Papepad ruimt het veld KORPS RIJKSPOLITIE Nederland doet mee aan voor-olympisch hockeytoernooi Zaterdagelftal klopte De Baronie3-2 Anquetil start niet in Tour de France Extra-sportieven in Tour de France '67 J. H de Witt (morgen 65) gaat binnenkort „bevolking" verlaten 4.98 hunkemöller leas DE VALLEI ook Uw dagblad Gat in Not. Fischerstraat Optimisten Oude bevol kingsarchief gereconstrueerd V Oud Stevig Brug ingestort bij Rome Jongen bij oversteken aangereden Wie was getuige? Opening nieuwe huisvesting vormingscentrum werkende jongeren Afdeling Wageningen en omstreken van D*66 opgericht d Minister Luns naar Oostenrijk Noorse jongens pleegden roofmoord Geen alkohol bij snelverkeer Crisis dreigt in Britse perswereld A toom trauma hij Sovjet-soldaten Times-man vond geheime documenten Verkeersongeluk op rijksweg 12. De mannen van de rijkspolitie zijn er snel bij. Getuigen worden gehoord, remsporen opgemeten, aard en omvang van de beschadigingen genoteerd. Tenslotte stel len zij de toedracht vast Resultaat van logisch combineren, van vakkundig en resoluut optreden. Voor jongemannen met improvisatietalent, die hou den van dingen zélf doen (en die dat kunnen...) is rijkspolitiewerk boeiend werk. En 't wordt goed betaald: een wachtmeester verdient - afhankelijk van zijn leeftijd - f 727.- tot f 970.- per maand! Belangstelling? Onderstaande coupon maakt het u gemakke lijk u aan te melden bij het Bureau Werving Korps Rijkspolitie, Burg. Patijnlaan 63, Den Haag, tel. (070) 11.69.93, of inlichtin gen te vragen over de opleiding tot wachtmeester bij het WOENSDAG 18 JANUARI 1967 EDE Het oude kerkpad, dat van de Paasbergerweg naar de Driehoek loopt, gaat verdwijnen. Rondom de ge restaureerde Oude Kerk zal een groot kerkplein komen en daarvoor moet het oude „Papepad" het veld ruimen. Als men vanuit het dorp de Paasber gerweg opwandelt, ontdekt men ineens, links, het kerkpaadje. 's-Zomers is het een groen poortje van beukeboompjes. Dan ziet men nau welijks de auto-parkeerplaats, die zich aan de rechterzijde uitstrekt en dan kan men zich verbeelden, dat de tijd hier heeft stilgestaan. De Oude Kerk, waar het pad naar toe leidt, verstoort dit beeld niet. Vele voeten hebben in de loop der eeuwen de kilometerslange kerkpaden gebaand en dit is nu met recht het laatste stuk van een lange- lange weg. Als kerkpad werd het niet veel meer gebruikt, maar hoevele Edenaren heb ben geen zoete zomer-herinneringen aan deze groene passage? Het is de bedoeling, dat ook de beide huizen bij de kerk, achter de meubelzaak van Paap, verdwijnen. En dan zal er weer een stukje afgeknabbeld zijn van het laatste restje van de oude Driehoek. Nu, in de winter, zijn de bomen langs het paadje kaal en kan men zien hoe knoestig en rimpelig ze zijn, de oude beukeboompjes, en wie zal het zeggen, misschien wel der dagen zat. EDE Per G.G.D. moest gisteren de 7-jarige v. O. uit Ede naar het Juliana^ ziekenhuis overgebracht worden, nadat de jongen bij het oversteken van de Ver lengde Maanderweg door de personen auto, bestuurd door de heer R. uit Ede, aangereden was EDE Gisteravond omstreeks kwart over tien is in de Notaris Fischerstraat plotseling een gat in de weg ontstaan. De politie was er gauw bij en voorkwam ongelukken. Gemeentewerken dichtte het gat, dat een doorsnee van een halve me ter had. LONDEN Twaalf landen zullen eind oktober deelnemen aan een Voor- Olympisch hockeytoernooi in Londen. Nederland behoort ook tot de deelne mende landen, die in zes dagen even- zovele wedstrijden zullen moeten spe len. Behalve Nederland zijn de volgen de landen uitgenodigd: India, Pakistan, Engeland, Australië, Spanje, West-Duits- land, Frankrijk, Japan, Oost-Duitsland, Kenya en België. ZEIST Het Nederlands zaterdag elftal heeft dinsdagavond op het KNVB sportcentrum te Zeist een oefenwed strijd tegen de Bredase tweede divisie club Baronie met 3-2 gewonnen. Bij de rust van deze ontmoeting, die werd gespeeld in het kader van de voorbereidingen op het Olympisch voet baltoernooi, stonden de zaterdagvoetbal lers met 3-0 voor. LE HAVRE Jacques Anquetil, vijf voudig winnaar van de Ronde van Frankrijk, zal niet starten in de Tour de France 1967, „Ik wil voor de laatste maal deelnemen aan de Ronde van Ita lië," zei de vorige week 33 jaar gewor den Normandiër dinsdagavond in Le Havre tegen verslaggevers. „Ik denk er voorts steeds sterker over om een aan val te doen op het werelduurrecord en daarom lijkt het me niet verstandig dit jaar ook nog in de Tour te starten.'' PARIJS De controverse tussen de organisatoren van de Tour de France en de extra-sportieve merken is voor lopig tenminste opgelost. Vertegen- voordigers van beide groeperingen zijn dinsdagmiddag in Parijs bijeengeweest. Na afloop werd een gezamenlijk com muniqué uitgegeven. De extra-sportieve merken zeiden daarin, zoals te verwach ten was, dat zij hun medewerking aan een Ronde van Frankrijk volgens de landenformule zullen geven. EDE Op het parkeerterrein van de Witte Hinde werd zaterdag jl. om tien voor acht 's avonds de personen auto (een lichtblauwe Trabant) van de heer W. F. van den Broecke licht be schadigd. De eigenaar van een even eens beschadigde auto noteerde het ken teken nummer van de wagen waar twee jongelui in zaten die waarschijnlijk de schade veroorzaakten. De heer Van den Broecke verzoekt deze persoon zich in verbinding te stellen met de politie of met hem (Anna v. Burenlaan 188 Ede). EDE Op donderdag 2 februari zal de nieuwe huisvesting van het Vor mingscentrum voor werkende jongeren te Ede en omstreken officieel geopend worden. In het gebouw „Overveen" aan de Stationsweg zal wethouder Weigra ven deze opening verrichten terwijl mr. J. C. Baars het doel en achtergrond van het vormingswerk zal uiteenzetten. De jongeren zelf zullen een combinatie van cabaret en musical ten tonele voeren. EDE De oprichting van de afdeling Wageningen en omstreken van de lan delijke partij Democraten '66 is maan dagavond een feit geworden. Geografisch gezien omvat de afdeling de gemeenten Wageningen, Ede en een deel van de gemeente Renkum. Het bestuur is sa mengesteld uit mr E. Boelmans, voor zitter; ir H. K. Roessingh, secretaris en mej. M. J. W. van Winkel, penningmees- teresse, allen te Wageningen woonach tig. Het secretariaat is gevestigd op Bos- randweg 7, Wageningen. De partij Democraten '66 komt in alle 18 kieskringen van ons land met een kandidatenlijst uit voor de komende ver kiezingen. Lijstvoerder is de heer H. A. F. M. O. van Mierlo uit Amsterdam. De partijvorming berust op basis van een gemeenschappelijke visie op heden en toekomst wat betreft de meest wense lijke inrichting van de maatschappij en niet op basis van de ideologie van de bestaande Nederlandse politieke partijen, omdat die volgens D. '66 geen antwoord meer geven op de vragen, die de mensen in de moderne maatschappij bezighou den. EDE De leerlingen van de Christ. Hogere Landbouwschool, die in de villa aan de Grotestraat verblijven, blijken grote optimisten te zijn. De verwaarloosde en woeste tuin hebben zij omgedoopt tot proef veld. Of het vrucht zal dragen? De wonderen zijn de wereld nog niet uit. De raadseldoos is bijna leeg EDE Vijfenzestig wordt hij, de heer J. H. de Witt. Het betekent nog geen afscheid van de stoel achter zijn bureau op het gemeentehuis. Zijn vijfentwintigjarige jubileum wil hij nog vieren. En daarom zegt hij pas op 1 maart de afdeling bevol king vaarwel waar hij zich vooral bezig heeft gehouden met de rekon- struktie van het oude archief dat grotendeels verloren ging bij de brand in het voormalige gemeente huis in de Notaris Fisherstraat op 19 februari 1942. Hij is de enige die overbleef van de vijf en twintig ambtenaren die hier aan meewerk ten. Na zijn vertrek zal het in de kluis opgeborgen en bewaard wor den. In een luie stoel zit de heer De Witt te praten over zijn werk dat een soort hobby voor hem gewor den is. Hij heeft grote liefhebberij voor het verleden en noemt nauw keurig jaartallen en gebeurtenissen op. „Topografie, geneologie, heral diek, al die dingen hebben mijn be langstelling" zegt hij. Op de eettafel liggen allerlei pa pieren en boeken die hij gebruikt bij de voorbereiding van een lezing die hij binnenkort zal houden voor de geneologische vereniging in Arnhem. „Wist u dat die club landelijk was? In Arnhem waar een provinciale af deling is hebben we zo'n paar dui zend leden" verteld hij glunderend. Zoeken naar kleinigheidjes, oplos singen vinden voor problemen dat zijn allemaal dingen die de heer De Witt leuk vindt. In zijn werk heeft hij er zich volkomen mee be zig kunnen houden. Na de brand moest hij de bevolkingspuzzel weer oplossen. Gelukkig heeft de heer Denijs heel wat papieren kunnen red den". De vuurzee ontstond doordat een schot doorbrandde en had dus niets met oorlog te maken, als u dat soms mocht denken." „Met de gegevens die ik van an dere gemeenten of van mensen op straat kreeg kon ik het register gro tendeels herstellen". „95 procent is weer in orde". „Er zijn veel men sen die inlichtingen vragen als zij een stamboom willen samenstellen of iets willen weten over de AOW. Notarissen komen ook wel eens om gegevens en vaak kunnen door het archief financiële dingen opgelost worden." „Het lopende register is er om b.v. voor de kinderbijslag het aantal kin deren te kunnen aantonen." „Hoeveel kilo papier het archief wel niet weegt weet ik niet. Het zijn ongeveer hon derd dertig bandjes en als je dan bedenkt dat vijf bandjes al een heel gewicht zijn..." „De oudste geboorte gegevens zijn van 1780", zegt hij na een klein re kensommetje te hebben gemaakt. De mensen die in dat jaar geboren wer den hebben 1850, toen het bevolkings register in gesteld werd net gehaald. In 1811, in de Napoleontische tijd, kwam de bur gelijke stand. Weet u waarop de eerste gegevens geba seerd zijn?" Hij laat niet erg lang op 't antwoord wachten en zegt glim lachend: „Daarvoor gebruikte men de doopboeken. Vaak stond daarin de dag waarop het kind geboren werd en de daaropvolgende zondag wan neer het werd gedoopt. Ook de „do denboeken" werden als basis ge bruikt." „Toen in 1905 de successiemaatre gel kwam, werd alles veel nauwkeu riger. Als iets financieel geregeld wordt, loopt het meestal wel goed" verklaart hij uit ervaring. De heer De Witt is enthousiast en vertelt met talrijke voorbeelden waaruit zijn „op sporingswerk" bestaat. Zijn vrouw die naast de kachel zit te lezen en af en toe opkijkt brengt een kopje koffie. De heer De Witt ondersteunt zijn woorden met sprekende gebaren, z'n ogen kijken af en toe heel vro lijk wanneer hij een minder bekend detail kan vermelden. Uitgebreid ver telt hij hoe het kaartsysteem in el kaar zit dat sinds 1939 bij de bevol king gebruikt wordt. Het is steeds de zelfde kaart die achter de man aan gaat als hij verhuist. Aan de papier fabrikanten werd dan ook als eis ge steld dat hij minstens honderd jaar mee kan. Het stuk papier moest stug zijn en toch niet te dik". Alles is via deze kaarten terug te vinden en zij hebben het voordeel niet te veel plaats in beslag te ne men. Rustig met een zachte stem legt hij uit hoe de computer in Al phen aan de Rijn werkt. „Nu met de verkiezingen heeft de machine veel werk. Hij wordt per seconde betaalt en het is dus wel een duur grapje om zo'n apparaat te gebruiken. Volgens schema sturen wij de oproepkaarten uit Ede daar naar toe en moeten wij die zelf bijhou den totdat ze een week voor de ver kiezingen de deur uitgaan." Details worden over de perfectie van de kaarten systemen verteld. „Vroeger was er ook een apart re gister voor de handwerkstand. Dat is helemaal verbrand in 1942. Geen snippertje zal ooit vertellen waar al die mensen uit dat register zijn ge bleven". Na over computers, de kaarten, de registers, de archieven waar nie mand aankomt (in Den Haag staat een gebouw waar het hele Nederland se volk „in zit" waarvan de vloer extra stevig gemaakt moest worden vanwege het enorme gewicht van al le paperassen die zich daarin bevin den) vertelt te hebben laat hij kor te anekdotes horen over „wegen" en „rustpunten". Dit houdt verband met zijn lezing over „hoe comfortabel on ze voorouders reisden". „Op luchtfoto's kan je vaak plaat sen terugvinden van wegen of kaste len. Hierdoor heeft men kunnen aan tonen dat de Hesse wegen vaak twee a driehonderd meter breed waren." Het „uitpluiswerk" heeft de heer altijd geboeid. Een serie historische verhalen wordt besloten met vertel len van een gebeurtenis die in Oos terbeek plaats vond: „Op weg naar Utrecht werd de vrouw van een Duitse keizer onwel, ze wist wel dat het kind dat zij ver wachtte omstreeks die tijd zou ko men en ging in Oosterbeek naar een priester die haar hielp. Het kind dat keizer werd heeft later uit dankbaar heid deze priester tot bisschop van Utrecht benoemd". „Grappig, niet?" vraagt hij breedglimlachend. Het verleden speelt een grote rol in het leven van de gemeenteambte naar, geboren in Rotterdam en 1933 naar Ede verhuisd. Zijn werk bracht hem in contact met de oude geschie denis van ons dorp. De reconstruc tie van het bevolkingsarchief is gro tendeels gereedgekomen, iets dat grotendeels aan hem te danken is. Hij zet er nu een punt achter. Nog vijf procent van de oude dokumen- ten is niet meer te achterhalen, de raadseldoos is bijna leeg. „Als ik de tijd zou hebben, wie weet, ik heb nu bij enkele namen verwezen naar mogelijkheden om in andere gemeen ten gegevens te krijgen. Misschien dat er nog eens een tijd komt dat de raadseldoos helemaal leeg zal zijn..." DEN HAAG Van 5 tot 8 februari, zo vernemen wij, zal minister Luns, op uitnodiging van de Oostenrijkse rege ring, een officieel bezoek aan Wenen brengen. Dit bezoek is reeds herhaalde malen uitgesteld; de laatste keer in no vember, toen de kabinetscrisis het de Nederlandse bewindsman onmogeiyk maakte naar Oostenryk te gaan. In zijn ruim veertienjarige loopbaan als minister van Buitenlandse Zaken, is mr. Luns nog nooit in officiële kwali teit in Oostenrijk geweest. Wel verge zelde hij koningin Juliana bij het statie- bezoek, dat zij enige jaren geleden aan Wenen bracht. Tot de voornaamste onderwerpen, die tijdens het bezoek aan de orde zullen komen, behoorts de associatie van Oos tenrijk met de E.E.G. ROME Enkele tientallen kilome ters ten zuiden van Rome is woensdag even na middernacht een honderd jaar oude brug van de Via Appia ingestort. Enkele auto's verdwenen in een zeven tig meter diep ravijn. Zeker drie men sen zijn om het leven gekomen. De brug is de beroemde Ponte dell Aric- cia vlakbij Albano Laziale. Zij werd in 1944 door terugtrekkende Duitse troe pen gedeeltelijk opgeblazen en drie jaar later hersteld. In de buurt van de brug wonende mensen zeggen, vlak voordat de brug bezweek drie of vier ontploffin gen te hebben gehoord. Het is volgens de politie het in 1947 vernieuwde gedeelte van de brug, dat het heeft begeven. Vermoedelijk zijn 2 auto's naar beneden gestort. Een derde kon vlak voor de gapende kloof in het midden van de brug remmen. Twee bogen zijn ingestort. De ontploffingen, die men zegt te hebben gehoord waren volgens de politie waarschijnlijk dreu nen van het neerploffende gesteente, OSLO In het centrum van Oslo zijn dinsdagavond een zestienjarige jon gen en een tien jaar oud vriendje ge arresteerd op verdenking van roof moord op de oom van de oudste jongen in Rujkan op 200 km van de hoofdstad. De man, de 41-jarige Oystein Nord- heim, is gisteravond driemaal in de rug geschoten van een afstand van vijf meter. De politie heeft verklaard dat de jongens waarschijnlijk in een oude schuur hebben liggen wachten tot de man van zijn werk thuiskwam. Het lichaam werd door een bejaarde buur man gevonden. De zakken van de man waren leeggehaald. De politie heeft verklaard dat de twee jongens Gunvald Nordheim (16) en Kjetil Skaugerud (10) het geld en de auto van de vermoorde man hebben gestolen en naar Oslo zijn vertrokken. Het lichte geweer waarmee de moord is gepleegd, en vijftien patronen namen ze mee. De auto met het geweer is gisteravond in een buitenwijk van Os lo gevonden. Enkele uren later werden de twee jongens zonder verzet door pa trouillerende agenten aangehouden. De oudste jongen is onlangs veroor deeld tot tien maanden voorwaardelijk voor in totaal 75 misdaden, waaronder autodiefstallen en inbraken. LONDEN De komende vijf jaar zullen drie nationale dagbladen en een zondagsblad verdwijnen wanneer de structuur van de Britse pers niet radi caal wordt gewijzigd, zo zegt de „Eco nomist Intelligence Unit", een bedrijf voor marktonderzoek, in een rapport dat zij op verzoek van de kranteneige naars en vakbonden heeft opgesteld. Wanneer de Britse pers er de komen de vijf tot tien jaar niet in slaagt de huidige moeilijkheden te overwinnen, zou de fameuze voorspelling dat Enge land uiteindelijk niet meer dan drie na tionale kranten overhoudt, weieens uit kunnen komen, zo menen de auteurs van het rapport. MOSKOU Russische soldaten die oefenen met atoomwapens hebben last van nervositeit en hebben behoefte aan psychologische steun. Dit is meegedeeld dor een Russische luitenant-generaal S. K. Tsjoebarof in een artikel in het legerblad Krasnaja Zwezda (Rode Ster). De generaal is hoofd van de politieke afdeling van het militaire district Bakoe van de raketverdedigingsinstallaties. Dit district grenst aan Turkije, de zuidflank van de NAVO. De generaal schreef dat er een raad voor de psychologische voorbereiding van troepen is ingesteld om dit probleem te behandelen. Er is geconstateerd, zo schrijft hij, dat als soldaten voor het eerst deelnemen aan zeer realistische manoeuvres als onderdeel van hun op leiding, ze tekenen van verhoogde span ning en verwarring vertonen. Hij is van mening dat de psychologi sche voorbereiding van de rakettroepen is achtergebleven bij de technische en politieke opleiding. De nieuw opgerichte raad moet hierin verandering brengen. LONDEN De Times meldt van daag, dat een lid van de staf van het blad dinsdag een pak militaire docu menten betreffende Amerikaanse raket ten heeft gevonden aan de rand van een stuk open grond in Chislehurst in het graafschap Kent. Alle papieren waren geschroeid, alsof er een poging was ge daan ze te verbranden. Sommige droe gen de aantekening: Geheim. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft verklaard dat de pa pieren door de Times zijn ingeleverd en nu worden onderzocht. In de papie ren die uit 1956 en volgende jaren da teerden, werd vermeld welk bereik en welk explosief vermogen de Amerikaan se raketten Corporal, Hawk en Honest John hadden. "Hon iUs*e v, mg °rrn bies 40 De opleidingen duren één Jaar en vangen aan op 1 juni en 1 oktober. De toelatingseisen zijn: lengte min. 1,72 m; 17-28 jaar; voor hen die jonger zijn dan 21 jaar is het bezit van Mulo-diploma of gelijkwaardige opleiding nodig. Ondergetekende, COUPON naam: adres: woonplaats: geboortedatum: inlichtingen omtrent wenst in aanmerking te komen voor*P'aatsin^ op de Opleidingsschool van hét Korps Rijkspolitie. handtekening doorhalen wat niet gewenst wordt. 0110

De Vallei | 1967 | | pagina 8