„De huisdammers moeten eerst Gorris-Koster gaven hun drempelvrees overwinnen" Nieuwe leden worden goed opgevangen de strijd op Biljartbond Wageningen e.o. start tweede competitiehelft Politiesportver. Veenendaal heeft bijzonder goede naam Voor judo en gymnastiek vooral veel interesse Van Geet versloeg Donner in Hoogovenschaaktoernooi Eurooa' Toernooi om het Westeuropees volieykampioenschap Wijziging in opzet van toernooien om Duits voetbalelftal versloeg Luxemburq Oost-Duitsland te sterk voor Egypte Luchtbrug naar Praag voor wedstrijd Dukla-Ajax Post-Pfenninger namen rondes terug Belg Jos Verachtert doodde echtgenote Russische schaatsers te snel voor Noren Nederlandse atletes succesvol in Rusland Tafeltennisploeg naar Tsjecho-Slowakije Trudy en Elly al uitgeschakeld Finalisten titelstrijd ankerkader 71/2 Leiders bij VDC verstevigden positie Secretaris Gewest Gelderland Kon. Ned. Dambond Rallye Monte Carlc ■CUDS Isodore Weiss Uitblinker Opsomming Burgers WOENSDAG 18 JANUARI 1967 WAGENINGEN Weerhoudt drempelvrees de huis dammers om lid te worden van een plaatselijke damver eniging? Deze vraag houdt de besturen van de damver enigingen telkenmale bezig. Ongetwijfeld kennen ook het het Rijngebied en de Gelderse Vallei vele huisdammers, die thuis graag een partijtje dam spelen, maar er tegenop zien om lid te worden van een plaatselijke damvereni ging, omdat men er kennelijk geen aardigheid aan vindt om door een clubspeler in zijn hemd te worden gezet. Met ontzag kijken de meeste huisdammers daarom tegen een clubspeler op. Ook komt de huisdammer onder de indruk van specifieke damuitdrukkingen als: Turkse slag, de Haarlemmer, de hielslag, klassiek spel, Kerkhofruit, Ro zenburg-variant, Ghestem-doorstoot, de verlengde Haar lemmer, partijproblematiek, etc., etc. Om iets meer over dit alles te weten te komen, zijn wij eens op bezoek gegaan bij de man, die van het damwe- reldje bijzonder veel afweet, de secretaris van het Gewest Gelderland van de KNDB, de heer M. J. v.d. Peppel te Wagen ingen. „Bij de plaatselijk damverenigingen RDV te Rhenen, SDV te Scherpenzeel, VDC te Veenendaal, DCE te Ederveen, GSZ te Kesteren, DEZ te Ochten, OODBC te Dodewaard, WSDV te Wage- ningen en de Damclub Amerongen wordt de huisdammer thans opgevan gen door clubleden, die hem de ver schillende kneepjes van het prachtige damspel bijbrengen en hem inleiden in dit boeiende denkspel met zijn wel haast onbegrensde mogelijkheden op het 100-ruitenbord. Reeds na enkele weken les raakt de huisdammer zijn wellicht DEN HAAG Het zesde toernooi om het Westeuropese volleybalkampioen schap zal van 30 maart tot en met 6 april in dertien verschillende plaatsen in Nederland worden gehouden. In to taal nemen aan dit toernooi, dat ook in 1964 in Nederland plaatsvond, 12 ploe gen deel. De voorrondes worden van 30 maart tot en met 1 april in drie steden gehou den. In poule A (Leeuwarden) zijn Ne derland, West-Duitsland, Finland en En geland ingedeeld. In poule B (Tilburg) spelen België, Israël, Zwitserland en Zweden, terwijl in poule C (Haarlem) Italië, Frankrijk, Luxemburg en het Ne derlands militair team uitkomen. Op 3, 4 en 5 april volgen de wedstrij den voor de finale- en de verliezerspou le. Deze ontmoetingen worden elke dag in drie plaatsen gespeeld, te weten 3 april in Alkmaar, Groningen en Heer len, 4 april in Oss, Heerenveen en Al melo en 5 april in Roermond, Terborg en Amsterdam. 6 April volgt in Amers foort de sluitingsceremonie. Het toernooi om het Westeuropese kampioenschap werd voor het eerst in 1962 in Parijs gehouden. Nederland toonde zich toen de sterkste, evenals in 1963 (Florence) en 1964 (Hengelo). In 1965, toen de Nederlandse ploeg niet deelnam, werd Frankrijk winnaar, doch het jaar daarop eiste Nederland in Gent weer de eerste plaats op. BERN De Europese voetbalunie (UEFA) zal binnenkort wijzigingen aan brengen in het reglement van de twee belangrijkste Europese voetbaltoernooi en om te verkomen, dat de beste clubs al in de eerste ronde tegen elkaar moe ten uitkomen. Dr. Hans Bangerter, de Zwitserse se cretaris-generaal van de UEFA, ver klaarde dat dit systeem zowel voor de Europabeker voor landskampioenen als bekerwinnaars zal gelden. Clubs als In- ter Milaan, Real Madrid, Benfica en Manchester United zullen geen gevaar meer lopen elkaar al in de eerste ron de uit te schakelen. UEFA zal voortaan ook eisen, dat beide wedstrijden die in de eerste en tweede ronde gespeeld moeten worden op door de UEFA te bepalen dagen worden gesteld. „We zullen deze data lange tijd tevo ren aankondigen zodat de nationale bon den alle tijd hebben hun competitie programma aan te passen", zei Ban gerter. Tenslotte zullen doelpunten in uitwed strijden ook in het toernooi voor lands kampioenen dubbel tellen, zoals al het geval was bij het toernooi voor beker winnaars. Dr. Bangerter zei, dat deze voorstel len door de organisatiecommissie van de UEFA zijn ingediend en waarschijn lijk automatisch bekrachtigd zullen worden op de volgende vergadering van het bestuur. AKEN In de eerste van de reeks oefe wedstrijden, dinsdagavond in Aken gespeeld, die bondscoach Helmuth Schön heef* vastgesteld voor de komende in terlands, heeft West-Duitsland weinig overtuigend met 2-0 gewonnen van Luxemburg. Bij de rust leidde het Duit se selectie-elftal, tot duidelijke teleurstel ling van de 35.000 toeschouwers, die ge zorgd hadden voor een uitverkocht sta dion, met 1-0. Aanvankelijk zag het er gunstig uit voor de Duitse formatie. Na een kwar tier gaf Ulsass zijn ploeg met een ge richte kopbal de leiding. De buitenspel- val, waarvan de bewoners van het Groo* Hertogdom zich daarna bedienden werk*^ bijzonder doelmatig. Het zelf vertrouwen van de Luxemburgers werd zo groot, dat de ploeg na de rust niet langer het accent op de verdediging leg de, doch bij herhaling resoluut ten aan val trok. Doelman Maier bleek echter een nie* te passeren struikelblok. Lich telijk tegen de verhouding in werd het een kwartier voor tijd 2-0 voor de gast heren. Na een schot van Dörfel raakte de Luxemburgse veteraan Konter de bal aan, waardoor keeper Stendebach op slag kansloos werd. De Arnhemse arbiter Dorpmans leidde de ontmoeting bekwaam. aanwezige minderwaardigheidscom plex kwijt en raakt hij volkomen in de ban van het interessante damspel met zijn talloze varianten", aldus de heer Van de Peppel. Door de vele variaties leert niemand dit spel volledig beheersen. Zei J. F. Moser niet eens: „Een topspeler, die durft te beweren, dat hij het spel volle dig beheerst, moet nog geboren worden." Aan het eind van zijn dammersloop baan zei de geniale Isodore Weiss: „Het spel is sterker dan wij". Secetaris Van de Peppel begint, wan neer men hem naar zijn geliefde sport vraagt, al gauw ln beeldende taal te spreken. Misschien kunnen vele men sen niet het geduld opbrengen zich en kele uren over een dambord te buigen. Hij zegt: „Het damspel is romantisch, het vraagt durf, enthousiasme, verbeel dingskracht en fantasie. In het damspel legt men zijn karakter bloot. Als u een vechter bent, dan kunt U uw strijdlust op het dambord botvieren. En als U een voorzichtig mens bent, dan zijn concentratievermogen, geduld en volhar ding belangrijke wapens. Bent U een levendig mens? Welnu, Uw verbeel dingskracht en fantasie overrompelen menige tegenstander. In een urenlang spel vergeet men de gehele wereld om zich heen. Het damspel kent vele be koorlijkheden en is gelijk een roman- De spelers leggen er hun karakter in bloot, aan het spel herkent men het type mens, ln de tempi ligt een gehele levensbeschrijving van een speler ver borgen. Het doorgronden van het spel van zijn tegenstander boeit hem, gelijk een roman iemand kan boeien, omdat hij belang stelt in het verdere verloop van het verhaal. Het voorstellingsver mogen speelt bij de dammer ook een hartig woordje mee. Op het 100-ruiten bord trekken diverse variaties aan zijn geestesoog voorbij. Het dammen is een mooi en edel spel, dat de beoefenaar boeit. Dé oude Sócrates zei eens: „Ik leef niet om te spelen, maar ik speel KAIRO Oost-Duitsland, woensdag 5 april in Leipzig tegenstander van Ne derland in een wedstrijd voor groep 5 van het toernooi om het Europees voet- balkar pioenschap, heeft dinsdag te Kairo met 2-1 van Egypte gewonnen. Bij de rust leidde Oost-Duitsland met 2-0. Oost-Duitsland zal in Egypte een drietal wedstrijden spelen. om te leven!". De dammers voeren dit wijze gezegde in hun wapenuitrusting. Zij spelen ernstig en verstandelijk, maar uitsluitind voor hun genoegen. Weliswaar ziet een dammer verlangend uit naar een generaal (een dam) die met zevenmijlslaarzen over het bord rent om zijn soldaten (de schijven) aan te voeren, doch als de verschrikkelijke Turkse slag hem treft, dan capituleert hij zonder morren. Ook als hij zijn broeksknoop (de kroonschijf) verliest, of hij belandt op de Kerkhofruit, nadat hij zich met de grootste moeite uit de beruchte hekstelling heeft bevrijd, dan gedraagt hij zich nog als een gentle man. Ook de Haarlemmer of de ver lengde Haarlemmer deert hem niet, zijn eetlust wordt er niet minder om. De generaal (dam) ontziet zich niet om een gesneuvelde soldaat (schijf) op zijn nek te nemen". MONACO Dinsdag in de loop van de dag zijn 167 equipes gestart voor de gemeenschappelijke route van de Rallye Monte Carlo, een parcours van 1,255 km, van Monaco naar Chambéry en terug. Vanmorgen om twintig minu ten voor tien moest de eerste deelne mer zich melden aan de finishcontrole op de Boulevard Albert Premier in het Prinsdom. In het gemeenschappelijke traject, dat verdeeld is in vijftien etap pes, zijn zes klassementsproeven met een gezamenlijke lengte van 122 km op genomen. Volgens de laatste berichten zijn de vooruitzichten voor de deelne mers verre van gunstig. In de Alpes Maritimes zou veel sneeuw liggen en ook zouden vele wegen verijsd zijn. De eerste 60 equipes op de ranglijst na de rit Monaco-Chambéry-Monaco mogen donderdagavond starten voor de slotklassementsproef over 613,5 km. In dit bergtraject over smalle, bochtige wegen moeten gemiddelden van 45,6 tot 56,3 km/u worden bereikt. Johnny Halliday, die maandag al aan zijn bewonderaars had laten weten, dat zijn eerste Rallye Monte Carlo stellig ook zijn laatste zou zijn, kwam te laat in het Pare Fermee, waar de wagens onder bewaking waren achtergelaten. De pop-zanger, wiens uiterlijk gete kend was door de vermoeidheid, ver speelde daardoor onnodig acht minu ten. Direct na de start werd de Ford Mustang naar een garage gereden, om dat de achterbrug niet meer in orde was. Dat kostte Halliday en diens co- equipier Chemin twintig minuten ver traging. „Wij zullen niet allemaal een grote uitblinker kunnen worden als een Baba Sy, Koeperman, Piet Roozenburg of Geert van Dijk, maar wel kunnen wij ons opwerken tot goede dammers, die een behoorlijk partijtje kunnen meebla- zen in het mooie damspel. Bij de Vee- nendaalse Damvereniging, de Damclub Amerongen, WSDV te Wageningen, SDV te Scherpenzeel, DCE te Ederveen, RDV te Rhenen, GSZ te Kesteren, DEZ te Ochten en OODBC te Dode waard staan de deuren wijd open voor huisdammers, die zich verder in het damspel willen ontwikkelen. Zoals reeds eerder gememoreerd wordt de huisdammer bij de damverenigingen op gevangen en door de clubleden in het prachtige denkspel onderricht. De huis dammer wordt niet aan zijn lot overge laten. Men krijgt eerst een goede on dergrond, alvorens op de wedstrijden losgelaten te worden, zodat men meer plezier aan het zeer interessante dam spel zal beleven". SCHIPHOL De grootste suppor ters-luchtbrug ooit geslagen, is thans in de maak voor de uitwedstryd om de Europa Cup woensdag 8 maart van Ajax tegen Dukla in Praag. Anderhalve maand tevoren zijn nu al bijna 80 vluch ten voor dit evenement gereserveerd met een totaal aantal beschikbare stoe len van ongeveer 3000. Het gaat er naar uitzien dat wie nu nog niet geboekt heeft in Praag, geen hoteldak meer bo ven zijn hoofd zal kunnen krijgen, want de beschikbare hotelruimte is vrijwel uitgeput. In samenwerking met Rotterdam Air heeft het op Schiphol gevestigde lucht vaart-makelaarskantoor Amsterdam Air in totaal 20 vluchten vastgelegd, waar van zes bij de twee Nederlandse maat schappijen Transavia (3) en Schreiner Airways (3) en de overige 14 bij buiten landse chartermaatschappijen uit Scan dinavië, Engeland en Duitsland. Dat is geschied in opdracht van enkele dag bladen, vele reisbureaus en de studen tenorganisatie NBBS, die hoopt op een vorm van sportieve uitwisseling: bij de thuiswedstrijd van Ajax op 1 maart verwacht men een groep Tsje-hisehe studenten in Amsterdam. Met de boe kingen van Amsterdam en Rotterdam Air zijn in totaal ruim 1900 vliegstoelen gemoeid. Andere reis- en passagebureaus heb ben zich voor hun reserveringen tot Martin Air Charter gewend, die tot nu toe een achttal vluchten op het pro gramma heeft staan, waarvan vier met eigen toestellen en vier met van de KLM gecharterde Electra- en Douglas- machines. Tezamen bieden die plaats aan circa 1100 passagiers. Het Ajax-elftal zelf vliegt ditmaal met Nederlands jongste luchtvaartmij.: Transavia en wel 6 maart om 13 uur per DC-6. De verschillende groepen reizen voor prijzen, fluctuerend tussen 190 en 560 gulden, al naar gelang ze 1, 2, 3 of ma- BERLIJN De stand in de zesdaagse van Berlijn ziet er als volgt uit: 1. Kem per - Oldenburg (Did.) 344 pnt.; 2. Schulze - Renz (Did.) 273; 3. Bugdahl - Sercu (Did./Belg) 166; 4. Post - Pfen- ninger (Ned./Zwits.) 107 pnt. Op een ronde 5. Rudolph - Roggendorf (Did.) 156 pnt. De overige koppels hebben'twee of meer ronden achterstand. ximaal 4 dagen (geheel verzorgd zoals dat heet) in Praag blijven. Aangezien de hotels met dit legioen van 3000 Ne derlandse supporters eivol zitten, al thans op de dag van de wedstrijd zelf, ziet het er naar uit, dat verdere gega digden Ajax alleen nog zullen kunnen aanmoedigen wanneer zij daarvoor 8 maart 's ochtends vertrekken en na de wedstrijd linea recta naar Amsterdam terugvliegen. GEEL De Belgische wielrenner Jos Verachtert heeft dinsdagmorgen na een echtelijke twist zijn 33-jarige vrouw vermoord. Na zijn daad pleegde de 34-jarige stayer zelfmoord. Het zeven jaar oude zoontje van de wielrenner vond het le venloze lichaam van zijn moeder. De coureur, die in het Belgische plaatsje Geel woonde, had zich de laatste jaren tot een zeer bekende fi guur in het kleine wereldje van stayers opgewerkt, ofschoon hij nooit een top- rijder werd. OSLO Na de eerste dag van de schaatswedstrijd tussen Noorwegen en Rusland, die dinsdagavond in het Bislet- stadion van Oslo is begonnen, hebben de Russen reeds een ruime voorsprong opgebouwd: 149-123 punten. Zowel op de 500 als 5000 meter waren de Russen veel te sterk voor hun tegenstanders. Boris Guljajev en Valeri Muratov, die niet op de 5000 meter startten, noteer de op de 500 meter dezelfde tijd: 40,9. Achter dit tweetal bezetten Björn Tve- ter (Noorw.) en Valeri Kaplan (Rusl.) met 41 sec. de tweede plaats. Kaplan, die twee weken geleden in hetzelfde stadion de traditionele nieuwjaarswed strijden op overtuigende wijze won, mac.kte ook nu weer een grote indruk. De Rus finishte namelijk achter de Noorse wereldrecordhouder en stayer pur sang Fred Anton Maier, als tweede op de vijf kilometer. Maier was zonder concurrentie in 7.40.8. Kaplan bleef met 7.50.0 bijna tien seconden op hem achter. In het klassement na twee afstanden leidt Kaplan met 88.000 voor Tveter met 89.050. De uitslagen luiden: 500 me ter: 1 en 2. Buljajev en Muratov (bei den Rusland) 40,9 sec., 3/4. Tveter (Noorw.) en Kaplan (Rusl.) beiden 41, 5/6 Thomassen (Noorw.) en Matuse- vitsj (R.) 41,8, 7. Eriksen (N.) 41,2; 8-9 Stiansen en Groenvold (N.) 42,3, 10. Antsson (R.) 42,5, 17. Maier (N.) 43,9. 5000 meter: 1. Maier 7.40.8; 2. Kaplan 7.50.0, 3. Seljanin (R.) 7.52, 4. Tsjekulajev (R.) 7.53.2, 5. Bollerud (N.) 7.53.3; 6. Lavrusjkin (R.) 7.56.4; 7. Thomassen 7.56.5; 8. Matusevitsj 7.57.6; 9. Antsson 7.58.9, 10 Stiansen 8.00.1. Algemeen: 1. Kaplan 88.000 punten; 2 Tveter 89.050; 3. Thomassen 89.450; 4. Matusevitsj 89.470; 5. Maier 89.980. Naarmate de tijd verstreek werd dui delijker, dat de gemeenschappelijke route als scherprechter zou gaan fun geren. Na nog geen 200 km hadden al 15 van de 197 gestarte equipes de strijd moeten staken. Kort nadat de BMW van Rob Gor- ris, vorig jaar met Rob Slotemaker zesde in het eindklassement, de contro le van Banon 276 km van Monte Carlo verwijderd was gepasseerd, moest de Nederlandse rijder, die dit jaar Hans Koster als co-equipier heeft, zich gewonnen geven. Op dat moment waren er reeds 19 uitvallers, zodat nog 149 combinaties de strijd tegen de tijd voortzetten. Tot degenen, die de op dracht niet volbrachten behoorde ook de bekende Britse geestelijke Jones Rupert, die met een Austin Cooper S reed. LENINGRAD De drie Nederland se atletes, die vorige week na tal van moeilijkheden toch nog naar Rusland konden vertrekken voor een drie weken durende trip, hebben dinsdagavond bij hun eerste optreden in Leningrad bij zonder veel succes gehad. Marjan Thomas bleek bij het hoog springen veel te sterk voor haar con currentes. De blonde Beverwijkse sprong 1,69 m., waarmee zij de Tsje chische Elena Proskova drie centimeter voor bleef. Corrie Bakker, die vandaag bij het vèrspringen uitkomt, bleek op de eerste dag de snelste 100 m.-loopster. Zij no teerde een tijd van 12 seconden. De Russin Ludmilla Samotesova eindigde in 12.1 sec. als tweede, terwijl Tamara Borchikova (Rusl.) met 12.3 sec. de 3e plaats bezette. Lia Louer-Hinten zorgde op de 300 me ter voor de derde Nederlandse overwin ning. De Tilburgse, de enige van de drie Nederlandse 400 meter-loopsters, die tijdens de Europese kampioenschap pen in Boedapest de finale bereikte, fi nishte in 40.8 seconden. Larisa Domnina en Glina Kulik (beiden Rusland) bezet ten met 41.6 en 42.1 sec. resp. de twee de en derde plaats. WAGENINGEN De tweede helft van de competitie van de Biljartbond Wageningen en Omstreken ia gisteren in de eerste klasse van start gegaan. Ook vanavond, donderdag en vrijdag DEN HAAG Een dag na de acht- kampen heeft de Nederlandse Tafelten- nisbond de teams samengesteld, die deel zullen nemen aan de internationa le kampioenschappen van Tsjecho-Slo wakije op 31 januari en 1 en 2 februari a.s. in Praag. De ploeg bestaat uit Ur sula Stuhlemeier, Annemarie Wijnants, Bert van der Helm en Bert Schoofs. Leider is de heer Scharroo. Bert Onnes, die dank zij een beter game-gemiddelde bij de achtkamp beslag legde op de tweede plaats vóór Bert Schoofs, werd door bondstrainer Hoefnagel nog niet voldoende in conditie geacht om aan een dergelijk toernooi deel te nemen. Onnes zal drie weken lang de technische en conditionele centrale training volgen. Eerst dan wordt beslist, of hij deel zal uitmaken van de Nederlandse- ploeg voor de wereldkampioenschappen in Zweden. Aan Onnes worden in dat op zicht de volgende eisen gesteld: condi tioneel gelijkwaardig aan de overige le den van de ploeg, technische vaardig heid en mentaal passen in de ploeg. BLOEMFONTEIN Trudy Groen man en Elly Krocké zijn niet doorge drongen tot de kwartfinales van het toernooi van Oranje Vrijstaat in Bloem fontein. Trudy verloor met 3-6, 3-6 van de Duitse Helga Niessen en Elly Kro cké werd met 2-6, 3-6 uitgeschakeld door de Zuidafrikaanse Greta Delport. De overige uitslagen waren Joyce Williams (G.B.) Christine Truman (G.B.) 6-4, 6-2, Virginia Wade (B) G. Pretortus (Z. Afr.) 6-0, 6-2, Annette van Zijl (Z.A.) M. Kritzin- ger (Z.A.) 6-1, 6-2. In de derde ronde van het heren-en kelspel won de Australiër Martin Mul ligan met 6-2, 6-3 van de Braziliaan Ronald Barnees en versloeg z(jn land genoot Ken Fletcher de Brit Keith Wool- dridge met 6-2, 7-5. zullen de biljarters zich weer om het groene laken scharen. De standen in de verschillende klassen zien er als volgt uit (per 16 januari): Hoofdklas Zeldenrust 10—54—26 Ons Hoekje 10—52—28 Nationaal 1049—31 Terminus 11-49—39 Groene Laken 1046—34 Rijnstroom 1044—36 ONA 10—33—47 Torenzicht 10—3543 Ons Genoegen 10—31—47 Terminus 2 11—30—58 DOS 10—23—57 Overgangsklas Zeldenrust 2 10—67—13 BVR 10—58—22 VOP 10—56—24 ABC 10—41—39 DVJ 10—41—39 ONA 2 10—36—44 Torenzicht 2 10—36—44 Ons Hoekje 2 10—32—48 Vogelenzang 10—28—52 Ons Genoegen 2 10—25—55 Rijnstroom 2 102060 Eerste klas Zeldenrust 3 11—60—28 Lido 11—55—33 Ons Hoekje 3 11—51—37 Nationaal 2 11—50—38 ABC 2 11—46—42 Torenzicht 3 11—4543 ONA 3 11—40—48 Terminus 3 11—40—48 Driesprong 11—4048 Groene Laken 2 11—39—49 ODI 11—37—51 Ons Genoegen 3 11—25—63 Tweede klas Torenzicht 4 9-48—24 Ons Genoegen 4 944—28 VOP 2 9 44 28 Groene Laken 3 9—40—32 DVJ 2 9—36—36 ABC 3 9—35—37 Ons Hoekje 4 9—30—42 Zeldenrust 4 9—29—43 DOS 2 9—27—45 SDO 9—25—47 Derde klas BVR 2 9—54—18 Torenzicht 5 10—52—28 DVJ 3 10—48—32 Lido 2 9 41 28 Driesprong 2 9—40—32 Rynstroom 3 9—40—32 ODI 2 9—38—34 DVJ 4 10—26—54 Ons Hoekje 5 9—22—50 Torenzicht 6 10—12—68 en daarmee wordt he men nogal eens van de daarvan getuigen twee VEENENDAAL De Veenendaalse politie is actief doeld de beoefening van de sport. De laatste tyd hoort prestaties van ons plaatselijk „beschermingskorps" en daarvan getuigen grote pryzenkasten in het wachtvertrek van de politie aan de Hoofdstraat. Om meer over dit onderwerp te weten te komen, bezochten wy de voorzitter van de politiesportvereniging, hoofdinspecteur Dekker. Enkele ons onbekende pun ten werden duidelijk gemaakt. Zo heeft de politie twee uur per week verplichte sport en het programma daarvan is ruim. Het populairste zyn judo, gymnastiek en atletiek, allemaal takken van sport, die bij de uitoefening van het beroep nog weieens van pas kunnen komen. Ook heeft men tijdenlang aan zwemmen gedaan, maar daarvoor moesten de politiemannen altijd naar Amersfoort en dat hield vele moeilijkheden in, zodat men er mee gestopt is en nu wacht op de gereedkoming van het instructiebad aan de Rondweg. Behalve de verplichte dienstsport van twee uur in de week, bestaat er ook een sportvereniging, die opgericht is in de jaren vijftig. Deze sportvereniging bestaat bij de gratie van de vrije wil van de politie mensen en bijna elk plaatselijk politiekorps, dat zichzelf respecteert, beschikt over zo'n sportvereniging. ken dat de opgezette dieren voor de jonge agenten bedoeld zijn „het zijn allemaal dieren, die onschadelijk en beschermd zijn, dan weten ze in ieder geval welke ze niet moeten schieten" vertelt de heer Dekker, dat ook tegen „burgers" wedstrijden gespeeld wor den. „Verscheidene jaren hebben we tegen volleybalteams uit Veenendaal ge speeld en dan bleek altijd, dat die teams heel graag wilden winnen van de politie. „Burgerteams" onder elkaar vielen wel eens tegen, maar als ze te gen de politie moesten uitkomen, dan was de inzet veel groter en het niveau, dat ze bereikten lag een stuk hoger". Hoofdinspecteur Dekker ontving ons in zijn kamer waarin opgezette die ren oplettend het gesprek schenen te volgen en het drukke verkeer door de Hoofdstraat de tegenhanger vormde van de doodse blikken van deze dieren BEVERWIJK De onberekenbare Deen. Bent Larsen, heeft dinsdag in de zesde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi in Beverwtfk de Hongaarse grootmeester Szabo verslagen. Larsen, die nogal teleurstellend van start was gegaan, bracht hiermee voor de tweede achtereenvolgende maal een partij op zyn naam. Het ziet ernaar uit, dat de Deen alsnog met de Russen Lutikov en Spasski, die gezamenlijk met vyf punten de leiding hebben, aansluiting zal krygen. Geen eenvoudige opgave voor Larsen, die twee punten achterstand heeft. Spasski won in fraaie stijl van Ree, die zijn koningsstelling ernstig bedreigd zag. De party tussen Rolmtsch en Lutikov had een vinnig karakter, ondanks de vlotte remise. Lutikov speelde met zwart de Nimzowitseh-opening (1. e4, Pc6) en ver overde langs combinatoira weg een overwicht. Hoewel de Rus daarna een aanvals- actie inleidde, kwam hij toch niet verder dan remise. De partij tussen Van Geet en Donner werd afgebroken op een moment, dat Van Geet een licht overwicht had. Van Geet boekte na hervatting winst. Pomar versloeg Langeweg in een Nimzo-Indi- sche partij, waarin Langeweg een zwak ke pion had geofferd in de hoop op een koningsaanval. De Spanjaard wikkelde de partij echter secuur af, hetgeen vol doende bleek om het punt binnen te halen. In de Siciliaanse party tussen Darga en Ciric speelde de Westduitser sterk aanvallend, maar Ciric, die er om bekend staat zelden te verliezen, wist ook dit maal een nederlaag te voorkomen. In de meestergroep versloeg Van Scheltinga Van Wijngaarden en hij heeft nu met vier punten en een afgebroken partij de leiding. In de damesgroep kwam mevr. Tim mer remise overeen met de Roemeense Nicolau, hetgeen zeker een succes voor de Nederlandse schaakster kan worden genoemd. De uitslagen luiden: ^Jrootmeestergroep Pomar (Sp.)Langeweg (Ned.) 10; Larsen (Den.)Szabo (Hong.) 10; Van Geet (Ned.)Donner (Ned.) 10; Darga (W.-Dld.)—Ciric (Z.-Sl.) »/2; Kuijpers (Ned.)—Kavalek (Z.-Sl) ft— y2Gligoric (Z.-Sl.)Ghitescu (Roem.) 1—0; Robatsch (Oost.)Lutikov (Rusl.) y2\/2Spasski (Rusl.)Ree (Ned.) 1—0. De stand: 1/2. Lutikov, Spasski 5 pnt.; 3. Van Geet 314 pnt. en 1 afgebr.; 4. Gligoric 8U 4 pnt.; 5/6. Kavalek, Larsen 3 pnt.; 7. Ciric 214 pnt. en 2 afgebr.; 8 t/m 13. Donner. Ghitescu, Darga, Kuijpers, Po mar, Robatsch 214 pnt.; 14. Szabo 2 pnt. en 1 afgebr.; 15. Langeweg 2 pnt.; 16. Ree 114 pnt. Meestergroep: Ujtelky (Tsj.-Sl.)Karaklaic (Z.-Sl.) 1414; Tatai (It.)Sandor (Hong.) y- Ostojic (Z.-Sl.)Keiler (Zwits.) afgebr.; Van Scheltinga (Ned.)Van Wijngaarden (Ned.) 10; Enevoldsen (Den.)Marovic (Z.-Sl.) y2y2; Wes- terinen (Finl.)Medina Garcia (Sp.) «414Bredewout (Ned.Scholl (Ned.) V21/4; Nainggolan (Indon.) Szily (Hong.) 0—1; Stand na 6 ronden: 1 t/m 4. Karaklaic, Sandor, Van Schel tinga en Tatai 4 pnt.; 5. Ostojic 3*4 P^t. en 1 afgebr.; 6 t/m 8. Marovic, Szily en Ultelky 3^4 pnt.; 9/10. Bredewout, Scholl 3 pnt.; 11. Keiler 2^ pnt. en 1 afgebr.; 12/13. Enevoldsen. Westerinen 214 pnt.; 14. Nainggolan 1"pnt.; 15/16. Van Wijngaarden, Medina Garcia 1 pnt. Damesgroep: Szota (Polen)Kokanovic (Z.-Sl.) 10; Jovanovic (Z.-Sl.)Mulder (Ned.) 10; Nicolau (Roem.)Timmer (Ned.) 14 V2Eretova (Tsj.Sl.)Heemskerk (Ned.) 14y3; Karakas (Hong.)Velat de Colominas (Sp.) 10; Kouchnir (Rusl.)Vreeken (Ned.) 10. VreekenKarakas 01; MulderKoka novic 14—54- Stand na 2 ronden: 1/2. Karakas, Kouchnir 2 pnt.; 3 t/m 5. Eretova, Heemskerk en Timmer 114 pnt.; 6/7. Jovanovic, Szota 1 pnt.; 8 t/m 10. Kakanovic, Mulder, Nicolau pnt.; 11/12. Velat de Colominas, Vreeken 0 pnt. De partij tussen Darga (W.-Dld.) en Ciric (Z.-Sl.) had het volgende verloop: Wit: Darga Zwart: Ciric Siciliaanse party 1. e2e4, c7—c5 2. Pgl—f3, d7—d6 3. d2d4, c5 x d4 4. Pf3 x d4. Pg8—f6 5. Pblc3, e7—e6 6. Lfl—c4, a7—a6 7. Lc4b3, Pb8d7 8. f2—f4, Pd7—c5 9. f4—f5, Pc5 x b3 10. a2 x b3, Lf8—e7 11. 0—0r 0—0 12. Ddl—f3. Lc8d7 13. g2—g4, Pf6e8 14. Lel—e3. Pe8—c7 15. Df3g3, h7h6 16. Tal—dl, Ta8— c8 17. Pd4—f3, Pc7—b5 18. Pc3 x b5, a6 x b5 19. c2c3, e6 x f5 20. g4 x f5, Kg8h7 21. e4e5, Ld7 x f5 22. e5 x d6, Le7—f6 23. Pf3—g5-f, Lf6 x g5 24. Tfl x f5, Dd8d7 25. Tf5- «5, Lg5 x e3-j-, 26. Te5 x e3, Tf8e8, remise. en was direct bereid iets over sport en politie te vertellen. „De dienstsport is voor elke politie man onder de veertig verplicht, maar er zijn er ook enkelen, die deze leeftijd gepasseerd zijn en toch nog graag mee doen. Het politiekorps is 39 man groot en ik denk, dat zo'n 30 mensen in de verschillende takken van de vrije sport meedoen. De heer Van de Velde van de Sportschool is de trainer bij de ver plichte dienstsport. Gedeeltelijk wordt er in de Sportschool aan de Industrie laan getraind. Judo en gymnastiek zijn enkele onderdelen, die wel het meest op prijs gesteld worden", vertelt hoofd inspecteur Dekker. Het tenue, is dat zwart? „Nee," antwoord hij lachend, „blau we broek en wit hemd met blauwe bie zen". „Het bestuur wordt behalve door mij gevormd door adjudant Hoevens (secre taris) en rechercheur Van Wieringen (penningmeester). De overkoepelende organisatie van de plaatselijke sport verenigingen is de Politie Sportbond. Deze stelt de wedstrijden vast. Zo be staan er een voetbalcompetitie en een volleybalcompetitie. De prijzenkasten. die hier hangen zijn volgemaakt in de meest uiteenlopende takken van de vrije sport". Na een intermezzo, waarin is geble- AMSTERDAM Uit de voorwed strijden heeft de Ossenaar Tini Wijnen zich met veruit het hoogste gemiddelde (34.61) geplaatst voor de finale van het kampioenschap van Nederland groot biljart anker kader 71/2, dat van 26 tot en met 29 januari in Rotterdam wordt gehouden. De overige deelnemers zijn Hans Vultink (Aalten) met 22.67, Piet van de Pol (Rotterdam) met 20.61, Lam bert van Leur (Oss) met 17.74, Flip Beekman (Amsterdam) met 16.55, Joop Roodenburg (Voorhout) met 15.65 en Bart van Nijnatten (Steenbergen) met 15.08. De achtste deelnemer is titelhou der Henk Scholte (Eindhoven), die vrij gesteld was van het spelen van voor- "edstrijden. Hoofdinspecteur Dekker kan bewijzen aanvoeren, dat de Veenendaalse poli tie een gevarieerd sportprogramma heeft en dat zij in het land tamelijk geducht wordt. „In Soest kwamen alle sterke teams van het volleybal tezamen en daar werden wij vierde. Voor vol leybal bestaat de meeste animo, dan volgt schieten, met pistool en karabijn. Vorig jaar hebben we deelgenomen aan het Nederlands Kampioenschap en een tweede plaats vind ik toch wel eer vol. De afvaardiging schutters is vijf, maar de samenstelling verandert nog wel eens. Het hangt ervan af of er met geweer of pistool geschoten wordt. Nog een voorbeeld van de schuttersca- paciteiten. In Driebergen werden pro vinciale wedstrijden gehouden. Gemeen tekorpsen, spoorwegrecherche, mare chaussee en rijkspolitie waren van de partij en Veenendaal werd tweede bij het karabijnschieten. Aan vissen doen wij ook. De presta ties in dit vlak waren het afgelopen jaar niet zo best. In '65 zaten wij daar beter mee. Ja, er is zoveel. Schaatsen verleden jaar in Deventer, motor sport met de Graafschapsrit in Zut- phen werd Veenendaal in 1965 tweede en dan hebben wij ook nog de Vier- daagselopers Krouwel en Hendriks". Een logische conclusie kan uit het verhaal van de voorzitter van de Vee nendaalse politiesportvereniging ge trokken worden: namelijk „onze politie blijft in vorm VEENENDAAL Liefst negen par tijen werden maandagavond in ,,'t Tref punt" voor de onderlinge competitie van VDC gespeeld. In het algemeen verste vigden de leiders hun positie door over winningen. Keymans en v.d. Vliert zijn nog niet in hun beste vorm. Het nieuwe jeugdlid Van 't Foort verloor slechts op het nippertje van W. de Kleuver! De uit slagen waren: v.d. Brandhofv. Beek 20; Tolle naarC. Vermeer 20; J. Vermeerv.d. Vliert 20; v. Leeuwen—Valkenburg sr. 02; v. Nieuwamerongen -N. Valken burg 11; Verhoef—Bouman 02; de Roderv.d. Hor 02; KalterKeijman 11; W. de Kleuvervan 't Foort 20. Volgende week maandag vindt in 't Trefpunt" de jaarvergadering plaats. Er zal dan een gongwedstrijd worden ge houden. Veiligheidshalve vermelden we in aansluiting op de op maandag gepu bliceerde UPDB-uitslagen nog dit: dat Ons Genoegen (Z.) II tegen Breukelen I met 128 verloor om een plaats in de Hoofdklasse, terwijl de tweede beslis singswedstrijd tussen Woudenberg en Zenderstad (IJsselstein) door laatstge noemde club met 119 werd gewonnen. Woudenberg blijft dus in de tweede klas uitkomen. s

De Vallei | 1967 | | pagina 9