Veenendaals - dagblad Kiesinger niet optimistisch over Engeland in E.E.G. Contact .S.-Sovjets over anti-raketwapens Buiten Prinses Margriet en haar man naar Zuid-Amerika TV -debat voorbeeld van vliegen afvangen op grote schaal 100 miljoen voor gemeenten met veel werklozen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Duitsland wil VS-troepen in Europa handhaven B I NUTSSPAARBANK VELE MENINGSVERSCHILLEN BONN-PARIJS Schmelzer en Den Uyl kruisten de degens Iets kouder Premier leidt gesprek met vakcentrales Soekarno moet uitleg geven Onopgemerkt uit Zürich vertrokken als „meneer en mevrouw Gerritsen" Man verdronken na bruilof! Auto overreed 2 stratenmakers Brand door spelen met lucifers Man met broodmes neergestoken Autobanden-Import Mr. Luns minder optimistisch over Vietnam Staatssecretaris wil meer geld voor aanvullend werk Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzettina van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 21 JANUARI I967 4le JAARGANG Mevr. Ky wuift vrolijk naar de fotografen bij haar vertrek van Canberra de hoofdstad van Australië naar Brisbane. Zij brengt met haar man, premier Ngoejen Cao Ky een „dank"-reis door Australië en Nieuw Zeeland. In het mid- den de echtgenote van de Australische premier mevr. Holt. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag; bekendgemaakt, dat de V.S. met de Sovjet-Unie onderhandelingen zijn begonnen, over de mogelijkheid een nieuwe bewapeningswedloop op het ge bied van verdedigingsstelsels tegen bal listische raketten te voorkomen. Het State Department liet doorsche meren dat de Russen biervoor wellicht belangstelling hebben. Perschef Robert J. McCloskey ver klaarde dat minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en de Russische am bassadeur in Washington, Anatoly F. TVfisschien zou de hazelaar voorrang moeten hebben boven de els, want hij is er vroeger in 't jaar bij, maar de andere is veel algemener en staat alom langs sloot en greppel. Daarom geef ik hem eerst een plaatsje in mijn kolom; overigens blijft hij niet eens zoveel ten achter, want de bruin rode griffeltjes rekten zich meer en meer en vormden reeds schriele guir landes tussen de groepjes droge, zwar tige élzeproppen de vruchten van het vorige jaar. Met de hazel is onze alnus van de waterkant een der vroeg ste lenteverkondigers, doch niet alle brengen het tot bloei. Zodra de boer er, in verband met de hoge water stand, bij kan, worden vele elzen tot stompen en stoven afgehakt en dit gebeurt tot bloedens töe, want het sap, dat uit de stammen vloeit, heeft op de snijvlakte een rode kleur. Dit wordt door het volksgeloof aan de satan toegeschreven, die door de opperste aartsengel Michaël, overwin naar van Lucifer en beschermheilige der soldaten, met hem in conflict kwam. Hij verwondde de vorst der duisternis zodanig, dat hij op de vlucht moest uitrusten en daarbij tegen een els leunde, die met zijn bloed werd besmeurd. Dit zogenaamde „bloeden" is aan meer bomen eigen, doch spreekt zelden zo als op elzestompen. Er huist sindsdien een boosaardige boomgeest in dit hout en overigens doen er nog tientallen verhaaltjes over onze zwar te els de ronde en dit vormt een bewijs, dat hij van zeer oude af komst is. 21 januari '67 A. B. WIGMAN Dobrynin „contact met elkaar hebben had" over het probleem van de anti- raketwapens sinds Dobrynin drie weken geleden in de Amerikaanse hoofdstad terugkeerde van een bezoek aan Mos kou. De Amerikaanse ambassadeur Llewel lyn E. Thompson, die onlangs in Moskou is aangekomen met een persoonlijke boodschap van president Johnson aan de Russische leiders, heeft opdracht de kwestie op het hoogste niveau ter spra ke te brengen. Berichten die donderdag en vrijdag uit Moskou zijn ontvangen, maakten melding van een hoofdartikel in het tijd schrift Za Roebezjom, waarin kritiek werd geleverd op de opmerkingen die president Johnson op 10 januari over de buitenlandse politiek heeft gemaakt in de State of the Union. Volgens waarnemers in Moskou voor spelde deze kritiek een afwijzing door het Kremlin van Amerikaanse pogingen om een einde te maken aan een nieuwe fase in de bewapeningswedloop voor die volledig tot ontwikkeling kan komen. De verklaring van McClosky is wel licht bedoeld, om deze negatieve mening tegen te gaan. UTRECHT Het telegram, dat het overlegorgaan van het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. woensdagavond aan de ministers en staatssecretarissen van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gezon den, met het verzoek om een audiëntie, heeft geleid tot de uitnodiging voor een gesprek op woensdagmiddag 25 januari. Minister-president Zijlstra zal deze bij eenkomst van bewindslieden en vakbe wegingsbestuurders zelf leiden. Het overlegorgaan heeft de ministers om de bespreking gevraagd in verband met de snelle stijging van de werkloos heid in Nederland. Het heeft aangekon digd, dat het enkele suggesties zal doen ten aanzien van verdere maatregelen, waarvan de vakcentrales menen, dat ze met spoed moeten worden genomen. O 9 De 22-jarige F. Zanker uit Utrecht is vrijdagavond in het Academisch Zie kenhuis aldaar bezweken aan de zware verwondingen, die hij overdag had op gelopen, toen hij in Maarssen met zijn bromfiets in botsing kwam met een te gemoetkomende auto. Vermoedelijk is de man bij het passeren van een geparkeerd staande auto met dit voertuig in aanra king gekomen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en op de tege moetkomende auto inreed. BONN De Duitse Bondskanselier, Kurt Georg Kiesinger, heeft vrijdag verklaard, dat de kwestie van Engelands toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap, het ernstigste probleem vormt voor de toekomstige be trekkingen tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek. Hij zei dit na afloop van een lunch die hem door de buitenlandse pers in Bonn werd aangeboden. In antwoord op vragen verklaarde hij, dat men pas na het komende bezoek van premier Wilson aan Parijs kan weten, of de Franse terughoudendheid jegens een Britse toetreding van principiële aard is. Als dit het geval is en ik vrees van wel dan zullen de zaken moeilijk worden. Hij had de Franse president meegedeeld, dat de Bondsrepubliek Engelands toetreding wenst. Kiesinger zei geen spectaculaire re sultaten te verwachten van een dit voorjaar te houden bijeenkomst in Rome ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de E.E.G. Hij dacht wel, dat dit een gelegenheid zou kunnen bieden voor besprekingen, die het begin zouden kunnen zijn van de oplossing van pro blemen in Europa. De Gaulle heeft be langstelling getoond voor de bijwoning van deze conferentie. Kiesinger achtte het mogelijk, dat deze conferentie wordt gevolgd door een bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken of een andere vergadering van staats- en re geringshoofden. De kanselier zei, dat Franse pogingen om West-Duitsland te helpen bij zijn be trekkingen met het Oosten, niet ten koste zullen gaan van de Britse pogin gen om tot de E.E.G. te worden toege laten. Kiesinger wees op andere menings verschillen met De Gaulle door er aan te herinneren, dat Duitsland voor een geïntegreerd Atlantisch commando is en voor de instandhouding van de Ameri kaanse troepenmacht in de Bondsrepu bliek. „Ik zou het betreuren", zo zei hij, „als de Amerikanen hun troepenmacht hier BREEZAND Vrijdagmiddag om streeks half twee heeft zich op de Af sluitdijk tussen Breezand en Breezand- dyk een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij de heer C. Dijkhuizen, een stra tenmaker uit Medemblik, om het leven kwam. Zjjn collega J. de Geeuw uit Hoorn moest zwaar gewond naar het ziekenhuis in Harlingen worden ver voerd. De heer Dijkhuizen was vader van twee kinderen. Het ongeluk ontstond, doordat een uit de richting Friesland komende personen auto ter hoogte van een wegopbreking met grote snelheid een file auto's pas seerde en daarbij op het opgebroken weggedeelte kwam, waar de twee stra tenmakers werden aangereden. De be stuurder is doorgereden en nog niet ach terhaald. DJAKARTA Het Indonesische raadgevende Volkscongres heeft de le gerleider generaal Suharto verzocht, een gerechtelijk onderzoek te laten in stellen naar eventuele medeplichtigheid van president Soekarno aan de staats greep van oktober 1965. Uit een vrijdag uitgegeven verklaring van de leiding van het Congres blijkt, dat het verzoek aan de Indonesische legerleider reeds op 6 januari is gedaan. Een commissie van het Congres zal volgende maand bijeenkomen om zich te beraden over de houding van presi dent Soekarno, die vorige week weiger de het Congres tekst en uitleg te geven over de gang van zaken, die leidde tot de staatsgreep. De commissie zal tevens een agenda opstellen voor een plenaire vergadering van het Congres in maart of april. zouden inkrimpen". Hij verklaarde met De Gaulle over dit onderwerp te hebben gesproken. „Wij moeten onze standpunten met die van anderen vergelijken, maar wij willen geen vermindering van de troe penmacht, hoewel de kosten ervan voor ons grote moeilijkheden met zich bren gen". Kiesinger doelde met dit laatste op de overeenkomst krachtens welke Duits land militaire goederen in de V.S. koopt om de uitgaven van de Amerikaanse troepen in Duitsland te compenseren. De Duitse regering heeft grote moeite deze kosten voor honderd procent te compenseren. Het heeft zich hiertoe verplicht krachtens een overeenkomst, die op 30 juni afloopt. Het heeft laten weten, dat na die datum de Duitse aan kopen aanzienlijk zullen worden be snoeid. Kiesinger kondigde aan, dat de Roe meense minister van Buitenlandse Za ken, Corneliu Manescu, spoedig naar Bonn komt en hij stelde het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Roemenië in het vooruitzicht. Peilingen in Praag waren „even bemoedigend" geweest als die in Boekarest. (De bonds kanselier had in zijn regeringsverkla ring al gf*; jvd naar ontspanning in de betrekking» iï -met de landen van het Oostelijk blok te zullen streven). Ook de verhouding met Oost-Berlijn zou minder krampachtig moeten worden. Men hoeft niet voor de eisen van de an dere partij te capituleren, maar er moet een ontwikkeling worden ingeleid, die ondanks verschillende standpunten een einde maakt aan de krampachtigheid der betrekkingen, aldus Kiesinger. West-Duitsland streeft verder onder meer naar normalisering van de betrek kingen met de Arabische staten, zonder zijn politiek jegens Israël te wijzigen. Een van de vele demonstraties van het anti-communistische actiefront van Indonesische studenten „Kami", waar bij het aftreden van president Soe karno wordt geëist. AMERSFOORT Het spelen met lucifers door een vierjarig jongetje heeft vrijdag een felle uitslaande brand tot gevolg gehad in de oudste huurt van Amersfoort, het Havik. Tegen twaalf uur kwam dit knaapje naar beneden rennen met de angstige roep „Mamma, brand!". Het vuur greep snel om zich heen en vond dankbare brandstof in de goederen voorraad van de in het pand gevestigde zeilmakerij. Een inwonende dame en een bezoekster moesten uit het bovenraam springen om aan het vuur te ontsnappen. De brandweer rukte uit met groot materieel en greep de brandhaard van twee kanten aan met zes stralen, daar bij vooral aandacht bestedend aan een belendende muziekhandel. Het huis brandde echter volledig uit. BEILEN De politie te Beilen heeft vrijdagavond een inwoner van Holthe gearresteerd, een uur nadat hij de 30-jarige radio- en tv-handelaar R. van der Lande met een broodmes had neer gestoken. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Assen. Er be staat geen gevaar voor zijn leven. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen, bevinden prinses Margriet en haar echtgenoot zich op huwelijksreis in Zuid-Amerika. Vorige week vrijdag is het jonge paar, na zich enige dagen volledig schuil gehouden te hebben, onopgemerkt uit Ziirich vertrokken per K.L.M.-lijntoestel „Admiraal Richard E. Byrd". Via Lissa bon en de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro, vloog dit toestel naar San tiago de Chile. De jongehuwden reisden incognito en hadden zich laten in schrijven onder de familienaam „Gerritsen". Het moet onwaarschijnlijk geacht worden, dat prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven nu nog gelegenheid vinden een deel van hun huwelijksreis in Ca nada door te brengen, zoals wel werd verondersteld. De precieze verblijfplaats van de Prinses en haar man is met dat al nog steeds ongewis. De Nederlandse ambassadeur in Rio de Janeiro, jhr. D. van den Brandeler, toonde zich geheel onkundig van hun omzwervingen. Hij zou ervan op de hoogte hebben moeten zijn, zo zei hij tegenover ons, als het paar in zijn ambtsgebied de wittebroodsweken zou doorbrengen. Ook Chili, waar prins Bernhard veel goede persoonlijke vrieden heeft, komt in aanmerking als geheimgehouden bestemmingsland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Oplaaiende hartstoch ten kenmerkten, althans aan de kant van de socialistische lijstaanvoerder, het tv-debat dat drs. Den Uyl en drs. Schmelzer gisteren in AVRO's Televi- zier tegenover elkaar deed staan. De ka tholieke lijstaanvoerder voor het district Limburg bewaarde zijn uiterlijke kalmte, behoudens misschien tegen het einde van de confrontatie. Op dat ogenblik had de oud-minister van Economische Zaken uit het kabinet-Cals drs. Schmelzer al ver weten voortdurend langs hem heen te praten, de „duidelijkheid" niet te bevor deren en de politiek in Nederland tot een verdachte zaak te maken. Ieder van de beide politici, die telkens op een teken van moderator Hoogendijk als kemphanen op elkaar instoven, kreeg de gelegenheid op de ander een onaan gename vraag af te vuren. Zo draaiden beiden een achttal ronden en brachten, naast verplichte nummers als het con tinentale plat en de economische ach tergronden van de kabinetscrisis, de her vorming van de onderneming en de na tionalisatie van het verzekeringswezen in het geding. Zo meende drs. Den Uyl de door hem overigens gewaardeerde paragraaf over de hervorming van de onderneming in 't KVP-programma niet au sérieux te kunnen nemen, omdat deze partij met de V.V.D. op dit punt toch geen radicaal regeringsprogram kon opstellen. Drs. Schmelzer gaf toe de betreffende passage in het V.V.D.-verkiezingspro- gram zwak te vinden, maar was het on eens met de conclusie van zijn tegen stander. „Het is nog geen argument te gen de K.V.P., dat wij geen zekerheid hebben hoe wij het met de V.V.D. inzake de hervorming van de onderneming eens kunnen worden", zo meende de K.V.P.- politicus. Voor drs. Den Uyl gaf dit antwoord nu net de kern van zijn bezwaren tegen de K.V.P. aan deze partij komt wel tel kens met woorden, maar niet met daden, en houdt ondertussen de weg open voor de V.V.D. Met de nationalisatie van het verze keringswezen, zo had drs. Schmelzer uitgerekend, zou 1.5 miljard gulden ge moeid zijn. Drs. Den Uyl meende dit programma punt van zijn partij te kunnen realiseren b.v. door het uitgeven van staatsobliga ties. De baten zouden het hele Neder landse volk ten goede komen en de ge hele branche, zou dan doelmatiger geor ganiseerd kunnen worden. „Er is veel concurrentie en veel overlapping; daar zouden wij een eind aan kunnen maken", aldus de socialistische voorman. Drs. Schmelzer zag er allemaal bar weinig in en was bang voor verregaande ambtenarij, waarop drs. Den Uyl uit haalde met „Dat is meer een opmer king voor Toxopeus, maar beneden uw peil, meneer Schmelzer!" En zo voort, tot de gepast buiten de discussie blijvende Elsevier-hoofdredac- teur Hoogendijk aan het debat, dat hij „sportief en vinnig" noemde, een einde maakte. ADVERTENTIE Onze NEL CRVICE ••n bcgrlpl Fluiterslraat 78 Veenendaal Tel 08385-4395 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Voor gemeenten met de hoogste werkloosheidscijfers heeft de regering-Zijlstra honderd miljoen gulden ter beschikking gesteld. l)eze gelden, af komstig van de zgn. voorinschrijfreke- ning van het Ryk, moeten dienen om op korte termijn gemeentelijke investerin gen, die door de schaarste aan kapitaal- middelen niet beschikbaar waren weer op gang te helpen. Het gaat om extra-uitkeringen in de drie noordelijke provincies:. Groningen, Friesland en Drente, in een deel van Overijssel (om Hardenberg) en in Brabant en Limburg. Aldus een brief die de minister van Financiën de volks- (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM Minister Luns is minder optimistisch over de kwestie- Viëtnam dan zyn Britse ambtgenoot. Dit verminderde optimisme van de minister is gebaseerd op een telegram, dat bij vrijdag ontving van Oe Thant, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, waarin deze zich pessimistisch uitliet over de mogelijkheden om in Vietnam tot een oplossing te komen. De minister, die sprak op een ver kiezingsvergadering van de K.V.P. te Amsterdam, deelde mee, dat de Neder landse regering besloten heeft tot de oprichting van een „niet-gouvernemen- teel" instituut voor vredesvraagstukken. Dit instituut, dat door de overheid zal worden betaald, zal tot taak hebben de regering te adviseren over zaken, waar de vrede bij betrokken is. De zaal was voor een groot deel bezet met socialistische jongeren en enkele provo's, die na de pauze, toen schriftelijk ingediende vragen werden beantwoord, verschillende malen interrumpeerden. Tot ongeregeldheden is het echter niet gekomen, wat mede te danken was aan het optreden van mr. Luns, die op humoristische wijze de interpellanten van repliek diende. Vietnam was het onderwerp, dat wel het meest werd besproken. De minister wees erop, dat van vredesonderhande lingen geen sprake kan zijn, als alleen Noord-Viëtnam en niet Zuid-Viëtnam aan de conferentietafel mag plaats ne men. Over Indonesië zei de minister, dat de vreselijke moordpartijen in dat .and een schaduw leggen over de verbeterde be trekkingen tussen Nederland en Indone sië. ALPHEN AAN DEN RIJN In een naast de rijksweg LeidenUtrecht lo pende sloot in de gemeente Alphen aan den Rijn is vrydag het stoffelijk over schot aangetroffen van de 44-jarige uit Alphen aan den liijn afkomstige dakbe- dekker C. Idenbürg. De man had donderdagavond in Zwam- merdam de bruiloft van een collega mee gevierd. Na afloop moet hij op weg naar huis in de sloot zijn geraakt en verdron ken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. 9 Vrijdagmiddag is de 7 jaar oude Cor nells J. M. van Leeuwen uit Den Haag tijdens het spelen in het water langs de Erasmusweg gevallen en verdronken. 9 Vrijdagavond is op de Rhenoyse- weg in Beesd de 65-jarige G. Verhoef uit Acquoy, gemeente Beesd, in een bocht met zijn bromfiets tegen een personen auto gereden. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis, overleed de man aan zijn verwondingen. vertegenwoordiging vrijdag toezond. Reeds een week geleden kondigde prof. Zijlstra overheidssteun aan de in financiële moeilijkheden geraakte ge meenten aan. Na de bijzondere maat regelen die minister Bakker eerder deze week bekend maakte en die particuliere investeringen in probleemgebieden in Nederland moesten bevorderen, komt het kabinet-Zijlstra nu met een injectie op het centrale punt van de gemeente-in vesteringen. Vooral de werkloosheid in de bouw nijverheid zal baat vinden bij deze hulp, die, zo zegt de brief, komt naast het normale meedelen in de overige gelden, die via centrale financiering beschikbaar komen. De extra-uitkeringen zullen beschik baar gesteld worden in die rayons van de gewestelijke arbeidsbureaus in ge noemde provincies, waar meer dan 5 van de mannelijke beroepsbevolking zon der werk is. De verdeling zal dan gaan naar verhouding van het aantal werk lozen per rayon. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Meyer wil nieer fondsen voor aanvullen de werkgelegenheid dan op de begroting- 1967 is uitgetrokken. Daardoor is hij in conflict gekomen met prof. Zijlstra als minister van Financiën. Deze is van mening, dat de 21.5 miljoen gulden, waarover de staatssecretaris kan be schikken, voor het ogenblik voldoende is. Hij kan bovendien een nieuw argu ment ontlenen aan de zojuist bekend gemaakte financiële steun voor gemeen ten, die met een hoog percentage werk lozen zitten. Berichten, als zou het meningsverschil tussen de beide bewindslieden zo hoog gelopen zijn, dat dr. De Meyer met zijn ontslag zou dreigen, zijn echter onjuist en moeten naar het rijk der fabelen ver wezen worden, aldus werd ons namens de staatssecretaris te kennen gegeven. O TOKIO De Chinese minister van Defensie Lin-Piao, tweede man in de hiërarchie, beeft opgeroepen tot een aanval op de militaire sterke mannen Ho-Loeng en Lioe Tsjih-Tsjien. Dit meldt de correspondent van het Japanse dagblad Jomoeiri Sjimbocn uit Peking. Ho-Loeng (70) zou zijn gearresteerd. ADVERTENTIE Laat Uw LOON of SALARIS uitbetalen via de I J Kerkewijk 6 - Bondsspaarbank I (Van onze weerkundige medewerker) Het betrekkelijk zachte weer houdt over het geheel gezien aan, maar de temperatuur komt dit weekeinde tij delijk op een lager plan. In Polen, Oost-Duitsland en in de Balkanlan- den vriest het 's nachts matig tot streng, maar Nederland blijft zich in hoofdzaak oriënteren op een omvang rijk en diep depressiegebied ten wes ten van de Britse eilanden. De wind blijft voornamelijk zuidoostelijk tot zuidelijk en hier en daar kan het tot wat regen of een enkele bui. komen, al verwachten we geen neerslag van veel betekenis. K

De Vallei | 1967 | | pagina 1