Veenendaals dagblad Vakcentrales willen met bewindslieden spreken HOOFD SCHOTEL VLEES Strijd in Vietnam keerpunt Buiten Omroepwet met 91-88 aanvaard Schippers in verzet tegen relatievaart Weer Jouden oogst" op Walcheren Machtsstrijd in China schijnt vastgelopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Spoedoverleg over werkgelegenheid gewenst Weinig effect verwacht van stimulering Harrison Salisbury meent: Prinses Irene verhuist naar buitenwijk CüiifcïAia Vrij zacht Fatale fout van automobiliste: twee doden °p G Nog meer gevogelte Dusseldorpse overleden 5-ling Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik IJzeren staven (loden chauffeur Trein ontspoord in Drente KOFFIE PRIJSVERLAGING NEUTEBOOM DINEE Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener s Ou: - - '°n Concern n.v Advert losse mm-prijs 17 cent. annonces ..Vraag en Aanbod" op di. do en -oorden f 1.50. ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 19 JANUARI I967 4le JAARGANG UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales, dat woensdag avond in Utrecht een speciale vergadering heeft gehouden over de werk gelegenheidsproblemen, heeft de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretarissen van beide departe menten telegrafisch gevraagd om een onderhoud op zeer korte termijn. Het overlegorgaan wil in deze bespreking ook ten overstaan van de regering uiting geven aan zijn grote verontrusting over de snelle stijging van de werkloos heid. Het wil met name deze bewindslieden een aantal suggesties doen ten aanzien van verdere maatregelen, die, naar het oordeel van de vakbeweging, met spoed moeten worden genomen. Hoewel de vakcentrales waardering hebben voor de door de regering aan gekondigde maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid in bepaalde delen van het land, menen zij namelijk dat deze maatregelen op korte termijn te weinig effect sorteren. De maatrege len kunnen van betekenis zijn voor een verdere ontwikkeling van de betrokken gebieden, maar de vakcentrales staan op het standpunt, dat zij niet meer zijn dan een eerste aanzet tot een bredere aanpak van de structurele problemen. Volgens het overlegorgaan behoren ADVERTENTIE A Bij haar terugkeer van de Kerst- en Nieuwjaarsvakantie die zij doorbracht in Sandringham, droeg de Engelse prinses Anne (l.) een z.g. „Swingin' London"-kostuum compleet met mini rok, polka-kousen en hoge zwarte kap laarzen. Volgens Engelse modekenners volgt de Engelse prinses de jonge mode op de voet. Borreltje, biertje, wijntje? Maak uw aperitiefje extra gezellig met deze feestelijke garnituurtjes: Ie verkaas gember; plakje rook worst stukje zoetzure paprika; lunchworst plakje ei; asperge in ham gewikkeld; paté gevulde olijf; paté tomaat; cervelaat- worst tomaat augurk. Kos telijk...! NEW VORK. De strijd in Viët- nam schijnt een nieuwe fase te zijn in gegaan, die kan leiden tot een uitein delijke regeling van de kwestie, of tot een plotselinge en extreme verscher ping. Dit schrijft de adjunct-hoofdre dacteur van de New York Times .Har rison Salisbury. Hij schrijft uit Hong- e moet niet denken, dat wat de grote vogelaanwas langs zee in het herfst- en winterhalfjaar betreft het heil uitsluitend van de wadden- kust zou komen, zoals mogelijk uit een „Buiten"-tje van eind december zou zijn te concluderen. Ook de mon dingen der grote rivieren, de schorren, slijkgronden en estuariën van Zeeland toch blijven niet achter, zoals blijkt uit de waterwildtellingen, die dezer dagen onder de supervisie van het hydro-biologisch station te Yerseke door een aantal vogelwerkgroepen met veel succes werden uitgevoerd. Ik heb er alweer van staan kijken, hoeveel gevogelte uit de bus kwam in die afgelegen hoek van Nederland. Drs. Wolff van het genoemde instituut kwam op een aantal trekkers en over winteraars van niet minder dan 300.000 a een half miljoen! Het is dus verantwoord, om in de toekomst na te gaan, hoe deze dieren zullen reageren op de invloed der deltawerken, waar door het water geleidelijk gaat ver zoeten. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door steltlopers (o.m. 10.000 wulpen, ruw geschat), meeuwen, eend- achtigen en veel ganzen. Kijken we verder, dan leveren ook het Haring- vlietgebied en het Hollands Diep een groot contingent. Uit alles blijkt, dat ons land voor de gevederde gasten van het hoge Eurazische noorden een uitermate belangrijke pleisterplaats betekent. 19 januari '67 A. B. WIGMAN kong kort na zijn bezoek aan Noord- Viëtnam. „Hoewel Hanoi zowel als Washington in het openbaar suggereren dat hun standpunt inzake onderhandelingen niet is gewijzigd, schijnen er tekenen te zijn van enige beweging onder het op pervlak „die de richting van een keer punt in de oorlog uitgaan". Noch Ha noi noch Washington is zo als duide lijk is zo immuun voor de kracht van de wereldopinie als de propagandaver- klaringen het willen doen voorkomen. Achter de fagade van deze propagan da wijzen peilingen erop dat niet alle standpunten even star, vastgelegd en onveranderlijk zijn als de openbare verklaringen schijnen aan te geven. „Niettemin vertrekt een bezoeker aan Hanoi met het gevoel dat de weg naar de vrede geen andere dan een moeilijke kan zijn. Het alternatief voor een geslaagde regeling door onderhandelingen doemt aan de einder op een dodelijker en in hoge mate opgevoerde oorlog. Zowel het noorden als de Verenigde Staten zijn schijnbaar duidelijk bereid tot de mogelijkheid van een dergelijke esca latie. Premier Pham van Dong heeft dui delijk laten merken, dat Noord-Viët- nam in staat is om „vrijwilligers" te hulp te roepen die in de communisti sche landen klaarstaan. Een dergelijke stap zou China en mogelijk ook de Sovjet-Unie bij de kwestie betrekken. „In de schaduw van een dergelijke confrontatie liggen de dodelijke arsenalen van kernwapens op de loer, wapens die nu alle drie de mogendheden bezitten", aldus Salisbu ry. De communistische verslaggever Harry Stein gaat met premier Ky naar Saigon, wanneer deze van zijn „dank- reis" naar Australië en Nieuw-Zeeland terugkeert. Stein had op een ]>ersluncli gevraagd wat er nu waar was van be paalde verklaringen van Ky. De pre mier antwoordde: „Als u het niet ge looft, ga dan met mij mee naar Viët- nam, dan zal ik u in mijn vliegtuig het land door brengen. Ik heb nog plaats in mijn vliegtuig". Stein zei van zijn krant toestemming voor deze reis ge kregen te hebben. Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben woensdag voor de derde ach tereenvolgende dag doelen in de omge- TT1 daarnaast in veel ruimere mate dan tot nu toe gelden beschikbaar te worden gesteld voor de uitvoering van openba re werken, waarvoor de plannen al klaar liggen, of op zeer korte termijn kunnen worden voltooid. Daarbij denkt het overlegorgaan met name aan de aanleg van wegen, de bouw van scho len, gymnastieklokalen, dorpshuizen, zwembaden, ontsluiting van recreatie terreinen en dergelijke. Op deze wijze, aldus de drie vakcen trales, wordt niet alleen directe werk gelegenheid geschapen, maar wordt te vens een begin gemaakt met een ver dere ontsluiting van deze gebieden en een verbetering van het woon- en leef klimaat. N.V.V.. N.K.V. en C.N V. zijn er van Overtuigd, dat een en ander alleen zal kunnen slagen, als het beleid van de betrokken overheidsinstanties zowel van het Rijk als de lagere organen meer op elkaar wordt afgestemd dan tot nu toe het geval is. In het kader van de te nemen maat regelen dient, volgens het overlegor gaan, ook te worden nagegaan, of voor bepaalde sectoren van het bedrijfsleven eventueel te beperken tot bepaalde gebieden de werkgelegenheid kan worden bevorderd door het invoeren van investeringsaftrek. Het overlegorgaan bepleit tenslotte met klem de invoering van een garan tiebepaling, die ertoe leidt, dat de net to-uitkering ingevolge de Werkloosheid- wet niet lager zal zijn dan het netto minimumloon. Het heeft zich tevens uitgesproken voor een onmiddellijke verhoging van de premie- en uitkeringsgrens van de Werkloosheidswet tot 20.000 gulden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Prinses Irene en baar echtgenoot, prins Carel Hugo hebben te Madrid een villa gekocht ter vervan ging van de flat in de Calle Hermanos Becquer, in het centrum van de Spaan se hoofdstad, waar zij sinds hun huwe lijk woonden. De flat in de stad werd door prinses Irne steeds beschouwd als een tijdelij ke oplossing, aangezien het echtpaar daar weinig persoonlijke vrijheid ge noot: het particuliere en politieke se cretariaat van prins Carel Hugo was namelijk eveneens in de flat onderge bracht. De nieuwe villa ligt in het Parque del Conde de Orgaz, in een der fraaie buitenwijken van Madrid, halverwege de stad en het vliegveld Barajas. De huidige bewoonster zal de villa binnen afzienbare tijd verlaten. (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG De Tweede Kanier heeft gistermiddag het ontwerp-Om- roepwet enkele maanden geleden inge diend door minister Vrolijk en thans verdedigd door minister Klompé, aan genomen met 91 tegen 38 stemmen, een zeer ruime meerderheid derhalve. Voor waren de twee grootste partijen (de K.V.P. en de P.v.d.A.), alsmede de A.R.P., plus nog drie leden de C.H.U.-fractie. In de mening verkerend, dat er ter 'plaatse wel een brug zou zijn, is del bestuurster van een auto met vier* inzittenden gisteravond om kuarti Ivoor tien op de hoek van de Minerva-* laan en de Stadionkade in Amster-i l dam-Zuid in volle vaart rechtdoor in* 'liet Zuider-Amstelkanaal gereden. De I automobiliste, mevr. A. Geertsema-^ 'Oomkes (58) en haar dochter, de 25r< Jarige mevrouw L. Helfrich-Geertse-' 'ma zyn verdronken. De twee andere inzittenden, de 29-^ 'jarige heer H. Helfrich en zijn nicht-i je, mej. K. J. Seubring (21), werden' 'gered door het kordate ingrijpen vanj kpolitieagent A. van der Vlies, die als| 'eerste te water ging en de overleven-, .den op de wal wist te helpen. Beidei Fgeredden zijn in het W. G. opgeno men. Daar moesten ook de agent en| fvier brandweerlieden behandeld wor-, den. De brandweer is er na ruim een uur in geslaagd de verongelukte autoj jtegen de steile wal op te trekken. De foto laat zien horreen brandweerman,I Idie tussen de kabels bekneld had ge zeten, door collega's werd wegge-1 I bracht. DUSSELDORP De vijfling Janu sehek die dinsdag twee maanden te vroeg is geboren, heeft het leven niet kunnen behouden. De vier jongens en een meisje werden binnen 9 minuten na elkaar geboren en stierven binnen 30 uur na de geboorte. Een arts in de universiteitskliniek van Dusseldorp heeft verklaard, dat de laatste van de vijfling kort na acht uur gisteravond is overleden. Drie van de kinderen waren in de nacht van dins dag op woensdag reeds overleden. Woensdagmiddag overleed het vierde kind. De moeder, de dertigjarige secre taresse Rosemarie Januschek, maakt 't goed. ROTTERDAM Op diverse Neder landse schippersbeurzen zijn gisteren moeilijkheden ontstaan, doordat schip pers weigerden reizen aan te nemen, uit protest tegen de zogenaamde rela tievaart (opdrachten, die niet via de beurs lopen). In Rotterdam zijn gis termiddag kort na elkaar vier reizen afgeroepen, zonder dat zich gegadigden aanmeldden. Na elke afroep klonk: „Niet nummeren!" en een langdurig „Ssst!". Ook in Amsterdam en op an dere schippersbeurzen was het onrus tig. De actie is gestart na een verga dering van het Onderling Verband van Binnenschippers in Amsterdam. dat dinsdagavond besloot gedurende twee keer 24 uur een staking te houden. In Rotterdam stonden schippers, die al in drie of vier weken geen reis meer hadden kunnen maken, toch hun colle ga's aan te moedigen om een lijn te trekken. De actie wordt door de protes terende schippers in Rotterdam „ge slaagd" genoemd. De relatievaart, waartegen zij gericht is. houdt in, dat schippers voor een be paalde periode hun schip verhuren. Zij varen dan voor een prijs, die aanmer kelijk ligt beneden de prijs, die op de schippersbeurs mag worden gemaakt. De schippers zijn van mening, dat de ze relatievaart via de beurs moet lopen. Voorzover bekend, distantiëren de zo genaamde erkende schippersbonden zich van de actie. Ook zij wensen het nade lig effect van de relatievaart weg te werken, maar zij verkiezen het overleg dat dan ook op het ogenblik met aller lei instanties aan de gang is. In Rotterdam rukte de politie gister middag in twee auto's uit naar de schippersbeurs. Een schipper, die van ADVERTENTIE A De zes maanden oude baby Myrna Garcia ligt tevreden aan de zuigfles in een kartonnen doos, welke tijdelijk als wieg moet dienen. Het meisje werd gered tijdens een brand in twee belendende gebouwen van vijf verdiepingen, waarbij zeven mensen om het leven zijn gekomen. „Breekbaar met zorg behandelen" staat op de doos. Dit geldt wel meer dan ooit. gestoofde kabeljauw met citroen worteltjes met peterselie gekookte of gebakken aardappelen, karamelpudding SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus! (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Walcherse bodem heeft weer een gouden oogst opgeleverd nu niet in een preiveldje, waar vorig jaar om deze tyd in Serooskerke «jen sprookje begon, maar in een perceeltje aardbeienplantjes in het voortuintje van de woning van landbouwer Kees Wisse (35) in het dorp Mariekerke. Woensdagmorgen om half tien diepte de heer Wisse vijftien gouden munten op uit de klonterige grond, die hij op zijn schop hield. Ze lagen op een diepte van een halve meter op een kluitje bij elkaar. De munten kwamen aan het licht, toen de landbouwer een kuil groef voor het leggen van een septic-tank. Met de munten In de hand, klopte de land bouwer in de loop van de morgen bij goudschat-deskundige burgemeester A. de Kam van Veere aan. De burgemeester is, na een eerste bestudering, tot de con clusie gekomen, dat de munten van Mariekerke even oud zijn als die, welke op het preiveldje in Serooskerke werden opgegraven. Tot de vijftien gouden plakken behoren ook diverse Franse munten, die niet voorkwamen in de verza meling van boer Piet Christiaanse. Verder is er een Italiaan se munt bq en ook zijn er, volgens burgemeester De Kam, munten van Belgische afkomst opgegraven. Hoe de gouden schijfjes daar op die plaats in Mariekerke verzeild geraakt zfln, is een vraag, die ook velen heeft be ziggehouden, toen de Serooskerkse guodvondst in het nieuws kwam. Bekend is, dat op de plaats, waar de gouden mun ten zijn opgegraven, eens een buitenplaats heeft gestaan, waar in 1686 een zekere Janus Geertse-Wisse woonde, die schout van Melis- en Mariekerke was. plan was op een vracht in te schrijven, werd fel door stakers belaagd en door de politie in bescherming genomen. De politie leverde de man keurig bij zijn schip af. Ook op de schippersbeurs te Maas- bracht was de staking volledig, maar in IJmuiden niet. BREMEN Op de autobaan by Bre men in Duitsland is de afgelopen nacht een vrachtwagencombinatie uit Gelder- malscn, bestuurd door de 23-jarige B. Gerritsen uit Erichem, gemeente Buren, op een ervoor rijdende vrachtauto met yzeren staven gereden. De staven drongen in de kantine en de chauffeur werd op slag gedood. De heer 11. uit Geldermalsen, die in de slaapcahine lag, bleef ongedeerd. l'TRECHT Tussen Coevorden en Emmen is vanmorgen om half negen een reizigerstrein met een as ont spoord. Het enkelsporige baanvak is hierdoor gestremd. De trein was onderweg van Zwolle naar Emmen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen, schijnt de trein onderweg reeds last te hebben gehad van een mankement, waardoor enige vertraging was ontstaan. In hoeverre dit manke ment iets te maken heeft met de ont sporing is niet bekend. Volgens de eerste berichten, waren er ook enkele gewonden in de goed bezet te trein, doch bij navraag bleek dit, volgens de N.S., niet het geval te zijn. Tussen Emmen en Coevorden reden vandaag bussen, die Nieuw-Amster- dam evenwel niet aandeden. van Tegen waren de VVD en zeven leden van de CHU-fractie, benevens allllll ne partijen: PSP, CPN, Boerenpartij. gpv en „vrije boer" P. Voogd. Tot de tegenstemmers behoorden eveneens een lid van de KVP, de vroegere vice- admiraal Moorman en een lid van de pvdA-fractie, de heer Vredeling. De feller dan het wetsontwerp zelf' omstreden artikelen 22 en 23 van de wet, die de omroepen een betere be scherming bieden van hun auteursrech ten en die het weekblad „Televizier" het zonder toestemming en onbetaald gebruik maken van Hilversumse pro grammagegevens onmogelijk maakt, werden eveneens aanvaard, zij het mee een minder grote meerderheid, namelijk met 73 tegen 56 en met 80 tegen 49 stemmen. Tegen de „Televizier artike len" waren al de partijen, die latei ook tegen de wet in zijn geheel den, plus nog 17 leden van de fractie en 3 leden van de PvdA 0 Men zie verder elders in dit mer. stern ly VP- num- AD VER' TOKIO Dc machtstrijd in China schijnt voorlopig vastgelopen te zijn. Een week na het ultimatum van Mao Tse-toeng aan de volgelingen van presi dent Lioe Sjao-tsji wijst alles er op, dat men dit naast zich heeft neergelegd en dat de kreet van Mao dat hij kan reke nen op steun van de strijdkrachten zijn tegenstanders nog koud laat. Het persbureau Nieuw China van Mao sprak over de „Bastions waarin het contra-revolutionaire revisionisme zich verschanst heeft" en het onthoudt zich er nog steeds van. de definitieve overwinning op te eisen na de „jongste tegenaanval" van de tegenstanders van Mao. De correspondent in Peking van het Japanse blad Joemioeri meldt dat de ergste onrust voorbij is en dat de span ning in Sjanghai, Nanking, Peking en andere steden minder schijnt te wor- ADVERTENTIE Prettig koffie nieuws in deze dure tijd! De prijzen van de Neuteboom Dinee koffie zijn verlaagd! Nu betaalt u voor het extra voordelige 500 gram familiepak slechts 3.42. En voor het 250 gram pak 1.75. Onze vakmensen garanderen de heer lijk geurig-krachtige kwaliteit van uw Neuteboom Dinee koffie biyft gehand haafd. Want ons devies is en blijft: U hebt recht op een voortreffelijke kwali teit tegen de laagst mogelijke prijs! Uw keus van dit zilver-rode pak is het bewijs van uw kritisch oog voor kwaliteit en prijs. Geniet van Neuteboom Dinee met volle teugen iedereen zal zich over uw goede koop verheugen! ten. Hij schrijft dit toe aan het feit. dat Mao persoonlijk de leiding van de strijd in handen heeft genomen. De machtstrijd gaat echter voort. In Sjanghai waar de officiële spreekbuizen van Mao toegeven dat er stakingen en sabotage tegen Mao zijn geweest, zor gen de aanhangers van Lioe er voor. het gemeentelijke partij-apparaat stevig in hun greep te houden. Radio-Peking heeft meegedeeld dat twee onderburgemeesters van Sjanghai zijn gearresteerd. Het zijn Tsjang Tsjeng-soeng en Soeng Tsji-wen die op 10 januari door aanhangers van Mao gearresteerd werden omdat zij de „ar beiders bedrogen zouden hebben". De arrestatie werd pas vrijdag bekend door een hoofdartikel in het blad Wan Hoei Pao. Volgens Wan Hoei Pao waren Tsjang en Soeng door de straten van Sjanghai gesleept. De tweede zoon van president Lioe Sjao-tsjin van China, Lioe Joen-joeo. is vanmorgen gearresteerd. De arrestatie zou verricht zijn door „de strijdeenheid 916 van het korps re volutionaire rebellen" van de zevende machinefabriek. Lioe Joen-joeo is aan de politie overgedragen. De echtgenote van Mao. mevrouw Tsjing-Tsjing, had hem „een corrupt element dat geheime betrekkingen met het buitenland heeft onderhouden" genoemd. Het komende etmaal zal het tame lijk zacht weer zijn. Dit hangt samen met zuidelijke tot zuidwestelijke win den, die waaien tussen een hogedruk- gebied in Oost-Europa en een lage drukgebied ten westen van Ierland. Een bij de depressie behorende frontale storing komt dicht in de buurt van ons land te liggen, zodat er plaatselijk enige regen kan vallen. De zachte lucht is ook tot Scandi navië en Finland doorgedrongen, waar de temperaturen om het vries punt zyn. Strenge vorst heerst in West-Rusland en op de Balkan.

De Vallei | 1967 | | pagina 1