De laatste jaren worden jaren in de natuur Welkom op de Veluwe voor de oude man uit t Westen D ZATERDAG 21 JANUARI zandplaten in het leslokaal van de lagere school: „Woeste hoogten op de Veluwe" enGrofwild drinkt uit beek in dal". Later de vakanties op de Veluwe, met het gezin of met z'n allen In het huurkamp van de fo- briek waar we werken. De Veluwe ziet er dan nog net zo uit als op de wandplaten In de school, twintig, dertig, veertig jaar geleden. Op 't laatst de wens: Als we straks gepensioneerd zijn, als we dan tóch in een bejaardencen trum gaan, laten we 't dan op de Veluwe zoekenniet hier in de stad. Zó gaan ze dan, elk jaar weer wat meeroostwaarts naar stille tehuizen, die worden gebouwd In de Veluwse bossen en aan de rand van onze mooie dorpenNieuwe burgers, wat onwennig, sommigen zie je helemaal niet buiten komen, anderen zijn alleen in het tehuis om te eten en te slapen. Misschien lijkt dan de Veluwe niet meer op het beeld van de wandplaten In het leslokaal van de lagere school en ook de vakantieherinneringen zijn wat vervaagd Maar ze zijn er, de laatste jaren worden Veluwse laren en dat het rijke jaren mogen zijn, is de wens van dank- bare kinderen, behuwd- en kleinkinderen en van henzelf niet in de laatste plaats. In de dichtbevolkte kernen dringen be richten door uit het Veluwse land, waar in nogal pittige dingen worden gezegd over de trek van onze bejaarden naar 't nabije oosten. Een citaat van de heer A. J. H. van Helbergen, directeur van de Streek-V.V.V. Zuidveluwezoom: „schrijf nou niet dat die Van Helbergen geen be jaarden- en herstellingscentra meer wil hebben op de Zuid-Veluwe, want dat heb ik niet gezegd. Ik zeg alleen dat hier 'n ontwikkeling aan de gang is die we in de gaten moeten houden. Punt één: de schier ongebreidelde toe neming van het aantal tehuizen en in richtingen. Punt twee: de verstedelijking, die de ze toeneming tengevolge heeft. Var een te groot aantal tehuizen gaat een nega tieve invloed uit op het vreemdelingen verkeer. Het karakter van een streek verandert erdoor en de toeristen zullen streken gaan opzoeken, waar het land schap in mindere mate wordt beheerst door de tehuizen. De gemeenten hebben zeker een taak bij het opvangen van de rustende vreemdelingen van elders, maar dit moet niet ten koste gaan van de be staansmogelijkheden van de inwoners." Deze opmerkingen halen uiteindelijk zelfs de Tweede Kamer en een geani meerde discussie komt op gang. Waar liggen de grenzen en loopt het overal zo'n vaart als op de Zuid-Veluwezoom, waar de heer Van Helbergen alleen al in de gemeente Renkum zesentwintig tehuizen kan opnoemen, terwijl nog een aantal andere in aanbouw is? ¥7 de is een van de Veluwse gemeen ten, waar dit geval ook actueel is. Pas vlak na de oorlog kreeg Ede zijn eerste bejaardencentrum, het befaamde Elim aan de Notaris Fischerstraat, dat later weer verdween. Nieuwe tehuizen kwamen ervoor in de plaats, drie „of ficiële" zijn er nu plus een onbekend aantal kleine particuliere inrichtingen. In aanbouw of in gevorderde staat van voorbereiding zijn het Verzorgingstehuis voor Doofstomme Bejaarden in Veldhui- zen-Klapweg, 't Algemeen Bejaarden centrum aan de Ericalaan, de bejaar denflats aan de Stationsweg (Sparrenhof), het Protestants-Chr. bejaardentehuis aan de Dorpsstraat in Lunteren, het Vrijzin nig Chr. Tehuis voor Ouderen in Benne- kom en, ook in Bennekom, het tehuis van de Interkerkelijke Stichting voor een Protestants - Christelijk Bejaardencen trum. Een nog onbekend, maar toch ze ker flink aantal bejaarden van buiten de streek zal hierin komen te wonen naast de rustende bekenden uit eigen omge ving. riirecteur van de Dienst Sociale Zaken in Ede, de heer E. Plomp, neemt ter hand het blauwe boekje „Overzicht van de Ontwikkeling van de Sociale Zorg, c.q. het z.g. Armenwezen van voor 1900 tot 1965, waarbij de plaatselijke, zo wel als de landelijke inzichten t.a.v. de ze zorg worden gememoreerd". Dat boek je meldt o.m. dat een thans reeds lang ter ziele zijnde, toen 81-jarige zwerver netjes en fatsoenlijk uitziend tij dens een barre winternacht in een poli- tiehok is gestopt en 's morgens, opnieuw door de kou bevangen, na voorts van 'n particulier een rijksdaalder te hebben ontvangen, wordt doorgeëxpedieerd naar een naburige gemeente en zo nog het een en ander. Mening van de heer Plomp over de situatie van heden: „Ik vind het geen punt van discussie. Laat ze maar komen. Wie het financieel wil uit- knobbelen hoeft zich geen zorgen te ma ken, want de gemeenten waaruit even tueel hulpbehoevende bejaarden komen betalen daar zelf voor, zoals wij dat ook doen voor onze bejaarden, die in tehui zen elders zijn geplaatst. Er worden ook nogal eens problemen gemaakt die er niet zijn. Je hebt dat bijvoorbeeld ook met de tijdsbesteding van de bejaarden. Er wordt erg druk gedaan over het be zighouden van de bejaarden it onze con treien. Wanneer iemand zijn leven lang geotterd heeft in baan of bedrijf en hij heeft na zijn vijfenzestigste alleen nog maar zin om een hele lieve lange dag Op de Veluwe staan er tientallen bejaarden- en verzorgingsflats, hoog en laag en meestal in een natuurrijke om geving. Vooral de laatste jaren is de animo om de levensavond in de rust en stilte van de natuur door te brengen, sterk toegenomen. Gebouwen als deze zijn dan ook als paddestoelen uit de grond gekomen. op de hoek van een straat te staan en zo maar wat te kijken, mag dat dan misschien? Moet je hem in z'n kraag pakken en hem aanzeggen, dat hij zo nodig iets moet gaan doen? Kom nou, die man heeft al lang genoeg allerlei din gen gedaan. Laat hem als hij dat wil, nu eens een paar jaar lang hele maal niets doen niets doen voor óns gevoel, wel te verstaan. Een laatste opmerking: laat de stich ters van tehuizen het in Bennekom gege ven voorbeeld volgen en spreken van cen tra voor ouderen in plaats van voor be- bejaarden". ie V.V.V.-directeur H. van der Meer: „het is denkbaar, dat een toeristisch belang incidenteel wordt geschaad wan neer je bijvoorbeeld een open psychia trische inrichting vlak bij een vakantie kamp bouwt. Dat doen we ook niet in een dichtbevolkte woonwijk, evenmin dus op een plaats, waar in de vakantie veel men sen en kinderen bij elkaar zijn. Met die bejaardentehuizen zie ik het niet zo som ber in. Er moet heel wat gebeuren voor dat het accent hier zo zwaar op de tehui zen komt te liggen dat het karakter van toeristisch oord wordt aangetast. Wat ik wel erg vind is, dat de economische si tuatie sommige hotel- en pensioneigena ren dwingt, van hun bedrijf een bejaar den-tehuis te maken. Dat is een heel in gewikkeld geval met vele kanten, maar ik wil er wel van zeggen, dat ik dan veel liever een aantal echte bejaardentehui zen er bij heb in de gemeente. Dan kun nen die hotels en pensions bet werk blij ven doen waarvoor we ze nodig hebben en de bejaarden komen in behuizingen, die door de architecten speciaal voor hen zijn ontworpen". „Een belangrijke kant van de zaak lijkt mij te zijn, dat we met 'waalf mil joen man op een klein stukje grond zitten en dat we onze nationale problemen sa men moeten oplossen. We betalen alle maal mee aan het Europoortwerk, aan de woningbouw, aan alles wat er moet ge beuren. Zo kunnen wij ons hier niet ont trekken aan de verplichting, bejaarden uit de overvolle wooncentra hier te huis vesten. En och, je kunt toch ook een béétje uitkijken met de plaats, waar die tehuizen worden eebouwd. Er hoeft voor elk gebouw geen bos gekapt of hei ge ploegd te worden en nogmaals, het karak ter van onze gemeente wordt er niet zo gauw door aangetast De regering van haar kant, moet dan wel helpen met het op peil houden van de verzorgingsaccommodatie, ziekenhui zen bijvoorbeeld." "P|irecteur-eigenaar B. Wallage van De Boeckhorst, met veertig bewoners, het grootste particuliere bejaardencentrum in de gemeente: „onzin, dat een toeristi sche gemeente ook op de een of andere manier belast wordt door bejaarden van buiten. Een gemeente kan er economisch alleen maar beter van worden. Toeristen en vooral verblijfstoeristen besteden een flink deel van hun geld altijd nog buiten de gemeente waar zij met vakantie zijn, maar de bejaarden zijn voor alles aange wezen op de gemeente, waarin zij wonen. Je moet dat niet onderschatten: het gaat niet alleen om de rechtstreekse leveran ties aan de tehuizen, maar ook om wat de mensen verder nog kopen in het dorp Enkele tientallen bejaarden met een paar tientjes zakgeld per maand doen dat laat ste bedrag al oplopen tot in de tiendui zenden guldens per jaar. En al die bejaarden die meetellen bij het bedrag dat de gemeente elk jaar per inwoner van het rijk krijgt belas ten de verzorgingsapparatuur niet in het minst, met uitzondering van de ziekenhui zen. Ze nemen eeen arbeidsplaatsen in, kortom ze zitten niemand in de weg en toch hoor je in veel gemeenten bezwaren. Ik geloof dat het ook vaak een kwestie is, dat men de aanblik van bejaarden niet vrolijk genoeg vindt voor sommige toe ristenplaatsen. Ik denk daarbij aan een voorbeeld uit de tijd, toen ik zelf ook nog een hotel had. Er kwamen twee da mes met hun invalide moeder, die zij wilden trakteren op een weekje vakantie. Maar ze konden nergens terecht die oude dame moest gevoerd worden door haar dochters en zo, enfin, je begrijpt wel. Ik heb toen dat drietal toch maar geno men, hoewel ik flink wat vakantiegangers in huis had. En laat ik je nu zeggen, dat diezelfde invalide dame 's avonds het he le gezelschap vakantiegangers bezig hield met allerlei vrolijkheidjes. Zo kunnen de mensen zich ergens op verkijken". Tn de verschillende bejaardencentra willen sommige bewoners er zelf ook wel iets over zeggen. De meesten van hen komen uit het westen. Inderdaad hebben velen van hen vele jaren rondgelopen met het plan, later een plaats te zoeken in een bejaardencentrum op de Veluwe. an deren zijn hier toevallig terecht gekomen maar zouden niet meer weg willen. Die publikaties ja„ daarover hebben ze wel iets gehoord, maar och, dat was zo erg niet gemeend, denken ze. Al zijn ze dan wel blij, dat de reacties in Ede gunsiigei zijn voor hen en de velen, die ria hen nog zullen komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 11