Ir. H. Vos niet bang voor de betalingsbalans KENNEDY-RONDE IN DE BESLISSENDE FASE renteverhoging en nieuwe spaarmogelijkheden tot Dit jaar 230.000 luchtreizigers naar zonnige oorden verwacht Weer pyromaan in Amsterdam Groeiende werkloosheid geeft hem wel zorgen Kamer aanvaardt overgang naar Mammoetwet Nu nog beter sparen bij de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK keuze uit spaarvormen met Belastingverlaging drie maanden eerder Kloos vreest geen herhaling van jaren dertig Reisbureaus zijn nu al „dik tevreden GEKORTWIEKT Met schrik Krotopruiming Meerderheid B.O.V.A.G. laakt koopmanstactiek gemeentebesturen ENKELE MAANDEN TOUWTREKKEN De bank waar u zich thuis voelt! Broers bekenden roofoverval I VRIJDAG 20 JANUARI 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Ir. H. Vos. de 63-jarige voorzitter van de l'.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer, vooral ook bekend door het „plan van de arbeid", dat in de crisis der dertiger jaren onder zijn leiding werd opgesteld, is niet bevreesd voor de ontwikkeling van de betalingsbalans, maar heeft wel zorgen over de werkgelegenheid. Het parlement zou aan de minister-president de vraag kunnen stellen, aldus ir. Vos, of hij geen gebruik wil maken van de machtiging, die hem is verleend om de belastingverlaging drie maanden eerder te doen ingaan. De minister-president zou echter ook zelf het initiatief kunnen nemen, want hij beschikt over alle cijfers, meent ir. Vos. Over de deze week gepubliceerde cijfers over de ontwikkeling van de han delsbalans over 1966, die over het tweede halfjaar een verbetering laten zien, niet alleen tegenover het eerste halfjaar, maar ook ten opzichte van de laatste zes maanden van 1965, is ir. Vos verheugd. „Het aardige vind ik, dat mijn betoog in de Kamer hierdoor wordt onderstreept"zei hij ons in een interview. Tijdens de in december j.1. in de Eerste Kanier gehouden algemene po litieke en financiële beschouwingen, had de P.v.d.A.-fractieleider verklaard dat naar zijn mening het signaal van de betalingsbalans van onveilig op vei lig kan worden gesteld. Hij had minis ter-president Zijlstra gewezen op de steeds beter wordende cijfers van handelsbalans, voornaamste onderdeel van de betalingsbalans. Over het vierde kwartaal van 1965 en het eerste kwartaal van 1966 waren deze cijfers voor ons land bijzonder slecht. Eind 1965 was de invoer van auto's sterk opgelopen, in verband met de per 1 januari 1966 verhoogde om zetbelasting. In het eerste kwartaal van 1966 liep onze export van vee sterk terug, als gevolg van het mond- en klauwzeer. Gedurende het tweede kwar taal van vorig jaar trad echter een her stel in de cijfers op, dat zich daarna heeft voortgezet. Het dekkingsprecentage, waaronder wordt verstaan het percentage, waar mee de invoer door de uitvoer wordt gedekt, bedroeg in december j.l. 86 te genover 77 in de overeenkomstige maand van 1965. Over het laatste half jaar van 1966 was het gemiddelde dek kingspercentage 87 tegenover 85,7 over de laatste zes maanden van 1965. De zorg van minister-president Zijl stra voor de betalingsbalans wordt ver klaard door ir. Vos met te wijzen op de cijfers over het eerste halfjaar van 1966, die eerst bekend werden omstreeks de tijd, toen prof. Zijlstra aan het be wind kwam. „De minister heeft zich, naar mijn mening, te veel gebaseerd op die ongunstige gegevens, waardoor hij met schrik is begonnen". Hoewel hij blij is, dat de cijfers zijn betoog hebben onderstreept, wil ir. Vos toch geen juichkreet aanheffen. Hij ge looft, dat de betalingsbalans zichzelf zal saneren, maar aan de andere kant is hij het helemaal niet eens met de optimistische bewering van de vakbond- besturen, dat er in 1967 een „exportex plosie" voor de deur staat. De verbetering van de handelsbalans ziet ir. Vos meer als een gevolg van het interen op de voorraadvorming op basis van een teruglopende conjunctuur dan van een bijzonder grote uitvoerver- meerdering- Temeer is ir. Vos deze me ning toegedaan, omdat vooral ook in het buitenland de moeilijkheden zich op stapelen, met name in Duitsland en Bel gië, die tezamen 40 procent van onze export opnemen. Ook de moeilijkheden in Engeland, waar eveneens restricties voorkomen, spelen hier een rol. Hij acht het mogelijk, dat er een vrij alge mene, internationale terugslag ontstaat, hoewel hij zich niet wil laten verleiden tot de uitspraak, dat er een economi sche crisis zal komen. Ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid, acht ir. Vos het voor al van belang, dat de overheid de on derhanden zijnde werken snel laat uitvoeren. Hij wijst in dit verband op de automatisering van de telefoon, waarvoor de plannen klaar zijn en waaraan dus direct als het geld be schikbaar wordt gesteld, kan worden begonnen. Met de uitvoering van plan nen, die nog moeten worden opgezet, is veel te veel tijd gemoeid. Ir. Vos duikt hier in de geschiedenis. „In mijn eerste artikel, dat ik in 1931 over de bestrijding van de werkloos heid schreef, heb ik al gepleit voor de bouw van een IJ-tunnel. Daar zijn ze eerst nu aan bezig... Ir. Vos pleit voor de opstelling van een groots plan voor krotopruiming. We kunnen, volgens hem, alleen dan het huidige niveau van de woningbouw handhaven. als we snel gaan beginnen met de opstelling van een plan voor de opruiming van de circa 400.000 krot woningen. Wanneer het juist is wat men zegt, dat over enkele jaren de woningnood zal zijn verdwenen, dan valt de behoef te aan nieuwe woningen terug tot zes tigduizend zeventigduizend woningen per jaar. Dat zou een geweldige terug slag hebben vocff de bouwvakkers, zegt ir. Vos. Zijn gedachte gaat uit naar een tienjarenplan van 40.000 woningen per jaar. Dan zou men het woningni veau van thans kunnen handhaven en kunnen saneren. Maar men moet zich hierbij bewust zijn, zo voegt ir. Vos hier aan toe, dat een dergelijk plan voor krotopruiming veel geld zal kosten, veel meer dan de bouw van woningen op geheel nieu we terreinen. Bij krotopruiming ont staat de behoefte aan een ander stra tenplan, aan nieuwe rioleringen, kort om: er is dan een zekere „herverka veling" van de grond nodig. Hoewel hij zich ervan bewust is hier kritiek „uit eigen kring" te zullen ho ren, zou de socialistische senator het toch goed vinden als eens een onder zoek zou worden ingesteld naar de werkloosheid, enerzijds van de buiten landse werkkrachten, die hier te werk zijn gesteld en die nu óf hier werkloos rondlopen óf naar hun land zijn terug gekeerd en anderzijds naar de terug keer van Nederlandse arbeiders, d!e met name in de bouwvakken in Duits land en België een extra centje heb- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van de vast Ka mercommissie voor Onderwijs aanvaard, waarin er by de regering op wordt aan gedrongen een hogere voorrang toe te kennen aan de invoering van de verplichte driejarige opleiding voor onderwijzers. De motie werd zonder hoofdelyke stem ming aanvaard, evenals een motie van dr. Albering (K.V.P.), waarin de regering wordt gevraagd de bestaande opleidingen ter verkryging van middelbare akten na invoering van de Mammoetwet zoveel mogelijk om te zetten in instituten voor de nieuwe lerarenopleiding. De minister van Financiën, prof. Zijlstra, had 's ochtends in de Tweede Kamer gezegd, dat de extra kosten voor het voortgezet onderwijs als ge volg van de Mammoetwet in de totale overheidsuitgaven moeten worden in gepast. Het tempo waarin de onder wijsvernieuwingen worden ingevoerd, zal afhankelijk zijn van de financiële mogelijkheden. Het volgend kabinet wordt niet voor een voldongen feit ge steld. Hij sprak bij de voortgezette behan deling van de Overgangswet naar de Mammoetwet. De kamer had op ver zoek van de V-V.D.-fractie besloten prof. Zijlstra te verzoeken naar het Binnenhof te komen om enkele vragen over de financiering van de Mammoet wet te beantwoorden. Een amendement van de heer Schuring op de overgangswet dat beoogde als basis voor het onderwijs niet te verwij zen naar „Christendom en Humanis me", maar naar „christelijke en maat schappelijke deugden" werd verwor pen. Alleen de C.H.U. en de S.G.P.- tractie en de heer Jongeling (G.P.V.) stemden voor. De kamer heeft met 59 tegen 56 stemmen een amendement van ue neer Kleywegt verworpen, dat beoogde de bijzondere scholen, die worden opge richt buiten het door de minister vast te stellen scholenplan om, in geen ge val binnen de eerste drie kalenderja ren een rijkssubsidie te geven- Het wetsontwerp laat die mogelijkheid van eerdere subsidie in sommige gevallen open. De heer Kleywegt vond dat een onjuiste bevoordeling van het bijzonder onuerwys tegenover 't openbaar onder wijs. Het bijzonder onderwijs is toch al in het voordeel, zo vermaarde hy, doordat voor oprichting van bijzondere scholen geen toestemming van de over heid nodig is in verband met de vrij heid van onderwijs, terwjjl dat voor openbare scholen wel het geval is. Voor het amendement stemden de P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. en CPN. De kamer verwierp vervolgens bij zit ten en opstaan een amendement van dr. Schuring (C.H.U.) en mevrouw Van So- meren-Downer (V.V.D.) om de invoe- rinsdatum van de Mammoetwet niet vast te leggen. Zy willen de beslissing overlaten aan het volgende kabinet, in verband met de financiële consequen ties. Staatssecretaris Grosheide noemde wijziging van de datum van 1 augus tus 1968 technisch onmogelijk. Allerlei andere wetten en regelingen zouden moeten worden gewijzigd, en dit is vrijwel ondoenlijk. Voor het amende ment stemden tenslotte de V.V.D., de C.H.U. behalve mr. Van Gelder, de S.G-P. en de heer Jongeling (G.P.V.) De Kamer aanvaardde tenslotte met overgrote meerderheid de over gangswet naar de Mammoetwet. Tegen stemmers waren de V.V.D., S.G.P., en de heren Jongeling (G.V.P.) en P. Voogd (ex-B.P.). Mevrouw Van Someren-Downer zei in haar stemverklaring, dat het te be treuren is dat de Kamer in feite een blanco-volmacht verstrekt. Een aantal onderdelen van het overgangsbestel hangen nog in de lucht. De voorrang van verschillende onderdelen van de nieuwe regeling is niet afgewogen, zo zei zij. De onzekerheid bij het onder wijs zal toenemen. „Wij hebben een blauwdruk. Wat er in de praktijk gaat werken, weten we niet." Daarom was haar hele fractie tegen. Dr. Schuring verklaarde, namens de C.H.-fractie, dat ondanks bezwaren te gen bepaalde artikelen, de onderwijs kundige voordalen zo groot zijn, dat zijn fractie haar stem aan het wetsont werp niet wilde onthouden. De heer Kleywegt (P.v.d.A.) liet eveneens de onderwijskundige voor delen van de wet de doorslag geven. R. H. VOS ben verdiend. Tot de circa 30.000 werkloze bouw vakkers behoort een deel, dat vroeger over de grens ging werken en daar nu is ontslagen. Ir. Vos steekt niet onder stoelen of banken, dat hij met deze laatste groep niet veel op heeft. UTRECHT In de jongste uitgave van „Het BOVAG-blad", het officiële or gaan van de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedryven (BOVAG) in Den Haag, wordt stelling genomen tegen de sfeer van corruptie, die er om het afgeven van benzine pompvergunningen in Nederland heerst. De BOVAG heeft geconstateerd, dat het merendeel der Nederlandse gemeen ten zich niet afkerig toont van het verstrekken van vergunningen op basis van een tegenprestatie. Hierdoor wordt de concurrentiepositie van de kleine on dernemingen onmogelijk gemaakt, waardoor alleen de grootste maat schappijen als onderhandelingspartner in het gemeentelijk strijdperk overblij ven. De BOVAG is van oordeel, dat deze wijze van gemeentepolitiek een oneer lijke concurrentie bevordert. De bond protesteert tegen deze „koopmanstac tiek" van de Nederlandse gemeenten, omdat hij van mening is, dat hierc^o de middenstandsbelangen ernstig in het gedrang komen. ENSCHEDE „Zowel van de zijde van de werkgevers als van het kabinet- Zijlstra krijgen we steeds het verhaal te horen, dat onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland in ge vaar is gekomen door de loonstijgingen en vooral door die van 1964, 1965 en 1966 (resp. 17, 10 en 10,5 procent). Een verwijzing naar de loonstijging als oorzaak van de huidige moeilijkhe den is echter te eenvoudig, want het economisch patroon ligt veel ingewik kelder." Dit verkaarde de voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigin gen, de heer A. H. Kloos, donderdag avond in Enschede op een vergadering van de N.V.V.-bestuurdersbond. Aangezien het er niet naar uitziet, dat de internationale conjunctuur zal inzak ken, vreest de heer Kloos geen herha ling van de jaren dertig, al is men er nog niet in geslaagd het economisch groeiproces zonder „hobbels" te laten verlopen. In 1936 was 18 procent van de beroepsbevolking werkloos; nu onge veer 3 procent, dat wil zeggen even veel als in 1958 en aanzienlijk minder dan in 1952, toen Nederland 130.000 werklozen telde. De heer Kloos vindt een gemiddelde werkloosheid van 85.000 over 1967 op zichzelf nog niet zo verschrikkelijk hoog, maar hij noemde de spreiding van de werkloosheid wel zorgwek kend: de percentages variëren van nog geen 1,5 in de westelijke provin cies tot 20 hier en daar in West-Bra bant en Oostelijk-Groningen. De N.V.V.-voorzitter herinnerde er aan, dat de S.E.R. in zijn negende half jaarlijkse rapport op algemeen econo mische gronden heeft geadviseerd bij een stijging van de werkloosheid ge richt „geld in te spuiten." De heer Koos meent, dat het tijdstip daarvoor al lang is aangebroken. Hij vroeg zich dan ook af, waarop minister Zijlstra wacht. Stimulering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid (40.000 werklozen vindt de heer Kloos het eerst nodig, ka pitaalgebrek verhindert de uitvoering van plannen, die al lang klaarliggen bij de gemeenten. De heer Kloos zou de de viezenreserve van negen miljard gulden willen aanspreken om dit kapitaalge brek op te heffen. De werkloosheid is in Twente van de cember 1965 tot december 1966 gestegen met 108 procent. De gemiddelde stijging in heel Nederland was 82.5 procent. De heer Kloos zei, dat dit industriege bied in Nederland op voortvarende wij ze in de industrialisatie betrokken dient te blijven. Volgens hem, moet de mo gelijkheid open blijven om de nieuwe maatregelen, die minister Bakker voor het Noorden en voor Zuid-Limburg heeft aangekondigd, ook voor Overijssel van toepassing te verklaren. Volgende week maandag, 23 januari, luidt de hel voor de laatste ronde van de Kennedy-ronde. Op 30 juni moet de strijd gestreden zijn, moet het doel dat wijlen president Kennedy zich vijf jaar geleden voor ogen gesteld heeft, zijn be reikt. Kennedy wist na lange onderhandelin gen het Amerikaanse Congres zo ver te krijgen, dat het hem toestond de invoer rechten over de gehele linie met 50 pro cent te verlagen, mits ook het huiten- land op zijn beurt de invoerrechten over de gehele linie met 50 procent naar be neden bracht. Deze voorstellen tot ver laging moesten behandeld worden in de bijeenkomsten, welke worden georgani seerd door een internationale organisa tie, waarbij meer dan 100 landen zijn aangesloten, rijke en arme, geïndus trialiseerde en ontwikkelingslanden. De ze internationale organisatie staat be kend als de algemene overeenkomst voor tarieven en handel, veelal aange duid met de Engelse beginletters G.A.T.T. Het mandaat dat de Amerikaanse president kreeg, welk mandaat is over gegaan op president Johnson, loopt tot 30 juni van dit jaar. Zijn er dan geen resultaten geboekt, dan kunnen de Ame rikanen in Genève, waar de monster onderhandelingen plaatshebben, niet verder praten. Althans niet met een verlaging van 50 procent in hun handen. Wij kunnen dus gerust zeggen dat er in Genève met de rug tegen de muur on derhandeld zal worden. Het gaat in wezen om de wereldhan del, waar onze internationale handel een deel van vormt. Uit eigen ervaring weten wij, dat onze exporteurs gehandi capt worden door hoge buitenlandse in voerrechten, door invoercontingenten, door subsidies van de overheid, door embargo's en door dumping (leveren beneden de kostprijs door hulp van an deren). Onze export is daardoor niet zo groot als hij wel had kunnen zijn. Maar dat geldt ook voor andere landen. Een ver mindering van de handelsbelemmerin gen zou daardoor onherroepelijk de we reldhandel vergroten. Als er meer geëx porteerd en dus geleverd kan worden, moet ook de produktie omhoog en daar door wordt de kans groter dat de prijs per eenheid produkt naar beneden kan gaan. Een grotere wereldhandel is dus zeker in het belang van de consument. Maar ongetwijfeld ook in het belang van de ontwikkelingslanden. Zij worstelen nog steeds met het probleem dat zij weinig of niet geïndustrialiseerd zijn, dat hun welvaart (eigenlijk hebben zij die niet eens) grotendeels afhankelijk is van de verkoop van een of meer grondstoffen: cacao, koffie, thee, copra, oliehoudende zaden, tin, koper, lood of zink. Hoe meer zij kunnen verkopen aan de rijke landen, hoe meer deviezen zij verdie nen, des te meer kunnen zij in het bui tenland kopen en hun economie verster- ADVERTENT1E 4% 6% Alle gewenste Inlichtingen krijgt u bij elk van onze 200 vestigingen, verspreid over heel Nederland. UTRECHT De Nederlandse reisbureaus worden op het ogenblik overstroomd met verzoeken om inlichtingen over en boekingen voor vakantieoorden in Europa en daarbui ten. In reisbureaukringen verwacht men, dat het aantal Nederlanders, dat het komende zomervakantieseizoen per vliegtuig, trein, bus en boot met vakantie gaat, aanzienlijk hoger zal liggen dan vorig jaar het geval was. Vooral voor de vliegreizen blijkt enorme belangstelling te bestaan. In 1961 werden 3.000 vakantiereizen gemaakt; vorig jaar namen 175.000 Nederlanders het vliegtuig om hun vakantiebestemming te bereiken (omzet 89 miljoen gul den). Dit jaar hopen de reisbureaus ongeveer 230.000 lucht reizigers naar zonnige en verre oorden te vervoeren. Ook de algemeen-secretaris van de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus in Amsterdam (A.N.V.R.), mr. A. Borst, verwacht een toeneming van ongeveer twin tig procent. Hij is van mening, dat het totale aantal va kantiegangers dit jaar aanmerkelijk hoger zal liggen dan in voorgaande jaren, ondanks economische moeilijkheden in Nederland. Vele reisbureaus, aldus mr. Borst, rekenden dit jaar op een teruggang, maar zoals de zaken by de boekin gen er nu voorstaan, blijkt deze vrees ongegrond. Volgens de directeur van de ruim 100.000 leden tellende Nederlandse Reis Vereniging, de heer C. van Zwyndregt, gingen vorig jaar negen miljoen Nederlanders met vakan tie, waarvan er 3,5 miljoen de grenzen overtrokken: tien procent meer dan in 1965. Van deze 3,5 miljoen gingen er 980.000 ofwel 28 procent naar Duitsland. Daarna volgden België en Luxemburg met 14 procent (490.000) en Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië met ieder elf procent (385.000). De overige veertien procent ging naar andere landen. Van de Nederlanders die naar het buitenland gingen, reisde 54 procent per auto (1.890.000) en 16 procent per trein (560.000), terwijl 15 procent de touringcar prefereer de (525.000) en vijf procent het vliegtuig (175.000). Het overige deel van de vakantiegangers nam de fiets, brom mer, scooter of boot. Ons land telt nu ongeveer 2,5 miljoen kampeerders (in clusief huurders van bungalows en caravanbezitters). Op zienbarend is het feit, dat naar schatting 100.000 Nederland se gezinnen minstens driemaal per jaar met vakantie gaan. ken. Dit alles nog afgezien van de poli tieke consequenties: landen waar het slecht gaat, zijn ontvankelijk voor com munistische propaganda. Wij moeten er direct bijvertellen dat de landen wel graag hebben dat in an dere landen de invoerrechten en andere handelsbelemmeringen omlaag gaan, maar dat zij niet met veel enthousias me zelf het voorbeeld geven, dat zij niet staan te dringen om zelf de invoerrech ten te verlagen. In elk land zijn er na melijk nog al wat industrieën die ge baat zijn bij niet al te lage invoerrech ten en andere beschermingsmaatrege len. Gaan die wel omlaag, dan komen zij „op de tocht te staan". Alleen ster ke, goed geleide bedrijven weten zich daar doorheen te slaan. En dit is dan eigenlijk het kernpro bleem. Hoge invoerrechten en handels belemmeringen vertragen de wereld handel en houden de prijzen onnodig hoog. Maar opheffing kan de zwakke bedrijven dood drukken, bedrijven waar kapitaal is geïnvesteerd en waarin mensen werken. Bedrijfssluitin gen en werkloosheid kunnen het gevolg zijn. Er is nog een andere moeilijkheid. De Amerikaanse tarieven liggen een stuk hoger dan de Europese. Worden beide tarieven over de gehele linie gehal veerd, dan blijven de Amerikaanse tarieven nog de hoogste. In vakkringen spreekt men van het bestaan van dispa riteiten. welke pas uit de weg geruimd, althans verminderd kunnen worden als de Amerikaanse tarieven sterker dalen dan de Europese. De tariefsverlagingen over de gehele linie zijn door de Amerikanen bedoeld voor industriële maar ook voor land- bouwprodukten. Begrijpelijk van hun kant, want zij willen graag hun land- bouwprodukten exporteren. Niet alleen de Amerikanen overigens, maar ook de Canadezen, de Australiërs en de Argen tijnen. In de Euromarkt staat men echter niet te trappelen om zware eisen in te willigen. In feite biedt men voor de be langrijke landbouwprodukten, die onder het gemeenschappelijke landbouwbeleid vallen, een bevriezing van de ingevoer de steun aan en wel tot 1970. Met ande re woorden: de Euromarkt is bereid die steun niet verder te verhogen, maar zij denkt niet aan belangrijke verlagin gen. Het wordt in de komende maanden een felle partij touwtrekken. Elk land komt met een pakket verlagingen aan tafel, maar ook met een lijst van pro- dukten waarvoor de verlagingen niet zullen gelden als de tegenpartij niet be reid is tot verlaging. Het zal een enor me koehandel worden, die bovendien in gewikkeld is omdat door het systeem van de meestbegunstiging de grond slag van de G.A.T.T. een verlaging voor het ene produkt consequenties heeft voor het andere produkt. De Euromarktlanden die natuurlijk als een eenheid optreden, zullen onge twijfeld als het zwarte schaap aange zien worden, als de onderhandelingen dreigen te mislukken. Zij hebben name lijk binnen hun grenzen lage invoer rechten, maar tegenover derde landen een gemeenschappelijk tarief van hoge re invoerrechten. En het is nu juist dit buitentarief dat die derde landen naar beneden willen hebben. En daarbij gaat het niet alleen om de industriële, maar ook om de landbouw produkten, waarvoor men nu kort gele den eindelijk tot een gemeenschappelij ke politiek is gekomen. Dit prille ge meenschappelijke beleid zal de Euro- marktcommissie niet in de waagschaal willen stellen door grote concessies. En toch is het voor de wereldhandel en daardoor voor de wereldeconomie goed, dat de handelsbelemmeringen naar beneden gaan, dat de kansen die er in de Kennedy-ronde zitten, ook in derdaad zoveel mogelijk gegrepen wor den. Er zal echter enorm veel wijsheid en geduld nodig zijn om bevredigende resultaten te boeken. MAASTRICHT De politie in Maas tricht heeft twee broers opgesloten, die ervan worden verdacht vorige week maandag aan de Sint Maartenslaan te Maastricht een roofoverval te hebben gepleegd op het kantoor van de firma Stegen. Een van hen, de 21.-jarige fa brieksarbeider P. H. V. uit Heer, heeft reeds gisternacht volledig bekend. Zijn broer, de 20-jarige stoffeerder L. V- uit Maastricht, ging pas na een langdurig verhoor gisteravond door de knieën. Geldgebrek is de aanleiding geweest voor het plegen van de overval. De broers reden vorige week maandag na werktijd naar de St. Maartenslaan in de auto van de oudste broer. Zij wisten, dat in het kantoor een brandkast aan wezig was. Zij hadden een semi-auto- matisch flobertgeweer bij zich, dat zij enige tijd geleden voor f 200,- in België hadden gekocht. Gemaskerd en met handschoenen aan, gingen zij de kantoorruimte bin nen. Zij raakten in paniek toen de boek houder, de heer Peters, een stoel naar hen wierp. De oudste broer, die het wa pen in zijn handen had, schoot op de beide firmanten Stegen en op de boek houder, die op slag werd gedood. De broers zijn door de kantoorjuf frouw als de daders herkend. De twee firmanten Stegen, die door kogels uit het geweer getroffen waren, liggen nog altijd in een ziekenhuis te Maastricht. P. H. V. heeft verklaard, dat hij na het gebeurde erg onder de indruk was. De jongste broer woonde vlakbij de firma Stegen, in een straat achter de Sint Maartenslaan. Hij was sinds enige tijd werkloos. f De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. F. J. F. M. van Thiel heeft donderdagmiddag meegedeeld, dat hij zich voorstelt de eerstvolgen de kamerzitting vast te stellen op 21 fe bruari. De Kamer komt dan nog bij een in de tegenwoordige samenstelling. Twee dagen later vergadert de Twee de Kamer dan in de nieuwe samenstel ling. Drie gedetineerden in de Alkmaar- se strafgevangenis Schutterswei, die 7 januari een bewaker aanvielen, knevelden en een prop papier in de mond staken, zullen op korte termijn naar een ander gesticht worden over gebracht en daar straf ondergaan voor hun opstandige actie. 0 Bij het ministerie van Justitie ver namen wij, dat spoed zal worden betracht met het vinden van een op lossing om ernstige criminele gevallen meer te verspreiden over andere straf gevangenissen in ons land. Begonnen zal worden met het toepassen van een strengere selectie om een te grote concentratie van moeilijke gevallen in één strafgevangenis te voorkomen. 9 Het gerechtshof in Amsterdam gaat maandag 20 februari in hoger be roep de Tres-zaak behandelen. Zoals bekend, heeft de Utrechtse officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, ho ger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de Utrechtse rechtbank. ging in alle zeven zaken in appèl. 0 De oud-hoofdcommissaris van poli tie van Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, gaat in beroep van de uitspraak van het ambtenarengerecht in Amsterdam bij de centrale raad van beroep in Utrecht. 21 december jl. ver klaarde het ambtenarengerecht het be roep dat de heer Van der Molen had aangetekend tegen het hem per 16 juli vorig jaar verleende ontslag, onge grond. 0 Het besluit van de gemeenteraad van Krommenie om geen bedrag op de begroting te plaatsen voor de Bescherming Bevolking, zal door het college van Gedeputeerde Staten niet worden goedgekeurd, aldus deelde de commissaris der Koningin gisteren in de vergadering van de Provinciale Sta ten mee. Nu de raad weigert het be drag van 42000 gulden beschikbaar te stellen, zullen Gedeputeerde Staten het bedrag toch op de begroting plaatsen. 0 Het Antoniusziekenhuis te IJmuiden, dat plannen voor een totale nieuw bouw in een vergevorderd stadium heeft en dat van een r.k. ziekenhuis zal worden uitgebouwd tot een algemeen ziekenhuis, heeft de eerst fase van de komen zijn een verpleegstersschool, 'n verpleegstersflat met 110 kamers voor leerling-verpleegsters, alsmede een nieuw klooster voor de religieuzen. 0 Gedeputeerde Staten van Groningen achten de ontwikkeling op de ar beidsmarkt in het Noorden zorgwek kend en verontrustend. De werkloos heidscijfers hebben een ongekende hoogte bereikt; werkloosheid komt voor in vrijwel alle beroepsgroepen, doch speciaal in het bouwvak. 18 procent van de bouwvakkers is als werkloos in geschreven. In Vries, een plaatsje onder de rook van Zuidlaren, wordt 1 februari hot eerste tehuis in Nederland voor zwakzin nige blinde kinderen in gebruik geno men. De inrichting wordt gehuisvest in een voor dit doel volledig verbouwde boerderij. In eerste instantie zullen 36 kinderen kunnen worden opgenomen. Zij worden verzorgd door 27 perso neelsleden. 0 Het aantal vakdiploma's, waarvoor technische specialisten bij de Kon. Landmacht kunnen worden opgeleid, is opnieuw uitgebreid en wel met dat voor lasser en lasser/plaatwerker. 0 ,Van der Meyden's Beton Industrie' de M.B.I. te Eindhoven, heeft te Veghel 10 ha. grond aangekocht voor de bouw van een volautomatische be ton- en steenfabriek. Het verworven fabrieksterrein is gelegen tussen de in- steekhaven en de Zuidwillemsvaart, na bij de grote verkeersweg Nijmegen Eindhoven. 0 Dow Chemical (Nederland) N.V. begint deze week met de werving van personeel voor haar nieuwe fabrie ken in Terneuzen. Het gaat voorlopig om ca. 200 werknemers, die zowel bij Dow's Ingenieursbureau als in de pro duktie kunnen worden geplaatst. De heer K. Wisse (35) uit het Wal- cherse dorp Mariekerke heeft donderdag in zijn tuin dapper verder gespit, op zoek naar eventuele gouden munten. Ondanks naarstig speuren, is het hem niet gelukt nieuwe munten op te delven. 0 In de hervormde, gereformeerde en r.-k. kerkdiensten in Vlissingen zal zaterdag en zondag worden gecollec teerd voor de slachtoffers van een brand in de Scheldestad, waarbij zon dagnacht drie gezinnen al hun bezittin gen kwijtraakten en bovendien dakloos werden. „Als het moet, doen we het zelf!", is de leus van tien Rotterdam mers, die de vertraging bij het graven van de vaargeul in de Noordzee sym bolisch willen doorbreken. Deze tien gaan zaterdag op een sleepboot 't zee gat uit om met behulp van emmers en ander baggermateriaal een begin te maken met het graven van de geul, die Rotterdam bereikbaar moet maken voor supertankers. 0 Het werkcomité tot consolidering, herstel en ontwikkeling van de Brandersbuurt te Schiedam heeft in 'n bezwaarschrift, gericht aan de ge meenteraad van Schiedam, gevraagd het bestemmingsplan „Schiedam-No- Ko" nog niet in behandeling te ne men, maar het comité enkele maan den tijd te geven plannen voor het behoud van de historische „Branders- buurt" naar voren te brengen. 0 Vannacht zijn uit Rotterdam zes wagons geladen met plastic melk- kratten, vertrokken met bestemming Bagdad; een niet-alledaags vervoer voor N.S. AMSTERDAM Gisternacht heeft een porymaan brandstichtend door Am sterdam gewaard, waarbij twee winkels en drie woningen het moesten ontgelden. De onbekende maakte by zyn kwalijke praktyken gebruik van petroleum of ben zine, die hij door de brievenhussen goot en daarna in brand stak. De gevallen deden zich voor by een kunsthandel op het Rokin, een boekhandel op de Grimburgwal en woningen aan de Spuistraat, de Weesperzijde en de Graaf Florisstraat. De branden werden steeds tydig ontdekt door voorbijgangers of bewoners, zodat de schade meestal beperkt bleef tot de deurmatten. Alleen by de kunsthandel werd vrij aanzienlijke schade aangericht en moest de brandweer er aan te pas komen om erger te voorkomen. De schade by de kunsthandel bleek later zelfs nog groter dan het zich aan- vankelyk liet aanzien. Zy wordt geschat op zeker f 20.000,Behalve drie schil derijen met een totale waarde van ca. f 5.700,ging ook wat Saksisch porse lein verloren. Bovendien zal een groot aantal schilderyen moeten worden geres taureerd, omdat zy door rook werden aangeslagen. Gisteravond heeft zich opnieuw een geval van brandstichting voorgedaan. In een perceel aan de Vondelstraat is wederom een in petroleum gedrenkte lap door een brievenbus geduwd en daarna aangestoken. De schade is gering. Het brandpiket van de Amsterdamse politie stelt een uitgebreid onderzoek in.

De Vallei | 1967 | | pagina 9