot de EEG zou kunnen beginnen. Wilson meent, dat het Britse volk in zeer grote meerderheid zijn toestem- MOSKOU De Russen hebben op 5 januari een Westduitse student, Volker Schaffhauser, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van illegale activiteiten. De student was 30 december naar de Sov jet-Unie gereisd, voor een toeristisch be zoek aan Leningrad. PARIJS Europese functionarissen hebben een elektronisch centrum ge opend waarmee men hoopt de proble men van het toekomstige luchtverkeer te kunnen oplossen. De installatie heeft veertien miljoen dollar gekost. De dienst is gevestigd in een modern gebouw van twee verdie pingen in Brétigny-sur-Orge op ongeveer 25 kilometer ten zuiden van Parijs. Het heeft de naam experimenteel oentram van de Europese organisatie voor de veiligheid van het luchtverkeer, af ge kort Eurocontrol. Het belangrijkste onderdeel van de apparatuur is een nabootser die ver keersopstoppingen van supersonische vliegtuigen zal veroorzaken op radar schermen, radiocircuits en ander hulp middelen waarmee men vanaf de grond het luchtverkeer moet regelen. Het centrum zal worden gebruikt om alle denkbare soorten verkeerspro blemen die men omstreeks 1975 ver wacht, te veroorzaken en - hopelijk - op te lossen. Het zal ook worden gebruikt voor de opleiding van specialisten die de grondcontrolestations zullen moeten gaan bedienen in heel Europa. De deelnemende landen zijn Neder land, België, Groot-Brittannië, Ierland, Luxemburg, Frankrijk en Duitsland. Het centrum is geopend door de Brit se minister van Staat en president van Eurocontrol in 1967 Roy Mason en door Edgar Pisani, de Franse minister van Technische Ontwikkeling. ming zou geven aan de opneming van Engeland in de EEG, mits de essen tiële belangen van Engeland gewaar borgd zouden kunnen worden. Het gesprek van Wilson met de Paus was hoofdzakelijk over Viëtnam ge gaan. Wilson zei van de Paus grote steun gekregen te hebben voor zijn po gingen ten behoeve van vrede in Viët nam. De Britse aanwezigheid is ontbeer- lijk ter verzekering van een harmo nieuze opbouw van West-Europa, zo heeft de'Belgische minister van Buiten landse Zaken Pierre Harmei in de se naat verklaard. LONDEN Vierentwintig Britse art sen en geleerden hebben een actie inge luid tegen de zwaarlijvigheid, waaraan 27 miljoen mensen in Engeland lijden. Ze maakten maandag de oprichting be kend van een „Brits genootschap tegen de corpulentie", dat zwaarlijvigheid als ziekte erkend wil zien. De initiatiefnemer dr. Paul Lebon zei: „Wij weten, dat tenminste de helft van de bevolking van Engeland te veel weegt, en bij enkele autoriteiten bestaat het vermoeden, dat dit van wel twee-1 derde van de bevolking gezegd kan worden." Onder de leden van het genootschap bevinden zich voedings- en stofwisse lingsdeskundigen. Het genootschap zal het onderzoek naar de corpulentie be vorderen en artsen adviseren bij het voorschrijven van de juiste medicijnen en van een dieet. Ook wil het een tijd schrift gaan uitgeven om aan de nieuw ste gegevens en de laatste onderzoekin gen betreffende dit probleem een brede re bekendheid te geven. „Zwaarlijvigheid moet als een ziekte worden erkend precies zoals polio en kanker. Zij kan de dood veroorzaken", aldus dr. Lebon. CHICAGO Het midden-noorden van de V.S. is geteisterd door een sneeuw storm met windsnelheden tot 130 km per uur. Er ontstonden massale sneeuw- verschuivingen, het zicht was tot nul gereduceerd. In Noord-Dakota, Minnesota, Wiscon sin, Michigan en andere staten stond heb verkeer stil, scholen en zaken moes ten worden gesloten. Drie mensen heb ben in de storm het leven verloren. gend jaar met kleurentelevisie H laten beginnen heeft merkwaardige achr tergronden, aldus het „Algemeec Dagblad" (onafh. 11b.) Het gaat nj zowel om technische vooruitgang en h«( bijhouden van de ontwikkeling in Euroi pa, als om de werkgelegenheid hij Phi. lips en haar toeleveringsbedrijven. Op het oog lijkt dit een griezelige zaak. Wie bepaalt immers wat? „Bepaalt Philips 83.500 werkne mers in Nederland -''t kabinetsbeleid? Zwaait een onderneming van wereld faam met de stok van de werkgele genheid om haar zin door te zetten? Dat zou een kwalijke zaak zijn. Het zou veel lijken op de slagzin van een Amerikaanse autofabr., die jaren ge leden verkondigde, dat wat goed was voor haar ook goed was voor de Ver enigde Staten. Met zo'n slagzin kan men iedere handeling dekken - goede en kwade. Aan de andere kant: reikt de lange arm van Den Haag tot in de fabrie ken en planningbureaus van Philips? Is een bevel van het kabinet een® overgangskabinet! voldoende om een grote onderneming moed te geven voor de toekomst? Dat zou een min stens zo kwalijke zaak zijn als de bo vengenoemde veronderstelling. Beide gevallen doen zich hier niet voor. Hier staan naast elkaar een zelfbewuste Nederlandse onderne ming met grote dynamiek en een ka binet dat er zich van bewust is dat het hier om meer gaat dan om een beslissing voor die ene onderneming. Het gaat om technische vooruitgang. Heeft de consument er dan zoveel aan dat hij straks van zwart-wit naar kleur kan schakelen? Misschien niet direct. Maar dezelfde vraag stelde men indertijd toen de radio de wereld veroverde, de zwart-wit t-v. begon, 't vliegtuig en de auto zich nog traag bewogen. Niemand besefte toen waar toe dergelijke eerste toepassingen van grootse ontdekkingen zouden leiden. Datzelfde geldt voor de eerste stap pen, die wij straks zullen doen met kleuren-tv. Wat de werkgelegenheid aangaat, die hier in het spel is: men kan in een land als het onze zonder overdrij ving zeggen, dat er niet zo iets be staat als een machtige arm van „de" industrie of van Philips of Unilever of de Shell op de regeringstafel. Er be staat in Nederland wèl een in begin sel voortreffelijk, maar niet altijd goed functionerend samenspel inzake de werkgelegenheid. Een samenspel tussen industrie, vakbonden en over heid. Welnu, dit samenspel leidt er toe dat Nederland op een bepaald tech nisch gebied niet achterop zal raken. Het leidt er tevens toe, dat een onder neming, die voor een flink stuk wel vaart in ons land pleegt te zorgen op niveau kan blijven qua personeel. Van afhankelijkheid van deze onderneming of van het kabinet is daarbij geen sprake. Wel van goed samenspel. En dat valt zeer toe te juichen: voor de werknemers van Philips in Stadska naal en Eindhoven. En voor de consü- ment - ja zeker, ook voor hem". jet is bepaald moeilijk te geloven dat er in Nederland werkloosheid in de bouwwereld heerst, aldus „E I s e- vlers Weekblad" conservatief rechts). Nog niet zo lang geleden im mers was er nauwelijks voldoende per soneel op de bouwplaatsen te krijgen. „Men kan niet zeggen dat in alle delen van ons land bouwvakkers naar huis worden gezonden; het spitst zich in enkele provincies toe. Daar is nog aan toe te voegen, dat een aantal bouwvakarbeiders, die wegens de goe de voorwaarden bij onze ooster- of zuiderburen gingen werken, nu gelei delijk aan ook weer terugkomen. Het feest is daar voorbij en hier zijn de directe vooruitzichten ook bepaald somber. Wanneer mei weet dat in Helmond enkele weken geleden van de vierduizend bouwvakkers er onge veer 1000 zonder werk liepen, dan kan men spreken van een verontrus- .ende situatie. Het begon al eind no vember van het vorig jaar toen ter plaatse 850 werkloze bouwvakarbei ders ingeschreven waren. Met ande re arbeiders mee bedroeg toen het aantal werklozen 1400, waaraan be gin december nog 150 werkzoeken den werden toegevoegd. In Eindho ven is het wel iets beter, maar ook daar doen de tijdsomstandigheden zich gelden. Speciaal voor de jongeren onder de bouwvakarbeiders zal het een vreem de gewaarwording zijn te constateren dat er geen werk voor hen is. In hun korte leven zijn zij met deze omstan digheid nog nimmer geconfronteerd geweest. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf zond onlangs de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening een brief, waarin zijn verontrusting over de stijgende werkloosheid werd uitgesproken en waarin gevraagd werd om een bespreking, teneinde overleg te plegen over het effect van de door 't kabinet in 't vooruitzicht ge stelde maatregelen. Het zou juist zijn wanneer bij deze en andere gelegenheden over het bouwbedrijf in Nederland in veel wij der verband zou worden gesproken. Er is behoefte aan een visie op lan gere termijn, waarbij vele grote ver anderingen een rol spelen in taak en werkwijze van de bouwwereld in de ruimste zin des woords!" LOUISVILLE, Kentucky (V.S.) George M. Ride- out. directeur van een bu reau voor beleggingsadvie zen in Massachusetts, is ervan overtuigd dat stij gingen en dalingen op de effectenbeurs gelijk op gaan met het stijgen en dalen van de lengte van de damesrokken. Hij heeft tijdens een le sing te Louisville verkaard, dat er dit jaar meer dan een reden is om de meis jesbenen goed in het oog te houden. Hij heeft een grafiek uitgewerkt waaruit een opvallende overeenkomst blijkt tussen de damesmo de en de beurskoersen se dert 1920. Als zijn theorie juist blijkt, ziet het er duister uit voor de beleggers in aandelen, want de Parijse collecties duiden op lange re rokken in het komende voorjaar. Rideout wijst erop dat de beurskoersen hoog en de rokken kort waren in de periode voor de beurs krach van 1929. Hetzelfde gold voor de periode tij dens de tweede wereldoor log en in de afgelopen ja ren. In de crisis van de jaren dertig daalde de zoom van de damesrok steeds verder met een dieptepunt in 1936. De naoorlogse recessie werd ingeluid met het op treden van de „new look" die de rokken tot bijna op de enkels deed dalen. Het advies dat Rideout geeft is: „Zodra de rokzo- men beginnen te dalen, bel dan onmiddellijk de makelaar en verkoop uw aandelen."

De Vallei | 1967 | | pagina 6