Frl. een Slottke: „Ik heb nooit uniform gedragen" Engeland wil in de E.E.G. SOEKARNO'S RAPPORT ONVOLDOENDE GEACHT Rok bij Esterel en Faraiul blijft boven de knie Eenheid Splitsing universiteit te Leuven nabij Dit nooit Har ster meerzegt ten slotte Eerste grove leugen in proces-Harster rokershoest blafhoest? theelepeltje Nattermann hoestsiroop zie-zo! Eis van „Look" afgewezen VRAGEN AANKLACHT POTTERS Wilson laat geen twijfel in Straatsburg Montserral centrum illegale actie Sonning-prijs voor Visser T Hooft Moordenaar van Khider bekend Komplot ontdekt in Ghana Vopo's hielden auto van Britten vast Demonstratie in Moskou Stern wint proces DlNiüAÖ 24 JANUARI 1967 (Van onze verslaggever) MÜNCHEN, maandagavond Fraulein Slottke heeft gesproken. Na Harster en Zöpf kreeg zjj 's middags de gelegenheid iets te zeggen over liaar levensgeschie denis. „Gaat uw gang", zei de president van het Schwörgericht. In de hoge, geheel met notehout betimmerde zittingszaal wachtte iedereen ge spannen af wat deze klein, tengere vroaw zou doen. Tydens het Vooronderzoek namelijk had Frkuleln Slottke steeds geweigerd antwoord te geven op vragen over vroeger. Deze houding liet ze nu varen. Met heldere stem begon ook deze verdachte te vertellen. vereniging van het enige nog." plantenkwekers, dat is Op deze eerste procesdag z(jn al met- oen markante uitspraken gedaan. Har ster liet weten, dat hij uit economische motieven indertijd voorstander was ge weest van isolering der Joden. Z(jn hui dige opvatting, waarom hem nadrukke lijk werd gevraagd, kwam stamelend: „Nie wieder etwas derartiges...", „dat nooit meer." Zöpf verklaarde het hiermee eens te zijn. Fraulein Slottke kwam aan dit on derwerp nog niet toe. Zij beweerde wel nooit een uniform te hebben gedragen: haar eerste regelrechte leugen. Er bestaat onverwacht veel belang stelling voor het proces-Harster und Ge nossen. Morgens vroeg al stonden er tientallen mannen en vrouwen in de rij voor een plaats op de overigens zeer rui me publieke tribune waar meer dan hon derd mensen kunnen zitten. Niet alleen uit Nederland kwamen ze ker twintig verslaggevers van kranten, radio en televisie ook zijn hier nogal wat collega's uit België, Frankrijk, En geland en Zweden. De Duitse pers is buitengewoon sterk vertegenwoordigd. Het proces kreeg dit internationale aspect vooral doordat van tevoren al de namen vielen van dr. Edith Stein en An ne Frank. Om half negen al waren tientallen fotografen en filmers bezig in de zaal: zij maakten opnamen van het bewijs materiaal hele rijen ordners op een tafel achter de stoel van de president, duizenden documenten. Precies op tijd werden de twee ver dachten binnengeleid, die nog in voorar rest zijn: Harster en Zöpf. Zij liepeyi tussen twee bewakers met helblauwe uniformen naar de verdachtenbank, niet geboeid. Minutenlang werd het duo ge- filmd.Ondertus8en schoof Frëulein Slott ke die nog op vrije voeten is binnen. Zij had een bruine bontjas aan, die ze haastig op de stoel achter zich gooide. Zorgvuldig streek ze toen een paar kreukels uit het zwarte mantelpak alvorens te gaan zitten. Toen werd ook zij in het schijnwerperlicht gezet, flits lampen flitsten er boven. De drie ver dachten keken ondertussen strak voor zich uit, zij staarden uit de hoge afge ronde ramen naar buiten, over een stuk plantsoen waar nog wat sneeuw ligt die gisteren is gevallen. Nadat de drie verdachten hun perso nalia hadden opgegeven ter verificatie kon worden begonnen met het voorle zen van de aanklacht. Deze akte van beschuldiging was kort gehouden en tel de slechts tien pagina's tekst. Daarin wordt er de nadruk op gelegd, dat deze drie verdachten moeten hebben geweten welk lot hun slachtoffers wachtte in Mauthausen, Auschwitz en Sobibor. Ver volgens kregen de beschuldigden gele genheid iets over zichzelf te vertellen. „Weest u zo uitvoerig mogelijk", zie de president dr. Göppner. Harster begon. Hij vermeldde nauw keurig welke scholen allemaal door hem werden bezocht, besteedde veel aan dacht aan zijn studententijd en was al een kwartier bezig voor hij toekwam aan het jaar 1933. Zijn verblijf in Ne derland deed hij in enkele minuten af. Veel korter sprak Zöpf. Hij vertel de over zijn „levenswerk": het revali deren door middel van sport van invali den, slachtoffers van verkeersongeluk ken. Ook deze verdachte deed zijn ver blijf in Nederland snel af. Toen kwam Fraulein Slottke. Zoals gezegd: zij weigerde niet. Er was wat haar betreft op alles gerekend. Als zij niet zou zijn verschenen vandaag: er lag al een arrestatiebevel getekend en wel klaar. Fraulein Slottke begon met te vertellen, dat zij haar ouders had verloren. „De Russen hebben hen ver moord na vreselijke mishandelingen. Hun lichamen rusten in een massagraf bij Dantzig". Vervolgens vertelde ze in dat Dantzig, waar zij woonde voor de oorlog, geen relaties te hebben onder houden met S.D. of Gestapo. Dat kwam pas later. Vervolgens ging Fraulein Slottke on aandoenlijk vertellen, dat ze „nog in 1938" een rei» had gemaakt in gezel schap van hesir halfjoodse vriendin van toen. En„niemand heeft mij dat toen kwalijk genomen...". In 1941 waren er twee S.S'ers gekó- men, die het bericht brachten dat zij zich direct moest melden bij het Reichs- sicherheitshauptamt (R.S.H.A.) te Ber lijn. „Vandaar moest ik direct door naar Amsterdam. Ik kreeg meteen een Reichspas". Uitvoeriger dan Harster en Zöpf ver telde Fraulein Slottke van haar bezighe den in Holland. „De eerste maanden kon ik niets doen. Er was geen werk voor me. Ik wilde daarom weer terug naar „meine alte Heimat". Dat mocht niet. Ik moest naar Den Haag komen, bij Harster. Op zijn bureau heb ik alleen maar achter de schrijfmachine gezeten, dictaten uitgewerkt van hem en Raja- kovic, later Zöpf. Ja, ook over Joodse aangelegenheden". Na de bevrijding werd Fraulein Slott ke twee weken vastgehouden en toen ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker» en drogiiten Het bewijs dat Frl. Slottke voor het gerecht loog. Een foto van haar, in uniform. overgebracht naar Duitsland- Ik ben daar niet ondergedoken, heb ook nim mer een valse naam opgegeven. Wel moest ik me laten denazificeren en dat is gelukt ook. Ik moest weer aan de slag. Altijd heb ik gewerkt. Eerst bij een boekhandel, later als secretares se. Daarnaast' deed ik ,,uit menselijke overwegingen" veel voor vluchtelingen uit mijn vroegere geboortestreek. Ik zat in organisaties, die elk jaar pakket ten stuurden en dergelijke. Nu is dat niet meer nodig. Wel zit ik nog in een De officier van justitie wilde hierna nog enkele vragen stellen: „Heeft u ooit een onderscheiding ge had?" Ze antwoordde haast onverstaan baar: „Ja, het Kriegsverdienstkreuz". I»r. Huber: „Waarvoor?" Frl. Slottke: „In Dantzig ben ik bij de luchtbescherming geweest." Dr. Huber: „En hebt u alleen daar om die onderscheiding gehad Frl. Slottke: „Ja en nergens an ders voor." Ook wilde dr- Huber weten of Frl. Slottke vrijwillig in dienst was getre den van het Reichssicherheitshauptamt. Haar antwoord: „Nee, niet vrijwillig." Dr. Huber: „En u wilde toch altijd zo graag naar het buitenland worden uitgestuurd." Frl. Slottke: „Ja dat wel". Dr. Huber: „Had u eigenlijk iets te gen de S.S.?" Frl. Slottke: „Nee, niét tegen die mannen persoonlijk." De rest van de zittingsdag werd he lemaal volgepraat door Harster. Hij moest uitleggen hoe zijn „Dienststelle" had gefunctioneerd, en nam daar zeker anderhalf uur de tijd voor. De presi dent vroeg aan het slot van deze hele maal uit het hoofd voorgedragen uiteen zetting of hij bij het uitvoeren van al zijn taken ook wel was geholpen door burgers van Nederland. Harster: „Ja, zonder hen zou het niet eens zijn ge gaan." President: „Waren dat misschien de mensen die men later collaborateurs ging noemen Harster: „Inderdaad." Vervolgens vroeg de president wat de houding der communisten was geweest in het verzet. Het antwoord van Har ster: Redelijk actief". Toen sprong dr. Huber overeind: „Uit deze antwoorden zou men kunnen con cluderen, dat er weinig tegenstand in Nederland bestond tegen de Duitse be zetting. De stemming was echter heel anders." Waarop Harster zich haastte enigs zins heftig zelfs dit te beamen. „Als reactie op de Duitse inval, verenigden zich tal van groeperingen in de Neder landse Unie." Hij sprak deze titel ac centloos uit in onze taal. „Er waren er ook, die ontsnapten naar Engeland, en dan later terugkwamen als geheim agent voor de verzetsbeweging, dat zijn „verdammt schneidige Leute" geweest..." Het kerkbestuur van de tot afbraak gedoemde r.k. Willibrorduskerk bui ten de veste van Amsterdam heeft thans aftn de Van Ostadestraat in Am sterdam-Zuid een stuk grond ter groot te van 1500 viérkante meter gekocht voor de bouw van een nieuwe kerk, die 1100 zitplaatöten minder zal krijgen dan Cuypers* creatie, waarin 2000 men sen konden plaatsnemen. ADVERTENTIE voor volwassenen Bronchicum Elixir, voor kinderen Melrosum Forte. STRAATSBURG De Britse eerste-minister Harold Wilson, heeft er maandag in Straatsburg geen twijfel over laten bestaan, dat zijn land vastbesloten is toe te treden tot de EEG. „Wjj willen /.aken doen", zo zei h(j. „Wat vandaag de dag nog een markt is, die 180 miljoen mensen' omvat, kan uitgroeien tot een markt van 280 miljoen. Niet alleen van consumenten, maar ook van producenten". De toetreding tot de bestaande Europese gemeenschappen van de meeste of wellicht alle landen van de Europese Vrijhandelsassociatie, zal niet alleen tot een grotere markt leiden. Het zal Europa bovendien de gezamenlijke bekwaamheid en kun digheid van miljoenen arbeiders en het wetenschappelijk en technisch kunnen van duizenden hoog-geschoolde wetenschapsmensen opleveren. Wilson, die in de raadgevende verga dering van de Raad van Europol zijn vi sie op dit nieuwe Europa ontvouwde, verheelde niet, dat alvorens Engeland kan toetreden tot de Europese Gemeen schappen, er nog belangrijke problemen moeten worden opgelost. „Maar laat ook niemand onderschatten wat Enge land kan bijdragen", zo zei hij. Een nieuw, vastbesloten Engeland zal dit DJAKARTA De voorzitter van het Indonesische parlement. Achmad Sjai- tsju, heeft in zijn toespraak bij de ope ning van de derde zitting van het par lement, gezegd, dat president Soekar- no's aanvullend rapport over de ge beurtenissen van oktober 1965, dat twee weken geleden aan het Volkscongres werd toegezonden, de „kritieke sfeer rechtstreeks of indirect verergerde." Hij waarschuwde voor verdere prijs stijgingen in de komende maanden en drong aan op snelle behandeling van de wetsontwerpen der regering betreffende de wetgevende macht, politieke partijen en massa-organisaties, met het oog op de voorgenomen bijeenkomst van het Volkscongres op 5 maart. Sjaitsju betreurde verder de „on macht van Groot-Brlttannië" om de kwestie van de „apartheidspolitiek in Rhodesië" op te lossen, pleitte voor een oplossing van de Vietnamese kwestie „door de Aziaten op basis van recht vaardigheid en vrijheid" en hekelde verder de „willekeurige onderdrukking van godsdienstige groepen" in commu nistisch China. De voormalige Indonesische vice-pre sident dr. Mohammed Hatta heeft op een bijeenkomst in Padang gezegd, dat hij na zijn afwezigheid van elf jaren wel weer op het politieke toneel zou willen terugkeren. Hij zou een nieuwe mohammedaanse partij stichten en lei den onder de naam Indonesische mo hammedaanse democratische partij, die een economische politiek overeenkom stig de mohammedaanse wet zou voor staan. Eerst zou hij echter over het be nodigde kader voor die partij willen beschikken, aldus meldde Antara. Op een bijeenkomst met Indonesische journalisten heeft procureur-generaal Sugiharto maandag president Soekarno ervan beschuldigd de hoofdzaak op een zijspoor te willen leiden, door te ver staan te geven dat de vroegere minis ter van Defensie generaal Abdul Haris Nasution als medeverantwoordelijk voor de mislukte staatsgreep van 1965 be schouwd moet worden (dit sloeg op het geen Soekarno hieromtrent in zijn aan vullend rapport aan het Volkscongres heeft geschreven). Het departement van Godsdienstige Zaken in Djakarta stelt een onderzoek in naar het juiste aantal vrouwen van president Soekarno, aldus heeft een functionaris van het departement, Hu- daja, tegenover het blad van het stu denten-actiefront „Kami" uitgelaten. Men wilde uitzoeken of Soekarno meer dan de vier bij de mohammedaanse wet toegestane vrouwen had. O BARCELONA De Spaanse politie meent bij de overval op het culturele centrum van het Benedictijnerklooster te Montserrat zondag daarmee het propagandacentrum van een onwettige arbeidersbeweging te hebben ontdekt. Er zijn vlugschriften in beslag geno men waarop propaganda gemaakt wordt voor de verboden „comisiones obreras" (arbeiderscomité's), die voor vrije vakbonden strijden. Bij de overval van zondag werden vier leken van het culturele centrum gearresteerd, onder wie de 43-jarige se cretaris Mercedes Duran Domenechx. Een stelcilmachine en twee schrijfma chines werden in beslag genomen. KOPENHAGEN De Deense Son- ning-prijs voor 1967 zal worden toege kend aan de Nederlandse theoloog dr. W. A. Visser 't Hooft, zo meldde de Berlinkske Tidende vandaag. De prijs van 125.000 ki;oon is genoemd naar de overleden Deense journalist C. J. Son- ning. De prijs zal aan de vroegere secre taris-generaal van de Wereldraad van kerken worden uitgereikt tijdens een plechtigheid in de universiteit van Ko penhagen waarschijnlijk op 19 april, de geboortedag van Sonning. Sinds de instelling van de prijs is de ze o.a. toegekend aan Winston Chur chill, Albert Schweitzer, Bertrand Rus sell, Niels Bohr, Barl Barth en Sir Lau rence Olivier. MADRID De Spaanse justitie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd te gen de 40-jarige Algerijn Jousef Dark- mouche in verband met de moord op de Algerijnse oppositieleider Moham med Khider op 3 januari van dit jaar. Volgens de Madrileense politie placht Darkmouche zwarte handschoenen te gebruiken zoals na de moord op Khider waren gevonden. Ook verloor Ddrk- mouche dikwijls zijn handschoenen. De politie neemt aan dat de gezochte zich nog in Spanje ophoudt. Hij kwam 14 december, twee dagen voordat de Alge rijnse oppositieleider voor zijn woning in Madrid werd doodgeschoten, uit Parijs in Madrid aan. Voor het gerechtsgebouw, waar de zaak tegen Harster en de zijnen be gonnen is, hebben leden van een federatie van Nazi-slachtoffers ge demonstreerd. Een van de plakkaten toont een foto van Anne Frank, een ander een aantekening op een docu ment, waarop staat „Jood is jood, met of .zonder benen". Dit laatste is echter niet van Harster afkomstig, doch van de vroegere bevelhebber van de Duitse weermacht in Neder land, generaal Christiansen. Deze schreef het op een verzoekschrift van Nederlandse oorlogsinvaliden van Joodse afkomst die vroegen niet ge deporteerd te worden. ACCRA Het militaire bewind in Ghana heeft bekendgemaakt, dat er een komplot voor een staatsgreep is ontdekt dat door twee Ghanezen en 'n Nigeriaan was opgezet. Twee van hen maakten deel uit van de staf van het ideologisch insti tuut, dat de afgezette president N'Kroe- mah indertijd heeft opgericht. De derde man, een Ghanees, maakte vroeger deel uit van de „.arbeidersbrigade", een staatsorganisatie die ook door N'Kroe- mah was opgezet. Alle organisaties die verband hielden met 't afgezette staats hoofd, zijn na diens afzetting ontbonden of geheel gereorganiseerd. N'Kroemah, die zich ten tijde van de militaire staatsgreep van een jaar gele den in Peking bevond, verblijft nu in het aan Ghana grenzende Guinea. Volgens de bekendmaking van het mi litaire bewind onder luitenant-generaal Ankrah, zijn twee samenzweerders en twee luitenants van het Ghanese leger aangehouden. PARIJS De Parijse modeshows voor lente en zomer zijn begonnen met Esterel en Feraud, die de rak- zoom beiden 7 tot 12 cm boven de knie lieten vallen. Esterel oogstte veel bijval met nauwe, smalle pantalons met bijpas sende jurk. Het ensemble kan eerst als gastvrouw-kostuum gedragen worden, terwijl het zonder de panta lon geschikt is om ermee de stad in te gaan. Dan worden er een hoedje met kleine rand, handschoenen en handtas bij gedragen, Bretons met omgeslagen rand of matrozenhoedjes hebben over voor hoofd en in de hals raffia haarlok ken hangen. De „Afgaanse" ensem bles met pantalon, zijn uitgevoerd in wol of met bloemmotieven be drukt. In de sportafdeling toonde Esterel opvallende leren of vinyl jakken, ge dragen op whipcord rijbroeken en bijpassende vinyl of leren rijlaarzen met opzij lusjes om een rijzweepje in te steken. Bij dit grappige geht'el hoort ook nog een hesje van dikke wol en een piepklein rijhoedje. De ensembles werden getoond in parel grijs vynil, blauw en oranje leer. Tot de opvallendste nieuwe snuf jes behoren zijn schoenen, met blok- hak en in hak of voorblad een hor loge. Esterei's collectie bestaat ei genlijk uit twee delen de nettere kleding voor op straat en in de stad, en zijn sportkledingdie volgens hem zelf „een beetje gek" is. Het silhouet van de gekledere lijn is vloeiend, van onderen wat uitlo- Franse hoedenmode voor het komen de voorjaar. Deze hoed met „inge bouwde zonnebril" is van de ontwer per Jean Patou en is gemaakt van rood linnen met een witte garnering. pend. Een vuurrode mantel heeft op gezette zakken en van voren een afstaande kraag. Een marineblauwe rechte jurk en bijpassend jasje zijn citroengeel gevoerd en licht getail leerd. De kleuren zijn kaneel, aman- delgroen, mosterd en marineblauw, soms effen, soms contrasterend ge bruikt. Louis Ferraud stelt zich in op de jonge tiener, en als je niet het fi guur hebt van een 16-jarig meisje hoef je niet bij hem aan te komen. Maar zijn creaties zijn zeer char mant. Hij maakt voortdurend ge bruik van strepen, van top tot teen. De benen zijn bij Ferraud bekleed met handgehaakte kousen of kousen met een vrolijke streep op een wit fond. Dit zijn eigenlijk maillots, in de kleuren oranje, rood, groen, bei ge, of marineblauw. Verder toont hij kousen met een dubbele streep onder de knie, of met zebrastrepen, wit op een rood, groen, beige of marineblauw fond. Sommige mail lots zijn horizontaal gestreept. „Nu de zomerrok zo kort is, wordt een maillot onmisbaar", zegt de ontwer per. Captain Molyneux geeft in zijn col lectie alle leeftijden een kans. Bo ven de 17 kan iedere vrouw bij hem terecht voor jonge, opvallende of hoogst geraffineerde creaties, die alle het kenmerk van Molyneux dra gen. Hij toont de bekende mantel pakjes in effen beige, zandkleurige en grijze wol, en marineblauwe jurkjes met witte garneringen. Van een marineblauw voorjaarspakje is het jasje van voren afgezet met een zeven centimeter brede witte band. jaar het tekort op de betalingsbalans, dat in 1964 nog 800 miljoen pond en in 1965 nog 320 miljoen pond sterling be droeg, omzetten in een overschot. Het beschikt daarvoor over een regering die bereid is impopulaire maatregelen te nemen en over een volk dat bereid is deze te aanvaarden. We hebben prio riteit gegeven aan onze export en onze zakenlieden hebben die prioriteit geac cepteerd, we zijn het gezicht en de structuur van de Britse industrie aan het veranderen. Ook de handelsbalans van Groot- Brittannië is gesaneerd. In 1964 be droeg het maandelijks export/import/ defici nog 45 miljoen pond sterling. In 1965 was het teruggebracht tot 23 mil joen, vorig jaar werd het gehalveerd tot 12 miljoen en in het laatste kwar taal van 1966 was het omgeslagen in een surplus. Behalve een krachtig groeiende eco nomie heeft Engeland Europa zijn tech nologie aan te bieden. Welke de waar de daarvan is beschreef Wilson door de vraag te stellen hoe de Amerikaanse industriële economie er vandaag de dag zou uitzien, zonder de ontwikkelin gen, direct gebaseerd op de vindingen van Britse wetenschapsbeoefenaars op het gebied van straalaandrijving, anti biotica, radar-elektronica en nucleaire techniek. In de laatste twee jaar heeft de Britse regering de Britse computer industrie en haar onafhankelijkheid be schermd. Dat is een zaak van bewuste politiek geweest, want „computer-tech nologie bevat de sleutel voor de toe komst". Natuurlijk, aldus Wilson, levert het Verdrag van Rome voor ons moeilijk heden op, zoals het moeilijkheden ople vert voor ieder van de oorspronkelijke ondertekenaars. Maar we hebben dit voordeel, dat in de tien jaar sinds het verdrag werd getekend, wij niet alleen de tekst hebben kunnen bestuderen, maar ook de manier waarop het ver drag werkt. Niet alleen het „staats recht" ervan hebben we bestudeerd, maar ook het „gewoonterecht" en de studie daarvan heeft ons bemoedigd. De Britse premier liet er ook geen twijfel over bestaan, dat het zijn land met de politieke eenheid in Europa vol ledig ernst is. In zijn toespraak had hij al gezegd dat in een jaar, tien jaar of twintig jaar de Europese eenheid ge smeed zal worden. Onze aardrijkskun dige ligging, onze geschiedenis, onze belangen en gevoelens eisen dat wij on ze rol spelen bij het smeden ervan. Wilson zei openhartig dat het voor zijn regering praktisch onmogelijk is de huidige gemeenschappelijke land bouwpolitiek te aanvaarden. Dit zou van Engeland een financiële bijdrage vergen die niet alleen de Britse beta lingsbalans weer hopeloos in de war zou sturen, maar ook een onoverkomen- lijke last zou zijn voor de Britse han dels- en betalingsbalans met de zes. De onlangs herenigde socialisten van Italië hebben de rijen gesloten en toege zegd in de regering van christendemo craat Aldo Moro, die zich links van het centrum opstelt, te zullen blijven. Het centrale comité van de partij hechtte met 215 tegen 28 stemmen en 6 afwezigen, zijn goedkeuring aan een beleidsverklaring waarin: 1. De links- van-het-centrum formule voor de economische en sociale vooruit gang en het politieke evenwicht van dit land een belangrijke factor wordt ge noemd: 2. Geëist wordt, dat de christen-de mocraten ophouden de beloofde hervor ming van de economische en sociale wetgeving uit te stellen: 3. Het Engelse streven naar lidmaat schap van de EEG wordt gesteund en de socialisten zich verbinden, zich te zullen verzetten tegen elke poging En geland buiten de deur te houden. 4. Het voorstel van de VN secretaris generaal Oe Thant voor een „staakt het vuren" in Viëtnam om vredesonder handelingen op gang te brengen, ge steund wordt: 5. Verklaard wordt dat de wereldvre de in gevaar wordt gebracht door de nationalistische vervoering van commu nistisch China, maar dat ook het Wes ten, van de Verenigde Staten tot de Sovjet-Unie, zijn fouten jegens China moet herzien. Het centrale comité was van mening dat voorzitter Piëtro Nenni als vice- premier in de regering moet blijven. Tevoren wilde het gerucht, dat de par tij Nenni zou vragen de regering te ver laten om de leiding van de partij actief 0 Het Belgische semafoonnet zal 14 februari voor Nederland toeganke lijk worden. De Belgisch-Nederlandse dienst zal dan officieel worden openge steld door de Belgische minister-staats secretaris voor P-T.T., de heer Mais- PIETRO NENNI weer samen op zich te nemen nu deze slechts drie maanden na de hereniging uiteen dreig de te vallen. Vorige week gaapte een kloof in de partij, toen de beide secretarissen, die dezelfde bevoegdheid hebben, van me ning verschilden over het te voeren be leid. De ene groep wilde in de regering blijven maar krachtiger aandringen op nieuwe wetten, de andere wilde Moro en de coalitie verlaten. De socialisten verklaarden verder, dat de wereldvrede en de eenheid van Eu ropa in fiun ogen even belangrijk zijn als de binnenlandse noden van Italië. Hierdoor is een regeringscrisis die in Italië erg ongelegen zou komen vanwe ge de vele internationaal belangrijke vraagstukken voorkomen. Oqw 't Wea- ten, kampend in zijn geheel met econo mische recessies, zou dit erg ongelegen zijn gekomen. BRUSSEL. De Vlaamse actie voor splitsing van de katholieke universi teit van Leuven en overplaatsing van Franstaltige faculteiten naar Wallonië, heeft maandag een belangrijk succes geboekt. Vertegenwoordigers van de vereniging van Vlaamse hoogleraren en een groep Franstalige professoren Deze voorwaarden zijn, dat de Fran- in zij zich voor splitsing onder bepaal de voorwaarden uitspreken. Deze voorwaarden zijn, dat de .Fran se afdeling volledig een geheel blijft vormen en dat ze over eenzelfde outil lage zal beschikken als de in Leuven achterblijvende Nederlandstalige fa culteiten. Voorts wordt in het akkoord gesteld, dat beide delen van de univer siteit steeds over voldoende middelen zullen moeten beschikken voor volwaar dig wetenschappelijk onderzoek en on derwijs. De traditie en naam van de universiteit, die gesticht is bij een Pauselijk besluit van 1425, zou in bei de afdelingen behouden moeten blijven. In Vlaamse kringen denkt men als er over de splitsing gesproken wordt, aan de plaats Waver, een 25 km ten zuiden van Leuven, als vestigings plaats voor de Franse afdeling. De Leu- BERLIJN De Volkspolitie heeft in Oost-Berlijn een Brits militair voertuig vastgehouden en beschadigd en een Brits officier een klap gegeven In een geallieerde verklaring wordt gezegd, dat de luitenant bij een patrouille met drie geünifor meerde militairen in een militaire wa gen door de Volkspolitie was aangehou den. „De luitenant werd zeer onbe schoft behandeld en ook mishandeld en zijn wagen beschadigd. Een krachtig protest is bij de Sovjet-ambassade in gediend" Een Britse woordvoerder zei dat de wagen vier uur was vastgehouden. „De zijkant werd beschadigd doordat een Oostduitser er zijn voet opzette om de deur te forceren. De luitenant kreeg 'n slag op zijn pols." De Britse patrouille geallieerde voertuigen patrouilleren regelmatig in Oost-Berlijn sloot de deuren van de wagen toen de Oost-Duitsers probeer den binnen te dringen. De Britten had den tevergeefs de hulp van de Russi sche autoriteiten ingeroepen. Tenslotte liet de VOPO de wagen naar West- Berlijn terugkeren. vense universiteit is, in het kader van een wet op de universitaire uitbrei ding van 1955, reeds bezig daar grond te verwerven. In Leuven merkte men maandag op. dat de gedachte van de splitsing voor al veld aan het winnen is onder de jongere Franstalige hoogleraren en assitenten. MOSKOU In Moskou hebben zon dag ongeveer 20 jongeren een protest betoging gehouden tegen de gevangen schap van de schrijvers Sinjafsky en Daniel, die een jaar geleden resp. tot 7 en 5 jaar dwangarbeid veroordeeld werden wegens „anti-Sovjetactiviteit". Volgens ooggetuigen namen de politie mannen na een schermutseling twee van de demonstranten in hechtenis. Er vielen geen gewonden. De betoging had plaats in de Gor- kistraat, de bekendste boulevard van Moskou. De jongelui droegen borden met zich mee, waarop ook geprotes teerd werd tegen nieuwe artikelen in 't wetboek van strafrecht van de federatie- Rusland. die het „systematisch ver spreiden van leugens die afbreuk doen aan de sociale en staatsorde" straf baar stellen. HAMBURG Een Hamburgse recht bank heeft afwijzend beschikt op de eis van het Amerikaanse weekblad Look dat het Duitse tijdschrift Stern de pu- blikatie van het verhaal van William Manchester „Dood van een president" staakt. „Stern" had voor 72.500 dollar van „Look" het recht gekocht om het ver haal van Manchester als feuilleton te publiceren. Toen het Amerikaanse week blad de eis van de familie Kennedy in willigde om enkele passages te schrap pen die volgens mevrouw Jacqueline Kennedy kwetsend waren voor haar per soonlijke gevoelens, volgde „Stern" dit vool beeld niet.

De Vallei | 1967 | | pagina 7