Top-trio Jodenjagers maandag voor gerecht Over de Belgisch protest bij Kongo over Union Kiesinger werkt gat in begroting weg Anti-raket Fraulein Slottke blijft ontkennen Veel materiaal van drie Nederlandse experts AKKOORD IN BELGIË O VER BEGROTING Slot trieste bezettingsfase 1 Cijfers van het Rode Kruis Felle koude in Zuid-Slavië Kosygin in het Britse parlement Shape ontkent akkoord 14 b Js 48/59 10 a Js 29 a,c/60 Schwurgerichtssache Haft Poofse kerk en staat nader tot elkaar Man lag vijf weken dood in woning Z.-Afrika verlengt dienstplicht Dr. Wilhelm H a r s. t e r geboren am 21. Juli 1904 in Kelheim, verheiratet, Oberregierungsrat a.D., ehemaliger SS-G-ruppenführer und Generalleutnant der .Polizei, wohnhaft in München- Pasing, Josef-Haas-Weg deutscher Staatsangehöriger Wilhelm Z o e p f geboren am 11. Marz 1908 in München, geschieden, Jurist, zuletzt Angestellterehemaliger SS-Sturmbannführer und Regierungsrat bei der Sicherheitspolizei, wohnhaft in München, Augustenstr. 119/lV, deutscher Staatsan- geböriger; Eltern: Michael Zoepf und Maria, geborene Eschenlohr; Gertrud Slottke, geboren am 6. Oktober 1902 in Mühle MühlentalKrs.Sens- burg (Ostpr.), ledig, Sekretarin, ehemalige Angestellte, der Sicherheitspolizei, wohnhaft in Stuttgart-Degerloch Weidachstr. 16; Eltern: Leopold Slottke und Marie, ge borene' Strate. Paus heeft griep Belgische post mist half miljoen Carnaby Street laat mini-rok vallen ZATERDAG 21 JANUARI I*/ (Van onze speciale verslaggever) ZO BEGINT DE BESCHULDIGING „Aan de tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitse Sicherheitspolizei uitgevoerde „Entjudung" van het bezette Nederland, in het kader van de door Hitier bevolen en door het Reichssicherheitshauptamt (RSHA) centraal gere gelde „Endlösung der Judenfrage in Europa", waarbij de Joden werden uitge roeid vanwege hun minderwaardig en reeds in staat van ontbinding verkerend ras, is met raad en daad deelgenomen door de drie beklaagden dr. Wilhelm Harster, Wilhelm Zöpf en Gertrud Slottke". Maandagmorgen 23 januari om ne gen uur zal de officier van Justitie dr. B. Huber in de grote zittingszaal van het gigantische Justiz Palast te München met deze langzaam voor te lezen volzin het proces openen, dat meer dan alle voorgaande bij elkaar betekent voor de geschiedschrijving der jodenvervolging destijds in ons land. Want dit keer staan de leiders terecht: het trio, dat verantwoorde lijk was voor opzet en uitvoering van de deportaties. Elk van hen droeg daartoe bij. De Derde Rijk heeft het Nederlandsch Roode Kruis na de oorlog nauw- keurig kunnen vaststellen wie er allemaal waarheen zijn gedepor- teerd en wat hun lot daar is ge- j weest. In de tenlastelegging voor het proces tegen Harster, Zöpf en Slottke worden hele reeksen van g cijfers aan deze „reconstructie" g ontleend, i Meer dan 106.000 Nederlandse jo- 0 i den hebben in afwachting van verder transport enige tijd „door-0 gebracht" in het kamp Wester-g bork. Dat werd op 12 april 1945 g bevrijd met op dat moment 918 g „ingezetenen", zoals de letterlijke tekst luidt. Totaal zijn 98 trans- porten uit Nederland vertrokken tussen 15 juli 1942 en 13 septem- g ber 1944. Hiervan kwamen er 93 g uit Westerbork, 1 uit Apeldoorn g (naar Auschwitz, 22 januari 1943), g 1 uit Amsterdam (naar There- S siënstadt, 21 april 1943), 2 uit Vught (naar Auschwitz, 15 no- vember 1943 en 2 juni 1944) en nog een uit Vught (naar Ravens- g brück op 6 september 1944). Uit Nederland kwamen aan: in g Auschwitz 67 transporten met 60.085 personen, in Sobibor 19 transporten met 34.313 personen, in Theresiënstadt 6 transporten, in Bergen-Belsen 9 transporten (met onder anderen Anne Frank en haar familie redactie), in g Ravensbrück 2 transporten. Zorgvuldig wordt hierbij vermeld, g dat 103 transporten zijn aangeko-g men terwijl uit de cijfers blijkt g dat er 98 zijn vertrokken. Oor- zaak: onderweg zijn enkele trei- nen in onderdelen gesplitst. V Van de naar Auschwitz en Sobi- i bor vervoerde personen 94.398 g mannen, vrouwen en kinderen g hebben er 1.080 (te weten 1.051 in g g Auschwitz en 29 in Sobibor) de g massavernietiging overleefd. BELGRADO Een moeder is gis teravond door de kou bevangen en ge storven nadat zij haar kinderen naar school gebracht had in het noorden van Montenegro. Een bloedverwante, wier huis eerder deze maand door een lawine werd weggevaagd, waarbij zes van haar gezinsleden om het leven kwamen, heeft zich van het leven beroofd nadat zij het nieuws had gehoord. Verscheidene dorpen in Macedonië worden bedreigd door groepen wolven. Vier mannen, die twee dagen geleden uit Gorusina naar Bitolj te voet waren vertrokken worden vermist. Bij de Dherdap-bergengte is de Do- nau over een lengte van 12 km dicht gevroren ondanks de strijd van de ge nie, die regelamtig springladingen tot ontploffing brengt. WARSCHAU Twee regeringsfunc tionarissen en twee bisschoppen heb ben 95 minuten vergaderd over toena dering tussen kerk en staat in Polen. De eerste zitting van deze commissie in meer dan drie jaar werd 30 decem ber gehouden, waardoor een crisis over het regeringstoezicht op seminaries voorkomen kon worden. De twee bis schoppen waren in goede stemming toen zij vandaag de bespreking verlie ten. Van katholieke zijde werd verklaard dat de commissie een formule zal op stellen waarbij de kerk inspecteurs tot seminaries zal toelaten, op voorwaarde 'dat hun inspectie beperkt blijft tot de niet-theologische opleiding. De regering zou van haar kant bereid moeten zijn af te zien van de voorgenomen sluiting van vier seminaries en het ontslag van zes rectoren van seminaries. AMSTERDAM. In Amsterdam is In een woning aan de Pieter Nieuw- landstraat het lijk aangetroffen van de 76-jarige heer L. Moorman. Een onder zoek wees uit, dat de man ongeveer vijf weken geleden een natuurlijke dood was gestorven. Buren hadden gemerkt, dat bij de heer Moorman, die alleen woonde, al geruime tijd de gordijnen dicht waren, waarna zij de politie waarschuwden. dagvaarding omschrijft hun functies en gedragingen aldus: „Beklaagde dr. Harster leidde als bevelhebber van de Sicherheitspoli zei en SD (BdS) voor het bezette Nederland laatstelijk in de rang van SS Brigadeführer en General- major der Polizei tot zijn over plaatsing naar Italië eind 1943, de totale in augustus 1941 begonnen operatie van de Sicherheitspolizei ter voorbereiding en uitvoering van de „Endlösung der Judenfrage" in het bezette Holland. Hij handelde hierbij allereerst naar de opdrach ten en richtlijnen, die hem waren verstrekt door de chef der Sicher heitspolizei en SD in Berlijn (Hey- drich, later dr. Kaltenbrunner). Verder heeft de verdachte ook ge hoor gegeven aan de wensen en aanwijzingen der „Reichskommis- sar" voor bezet Nederland dr. Seyss-Inquart, en de Hogere SS- en „Polizeiführer" voor Noordwest- Europa tevens Commissaris Gene raal voor het „Sicherheitswesen" wiens persoonlijk adviseur hij was Rauter." „Beklaagde Zöpf werkte in deze aangelegenheden als „Führungs- gehilfe" van de BdS (Harster, later Naumann en dr. Schöngarth). Van begin 1942 tot aan de beëindiging der „Entjudungs"-maatregelen in Nederland herfst 1944 leidde hij, laatstelijk in de rang van SS- Sturmbannführer, het bureau IV b 4 in Den Haag, het zogenaamde „Judenreferat". Hij handelde ener zijds op aanwijzingen van de BdS aan wie deze verdachte onderge schikt was, en anderzijds waar het „routine"-vraagstukken betrof met betrekking tot de „Endlösung" op grond van de regelingen van het door Eichmann bestuurde hoofdbureau IV b 4 in het RSHA te Berlijn." „Beklaagde Slottke was werk zaam als „Gehilfin" van de „Ju- denreferent" der BdS in Den Haag. Als „Sachbearbeiterin" van de Si cherheitspolizei behandelde zij van augustus 1941 tot herfst 1944 een wezenlijk deel der „Entjudung". Deze verdachte beschikte daarbij in het kader van de RSHA-voor- schriften over vérgaande bevoegd heden, die zij zelfstandig kon han teren. Daarnaast had zij de op drachten uit te voeren, die werden gegeven door het hoofd van IV b 4." KAAPSTAD Zuid-Afrika is van plan de dienstplicht uit te breiden en alle medisch geschikte mannen dienst plichtig te maken. In een rede bij de opening van het parlement deelde pre sident Swart mee, dat de dienstplicht van negen maanden zal worden uitge breid, het loterijstelsel voor dienstplich tigen zal worden afgeschaft en dat alle medisch geschikte Zuidafrikaanse man nen dienstplichtig zullen worden. De president zei dat binnenkort een wets ontwerp betreffende de dienstplicht bij het parlement zal worden ingediend. De regering acht de maatregelen nodig voor het geval Zuid-Afrika ij een groot internationaal conflict b .rokken zou raken door de afwijzing v .1 de VN-sanc- ties tegen Rhodesië en i Zuidafrikaan se weigering Zuidwest-Afrika aan de Verenigde Naties over te dragen. Volgens het huidige dienstplicht-sys teem komt ongeveer 80 procent van de jonge mannen onder de wapenen. Na negen maanden zwaaien zij af en na een jaar komen zij voor drie weken herhaling op. De daarop volgende vijf jaren moeten zij nog jaarlijks twee weekeinden oefenen. 9 Op de drie bedrijven van de N.V. Vuilafvoermaatschappij V.A.M., in Wijster, Mierlo en Schiedam, is in 1966 in totaal 293.780 ton afvalstoffen aange voerd, tegen 286.888 in 1965. Van de ze hoeveelheid kwam 200.000 ton in Wijster terecht. De compostproduktie op de drie bedrijven was circa twaalf procent kleiner dan in 1965, namelijk 103.750 ton tegen 116.629 ton. Alleen deze Gertrud Slottke ontkent de beschuldiging. Zij heeft tijdens het langdurige vooronderzoek bovendien geweigerd antwoord te geven op elke haar gestelde vraag. Zoals reeds uit München bericht: door deze houding zou het proces wel eens heel lang kunnen gaan duren. Harster en Zöpf geven toe op zichzelf al iets heel bijzonders in de geschiedenis van de berechting der nazi-misdadigers. Zou Fraulein Slottke haar houding nog wijzigen, dan kan de zaak binnen tien dagen zijn afgewikkeld. Zo niet „rekent u in dat geval maar op enke le maanden", zei ons de chef van het parket in München, Oberstaatsan- walt dr. Weisz. De officier van Justitie heeft in eerste aanleg besloten zijn bewijs voering te baseren op documenten, die bij duizenden zijn verzameld: „Een kamer vol". Eventueel zullen later ook uit Nederland getuigen wor den opgeroepen. Het openbaar minis terie beschikt al over de verklarin gen van Lages, Aus der Fünten en Fischer. Deze drie in Nederland tot levenslang gegratieerde oorlogsmis dadigers zijn anderhalf jaar geleden ■reeds gehoord binnen de gevangenis muren van Breda. Hierbij waren ook de verdedigers aanwezig der thans voor het gerecht gebrachte verdach ten. Ook zij hebben geen getuigen op geroepen, naar ons werd verzekerd. Daags na de opening van het pro ces zullen de drie verdachten om beurten worden ondervraagd door de president van de rechtbank. Aan de hand van hun antwoorden wordt ver volgens beslist wat er verder gaat ge beuren. Met name moet het openbaar ministerie zich uitspreken over de wenselijkheid van het voorlezen der belangrijkste documenten hiermee kunnen vele weken heengaan, vooral wanneer telkens weer het commen taar hierop van de beklaagden moet worden gevraagd. Dan zijn er nog de Nebenklager'* zij, die zich „partij stellen" na mens de slachtoffers. Zij hebben daartoe de hulp ingeroepen van een beroemd jurist, dr. Robert M. W. Kempner uit Frankfort. Deze tijdens de oorlog Amerikaans staatsburger geworden Duitser treedt allereerst op namens de nabestaanden van dr. Edith Stein, de tot het katholieke ge loof overgegane filosofe die van Duitsland uitweek naar Nederland en werd gearresteerd in een klooster bij De voorpagina van de tenlastelegging Echt. Ook de vader van Anne Frank die op maandag 23 januari in Mttn- treedt als Nebenklager op. chen wordt voorgelezen. A. nklage schrift in der Strafsache gegen Drie Nederlandse deskundigen hebben veel materiaal aangedra gen voor het proces tegen Harster c.s. in München. Twee van hen zullen maandag ook in de rechts zaal zitten als waarnemers na mens onze regering, te weten Ben A. Sijes (bekend van het proces Rajakowitsch in Wenen; schrij ver van diverse documentaire standaardwerken over de bezet ting onder meer „De arbeids inzet") en A. J. van der Leeuw, eveneens als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam. Commis saris Y. Taconis van de rijksre cherche in de hoofdstad ontbreekt bij de behandeling van het mede door hem voorbereide proces hij is al geruime tijd ernstig ziek. Dit trio heeft jarenlang gewerkt om zoveel mogelijk documenten te kunnen verzamelen, met be hulp waarvan het „wettig en overtuigend" bewijs moest wor den opgebouwd voor dit slotpro- ces, waarmee juridisch al thans een streep wordt gezet onder de jodenvervolging in Ne derland. Zij vonden onder meer brieven en bevelen van Harster; memo's van Zöpt die Raja kowitsch was opgevolgd als lei der van het Sonderreferat Juden (later IV b 4); rapporten opge steld door Gertrud Slottke. Overigens zijn de Nederlandse experts niet zo blij met de in dit verband weer te berde gebrachte namen van Edith Stein en Anne Frank. Ben Sijes: „Zij stierven net als miljoenen anderen, ano niem zonder enig onderscheid. Het is daarom te betreuren, dat men juist nu wil gaan proberen hun lot, afgescheiden van de an deren, apart na te pluizen. Daar door kan de aandacht onnodig worden afgeleid van waar het al lereerst om gaat: de deportatie van alle joden uit Nederland." 'WS'WVWVWVWS^^WWWVWWWVVWWVWS BRUSSEL De Belgische coalitiere gering van christelijke volkspartij en liberalen is er vrijdag in geslaagd, overeenstemming te bereiken over een plan voor bezuinigingen en belasting verhoging. Premier Vandenboeynants verklaarde na de vergadering, dat een werkgroep van technici aan het werk is gezet, om de nodige wettteksten uit te werken, die volgende week bij het parlement zullen worden ingediend. Het plan omvat een samenstel van maatregelen op economisch gebied, voor een betere uitvoering van de lo pende begroting en voor een voorberei ding van de begroting van 1968, waar bij het stijgingstempo van de over heidsuitgaven binnen de grenzen van een normale evolutie worden gehou- KINS JAS A (Kongo) De Belgische ambassade in Kinsjasa zal protest aan tekenen tegen het besluit van de Kon golese regering, dat het personeel van de Union Minière Katanga niet mag verlaten voordat de besprekingen tus sen België en Kongo zijn beëindigd. Kongo heeft tegenover België be zwaar gemaakt, tegen een brief aan de 2.000 technici, dat ze voor 31 jan. moe ten besluiten of ze in dienst blijven bij Union Minière of bij de nieuwe Géné rale Congolaise des Minerais. Kongo noemde deze brief van de maatschappij een uitdaging. Kongo is voornemens een referendum onder de buitenlandse technici te houden om te zien wie wil blijven. Ieder die zijn ont slag wil nemen moet een opzegtermijn van 12 maanden in acht nemen. Belgen in Kinsjasa voorspellen dat 99 procent van de technici bij de Bel gische maatschappij zal willen blijven en waarschijnlijk gerepatrieerd zal wor den. Deze nieuwste stap van Kongo stemde hen weer minder optimistisch dan gisteren. Ongeveer 1.000 studenten hebben luidruchtig gedemonstreerd voor de Belgische ambassade in Kinsjasa, die niet beschadigd werd. De studenten trokken vervolgens langs de hoofdstraat met spandoeken, waarop de strijd van president Moboe- toe tegen de Union Minière werd ge prezen. Voor het grote C.C.I.-gebouw tegen over het postkantoor hield de optocht stil. De studenten riepen in koor „Loe- moemba, Loemoemba", en schudden de vuist tegen Europeanen en Kongole zen die op de balkons stonden. den, zo verklaarde de premier- Naar verluidt omvatten de plannen een verhoging van de weeldebelasting en een verhoging van de inkomstenbe lasting voor inkomens boven 750.000 frank (dat is 54.000 gulden). Aan het akkoord van vrijdag zijn uit gebreide politieke en technische be raadslagingen voorafgegaan. De rege ringspartners hebben de nodige moeite gehad om het eens te worden. De libe rale ministers wilden veel meer dan de bewindslieden uit de CVP de nadruk leggen op bezuinigingen, waardoor o.m. de sociale sector getroffen zou worden, terwijl de C.V.P.-ministers streefden naar een verdeling van de lasten, waar bij ook de directe belastingen omhoog zouden gaan. De standpunten lagen aanvankelijk zover uit elkaar, dat er in verscheidene Belgische kranten reeds gesproken werd over een crisissfeer. Premier Vandenboenants verklaarde vrijdag voorts nog, dat er geen sprake is van een begrotingsdrama. Het ging veeleer om de dwingende noodzaak po sitieve maatregelen te treffen om het economische leven weer op gang te brengen en tevens het hoofd te bieden aan factoren, die in de komende maan den de ramingen en vooruitzichten van de regering zouden kunnen wijzigen, zo zei hij. In 1966 is de groei van de Belgische economie verder afgenomen, zo blijkt uit een overzicht van het Belgische mi nisterie van Economische Zaken. De lonen en produktiekosten zijn ge stegen als gevolg van spanningen op de arbeidsmarkt. 0 De Turnhoutse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, in de Ant werpse Kempen, heeft nadrukkelijk te gengesproken, dat de horeca-bedrijven in haar rayon een actie zouden voeren om Nederlanders uit hun bedrijven te weren. Slechts in één onderneming is een bordje „Hollanders buiten" gecon stateerd. BONN De Duitse regering is erin geslaagd het tekort van 3,6 miljard mark op de nationale begroting voor 1967 weg te werken, door krachtig het mes te zetten in de bestedingsplannen van verscheidene ministeries. Dit heeft bondskanselier Kiesinger vrydag mee gedeeld in een Bondsdagvergadering die door de televisie werd uitgezonden. Hij zei dat het wegwerken van het tekort een „herculeswerk" was geweest dat vooral is geslaagd door „pijnlijke besnoeingen" op onder meer de uitga ven voor militair en burgerlijke verde diging, landbouw en ontwikkelingshulp. Belastingverhogingen konden voorlopig worden voorkomen, terwijl ook de ver laging van de uitkeringen aan oorlogs slachtoffers en van de overheidsbijdra ge aan de algemene ouderdomsverzeke- ring niet door behoefde te gaan. Met de besnoeiingen hoopt de Duitse regering haar doel, evenwicht voor eco nomie en valuta, te bereiken, zo zei Kiesinger. Hij kondigde tegelijk maatregelen voor een „geleide expansie" aan, om uit de huidige economische stilstand te geraken. Hiertoe zal een aanvullende begroting worden opgesteld met over heidsinvesteringen in vooral het ver keer, spoorwegen en de posterijen. Om de industrie tot nieuwe investeringen te brengen, zullen bijzondere afschrijvin gen van tien procent op roerende goe deren uit het geïnvesteerd vermogen en van vijf procent op onroerende goe deren worden toegestaan- Kiesinger zei dat voor de aanvulling van het begrotingstekort een „krach tige, weldoordachte chirurgische in greep" noodzakelijk was geweest, om te voorkomen dat de „nieuwe financië le ziektehaarden" de staat in steeds grotere moeilijkheden zouden brengen. Het bereidt de regering grote zorgen, dat de conjuncturele ontwikkeling van de Bondsrepubliek in de tweede helft van 1966 verder achteruitgegaan is en dat thans reeds zeshonderdduizend men sen werkloos zijn. Hierdoor zijn de overheidsinkomsten verminderd en is het tekort over 1966 LONDEN. Tijdens het staatsiebe- zoek van een week, waarvoor de Sov jet-premier Kosygin 6 februari zal aan komen, zal hij een gemeenschappelijke zitting van het Lager- en Hogerhuis toespreken, Tijdens deze vergadering, welke niet voor het publiek en de pers toeganke lijk zal zijn, zal Kosygin ook vragen van de parlementsleden beantwoorden. Wel zal Kosygin op 9 februari een persconferentie houden. ROME. Paus Paulus VI (69), heeft vrijdag geen bezoekers in audiëntie ont vangen, omdat hij waarschijnlijk ge troffen is door de griepepidemie, die in Italië heerst. De epidemie is een milde maar wel langdurige vorm van influenza. De Paus zou vrijdag kardinaal Otti- viani van de curie en enkele bisschop pen, die een bezoek aan Rome brengen, ontvangen. Sinds zijn uitverkiezing in 1963 is hij nog niet ziek geweest. Leden van de Pauselijke hofhouding maken zich regelmatig bezorgd over het feit, dat de Paus te hard werkt en tot diep in de nacht opblijft. T\e Russen bewaren een vreemd sttl- zwijgen terwijl de Amerikanen er over praten om te trachten een wed loop van vele miljarden dollars voor de verdediging tegen raketten te voorko men. Is het Russische stilzwijgen bedoeld om soepelheid te scheppen voor gehei me onderhandelingen, waarnaar de Ver enigde Staten streven? Of is het een aanwijzing, dat de Russen niet van plan zijn zich te laten betrekken bij de Ame rikaanse pogingen om een moratorium voor het bouwen van anti-ballistische rakettensystemen (ABM) tot stand te brengen Deze vragen houden de diplomaten in Moskou bezig, terwijl de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur Llewellyyn E. Thompson wacht op het ogenblik, dat hij aan de Sovjet-leiders een boodschap van president Johnson kan overhan digen. Deze boodschap zou volgens inlich tingen in Washington de weg kunnen openen voor besprekingen over bevrie zing van plannen voor anti-raketsyste men. Deeds bijna een jaar beweert de Sov jet-Unie in staat te zijn „beschermde doelen" te verdedigen tegen raket- aanvallen. Op 10 januari zei Johnson tot het Congres, dat de Russen begon nen zijn bij Moskou een beperkte anti- raketverdediging in te richten. De Amerikaanse inlichtingen gaan verder en gewagen van ABM-defensies welke in vele delen van de Sovjet-Unie worden opgebouwd om de vitale pun ten van het land te beschermen. Het uitlekken van deze geheime rapporten lijkt van Moskou uit gezien te beteke nen, dat de Amerikaanse militairen druk uitoefenen om ook in zee te gaan met een Amerikaans ABM-bouwpro- gram. Minister van Defensie McNa- mara heeft zich tegen deze druk ver zet en tot nu toe heeft president John son hem gesteund. McNamara redeneert, dat de techno logie van de ABM, waaraan Amerikaan se geleerden hard hebben gewerkt te snel voortschrijdt om thans defensies op te bouwen, omdat zij spoedig ouder wets zouden worden en wellicht nooit volledig doeltreffend zullen zijn. McNamara geeft er de voorkeur aan minder geld te besteden aan nieuwe tot 900 min. mark opgelopen. Het is echter nog niet te overzien in welke mate de inkomsten voor 1967 er door zullen verminderen. Met de centrale bank is de Duitse regering overeenge komen, dat een verdere vermindering van de inkomsten gecompenseerd zal worden door kredieten. Kiesinger merkte op, dat de begro ting is besnoeid „tot op het nog juist mogelijke". Dat was noodzakelijk wilde het kabinet al niet in zijn eerste aan loopperiode voor een mislukking komen te staan, zo zei de Bondskanselier, die er bij de Bondsdag op aandrong de voorstellen van de regering te steunen. PARIJS Het geallieerde hoofd kwartier (SHAPE) in Parijs heeft vrijdag tegengesproken, dat er al over eenstemming zou zijn bereikt over de samenwerking in tijd van oorlog tussen de Franse troepen in West-Duitsland en de geallieerde strijdkrachten. Namens generaal Lyman Lemnitzer, de geallieerde opperbevelhebber in Eu ropa zei iemand van SHAPE, dat de on derhandelingen nog gaande zijn. De besprekingen tussen Lemnitzer en de Franse generaal Charles Ailleret zijn op 23 november begonnen. Zij hebben studiegroepen ingesteld, die nog steeds aan het werk zijn, aldus de woordvoerder. BRUSSEL Uit het sorteercentrum van de Belgische posterijen te Kortrijk wordt sedert maandag een postzak ver mist met een partij fiscale zegels. De waarde ervan beloopt 7 miljoen Belgi sche frank, d.i. 500000 gulden. Men heeft aanvankelijk nog hoop gehad, dat er alleen een administratieve vergissing was gemaakt, waardoor de postzak ver keerd zou zijn verzonden, doch het on derzoek in deze richting is vastgelopen. LONDEN. Carnaby Street waar de wieg van de minirok stond liet de rokzoom 20 cm beneden de knie zak ken. „Ik ben aan het experimenteren", zei de 27-jarige Irvine Sellars, een van de topontwerpers van Carnaby Street. „Lange rokken zijn mooi en bovendien praktisch, in onze koude, natte winter". De 19-jarige ontwerpster Susan Del font, die voor Sellars werkt, meende: „Ik denk dat het wel even duurt voor die lange gevallen er in komen, maar ze zijn goed ontworpen en heerlijk warm". Susan bezit twee nieuwe, lange jurken, een tot 20 cm onder de knie, de andere ongeveer 2.5 cm. „Mijn rok- zomen zakken tegelijk met het kwik", zei ze. „Als het zomer wordt, is alles vast weer bij het oude een eind boven de knie". Sellars was van mening, dat lange rokken best mooi kunnen zijn. Hij be wondert Jean Harlow, en in 'naar tijd de dertiger jaren was de mode lang. Een ander nieuw idee van Sellars voor de koude winter zijn Bermuda Shorts (Shorts met lange pijpen) die onder een bijpassende jurk gedragen worden. LEWELLYN THOMPSON wacht op kans middelen om Amerikaanse raketten door Sovjet-defensies te laten dringen, aldus trachtend te vermijden de Verenigde Staten kwetsbaar te maken voor een Sovjet-aanval, welke niet doeltreffend kan worden beantwoord. Zo lang repre saille is verzekerd, redeneert hij, zal het tegenwoordige „terreurevenwicht" bewaard blijven. De Russen zijn zich deze Washing- tonse besprekingen scherp bewust. Daar door is hun zwijgen van de laatste tijd zo vreemd. De Sovjet-minister van De fensie, maarschalk Rodion Y. Malinoj- sky, gewaagde zelfs niet van ABM-syste- men in een militair overzicht, dat 10 januari naar de pers ging. Hij sprak alleen over „nieuwe zeer doeltreffende raketsystemen tegen vliegtuigen". On danks het algemene stilzwijgen in Mos kou, schept de geschiedenis van de Russische ABM-ontwikkeling een pro bleem voor Washington. De militaire theoretici van Rusland hebben altijd meer nadruk gelegd op de defensie dan de Amerikanen. Tij dens de tweede wereldoorlog en later werd in Rusland aan de verdediging tegen vliegtuigen betrekkelijk meer aandacht geschonken dan in het Wes ten. Dit leidde in 1962 tot gepubliceerde artikelen van Sovjet-maarschalken ten gunste van het bouwen van een ABM- systeem. Sommige Westelijke deskundi gen geloven, dat toen of reeds daarvoor besloten werd het onderzoek van ABM te bevorderen. In 1963 verkregen Wes telijke inlichtingendiensten aanwijzin gen van ABM rond Moskou en Lenin grad. Een* beslissing van het Kremlin om verder te gaan met ontplooiing van ABM, zou in 1964 genomen kunnen zijn toen de militaire invloed na de val van Kroetsjef groter werd. pen belangrijke conclusie die men zou kunnen trekken is, dat de Russen al te veel roebels aan ABM-defensie hebben uitgegeven om thans nog terug te kunnen. De redenering van Johnson en McNamara is, dat beide landen de verspilling van een ABM-wedloop voor het inrichten van systemen die tegen el kaar zouden wegvallen dienen te ver mijden. Maar als ongelooflijk ingewik kelde zaken als anti-raket raketten, ra dar en computers thans in Rusland op de daarvoor bestemde plaatsen komen, zouden de Russen niet meer veel te winnen hebben bij een overeenkomst met de Verenigde Staten. Het huidige stilzwijgen in Rusland zou hierop kunnen wijzen, en als gevolg daarvan kunnen betekenen, dat de Rus sen niet te luid willen pralen met een reeds bestaand voordeel, uit vrees dat zij de Verenigde Staten daardoor dwin gen de achterstand in te halen. Diplomatieke deskundigen die zich met deze zaken bezig houden beweren het niet te weten en laten de tegenover stelde mogelijkheid open, namelijk dat het Sovjet-zwijgen bedoeld is om te ver mijden de druk in de Verenigde Staten voor een ABM-program aan te wakke ren. Redenen daartoe kan zijn, dat het Kremlin heeft bevonden, dat de kosten van zijn eigen program uit de hand zijn gelopen en dat het die wil afremmen. En dan is China er altijd nog.

De Vallei | 1967 | | pagina 16