Veenendaals dagblad Ho: „Laat Johnson zelf naar Hanoi komen om te praten" Leger ingeschakeld bij steun aan Mao Buiten Man sliep roes uit in nok van kerk Predikant wil met zijn gemeente naar Zuid-Afrika emigreren Met auto tegen boom: dode en gewonde Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Witte Huis: wij moeten meer weten Noodweer in Brazilië Niertransplantaties te Leiden en Amsterdam Zonder pistool op de heup en zonder generaals" Bomaanslag in Rome Pas overledene was donor Weinig kouder Mutaties in het kabinet-Kv Vogelwereldje I Wilson op hei Elysée REACTIE INFILTRATIE Apollo start op 21 februari Opstand ten einde in Nicaragua Duitse sleper poogt tanker te bergen Sigaretten duurder in België Storm in het Kanaal Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 24 JANUARI I967 4le JAARGANG Het Ned. Roode Kruis heeft maandag een zending van achttien ton baby- en kleutervoeding naar Zuid-Viëtnam gestuurd. De zending heeft een waarde van 30.000 gulden. Hier een beeld tijdens het inladen in de haven van Rotterdam. PEKING Aanhangers van Mao leggen steeds meer nadruk op de mo gelijke rol van China's reusachtige „volksbevrijdingsleger" in Mao's cam pagne om zijn tegenstanders te verplet teren. De officiële Chinese pers maakt onder grote koppen melding van de steun van 't leger aan Mao's „rode rebel len" In Peking waren maandag al aanplakbiljetten verschenen, waarin ge zegd wordt dat Mao minister van De fensie, Lin Piao opdracht heeft gege ven troepen in te schakelen om de „re volutionaire massa's te steunen als dit nodig mocht worden. Het persbureau „Nieuw China" meldde maandagmor gen, dat legereenheden uit vele delen van China betuigingen van trouw heb ben gezonden aan Mao. SAIGON De Zuidviëtnamese rege ring ondergaat momenteel ingrijpende wijzigingen. Welingelichte zegslieden heb ben verklaard, dat de veranderingen voor een deel de weerspiegeling vormen van machtsverschuivingen binnen de militaire junta. Er zouden acht hoge functionarissen bij betrokken zijn. De wijzigingen spelen zich af tijdens de af wezigheid van premier Ngoejen Cao Ky, die in Nieuw-Zeeland is. Hij wordt don derdag terugverwacht en waarschijnlijk zal er pas dan een officiële verklaring worden afgelegd. "lien zou licht menen, dat het zo- veelste vogeltjesboek ons weinig nieuws meer kan brengen, maar ik had het pas-verschenen „Leven met de Vo gels" van de Engelsman Tony Soper in de zeer verantwoorde bewerking van Ko Zweeres (uitg. „Wereldven ster" te Baarn) nauwelijks terloops doorgesnuffeld, of ik vond er al een onbekende bijzonderheid in. Er wordt n.l. aangegeven hoe wij de egel nut tig door het verorberen van slakken, duizendpoten en rupsen als mede bewoners van de tuin kunnen aanmoe digen, door het plaatsen van een soort nachthok, waarvan beschrijving en werktekening wordt bijgevoegd. Wie heeft daar ooit van gehoord! Het boek is trouwens heel origineel en geeft al lerhande aanwijzingen om nog meer vogels naar tuin en hof te lokken en allerei plaatsen in stad en dorp voor hen aantrekkelijk te maken. Dat komt dus o.m. neer op water, voeren, nest kasten en geschikte beplantingen; dit wordt door Soper alles volledig uit de doeken gedaan en door Zweeres aan gepast aan Nederlandse verhoudingen, terwijl het genoeglijke werkje wordt opgefleurd door ettelijke foto's en oor spronkelijke tekeningen. Eigenlijk is het voorwoord van Bert Garthoff als trekpleister niet eens nodig. We heb ben na het soortgelijke, doch saaier „Bescherming v. nuttige vogels", door het ministerie van Landb. uitgegeven èn de op ruimer leest geschoeide vraagbaak van het „Wereldvenster". Ik prefereer de laatste. 24 jan. '67 A. B. WIGMAN In Mandsjoerije proberen tegenstan ders van Mao Tse-Toeng 60.000 arbei ders en studerenden bijeen te brengen in Sjang-Sjoen, op 200 km ten noord oosten van Moekden, om daar een ba sis te vormen tegen de „revolutionaire rebellen" die op de hand van Mao zijn. Dit meldt de correspondent van het Japanse blad Jomioeri uit Peking. Voor dit bericht haalt hij muurkran ten in de hoofdstad aan. Aanhangers van Mao zouden de te genstanders van de partijvoorzitter die zich per trein naar Sjang Sjoen willen begeven, tegenhouden op de stations. Het anti-Mao-front zou de provincies Kirin, Liao-Ning en Heiloengkieng in het noordoosten van Mandsjoerije om vatten. Vorige week was op muutkran- ten in Peking melding gemaakt van fel le botsingen en arrestaties in verschei dene steden van Mandsjoerije. Maandagavond werd uit de Chinese hoofdstad vernomen, dat legereenhe den bevel gekregen hebben de kantoren van partij en politie in Fang Sjan te bezetten. Deze stad ligt 50 km. ten zuidwesten van Peking. Verscheidene honderden revolutionairen zouden er gevangen gezet zijn door reactionairen die een „wrede burgerlijke dictatuur" zouden hebben gevestigd. Het bevel is zondag gegeven aan legereenheden van het garnizoen van Peking door vice- premier en minister van Openbare Veiligheid Haieh Foe-sjin. Er zouden „misdadigersleiders" z(jn en worden gearresteerd. Voordat het leger in greep hadden revolutionairen uit het district Ling Hsiang de contra-revolu tionairen in Fang Sjan heftig aange vallen. In Hongkong blijven geruchten bin nenkomen over een ophanden zijnde burgeroorlog. The Star, een Engelsta lig blad in Hongkong, schreef maan dag dat een reiziger uit Kanton vertel de, dat aanhangers van president Lioe Sjao-sji zich in geheime kampen in de wapenhandel oefenen. Een ander uit Kanton zei, dat rode gardisten op school en in legerkampen zich oefenen in straatgevechten en het gebruik van wapens. ROME Maandagavond is een bom aanslag gepleegd op het hoofdbureau van de communistische partij in het centrum van Rome. Er is veel glas schade, ook aan naburige gebouwen. Heden komt de Sovjet-president Ni kolai Podgorny voor een officieel be zoek in Rome aan. De ontploffing heeft vijf kamers in de vleugel, waar medische apparatuur stond, vernield. Partijvoorzitter Luigi Longo heeft verklaard dat de aanslag „een betreurenswaardig misdadig ge baar was van duidelijk fascistische en reactionaire signatuur", dat bedoeld was om de atmosfeer voor het bezoek van Podgorny te vergiftigen. PARIJS Premier Harold Wilson van Engeland is vandaag op het Ely sée voor een eerste ronde van bespre kingen met president De Gaulle over de mogelijkheid van Britse toetreding tot de E.E.G- Wilson arriveerde even voor tien uur bij het Elysée. Wilson liet gisteren door schemeren dat hij met associatie geen genoegen zou nemen. LONDEN President Ho Tsji Minh van Noord-Viëtnam heeft laten blijken dat president Johnson welkom in Hanoi zou zijn voor het voeren van vredes onderhandelingen, maar pas als de Amerikaanse troepen zich hebben terug getrokken en de bombardementen zijn gestaakt, zo heeft een Amerikaanse geestelijke maandag onthuld. Rabbijn Abraham Feinberg, een Amerikaans staatsburger die op het ogenblik in Toronto werkt, verklaarde onlangs in Hanoi te zijn geweest met twee ande re geestelijk n. Ho had hem toen gezegd: „Ik nodig president Johnson uit om onze gast f zijn, zoals u dat nu bent, in het paleis van de voormalige Franse gouverneur-generaal van Indo-China. „Laat de heer Johnson met zijn vrouw en dochters komen en met zijn secre taris, zijn dokter en zijn kok. Maar laat hij niet met een revolver op zijn heup komen. Laat hij niet zijn admiraals en generaals meebrengen." Men moet van deze via-via overge brachte boodschap geen te grote ver wachtingen koesteren. Het lijkt eerder dat het een proefballonnetje is, losge laten om te laten zien, dat men in Ha noi niet afwijzend staat tegenover een gesprek over de vrede. Er zullen hoogstwaarschijnlijk nog wel meer poginkjes en schijnvoorstel- len worden gedaan, alvorens men tot echte onderhandelingen komt. Zeker is wel, dat men van beide zijden open staat voor een gesprek. Feinberg verklaarde op een perscon ferentie in Londen, dat het hem en zijn twee metgezellen duidelijk was, dat de schilderachtige taal van Ho betekende, dat een voorwaarde voor deze bespre kingen zou zijn dat de Amerikanen hun bombardementen op Noord-Viët- nam staken en de Amerikaanse troe pen terugtrekken. Feinberg heeft onlangs een rondreis van negen dagen door Noord-Viëtnam gemaakt. Hij werd vergezeld door dr. Ambrose Reeves, voormalig bisschop van Johannesburg en de eerwaarde Abraham J. Muste uit de Verenigde Staten. Reeves is door Zuid-Afrika uit gewezen, omdat hij zich verzette tegen de apartheidspolitiek. Muste, lid van de Presbyteriaanse kerk, heeft jaren lang een vooraanstaande rol gespeeld in de Amerikaanse vakbondsbeweging. Hun bezoek is georganiseerd door groe peringen die zich noemen „de vrijwilli gers voor de vrede in Viëtnam" en „In ternationaal genootschap voor vrede en tegen oorlog". Reeves las een verklaring voor waar in hij zei dat de drie mannen er bij hun bezoek van overtuigd zijn geraakt dat de Amerikaanse bombardements- aanvallen op Noord-Viëtnam een schen ding inhouden van de internationale wet krachtens de Geneefse overeenkomsten van 1954 en het handvest van de Ver enigde Naties. Dr. Reeves beschouwde de uitlating van de Noordviëtnamese president als een persoonlijke invitatie voor Johnson en niet bedoeld voor een uitgebreide topconferentie. Op vragen of het gezel schap president Ho had gevraagd of hij bereid zou zijn een bijeenkomst op neu traal terrein bij te wonen zei de bis schop, dat dit niet het geval was. Ho Tsji Minh had wel gezegd, dat hij niet naar New York zou gaan. Het Witte Huis heeft maandag ver klaard „geen rechtstreeks bericht" van de Noordviëtnamese president Ho Tsji Minh te hebben ontvangen. George Christiansen, de perschef van Johnson, zei in commentaar op een bericht van enkele geestelijken dat Ho Johnson graag in Hanoi zou zien voor vredesonderhandelingen. „Ik kan uit het bericht niet opmaken wat Ho Tsji Minh heeft gezegd of zou hebben gezegd. Wij hebben vaak gezegd dat wij er sterk de voorkeur aan zouden geven het conflict in de conferentiezaal op te lossen in plaats van op het slag veld." „Wij hebben zelf geen bericht van Ho Tsji Minh ontvangen, maar wij zou den eventuele voorstellen zorgvuldig op hun waarde beoordelen." President Ho Tsji Minh schijnt bij zijn uitnodiging aan het drietal onaan vaardbare voorwaarden vooraf ge steld te hebben, zeiden Amerikaanse functionarissen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wijst er op, dat rabbijn Feinberg, Amerikaans onder daan, de kans loopt dat hij ïijn pas poort kwijtraakt, omdat hij zonder toe stemming naar Noord-Viëtnam is ge reisd. Feinberg zei dat de geestelijken twee Amerikaanse krijgsgevangenen hadden mogen bezoeken. Hij zei daar over: „Wij maken geen namen of andere bijzonderheden van de gevangenen be kend maar wij kunnen zeggen dat zij er goed uitzagen. Zij hebben ons ver teld dat de rantsoenen die zij krijgen tweemaal zo groot zijn als die van de Noordviëtnamese soldaten, omdat de autoriteiten hebben gezegd zich te rea liseren dat de Amerikanen een hoge le vensstandaard hebben." De minister van Defensie, Robert McNamara heeft gpzegd dat de Infil tratie in Zuid-Viëtnam onverminderd voortduurt. Hij zei dit in antwoord op vragen uit over een bericht uit Saigon dat de infiltraties sterk verminderd waren. Hij zei dat volgens de laatste berichten 5.200 a 5.300 man per maand uit Noord-Viëtnam infiltreren en dat dit niet minder was dan voorzien was. Twee Viëtnamese dorpen zijn per on geluk beschoten door artillerie van de Amerikaanse mariniers, waarbij zes burgers gedood en tien gewond wer den, zo heeft het Amerikaanse opper bevel meegedeeld. Maandag was mee gedeeld dat granaten van de Ameri kaanse torpedobootjagers Norris per vergissing waren terechtgekomen op een Viëtnamees gehucht waarbij vier burgers gedood en negen gewond wer den. De Zuidvü*caniesfe jwer&er Ngoejen Cao Ky is vandaag een luidruchtig wel kom in Nieuw-Zeeland ten deel geval len. Boven het lawaai van de saluut schoten en de kopermuziek van een militaire kapel die de volksliederen speelde, klonk het spreekkoor van 350 betogers: „Sieg heil, Ky, sieg heil Ky." RIO DE JANEIRO Ruim honderd mensen zijn omgekomen en verscheide ne honderden worden vermist na de overstromingen welke Rio de Janeiro en het omringendé gebied verrast heb ben. Men vreest voor veel meer doden. 50 lijken zijn geborgen op de plaats waar gisteravond 54 km van Rio een bus van de grote verkeersweg van Rio naar Sao Paulo werd weggevaagd en een werkkamp van bouwvakkers werd weggespoeld door het wild stromende water van een zijriviertje van de Parai- ba. Verscheidene huizen in het gebied zijn ook weggespoeld. Veel mensen zijn door de overstro mingen dakloos geworden in Sao Paulo, dat vier slachtoffers van de overstro mingen meldt. De elektriciteitsvoorziening van Rio is 30 pet. van normaal. Studenten en scholieren die bij de KAMI en KAPPI actie-comités zijn aangesloten, hebben een resolutie aan geboden bij het hoofdkwartier van het leger in Djakarta, waarbij ze er op aandrongen, dat het parlement spoedig bij elkaar komt om verant woording te vragen van Soekarno over zijn rol in de mislukte staats greep. Foto: gen.-maj. Kusno Utomo, spreekt jongelui, staande op een jeep, toe. (Van onze correspondent) ALKMAAR. Vier jongelui heb ben in Alkmaar een gevaarlijke stunt uitgehaald door langs de regenpijpen van de Grote Kerk omhoog te klim men. Via een luik op het dak slaag den zij erin de kerk binnen te drin gen. De heer W. van der Pol, kerke lijk ontvanger van de hervorirjde ge meente, die door het gestommel was gealarmeerd, waarschuwde de politie en stelde samen met een politieagent een onderzoek in. Men trof echter niets bijzonders aan. Toen de heer Van der Pol later nog eens een kijkje ging nemen, hoor de hij plotseling een luid gesnurk. Toen hij omhoog keek, zag hij dertig meter hoog op een dwarsbalk een jongeman zitten, die op deze plaats in slaap bleek te zijn gevallen. Met hulp van de politie, weVd de jongeman, die dronken bleek te zijn, naar beneden gehaald. Op het politie bureau mocht de 24-jarige klauteraar zijn roes uitslapen. De andere drie jongemannen waren spoorloos. KAAP KENNEDY Op 21 februari zal de eerste vlucht van het Apollo-pro- ject, waaronder tenslotte een mens op de maan gebracht moet worden, begin nen, zo heeft de NASA, het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart, maandag bekend gemaakt. Drie mannen zullen op deze eerste vlucht in een baan om de aarde ko men, de leiding heeft luitenant-kolonel Virgil Grissom. (Vaii onze Haagse redactie) LEIDEN/AMSTERDAM Prof. jhr. dr. J. de Graeff, hoogleraar in de inwendige geneeskunde te Leiden, acht het nog te vroeg om een oordeel te geven over twee niertransplantaties, die afgelopen zaterdag hebben plaats gehad: „De eerste we ken valt er weinig van te zeggen. Zo'n operatie kan goed verlopen, waarop wij vertrouwen, maar het kan ook plotseling omslaan, hetgeen wij niet hopen". Het is de eerste keer, dat in Nederland nieren van een (pas) overledene z(jn ge transplanteerd. Met medewerking van de rijkspolitie, werd een nier van het Academisch Ziekenhuis te Leiden binnen twintig minuten overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. Daar werd door een team van internisten en chirurgen de transplantatie verricht in het lichaam van een patiënt, de tweede nier werd in het Leidse Academisch Ziekenhius op een andere pa tiënt met een ernstige nieraandoening getransplanteerd. Coördinator van de trans plantatie was de te Oegstgeest wonende prof. jhr. De Graeff. IJSSELMUIDEN. By een afgescheiden groepering van de Oud-Gereformeerde Gemeente te IJsseimuiden bestaan plan nen om met een kleine honderd personen naar Zuid-Afrika te emigreren. „Wy doen dit met het oog op de economische situatie van het moment in Nederland", zegt ds. T. Wakker, de voorganger van deze groep. „Ik heb de crisis in de dertiger jaren meegemaakt en weet wat het is werkloos te zijn", zegt hij. Ds. Wakker was toen nog visser op Urk. Later werd hij voorganger bij de kleine kerkelijke groepering te IJsseimuiden. Veel van zijn ge meenteleden voelen voor het plan om te emigreren naar Zuid-Afrika. „De taal zal daar geen moeilijkheden opleve ren", zegt hij. „Men spreekt er de taal van de Statenbijbel, die ook in onze gemeente wordt gebruikt". Ds. Wakker deed verleden week mededeling van zyn plan nen aan de gemeente, van wie er velen zich in eerste instan tie direct opgaven. Over veertien dagen zal een vergadering worden belegd, tijdens welke de gemeenteleden de emigratie formulieren kunnen tekenen. „Er zullen er dan nog wel wat afvallen, maar ik blijf rekenen op een groep van honderd, de kinderen meegerekend. Er zijn veel gemeenteleden met grote gezinnen en wij doen het voor de jeugd", aldus ds. Wakker, die contact heeft opgenomen met de Emigratie centrale in Den Haag. DRIEBERGEN Op de Traai in Driebergen is vannacht de 22-jarige uit Lon den afkomstige en in Driebergen gevestigde technisch tekenaar C. J. Fox met een auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. De 21-jarige J. Ma- lone, afkomstig uit Dublin, die bij hem in de auto zat, werd ernstig gewond. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis te Zeist. De politie vermoedt, dat de auto van de weg is geraakt doordat de bestuurder met de situatie ter plaatse niet goed bekend was. 0 Tegen het einde van de middag is op de Huissensedijk te Huissen 'n ongeluk gebeurd, dat aan de 43-jarige J. G. Hermsen uit Angeren het leven heeft gekost. De heer Hermsen botste met zijn bromfiets frontaal tegen een bus van de Gelderse Tramwegen. Op weg naar het ziekenhuis is hij overle den. 9 Gisteravond is op de Groenloseweg te Eibergen de 69-jarige H. J. te Rietmolen om het leven gekomen. De man stapte uit de G.T.W.-bus en liep achter de bus om de straat over, waar bij hij gegrepen werd door een auto- Hij was op ""slag doo<3. SAN SALVADOR De nationale gar d-s in Managua, waar een groep rebel len zich verschanst in het „Gran Ho tel" en een aantal buitenlanders in gij zeling houdt, zou de toestand in de stad meester zijn, zo is uit telefoongesprek ken op te maken. Toch zou nog hier en daar vanuit huizen op de garde wor den geschoten. Volgens de berichten vreest men, dat zich in andere delen ran Nicaragua ook moeilijkheden voordoen. In Nicaragua is een langdurige machtsstrijd gaande tussen de „tradi tionalistische conservatieve partij" en de „nationalistische liberale partij" die op het ogenblik aan de regering is. De politieke demonstratie die zondagavond tot straatgevechten leidde, was georga niseerd door aanhangers van de conser vatieve kandidaat voor het president schap, ,dr. Fernando Aguero Rocha, wiens kansen gering worden geacht te genover de kandidaat van de liberalen, generaal Anastasio Somoza Debayle. De familie Somoza beheerst 't politieke to neel in Nicaragua sinds '37 en is door te genstanders beticht van moorden, mar telingen en onrechtvaardig bestuur. Het liberale blad „Novedades", eigendom van de schatrijke familie Somoza, heeft daar entegen gewezen op de economische vooruitgang, wetten voor minimum-lonen en agrarische en sociale hervormingen welke tijdens het regime-Somoza tot stand zijn gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kleine sleper „Seefalke" (3.000 pk.) uit Hamburg is er op eigen risico in geslaagd de met 23.000 ton erts gekapseisde Nederland se tanker „Jacob Verolme" vast te maken. Met een slakkegang van 2'/2 mijl per uur koerst de sleepboot met de logge reus naar de Canarische ei landen. Vanmorgeit zou de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co te Rotterdam, met haar negenduizend paardekrachten drie maal sterker dan haar Duitse zus ter, bij de sleep arriveren. Volgens de woordvoerder van de Ne derlandse Ertstanker Maatschappij NV, de eigenaar van het alleen nog met de kiel en de schroef boven water steken de schip, zou nog worden bekeken of het nodig is de „Zwarte Zee" bij de ber gingspoging te laten assisteren. Volgens Smit zal het niet gemakkelijk zijn de tanker te bergen. De tanker steekt ondersteboven dertig tot vijfen dertig meter diep en kan zo geen enke le haven ter wereld binnenkomen. Zelfs als men er in zou slagen de mast weg te branden, zal de berging nog moei lijk zijn. De tanker heeft een vrij hoge opbouw en ligt bovendien erg diep. Men neemt aan, dat de lading bij het kapsei zen door de luiken is heen geslagen. BRUSSEL Volgens de bladen zal de prijs van een pakje van 20 sigaret ten verhoogd worden van 13.5 tot 16 francs (fl,12). Ook de indirecte belas tingen op pijptabak, parfum en andere luxe artikelen zouden verhoogd worden. 0 De 7-jarige G. Buining uit Froom- bos kwam gisteravond om het le ven, toen hij bij het oversteken van de hoofdweg te Kolham (gem. Slochteren) werd aangereden door een personenwa gen. Het jongetje was onmiddellijk dood. 9 In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is de 27-jarige motorrij der B. Doller uit Oosterwolde overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk, waarbij hij don derdag 19 januari betrokken was. De man reed toen in volle vaart tegen een personenauto, bestuurd door J. de M. uit De Wilp, die hem op een kruising in de provinciale weg DrachtenOos terwolde geen voorrang verleende. Maandag hebben kikvorsmannen van de Koninklijke Marine, die zich vrij willig ter beschikking hadden gesteld voor duikwerk, in de jachthaven „Hol- landia". In Woubrugge het stoffelijke overschot naar boven gebracht van de vijfjarige Yvonne Markx uit Woubrugge. H*t meisje werd sedert zaterdag ver mist. GUERNSEY (Kanaal-Eilanden) De kapitein van 't 8686 ton metende tank schip Constantia heeft er voor gezorgd dat zyn 30 bemanningsleden veilig in een storm in Het Kanaal in de reddingsbo ten kwamen. Daarna klom hij op een rots waar hij wachtte totdat hij door een helikopter werd gered. Het schip was in kokende zee op de Casquets rotsen gelopen en begon snel water te maken. Kapt. Ales Vlasto (61) gaf zijn bemanning opdracht in de bo ten te gaan. Twintig man zijn opgepikt en op het eiland Alderney aan land ge zet. De overige tien werden naar de ha ven Weymouth gebracht. De kapitein werd rechtstreeks van de rots naar een ziekenhuis op Guernsey overgebracht wegens een zenuwinstor ting. De meeste opvarenden waren Grie ken. Zij hadden aan een kant van het schip in de reddingsboten moeten gaan. Meer naar het noorden zochten sche pen en vliegtuigen naar de 235 ton me tende Deense kustvaarder Marilene, die bij Land's End dringend om hulp ge vraagd had. Een Nederlands vliegtuig heeft het schip opgespoord maar geen teken van leven aan boord gezien. Een reddingsboot welke op weg naar de Marilene was. moest met motor- pech naar Padstow, een haven in Corn wall. Een tweede reddingsboot wist ten slotte langszij te komen en heeft gemeld dat het schip met vier mannen op de brug probeert een vluchthaven te berei ken. (Van onze weerkundige medewerker) In Scandinavië is het volop winter, met 's nachts 2030 graden vorst. Daarentegen stroomt over Engeland, Frankrijk en onze omgeving zachte lucht, met plaatselijk temperaturen van 9 tot 12 graden boven nul. Beide luchtsoorten houden elkaar goed in evenwicht langs een grensvlak van Noord-Schotland over Sleeswijk-Hol- stein tot Warschau. Een uitbreiding van de koude lucht in zuidelijke rich ting wordt tegengegaan door een depressie boven Ierland, die nu echter snel de geest geeft. Toch is het gevaar voor een kou- inval in onze omgeving niet groot, omdat het winterse hogedrukgebied boven de Oostzee naar het zuidoos ten wegtrekt en de barometers in Scandinavië dalen. In het tempera- tuurverloop komt de komende 24 tot 36 uur dan ook weinig verandering. Aanvankelijk is er kans op wat regen of een bui; later brengt een rug van hoge druk uit het westen opklaringen en overwegend droog weer. Om zeven uur vanochtend meldde Oslo 10, Warschau 12, Moskou 19, Helsinki 21 en Haparanda 26 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1