Veenendaals dagblad Anti-Mao-leger actief in Zuidoost-China Opstand in Kiangsi van groot formaat Amsterdam had weer twee felle branden Buiten Onenigheid in de (I.P.N. ontkend Eén dode bij scheepsongeluk 47 geredden veilig aan land Samenwerking tegen de honger en oorlog Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevechten in Nicaragua RADIO-PEKING MELDT: ONGEKEND VERZET Jk W-' A Johnson biedt Russen plan aan Aanhoudend vrij zacht Drie Italianen verongelukt te Heemskerk Betoging tegen Von Thadden Explosie op Nederlandse ertstanker Proces-Harster begonnen Heide-revalidatie PYROMAAN STERK Vliegtuig viel op bejaardenhuis Vier auto's over de kop geslagen V.S. geven fouten bij bombardementen toe Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telet. 08385-3550 (adm). 3757 en 3955 (red) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener's Couranten Concern n.v Advert losse mm prijs 17 cent Kleine annonces ..Vraag en Aanbod" op di do en za 1-10 woord<-- f 1.5C, ieder woord meer 15 cent MAANDAG 23 JANUARI I967 4le JAARGANG In de nacht van zaterdag op zondag is een huis aan de Sparrenweg in Amsterdam-Oost door brand ver woest. Drie etages brandden ge heel uit. De bewoners van het belen dende perceel moesten ook hun wo ning verlaten en door de Rampen- dienst worden geholpen aan nieuwe woonruimte. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. HONGKONG In een communistisch-Chinese radiouitzending is bekend gemaakt, dat een anti-Mao-leger van boeren, arbeiders en oud-strijders het grootste deel van de provincie Kiangsi in Zuidoost-China in zijn greep heeft. Peking heeft nu officieel bevestigd, dat krachten, die zich verzetten tegen de leiding van Mao Tse-toeng, een „ongekend verzet" bieden. Het nieuws over de vorming van het anti-Mao leger in Kiangsi kwam in een uitzending van de officiële radiozender te Nantsjang de hoofstad van die pro vincie, die 1250 km ten zuiden van Peking is gelegen. De radio riep de volge lingen van Mao op, dit leger te verslaan. In de uitzending uit Nantsjang wordt gezegd, dat de anti-Maoisten wegen versperd, elektriciteit en water afgesneden, fabrieken en mijnen gesloten, radiozenders en dagbladen in beslag genomen, geld gestolen hebben. Uren later verspreidde het officiële persbureau Nieuw-China een hoofdarti kel uit het Volksdagblad te Peking, waarin gezegd werd, dat de anti-Mao isten krachtige weerstand bieden door zich vast te klemmen aan partijfuncties en politieke en financiële macht. „Alle partijmacht, politieke macht en financiële macht, die de contra-revolu tionaire revisionisten en de geharde bourgeois reactionairen aan zich ge trokken hebben moet heroverd worden. „Een dergelijk, ongekend krachtig verzet van de klassevijand is onvermij delijk. Het handjevol partijmensen met gezag, dat de kapitalistische weg heeft ingeslagen en het kleine aantal der ge harde reactionaire bourgeois, werken samen met alle monsters en duivels in de maatschappij, om een contra-revolu tionair bondgenootschap samen te sme den, dat verzet moet bieden aan het grote bondgenootschap van de revolu tie", aldus het hoofdartikel. In het hoofdartikel wordt echter de verwachting uitgesproken, dat het „gro te revolutionaire bondgenootschap" uit eindelijk het kleine contra-revolutionaire bondgenootschap een nederlaag zal toe brengen. De volgelingen van Mao hebben een zuivering doorgevoerd in de gelederen van de aanhang1 van president Lioe Sjao-Tsji. Die zuivering droeg de naam „grote proletarisch-culturele revolutie". De Maoïsten noemen zichzelf „rebel len". In het hoofdartikel wordt niet ge zegd, waar het antl-Mao-verzet zich concentreert. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag hebben in Amsterdam twee branden gewoed, die echter niets te maken hebben met de reeks brandjes van de afgelopen week, die het werk z\jn geweest van een pyromaan. Aan de Sparrenweg in „Oost" brandde tegen de ochtend een woonhuis van drie verdie pingen geheel uit, nadat een vrouw, die uit haar bed was gekomen om haar kindje te helpen, een oliekachel had omgestoten. Haar man was niet thuis. Zy kon zich echter bytijds in veiligheid stellen, evenals de rest van de bewoners van het pand. Omstreeks dezelfde tijd brak er brand uit in een café aan de Leidse- dwarsstraat. De vermoedelijke oorzaak was een smeulende sigaret achter de bar. Het café alsmede een daarbo- Oeeds lang verkeert de conditie van menig heiveld in een deerniswek kende toestand, zonder dat er afdoen de maatregelen schijnen te kunnen worden getroffen tegen vergrazing, militaire berijding enz. Men heeft ge probeerd het herstel te verkrijgen door afbranden en -plaggen, inzaai en andere bewerkingen, doch velen be twijfelden ten slotte, of onze heide nog redelijke toekomst zou hebben. Een geheel nieuwe methode wordt thans ontwikkeld in het Mededelin genblad van het Staatsbosbeheer en omdat zij kosten noch kennis mee brengt, maak ik er in mijn hoekje enig gewag van. De inzender heeft namelijk in een Brabants gebied reeds enige jaren ervaring opgedaan met de slagmaaier, die 10 cm van de grond wordt afgesteld en alle takjes in kleine stukken kneust en verbrijzelt. Er blijft anders dan na afbran ding een zeer zuivere bodem achter, daar van het residu na korte tijd haast niets meer overblijft. Waar schuwen van buren, politie, brand weer is overbodig, evenals voorzorgs maatregelen wegens nasmeulen enz. Kosten: slechts één man voor de be diening van de trekker. Na de behan deling geen grasuitbreidinghet ver snipperde materiaal verstikt de hei planten niet, want het verteert snel. Voorts gaat van humus en zaad niets verloren en er ontstaat een prachtig kiembed. Ook blijven lage scheuten en kleine plantjes gespaard, wild en ge vogelte worden niet gestoord, per soneelsproblemen treden evenmin op als risico en zo schijnt de slagmaaier een uitstekende remedie te wezen om onze heidevelden te verjongen. 23 januari '67 A. B. WIGMAN ven gevestigd café, gingen geheel in vlammen op, terwijl twee achter en naast het pand gelegen huizen veel waterschade opliepen. Zondagavond is aan de Johannes Ver meerstraat te Amsterdam wederom 'n café geheel uitgebrand. Ook ditmaal was een weggeworpen sigaret de oor zaak. In de nacht van vrijdag op zaterdag had de gevreesde pyromaan opnieuw een reeks brandjes in de Amsterdamse binnenstad gesticht, die alle gelukkig beperkt zijn gebleven. In panden aan de St. Jansstraat, de Nieuwe Hoogstraat en de Raamgracht is door een onbe kende brandbare vloeistof door de brievenbussen gegoten en aangestoken. Aan de Amstel werd de vloeistof door het raam van een woning naar binnen gegoten, terwijl aan de Nieuwe Kei zersgracht een bestelauto op dezelfde wijze in vlammen opging. De brandjes hebben slechts geringe schade aange richt- Ofschoon de brandstichtingen niet tot ernstige gevolgen hebben geleid, begint men in Amsterdam weer ongerust te worden. Vorige week zijn verscheidene branden of pogingen van brandstichting voorgekomen, die alle op dezelfde ma nier waren uitgevoerd. De politie heeft tot nog toe geen enkel spoor kunnen ontdekken van ce pyromaan. MANAGUA, (Nicaragua) Ruim 20 personen zijn om het leven geko men en bijna 100 gewond bij een vuur gevecht dat ontstond toen een grote menigte een demonstratie van leden van de oppositiepartij bijwoonde. Toen de 5.000 demonstranten uiteen gingen, ontstond een gevecht tussen de Nationale Garde en mannen, die zich in het centrum van de stad op de da ken van de huizen hadden verschanst. Deze mannen vuurden van de daken met machinegeweren. Het aantal slacht offers is moeilijk te schatten. De strijd wordt in de straten by het presiden tiële paleis voortgezet. President Lo renzo Guerrero verbleef in Leon, een stad op 100 km van de hoofdstad. Daar demonstreerden aanhangers ven de Het bevestigt, dat er bloedige botsin gen zijn geweest, maar waar die bot singen zich hebben voorgedaan, wordt niet gezegd. Radio-Nantsjang gelastte de onmiddel lijke arrestatie van alle anti-Maoïsten, maar verklaarde, tevens, dat de politie en leger de orders niet gehoorzaamden. Vanmorgen is officieel bevestigd, dat de strijd tussen de pro- en anti-Mao- krachten zich uitgebreid heeft tot de plattelandsgebieden rondom Nanking. Japanse correspondenten hebben be gin januari uit Peking gemeld, dat de volgelingen van de weggezuiverde pro pagandaleider Tao-Tsjoe heer en mees ter zijn van de Oostchinese stad Nan king. Daaraan waren bloedige botsingen met volgelingen van Mao voorafgegaan. Deze strijd kostte 54 personen het le ven. Bovendien werden 900 personen gewond. President Lioe staat sterk in Midden- en Zuid-China, omdat hij daar de mees te provinciale functionarissen heeft be noemd. Anti-Mao-arbeiders en boerenorganisa- ties, aldus de radio, zyn hun opstand be gonnen in de plattelandsgebieden van Kiangsi, waar zij het gevechtskorps „1 augustus" hebben gevormd. Dit korps wordt gecommandeerd door een groot aantal kaderleden van de partij, waar bij een groot aantal oud-soldaten. Kiangsi telt ongeveer 30 miljoen inwo ners. De naam „1 augustus" is kennelijk gekozen om te apelleren aan de com munisten uit die provincie om de bewe ging tegen Mao en diens minister van Defensie Lin-Piao te volgen. Op 1 augustus 1927 hebben de Chinese com munisten in de provinciale hoofdstad Nantsjang na een muiterij him eerste legers op de been gebracht. De strijdkrachten der boeren en ar beiders, aldus de radio, hebben in tal loze incidenten te Nantsjang zelf en omliggende plattelandsgebieden tieners van de rode garde buiten gevecht ge steld. HEEMSKERK Vannacht omstreeks kwart over een is op de Rijksstraat weg in Heemskerk, nabij „Het Jacht huis" een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarvan drie Italianen 't slacht offer zijn geworden. Twee van hen wa ren op slag dood, de derde overleed kort na het ongeluk in het ziekenhuis te Heemskerk. De drie Italianen kwamen met een auto uit de richting Beverwijk, toen ze in een bocht van de Rijksweg in een slip geraakten en met grote snelheid tegen een boom botsten. Zij raakten beklemd tussen de wrakstukken van de auto. Een van hen moest door de brandweer worden uitgezaagd. De drie (ongehuwde) Italianen wa ren: de 30-jarige S. Modica, de 32-jari ge R. Marras, die de auto bestuurde, en de 27-jarige L. Ruffo. Allen woon den in Beverwijk. Op de provinciale weg in Lemele is vannacht omstreeks twaalf uur een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 26- jarige K. uit Coevorden om het leven kwam. De overige vier inzittenden van de auto werden met zware verwondin gen overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Het ongeluk gebeurde, door dat de auto slipte. Bijzonderheden over de incidenten werden niet verstrekt, maar de arbei ders en boeren werd groot geweld ver weten, alsmede een kwaadaardige „wit te terreur", die de orde in het grootste deel van de provincie ontwricht heeft. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Peking, dat premier Tsjoe En-lai het „leger van arbeiders en boe ren van de rode vlag" contra-revolu tionair heeft genoemd. Waarnemers zien hierin een bevestiging van de be richten over een vijandige reactie in de oostelijke provincies op Mao's culturele revolutie. De Japanse nieuwsdienst Kyoto be richtte vandaag dat op de muren van Peking foto's zijn verschenen van de burgemeester van Sjanghai, Tsao Ti- Sjioe en 15 anderen terwijl ze door de stad gesleept worden. President Tsjiang Kai-sjek van na tionalistisch Chin^ heeft in een rede te Taipeh verklaard, dat „de regering in Peking op de rand van ineenstorting staat". Door de tegen Mao en het com munisme gerichte krachten te verster ken, zullen wij een toestand scheppen, die gunstig is voor de vrijheid op en buiten het vasteland van China, aldus Tsjiang Kai-sjek. TORONTO, (Canada) Meer dan 3.000 demonstranten met spandoeken liepen zondagavond voor de studio's van de Canadese televisie heen en weer, waar op dat ogenblik een vraaggesprek werd uitgezonden met Adolf von Thad den, de vice-voorzitter van de Duitse neo-nazi partij, de N.D.P. De demon stratie was georganiseerd door een Joodse vereniging in Toronto, die van mening is dat de neo-nazi Von Thadden niet voor het Canadese publiek dient te verschijnen. De Duitser verklaarde in het vraage- sprek, dat bij hem thuis in Hannover werd opgenomen, dat zijn partij niet neo-nazistisch is. Hij sprak de overtui ging uit, dat minder dan een procent van het Duitse volk het nazisme wenst terug te keren. (Van onze Haagse redactie) Berichten als zouden er strubbelin gen in de C.P.N. zijn, noemde de voor zitter van de communistische Tweede- Kamerfractie, M. Bakker, „volkomen uit de lucht gegrepen". Enkele lande lijke ochtendbladen hadden vanochtend gewezen op een artikelenserie van de hand van partijvoorzitter Paul de Groot waaruit een steeds duidelijker stelling- name tegen het Russische streven naar ontspanning in Europa te speuren zou zijn. In een adem werd vermeld dat nieu we zuiveringsacties op til zouden zijn, met als voornaamste slachtoffers de heren W. Hulst, directeur van het reis bureau „Vereniging Nederlanc- (Vernu), en G. Maas, bestuurslid van de Nederlandse Vredesraad en van het partijbestuur. Ook fractievoorzitter Bakker zou slachtoffer dreigen te wor den van de intriges van de partijvoor zitter, die al eerder hem onwelgevalli ge partijleden heeft weten te kortwie ken of weg te werken. In dit verband merkte de heer Bak ker tegenover ons op. dat hij door het partijbestuur is aangewezen ook in de nieuwe Tweede Kamer als fractievoor zitter op te treden. Dat hij als zodanig zou worden opgevolgd door de heer Joop Wolff, hoofdredacteur va De Waarheid en kandidaat voor de Tweede Kamer zoals de berichten luidden ontkende de heer Bakker. A Een Amerikaans marinier passeert voorzichtig een val van de Viët-Cong, door droogte zichtbaar geworden. De spiesen zijn van hout, bamboe bij voorbeeld, en vaak met gif bestreken. De punten zijn zo scherp, dat zij de dikke zool van de laarzen doorboren. Onder water verborgen zijn de vallen geheel voor het oog verborgen. SANTA ANA Bij de Californische plaats Santa Ana zijn zondag twee Sky- hawk-bommenwerpers van de Ameri kaanse Marine in botsing gekomen en neergestort. Een toestel trof een groep huizen voor bejaarden. Vier mensen (een van de piloten en drie bejaarden) kwamen om het leven en vijf werden gewond. Twee gebouwen van twee verdiepingen werden vernield- Hier en daar brak brand uit. Honderd brandweerlieden zijn meer dan een uur in de weer geweest. A Een archieffoto van de Nederlandse ertstanker „Jacob Verolme", die gisteren op de Atlantische Oceaan door een zware explosie werd getroffen, die voor het schip de ondergang betekende. DEN HAAG/LAS PALMAS De 18.734 ton metende Nederlandse erts tanker „Jacob Verolme" van de Ne derlandse Ertstankermaatschappy, die met een lading erts onderweg was van Brazilië naar de Hoogovens te IJmui- den, is gistermorgen op de Atlantische Oceaan, ten westen van de Canarische Eilanden, getroffen door een zware explosie in het voorschip en daardoor in zinkende toestand geraakt. Van de 48 opvarenden, Nederlanders en Portu gezen, zijn er 47 gered. De 24-jarige seheepswerktuigkundige A. J. M. Sen- gers uit Mlerlo is om het leven geko men; de 27-jarige lasser J. Moleman liep ernstige snijwonden aan het ge zicht op. Het is niet bekend of de „Ja cob Verolme" wel of niet is gezonken; het schip zou met de kiel boven water ronddrijven. Een reddingsvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht heeft geholpen bij het redden van de bemanning. Twee redders sprongen per parachute uit het vliegtuig in de Atlantische Oceaan, on geveer 193 km van Las Palmas op de Canarische Eilanden, zwommen naar de reddingboten en verleenden eerste hulp aan de inzittenden. De overleven den plus de twee Amerikaanse piloten gingen later aan boord van het Poolse schip „Batory", dat op weg was naar Trinidad, toen het van 32 kilometer af stand te hulp werd geroepen. Het schip heeft de geredden vanmorgen vroeg op de Canarische Eilanden aan land ge zet. De muste overlevenden maakten het goed. Ze werden in hotels onderge bracht tot ze later op de dag naar Te- nerife zouden worden gebracht. De twee parachutisten zijn aan boord van de „Batory" gebleven, die 28 janua ri in Trinidad aankomt. Als de „Jacob Verolme" nog rond drijft, zou men trachten het wrak naar Madeira te slepen. MOSKOU President Johnson heeft vandaag het Kremlin doen weten, dat de V.S. bereid zijn met de Sovjet-Unie samen te werken over vraagstukken variërend van bewapeningscontrole tot hulpverlening bij hongersnood. Dit aanbod van de Amerikaanse pre sident is overgebracht door de Ameri kaanse ambassadeur Llewellyn Thomp son toen hij vandaag zijn geloofsbrie ven aanbood. Bij deze gelegenheid heeft Thompson er bij de Russen 'op, aangedrongen, meer nadruk te leggen op de gemeen schappelijke belangen en minder op de verschillen van mening. De Amerikaan se ambassadeur zei in zijn onderhoud met president Podgorny, dat de V.S. en de Sovjet-Unie zich gesteld zien te genover gemeenschappelijke vraagstuk ken wegens de bestaande kloof tussen de geïndustrialiseerde en de ontwikke- MüNCHEN Voor de Münchense juryrechtbank is vanmorgen het proces begonnen tegen dr. Wilhelm Harster aan wie medeplichtigheid aan moord op duizenden Nederlandse Joden tijdens de tweede wereldoorlog ten laste ge legd wordt. Dit proces zal naar verwacht wordt ongeveer vier weken duren. Behalve de 62-jarige gepensioneerde hoofdreferen daris dr. Harster, staan ook de 58-jari- ge employé Wilhelm Zöpf en de 64-ja- rige secretaresse Gertrud Slottke te recht. De twee eersten komen uit Mün- chen, de laatste uit Stuttgart. Reeds voordat het proces begon hebben leden van de Duitse vereniging van door het nazibewind vervolgden (V.V.N.) met borden en vlugschriften gedemon streerd. Even voor negen uur werden de bei de zich in voorarrest bevindende ver dachten in de hoge moderne rechtszaal van het Schwörgericht op de tweede verdieping van het grote en protserige Justitzpalast. Harster liep moeilijk, met behulp van een stok: een kleine gedron gen grijze man oud en zwak. Zöpf ziet er jonger uit: slank, lenig, ook al grij zend haar kort geknipt. Fraulein Slottke kwam even later al leen binnen, zonder politie. Zij trok haar bontmantel uit, schudde het korte haar, zette haar bril af en ging zitten. Om de beurt stonden zij op, noemden hun volledige naam, geboortedatum, burgerlijke stand, adres, beroep. Even later kreeg dr. Huber, officier van Jus titie, het woord. Hij begon de akte van beschuldiging voor te lezen: langzaam, met heldere stem. Om half tien kwam de met grote na druk uitgesproken zin, dat deze drie be schuldigden moeten hebben geweten welk lot hun slachtoffers wachtte hij keek ze stuk voor stuk aan. En ging toen verder met de opsomming van hun wandaden. Het voorlezen duurde ruim twintig minuten. President Göppner wendde zich di rect hierna tot de verdachten. „U krijgt nu gelegenheid zich t^ uiten over deze beschuldigingen. Ik verzoek u tevens een uitvoerige schets te geven van uw le vensloop." Harster begon. Hij haalde een paar velletjes met aantekeningen uit zijn zak. Zeer minutieus vertelde hij vervolgens waar hij op school was gegaan, had gestudeerd, hoe zijn carrière bij de po litie begon. Na tien minuten bereikte hij eindelijk het jaar 1933. „Ik was toen bij de politieke afdeling van de politie de hoofdcommissaris vroeg me te blijven op mijn post in Stuttgart". Harster legde uit, dat hij lid had moeten wor den van de N.S.D.A.P., en later de S.S. „Anders zou een ander geen spe cialist mijn taak hebben overgeno men: ik vond het beter zelf aan te blij ven". Over zijn politieke inzichten toen zei deze verdachte: „Ik had geen bindin gen met de partij. Ik was persoonlijk rechts georiënteerd." lingslanden. Thompson gaf de Rus sische president verder te verstaan, dat de V.S., tevens bereid zijn. de reeds bestaande Russisch-Amerikaanse sa menwerking uit te breiden. Hij sprak de hoop uit verdere maatregelen tot dit doel te kunnen bespreken- Thompson zal premier Kosygin een boodschap overhandigen van president Johnson, waarin naar verluidt een beroep op de Russische regering wordt gedaan, inet de V.S. mee te doen aan opschorting van de uitbreiding vin het stelsel van do verdediging tegen raketaan vallen. (Russische en Amerikaanse diplomaten hebben in Washington reeds voorlopig besprekingen gevoerd over deze kwestie dat naar de Amerikaanse regering vreest, tot een nieuwe kostbare bewa peningswedloop zou kunnen, leiden AMSTERDAM Bij de Utrechtse brug in Amsterdam, waar het verkeer uit Utrecht de hoofdstad binnenkomt, zijn vanmorgen omstreeks kwart over acht niet minder dan vier auto's over de kop geslagen. Het gevolg was, dat zich op de weg uit Utrecht een kilo meterslange file vormde. De Amsterdamse verkeerspolitie stuurde een kraanwagen naar de plaats van het ongeluk om het verkeer weer zo snel mogelijk op gang te brengen. Het was vanmorgen nog niet bekend of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. WASHINGTON Van de zijde van de Amerikaanse inlichtingendienst wordt vandaag meegedeeld, dat lucht foto's aangetoond hebben dat aanzien lijke schade werd aangericht aan civie le gebouwen en militaire doelen in som mige plaatsen in Noord-Viëtnam. De politiek van president Johnson is de Amerikaanse luchtaanvallen te be perken tot militaire doelen, die door Noord-Viëtnam gebruikt worden in de campagne tegen het Zuiden. De regering geeft echter toe, dat sommige burgers per ongeluk getroffen kunnen worden doordat zij zich in de nabijheid van militaire doelen bevin den. Drie Amerikanen die kort geleden in Hanoi waren Harrison E. Salisbu ry van de New York Times, William C- Baggs van de Miami Florida News en Harry S. Ashmore, voormalig hoofd redacteur van de Arkansas Gazette spraken over de schade aan burgerge bouwen en burgers die zij daar gezien hadden. Zij hebben de paar afgelopen dagen gesproken met de Amerikaanse autoriteiten. Tijdens het weekeinde trok een in diepte toenemende depressie snel over de Atlantische Oceaan in de richting van Ierland. Ze vult nu geleideiyk weer op en vervolgt haar weg in oosteiyke richting naar ons land. Het front ervan zal vandaag het grootste deel van ons land met regen voorbij trekken. Dinsdag blijft het weer in onze omgeving door de aanwezigheid van de depressie bepaald en moet er op half tot zwaar bewolkt weer worden gerekend met enkele buien. Daar de depressie gevuld is met oceanische lucht, zullen de temperaturen weinig verandering ondergaan. De vorst- grens ligt vrijwel stil ten zuiden van Scandinavië, over Noord-Denemar- ken, Noord-Polen en de Balkan. In het noorden van Scandinavië komt zelfs zeer strenge vorst voor met temperaturen van beneden 20 graden onder nul. i

De Vallei | 1967 | | pagina 1