Veenendaals dagblad Senator Mansfield wenst meer troepen uit Europa Handen moeten vrij voor Vietnam t# President Chili zal parlement ontbinden Buiten Vreemde poging tot afpersing Vervoersstop van varkens Bloedige botsingen in vele Chinese steden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ikwil Bolletje/' Nog zacht Diakendie bij huwelijk van Prinses tv keekniet in ambt bevestigd Natte voeten? Verkouden? ERDAL WATER DICHT Groeiend onbehagen in V.S. Brand bij Iglo miljoen schade Meisje van 16 medeschuldig Bomaanvallen in Vietnam Kerkelijke kwestie schokt Genemuiden Ruzie over reis naar V.S Duitse begroting sluit Eigen haard is huis waard Wethouder Harmsen wil voorlopig Kamerlid blijven Voortaan droge schoenen droge voeten dankzij zowel voor leer als suède. 2.55 &Utaê WEFMHl Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (redGiro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Rec!.- bureau J. Baars VALLEI Voortzettino van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg Wegener's Couranten Concern n.v Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorder 1.5C. ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 20 JANUARI I967 4le JAARGANG WASHINGTON De leider der democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft donderdag een resolutie ingediend, waarin een flinke besnoeiing wordt gevraagd van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa.. Volgens Mansfield, wiens resolutie door 32 senatoren gesteund wordt, is een selectieve doch aanzienlijke vermindering der Amerikaanse strijdkrachten in Europa verantwoord, gezien de vermindering van de spanning tussen Oost en West en president Johnsons toenaderingspogingen tot Rusland en andere communistische staten in Europa. De besnoeiing zou bijdragen tot perking van de dollarstroom naar het buitenland en tot vervulling van de Amerikaanse verplichtingen in Viëtnam ADVERTENTIE be- aldus de senator, die beweerde dat „de Europese regeringen zich niet zo on middellijk bedreigd voelen door het Oosten of door een binnenlandse om wenteling als 15 jaar geleden". Volgens Mansfield hebben de Ver enigde Staten een prachtige gelegen heid gemist om een deel der troepen uit Europa terug te trekken, toen de Franse president Charles de Gaulle de terugtrekking der Amerikaanse militai re bases uit Frankrijk gelastte. Deze troepen zijn naar West-Duitsland, En geland en andere NAVO-landen overge plaatst. De democratische senator Russell Long, voorzitter van de financiële com missie van de senaat, liet woensdag in een toespraak tot New Yorkse zaken lieden een zelfde geluid horen als Mans- field. Mansfield merkte op, dat de Verenig de Staten het enige land is dat de ver plichtingen tegenover de NAVO na komt en daarvoor zware lasten draagt. „Ik ben van mening dat we nu reke ning moeten houden met het vooruit zicht dat ook andere NAVO-landen naast Frankrijk grote troepencontin genten op hun grondgebied in de niet te verre toekomst ongemakkelijk en overdreven zullen gaan vinden", zei hij. SANTIAGO President Eduardo Frei van Chili heeft heden bekendge maakt, dat hy bfj het congres een ont- werp-grondwetsherziening zal indienen die hem in staat zal stellen het parle ment te ontbinden en verkiezingen uit te schrijven. Hij zei dit in een toespraak tot het volk, staande op het balkon van zijn presidentiële paleis. Frei zei het ontslag van zijn kabinet geweigerd te hebben, omdat het niet verantwoordelijk is voor het gebeurde. De Chileense senaat heeft geen toe stemming aan Frei verleend voor een bezoek aan de V.S. „De oppositie heeft dit bezoek in een samenzwering ver ijdeld," zei Frei. „De oppositie wil de traditionele vriendschap tussen Chili en de V.S- aantasten". Radicalen, nationa listen, communisten en socialisten, die in de Senaat de meerderheid vormen, hebben de reis verboden, omdat „de waardigheid van het land erdoor zou worden neergehaald." De oppositie heeft ook bezwaar tegen de „Chilisatie" van de koperindustrie van het land door connecties met Amerikaanse maat schappijen. Volgens de huidige grondwet kan het Di; het aanschouwen van de grote vogelconcentraties langs de wad den, riviermonden, kreken, poeltjes, 8lijkerige oevers, prielen etc. met hun fantastische hoeveelheid organismen (soms duizenden micro-diertjes per m2!), be zinnen wij ons vanzelf op de roofvogels in hun gevolg. Die hebben in zo'n onafzienbaar niemandsland 'n echt taf eitje-dek-je, ofschoon de ple vieren, de scholeksters, de kluten, de strandlopers, de zogenaamde ruiters, de grutto's, de wulpen, de snippen, de ganzen en de eenden goed opletten of er gevaar dreigt. Het lukt de slecht valk of het smelleken niet voetstoots, een slachtoffer uit een zwerm te pik ken; de tol, die zij heffen, kan nauwe lijks noemenswaard zijn. Een enkele keer maar toch wel ieder winter seizoen verschijnt de grote zee arend op het toneel, een zeldzaam ge worden in bruine pij gestoken noor derling met machtige vlucht (tot 2% meter) en een als het schegbeeld van een vikingschip vooruitstekende wilde kop met zware snavel. De tellers daar in Zeeland signaleerden er een in de omgeving van St.-Philipsland en de aanwezigheid van zo'n indrukwekken de figuur boven het machtige gebied van schor, water en slik achten ze wel enige tientallen rosse grutto's of talin gen waard. Tot in de na-oorlogse jaren placht de „Hoge Veluwe" van herfst tot lente door deze arend te worden bezocht en ook verscheen hij in an dere delen van ons gewest, maar mét de konijnen is hij helaas verdwenen. 20 januari '67 A. B. WIGMAN staatshoofd het parlement niet naar huis sturen. Frei zal waarschijnlijk een wetsvoorstel indienen, dat hem de be voegdheid moet geven, wel het congres te ontbinden. Met name had de oppositie bezwaar tegen een verklaring van het Witte Huis, dat Johnson wilde praten over „het grote experiment van revolutie in vrijheid", waar Frei in zijn land mee bezig zou zijn. Een buitenlands staats hoofd heeft niet het recht bijzonderhe den te vragen over de wijze waarop een ander zijn land eii. aldus de op vatting \an de Chileen oppositie. Een a igte heeft de bureaus van het rechtse dagblad „El Diario II- lustrad" met stenen en brandfakkels bestormd. Het blad had de woede van het publiek opgewekt, nadat president Frei de conservatieven en linksgezinden een samenzwering verweten had om zijn bezoek aan de Verenigde Staten on mogelijk te maken. De democratische senator Henry M. Jackson, lid van de commissie voor de strijdkrachten en vorig jaar een van de felste tegenstanders van de resolutie merkte op,dat het voorstel diep ingrijpt in het militaire evenwicht, waar het Westen zo lang en zo hard aan heeft gebouwd. Hij gaf toe dat er enige wij ziging in de houding en de politiek van de Sovjet-Unie te bespeuren valt. De ze is volgens hem echter het gevolg van de aanwezigheid van sterke NAVO- eenheden in Europa. De leider van de republikeinse frac tie in de Amerikaanse senaat, Everett Dirksen, heeft Amerika's Europese bondgenoten minachtend betiteld met „vreemde slaapkameraden", de NAVO een .kwijnende organisatie' genoemd en verklaard dat Amerika meer aandacht moet gaan besteden aan de oorlog in Viëtnam, waarin van een terugtrekken geen sprake kan zijn. „Laten wij de wereld duidelijk maken dat het ons ernst is", zo zei hij in antwoord op de recente boodschap van president john- son over de „State of the Union". Ove rigens steunde de republikeinse partij de algemene lijn van Johnsons beleid inzake Viëtnam. Beide redevoeringen mogen dan wel gedeeltelijk voor de kiezers thuis van de senatoren zijn geschreven, zij zijn desalniettemin een uiting van 't groei ende onbehagen in Amerika over de grote uitgaven voor soms sputterende bondgenoten, die geen hand uitsteken voor de Amerikaanse oorlogsinspanning in Viëtnam. De V.S. zijn van mening, dat deze strijd ook in net belang van de Westelijke bondgenoten wordt ge streden en dat hier iets tegenover moet staan. De soep zal wel niet zo heet gegeten worden, als zij wordt opgediend, maar de uitingen zijn wel kenmerkend voor de groeiende stemming in de V.S. HOOGEVEEN Een fabrieksbrand by Lucas Aardenburg N.V., produ centen van Iglo-diepvriesprodukten te Hoogeveen, een dochterbedrijf van de N.V. Unilever, heeft donderdagavond 'n schade aangericht, die geschat wordt op 1 1,5 miljoen gulden. Om kwart over vijf ontstond de brand in een schakelkast, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting bij het her stel van de elektrische leidingen. Le den van de bedrijfsbrandweer, die juist gisteravond brandweerexamen zouden doen slaagden er niet in het vuur te bedwingen. De Hoogeveense brandweer bestreed het vuur met tien stralen. Ook een ladder en gasmaskers moesten wor den gebruikt. Het vuur breidde zich uit naar het dak van een plusminus 20 meter hoge produktiehal. Men vreesde voor ontplof fing van ammoniakleidingen, maar dit gevaar kon worden bezworen. In een van de produktiehallen, waar de brand woedde, werden vissticks, diepvriesmaaltijden en loempia's gepro duceerd. Naar het zich laat aanzien, zal de produktie hiervan binnen enkele weken kunnen worden hervat. Twee koelcellen, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid grondstoffen en verpakkings materiaal, zijn totaal verloren gegaan. In de verkoop van genoemde produkten zal gezien de beschikbare voorraden, naar alle waarschijnlijkheid vrijwel geen stagnatie optreden. UTRECHT De Utrechtse recherche heeft gisteravond een zestienjarig meisje aangehouden onder verdenking van afpersing. Men heeft de indruk, dat zij iets te maken heeft met een aan een Utrechtse vertegenwoordiger gericht dreigement, dat zijn negen maanden oude baby zal worden gedood, als hy geen geld afstaat. Gistermiddag kwam de vertegenwoordiger terug in zijn woning aan de I>eidse- kade. Op de mat by de voordeur vond hy een briefje, dat hem een moment de schrik van zyn leven bezorgde. Er stond op te lezen, dat zyn baby zou worden gedood als de vader verzuimde 's avonds in een bagagekluis op het Centraal Sta tion te Utrecht een bedrag van 600 gulden te deponeren. Het geld moest In een krant worden gewikkeld en de sleutel moest volgens de instructie, bovenop de bagagekluis worden gedeponeerd. Een reden voor deze afpersing werd niet ge noemd. De vertegenwoordiger waarschuwde de politie en toonde zich bereid het door de apferser voorgestelde spel mee te spelen. Omstreeks acht uur gister avond ging hij naar het station met een opgerolde krant, waarin zich evenwel geen geld bevond. Hij deponeerde deze in de aangegeven bagagekluis en legde de sleutel er bovenop. Inmiddels hielden rechercheurs van de Utrechtse politie een oogje in het zeil. Hun wachten werd in de loop van de avond beloond, want er verscheen De heer K. Wisse uit Mariekerke op Walcheren heeft woensdag uit een aard- beienbed achter zijn huis vijftien gouden munten opgegraven. Hij heeft gisteren ijverig verder gegraven, maar er is niets meer uit de Walcherse klei tevoorschijn gekomen. Verwacht wordt, dat de gevonden munten ongeveer 10.000 gulden waard zijn. BONN De regering van Bondskan selier Kurt Georg Kiesinger heeft mee gedeeld dat zij op een kabinetszitting van twee dagen, die vandaag na mid dernacht is geëindigd tot overeenstem ming is gekomen over een sluitende be groting voor 1967. Bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. De Duitse grond wet vereist een sluitende begroting, des noods door middel van leningen. ED ER VEEN. In de gemeente Ederveen is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. De inspecteur vande Veearstenijn kundige Dienst te Bilthoven bericht, dat in verband hier mee in een gebied gel«*e«'ii in de provin cie Utrecht het verbdK'&is herkauwen de dieren en varkens te vervoeren. Dit gebied omvat de gehele gemeente Rens- woude en van de gemeente Veenendaal het gedeelte ten noord-oosten van de Grift. Dit gebied is tevens het ring- entingsgehied. waarin alle varkens zul len worden geënt. SAIGON Voor de vierde achtereen volgende dag hebben Amerikaanse straalbommenwerpers aanvallen ge daan op spoorwegemplacementen ten noordoosten van Hanoi. Dit heeft het Amerikaanse militaire opperbevel in Saigon meegedeeld. Er zijn geen verlie zen gerapporteerd. Hanoi heeft gemeld dat drie Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. Het Noordviëtnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Verenigde Staten beschuldigd van het moedwillig bombarderen van woongebieden in twee steden in Noord-Viëtnam tussen 15 en 18 januari. Dit heeft het Noordviëtna mese persbureau meegedeeld. TOKIO De Pekingse correspon dent van het Japanse blad Jomioeri maakt melding van bloedige botsingen in verscheidene Chinese steden tussen voor- en tegenstanders van de culturele revolutie. De correspondent heeft zijn informatie uit muurkranten in Peking. In de nacht van 7 op 8 januari waren in Tsjeng-Tjseoe in de provincie Honan een dode, 23 ernstig en 52 licht gewon den gevallen. Deze waren het gevolg van gevechten tussen rode wachters en „anti-socialisten, anti-Mao-elementen en anti-revolutionairen", die het opgeno men hadden voor een ontslagen be drijfsleider en het hoofdkwartier van de Rode Gardes bestormden. In Tsjenjang, het vroegere Moekden, in Mandsjoerije, zouden gewelddaden reeds twee weken aan de orde zijn. Een muurkrant van 12 januari maakt melding van een onbepaald aantal ge wonden. De strijd in Tsjenjang zou gaan tussen aanhangers van Mao en volgelingen van de eerste secretaris van de partij in de stad, Yang Tsjoeng- poe. De correspondent in Peking van het persbureau Kyodo heeft verklaard dat de zoon van Lioe, die in de Sovjet-Unie zijn opleiding heeft gehad, is beschul digd van spionage voor een niet nader aangeduide mogendheid. Het bericht komt als een verrassing omdat onlangs nog is gemeld dat hij kritiek heeft ge leverd op zijn vader. MOSKOU Een in Tasjkent (Rus sisch Centr.-Azië) verschijnend dag blad heeft zyn lezers aangeraden in geval van een aardbeving allereerst de kachel in veiligheid te brengen. Bij de aardbevingen van vorig jaar werden 250.000 inwoners van Tasj- kent dakloos. Toen zij na enige maanden verblijf in tenten of andere noodwoningen bij de autoriteiten gin gen informeren naar een kans op een nieuwe permanente behuizing, werd hun meegedeeld dat zij pas voor een nieuwe woning in aanmerking kwa men, als zij de kachel van hun oude woning hadden ingeleverd, aldus het blad. Op de vraag van de woningzoe kenden hoe zij aan hun kachel moes ten komen, als er niets meer van hun woning over was, antwoordden de huisvestingsautoriteiten: „Daar had u eerder aan moeten denken." „Wat is erger", zo vroeg het blad zich af, „aardbevingen of bureau cratie Ongeveer 100 Chinezen hebben giste ren in Kanton een pop van partijvoor zitter Mao Tse-Toeng verbrand, zo weet een reiziger uit de Zuidchinese stad te vertellen. Uit biljetten die vanmiddag in Peking op de muren zijn geplakt heeft de oud stafchef van het Chinese leger, Lo Joei- Sjing, zelfmoord gepleegd en hebben de secretaris-generaal van de Chinese com munistische partij, Teng Hsiao-ping, en de president van het hooggerechtshof, Jang Sioe-feng, poging tot zelfmoord gedaan. Ook vice-premier Po-I-po heeft zelf moord gepleegd volgens de aanplakbil jetten. APELDOORN Geruchten, dat wet houder E. J. Harmsen niet alleen heeft bedankt als hoofdbestuurslid van de Boerenpartij, maar tevens voor het ka merlidmaatschap, zijn onjuist. Desgevraagd verklaarde de heer Harmsen ons letterlijk: „Ik heb wel be dankt als bestuurslid van de Boerenpar tij. omdat ik bang ben, dat het mij te druk wordt. Maar ik heb beslist niet voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedankt". De heer Harmsen denkt voorlopig bei de functies wel te kunnen combineren en wil zo nodig de zaak later eens be kijken. De heer Koekoek heeft echter gister avond op een Boerenpartijvergadering in de Eurobeurs te Apeldoorn ver klaard, dat zolang de heer Harmsen wethouder van Apeldoorn blijft er geen plaats voor hem is in de Tweede Ka mer. De partij heeft namelijk bepaald, dat beide functies onverenigbaar zijn. De heer Harmsen is echter wel op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst om het hem mogelijk te maken toch in dit college zitting te nemen, voor het geval hij als wethouder zou worden gewipt, zoals de heer Koekoek het uitdrukte. een meisje, dat de sleutel van de baga gekluis weggriste en er vandoor ging. Met atletische passen rende zij het sta tion af; zo snel zelfs, dat de recher cheurs haar ternauwernood te pakken konden krijgen. Het voorlopig verhoor op het politie bureau heeft nog weinig klaarheid ge bracht. Het meisje heeft alleen laten weten, dat zij 16 jaar oud is, maar zij houdt zich verder van den domme. Ze wenste zelfs haar naam niet te noemen. Confrontatie met de vertegenwoordiger leverde evenmin houvast op, want de man zei het meisje niet te kennen. De Utrechtse recherche zet het onder zoek voort. Het meisje is vannacht blijven logeren op het po'itiebi eau. De politie heeft de indruk, dat zij mede daders moet hebben. Wellicht had het illustere gezelschap de bedoeling pas vandaag de „buit" uit de kast te halen. ADVERTENTIE Royale spuitbus tijdelijk De temperatuur is de laatste dagen ver boven normaal. In Gelderland was de gemiddelde temperatuur over dag gisi.eren met 6,5 graad vier k vijf graden boven het normale peil voor deze tijd van het jaar. Op veel plaatsen in West-Europa wordt het 's middags 8 tot 10 graden en enkele Ierse stations signaleerden vanmor- gen vroeg een voorjaarsachtige on- l weersbui. Ten oosten van de lijn Berlijn Bazel handhaaft de winter zich nog. In onze omgeving blijft het vandaag en morgen nog zacht weer, terwijl we weinig of geen neerslag verwach ten. Het is wel verstandig de lucht drukontwikkelingen in Noord-Euro pa niet uit het oog te verliezen. Door stijgende luchtdruk boven Scandina- vië dringt de komende 24 uur kou- dere lucht met mist en plaatselijk sneeuwval langzaam in zuidelijke J richting over Denemarken door. De eerste helft van de winter is zachter dan normaal geweest, terwijl we teveel neerslag en te weinig zon- neschijn kregen. De Deense kustvaarder „Bettann", die met een lading Chinese klei ter waar de van 350.000 gulden op weg was naar Duitsland, is voor de kust van het eiland Wight omgeslagen. De uit zes personen bestaande bemanning werd door een reddingsboot aan wal gebracht. (Zie ook berichtje elders in dit nummer). ADVERTENTIE GENEMUIDEN In Genemuiden is een geruchtmakende kerkelyke kwestie ontstaan, doordat de heer R. Mulder, die onlangs in de Gereformeerde Gemeente werd herkozen tot diaken, niet in zyn ambt is bevestigd. De heer Mulder is in de ogen van zyn collega's-ambtsdragers niet voor dit ambt geschikt, omdat hij 10 januari zou hebben gekeken naar de televisiereportage van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het kyken naar de televisie wordt in de Gereformeerde Gemeente niet te verwarren met de Gereformeerde Kerk als onchristeiyk beschouwd. De heer Mulder is een bekend en algemeen geacht inge zetene van het stadje aan het Zwarte Water. Hij heeft de Gereformeerde Gemeente jarenlang gediend als diaken en was onlangs aan de beurt voor altreden. Hij werd zonder «fmhhollTio'PTi herkozen en moest afgelopen zondag bevestigd worden. Dit ging niet door, doordat, naar verluidt, een van de kerkelaadsleden er een stokje voor stak. Hy had gezien, dat de heer Mulder zich 10 januari aan televisiekijken had bezondigd. Het gebeurde is het gesprek van de dag in Genemuiden, doch allen, die er direct bij betrokken zyn, zwijgen erover. De heer Ligtenberg, die sedert een jaar voorganger is van de Gereformeerde Gemeente in Genemuiden, verklaarde, dat de heer Mulder zich vrijwillig had teruggetrokken. De heer Mulder zelf wilde, uit loyaliteit tegenover zijn mede-ambts dragers in de kerk, geen commentaar geven. Ook de andere ouderlingen en diakenen doen er het zwijgen toe. Het voorval heeft in Genemuiden grote opschudding te- tweeggebracht. Een groot aantal gemeenteleden zou zich achter de heer Mulder hebben geschaard. Acht kostbare kerkregisters, afkomstig van de 16de- en 17de-eeuwse Sc-toise kerken in het Zeeuwse Veere en Rotterdam, zijn in ons land terug. De heer Thomas Russell rechtsuit Edinburg overhandigde gisteren de historische stuk ken aan zijn zoon John Russell, die predikant is van de ..Scots church" in Rot terdam. I

De Vallei | 1967 | | pagina 1