K.V.P. gaat verdeling van inkomens bestuderen Jeugdherberggasten willen meer vrijheid en meer comfort Woon wagen fam ilies leverden strijd I Suharto: „Schuld van Soekarno staat vast" Historisch gegroeide wantoestanden in psychiatrische inrichting? Met 140 km/u uit de bocht: dode en drie gewonden Specifieke eisen van P.v.d.A* afgewezen Twee ernstig gewonden Suiker 2 cent duurder Ontslagen directeur vraagt Kamers om onderzoek GEKORTWIEKT DrsSchmelzer op verkiezingsvergadering: Brits vliegtuig viel; 2 doden Vrouw bekent man te hebben gedood Vluchteling op Cuba terechtgesteld Duitser na 23 jaar gearresteerd Onderzoek naar verminderde belangstelling de fijne dropbonbonlekker engoed voor u! Pers aan banden in Brazilië Uit raam gesprongen vrouw was bij de keel gegrepen Diamanten vermist in Caïro Rentestand moet in Europa omlaag Belgen verlaten Kongo N.P.D.-voorman uit partij Ex-Rijksdaglid overleden MAANDAG 23 JANUARI 1967 (Van onze parlementaire redacteur) AMERSFOORT Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P., heeft zaterdag op een verkiezingsvergadering te Amers foort verklaard, dat de K.V.P. het hele probleem van de Inkomensverdeling zal gaan bestuderen. De fractievoorzitter vond het van belang, dat dit probleem onder de loep werd genomen. De partyvoorzitter, mr. P. J. M. Aalberse, wees op hetgeen in de laatste acht jaar tot stand is gekomen op sociaal gebied, dank zy „het enorme werk" van minister Veldkamp. Dat bewtyst de onjuistheid van de bewering, dat dit alleen tot stand kan komen In een bepaalde politieke combinatie vond de partyvoorzitter. Mr. Aalberse merkte verder op, dat de K.V.P. altyd rege- ringsverantwoordeiykheld heeft gedragen. „Als het deze keer niet zal lukken, dan stappen we er uit. Het niet eenvoudig zonder K.V.P. te regeren". Drs. Schmelzer zette uitvoerig uiteen waarom de K.V.P. weigert voor de ver kiezingen uit te spreken met welke par tij zij in een nieuw kabinet zitting wil nemen. Het verwyt van de socialistische lijsttrekker, drs. Den Uyl, vrijdagavond voor de televisie, dat de KVP de samen werking met de V.V.D. openhoudt, wees de heer Schmelzer van de hand. Eerst komt de vraag aan de orde met welke party de K.V.P. wil samenwer ken. „En dat zal alleen zijn met die partij, die bereid is met ons een deel van ons program te verwezeniyken. Specifieke socialistische eisen, zoals alle grond aan de gemeenschap, ver dubbeling van de successierechten en nationalisering van het verzekeringswe zen, zullen de P. v. d. A. geen samen werking met de K.V.P. brengen, zei drs. Schmelzer. „De K.V.P. zal die passages uit het socialistische program niet aanvaarden." De P. v.d. A. heeft verklaard niet met de P. v. d. A. te willen regeren, met de V.V.D. in één regering te wil len zitten, en omgekeerd heeft de V.V.D. gezegd, niet met de P.v.d.A. te willen re geren. Dat betekent, aldus drs. Schmel zer, dat deze 2 partyen de K.V.P. willen dwingen voor de verkiezingen uit te spreken met wie van de twee wij wil len regeren. Dit is een ongerechtvaar digd standpunt, vond drs. Schmelzer. Ongerechtvaardigd, omdat P. v. d. A. en V.V.D., elk voor zich, niet in staat zijn met andere partijen een regerings- FRANKFORT Vlak voor de lan ding in Frankfort is gistermorgen een Brits vrachtvliegtuig van het type DC- 4 neergestort en uitgebrand. De twee bemanningsleden zijn om het leven ge komen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. SITTARD Dit weekeinde heeft de gearresteerde echtgenote van de ver moorde bouwvakarbeider H. P. uit Sit- tard een bekentenis afgelegd, dat zij haar man heeft doodgeschoten. De 46- jarige W. P.-M., stammend uit een be kende zigeunerfamilie, heeft verklaard, dat er een echtelijke ruzie wras ont staan om het flobert-pistool kaliber 5,6., waarmee de man doodgeschoten werd. Volgens haar zeggen, had zij die avond pas ontdekt, dat haar man een dergelijk vuurwapen bezat en geëist d at hij het dezelfde avond nog uit huis zou brengen. Daarna zou de hooglopende ruzie zijn ontstaan, met het gevolg, dat zij van zeer dichtbij op haar man een vijftal schoten afvuurde, met het nood lottige gevolg. De aangehouden op een na oudste zoon van het echtpaar is op vrije voe ten gesteld. MIAMI (V.S.) Radio Havana heeft gemeld, dat een 32-jarige Cubaan se vluchteling op Cuba is terechtgesteld. Hij is verantwoordelijk gesteld voor de dood van 44 Cubaanse vluchtelingen, die om het leven zijn gekomen, toen hun boot in de afgelopen herfst tijdens een storm op zee omsloeg en zonk. De terechtgestelde Enrique Gonzales was indertijd de enige overlevende. Hy werd door een vrachtboot opgepikt. Bij aankomst in Miami, in Florida, ver klaarde hij tegenover verslaggevers, dat hij van tijd tot tijd naar Cuba reis de, om Cubanen te helpen ontvluchten. Cubaanse autoriteiten hebben vijf de zer medegedeeld, dat Gonzales en vier andere Cubaanse uitgewekenen waren gevangen genomen. Dit zou geschied zijn tijdens een samenkomst met een twintigtal Cubanen, dat naar de Ameri kaanse staat Florida wilde uitwijken. RIJSSEL Een 41-jarige Duitser die bij verstek wegens oorlogsmisdaden in Frankrijk was veroordeeld, bevindt zich thans in arrest. De man Is Helmut Hinz, 7 mei 1925 geboren in Lodz (Po len). De militaire rechtbank van Ren- nes veroordeelde hem in 1949 tot 20 jaar dwangarbeid wegens medeplich tigheid aan moord en het stichten van branden in het gebied Mervignac van het departement Morbihan in 1944. Hinz logeerde onder zijn echte naam in een hotel toen hij gearresteerd werd. Hij was chauffeur voor een Duitse firma. combinatie te vormen, die kan steunen op een kamermeerderheid. Deze partij en. die de K.V.P. van tevoren willen laten kiezen, hebben dus zelf geen al ternatief. Bovendien, zo meende de heer Schmel zer, is het van tevoren kiezen geen bij drage tot de duidelijkheid, maar juist tot de onduidelijkheid. „Wij weten niet op grond waarvan onze mensen op ons stemmen, op grond van ons program of misschien om reden van bepaalde kandidaten. Als je echter van te voren zegt met wie je na de verkiezingen wilt regeren, dan wordt deze uitspraak het kernpunt bij de verkiezingen. En gesteld, dat de gekozen combinatie by de verkiezingen geen meerderheid ver krijgt, dan ontstaan grote moeiiykheden. Drs Schmelzer vond daarom een keu ze vooraf geen bijdrage tot de duideiyk- heid, maar juist tot de onduidelijkheid. Voorts merkte drs. Schmelzer op, dat de P. v. d. A.-leiding thans pro grammapunten moet verdedigen, die haar door het partycongres zijn opge drongen en waar de partijleiding het niet mee eens was. „Dat bevordert niet de duideiykheid", zei de K.V.P.- fractieleider. Tegenstander was hij van het stellen van een aantal minimumeisen, die in een kabinetsprogram zouden moeten worden opgenomen. Een punt uit het verkiezingsprogram zou men echter als een minimum-eis kunnen beschou wen, namelijk dat waarin gesproken wordt over het herstel van de econo mische groei en het veilig stellen van de werkgelegenheid. De K.V.P. zal niet akkoord gaan met een kabinetsprogram, waarbij niet aan dit punt zal worden voldaan. De Partijvoorzitter Aalberse zei de voorkeur te hebben voor een blijvend samengaan met de christelijke partij en, als dit mogelijk blijkt. „Wij streven naar een grote christe lijke volkspartij, maar wij zullen niets forceren". Zo lang het niet mogelijk is een christelijke volkspartij tot stand te brengen, blijft de K.V.P. echter on der haar eigen naam haar doelstellin gen nastreven. Ongeveer honderd werklozen hebben zaterdag te Heerlen deelgenomen aan een protestmars, die was georgani seerd door het „Comité ter verdedi ging van de werkgelegenheid". Aan de tocht werd niet alleen door Heer- lense werklozen deelgenomen, doch ook door een kleine groep uit Am sterdam en uit Eindhoven. DEN HAAG De sluitingstij den van de jeugdherbergen en de re gels, die in deze instellingen gelden, worden als voornaamste redenen opge geven voor het feit waarom men de jeugdherberg de rug toekeert, ook ai is men over het algemeen wel tevre den over zijn verblijf. De ontevrede nen noemen ook nog de sfeer. Twee derde van het aantal trekkers is uitein delijk wel tevreden over zijn vakantie in de jeugdherberg, maar tocu is eenzelf de «antai voor verandering, die dan in de eerste plaats in de richting van meer vrijheid en van meer comfort zou moeten gaan. Dit staat in een rapport, genaamd „Hoe beleeft de Nedenandse indivi duele trekker zijn verblijf in de Neder landse jeugdheroergen?'dat werd ge schreven na een onderzoek van Virgi- nie E. J. Mink en B. C. Filet. Het on derzoek is uitgevoerd in het raam van een doctoraal stage in de sociale psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in opdracht van de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale. Een van de redenen voor dit onder zoek is geweest de relatieve daling van het aantal individuele overnachtingen van Nederlandse „trekkers" gedurende de laatste jaren. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes werden tijdens dit onderzoek ondervraagd, maar na con trole en codering bleken 342 formulie ren bruikbaar voor verdere verwerking. Verder bleek, dat de grootste groep, de individuele trekkers, wordt ge vormd door zeventienjarigen. Op deze leeftijd zijn de trekkers ook het meest tevreden over de jeugdherbergen. Twee derde van het aantal trekkers komt uit de steden en deze zijn over het alge meen ontevredener dan trekkers uit plattelandsgebieden of forensendorpen. Er zijn meer schoolgaande dan wer kende trekkers. Tweederde van het aantal trekkers reist per fiets, maar door slechts elf procent wordt de fiets als het ideale vervoermiddel in de vakantie gezien. Zij, die per scooter of auto de jeugd herberg aandoen zyn vaker ontevre den dan zij, die over een ander ver voermiddel beschikken. Driekwart van het aantal vakantie gangers reist in groepjes van twee of meer seksgenoten, maar zowel de jongens als ondervraagde meisjes zou den het liefst met een vriendin resp. vriend zijn gekomen. Het tevredenst waren de jongelui uit de kustjeugdher- bergen; vervolgens die uit de zeil- jeugdherbergen. De dingen, die men in zijn vakantie het liefst wil doen, zijn in volgorde van voorkeur veel verschillende plaat sen bezoeken, een leuke jongen of meis je ontmoeten en de natuur in. Overdag willen de meeste trekkers het liefst de AMERSFOORT Twee woonwagen families hebben gisternacht in Amers foort hevige gevechten geleverd, waar bij gebruik werd gemaakt van een re volver, een schep en andere slag- en steekwapens. De 52-jarige H. D. werd hierby ïevensgevaanyk aan het hoofd gewond door een klap met de scherpe kant van een schep en een kogelwond in een der polsen. De 28-jarige H. D. Junior kreeg een schampschot aan het hoofd en een kogel door een der oren en het mag een wonder heten, dat bei den er het leven hebben afgebracht. De vermoedelijke dader is de 39-jari- ge P. B., die na de vechtpartij vluchtte naar een familielid in Soest. Zondag ochtend werden B. P. en zijn twee zoons (20 en 16 jaar oud) gearresteerd. Het drietal zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie. De oorzaak van de vechtpartij is een reeds lang bestaande vete tussen beide families, die steeds heviger vormen aannam. De twee families kozen gerui me tyd geleden clandestien standplaats in het regionale woonwagenkamp te Amersfoort, waar hun wagens dicht bij elkaar stonden. Drie maanden geleden gingen de mannen elkaar ook reeds te lijf in het woonwagenkamp. H. D. Junior en vader en zoon B. troffen elkaar zaterdagavond in een ca fé in het Soesterkwartier, waar al spoe dig een vechtpartij ontstond. Nadat en kele klappen waren gevallen, kon het drietal naar buiten worden gewerkt. Hierna werd de vechtpartij voortgezet in het woonwagenkamp aan de Middel- hoefseweg. Toen de gealarmeerde politie een eind aan het gevecht had gemaakt, moesten vader en zoon H. D. naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" worden overgebracht. Nadat een chirurg de va der urenlang had behandeld, bleek het noodzakelijk hem over te brengen naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar de kogel inmiddels uit de pols is verwijderd. De man verkeert ADVERTENTIE KM nog steeds in levensgevaar. H. D. Ju nior is echter minder ernstig gewond. Zoals gewoonlijk in dit soort geval len, was het niet eenvoudig de zaak volledig op te lossen, aangezien nie mand van de woonwagenbewoners ge negen was inlichtingen te verstrekken. De zoons van de dader namen tydens het verhoor de schuld op zich, ook voor de schietpartij. De familieleden van het slachtoffer waren eveneens weinig me dedeelzaam en de overige bewoners van het woonwagenkamp wilden met het hele geval niets te maken hebben. Ook de oorzaak van de vete kon door de politie niet worden uitgevonden. Wel is het duidelijk geworden, dat H. D., toen hij van de moeilijkheden van zijn zoon in het café hoorde, naar B. ging om verhaal te halen, waarop de laatste direct zijn revolver te voor schijn haalde, begon te schieten en te slaan met een schep. H. D. bleef hier na hevig bloedend liggen. natuur in en een sport beoefenen, maar 's avonds is een dansfeestje favoriet, op de tweede plaats komt de wens om te volksdansen. In sterke mate worden vrijheid en warm eten onmisbaar gevonden in de vakantie. Naarmate men op meer comfort en vrijheid is gesteld, houdt men minder van de jeugdherberg. Maar ook zij, die van een echt primi tief leven houden in hun vakantie (nog geen tien procent), zijn niet erg tevre den over de jeugdherberg. Men kan zeggen, dat een overtuigende meerder heid geen leiding van ouderen tijdens haar vakantie in haar omgeving wenst. Tachtig procent van het aantal trek kers wil volgend jaar wel weer naar een jeugdherberg, maar meer dan de helft van hen wil naar een buiten landse jeugdherberg. DEN HAAG Bij beschikking van de minister van Landbouw en Visserij, is de af-fabrieksprijs van suiker, inclu sief accijns- en omzetbelasting, met in gang van heden verhoogd van f 102,85 tot f 104,35 per 100 kg Door deze verhoging ontvangen de suikerfabrikanten nu exclusief ac cijns- en omzetbelasting f 77,40 per 100 kg suiker. De verhoging van de af-fabrieksprijs is noodzakelijk in ver band met de geleidelijke aanpassing van deze prijs aan de in februari 1966 voor het oogstjaar 1966-'67 vastgestel de garantieprijs voor suiker van f 78,95 per 100 kg. Daar tegelijkertijd enerzijds de mar ge voor de tussenhandel met f 0,25 per 100 kg wordt verhoogd, terwijl ander zijds de vervoerkosten van de fabriek naar de afnemer gemiddeld f 0,25 per 100 kg zijn gestegen, heeft de prijs van suiker voor de consiment in de detail handel vandaag een verhoging onder gaan van twee cent per kilo. BRASILIA Het Braziliaanse Con gres heeft zijn goedkeuring gegeven aan een belangrijke nieuwe perswet die het toezicht verscherpt op wat kran ten mogen afdrukken of radio- en tele visiestations mogen uitzenden. Het con gres heeft zaterdagavond over het sterk geamendeerde wetsontwerp gestemd. Krachtens een van de voorzieningen van het ontwerp is het buitenlandse persbureau verboden Braziliaans nieuws in Brazilië zelf te verspreiden. Het wetsontwerp legt boetes en ge vangenisstraffen op voor de publikatie van inlichtingen die door regerings ambtenaren als geheim worden beoor deeld. DJAKARTA De voorzitter van het Indonesische kabinetspresidium generaal Suharto, heeft zaterdag in een dagorder aan het Indonesische leger verklaard, dat „onlangs gevonden documenten de schuld van Soekarno aantonen". In Dja karta, waar de studenten van de anti communistische actiefronten nog dage- gelijks blijven betogen met de eis dat Soekarno voor het militaire tribunaal zal worden gebracht, wordt deze ver klaring van Suharto uitgelegd ais een teken dat het leger besloten heeft zijn hand van het staatshoofd af te trekken. Nog vier maanden geleden onderdrukte het leger de studentenbetogingen voor het presidentiële paleis. Maar naar de mening van buiten landse waarnemers, hebben het leger en de studenten thans hun optreden ge coördineerd om Soekarno te liquideren, door de verantwoordelijkheid voor de staatsgreep van oktober 1965 op zqn schouders te leggen. Subchan, een der vice-voorzitters van het Indonesische Congres, heeft zater dag verklaard, dat een beslissing over de vraag of Soekarno zal worden afge zet en terecht zal moeten staan, door het Congres zal worden genomen als het in maart bijeenkomt. Volgens de voorzitter van het centraal bureau van de Islamietische studenten vereniging, Beddu Amang, is het aantal aanhangers van de Soekarno-cultus in Midden-Java, een traditioneel steunpunt van de president, aanzienlijk vermin derd. Het Indonesische Volkscongres zal de NIJMEGEN De gewezen echtge noot van de 26-jarige mevrouw Van H., die vorige week zondagnacht dood op het trottoir voor haar woning aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen werd aangetroffen, blijft in hechtenis. Zijn verhaal over de wyze, waarop de vrouw uit het raam van de eerste verdieping zou zijn gesprongen, blijkt op verschei dene punten niet te kloppen. Van H. drong zondagmiddag via het dakraam het zwaar gebarricadeerde huis van zijn gescheiden echtgenote en haar beide jonge kinderen binnen en bleef in een schuilplaats op zolder wachten tot om half twaalf 's avonds de visite wegging. Volgens zijn aanvan kelijke verklaring, was zijn vrouw, toen zij hem plotseling de kamer zag binnenkomen, voor hem het raam uit gesprongen. Bij de sectie is echter ge bleken, dat haar tevoren zwaar licha melijk letsel is toegebracht door het kapot drukken van het strottehoofd. Van H. heeft nu toegegeven hieraan schuldig te zijn. Geen verklaring heeft hij nog kunnen geven voor het feit, dat een pluk hoofdhaar van de vrouw is aangetroffen op een plaats in de wo ning, waar volgens hem geen handge meen heeft plaats gehad. Grote be langstelling heeft de justitie vooral voor een antwoord op de vraag hoe het mogelijk is, dat het polshorloge van de aanvaller naast het stoffelijk over schot van de vrouw op straat lag en kennelijk ook uit het raam was geval len. Van H. heeft hiervoor nog geen verklaring kunnen geven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Dr. J. Grevelink, ze nuwarts en tot 1 oktober geneesheer-di recteur van de psychiatrische inrich ting „Sancta Maria" te Noordwijker- hout, heeft zich met een verzoekschrift gewend tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin hij een onder zoek vraagt naar de toestanden in die inrichting en naar het beleid van de Inspectie voor de Geestelijke Volksge zondheid ten aanzien van die ontwikke lingen in „Sancta Maria". Naar zijn mening worden de belan gen van de bijna 800 vrouwelijke pa tiënten van „Sancta Maria" door de administratie ernstig geschaad; daarte gen wordt niets ondernomen door de Inspectie voor de Geestelijke Volksge zondheid, die ressorteert onder het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Het gevolg daarvan zijn con flicten tussen de administratie en de staf deskundigen, die aan „Sancta Ma ria" verbonden is. „Sancta Maria" wordt geëxploiteerd door de religieuze congregatie der Zus ters van Liefde te Gent, die tachtig van deze inrichtingen over de hele we reld beheert, waarvan twee in Neder land: te Noordwijkerhout en te Venray. Dr. Grevelink is door het bestuur per 1 oktober ontslagen; over zijn ontslag heeft hij een gerechtelijke procedure aanhangig gemaakt. Verder is ook de psycholoog C. Oude- jans ontslagen, ioor de zenuwarts L. Smeele is een ontslagaanvraag inge diend, terwijl prof. dr. W. R. O. Gos lings zelf ontslag heeft genomen. Ook mevrouw J. Spronk, docente voor de verpleegstersopleiding, heeft de inrich ting vrijwillig verlaten. Van deze gang van zaken worden de verpleegden, vol gens dr. Grevelink, de dupe. Niets bereikt „Aangezien ik bij geen enkele offi ciële instantie iets bereikte, heb ik mij met een verzoek tot beide Kamers ge wend om een onderzoek in te stellen", zegt dr. Grevelink. „Ik was onlangs ver heugd te lezen, dat naar zorgvuldiger afhandeling van verzoekschriften wordt gestreefd. Ik heb dan ook goede hoop dat het snel tot een onderzoek komt. De uitslag daarvan zie ik met vertrou wen tegemoet". Het gaat, volgens dr. Grevelink, voor namelijk om de vraag of er op korte termijn iets kan worden ondernomen om de grote achterstand in „Sancta Maria" in te lopen: „Er bestaan in die grote, van de buitenwereld afgesloten inrichting historisch gegroeide verhou dingen, die beter wanverhoudingen kun nen worden genoemd. Pogingen van deskundige zijde om tot modernisering te komen liepen stuk op de Zusters van Liefde, die niets van hun machts positie wilden prijsgeven". Het wordt, volgens dr Grevelink, tijd dat er meer wordt gedaan voor gees- tesgestoorde patiënten in Nederland. In het algemeen ligt de zorg voor derge lijke patiënten achter bij hetgeen wordt gedaan voor lichamelijk zieken. Vooral in „Sancta Maria" heerst vol gens hem, een ongeorganiseerde toe stand, waarin het bijv. kan voorkomen, dat het invoeren van een eenvoudige patiëntenadministratie op bijna onover komelijke tegenstand stuit bij de ad ministratie van de inrichting. regering vragen stellen over de uitga ven voor het huishouden van president Soekarno en met name over de afzon derlijke huishoudens van de echtgeno ten van de president, zo meldt het In donesische persbureau „Antara". Gevraagd zal worden, hoeveel huizen nu door de echtgenoten van de presi dent worden bewoond- Politieke leiders in het Volkscongres zeiden, dat tot nu toe niets bekend is over de uitgaven van de president op dit gebied. Zij wezen er op, dat een groot luxueus huis in Djakarta was ge bouwd voor mevrouw Ratna Sari Dewi, de in Japan geboren echtgenote van de president, die nu in Tokio de geboorte van haar eerste kind afwacht. Volgens genoemde politieke leiders was dit huis gebouwd met staatsfondsen. CAIRO De politie stelt een onder zoek in naar de verdwijning van vier grote diamanten en 24 andere edelste nen uit safe-deposits der Egyptische centrale bank. De vermiste juwelen zaten met ande re bevestigd op goudplaat, die de Fran se keizerin Eugenie in 1869 ter gelegen heid van de opening van het Suezkanaal aan de Egyptische Khedive Ismael schonk. Deskundigen ramen de waarde van de gestolen juwelen op 46.000 dollar. De goudplaat is als gevolg van zijn histori sche waarde, van onschatbare waarde. De diefstal werd ontdekt toen ambte naren van het Egyptische ministerie van Cultuur de platen uit de bankkluis wilden halen om ze naar een museum over te brengen. LONDEN De ministers van Finan ciën van Frankrijk, Duitsland, Italië, Engeland en de Verenigde Staten heb ben zondagavond besloten samen te werken om in hun landen de rente stand te verlagen, aldus een communi qué. De vijf ministers waren zaterdag en zondag in Londen bijeen om hier over besprekingen te voeren. Volgens een communiqué waren de ministers tevreden over de maatrege len, die enkele landen onlangs hebben genomen om beperkingen op de krediet verlening te verzachten, die in het verle den hebben bijgedragen de inflatoire druk op de economie te verminderen. Zij kwamen overeen, dat het in enkele landen nuttig zou zijn, deze verzach ting met het oog op de ontwikkeling van zowel hun eigen als de wereldeco nomie, verder door te voeren. Confectiebedrijf „Marinjo" met ves tigingen te Amsterdam en Nijkerk, heeft 55 personeelsleden ontslagen. Bij het bedrijf te Nijkerk werden 40 vrou welijke werknemers ontslagen, terwyi te Amsterdam 15 mannen ontslagen werden. 9 De kerkeraadscommissie voor het studenten- en academiewerk in Wage- ningen heeft een beroep op de Land bouwhogeschool gedaan om een docent in de godsdienstgeschiedenis aan te trekken of - als dat niet mogelijk is - dat kerken hiervoor een bijzondere leer stoel zouden stichten. By het christeliyk blindeninstituut „Bartimeus" in Zeist, komen de laatste weken weer tal van klachten binnen ,dat overal in het land venters opdui ken die, niet voorzien van offi cieel aandoende legitimatiebewijzen, proberen allerlei soorten vlechtwerk, borstels, matten en dergelijke, die af komstig zouden zijn van blindeninsti tuten, langs de deur te verkopen. 0 In een brief aan het kerkbestuur van de roomskatholieke Sint-Nicolaas- kerk te IJsselstein, heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zich bereid verklaard, gezien de onrustbarende af braak van neo-gotische kerken uit de periode 1850-1900, bij hoge uitzonde ring financiële steun te verlenen aan de restauratie van deze kerk. Het bestuur van D '66 heeft een stichting Democratisch Appél '66 opge richt. Deze stichting dient als studieor ganisatie voor de party Democraten '66. '66. Nederland telt sinds zaterdag twee politieke partijen, die met een verkie zingskaravaan het land door trekken. Zaterdagmorgen brak voor de nood- raad „het uur nul" aan. In de komen de weken zullen, evenals de P. v. d. A. dat doet, 315 Nederlandse gemeenten worden bezocht. 0 Het Italiaanse invoerverbod voor vee en vlees dat zondag ingeeaan is, geldt, voor zover het in Nederland be treft, voor levende varkens en herkau wers uit ons hele land en voor vers vlees uitsluitend uit de provincie Over- yssel. De luchthaven Eelde heeft in het afgelopen jaar verschillende records geboekt. Het aantal passagiers nam met 31 procent toe van 8757 in 1965 tot tot 11.556 ln 1966. Daarvan wer den 5183 door de Nederlandse Lucht- vaartmaatschappy vervoerd. Zaken- vliegtuigen zorgden in totaal voor 2394 passagiers. Het aantal starts en lan dingen nam met 27 procent toe van 26.304 tot 33.620. LOEMOEMBASJI (KONGO) Onge veer 250 vrouwen van het Belgische personeel van de Union Minière hebben met hun kinderen in de afgelopen paar weken Kongo verlaten de eerste golf van de massale uittocht die nu ver wacht wordt na de beslissing van de re gering, dat het mijnpersoneel het land verlaten kan als het dat wil. De Kongolese regering had eerder de ze maand de kopermaatschappij in be slag genomen en vrijdag in de plaats daarvan een Kongolese maatschappij opgericht. Zij zei, dat technici die niet bereid waren voor de nieuwe maat schappij te werken, tenminste voor een jaar het land niet mochten verlaten. De Belgische regering dreigde een po litiek gevecht te beginnen met Kongo, als de bewegingsvrijheid van haar bur gers beperkt zou worden. Thans heeft de Kongolese regering na een kabinetszitting van een hele dag er mee ingestemd, dat zij die het land wil len verlaten dit kunnen doen. Zij heeft tevens geprotesteerd tegen het Belgi sche dreigement. Hoewel ongeveer 1600 man, in hoofd zaak Belgen, nog steeds in de kopermij nen van Katanga werken, schat de Union Minière dat ongeveer 250 vrou wen en kinderen het land verlaten heb ben. Veel gezinnen hebben hun auto's en meubelen verkocht tegen spotprijzen hetgeen de indruk wekt dat de Euro peanen spoedig en masse zullen ver trekken. Gisteren werd in Loeboembasji in een schertsbegrafenis de Union Mi nière, begraven. VALKENSWAARI) Om half twee in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft te Vaikenswaard een verkeerson geluk plaats gehad, waarhij een jonge man op slag de dood vond endrie per sonen zwaar werden gewond. Met een vaart van 140 kilometer kwam het vier tal, in een nieuwe auto, van België uit de richting Vaikenswaard gereden. Op de Victoriebrug in de Luikerweg te Vaikenswaard, waar de verkeersweg een lichte bocht maakt moet de 27-ja- rige bestuurder H. V. uit Eindhoven rechtdoor hebben gereden. Zijn auto raakte hier althans van de weg. De inzittenden werden allen uit de auto geslingerd en kwamen in het veld terecht. Een der mede-inzittenden, de 23-jarige H. van Leeuwen uit Eindho ven, was op slag dood. De bestuurder, alsmede de 24-jarige M. W. uit Vai kenswaard en de 27-jarige J. van H. uit Leende zijn in het ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. De auto werd totaal vernield. Omstreeks half acht zondagavond is de 22-jarige J. Th. Cooten uit Deur- ne met zijn bromfiets op een met au tomatische knipperlichten beveiligde overweg in Deurne tegen een reizigers trein gereden en later aan zijn verwon dingen overledn. 0 In het ziekenhuis te Tilburg is za terdagavond de 65-jarige A. de Jong uit Tilburg overleden, die 12 ja nuari j.l. bij een poging om de Ring baan-West in Tilburg met de fiets over te steken, door een personenauto werd aangereden. De man liep daarbij ern stig hersenletsel op. Zondag is in het Gemeentelijk Zie kenhuis van Zaandam overleden de 19-jarige J. van Wijngaarden uit Wor- merveer. De jongeman was de nacht ervoor te Wormerveer met zijn brom fiets tegen de stoeprand gereden, waar na hij tegen een verkeersbord botste. Hierbij liep hij een schedelbasisfrac- tuur op. 0 Gisternacht is in een ziekenhuis te Haarlem de 50-jarige schilder B. van der Schuit uit Haarlem aan de ge volgen van een verkeersongeluk overle den. Zatetrdagmiddag reed hij in de Hannie Schaftstraat in Haarlem-Oost op zijn scooter. Hij werd op de hoek van de Merovingenstraat aangereden door een van links komende auto, die bestuurd werd door een twintigjarige beroepsmilitair, eveneens uit Haarlem. De berijder van de scooter werd met hersenletsel naar een ziekenhuis ver voerd. MüNCHEN Opnieuw heeft een ho ge functionaris van de Duitse extreem rechtse nationaal-democratische partij (N.P.D.) voor het lidmaatschap be dankt. Karl Brenner, hoofd van de af deling München van de N.P.D., deelde vrijdag het partijbestuur schriftelijk mee dat hij tot de conclusie was geko men dat zijn democratische idealen bin nen de partij niet te verwezenlijken wa ren. In november trad de leider van de N.P.D. in Beieren, Florian Winter, uit de partij omdat hij niet wenste samen te werken met „goddeloze fanatici die niets geleerd hebben". NEW YORK Gerhart H. Seger, een van de jongste leden van de Duitse Rijksdag in 1930, is zaterdag in zijn huis in New York op zeventigjarige leeftijd overleden. Het Duitse consulaat heeft verklaard dat Seger in 1933 door de nationaal-so- cialisten is gearresteerd. Hij is uit een concentratiekamp gevlucht en naar Amerika gegaan. Het consulaat in New York deelde mee dat hij in de V.S. le zingen heeft gehouden en een aantal boeken heeft geschreven.

De Vallei | 1967 | | pagina 9