„Als ieder onder de prijs verkoopt, komt er chaos' Door concurrentie weinig winst in de levensmiddelenbranche Bij Van Heek gaat 3000 man personeel 40 petkorter werken Ruilverkavelingsplan voor poldergebied „A lies wel aan boordmeldt Mariner-4 na 1,7 miljard km Boete voor boerindie vee verwaarloosde MR. J. MARTIN MULLER VAN DE F.I. V.A. Zonnestorm Man dood door val tussen trein en perron Koeien verkommerden in de kou Arnhems meisje verdacht van afpersing GEKORTWIEKT r Goedkoop telefoneren voor bejaarden? Man van weekloon beroofd RADIATOREN Kamervragen over babykruiken Bescherming Winsten U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaert rookt? ƒ1.25© Brandend maagzuur? RenniesJI helpen direkt! N. T. S. -FILMPJE „Autorama" brengt pakje sigaretten 25 cent goedkoper ZATERDAG 21 JANUARI 1967 AMSTERDAM Een vergeefse po ging om op een rijdende trein te sprin gen, heeft vrijdagmorgen vroeg het le ven gekost aan de 50-jarige Amster dammer G. M. Hendriks. Het ongeluk gebeurde om half zes op het station Amsterdam-Amstel. De heer Hendriks kreeg na zijn sprong de deur niet open en viel tussen de trein en het perron. Bij het verplaatsen van een bulldo zer op de steenberg van de Willem- Sophia-mijn, raakte deze van de weg en kwam enkele tientallen meters lager op de helling tot stilstand. De bestuur der van de bulldozer, de 56-jarige J. T. F. Gering, uit Spekholzerheide, kwam om het leven. De 47-jarige loodgieter W. uit Eijs- den heeft donderdagavond op een bouwwerk in Rijckholt een ernstige val gemaakt, tegevolge waarvan hij vrij dag in het ziekenhuis in Maastricht is overleden. Op de Warnsveldseweg in de ge meente Lochem is vrijdagmorgen de 21-jarige vrachtwagenbestuurder G. P. Strootman uit Willemstad bij een botsing om het leven gekomen. Zijn wagen was beladen met ijzeren platen. Bij de botsing ging de lading schuiven en werden de ijzeren platen door het achterschot van de cabine gedrukt. 0 De heer R. Nyenhuis (59) uit Drie bergen, die vrijdagmorgen bij een ongeluk in zijn woonplaats ernstig her senletsel opliep, is in de loop van de dag in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden. 0 Vrijdagmorgen is de 18-jarige leer- lingziekenverzorgster Hillegonda Aardenhout uit Rotterdam bij het pas seren van een geparkeerd staande auto op de Slinge door een tankauto met aanhangwagen aangereden. Zij was op slag dood. 0 Toen de 85-jarige L. Robbemond vrijdagmiddag te 's-Gravendeel wild. oversteken, werd hij geschept door een auto. De bejaarde man, die via de motorkap en de voorruit op de stoel naast de bestuurder terechtkwam, brak zijn nek. Hij was op slag dood. Bij 'n verkeersongeluk op rijksweg 16 in Zevenbergsche Hoek is vrij dagmorgen de 62-jarige A. J. Strijdonk uit Breda om het levep gekomen. Hij werd bij het oversteken van de weg door een personenauto overreden. De heer Strijdonk had zijn auto aan de kant van de weg neergezet en was uit gestapt om te gaan kijken bij een ver ongelukte vrachtauto. (Van een onzer redacteuren) T/j de kruidenierswereld is heftige beroering ontstaan sinds de Amsterdamse levensiniddelenbedrijven Dirk van den Broek N.V. en Jac. Hermans N.V. de prij zen van hun merkartikelen deze week met vijf procent hebben verlaagd. Beide heren wensen een doorbreking van de verticale prijsbinding, zoals dat in officiële termen heet. Het publiek zegt dat weinig. Het is zich alleen be wust van het feit, dat in genoemde zaken de merkartike len goedkoper verkrijgbaar zijn. De reactie van de twaalf daarbij betrokken fabrikanten, alsmede de Unilever en Van den Bergli en Jurgens is niet uitgebleven. Via de F.l.V.A. kregen de recalcitrante krui denier sbedrijv en te horen, dat zij van verdere levering zijn uitgesloten. De man, die optreedt namens de F.l.V.A. is mr. J. Mar tin Muller, die in een deftig kantoor zetelt aan de Jan Luykenstraat te Amsterdam. De heer Martin Muller, al 38 jaar secretaris van de Vereniging van Fabrikanten en im porteurs van Verbruiksartikelen, heeft tegen de heren Van den Broek en Hermans een kort geding aanhangig ge maakt, dat volgende week dinsdag zal plaats hebben. Om te bewijzen, dat het niet de eer ste keer is, dat hij tegen beide heren in het strijdperk treedt, Iaat hij een employé enige stukken lichten uit het archief. Hij zegt: „In 1963 trad ik op namens de Papierfabriek Gennep, om dat de heer Hermans celstofluiers te gen te lage prijs verkocht. De zaak diende tot aan de Hoge Raad toe. Her mans verloor. Ook toen had hij veel medewerking van de pers. Zowel Van den Broek als Hermans is meester in het bespelen van de publiciteit. Over het doel van de F.I.V.A. zegt hij: „De vereniging is alleen werk zaam op het gebied van levensmidde len. Zij stelt zich ten doel de door de leden individueel vastgestelde verkoop prijzen collectief te handhaven. U weet, dat de minister deze verticale prijsbin ding heeft verboden. Wij hebben ech ter ontheffing gevraagd van het ver bod. Op dit verzoek is nog niet be schikt, dus we kunnen rustig doorgaan en dat doen we dan ook". De procedure bij de F.l.V.A. werkt als volgt. Wanneer een winkelier on der de prijs gaat verkopen, probeert de fabrikant individueel de zaak recht te trekken. Lukt dat niet, dan doet de fa brikant een beroep op de vereniging. Door de collectiviteit krijgt de fabri kant meer invloed. Blijft ook die bena dering zonder resultaat, dan besluit de vereniging tot uitsluiting. Mr. Martin Muller: „Dit geval is ech ter iets anders. De winkeliers hebben aangekondigd, dat ze beneden de prijs zouden gaan verkopen, dus daarop kon onmiddellijke uitsluiting volgen. Om uitbreiding van de olievlek te voorko men, heb ik tegelijkertijd een kort ge ding aanhangig gemaakt om een ver bod uit te lokken. Ik treed daarbij niet op namens de F.l.V.A., maar namens de fabrikanten individueel. Voor een goed begrip diene, dat Van den Bergh en Jurgens en Levers Zeepmaatschap- pij geen leden van de vereniging zijn. Zij willen slechts de actie ondersteu nen". ENSCHEDE. Wegens achterblijven van de afzet, heeft het Van Heek-concern (Koninklijke Textielfabrieken Van Heek en Co. n.v., Nico ter Kuile en Zonen n.v., Rigtersbleek) voor 3000 van de 3700 man personeel werktijdverkorting aange vraagd. In 'n periode van 5 weken zullen de bedrijfsafdelingen, die onder deze werk tijdverkorting vallen, de eerste en de laatste week stil liggen, hetgeen neerkomt op een werktijdverkorting met ongeveer veertig procent. Men hoopt de werktijd verkorting te kunnen doen ingaan met ingang van februari. De drieduizend per soneelsleden vallen in de wachtgeldregeling. De directie hoopt, dat in het komen de voorjaar de orderpositie weer zal vooruitgaan. De directie heeft meegedeeld, dat de stemming van aarzeling en terughou dendheid die de markt voor verschillen de van haar produkten op het ogenblik kenmerkt, er toe geleid heeft, dat gedu rende de laatste periode van het vorig jaar de afleveringen in vrij aanzienlijke mate bij de produktie ten achter zijn gebleven, waardoor een voorraadtoene- ming is ontstaan. De directie acht het waarschijnlijk, dat deze situatie zich nog enige tijd zal voortzetten. De aanvraag voor werktijdverkorting geldt voor vrijwel alle in het Van Heek concern opgenomen bedrijven. De directie van Sesa tricot ondergoed- fabriek in Almelo heeft vrijdag ontslag aangezegd aan 38 werknemers, onder wie 34 meisjes. De fabriek vervaardigde een fijne DEN HA Au. Het Tweede Kamer lid de heer Vermooten (PvdA) meent, dat voor bejaarden een telefoonaanslui ting onmisbaar is, omdat de noodzaak lüervoor met het klimmen der jaren en het toenemen der eenzaamheid klem mender wordt- Hij heeft daarom de minister van Verkeer en Waterstaat in schriftelijke vragen verzocht te overwegen ook op de telefoontarieven voor abonnees bo ven 65 jaar een reductie toe te passen zowel wat betreft de aansluitings- kosten als de abonnementsgelden gelijk de gemeente Amsterdam b.v. zulks reeds doet bij de tarieven voor het Gemeentevervoerbedrijf en de N.V. Nederlandse Spoorwegen nu ook een „65-plus-tarief" heeft ingevoerd. AMSTERDAM. Drie mannen heb ben gisternacht omstreeks kwart voor drie de 23-jarige kistenkeerder B. van Eyk op de Weteringschans in Amster dam van zyn loonzakje met f 110. beroofd. De heer Van Eijk, die van zijn werk bij een brouwerij kwam, werd door twee van hen van achteren vastgegre pen, terwijl de derde hem enkele stom pen in de maagstreek gaf en het geld uit zijn binnenzak haalde. De aanval lers verdwenen daarna vermoedelijk in een rood Volkswagenbusje. Het slacht offer werd met hevige maagpijn ter ob servatie in het Wilhelmina-Gasthuis op genomen. kwaliteit wollen ondergoed, waarnaar op de binnenlandse markt zo weinig vraag was, dat de directie heeft besloten de produktie ervan stop te zetten, met een afloopperiode van ongeveer enkele maanden. Sesa is thans begonnen met de pro duktie van babygoed uit weefstoffen en badstoffen. Deze produktie draait reeds op kleine schaal, doch zal belangrijk worden uitgebreid. Voor deze produktie zal het in dienst gebleven personeel wor den ingezet. f De bedrijfsdirecteur van J. B. van Heijst en zoon N.V. te Wierden heeft voor 20 werknemers ontslagvergun ning aangevraagd. Voorlopig is die werktijdverkorting aangevraagd voor de tijd van zes weken. Onder de 20 werknemers, voor wie een ontslagaanvrage is ingediend, zijn 15 Marokkanen. Zij werken zonder contract bij de N.V. en zijn er het kortst in dienst, namelijk tussen de vier maan den en een half jaar. De oorzaak van dit alles ligt in stag natie bij de bouw, waardoor de afzet het bedrijf maakt radiatoren is afge remd. i DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid mevrouw Brautigam (PvdA) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht ervoor te zorgen, dat, wanneer andermaal voor de volksgezondheid gevaarlijke artike len in de handel blijken te zijn zo als onlangs het geval was met een be paald soort babykruiken dan niet al leen instellingen, die zulke artikelen plegen te gebruiken, worden gewaar schuwd, maar ook, via alle publici teitsmedia, het gehele publiek. Mevrouw Brautigam wenst, dat de minister opdracht geeft, dat in zo'n waarschuwing niet wordt volstaan met een omschrijving van het bewuste ar tikel, maar dat merken en namen wor den genoemd. Zij wil verder weten of het waar is, dat een importeur van als gevaarlijk beschouwde patentsluitingen weigert de invoer stop te zetten en of de minister mogelijkheden heeft om aan deze invoer een eind te maken. Fokker onderhandelt met de Ameri kaanse Fairchild Hiller Corporation over de assemblagebouw van de f-28 Fellowship, zo blijkt uit een medede ling in het personeelsblad „Trimvalk" van onze nationale vliegtuigfabriek. Het gaat waarschijnlijk voorlopig om vijf tig vliegtuigen. is een uitzonderingspositie te verkrij gen". „Hoe is de situatie in het buiten land?". „In Frankrijk heeft de opheffing van de verticale prijsbinding funest ge werkt". „Wat gebeurt er, als die opheffing in Nederland een feit wordt?". „Men dient vooraf de spelregels vast te stellen. Men moet voorkomen, dat men de artikelen met verlies ver koopt. In verschillende landen zijn be palingen gemaakt, dat een artikel niet lager mag worden verkocht dan de kostprijs. In sommige gevallen is er zelfs sprake van een opslag, waarmee dus een bodem in de markt is gelegd". MR. J. MARTIN MULLER consument zelf de dupe Mr. Martin Muller betreurt de gang van zaken, zoals die zich op het ogen blik manifesteert, „in de eerste plaats omdat deze winkeliers hun contrac tuele verplichtingen niet nakomen, in de tweede plaats omdat door een der gelijk impulsief optreden het gevaar dreigt, dat anderen dit ook gaan doen". „De consument vaart er in ieder ge val wel bij!". „Dat zegt u. Er kan echter een la wine ontstaan, die niet meer te keren is. Ongewild groeit dit uit tot een chao tische toestand. Er zal een onderlinge concurrentie optreden, die geen gren zen kent met als gevolg dat de winke lier niets meer verdient. Hij verkoopt zijn artikelen niet meer en daardoor zal het aantal verkooppunten vermin deren. De consument wordt er ook de dupe van, want hij moet verder lopen om zijn boodschappen te halen". „Zal de consument dat bezwaarlijk vinden?". „De prijzen van onze artikelen moet u beschouwen als een baken. De fabri kanten beconcurreren elkaar op leven en dood. Iedere fabrikant bouwt zijn eigen verkoopsysteem op en de basis is de vaste prijs. Het gaat niet aan, dat de detaillist deze verkooppolitiek eenzijdig aantast" „Zijn de winsten van de fabrikan ten niet wat al te groot?" „In de levensmiddelenbranche zijn de winstmarges dermate klein, dat er geen ruimte is voor afwijkingen. Daar voor is de onderlinge concurrentie te groot". „Opheffing van de verticale prijs binding in de secter televisietoestellen en elektrische apparaten is vorig jaar een feit geworden. Waarom kan het dan niet in de levensmiddelenbran che?". „In de sector elektrische apparaten worden winsten gemaakt van 60 tot 80 procent. Dat was ook te gek. Maar wat voor winst maakt de grossier in de le vensmiddelenbranche? Dat is niet meer dan zes procent. Als al zijn kosten eraf zijn, houdt hij niet meer over dan an derhalf procent. Bij de detaillist be draagt de winst ongeveer vijftien pro cent". „Wat beogen Van den Broek en Her mans te bereiken?" „Zij willen die verlaagde prijzen al leen voor zichzelf garanderen. Als zij menen, dat zij op de merkartikelen te veel verdienen, dan kunnen zij die winst toch aan de consument ten goede laten komen door de vrije artikelen in prijs te verlagen? Maar nee, de opzet „Wat verwacht u van het kort ge ding?". „Ik heb in mijn leven geleerd, dat iedere procedure een loterij is. Ik heb wel hoop, maar ik kan geen voorspel ling doen". „Beschermt uw vereniging de fabri kant of de detaillist?". „Beiden. Stelt u zich eens voor, dat de fabrikanten de eindjes niet meer aan elkaar kunnen knopen. Dan blij ven er een paar grootwinkelbedrijven over in Nederland. En wat doen die? Die gaan de prijzen decreteren". Tenslotte zei de heer Martin Mul ler: „U sprak zoeven over de winsten van de fabrikanten. Ik heb toen ge antwoord, dat de concurrentie te groot is om grote winsten te maken. Denkt u zich eens even in. Er zijn wel vijftig hamfabrikanten en dertig zeepfabrikanten. Er zijn vele koffie branderijen. Vele van die artikelen hebben geen vaste prijzen. De fabri kanten van onze vereniging moeten daar dus hun prijzen op afstemmen, anders kunnen zij niet concurreren". ADVERTENTIE C31 UTRECHT. Een NTS-film, die vo rige week in het Journaal werd ge toond, diende vrijdag onder meer als bewijs in 'n zaak, die voor de Utrecht se kantonrechter diende. Daar moest de 74-jarige weduwe De D. uit Vinke- veen zich verantwoorden voor het feit, dat zij haar hele veestapel, 23 koeien groot, schandelijk had verwaarloosd. De koeien werden, op last van de Utrechtse officier van Justitie, vorige week maandag uit het weiland in Vin- keveen gehaald en overgebracht naar de veestallen in Utrecht. Zy waren broodmager en hadden ernstig te lijden gehad van de vorst. Sommige beesten hadden bevroren spenen. De boerin, die het bedrijf samen met een 36-jarige dochter leidt, had de koei en buiten laten staan, terwijl het enke le dagen en nachten (rond de achtste en negende januari) stevig had gevro ren. Het weiland vertoonde tal van on effenheden; de lage delen waren vol water gelopen, waarop zich een laagje UTRECHT De Cultuurtechnische Dienst heeft, in samenwerking met an dere belanghebbende instanties, plan nen ontworpen voor de ruilverkaveling van ruim 6.000 hectaren veengrond van het Westutrechtse poldergebied. Het ligt in de gemeenten Breukelen, Koeken- gen, Loenen, Mijdrecht, Vinkeveen, Waverveen en Wilnis. Ter afronding zijn enkele kleine gedeelten van Abcoude en Maarsen aan het blok toegevoegd. De ruilverkavelingsplannen die tevens een ontsluiting van het poldergebied be ogen voor de openluchtrecreatie, vergen een bedrag van 34,3 miljoen gulden. Ge deputeerde Staten van Utrecht hebben inmiddels hun goedkeuring gehecht aan de plannen, die de naam „Oukoop-Kort- rijk" kregen. Ze omvatten ongeveer vijf procent van het Utrechtse grondgebied. Verwacht wordt dat de stemmingspro cedure in april kan worden beëindigd. De uitvoering van de plannen zal onge veer acht jaren duren. Kenmerkend voor het verkavelingsge- bied zijn het geringe aantal en dan veel al nog smalle en onvoldoende gefun deerde wegen, de grote kaveldiepten en de weinig draagkrachtige bodem. Onge veer 97 pet. van de cultuurgrond is als grasland voor de veehouderij in gebruik. (Advertentie) De gesteldheid van het gebied is van invloed op de agrarische bedrijfs voering. Zo vormen de smalle en veelal ook doodlopende polderwegen, alsmede het ontbreken van goede noord-zuid- en oost-westverbindingen een belemmering voor een efficiënt verzorgd verkeer van en naar de bedrijven in het centrale ge deelte van het ruilverkavelingsgebied, terwijl men voor het transport binnen de bedrijven in veel gevallen nog is aan gewezen op tijdrovend en kostbaar ver voer te water. Aanleg en verbetering van de wegen zal mede geschieden ten behoeve van de ontsluiting voor de openlucht-recre atie. In het A.N.W.B.-plan „Hollands Groene Zone" werden reeds gedachten voor dit gebied gelanceerd, die in gro te trekken overeenstemmen met het thans ontworpen plan. De nadruk is ge legd op het toerrijden door het polder gebied, waarvoor routes zijn geformeerd. Langs de routes zijn dertien parkeer en zitgelegenheden (totale oppervlakte 50 hectare) met een beperkte outillage gepland. Wat de landschappelijke verzorging van het ruilverkavelingsgebied betreft, zal het bestaande en typische weide landschap, met zijn grote open ruimten van land en water, op zo groot moge lijke schaal behouden blijven. Ook de meest gefotografeerde molen van Nederland, de Oukoper-molen bij Loenersloot, langs de autoweg van Utrecht naar Amsterdam, blijft behou den. In het poldergebied tussen Breuke len en Vinkeveen deden de laatste tijd geruchten de ronde, dat de molen zou verdwijnen na voltooiing van het om vangrijke ruilverkavelingsplan „Oud- koop-Kortrijk". Mariner-4, de Marsverkeimer die 28 november 1964 door de Verenigde Sta ten werd gelanceerd om foto's van de „rode" planeet te nemen en die zijn op dracht 14 juli naar behoren uitvoerde, brengt nog altijd en getrouwelijk driemaal per week rapport over zich zelf uit aan de aarde. De ruimtesonde heeft nu ruim 1,7 miljard kilometer af gelegd en reist nog altijd voort, in een reusachtige baan om de zon. Zijn tweede verjaardag vierde de capsule door van een afstand van 310 miljoen kilometer en gezien vanaf de aarde precies achter de zon „alles wel aan boord" te melden. De radio signalen komen nog altijd helder door, ook al moet men ze enorm versterken. De voornaamste contributie aan de wetenschap van Mariner-4 heeft bestaan uit de 22 Marsfoto's, medio 1965. Daar uit bleek, dat de planeet kraters heeft, juist zoals de zon en voorts dat er een dampkring bestaat, al is die dan ook zo ijl, dat er waarschijnlijk geen leven kan bestaan. De foto's werden gemaakt op een afstand van ongeveer 10.000 kilometer boven het Mars-opper vlak; het zijn tot dusver de enige, waarvoor de wetenschap beschikt. Na het vervullen van zijn eigenlijke taak, schoot de sonde verder de ruimte in. Zijn loopbaan zou verder weinig schokkends hebben opgeleverd, ware het niet, dat hij in het najaar van 1966 in een zonnestorm terechtkwam die langer dan een week aanhield. De straling uit de zonne-erupties be schadigde de zonnepanelen, waaruit de capsule de energie voor zijn zenders haalt. Dat betekende een kleine ver mindering van beschikbaar zendvermo- gen. Mariner kon de storm zelf niet mel den. Maar technici van de nieuwe hy pergevoelige 70-meter ruimteantenne in Goldstone, Californië, ontdekten het vermogensverlies, toen zij de zenders van de capsule checkten. Deze elektronici zijn lieden, die ge leerd hebben nooit aan enig toeval te geloven en voor iedere afwijking van het normale een verklaring zoeken. Het vermogensverlies naast een aantal an dere in de ruimte waargenomen ver schijnselen leggend, concludeerden zij tot een zonnestorm. Maar Mariner zal er vermoedelijk verder geen narigheid van ondervinden. De sonde rapporteert, dat zijn tempe raturen en voltages normaal zijn en dat hij genoeg stikstof heeft om nog een jaar lang te blijven werken. Alle weten schappelijke instrumenten functioneren. Wanneer dat zo blijft, kan het contact geleidelijk weer worden opgevoerd. In september van dit jaar zal Mariner nog „maar" 40 miljoen kilometer van de aarde verwijderd zijn. Het is niet uitge sloten, dat men dan de camera weer inschakelt en de bandopnemer aan het draaien zet. Dat opent de deur voor nieuwe proeven. Maar op dat ogenblik zal een volgen de Mariner, na een lancering in juni a-s., al enkele miljoenen kilometers in ons planetenstelsel zijn doorgedrongen, onderweg naar een andere planeet: Ve nus. ijs had gevormd. De koeien zakten tot aan hun buik door het ijs. Ook op de droge gedeelten konden zij niet liggen, omdat de grasstoppels door de vorst waren veranderd in har de, stekelige bulten. De loopstal bood nauwelijks een beschutting tegen de koude; hij was aan drie kanten open, terwijl ook het dak nog incompleet was. Drinkwater was er niet (twee em mertjes met vuil ijs voor 23 koeien), kortom de koebeesten verkeerden in een ellendige toestand. De weduwe was nog geen vijf maan den geleden ook al veroordeeld voor 't niet voldoende verzorgen van de die ren (zij kwam er toen met een boete van f 300,-, waarvan f 200,- voorwaar delijk af). Daarom nam de officier van Justitie, mr- dr. A. G. Bosch, het de verdachte bijzonder kwalijk, dat zij het vee nu wederom had verwaarloosd. Een van de twee inspecteurs yan de Dierenbescherming, die de officier van de erbarmelijke toestand op het bedrijf in Vinkeveen in kennis had gesteld, verklaarde nu, dat in de afgelopen da gen al veel was verbeterd op de boer derij. Er was een behoorlijke stal ge maakt en ook de drinkwatervoorziening was op een redelijk peil gebracht, ter wijl er voldoende hooi voor de koeien was gebracht. Die goede voeding hebben de bees ten overigens in de afgelopen tien da gen in de veestallen in Utrecht wel gehad. Zij zijn ook ingeënt tegen mond- en klauwzeer en zijn weer zo ver, dat zij wat melk geven. Zij ge ven nu met zijn allen ongeveer 16 li ter, terwijl een flinke normale koe wel 14 liter per dag alleen kan leve ren. Tijdens de zitting van de kantonrech ter werd het NTS-filmpje, dat maar enkele minuten duurde, enkele keren gedraaid om de rechter een algemene indruk te geven van de trieste toe stand, waarin koeien en weiland op de negende januari verkeerden. De officier constateerde, dat er al jaren van een zeer slechte bedrijfsvoe ring sprake is. Het bedrijf van de we duwe, dat ongeveer 26 ha groot is, le vert zelfs overlast op voor de aangren zende bedrijven. Omdat de dierenarts geen toegang heeft op het bedrijf, kan het tevens een bron van besmetting vormen. Hij sprak van een nodeloze en ergerlijke verwaarlozing voor de die ren, waartegen hij streng wilde optre den. Een forse geldboete, waarin de kosten, die de staat heeft moeten ma ken om de koeien te kunnen verzorgen en te transporteren zijn verdiscon teerd, achtte hij op zijn plaats. Daarnaast wilde hij een voorwaarde lijke verbeurdverklaring van het vee, met een proeftijd van twee jaar. In die tijd zouden politie en Dierenbescher ming nauwlettend moeten toezien op de verzorging van de dieren. Het is de laatste kans, die verdachte krijgt, al dus de officier. De geldboete wilde hij stellen op f 2500,-. De kantonrechter, mr. M. E. J. J. Burlage, wilde dat hier een voorbeeld zou worden gesteld. Volgens hem is 'n mens net zoveel waard als hij goed is voor dieren. De boete bepaalde hij op f 1750,- te vervangen door 100 dagen hechtenis. Ook met de voorwaardelijke verbeurdverklaring ging hij akkoord, maar niet dan na de uitdrukkelijke be lofte van de weduwe, dat zij al de ad viezen van de zijde van de Dierenbe scherming zou opvolgen. UTRECHT. Er is klaarheid geko men in de afpersingszaak, waarmee de Utrechtse politie donderdag werd ge confronteerd. Zoals bekend, werd een vertegenwoordiger uit «de Domstad via een briefje met de dood van zijn negen maanden oude baby gedreigd, wanneer hij die avond geen geld deponeerde in een bagagekluis in de hal van het Cen traal Station. De gewaarschuwde politie arresteer de ter plaatse een 16-jarig meisje, dat geen inlichtingen wenste te verstrek ken. Vrijdag heeft de Arnhemse politie de Utrechtse politie op de hoogte ge steld van de identiteit van het meisje. Zij blijkt uit Arnhem afkomstig te zijn en al herhaaldelijk te hebben gepro beerd geld los te krijgen vla deze me thode. Het meisje is pok al enkele ke ren van huis weggelopen. Op aanwijzing van een personeelslid van een warenhuis te Groningen, is donderdagmiddag door de politie aan gehouden de 40-jarige mevr. S., ergens uit de provincie Groningen, die in het laatste halfjaar een grote hoeveelheid diefstallen heeft gepleegd in warenhui zen en kledingzaken te Groningen. De recherche haalde bij haar thuis een auto vol gestolen goederen weg. Gisternacht zijn in Groningen in de Akkerstraat twee bromfietsen in brand gestoken, eigendom van vader en zoon Visser. De bromfietsen werden vernield. Op aanwijzing van een voor bijganger, kon de politie de 23-jarige mastiekdekker K. T. uit Groningen ar resteren, maar hij ontkent de brand stichting. In Groningen zijn het laatste halfjaar enkele tientallen bromfietsen in brand gestoken; telkens op dezelfde manier. Blijkens een recente opgave, zijn in de gemeenten Borger, Onstwedde, Vlagtwedde en Wildervank (gedeelte van Stadskanaal) 84 jongens en 22 meisjes in de leeftijd van 15 t/m 18 jaar zonder werk. De Stichting Vor ming Kanaalstreek heeft nu het plan opgevat diverse cursussen te organise ren, waarmee de jeugdige werklozen hun vrije tijd gedeeltelijk kunnen vul len. Als onderdeel van de actie „Niet Roken 1967", zal dezer dagen een lesfolder met het opschrift „Zuivere Lucht" worden uitgereikt aan leerlin gen van de hoogste klassen van de la gere scholen. Van deze folder worden in totaal 450.000 exemplaren verzonden naar scholen, waarvan de hoofden zich onlangs bereid verklaarden steun te verlenen aan deze actie. 0 De drie organisaties, die in Neder land op geografisch gebied beston den, zijn een fusie aangegaan. De Ne derlandse Vereniging voor Economische en Sociale Geografie en de Geografi sche Vereniging in Nederland hebben besloten op te gaan in het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap, de oudste sinds 1873 be staande organisatie. De landelijke organisaties van rij schoolhouders hebben de minister van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, verzocht toestemming te ver lenen tot het verhogen van de tarieven voor autorijlessen met 70 cent per uur. 0 Bij het Zendingscentrum van de Ge reformeerde Kerken in Baarn is in 1966 aan extra-giften een bedrag van f 713.454,49 ontvangen. Dat is ruim 10 procent meer dan in 1965. Deze giften werden door particulieren geschonken voor allerlei werk, dat niet op de be groting stond. 0 „Hollands Glorie" is dit keer het motto van de Westfriese Flora, die van 21 t/m 26 februari weer tienduizen den bezoekers naar de veilinghallen van Bovenkarspel zal lokken. De commissaris der Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranen burg, heeft vrijdagmiddag in het Pro vinciehuis te Haarlem de centrale co ördinatiecommissie luchtverontreiniging Noordzeekanaalgebied geïnstalleerd. DEN HAAG. Op elf plaatsen in Nederland gaat „Autorama", een ver kooponderneming van Van der Marel's Concern ln Wassenaar, over twee h drie maanden sigaretten een kwartje per pakje goedkoper aan de man bren gen. De president-directeur van Auto rama N.V., de heer J. van der Marei, deelde mee, dat de onderneming eigen sigarettenmerken gaat lanceren. Een paar grote sigarettenfabrieken in Europa zullen de sigaretten maken. De smaak is afgestemd op de meest verkochte merken. De filtersigaretten in pakjes van 20 stuks zullen „Super Gold" gaan heten, de'andere in pakjes van 25 stuks „Autorama". Beide mer ken worden gebracht in twee prijsklas sen: een gulden en f 1,25 per pakje. Met de sigaretten wordt het assorti ment uitgebreid, dat Autorama reeds biedt. Begonnen in Utrecht, zijn Auto- rama's opgericht in Leiden, Arnhem, Hengelo, Eindhoven en Wassenaar. De komende maanden worden Autorama's geopend in Beverwijk, waartoe een metaalhandel wordt verbouwd, in Em- men in een aangekochte timmerfa briek, op het terrein van een hotel in Winschoten, in Gorkum, waarvoor de Rijksvergunning voor de nieuwbouw wordt verwacht, en in Breda, waartoe een ijzergieterij werd aangekocht- In de Autorama's worden tal van ar tikelen beneden de officiële richtprij zen van de fabrikanten verkocht, zoals autobanden, auto-accessoires en tal van elektrische en huishoudelijke artikelen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6