Achterbergs echtpaar door westenwind in de kou Nieuwe normen voor heffing rioolrechten Als Cuneratoren zwijgt is kerk vol muzikaal leven Oud-PTT'er Van de Berg: zo kan het niet langer „Euphonia repeteert hard voor Johannes Passion 99 Houd uw snelheid in toom „Bovendien hangt er een vreselijke gaslucht i Mist u uw dagblad DE VALLEI tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. Moedeloos Anti-climax Causerie over Griekenland weinig Wal het huwelijk over üik Trom-film voor (le jeujjcl Dansavond met bingospel Val lei vogels gaat vierde lustrum vieren Bejaardenmiddag in „Philalethes" Causerie over bloemen en planten Kamerlid Kikkert spreekt voor C. H. U. Cabaret voor N.V.V .-leden Muurtje moest het ontgelden Oud-papieractie van „Ons Genoegen" CONCURRENTIE LIEFDE NAUWER BETROKKEN DINSDAG 24 JANUARI 1967 9 9l ACHTERBERG Jac. van de Berg (bijna 69) is er een tikkeltje wanho pig van geworden. Hij maakt met zijn handen een machteloos gebaar, haalt zijn schouders op en zegt dan: „De kachel staat nu helemaal open en toch is het hier koud in de ka- merHij haalt een kleine ther mometer voor de dag en leest de temperatuur af. „Veertien graden, kijkt u zelf maarZijn vrouw valt hem bij: „We zijn de laatste jaren niet anders gewend. Vorige week kwam de dokter hier toeval lig even aanwippen. We zaten in de keuken met een straalkacheltje aan bijna te vernikkelen van de kou. De kamer waren we ontvlucht want er hing een verschrikkelijke gas lucht. Kolcngas, hebben ze ons ver teld Wat is er aan de hand met het echt paar Van de Berg Voor buiten staanders is 't 'n wat spookachtige geschiedenis, voor het Achterbergse Él echtpaar is het de harde realiteit, waarmee het bijna dagelijks wordt geconfronteerd. Van de Berg, die gepensioneerd stationhouder van de P.T.T. is, zegt het zelf zo: „Als de wind west is, vergaan we in de woon kamer bijna van de kou. Bovendien komt er dan een vreselijke gaslucht uit de kachel. We worden er misse lijk van Mevrouw Van de Berg is 71 jaar. Zij weet zich nog als de dag van gisteren te herinneren hoe ze 14 jaar gele den de alleenstaande woning aan de Achterbergse Zandweg betrok. Het was toen zomer. „Ja", vertelt ze nu, „we waren toen blij met dit huis. Van de ellende die we ons op de hals zou den halen, merkten we eerst niets. Dat begon pas toen het winter werd". Haar man: „Toen begon het lieve le ventje. Hoeveel avonden zouden we nu al niet bij de buren hebben door gebracht of bij de kinderen in Leer- sum? Thuis was het niet uit te hou den..." Een ellende dus, die al veertien jaar duurt. Al veertien jaar een schoor steen die niet op de juiste wijze is aangebracht of die een mankement vertoont. Wat er precies aan schort weet Van de Berg zelf ook niet ze ker. Hij heeft er overigens wel moei te voor gedaan om achter de oorzaak van de narigheid te kijken. „Ik ben vaak genoeg bij de gemeente ge weest om te vragen of men er daar iets aan kon doen, maar ach, die mensen daar kunnen het tenslotte ook niet helpen..." Ook de huiseigenaar, van wie Van de Berg de woning voor twaalf gulden per week huurt, werd uiteraard van het euvel op de hoogte gebracht. De hulp die van die zijde kwam was te sporadisch en te gebrekkig om resul taat te hebben, want de oud-PTT-be- ambte voert aan: „Er werd bijna niets aan gedaan. Ik ben zelf aan het dokteren geweest met stukken pijp. Dan weer een stuk erop, dan weer een stuk eraf. Ik heb het ge probeerd met zo'n H-pijp, maar ook dat hielp niet. Volgens mij is de schoorsteen verkeerd gebouwd. Het is een zogenaamde blazer..." BEL Wie Van de Berg zo hoort vertellen, krijgt de indruk dat hij bij de pakken is gaan neerzitten. Hij lijkt een moe deloos geworden man te zijn, vooral nu hij onlangs opnieuw een tegenslag te incasseren kreeg. Twee jaar gele den werd het huis waarin hij nu woont verkocht. De koper, die in Eist woont, liep met het plan rond de wo ning zelf te gaan betrekken en ten gevolge daarvan werd het Achter- De boosdoener: de schoorsteen die met de westenwind geen raad weet. bergse echtpaar de huur „opgezegd" zoals dat doorgaans wordt uitge drukt. Er kwam nog niet zo lang geleden zelfs een deurwaarder aan te pas. Volgens de wet mag Van de Berg nog een jaar ln het huis blijven wo nen, maar het zal duidelijk zijn, dat hij de ongerieflijke woning nog liever vandaag dan morgen verlaat. Het wachten is op een passende ver vangende woonruimte. En dat begrip keurig zijn als hun een woning wordt Berg niet in, dat hij of zijn vrouw passelijk is, in die zin, dat ze kies- kuerig zijn als hen een woning wordt aangeboden. „We zijn niet lastig, maar we kruipen natuurlijk niet over al in. Tenslotte zijn we een dagje ouder en de laatste tijd van je leven wil je een behoorlijk huis hebben". Dat „behoorlijke" huis kwam er. De gemeente liet het echtpaar weten, dat er zelfs een keus kon worden ge maakt tussen twee woningen; een aan de Eikenlaan en een aan de Anjer laan. De keus viel op de beneden- flat aan de Anjerlaan. Vla een drie- hoeksruil zou de woning vrij komen. De heer en mevrouw Van de Berg vergaten alle sombere dagen die ze achter de rug hadden en begonnen met nieuwe energie het huisraad voor de verhuizing in te pakken. „Een hoop spul, dat ik niet mee kon nemen, heb ik verbrand..." ELST Het bestuur van de Cultuur Historische Vereniging „Zuid-Oost Utrecht" gaat in de eerste vergadering van het nieuwe jaar het oude Grieken land of liever gezegd, dat wat it^ het huidige Griekenland nog over is van de beschaving van 2500 jaar geleden on der de loep nemen. Dr. J. Ph- van der Ros zal heden, dinsdagavond, uitvoerig vertellen over Athene, Olympia, Epidau- rus en Delphi. Door middel van een groot aantal kleurendia's zal hij u te vens duidelijk maken, waarom Grieken land hoe langer hoe meer in trek komt als vakantieland. Kenners beweren, dat er geen mooier land in Europa bestaat. Dr. Van der Ros is zo'n kenner en uit hoofde van zijn leraarsberoep be schikt hij over een buitengewoon boeien de voordracht. De vergadering wordt gehouden in het Wijkgebouw aan de Veenendaalse- straat te Eist. Toen kwam de anti-climax. De ruil, die in kannen en kruiken leek, bleek dat achteraf niet te zijn. Een van de partijen veranderde van gedach ten; voor het echtpaar Van de Berg, dat zich al ruimschoots illusies had gemaakt over een betere toekomst, een bittere pil. Wat er nu gebeuren gaat? Er is slechts onzekerheid. „Ja, wat moeten we be ginnen, ik wou dat u het wist. Het enige wat we kunnen doen is afwach ten en in de kou blijven zitten. Het kan zo niet langer. Naast de ellende met de schoorsteen mankeert er nog veel meer aan dit huis. We moeten ons wassen in een teil in het bak huis, er is geen goede afwatering, geen behoorlijke w.c. en overal voel je de tocht langs de grond..." Is de situatie werkelijk zo precair? Een van de mensen die deze vraag op grond van eigen waarneming en ervaring kan beantwoorden is dokter Wijchers, die zich al enkele malen moeite heeft getroost om het echt paar letterlijk en figuurlijk uit de kou te helpen. Hij is ook van me ning „dat het zo niet langer kan". Ook hij kent het verhaal van de westenwind, die kou en stank in de huiskamer tot gevolg heeft. Intussen wacht Van de Berg af. Hij heeft van een raadslid de toezegging gekregen dat het probleem op gemeentelijk ni veau ter sprake zal worden gebracht. Het betekent een klein houvast. „In één winter", zegt hij tenslotte, „heb ik voor ruim vierhonderd gul den aan antraciet verstookt. Boven dien zijn we de weekends bijna nooit thuis, dan gaan we naar de kinderen. Mijn zoon kwam op Nieuwjaarsdag over met zijn gezin uit Gorkum. Hij trof het slecht, want er stond een westenwind met alle gevolgen van dien. Binnen een half uur zat de hele familie te hoesten UTRECHT, 23 jan. Paardenmarkt. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn van daag 388 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1225..- tot f 1500,-; werkpaarden f 1100,- tot 1475,-; oude paarden f 800,- tot f 1325,-; 3-jarige paarden f 800,- tot f 1175,-; 2- jarige paarden f 700,- tot f 925,-; veulens f 300,- tot f 675,-; hitten f 700,- tot f 850,-; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,70 tot f 3.20; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3.20 tot f 3.60. Handel slepend. VEENENDAAL, 24 jan. '67. Eier markt. Aanvoer ca. 51.000 stuks. Prij zen kippeëieren f 11,7512,75; henne- eieren f 810. Alles per 100 stuks. Han del matig. AMERONGEN Zaterdagavond jJ. werd in het Dorpshuis de film ver toond van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven. De eerste voorstelling heeft een bijna volle zaal getrokken. Op onver klaarbare wijze, misschien wel door de TV, was de zaal bij de tweede voor stelling maar half vol, wat voor de or ganisatoren wat teleurstellend was. Over het algemeen was de indruk van deze film wel goed doch velen wa ren van mening, dat over het huwelijk als zodanig wel wat weinig werd ver toond. Zo was er een film over de ruis van de Koninklijke familie naar Mexi co en een jeugdfilm van prinses Mar griet. Dat gedeelte, waarvoor de mees te mensen waren gekomen was wat aan de korte kant. Juist de gebeurte nissen rond het huwelijk en de voltrek king zelf had wat uitgebreider kunnen zijn. AMERONGEN De Amerongse Oranjevereniging organiseert op zater dag, 28 januari een filmmiddag voor de Amerongse jeugd- In het Dorpshuis zal worden vertoond de film „Dik Trom". AMERONGEN In het Dorpshuis te Amerongen vindt zaterdagavond 28 januari een grote Bingo-avond plaats. Het Amerongs ontspanningscomité heeft de muziekgroep „De Varia's" uit genodigd om in het Dorpshuis te ko men spelen. Tussen het dansen door zal er bingo worden gespeeld, waar voor een aantal aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn. Het echtpaar Van de Berg wordt bij westenwind door 'n gaslucht uit de woonkamer verdreven en verhuist dan met 'n straalkachel naar de keuken. SCHERPENZEEL Dezer dagen kwam de Scherpenzeelse Sportvereni ging Valleivogels in een goed bezochte ledenvergadering bijeen. Na de opening door de voorzitter, de heer Th. Zegers, die zijn vreugde er over uitsprak, dat de leden zo trouw waren opgekomen, was het woord aan de secretaris voor het lezen van de notulen van de vori ge vergadering. In de kascommissie werden benoemd de heren P. v. d. Ham en J. van Root- selaar Gzn. De heer D. de Bas werd bij acclamatie gekozen als jeugdsecre- taris en als bestuurslid. Dit jaar hoopt Valleivogels haar 20- jarig bestaan te vieren. In de jubileum commissie, die de plannen om dit feit te herdenken nader zal uitwerken, wer den benoemd de leiders van de diverse elftallen, alsmede het bestuur. Er zai een groot jeugdtoernooi geor ganiseerd worden voor alle jeugdelftal- len, seriewedstrijden voor de senioren elftallen en eventueel nog andere eve nementen. Na bespreking van nog enkele inter ne zaken besloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. Hierna bleef men nog gezellig bijeen met enkele da mes van de leden en werd het bingo- spel gespeeld, dat zeer in de smaak viel. SCHERPENZEEL Woensdagmid dag 25 januari wordt in gebouw „Phi- laletes" weer een middag voor de be jaarden gehouden. Iemand van het doof- stommeninstituut „Effatha" zal iets ver tellen over het werk, dat daar wordt verricht. Wanneer er moeilijkheden zijn met het vervoer, is een telefoontje naar de Herv. pastorie voldoende om deze problemen op te lossen. SCHERPENZEEL Donderdagavond 26 januari houdt de afdeling Scherpen- zeel van de Nederlandse Christen Vrou wenbond een bijeenkomst in gebouw „Philaletes" achter de Ned. Herv. kerk. Spreker op deze avond zal zijn de heer A. Top uit Barneveld, die aan de hand van dia's het een en ander zal vertellen over bloemen en planten. Hij zal daarbij ook een demonstratie in het bloemschik ken geven. Na de pauze is er gelegen heid tot het stellen van vragen. SCHERPENZEEL Met ingang van 1 januari 1966 zijn in de gemeente Scher- penzeel van toepassing de nieuwe verordening op de rioolbelasting en een ver ordening op het rioolafvoerrecht. De aanslagbiljetten voor deze belastingen over het jaar 1966 zijn medio december jl. aan de belastingplichtigen toegezonden. De bedragen op het aanslagbiljet zijn de belastingplichtigen dikwijls niet duidelijk omdat zij niet van de tarieven van deze belastingen op de hoogte zijn. Derhalve wordt van deze tarieven hierbij een overzicht gegeven. De belastingplichtige kan aan de hand van deze tarieven zijn aanslag toetsen. De rioolbelasting wordt gehe ven van de eigenaar van het perceel. De tarieven voor deze belasting bedra gen: a. f 30,- wanneer de kosten van aan leg van riolering ten behoeve van dat de gemeente komen; b. f 10,- wanneer de kosten van aan leg van riolering ten behoefe van dat perceel geheel door derden zijn of wor den bekostigd; c. f 10,- wanneer de kosten van aan leg van riolering ten behoeve van dat perceel gedeeltelijk zijn of worden ver haald door middel van een wegaanleg- belasting; d. ingevolge de verordening op het rioolafvoerrecht wordt het recht gehe ven van de gebruiker van een ge bouwd eigendom of een gedeelte van een gebouwd eigendom. Het recht bedraagt: l.a. indien het eigendom uitsluitend wordt gebruikt als woonhuis: bij enkel voudige bewoning f 25,-; bij meervou dige bewoning f 30,-; bij bestemming tot zogenaamde bejaardenwoning of wo ning voor alleenstaanden, gebouwd door de gemeente f 25,-. b. indien het eigendom op 1 januari uitsluitend wordt gebruikt als: 1. ge bouw voor openbare erediensten, win kel, herenkapsalon of praktijkkamer van arts, tandarts of dierenarts f 15,-; 2. dameskapsalon of bakkerij f 30,-; 3. hotel, café, café-restaurant of cafetaria f 50,-, 4 verenigingsgebouw, dansschool, zaal of dergelijke f 50,-; groente en/of aardappelhandel, indien daarin aanwe zig is een schrap- en/of snijmachine f 50,-; 6. slagerij: per daarin geslacht rund of eenhoevig dier f 2,-; per daar in geslacht ander slachtdier f 1,-; 7. garage en/of autoverhuurbedrijf f 75,-; SCHERPENZEEL In verband met de komende verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, is er donderdagavond 26 ja nuari een openbare vergadering van de C.H.U. afdeling Scherpenzeel en Wou denberg in Hotel Schimmel te Wouden berg, gelegen nabij het Station Wouden- berg-Scherpenzeel. Spreker is de heer H. Kikkert uit Zeist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met als onderwerp: „C.H.U. vandaag-morgen". Voor leden van de kiesvereniging Scherpenzeel is de heer Kikkert geen onbekende. Na de lezing van de heer Kikkert zal er gele genheid zijn tot het stellen van vragen. Belangstellenden die willen meerijden kunnen zich opgeven bij: R. Vlastuin Dorpsstraat 36 te Woudenberg, tel. 1202; J. v. d. Ham, Dorpsstraat 171 te Scher penzeel, tel. 1230. 8. warenhuis, fabrieksruimte, magazijn, werkplaats en/of kantoor waarin werk zaam zijn: niet meer dan 4 personen f 25,-; 5 of meer personen, doch min der dan 10 f 40,-; 10 of meer personen, doch minder dan 20 f 80,-; 20 of meer personen, doch minder dan dertig f 120,-; 30 of meer personen, doch min der dan 45 f 180,-; 45 of meer personen doch minder dan 65 f 260,- 65 of meer personen doch minder dan 90 f 360,-; 90 of meer personen f 360,-, vermeer derd met f 40,- voor elke tiental perso nen boven 90. 2. Indien de gebruiker van een in het eerste lid, onder b, van dit artikel be doeld eigendom in dat gebcuw tevens een woning in eigen gebruik heeft, be draagt het recht voor het gehele eigen dom een bedrag als in dat lid vermeld, verhoogd met f 25,-. 3. Een gebouwd eigendom of een ge deelte van een gebouwd eigendom waar aan een bestemming is gegeven, welke in het eerste lid van dit artikel niet is genoemd, wordt gerangschikt onder de groep, waarmede het gebouwde eigen dom of het gedeelte van het gebouwde eigendom, wat zijn bestemming betreft, de meeste overeenkomst vertoond. SCHERPENZEEL Vrijdagavond 27 januari wordt er een cabaret-avond ge geven voor de Nederlandsche Metaalbe werkers- en Textielbond. De avond wordt gehouden in zaal Boschzicht te Scherpenzeel. SCHERPENZEEL Zaterdagavond kwam de heer H. K. uit Lienden met te hoge snelheid uit de richting Wou denberg met bestemming Renswoude, door de bocht bij de Holevoet. De heer K. die een personenauto bestuurde, kon de bocht niet halen en ramde het muur tje om de tuin van de fam. Buddingh. Het muurtje werd zwaar beschadigd evenals de rechterzijde van de auto. De twee inzittenden van de auto kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij. AMERONGEN Zaterdag 28 janua ri zal door de leden van de muziek vereniging „Ons Genoegen" te Ame- gen" te Amerongen weer oud papier worden opgehaald. In tegenstelling tot andere dagen zal het ophalen geschie den vanaf 9 uur 's morgens en niet na de middag. Beleefd wordt verzocht het oude papier gebundeld langs de weg te zetten. RHENEN Donderdag 16 februari wordt door de christelijke oratorium-ver eniging „Euphonia" in de Cunerakerk de „Johannes Passion" uitgevoerd onder de algehele leiding van dirigent Gijsbert van Zanten. De Rhenense oratorium vereniging zal begeleid worden door een bekend orkest, terwijl verschillende nationaal en internationaal bekend staande artiesten hun medewerking zullen ver lenen, waarvan wij noemen Aafje Heynis, die ook haar medewerking verleent bij „The Messiah", die op 31 januari in Veenendaal wordt gebracht. „The Messiah" is uitverkocht zo vernemen wij van de voorzitter van „Euphonia" in Rhenen zodat zij. die teleurgesteld mochten zijn, nog volop de gelegenheid hebben een toegangskaart te kopen voor de „Johannes" in de Cunerakerk van Rhenen. Eén van de Rhenense verenigingen, die zich op cultureel gebied beweegt, is de oratoriumvereniging „Euphonia". Reeds enige tientallen jaren brengt zij oratoria ten gehore, waaronder de tradi tionele uitvoering van de „Johannes Pas sion" een bijzondere plaats inneemt. „Zij is niet alleen van plaatselijke be tekenis. maar ook van belang voor de gehele streek, getuige het grote aantal bezoekers uit de wijde omtrek". Dit zijn de woorden van de heer J. B. Meiresonne de pas gekozen nieuwe voor zitter van „Euphonia", uiteraard ver woed zanger en op zon- en feestdagen amateur-organist in de gereformeeiVe kerk van Rhenen. Hij weet er wel wat van en hij zit evenals al zijn leden boor devol energie nu de uitvoering van de „Johannes" voor de deur staat en de vereniging intensief repeteert om straks geen noot te missen. Euphonia'^ voorzitter is erg blij, dat het bezoek voor de „Johannes Passion" afkomstig is uit een wijde kring rond Rhenen. „De mensen komen tot vanuit Zeist en Arnhem en vanuit de Betuwe tot een eind op de Veluwe. „Euphonia" werkt ook mee aan cultuurspreidingdoor zelfs in de komende zomer een uitvoe ring van het oratorium „Die Jahreszei- ten" in de veilinghal van Kesteren te brengen". De heer Meiresonne vindt het van groot belang, dat zijn vereniging steeds weer een uitstekend orkest voor de be geleiding van de koorzang kan aantrek ken. Hij noemt in dit verband het Radio Bach Orkest en het Utrechts Symphonie Orkest. Ook zegt het hem bijzonder veel, dat steeds weer bekende solisten bereid worden gevonden om in de Cunerakerk op te treden. „Euphonia" rekent zich dit tot een eer. Ook het feit, dat de ver eniging Gijsbert van Zanten als dirigent aan haar koor heeft kunnen verbinden, is volgens de heer Meiresonne een waar borg voor uitvoeringen op een hoog ar tistiek peil. „Het is een bewijs van zijn kunde", aldus de heer Meiresonne, „dat hij een koor van amateurs op dit hoge peil weet te berngen". Wij vragen Euphonia's voorzitter of zijn koor kan concurreren tegen de vele moderne communicatiemedia als radio en televisie en bovenal tegen de gram mofoonplaten-maatschappijen, die in staat zijn om vlekkeloze weergaven van oratoriummuziek met solisten en orkes ten van wereldfaam onder ieders bereik te brengen. „Ja", is het positieve antwoord. „In de eerste plaats zingen de solisten graag in de provincie, zoals men dat pleegt te noemen. Zij hebben er "niet altijd behoef te aan om op de grote podia van 't con certgebouw hun prestaties te tonen. Zij houden van zingen in de Rhenense Cu nerakerk. In de tweede plaats wil de liefhebber van deze muziek niet alleen horen zingen, maar ook zien zingen. De warmte van de muziek wordt voor een groot deel bepaald door de persoonlijke vertolking van de solist en de interi/ie van het koor en het orkest. In de derde plaats is de gang naar de Cunerakerk om daar goede muziek te horen een gebeurtenis, terwijl het tele visiescherm de toehoorder, die intussen zijn kopje koffie nuttigt, wel zuivere beelden en klanken zal overbrengen, doch hem er nauwelijks bij betrekt. De bezoekers blijken deze concurrentie het hoofd te kunnen en willen bieden". De heer Meiresonne is nog niet van ons af. Wij willen ook nog weten hoe het gesteld is met de zuigkracht van de mo derne communicatiemiddelen op de le den. „Bij de beantwoording van deze vraag gaat het om twee dingen, namelijk de noodzaak om, ook al zijn alle koorleden amateurs, goede muziek te brengen en de liefde van de amateur voor de actie ve muziekbeoefening. Het is duidelijk, dat het brengen van artistiek verant woorde uitvoeringen de grote zorg van dirigent en koor is. Doet men dit niet dan graaft men z'n eigen (vocale) graf. De actieve muziekbeoefening is er niet alleen op gericht om tot goede kunstzin nige prestaties te komen, maar draagt ook het karakter van ontspanning en re creatie. Hierin kunnen twee dingen sa men gaan. Het zingen van welke muziek ook kan in veel gevallen meer ontspan ning brengen dan het passief beluisteren van wat anderen op dit punt presteren. Deze zelfwerkzaamheid reageert andere spanningen af. Ik weet, dat dit ook zo gaat bij de meeste van mijn koorleden. Wij beleven het zingen in bijvoorbeeld de „Johannes Passion" en het mee- organiseren van deze muzikale gebeurte nis als een verademing". De voorzitter van „Euphonia" heeft al een deel van de plannen voor de naaste toekomst van zijn vereniging op tafel gelegd. Het zijn de „Johannes Passion" op donderdag 16 februari in de „Cunera kerk" en „Die Jahreszeiten" van Haydn op 30 mei in de veilinghallen van Keste ren. „Op langere termijn gaat het om nog enkele andere dingen die voor „Euphonia" erg belangrijk zijn", zegt dé heer Meiresonne. „Steeds moet er voor gezorgd worden dat het artistie ke peil van het koor wordt opgevoerd. Verder moeten we de Rhenense bevol king nauwer bij „Euphonia" betrek ken, met name de inwoners van de nieuwe wijken moeten op de hoogte worden gebracht van de mogelijkheid van deze vorm van muziekbeoefening. Ik vind dit ook een algemeen belang, omdat deze nieuwe bevolkingsgroepen zich hierdoor sneller in onze gemeen schap voelen opgenomen. En dan tenslotte is het dringend nodig, dat de financiële basis van de vereniging zo breed mogelijk wordt. Er zijn talrijke ingezetenen, die wat dit betreft hun best doen. Ik zou ze willen betitelen als „vrienden van Euphonia". Dank zij hun hulp is het steeds mogelijk géworden de touwtjes aan elkaar te knopen. De finan ciële haalbaarheid van onze plannen is altijd dubieus. Het is op zichzelf een zor gelijk verschijnsel, dat in een tijd van groeiende welvaart deze vormen van cultuur steeds grotere overheidsbijdra gen noodzakelijk maken. Het publiek is er in het algemeen nog niet aan gewend, dat de beroepsmusici vroeger werden onderbetaald, maar thans een normale maatschappelijke status voeren. Dat dit financiële conse quenties met zich meebrengt wordt wel algemeen begrepen, doch men toont zich maar al te dikwijls verbaasd wanneer dit tot gevolg heeft, dat de toegangsprij zen eigenlijk zouden moeten worden ver dubbeld". Voorlopig is alle aandacht gericht op de uitvoering van de „Johannes" van Joh. Sebastian Bach. De repetities wor den druk bezocht in gebouw „Irene", waar dirigent Gijsbert van Zanten de laatste tijd al onder hoogspanning werkt. Straks moet er ook nog samen met orkest en solisten worden gerepe teerd. Want op 16 februari moet het in de Cunerakerk zuiver klinken. Daarvoor zorgen niet alleen de zangers en zange ressen, de solisten en het orkest, ook het gemeentebestuur werkt mee. Hoe? Wel, op de avond van de uitvoering worden de klokken in de Cuneratoren stop gezet De wijsjes van het carillon zullen geen kans krijgen om voor dissonanten te zorgen. AAFJE HEIJNIS Snelheid heeft u wanneer u hard r|jdt. Ook heeft u snelheid als u langzaam rijdt. Een automobilist, die een vaart van 100 km per uur heeft en door een trein met 120 km per uur wordt inge haald, denkt: „Wat rijdt die trein hard!" Vanuit 'n straalvliegtuig l|jkt het of diezelfde trein voortkruipt. Een fietser vindt dat een straalvliegtuig- op 10-000 m hoogte langzaam gaat. Voor een fietser is 100 km per uur heel snel, voor een piloot een slakke- gang. Snelheid is aanpassen van het voertuig aan de situatie waarin het verkeert Binnen de bebouwde kom houdt u zich in ieder geval aan de maximaal toe gestane snelheid. Buiten de bebouw de kom regelt u uw snelheid zeker naar de omstandigheden en de nor male gang van het verkeer. Beperking van het zicht op de weg door -een bocht, heuveltop, mist, regen, nevel, duisternis, tegenzon, vraagt al tijd matiging van uw snelheid. Ook minder goede gesteldheid van het wegdek door: kuilen, kinderhoofdjes, ijzel, sneeuw, regen en bladeren op de natte weg vraagt altijd matiging van uw snel heid. Wanneer u met uw vervoermiddel de volgende dag op pad moet luister dan de avond van te voren of 's mor gens vroeg naar de wegeninforma tiedienst en de weerberichten. Zet uw wekker vroeger. Ga bij mist, regen, sneeuw, storm of andere slechte weers omstandigheden eerder weg. U heeft dan de tijd. U kunt uw snelheid dan regelen naar de omstandigheden. Met andere woorden: Houd uw snelheid in toom!

De Vallei | 1967 | | pagina 5