Naam Harster onbekend aan vele van zijn slachtoffers (S Gastarbeiders veroorzaken geen werkloosheid bij Nederlanders Partijen genummerd voor verkiezingen 1 f 4 - W*k X "I Pressersprak met Harster Nieuwe secretaris voor kroonprinselijk paar Verdediger van mening „Hij wil boeten0 „Slappe puber" hoort eis: jaar jeugdgevangenis Circa 45.000 werklozen in de bouw SLOT VAN TRIESTE BEZETTINGSFASE 2 GEKORTWIEKT Laat de klok maar luiden... Wisselende functie voor diplomaten? Kelner speelde met succes voor „rechercheur" Hij wist het Vanaf 1933 Protest Boeten Dramatische autorit berecht 0 De negen maanden oude baby Niels Arend Veenstra heeft van de ge meente Vlissingen een officiële oproep gekregen voor de verkiezingen. Het was nummer 294. Zijn vader, onderwij zer E.J. Veenstra (aan de christelijke u.l.o. in Vlissingen) en mevrouw Veen stra- Scholten kregen nummer 295 en 296. Werkkampen voor weggelopen huisvaders Koekoek werkt nu met knokploegen 0 Enkele grote gemeentelijke instellin gen in Den Haag zijn, ingaande 1 januari, bij wijze van proef, er toe overgegaan rekeningen zelf te bezorgen, als een kostenbesparende maatregel. Jongen stak oude winkelier dolk - in de rug 0 Een ambtenaar van de Burgerlijke Stand in Haarlemmermeer heeft maandag de naam „Petronette" gewei gerd. Petronette Wilma de Bakker werd zaterdagochtend geboren. Toen haar va der zijn dochtertje wilde laten inschrij ven, werd hij onverrichterzake naar huis terug gestuurd. Doodvonnis voor huurling Frei voorlopig niet naar V.S. Wegpiraat bekend DINSDAG 24 JANUARI 1967 :.f£, f mm -*2"*'* v. V i Dertig keer wordt de naam van Harster gebruikt in het boek „De On dergang" van professor dr. J. Pres- ser. De schrijver deelt onder meer mee, dat hij een gesprek met Harster heeft gevoerd op 6 september 1955 in de strafgevangenis te Breda. Volgens de historicus is hij „plichtsgetrouw, stipt, zeer intelli gent" en een „interessant persoonlijk heid" rechterhand van Rauter (die hem zeer waardeerde) en Eichmann. Van de vele opdrachten, die Har ster heeft uitgedeeld in Den Haag, kiezen wij als voorbeeld de taak aan Lages toevertrouwd in 1941. Deze werd toen als Harsters „persoonlijke vertegenwoordiger" naar Amsterdam gezonden om de aanstichters op te sporen der februari-staking. Hij deed dat voortreffelijk zijn chef was er heel tevreden over Fraai gezelschap bijeen: op de voor ste rij van links naar rechts Rauter, Mussert, Seyss Inquart. Tussen Rau ter en Mussert in de man die op 23 januari a.s. te München terecht zal staan: Harster. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Mr. C. van Schelle, die sinds kort na de verloving van prinses Beatrix en prins Claus is opge treden als particulier secretaris en raadsman van de verloofde en later de echtgenoot van de Kroonprinses, zal over enkele weken deze taak neerleg gen. Verwacht wordt, dat zijn opvol ger niet alleen zal optreden als secre taris en raadsman van prins Claus, maar ook van prinses Beatrix. Als voornaamste kandidaat voor de opvol ging van mr- Van Schelle wordt op het ogenblik genoemd mr. Hendrik Jan v. Asbeck, sous-chef van de directie Euro pa van het departement van Buiten landse Zaken. Mr. Van Asbeck is 41 UTRECHT De 32-jarige kelner J. Kronenburg uit Utrecht zag zondagmid dag in de Utrechtse binnenstad een auto rijden, waarvan de chauffeur zich nogal stuntelig gedroeg. Toen hy eens goed keek, herkende hy de automobiel als het eigendom van een van z(jn collega's, die hem net had afgelost. Hij holde achter de auto aan, haalde hem in en rukte een portier open. Achter het stuur zat een jongeman. Toen de kelner tot de ontdekking kwam met een jeugdige Duitser te doen te hebben, liet hij hem weten, dat hij van „Interpol" was. Dat klonk de jongeman bekend in de oren. Hij deelde mee, dat de auto inderdaad niet van hem was en liet zich gedwee door de kelner meenemen naar een taxi-standplaats. Aldus kon de kel ner zijn klant netjes per taxi naar het hoofdbureau van politie brengen. (Van onze verslaggever) \7ele Nederlanders zegt de naam Harster niets. Zelfs de meeste uit ons land naar Auschwitz of Sobibor ge deporteerde Joden, die deze hel wisten te overleven niet veel meer dan duizend mannen en vrouwen ble ken nooit van hem te hebben gehoord, hoewel hij toch uiteindelijk hier de hoogste verantwoordelijkheid dnoeg voor hun vreselijk lot Daar arbeidde hy „geruisloos" en ongezien. Dr. Harster richtte om te beginnen een speciaal bureau op voor de Jodenvervolging, het „Sonderreferat J" later omgebouwd tot dependance van het beruchte IV b 4 van Eichmann uit Beriyn. De „Befehlshaber der Sicherheitspolizei und der SD fiir die besetzten Niederlan- dlschen Geblete (BDS)" gaf zijn „schepping" als werkterrein: de bestryding van het Jodendom in zyn algemeenheid en ais doel: de „Endlösung". Rajakovic kreeg eerst de leiding. Na zyn vertrek volgde Zöpf hem op. In de door het openbaar ministerie te München (waar Harster bij zijn arrestatie vorig jaar woonde) gede gen voorbereide tenlastelegging staat onder meer te lezen, dat hij zich ook bemoeide met het isoleren van de joodse gemeenschap, het beheer van in beslag genomen vermogens. Het was dr. Harster, die opdracht gaf het kamp Westerbork geschikt te maken voor de huisvesting van 10.000 arrestanten. Hij noemde dit „lager" een doorgangsstation voor de afvoer der joden uit Holland. Dr. Harster liet tussen 25 mei en 7 november 1942 tenminste 400 joodse mannen over brengen naar het als executieplaats bekende kamp Mauthausen. Het be trof hier gevallen van hen, die had den geweigerd een gele ster te dra gen onderduikers, die waren ver raden tegen het verbod in toch in het huwelijk getreden met arische vrouwen. Allen werden kort na aan komst omgebracht. Als doodsoorzaak werd dan meestal genoteerd: „neer geschoten bij een vluchtpoging" of „dood door elektriciteit" Ook wordt dr. Harster ervan be schuldigd te hebben gezwegen over het ware doel van de „Entjudung". In de acte van beschuldiging staat, dat weliswaar officieel werd gespro ken over eenv „arbeidsinzet". Maar hij móét hebben geweten wat er in werkelijkheid gebeurde. En verder zal deze verdachte zich hebben te verantwoorden voor de door hem bevolen „Juden-Aktionen". Hij liet gijzelaars oppakken en gaf bevel tot het houden van razzia's; hij zorgde ervoor dat tehuizen voor oudén van dagen en verpleeginrich tingen werden leeggehaald. Onder zijn leiding werden 2 trei nen met 82.773 joden volgestouwd. Toen het Derde Rijk ineenstortte zo bericht de aanklager waren van hen 82.456 om het leven gekomen (door uithongering, ziekten) dan wel vermoord. Het uitvoerige „Anklageschrift" schetst ook de levensloop van dr. Harster. Hij werd op 21 juli 1904 geboren in Kelheim, Zuid-Duitsland. Zijn vader was ook politieman hij sneuvelde tijdens de Eerste Wereldoorlog in Vlaanderen. Wil helm Harster ging op school en be zocht later het gymnasium in München. Hij studeerde er ook rechten, deed staatsexamen zomer 1929. Volgens deze schets werd zijn verdere vorming bepaald door „nationalistische ideeën en disci pline". Na zijn huwelijk waaruit twee zoons werden geboren, thans 34 (student in de rechten) en 30 jaar (doofstom, werkt op een kan toor) aanvaardde Harster een benoeming in Stuttgart. Hij werkte daar op het „Polizei-Praesidium". Op 1 mei 1933 trad dr. Wilhelm Harster toe tot de NSDAP van Hit- Ier. Zijn lidmaatschapsnummer was 8226954. Enkele maanden later op 9 november meldde hij zich aan bij de algemene SS. Men schreef hem in als nr. 225932. Met als gevolg, dat reeds het jaar daarop een benoeming volgde tot wat wij zouden noemen: hoofdcommissaris van politie, in Tü bingen. Korte tijd later steeg dr. Wil helm Harster wéér hoger. Hij werd waarnemend chef van de politieke landspolitie voor Württemberg. In 1938 zat dr. Harster al bij de Staats- polizei in Berlijn. Direct na de „An schluss" met Oostenrijk werd hij uit gezonden naar Innsbruck. Juli 1940 volgde zijn benoeming in Nederland. Hij bleef hier tot september 1943, werd vervolgens overgeplaatst naar Italië standplaats Verona. Daar bleef dr. Harster tot het eind van de oorlog. Op 10 mei 1945 namen de En gelsen hem gevangen in Bolzano. Op 21 augustus 1947 werd hij uitgeleverd aan Nederland. Op 23 maart 1949 veroordeelde het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag hem o.a. wegens „deportatie van vele duizenden jood se staatsburgers naar mensonwaardi ge kampen, waarvan het grootste deel nooit terugkeerde" tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. Dr. Harster ging uiteraard niet in beroep, evenmin als de toen malige advocaat-fiscaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De hui dige procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden professor mr. G. E. Langemeijer was destijds ad vocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Hij heeft altijd be treurd, dat de zaak Harster indertijd niet in tweede instantie is behandeld. Hij zegt nu: „Ik meende ook toen dat hij er te goed was afgekomen. Ik zou een veel hogere straf hebben geëist." Overigens bestaat er bij professor Langemeijer een zeker onbehagen over het feit, dat mede als gevolg van die lage straf thans dezelfde ver dachte twintig jaar later voor dezelf de feiten terecht moet staan. Het destijds gewezen vonnis be vindt zich nu in München bij de be wijsstukken. Volgens de beschuldi ging werd de verdachte toén niet veroordeeld wegens medeplichtigheid aan massamoord omdat „daartoe on voldoende bewijzen voorhanden wa ren". Dr. Harster hoefde niet zijn volle straf uit te zitten. Hij profiteer de onder meer van een algemene am nestie die werd verleend door konin gin Juliana. Ook „goed gedrag" droeg er toe bij, dat hij werd ontsla gen op 14 oktober 1955. Men wees dr. Harster meteen uit naar Duitsland. Geen jaar later werd dr. Harster benoemd tot Regierungsrat van Ober- bayern. Op 31 juli 1963 werd hij vroegtijdig gepensioneerd. De reden daarvan staat niet vermeld in de be schuldiging. Dat gebeurde kort nadat dr. Harster contact bleek te hebben gehad met zijn vroegere onderge schikte dr. Erich Rajacovic. Die was toen net ontmaskerd door Simon Wie- senthal uit Wenen. Later werd bekend, dat dr. Harster aan Rajacovic het advies had ver strekt zich aan te geven in Oosten rijk. Er ging toen een storm van pro test op, dat deze vroegere bevelheb ber toch weer een regeringsfunctie had gekregen onder deze druk van uit het buitenland viel toen de beslis sing hem te pensioneren „om gezond heidsredenen". Dr. Harster bleef ech ter niet stilzitten. Hij accepteerde al gauw een functie bij een particuliere firma in onroerend goed. Intussen werd tegen hem een vooronderzoek geopend, dat verleden jaar januari resulteerde in zijn arrestatie. Hij zit sedertdien gevangen in de Stadel- heim-gevangenis van München. Zijn verdediger dr, Eugen Leer uit München zoekt hem daar ge regeld op. Hij vertelt over zijn cliënt: „Dr. Harster bestrijdt de documen ten niet. Hij wenst zich evenmin aan zijn verantwoordelijkheid te onttrek- Iedereen wist wie Seyss-Inquart was en Rauter. Men sidderde bij het noemen der namen van beestmensen als Lages, Aus der Fünten en Fischer. In Westerbork kende men Zöpf en Fraulein Slottke maar al te goed. Maar Harster bleef onbekend. Hij bracht nooit bliksembezoeken aan de kampen en heeft geen enkele trein daaruit zien vertrekken. Want in feite verliet deze onopvallende politie-officier vrijwel nooit de rust van zijn werkvertrek in Den Haag. ken door zich, zoals velen vóór hem deden, te beroepen op de „gebruike lijke" dooddoener „Befehlsnotstand". Dr. Harster wil boeten voor alles wat hem wordt toegeschreven ik heb hem als het ware moeten dwingen te erkennen dat hij destijds toch ook „verstrikt" zat in het net van voor schriften. U moet weten: deze man was geen fanatieke nazi. Het was op en-top een politieman, net als zijn va der. Volgens medewerkers van des tijds droeg hij alleen een uniform als de dienst dat werkelijk verlangde." Hoewel deze raadsman zijn kaarten natuurlijk niet nu al op tafel kan gooien, wil hij ons wel alvast meede len dat zijn pleidooi zich zal baseren op twee vragen: 1. Zouden zonder Harster de Joden niet uit Nederland zijn gedepor teerd naar vernietigingskampen? 2. Zou zonder het Derde Rijk een man als Harster ooit voor welke rechtbank dan ook zijn versche nen? Dr. Eugen Leer heeft de verdedi ging van Harster op zich genomen omdat hijzelf naar zijn zeggen „maar al te goed weet hoe weinig speelruimte men had in die dagen." Deze advocaat heeft tijdens de oorlog zelfs de verdediging geleid van enke le verzetslieden, toen die terechtston den in Amsterdam. Nee, hij weet niet meer welke straffen er toen zijn ge vallen. Ja, dr. Harster is door zijn houding nu moeilijk te verdedigen. Van het proces verwacht dr. Leer, dat het rustig zal verlopen: „ohne Tam-Tam". Smalend spreekt hij over de HIAG. Deze bond van oud-SS'ers gaat er altijd prat op veel te doen voor de vroegere kameraden. Wat Harster betreft, dr. Leer verklaart: „Ik heb nooit iets van ze gehoord." De gezondheidstoestand van zijn cliënt baart hem intussen wel zorgen. „Hij ziet er slecht uit, heeft veel last van zijn benen. Maar nooit komt er een klacht over zijn lippen. Nimmer heeft hij een wens of wat ook. Een bewonderenswaardig mens, wat dit aangaat. Ja, ik moet natuurlijk voor al op zijn pluspunten letten zelf doet hij dat niet." Speculaties over de straf houdt dr. Eugen Leer er niet op na. „U weet: onze rechtbank bestaat uit drie beroepsrechters plus zes ge zworenen vandaar, dat er nooit staat op valt te maken wat er straks uit de bus zal komen. Wel is in de zaak-Harster van tevoren meegedeeld, dat rekening zal wor den gehouden met het vonnis in Ne derland." BREDA. Een jaar jeugdgevangenis heeft de officier van Justitie by de Bredase rechtbank, mr. E. Bauwens, maandagmiddag geëist tegen de 18- jarige Bredanaar F. A., die terecht moest staan wegens diefstal van een bestelauto, joyriding en tweemaal po ging tot doodslag. Achter deze nuchtere juridische kwalificatie ging een drama schuil, dat zich afspeelde in de nacht van 5 op 6 september jl. te Breda en dat het leven heeft gekost aan een 19- jarige jongeman uit Bergen op Zoom, die door de politie werd doodgeschoten. Deze jongeman was volkomen on schuldig met verdachte meegelift in de bestelauto die door A. de vorige dag- was gestolen. Hij reed zo wild door Breda, dat hij de politie achter zich aan kreeg. Er volgde een wilde jacht van een kwartier dwars door de stad. Tot driemaal toe reed de verdachte, die niet dronken was, door barricaden van de politie heen. Daarbij kwamen twee agenten en een adjudant in levens gevaar te verkeren, doordat de jonge chauffeur, die door het dolle heen was, recht op hen afreed. Tenslotte moest de politie een schot lossen uit een karabijn. De kogel ketste vanaf de straat de auto binnen en trof de jongeman uit Bergen op Zoom, die op slag dood was. De verdachte, een kleine, schuchtere jongen, door de officier van Justitie een „slappe onvolwassen puber" genoemd, ontkende met opzet op de politie te zijn ingereden. „Ik wilde aanrijdingen met de politieauto's voorkomen", zei hij tegen de rechters. Maar in de bewuste nacht had hij, blijkens verklaringen van de passagiers in zijn auto, andere bedoelingen gehad. „Ik had hem bijna te pakken!", had hij Burgemeester wenst: HEER De burgemeester van Heer, mr. L. Corten, heeft drs. W. K. N. Schmelzer c.s. gistermiddag versteld doen staan door een pleidooi te houden voor de inrichting van werkkampen voor mannen die hun gezinnen onver zorgd achterlaten. De burgemeester van Heer deed een dringend beroep op de K.V.P.-verkie- zingsequipe, die zijn gemeente bezocht, om alles in het werk te stellen om de gemeenten te verlossen van zogenaamde „parasieten", waarmee hij bedoelde de mannen, die hun vrouw en kinderen in de steek laten en deze ten laste van de gemeente laten komen. De bestaande wetten zijn niet toereikend en daarom bepleitte mr. Corten een soort werk kamp voor deze ontrouwe echtelieden, waar zij te werk worden gesteld en van waaruit hun lonen naar de achtergeble ven vrouwen en kinderen zouden moeten worden gestuurd. geroepen, nadat de adjudant nog maar net door een sprong over een hek aan een zekere dood was ontkomen. De verdachte had het „een machtig avontuur" gevonden. Hij placht wel eens tri te snuiven, maar dit was die be wuste nacht niet het geval geweest. „Deze jongen heeft een enorme min achting voor mensenlevens aan de dag gelegd", zei de officier, die dit gedrag zag als een uiting van een algemeen heersende mentaliteit bij een deel van de jeugd. Mede om een voorbeeld te stellen, eiste de officier een jaar,. De rechtbank zal 6 februari uit spraak doen. UTRECHT De heer H. Koekoek, voorzitter van de Boerenpartij, heeft gisteravond in Utrecht op een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij ont kend, dat hij ooit zou hebben beweerd, dat mevrouw Van Someren-Downer Jeugdstormleidster is geweest. Hij zou er geen bezwaar tegen hebben als me vrouw Van Someren een aanklacht te gen hem indiende („Dan ben ik er van af!"), maar volgens hem moet die aanklacht eigenlijk gericht zijn tegen het V.V.D.-Eerste-Kamerlid Baas, om dat deze op een openbare vergadering zou hebben verklaard, dat mevrouw Van Someren in 1938 bij de Jeugd storm was. De drukbezochte vergadering had een nogal roerig verloop. Enkele lie den werden, op verzoek van de heer Koekoek, de zaal uitgezet of vanachter het spreekgestoelte vandaan gehaald door speciaal voor de gelegenheid ge formeerde B.P.-knokploegen. De heer Koekoek maakte daarbij geen onderscheid tussen figuren, die kennelijk naar de vergadering waren gekomen om eens fijn herrie te schop pen en serieuze debaters, die zijn be togen vanuit de zaal onderbraken of die tijdens de discussie van achter de ka theder, volgens hem, ongeoorloofde op merkingen maakten. Een jongeman, die de voorzitter van de vergadering netjes om het woord kwam vragen, stoorde hem bijvoor beeld zo, dat hij riep: „Wilt u die jon geman stilhouden, anders zullen we hem stilmaken!" Dit tot grote veront waardiging zowel van de toeschouwers op de voorste rijen als van de knaap zelf, die geheel ontdaan de zaal verliet, ietwat hardhandig „geholpen" door een potig B.P.-lid. Een chaos zoals onlangs in Amers foort, werd echter voorkomen. De on geregeldheden beperkten zich tot wat boeh-geroep en enkele knokpartijtjes. UTRECHT Er bestaat geen direct verband tussen de aanwezigheid van gastarbeiders en de werkloosheid van Ne derlanders, want juist in de gebieden van Nederland, waar grote aantallen werklozen voorkomen (noorden en zuidwes ten), zyn geen of weinig gastarbeiders. Dit is de eerste voorlopige conclusie van een onderzoek, dat de sociaal-geografische afdeling van het Geografisch Instituut van de Ryksuniversiteit in Utrecht heeft inge steld naar de aantallen en spreiding van gastarbeiders, in het bijzonder van hen, die komen uit de landen om de Mid dellandse Zee. Het onderzoek staat onder leiding van prof. dr. A. C. Vooys, hoogleraar in de geografie en zal over enige maanden pas worden afgerond. Naast de statistische verwerking van het materiaal, is het de bedoeling inzicht te verkrijgen in de oorzaken waarom in bepaalde gebieden de industrie gedwon gen is (of was) buitenlanders in dienst te nemen. Uiteinde lijk dient dit onderzoek tot vergroting van de kennis om trent de spreiding van de werkgelegenheid in Nederland. Op basis van de door de gewestelijke arbeidsbureaus af gegeven werkvergunningen is voor 15 september 1966 het totaal aantal gastarbeiders vastgesteld op 50.686 mannen en vrouwen, te weten 1191 Joegoslaven, 1673 Portugezen, 2024 Grieken, 8286 Italianen, 10.712 Turken, 10.158 Ma rokkanen en 16.642 Spanjaarden. In de komende maanden zullen deze aantallen opnieuw worden berekend. Op deze manier wordt een indruk ver kregen in welke gebieden de gastarbeiders toe- en afnemen. De Mediterrane-arbeidskrachten zijn niet over heel Ne derland verspreid. Hun grootste concentratie ligt in de pro vincies van Midden-Nederland. Dit gebied wordt in het noorden begrensd door de lijn Alkmaar-Apeldoorn-Almelo en in het zuiden door de lijn Rotterdam-Breda. Buiten dit verspreidingsgebied (de noordelijke provincies en Zeeland) komen slechts minderheden voor, die geheel opgaan in de beroepsbevolking. Er is een aantal gewesten, waar het merendeel van de vreemdelingen is gevestigd, namelijk de gewesten Rotter dam, Nieuwe Waterweg-Noord, Amsterdam, IJmond, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Enschede, Almelo, Eindhoven en de oostelijke mijnstreek. Totaal werkt in deze gebieden bijna zestig procent van het totale aantal gastarbeiders in Neder land, jaar. Hij is oud-secretaris van minister Luns. De voordracht voor de opvolging Van Schelle, die nog enkele namen van leden van de buitenlandse dienst omvat, vormt thans onderwerp van overleg aan het hof. Een geheel nieuw aspect van deze ontwikkeling is, dat het in de bedoeling ligt in het vervolg een secretariaat voor prinses Beatrix en prins Claus in te stellen met een niet permanente bezetting. Hoewel oók personeel van andere departementen voor de vervulling van de functie in aanmerking komt, bestaat, volgens onze inlichtingen op het ogen blik een zekere voorkeur voor bezet ting van de functie door ambtenaren van Buitenlandse Zaken, uit de gewone of uit de buitenlandse dienst. De beslissing over de voordracht zal waarschijnlijk genomen worden kort na de terugkeer van H.M. de Koningin van vakantie. Het is de bedoeling, dat mr. Van Schelle over enkele weken te rugkeert naar Buitenlandse Zaken om daar weer de functie van hoofd van de directie Buitenlandse Dienst op zich te nemen- VENRAY. De werkloosheid in de bouwnyverheid is de afgelopen maanden toegenomen tot ongeveer 45.000 man, hetgeen neerkomt op 14 procent van het werknemersbestand. Doeltreffende maatregelen voor het opheffen van de werkloosheid in de bouw ontbreken ech ter. Dit zei de heer J. M. Pot, vice-voor- zitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnyver heid ,St.-Joseph', gisteravond in Vènray op een afdelingsvergadering van deze bond. Hij trok in twijfel of de bouwproduktie die voor 1967 is geraamd op 8300 mil joen gulden, ten uitvoer zal komen. De conjunctuurwerkloosheid zal volgens hem namelijk een afvloeiing tot gevolg hebben, evenals in 1958, toen de afvloei ing vijf procent van het werknemersbe stand bedroeg. Eens temeer toont de huidige werk loosheid aan, aldus de heer Pot, dat de economische medezeggenschap van de werknemers uitermate gewenst is. Tevens dient, naar zijn mening, op korte termijn de uitkeringsnorm bij werkloos heid gewijzigd te worden. De heer Pot zei verder, dat investe- ringsloon, behalve tot bezitsvorming voor de werknemers, via het investe ringsloonfonds zal bijdragen tot het vormen van kapitaal, vereist voor het instandhouden en uitbreiden van de noodzakelijke bouwcapaciteit. De oplossing van de problemen moet volgens hem, niet worden gezocht in de vermindering van de kwaliteit van de woningwetwoningen, omdat ook deze woningen toekomstwaarde moeten heb ben en leefbaar moeten zyn. Ook het beperken door de overheid van facili teiten voor de industriële woningbouw, acht hij niet in het belang van de bouwnijverheid. PIETERSBUREN Maandagmiddag om half één is de 80-jarige alleenwonen de winkelier B. Huizinga te Pietersbu- ren, gemeente Eenrum, door een jonge man, die voorgaf sigaretten te willen kopen, neergeslagen- Hij wilde geld hebben. Toen dat niet lukte, heeft hij de oude man neergestoken met een dolkmes. Het slachtoffer is in het zie kenhuis te Groningen opgenomen. De dader van de roofoverval is an derhalf uur na zijn daad door de rijks politie gearresteerd. Het was de 16-jari ge K. V. uit Westernieland, die zich schuil hield in een boerderij te Ranum. Het slachtoffer verkeert niet in le vensgevaar. De jeugdige overvaller had hem met een dolkmes in de rug gesto ken en daarna zonder buit de vlucht ge nomen. Het mes werd weggegooid. 0 De „Generale Deputaten voor Kerk en Industrie" van de Gereformeer de Kerken in Nederland hebben in een brief aan de plaatselijke kerkeraden aandacht gevraagd voor de sociaal-eco nomische situatie in Nederland. Zij me nen, dat de kerken niet voorbij mogen gaan aan de huidige ontwikkelingen en met name aan de ontslagen van de laatste tijd. 0 Bij de arbeidsbureaus in het Zuiden van het land staan momenteel drie maal zoveel werkloze chauffeurs inge schreven als in januari 1966. Dit meldt de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, in zijn blad „Rich ting". Ondanks enkele bedijrfssluitingen, zijn de meeste van deze werklozen, volgens de bond individueel ontslagen. 9 In tegenstelling tot wat in de nota- Den Uyl werd genoemd, zal de staatsmijn Maurits waarschijnlijk reeds volgend jaar sluiten. De afvloeiing van het personeel verloopt namelijk veel sneller dan werd verwacht. Een en an der is meegedeeld door de minister van Economische Zaken, drs. Bakker, tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Heerlen. 0 De Nederlandse drukkers gaan steeds meer de concurrentie ervaren van Oost-Duitsland. Zij zijn de laatste tijd meer en meer orders aan de Oostduit sers kwijtgeraakt, omdat deze goedko per schijnen te produceren. De concur rentie wordt met name gevoeld door de offsetdrukkers en in mindere mate ook door de boekdrukkers. 0 Het Landbouwschap heeft een rijks bijdrage gevraagd ter vergoeding van de schade, die de overstromingen van eind 1965 hebben toegebracht aan de landbouw in de Biesbosch en in het gebied van de Beneden-Donge en het Zuider-Af wateringskanaal 0 Het produktschap voor Pluimvee en eieren heeft in een telegram aan minister Biesheuvel meegedeeld, dat het geschokt is door het op verzoek van aan de Europese ministerraad gedane voorstel Frankrijk toe te staan de op slag van slachtkuikens te financieren. 0 Ondanks grote verliezen, waarmee de pluimveeslachterijen al maanden lang moeten werken, doordat de pro- duktie van de slachtkuikens in de E.E.G. sinds septembere 1966 groter is dan de vraag, zodat de verkoopprijzen tot onder de kostprijs zijn gedaald, zijn er in Nederland, voor zover bekend, tot dusver nog geen slachterijen over de kop gegaan. r)e kerkgangers van de hervormde kerk in Tweede Exloërmond wer den zondagmorgen tijdens de dienst opgeschrikt door het luiden van de klok. De klok waarschuwde vroeger de bevolking als er in dit gebied een veenbrand woedde. Ditmaal bleek de klok echter alleen een waarschuwing te betekenen voor de predikant, ds. Van Dijk, die van zichzelf weet, dat hij vaak in het vuur van zijn preek de tijd vergeet, waardoor de dienst wat al te lang duurt naar de zin van de kerkgangers. Daarom had hij zon dag om tien uur, bij de aanvang van de dienst, tegen de kosteres gezegd: „Preek ik om elf uur nog, luid dan de klok maar". En zo geschiedde KINSJASA De plaatsvervangend commandant van het bataljon Britse huursoldaten in Kongo-Kinsjasa, ma joor Samuel Cassidy, is maandag we gens moord op een landgenoot ter dood veroordeeld. Majoor Cassidy werd schul dig bevonden aan het dóden van de Schot Trever J. Bottomley in een café in Albertstad op achttien december van het vorige jaar. Cassidy heeft generaal Moboetoe om gratie verzocht. DEN HAAG Tijdens een openba re zitting van het Centraal Stembureau zijn de volgende lijstnummers voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 15 fe bruari toegekend. 1. Katholieke Volkspartij; 2 Partij van de Arbeid; 3 Volkspartij voor Vrij heid en Democratie; 4 Anti-Revolutio naire Partij; 5 Christelijk-Historische Unie; 6 Communistische Partij Neder land; 7 Pacifistisch Socialistische Partij; 8 Staatskundig-Gereformeerde Partij. Bij loting werden de nummers 9, 10 en 11 toegekend aan de Lijst-Voogd, de Boerenpartij en het Gereformeerd Po litiek Verbond. De Lijst-Voogd zal in al le kieskringen, behalve in de kieskrin gen Groningen en Assen aan de verkie zingen deelnemen. Eveneens bij loting werden de num mers 12 t/m 0 toegekend aan: 12 Li berale Volkspartij; 13 De Noodraad; 14 Landsbelangen; 15 Lijst-Machiela (al leen in de kieskringen Tilburg, Utrecht en Leeuwarden (een voornamelijk r.k. Werknemerspartij De Partij van het Recht (die alleen in de kieskring Rotterdam aan de ver kiezingen deelneemt), de Lijst-Roder- mond (alleen in de kieskring Amster dam) en de lijst-Germeaux (alleen in de kieskring Maastricht) kregen alle WASHINGTON Een vooraanstaan de diplomaat heeft maandag verklaard, dat president Eduardo Frei van Chili zijn voorgenomen bezoek aan de Ver enigde Staten heeft uitgesteld. Dit nieuws was volgens deze diplo maat afkomstig van het regeringspa leis te Santiago de Chile en van het Witte Huis. wederom het lijstnummer 15 toegewe zen. 16 Christen-Democraten Unie; 17 De- moer. '66; 18 Lijst Van Breukelen-Grein (alleen in de kieskringen Den Haag, Leiden en Maastricht); 19 Christelijke Nationale Volkspartij voor Monarchale Democratie (alleen in de kieskringen Rotterdam ,Den Haag en Amsterdam); 20 Partij voor Ongehuwden. ALKMAAR De identiteit van de autobestuurder, die vrijdagavond jl. op de Afsluitdijk is doorgereden na twee stratenmakers te hebben aangereden, is vastgesteld. Het is de 36-jarige J. N. J. F. uit Purnierend. Toen de politie zich aan zijn adres vervoegde, bleek hij naar Duitsland te zijn afgereisd. Zijn vrouw verwees naar de 64-jarige T. W., eveneens uit Purmerend, die bij F. in de auto had gezeten. Deze verklaarde, dat F. na het ongeluk in paniek was ge raakt en snel was doorgereden. Via de Kentekencentrale in Den Haag kon achterhaald worden aan wie de auto-toebehoorde. Een automobilist uit Velsen, die vrijdagavond achter de wa gen van F. reed, had het nummer geno teerd. Hij had geconstateerd, dat de be stuurder van de voor hem rijdende auto veel haast scheen te hebben. Herhaal delijk, maar vergeefs, had hij gepoogd een vrachtauto te passeren. Zoals gemeld, is bij dit ongeluk de 34- jarige C. Dijkhuis uit Medemblik om het leven gekomen. Zijn collega werd ernstig gewond. Nader vernemen wjj, dat de chauffeur zich inmiddels bij de politie heeft ge meld. Hij is opgesloten in het politie bureau te Witmarsum. De man blijkt al enkele malen te zijn veroordeeld wegens gevaarlijk rijden.

De Vallei | 1967 | | pagina 6