Weinig te verwachten uit het E.E.G.-landbouwfonds Gezamenlijkheidsdeel in radio en tv nader omschreven Oud-verzetsstrij ders voelen zich burgers van het tweede plan iMif Bouw Diergeneeskundig Instituut in Flevoland begonnen «RAIFFEISENBANK Regering kan, niaar hoeft niet te interveniëren Hoge kwaliteit tegen lage prijs is meestal een sprookje daarom zijn uitzonderingen zo'n succes Voor 1967 slechts 60 miljoen dollar Martelingen in Arkansas GEKORTWIEKT spaarbank en alle bankzaken Te weinig Postzegels van 18, 37 en 62 cent uit de circulatie Voorbeeld de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Kleuter verdronken in sleuf op erf OP TWEEDE DAG VAN OMROEPDEBAT Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeaus. Geen luxe verpakking. Geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens per jaar! 3 kg laagschuimend voor de trommelwasmachine Normale prijs: 9.25 betaalt slechts u verdient 2.75 3 kg hoogschuimend voor de normale wasmachine Normale prijs: 9.40 u betaalt slechts 5.90 u verdient 3.50 NIET VOLDOENDE AUTEURSRECHTEN 7 UITDAGING Kleinigheid deed dief tegen de lamp lopen Oostduitse ministers moeten kuren GEHARREWAR WOENSDAG 18 JANUARI 1967 ADVERTENTIE (Van onze medewerkster bij de EEG) BRUSSEL Voor Nederland zijn de directe consequenties van de EEG- marktorganisatie van groente en fruit, die 1 januari j.l. in werking trad, wei nig dramatisch; immers deze hele organisatie werd vrijwel gebaseerd op Ne derlandse ervaringen. Wel rijst een vraag, namelijk of de inwerkingtreding van het EEG-land bouwfonds in deze sector onze nationale fondsen van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen overbodig maakt. Theoretisch zou dit wel zo zijn maar in de praktijk zullen de kaarten toch waarschijnlijk anders liggen. Eind vorig jaar werden nog snel enkele beslissingen genomen voor de vaststelling van de basis- en aankoop prijzen van bloemkool, citrusvruch ten, appels en peren, zodat de ge meenschappelijke markt voor deze produkten toch, zoals afgesproken, op 1 januari in werking kon treden. Pc zogenaamde aankoopprijzen zijn in feite praktisch de ,,doordraai"-prij- zen. Wanneer dus een crisistoestand ontstaat, dat wil zeggen, wanneer de prijzen vallen tot het niveau van de aankoopprijs, dan kunnen de nationa le regeringen ingrijpen en dat be paalde produkt uit de markt nemen. De regering kan vervolgens een be langrijk deel van de vergoedingen voor doordraaien, uitbetaald aan de landbouwers, terugeisen van het Europees landbouwfonds. Het land bouwfonds neemt daarmee in zekere zin de taak van de fondsen van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen over. Deze regeling is dus 1 januari 1967 van kracht geworden. Voor dit jaar is er echter niet meer dan 60 miljoen dollar in de pot van het landbouw fonds, waarvan, zoals door de zes mi nisters van landbouw werd overeen gekomen, 40 miljoen voor Italië ter beschikking blijft. Voor de vijf ande- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Met de komende ta riefsverhoging per 1 februari, gaat de P.T.T. ook een postzegel van 95 cent uitgeven. Die wordt noodzakelijk ge acht door de verhoging van het expres- recht tot 75 cent. Op een expresbrief moet 95 cent aan postzegels worden geplakt: 20 cent plus 75 cent expresrecht. Een postzegel van die waarde was er niet. Vandaarf dat de P.T.T. postzegels van 95 cent in omloop gaat brengen. Door de wijziging van de posttarieven, zal er verder geen behoefte meer bestaan aan postzegels van 18, 37 en 62 cent: die zullen door de P.T.T. uit de circulatie worden genomen. re landen te zamen blijft dus 20 mil joen te verdelen, hetgeen zeker onvol doende is; en er is dus geen sprake van dat vóór 1970, wanneer de markt helemaal vrij wordt, de fondsen van het Centraal Bureau kunnen verdwij nen. Hoe liggen nu die Europees vastge stelde basis- en aankoopprijzen voor Nederland? Over de basisprijzen is eigenlijk weinig zinnigs te zeggen om dat wij die tot nu toe nooit in ons land gekend hebben. Ze zijn geba seerd op de laagste prijzen van 20 tot 30 procent van de gehele produktie in de EEG. Wat betreft de aankoop- of door- draaiprijzen, deze liggen voor Neder land bepaald niet te laag. De Neder landse minister van Landbouw heeft er inderdaad altijd bij de Commissie op aangedrongen deze prijzen zo laag mogelijk te stellen. Voor bloemkool en tomaten bijvoorbeeld is de inter ventieprijs vastgesteld op 40 tot 45 procent van de basisprijs, voor appe len en peren op 50 a 55 procent. In Nederland bestaat reeds sinds jaren een goed werkende organisatie in de land- en tuinbouw. En het mag dan ook wel gezegd worden dat de gehele EEG-landbouworganisa- tie naar Nederlands voorbeeld is op gezet. In geen der andere landen be staan producentenverenigingen die zo doeltreffend zijn als in Nederland. In sommige landen, zoals bijvoorbeeld Italië, bestaan ze in het geheel niet. Reden waarom deze landen een over gangsperiode tot 1970 nodig hebben. Met de nieuwe regeling mag dus de regering wanneer de prijzen dalen tot het door de Euromarkt vastgestelde niveau, gaan interveniëren. Zij hoeft dit niet te doen. Aan de andere kant kunnen producentenverenigingen beslis sen reeds op een hoger niveau dan vastgesteld, produkten uit de markt te nemen; zij kunnen dan echter geen aanspraak maken op terugbetaling uit het EEG-landbouwfonds. De interventie van de regering zal wél voor een zeer aanzienlijk deel op het EEG-landbouwfonds kunnen wor den verhaald. Met dien verstande echter dat het zeker drie jaar zal du ren alvorens de terugbetalingen ef fectief worden. De Nederlandse rege ring moet dus drie jaar vóórfinancie ren. Welke rol de fondsen van het Centraal Bureau hierin kunnen spelen is nog een open vraag. VENLO Spelenderwijs is het drie jarig meisje Marjo Dorssers nabij haar ouderlijke woning te Maasbree in een met water gevulde sleuf terecht geko men en verdronken. Enkele minuten later werd de kleu ter, die vermoedelijk op het modderige erf is uitgegleden, door haar 15-jarig zusje gevonden. De levensgeesten wa ren toen echter reeds geweken. (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer moest zich vandaag nog bezig houden met de afsluiting van de debatten over het ontwerp-omroepwet de stemming over mo ties (drie in getal), amendementen ('n stuk of tien), de artikelen van de wet (67) en de wet in haar geheel. De dag van gisteren heeft van die afsluiting een forma liteit gemaakt. Waar zy kon, is minister Klompé namelyk tegemoet gekomen aan wensen, die haar vanuit de Kamer hebben bereikt, en dat was ver. Met name was zy eerst niet, maar later wel bereid een amendement over te nemen van de heer Schakel van de A.R.P., dat mede namens de K.V.P. en de C.H.U. de zend- tyd voor de gezamenlijkheid in de radio omlaag brengt tot minimaal 15 procent. De minimumtijd was In het oorspronkelijke wetsontwerp 25 procent. In het hui dige overgangsbestel is het minimum eveneens 15 procent. UTRECHT De gepensioneerde oud- verzetsstryders en nagelaten betrekkin gen (weduwen en wezen van oud-ver- zetsstryders), die zich ruim een jaar ge leden verenigden in een landelyke con tactgroep, voelen zich als een soort twee derangs burgers. „We moeten zien rond te komen van een pensioen, dat gelyk is aan het minimum loon van f 120, voor een ongeschoolde arbeider, zij het dat we daarboven nog een toeslag van tien pet. als een soort gevarengeld ont vangen", zo klaagde de heer A. Kliest uit Hoenderloo, hoofdbestuurslid van de Landelyke Contactgroep Gepensioneerde Oud-verzetsstrijders en Nagelaten Be trekkingen, op een bijeenkomst van deze contactgroep in Utrecht. De waarnemend voorzitter van de con tactgroep, de heer W. Meijlink uit Apel doorn, vond dat deze behandeling niet te rijmen is met de toezeggingen van vlak na de oorlog, dat de zorg voor de ver- zetsslachtoffers een erezaak is. ,,Het mi nisterie van Maatschappelijk Werk ADVERTENTIE 6.50 DOBBELMAN GEZINSWASMIDDEL... HET MEESTE VAN HET BESTE I wenst ons thans niet te vergelijken met de ambtenarenpensioenen, omdat wij geen premie hebben betaald voor het pensioen", aldus de heer Meijlink. „Dat is waar", gaf hij toe; „in geld hebben wij geen premie betaald, maar was ons bloed, leven en invaliditeit dan niet vol doende?" De heer Kliest gaf te kennen, dat on danks enkele vorig jaar gerealiseerde verbeteringen, het buitengewone pensi oen voor de oud-verzetsstrijders en hun nagelaten betrekkingen nog niet uit de sfeer voor de armenzorg is losgekomen. Beide suppleties, die de Stichting 1940- 1945 geeft, zijn noodzakelijk, omdat de overheid geen rekening heeft gehouden met bevordering, grotere vakbekwaam heid en andere omstandigheden, die vak lieden de kans gaven hoger op de maat schappelijke ladder te klimmen. De oud-verzetsstrijders ervaren zulks als een groot onrecht. De suppletie zou eigenlijk overbodig moeten zijn. De oud verzetsstrijders, die in de oorlog hun le ven in de waagschaal stelden voor de vrijheid van ons land, betalen nu daar voor hun tolze hebben nu de status van een ongeschoolde arbeider. De verbeteringen van 't buitengewoon pensioen, die de regering vorige week aan de Kamer heeft voorgesteld en die zes miljoen gulden vergen, zyn, aldus de heer Kliest, welkom, maar voldoende z(jn ze nog lang niet. De landelijke contactgroep, die blijft ijve ren voor erkenning door de Stichting 1940-1945 en medezeggenschap bij de Buitengewone Pensioenraad, wenst ver betering van het weduwenpensioen, ver hoging van de pensioengrondslag, geen aftrek van de niet uit arbeid verkregen inkomsten, geen aftrek van inkomsten van gezinsleden en evenmin aftrek van rente van spaargelden. De contactgroep wenst de suppleties van de Stichting 1940-1945 af te schaffen, omdat een re delijk pensioen mogelijk moet zijn. Bittere woorden sprak de heer Kliest aan 't adres van de Stichting 1940-1945, die wel over de gepensioneerde oud-ver zetsstrijders beslist, maar ze geen in spraak geeft. Nog feller in deze veroor deling was de secretaris van de lande lijke contactgroep, de heer B. Kuster, die het de stichting kwalijk nam, dat zij de oud-verzetsstrijders tot verzorgden re kent en geen besef heeft van de nood onder de gepensioneerde oud-verzets strijders en hun nagelaten betrekkingen. De vergadering besloot een onderhoud aan te vragen met minister Klompé om de wensen en verlangens van de contact groep nog eens toe te lichten. Het ge kozen definitieve bestuur zal inmiddels nagaan of het zin heeft de contactgroep te hervormen tot een bond, die met meer kracht voor de belangen van de oud-ver zetsstrijders zou kunnen ijveren. Wèl lukte het minister Klompé de heer Schakel c.s. er van te overtuigen dat de gezamenlykheidszendtijd in de televisie nimmer onder de 25 pet mag komen. Evenmin wordt getornd aan het mogelijke maximum, dat in beide media op 40 pet is gesteld. De N.T.S. heeft op het ogenblik het maximum. De heer Burggraaf van de P.S.P. zag het amendement-Schakel als een ma noeuvre om het gezamenlijkheidsdeel la ger te houden dan voor een ontwikke ling naar een nationaal omroepbe stel wenselijk is en eiste stemming over de inbreng van de heer Schakel. Dat betekende dat de minister het amende ment niet meer kon overnemen, maar het is duidelijk, dat het vandaag per stemming in de wet komt. Daarbij weet de Kamer dat de N.O.S. alleen 40 pet van de zendtijd krygt als ze kans ziet deze tijd zinvol te vullen, dus zonder een doublure te zijn van de program ma's der omroepen. Over het tweede grote punt, de be scherming van de auteursrechten van de omroepen, zyn de minister en haar te genstanders geen stap tot elkaar geko men. De minister erkende, dat het een politieke zaak is, dat de bescherming van de door de Hoge Raad erkende au teursrechten der omroepen is versterkt. Dat het ook een politieke zaak is voor degenen, die 't voor „Televizier" hebben opgenomen (de V.V.D., de heer Van Gel der namens een deel van de C.H.U. en de heer Van Rijckevorsel namens een deel van de K.V.P.liet mr. Van Rijcke vorsel blijken. Nogmaals ageerde hij er tegen, dat in de wet de bewijslast van het overtreden van de auteursrechten op de programmagegevens is overgeheveld van de omroepen naar „Televizier" (of elk ander blad, dat de programma's vol ledig zou gaan publiceren, buiten de of ficiële omroepgidsen), dat nu zal moeten bewijzen op rechtmatige wijze aan de programmagegevens te zijn gekomen. In een adem voegde hij er zijn juri disch bezwaar aan toe, daarmee op zijn beurt de politiek er bij halend, „want ik zie radio en televisie meer en meer wor den tot een publieke zaak. De luisteraars en kijkers hebben er recht op in de ruimst mogelijke mate te worden ge ïnformeerd over de komende program ma's op radio en televisie." Minister Klompé vond, dat de luiste raars en kijkers, die zich niet wensen te abonneren op een gids van een van de omroepen, de gegevens kunnen ontlenen aan de verkorte programma-opgave, die de omroepen de dagbladen ter beschik king stellen. Ze zal er met de omroepen over praten, dat ook de drie of vier keer a Minister Biesheuvel voelde zich gis teren in Lelystad onder zijn veilig heidshelm kennelijk best op zijn gemak na het heien van de eerste paal voor het Centraal Diergenees kundig Instituut in Flevoland. per week verschijnende nieuwsbladen deze „korte spoorboekjes" krijgen, zon der daarmee de auteursrechten te over treden. Mevrouw Van Someren, ingaande op de uitdaging van de heer Schakel van maandag om man en paard te noemen, liet gisteren weten hoe de V.V.D. zich het omroepbestel voorstelt. De „clubs" mogen blyven bestaan. Daarnaast moet er een B.B.C. komen. Het bestuur moet niet bestaan uit politici, maar uit tech nisch deskundigen op het gebied van radio- en tv-programma's. Minister Klompé had in haar ant woord op de eerste ronde van de Kamer al gezegd: „Wie het omroepbestel wil onpolitiseren, bedrijft eveneens een vorm van politiseren". De heer Schakel (A.R.) herhaalde, dat het huidige stelsel, zoals dat nu ook bij de wet geregeld gaat worden, een cultureel stemrecht in zich houdt en der halve zeer liberaal is en niet anti-libe raal, zoals de heer Berkhouwer (V.V.D.) heeft gezegd. Bovendien: politiek en cul tuur zijn niet te scheiden. De heer J. J. Voogd (Pv.d.A.) zei: de moeilijkheid met mevrouw Van Some ren is, dat ze nooit iets heeft begrepen SCHIPHOL Een clignoteur van 'n autowrak op een der Amsterdamse grachten is de 26-jarige elektromonteur J. K. uit Amsterdam noodlottig gewor den: by het losschroeven werd h(j ont dekt door de eigenaar van het auto wrak, die hem aan een straatagent over leverde. Aanvankelijk meende de re cherche van het hoofdbureau, dat dit 'n klassiek voorbeeld was van een krui meldiefstal, die wel door de vingers kon worden gezien. Maar bij een routine-on derzoek ten huize van de monteur, in de „Pyp", ontdekten de rechercheurs op z'n zolder 'n vooraad elektrotechnische ar tikelen, waar een klein warenhuis zich niet voor zou behouven te schamen. Bij een nader verhoor bekende de ver dachte, die in vaste dienst was van een elektrotechnisch bureau, al dit mate riaal te hebben weggenomen op het in aanbouw zijnde nieuwe Schiphol-areaal, waar hij te werk was gesteld. Daarop werd hij onder de hoede ge steld van de Dienst Luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol, dat de ge stolen goederen, waarmee de verdachte zelf haast 'n elektrotechnisch bureau kon beginnen, naar Schiphol overbracht. Het waren kostbare elektrische boren, tallo ze looplampen, gloeilampen, kabels e.d., voor een waarde van enkele duizenden guldens. De verdachte is in voorlopige hechtenis genomen en zal deze week voor de officier van justitie worden ge leid. Hetzelfde gebeurt met de 27-jarige meubelmaker W. H. K. uit Vlissingen, die op het nieuwe vliegveld door een der uitvoerders werd betrapt, toen hij bezig was een grote lichtbak naar zijn eigen barak te slepen. De man ontkende ieder plan tot diefstal. Hij voerde aan, dat hij de lichtbak eens nader wilde inspecte ren. Desniettemin is hij opgesloten. Er is op het nieuwe Schiphol voor kapita len aan bouwmaterialen e.d. gestolen. BERLIJN Twee Oostduitse minis ters zijn maandag een kuur begonnen omdat hun gezondheid is aangetast. Premier Willi Stoph zal enige weken in een niet-genoemde plaats rust nemen en de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken, Otto Winzer, is in een sa natorium opgenomen. van het gezamenlijke programma, dat nu zijn wettelijke basis krijgt (de 15 40 pet zendtijd voor de N.O.S., die in meerderheid wordt bestuurd door leden, die door de Kroon zijn benoemd, of namens de culturele en maatschappe lijke organisaties in Nederland). In de Kamer ontstond een onnoeme lijk geharrewar, toen de heer Baeten een KVP-AR-Pv.d.A-amendement aan bracht inzake de wijze van functione ren van dat N.O.S.- ofwel gezamenlijke programma. De wet zegt dat er een eigen N.O.S.-programmastaf zal zyn en dat deze werkt „zo nodig met mede werking van de programmastaven der omroeporganisaties". Het amendement- Baeten wil er van maken, in plaats van „zo nodig", „indien zulks zinvol en mo gelijk is". De heer Baeten bevestigde, dat zijn wijziging beoogt, dat de N.O.S. zoveel mogelijk samen doet met de omroepen, en gebruik maakt van medewerkers der omroepen. Mevrouw Van Someren vond dat niet prettig. „Uitgesproken ik moet de oorspronkelijke wetstekst verdedi gen". Minister Klompé liet echter de keuze aan de Kamer over, want hoe de wetstekst ook luidt, het komt niet op de woorden, maar op de mentaliteit aan. Weinig kans is er, dat vandaag een VVD-amendement zou worden aangeno men, dat grotere zelfstandigheid wil voor regionale omroepen, die geen fili aal zullen zijn van de N.O.S. De mi nister kan het oprichten van regionale omroepen, los van Hilversum, toestaan. De heer Van Dijk wilde, namens de WD, dat deze omroepen dezelfde rech ten krijgen als de Hilversumse omroe pen. Daarbij hoeven ze dan echter niet te voldoen aan het getalcriterium, wat hun toelating betreft. De heer J. J. Voogd (Pv.d.A) en mi nister Klompé noemden dit een onrede lijke bevoordeling. De minister hield de heer Van Dijk voorts voor, dat gelijk gestelde regionale omroepen recht heb ben op twee leden in het bestuur van de N.O.S., op leden in de programma raad van de N.O.S. etc. en dat die ra den, vanwege de prioriteit, dan dien tengevolge voorts moeten worden uitge breid met kroonleden, leden namens de culturele en maatschappelijke organisa ties in Nederland, enz. „Het amende ment-Van Dijk zou leiden tot bestuur lijke wanorde". Minister Klompé ont raadde de Kamer het amendement met klem. Er was geen enkel Kamerlid, dat de VVD te hulp kwam. LITTLE ROCK (Arkansas) - De repu blikeinse gouverneur van Arkansas, Winthrop Rockefeller, heeft de wetge vende vergadering van Arkansas drin gend verzocht een speciale commissie in het leven te roepen om een onder zoek in te stellen naar mededelingen over wantoestanden in de staatsgevan genis, waar gevangenen zouden zijn ge marteld. Er zouden daar martelwerk tuigen, wapens, verdovende middelen, sterke drank en sleutels gevonden zijn waarmee alle celdeuren geopend kon den worden. De hervormde gemeente te Bakke- veen heeft maandagavond een „openbare kerkeraadsvergadering" ge houden en daarmee, voor zover bekend, gezorgd voor iets geheel nieuws binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. De Raad van Nederlandse Werkge versbonden heeft in een schrijven aan drs. J. M. den Uyl, lijsttrekker van de Partij van de Arbeid, bezwaren ge maakt tegen het voornemen van de heer Den Uyl gesprekken te organisere® met directies van ondernemingen e® hun ondernemingsraden. Naar de m®» ning van de raad, is de ondernemings* raad een instituut van en voor de onder* neming en dient ze buiten politieke atr tiviteiten te worden gehouden. Uit een overzicht, gepubliceerd i® „Gezondheidszorg", het maandblaf van „Het Groene Kruis", blijkt dat e# 1 december 1966 al bij ruim anderhalf miljoen Nederlanders gefluorideerd wa. ter uit de kraan kwam. De gemeente® die een vergunning tot fluoridering heb« ben ontvangen, maar nog niet tot fluo« ridering zijn overgegaan, tellen same® 2,4 miljoen inwoners en de gemeente^ die een vergunning hebben aangevraagd ruim 1,8 miljoen. Het „Nederlandsche Roode Kruis' verzendt eind deze week per schi| 18 ton baby- en kleutervoeding te* waarde van f 30.000,- naar Zuid-Viët- nam. Bovendien heeft het „Nederland sche Roode Kruis" een bedrag van f 5.000,- overgemaakt aan het interna tionale comité van het Rode Kruis om te besteden in Viëtnam, daar waar het het meest nodig is. 0 Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-com- missie, heeft dinsdag op een vergade ring van de landbouwcommissie van het Europese parlement in Brussel beloofd, dat hij op zeer korte termijn bij Frank rijk, België en Duitsland zal bemidde len voor verlichting van het rigoureuze invoerverbod van Nederalnds vlees. In de laatste maanden van dit jaar start de bouw van een riant winkel centrum in de Utrechtse wijk Overvecht. Deze wijk zal wanneer zij eenmaal is voltooid ongeveer 49.000 bewoners tellen. In zijn uiterlijke vormgeving zal het centrum in Utrecht veel gemeen hebben met winkelcentra, zoals die al zijn gebouwd in Amstelveen, Rijswijk en Arnhem. 0 Rijkswaterstaat is begonnen met de verbetering van een deel van de drukke weg tussen Utrecht en Amers foort. Deze weg, die voorzover hij zich in Huis ter Heide uitstrekt, zeer smal is, wordt verbreed tot tweemaal twee rijstroken, gescheiden door een midden berm. Het gaat hier om een stuk van ongeveer twee kilometer lengte. Met de arrestatie van drie jeugdige Amsterdammers, heeft de politie een vijftal inbraken in Amsterdam en Amstelveen opgehelderd, waarbij grote hoeveelheden sigaretten en ook flessen drank werden gestolen. 0 Een dief heeft gisternacht de auto van mr. J. Heintz, een van de vi- ce-presidenten van de Amsterdamse rechtbank, gestolen. In de wagen, die geparkeerd stond voor de woning van de rechter op de Stadionkade. bevonden zich autopapieren en het rijbewijs van mevrouw Heintz. 0 Twee jongelui hebben gisternacht een mislukte poging gedaan in te breken bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in de Marnixstraat te Amster dam. Behalve over inbrekerswerktui gen, beschikten zij over een draagbare radio, die was afgestemd op de politie- zenden Toen zij merkten, dat een por tier hen had gezien, staakten zij hun activiteiten en namen zij de benen, met achterlating van hun uitrusting. 0 Door nog onbekende oorzaak heeft maandagavond een overwegwachter de spoorbomen van de overweg aan de Liedeweg te Haarlem open laten staan op het moment, waarop twee treinen uit verschillende richting bijna tegelij kertijd deze overweg passeerden. Een personenauto kon nog juist voor de trein stoppen. Er deden zich geer persoonlijke ongelukken voor. De Spoor wegen stellen een onderzoek in. 9 De journalist C. Wijbenga (21), dit deel uitmaakt van de Friese re dactie van „Het Vrije Volk" in Leeu warden, heeft bij de officier van Justi tie een aanklacht ingediend, omdat hi. in de Oudejaarsnacht in de Leeuwarder binnenstad zou zijn geslagen door een politieman. Een onderzoek, dat de poli tie op verzoek van de verslaggever heeft ingesteld, kon hem niet geheel bevredigen. Hij diende derhalve alsnog een aanklacht in. ADVERTENTIE IN HOLLAND STAAT EBIHUIS LELYSTAD Minister Biesheuvel heeft dinsdagmorgen b(j Lelystad de eerste paal geslagen voor de „Afdeling Noord" van het te bouwen Centraal Diergeneeskundig Instituut. Dit instituut is nu nog deels in Rotterdam, deels in Amsterdam gevestigd. In Amsterdam staat het op het terrein van het Marine-etablissement, waar het vanwege de tunnelbouw zal moeten verdwijnen. In de Afdeling Noord, waarvan de bouw nu is begonnen, zal werk worden gedaan, dat thans nog in Amsterdam wordt verricht: produktie van mond- en klauwzeer-vaccin en on derzoek naar mond- en klauwzeer. Er komen een abattoir en een sterilisatie-inrichting, die moeten voorkomen, dat smetstof uit het instituut kan ontsnappen. Behalve mond- en klauwzeeronderzoek, zal er ook onder zoek kunnen worden verricht naar exotische virussen, die andere ziekten veroorzaken, zoals Afrikaanse varkenspest een ziekte waarvan, naar de minister opmerkte, de drei ging nog steeds voor de deur staat. Nederland neemt deel aan een EEG-project ter bestrijding van deze ziekte, maar wordt daarbij thans, volgens de beheerders van het insti tuut, nog gehandicapt door gebrek aan goede laboratoria en proefdierstallen. Ook zal in de nieuwe Afdeling Noord onderzoek kunnen worden verricht naar leucose bij pluimvee en de ontwikke ling van leucosevrij pluimvee en leucosevrije eieren. De bedoeling is, dat op den duur het hele instituut, dus ook de in Rotterdam gevestigde afdeling, naar de polder ver huist. De Afdeling Noord, die men nu eerst gaat bouwen, wordt een op een afzonderlijk terrein gelegen en extra-be veiligde afdeling van het grote geheel. Voor het onderzoek met zeer infectueuze smetstoffen, zoals mond- en klauwzeervirus, is dit nodig. De kosten van de bouw van deze afdeling worden begroot op achttien miljoen gulden. De bouw zal ongeveer vijf jaar duren. In de defi nitieve opzet zal deze zeer geïsoleerd liggende Afdeling Noord slechts een deel zijn van de virologische afdeling van het grote instituut. De Afdeling Noord komt op de kavels A7 tot AIO, op de kavels G98 en G99 zal later het hoofdgebouw moeten ver rijzen, de „Afdeling Oost". Het programma van eisen voor dit hoofdgebouw is in december jl. bij de minister ingediend. Het zal, gezien de vele aanvragen voor nieuwbouw en de beperkte financiële mogelijkheden, kritisch bekeken moe ten worden, zo vertelde minister Biesheuvel. De Stichting voor Diergeneeskundig Onderzoek, die het instituut beheert, wil in de polder ook graag een toeleve ringsbedrijf voor proefdieren hebben.

De Vallei | 1967 | | pagina 7