„Ik ben blij dat ik toen heb geleefd" Dokter Waller (bijna 90 jaar) nog vol levenslust ZWEMBADUREN AL INGEDEELD orige week kocht ik een nieuwe auto Elly Booy exposeert in Streehcentrum Nieuwe industrie in Renswoude Kantongerecht Wageningen Verboden vuurwapenbezit bracht monteur voor balie Eenrichtingsverkeer Zandvoort ontmoet veel tegenstand Vuil" gaf geluid Groei van Opheusden RAAD AMERONGEN ER WAS NIKS OPSOMMING G.P.V. vergadert Wekker Lifter Defensief Pak weg ZATERDAG 21 JANUARI 1967 munist of weet ik veel, dat deed er bij mij niet toe. Over politiek heb ik me nooit druk gemaakt- De bebogen man loopt aan het eind van het gesprek nog even mee naar buiten en kijkt vol bewondering naar zijn auto. De uitdrukking op zijn gezicht verraadt dat hij er zo wel zou willen instappen. Dokter Waller is oud maar de levenslust in hem heeft zijn kracht nog niet verloren... kunnen ons dat nu nauwelijks meer indenken." In 1938 legde hij zijn praktijk neer. Zijn opvolger was de arts Van Kerk wijk. Dokter Waller had zich toen al in het grote landhuis aan de Utrecht sestraatweg gevestigd. Zijn activiteiten beperkten zich niet al leen tot de geneeskunde. Zo interes seerde hij zich in het bijzonder voor de oudheid, de Stichting van de Oud heidskamer, die nu „Streekmuseum" heet, was daar een gevolg van. Vele jaren maakte hij voorts deel uit van de Schoonheidscommissie. Hij geeft daar de volgende verklaring voor: „Het meeste van wat er vroeger ge bouwd werd, was vreselijk lelijk. Van kalkzandsteen maakte men de meest onmogelijke krotten. Daar moest iets aan gedaan worden, vond Ik..." Over zijn eigen huis zegt hij: „Een wo ning als deze zou ik nu niet meer bouwen. Ze is veel te duur in het on- t derhoud; vroeger toen de arbeids krachten nog veel goedkoper waren, was het wel te bewonen..." Wij beseffen het: een verhaal over het leven van dokter Waller kan niet com pleet zijn. Van alles wat hij in zijn leven tot stand heeft gebracht zijn wij facetten vergeten. Het Groene Kruis, het Rode Kruis... de lijst is lang. De dokter is overigens niet eens op een opsomming van al die feiten gesteld. De oude huisdokter van Rhenen zegt het liever gewoon zo: „Ik heb mijn le ven ingezet voor de zieke mens. Of die nu protestant was, katholiek, com- VEENENDAAL De Sportstichting te Veenendaal heeft de uren in het nieuwe instructiebad, dat op 1 april in gebruik zal worden genomen, inge deeld Het ligt voor de hand dat het bad voor het grootste deel van de dag zal worden gebruikt voor het geven van zwemles. Daarnaast is nog enige tijd vrij vooral in de avonduren voor eventuele zwemmers en verenigingen. De grootste bezetting komt van de scholen. Van maandag tot en met vrjj- dag is er tot half vier 's middags school zwemmen. Buiten schoolverband wor den van vier tot zeven uur zwemlessen gegeven aan kinderen van 618 Jaar. Een zwemles duurt een half uur, waarbij de tijd voor uit- en aankleden niet is meegerekend. Er worden leskaarten verstrekt, die drie maanden geldig zijn en recht geven op twee lessen per week. Als men iedere keer verschijnt, betekent dit 26 lessen. De prijzen van deze leskaarten zijn voor kinderen van 6 tot en met 12 Jaar, f 25; voor kinderen van 13 tot en met 18 jaar f 27,50; voor personen van 19 Jaar en ouder f 30,Het nemen van zoge naamde losse baden is niet mogelijk. Ook vrij zwemmers moeten kaarten voor drie maanden nemen. Zy kunnen hierop elke week een keer terecht op bepaald aangegeven uren. De pryzen van deze kaarten bedragen f 6,voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; f 7,50 voor kinderen van 13 tot en met 18 jaar en f 9,voor personen van 19 jaar en ouder. Voor het lesgeven zul len minstens twee instructeurs worden aangetrokken. Hierdoor kan men aan de lopende band lesgeven. Iedere morgen en iedere middag wor den de lessen voor een half uur gestopt om het bad een kleine schoonmaakbeurt te geven. Er is nog geen mogeiykheid voor inschrijving van les- en zwemkaar- ten. Op 30 januari aanstaande zullen hierover nadere mededelingen worden gedaan. AMERONGEN Het was geen zware agenda die de raadsleden in Ame- rongen donderdagavond te verwerken kregen. Na de nieuwjaarsrede, werden de agendapunten dan ook in een vlot tempo afgewerkt. De heer Tenge kon zich niet zonder meer verenigen met het punt delegatiebesliut van de bevoegd heid van B. en W. tot verhuur van woningen. Het is toch wel van belang dat huurprijzen die niet uit de huurwet voortvloeien aan de raad worden voorge legd, vond hij. Spreker was wel voor een beperkte delegatie maar dan voor de duur van een raadsperiode, zodat iedere nieuwe raad zelf over de delegatiebe voegdheid kan beslissen. Besloten werd met dit voorstel akkoord te gaan. Op een bezwaarschrift tegen een aan slag straatbelasting door 'n inwoner uit Overberg wordt besloten deze aanslag gedeeltelijk te verminderen voorzover het betreft heffing op het gebouwde eigendom. Tot gemeenteiyk klokluider uurwerkopwinder werd met algemene stemmen benoemd de heer W. Reede, Industrieweg Zuid 14; de heer Reede is reeds vanaf 1 januari j.l. als koster der Hervormde kerk benoemd. Vervolgens werden diverse besluiten betreffende vergoedingen krachtens de Lager-Onderwijswet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een eerder genomen besluit tot ver koop van grond aan een bewoner van Overberg werd op diens verzoek inge trokken. Rondom het punt instelling eenrich tingsverkeer op het Zandvoort ontstond nogal wat discussie. Hiermee zijn nogal wat agrarische belangen gemoeid. De heer Putman, gesteund door de heren Tenge, v. Doorn en v. Mourik bracht een aantal bezwaren naar voren die voor de landbouwers zullen ontstaan wanneer de weg voor één richting gesloten zal worden. Besloten werd dit punt terug t# nemen en eerst nog eens grondig t« overwegen hoe de veiligheid van d« schoolkinderen het beste gediend ka« worden. Op een verzoek van het bestuur van de school met den Bijbel tot verbetering van de verlichting ln de school aan de Gasthuisstraat werd gunstig gereageerd. Door de monumentenraad is een lijst ontworpen van archeologische monu menten in deze gemeente. Overeenkom stig art. 8 van de Monumentenwet kan de raad hieraan monumenten toevoe gen. Besloten werd hierop niet in te gaan. Gezien de uitbreiding van het aantal leerlingen werd besloten de u.l.o -school met twee lokalen uit te breiden. RHENEN Woensdag 1 februari viert de gepensioneerde arts William Wal ler zijn negentigste verjaardag. Samen met zijn dochter, mevrouw N. E. Nedorost-Waller woont hij al vele jaren in het Oudhollandse desondanks enigszins Afrikaans aandoende landhuis, dat zich trots tussen het natuur schoon langs de Utrechtsestraatweg verheft. Dokter Waller brengt daar zijn levensavond in alle rust door. Een werkzaam leven, dat voor hem nog vele dierbare herinneringen in zich bergt, ligt al ver achter hem. De dokter is lichamelijk oud geworden, ook al heeft hij over zijn gezondsheidstoestand nog geen klagen, maar geestelijk is hij nog vitaal. De Rhenenaren hebben hem gekend als de huisdokter, die mensen ook als mensen zag en die hen wilde helpen met inzet van al zijn krachten, ln Rhenen leeft de waardering voor het werk van de bejaarde arts nog voort in de straat, die naar hem werd genoemd. Hij is blij met dat hulde betoon, dat hem ten deel viel ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag, al is hij er de man niet naar om zich ter wille van zijn vele verdiensten op de borst te slaan. Zijn leven vat hij samen in deze zin: „Ik ben blij dat ik toen heb geleefd. Toen voelde je je nog één met de patiënt. Nu gaat men voor ieder wissewasje naar een ziekenhuis. Een gebroken been Dat zetten we vroeger zelf... William Waller werd in Koudekerke ge boren in het jaar 1877. Zijn vader was burgemeester. „Toen ik drie maanden oud was", zegt de dokter nu, „ver huisde ons gezin naar Houten, waar mijn vader als burgemeester werd benoemd" Na het gymnasium volgde zijn studie tijd in Utrecht. In 1906 nam hij de praktyk van dokter Reinders over; „de enige arts die er toen was", zo als hij zelf zegt. Van een glanzende automobiel was in die dagen nog geen sprake en de patiënten werden met de fiets be zocht In 1910, de datum zit vast in het geheugen van de dokter geprent, schafte hij een motorfiets aan. Als hem gevraagd wordt hoe Rhenen er ln die dagen uitzag, zegt hij rustig: „Er was niks." Met dat simpele zin netje wil hij duidelijk maken dat het met de gezondheidszorg in Rhenen droevig was gesteld. Er was een dok ter, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Een ziekenhuis, een wijkge- bouw, een kraamcentrum, het ont brak allemaal. En het is de grote verdienste van dok ter William Waller, dat hij zich van af het eerste uur heeft ingespannen om in deze letterlijk en figuurlijk on gezonde toestand verbetering te bren gen. Op zijn initiatief werd er een begin gemaakt met de wijkverpleging. „De eerste zuster die ik aanstelde was mejuffrouw Van Riessen, nu me vrouw Van Wijngaarden", weet hij zich nog te herinneren. RHENEN In het Streekmuseum te Rhenen wordt tot en met 4 februari een tentoonstelling gehouden van het werk van Elly Wientjes-Booy uit Wa- geningen. Voor ons is dat een heel ple zierige tentoonstelling geworden, om dat haar werk in wezen erg plezierig is. Haar debuut als kunstenares houdt dan ook zeker een belofte in voor de toekomst. Men kan niet verwachten, dat haar werk nu reeds evenwichtig is- Wel viel het ons op, dat haar werk in twee delen uiteen valt, nl. het meer figuratieve en het abstracte. In ieder geval staat voor ons vast, dat zij technisch zeer begaafd is. Haar composities zijn stuk voor stuk goed. Innerlijk hebben zij vaak nog geen ge stalte gekregen, zeker niet de abstrac te. Daarentegen wel de figuratieve doeken. Van haarzelf zegt ze, dat ze men sen, situaties en het absurde schildert, als ik het haal voel ik me verbonden met ruimte, aarde en kosmos. Zoek en leef in hoogspanning door tegenstel lingen van alle dag. Waarom? Ben bang voor massa, het uniform. Ver der ben ik autodidact ondanks wijze lessen. Wat het wel is, komt en ziet... ben onderwég. Haar werk munt vooral uit door prachtige kleurcombinaties. Haar ab stracties zijn vaak bedoeld als een geestige Spielerei. Haar naakten zijn mij te bont van kleur. Wel werden wij geboeid door een voorstudie kruis/ mens, een geestig strand in St. Tro- pez. Elly Booy is een portrettist van formaat, zie o.a. haar zelfportret, een enkel kinderportret en een verstild por tret. Er hangt een enkele gewassen te kening, die wij bijzonder geslaagd vin den. Wij hopen dat haar werk in de naas te toekomst veel meer de richting uit zal groeien naar de figuratieve kant, ongetwijfeld haar sterkste zijde. Het is wel eens aardig om plezierig werk te maken, maar in elk schilderij moet toch een diepere achtergrond schuilen. Deze innerlijke drift moet voelbaar zijn in het werk en dat zien wij hier en daar nog te weinig. Wil men als kunstenaar iets berei ken, dan moet men wat men zeggen wil ook voelbaar weten te maken in het schilderij. Zij heeft deze gave zeker, daar ge tuigen haar portretten van. Daarom zou het wenselijk zijn deze begaafd heid nog meer te ontwikkelen. Met be langstelling zien wij de ontwikkeling van deze Wageningse kunstenares dan ook tegemoet. Wout van den Born. VEENENDAAL. Dat er nog wel eens wat anders, dan huisvuil in de vuilnisauto's verdwijnt werd deze week weer bewezen in de Gortstraat. De altijd actieve leden ven de vuil ophaaldienst van Gemeentewerken troffen langs de kant van de weg een grote kartonnen doos aan, die kennelijk gevuld bleek. De vuilnismanwipte de doos over de rand van de wagen en op het zelfde moment begon de inhoud van de doos geluid te maken. Groot was de verbazing, toen er een jongetje in bleek te zitten. Groot was ook de op luchting van het joch, toen hij na zijn „luchtreis" weer vaste grond onder de voeten kreeg. VEENENDAAL Maandagavond 6 februari houdt de plaatselijke afdeling van het Gereformeerd Politiek Verbond (G.P.V.) een openbare vergadering in 't O.C.B.-gebouw. De heer P. van Leeuwen ing. uit Rotterdam zal spreken over het onderwerp: ,,Om het eigen doel van ko ninkrijk en vaderland". OPHEUSDEN. Het inwonertal van de gemeente Opheusden is in 1966 met 214 zielen toegenomen tot 6498 perso nen, te weten 3432 mannen en 3066 vrouwen. Het geboorte-overschot be droeg 113 personen, terwijl er zich 101 meer vestigden dan er vertrokken. Q Op de provinciale weg Leeuwarden- Holwerd, in de gemeente Leeuwar- deradeel, had gistermorgen omstreeks kwart over acht een ongeluk plaats, dat aan de 20-jarige Trijntje van der Wie len uit Stiens het leven heeft gekost. Het meisje stak met haar rijwiel plot seling de weg over, waarbij zij door 'n personenauto werd geschept. Zij is eni ge tyd later aan haar verwondingen RENSWOUDE Deze maand is in Renswoude een geheel nieuw bedrijf van start gegaan. De firma Aalbers uit Veenendaal besloot hier een constructie werkplaats te openen. In de Molenstraat werken oom en neef Aalbers samen in alles wat met ijzer te maken heeft, zoals stalen ramen, spanten, hekwerk enz. Ook reparaties worden hier uitgevoerd. Het nieuwe gebouw is door de eigenaars ontworpen en ook grotendeels ge- contrueerd, zoals de ramen en spanten. Bijzonder is dat de achterwand demon tabel is. Deze uitvoering is door beide firmanten zelf uitgeknobbeld. Als de tijd er rijp voor is kan deze wand geheel worden weggenomen, zodat het gebouw kan worden uitgebouwd, waarna de ach- WAGENINGEN De automonteur R. M. v. D. uit Ede mocht zijn verblijf in het huis van bewaring in Arn hem even onderbreken om vrijdagmorgen aan de kanton rechter, mr. A. C. v. d. Brand, te komen vertellen hoe het kwam dat hij een vuurwapen met patronen in voor raad had gehad. Verdachte vertelde de wapens in België van twee Nederlandse jongens gekocht te hebben die si garetten wilden smokkelen en het daarbij te gevaarlijk vonden om het wapen, een buks, mee te nemen. Hij ver telde dat hij het gedaan omdat de schietvereniging waar van hij lid is en financieel niet op rozen zit, zo over een buks meer zou kunnen beschikken, hoewel hij het vuur wapen zelf in eigendom zou houden. De kantonrechter merkte op: „U hebt al eerder tegen de vuurwapenwet ge zondigd en bovendien hebt u nogal wat verkeerszonde- tjes op uw naam staan. Het is niet zo best dat u op uw leeftijd al zo vaak met dc justitie in aanraking bent ge komen". Verdachte zei stellig van plan te zijn zijn leven te beteren. In aansluiting hierop zei hij dat hij het erg op prijs zou stellen dat in een eventueel vonnis bepaald zou kunnen worden dat de buks aan de vereniging zou worden geschonken. De officier van justitie, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, zei in zijn requisitoir het erg nobel van verdachte te vinden dat hij het wapen aan zijn vereniging wil schenken, maar vond dat dit toch wel een beetje te ver zou gaan. „De vereniging moet voor haar eigen zaak jes zorgen en de verdachte moet niet zo dom doen." Hij eiste een geldboete van f 80,- subsidiair acht dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de buks met toebehoren- Over de geldboete zei ver dachte dat hij waarschijnlijk de eerste drie jaar geen verdiensten zou hebben in verband met de strafoplegging, die hij in Arnhem verwacht. Hij zei het ook niet correct te vinden wanneer zijn moeder er dan voor zou moeten opdraaien. De kantonrechter had hier begrip voor en vonniste met vijf dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Voorts het in beslagnemen van de buks. De Veenendaler F. J. C. had te hard gereden met zijn bromfiets en had op dat moment ook geen brandend achter licht. Verdachte zei wel te weten dat het rode glas uit het achterlicht was, maar het niet branden was hem onbe kend. C. verklaarde verder dat hij de trein moest halen en hij te laat was op gestaan. Dit was echter al voor de twee de maal gebeurd. De officier bleef in zijn eis f 20.- onder het transactie-be drag en vroeg f 45,- en f 5,-, zodat er nog wat geld over bleef om een wekker te kopen. De kantonrechter vonniste met f 65,- en f 10,-. De student C. B- uit Ede moest zich verantwoorden omdat hij zich als voet ganger op een autoweg had bevonden en daar aan het liften was. De officier van justitie eiste in dit geval een geld boete van f 10,- of een dag hechtenis. De student verklaarde dat hij het schik kingsbedrag van f 7,50 wel had willen betalen, maar dat het giro-biljetje juist in de kerstonderbreking was gekomen toen hij op vakantie was. De kanton rechter vonniste tenslotte met f 7,50. J. H. v. d. H. uit Oeffeit, van beroep vertegenwoordiger, stond terecht omdat hij op Rijksweg 12 met een snelheid van 150 km/uur tegen een scooterrijder was opgereden. De broer van verdachte trad als getuige op. Het afleggen van de eed gelukte hem pas correct bij de derde keer wat de kantonrechter deed ontvallen: „Ik dacht dat een gymnasiast dat wel in een keer kon." Na de getuigenis, waarin het verhaal van verdachte bekrachtigd werd, sprak de officier in zijn requisitoir: „In Frank rijk is er een wet die zegt dat degene die nog geen jaar over zijn rijbewijs be schikt, ook niet harder mag rijden dan 90 km/uur". Hy haalde dit aan omdat hij van mening was dat wanneer in Ne derland hetzelfde zou gelden, dit niet gebeurd was. „U hebt hard gereden", zo vervolgde hij, „en dat is bijzonder dom geweest. Een ervaren rijder had de zaak vermoedelijk in de hand kunnen houden. U moet defensief weten te rij den." Hij eiste een geldboete van f 80,- of acht dagen, een eis waar de kanton rechter zich akkoord mee verklaarde. De Edenaar G. P. had een schadevor dering tegen J. D. v. d. L., die bij ver stek terechtstond voor het onverhoeds openen van zijn portier. P. vertelde van de schade die hij bij het geval had op gelopen aan zijn kleding en zei, dat zijn pak erdoor weg was. De officier van jus titie: „Verrassend effect dat wanneer u op de grond valt, uw pak weg is." Hij eeiste tegen de niet verschenen verdach te een geldboete van f 40N- of vier dagen hechtenis, terwijl de schadevordering van P. in verband met het gebrek aan bewysmateriaal niet ontvankelijk werd verklaard. De kantonrechter verklaarde zich hiermee akkoord. terwand er weer aan gemonteerd kan worden. Het is namelijk de bedoeling de bedrijfsruimte driemaal zo groot te maken als deze nu is. De afmeting be draagt thans 18 maal 9 meter, maar wordt dan 18 maal 27 meter. Doordat er ook auto's in het gebouw moeten rijden (er kunnen zelfs grote vrachtwagens in) is hiermee rekening gehouden met de bouw. Nu werken oom en neef (beiden he ten Cornelis) nog samen. Het is echter de bedoeling in de toekomst met meer personeel te gaan werken. In een vraaggesprek met de heer Aalbers junior, vertelde deze dat als plaats van vestiging de keus bewust op Renswoude was gevallen. „Deze plaats biedt meer mogelijkheden door de cen trale ligging, ook in verband met het in de toekomst aantrekken van personeel. Wat ook erg belangrijk was bij onze keuze, was de bouwgrond, die hier goed koop was. Daarbij komt nog, dat in deze omgeving niet een bedrijf is ge vestigd met dezelfde mogelijkheden, zo dat er grote kans bestaat uit de directe omgeving veel orders geplaatst te kry- gen, hoewel de kansen wel anders lig gen dan enkele jaren gevden. Vijf jaar geleden vroeg men bijvoorbeeld eerst naar de levertijd en dan pas naar de prijs. Nu is dit juist andersom." De heer Aalbers junior heeft altijd in dit vak gewerkt, eerst bij de Maco, daarna in dienst, maar hy mocht drie maanden vervroegd met groot verlof gaan in verband met zijn werk. Hij is nu 21. Zijn oom is ook al lang in het vak. Hij was op zijn twaalfde jaar al bezig met motoren enz. Dit werk is hem aan geboren, het zit hem als 't ware in het bloed. Nadat hij verschillende jaren in deze branche had gewerkt, is hij een kruidenierszaak begonnen, maar na tien jaar was hij het pondjes suiker wegen moe en wilde hy graag weer naar zyn oude vak terug. De heer Aalbers doet ook veel aan sport: voetballen, zwemmen, schaatsen. Als mijn schaatsen geslepen moeten worden, vertelt hij, dan doe ik dat zelf. Wij hebben namelijk zelf een machinale slijpinrichting, speciaal voor schaatsen slijpen. Dit is dus ook voor klanten. Hier bij kunnen de schaatsen eenvoudig niet schuingeslepen worden. Wat het voetballen betreft, is er over hem de laatste tijd nogal veel in de kranten geschreven. Hij speelt op de midvoor-plaats bij V.R.C. Het werk komt echter op de eerste plaats en met deze instelling kan het haast niet anders of de nieuwe Rens- woudse onderneming slaagt. Een man die wat gebogen loopt, wiens gelaat wordt getypeerd door een grij ze snor en die nog een grote belang stelling aan de dag legt voor van al les wat er om hem heen gebeurt. Dat is de 89-jarige dokter Waller. Vorige week heeft hij een nieuwe auto gekocht. Hij wil er zelf in gaan rijden, zoals hij nog steeds zelf achter het stuur heeft plaatsgenomen. Straks zal de geldigheidsduur van zijn rijbewijs verlopen zijn, zal hij het chaufferen dan aan anderen overlaten? Hy denkt even na voor hy antwoordt en werpt peinzende blikken door het an tiek ingerichte vertrek, waar familie portretten de wanden sieren. „Ik zal er dan wel mee ophouden. Mijn hulp in de huishouding heeft nu ook een rijbewijs en dan kan zij het stuur van mij overnemen." Overigens heeft hij in zijn leven naast het autorijden, dat hij als een sport beschouwde, het sportieve element niet vergeten. Paardrijden zag hij als zijn grote liefde, daarnaast bracht hij vele uren op de tennisbaan, die hij bij zijn huis liet aanleggen, door. „Mijn vader is nog een tikkeltje ijdel, ondanks zijn hoge leeftijd", lacht zijn dochter, die met plezier toekijkt als de dokter zijn strikje met zorg recht trekt, als hem wordt gevraagd of hij voor een foto wil poseren. Op 70-jarige leeftijd besloot hij zich nog aan een studie Italiaans te wagen. Al weer een bewijs, dat de Rhenense arts nog met twee benen in het volle leven staat. Hij beijverde zich ook voor de totstand koming van het geneeskundig onder zoek op de scholen. „Ik ben gewoon naar de schoolhoofden gegaan en heb gevraagd of ik een aantal kinderen mocht onderzoeken. Ogen, gebit, enz. Dat was bijzonder noodzakelijk want er kwam bijvoorbeeld nog vreselijk veel ongedierte voor. Hoofdluis... We t

De Vallei | 1967 | | pagina 5