Bonn zet doctrine van Hallstein aan de kant Kleuren-tv in Japan wint snel terrein Bouw vermoedelijk over 5 a 8 jaar gerealiseerd Financiën en Economie ast Oost-Europa reageert, tot verdriet van Ulbricht Prof. dr. Tausk gaat heen als Organon-direeteur Toenadering tot het „Oosten DANK ZIJ INTERCONFESSIONELE SAMENWERKING Alles is open... Toenadering Franse steun Doorbroken Toestellen nog te duur geacht Kritiek Knaapjes lieten zich in taxi rijden met gestolen geld Film brengt jongen tot mishandeling Minder auto's in Duitsland Australische konijnen weerstaan myxomatose Oorzaak scheeps ramp defecte koppeling Paus keerde zich tegen echtscheiding Pagina 8 DINSDAG 24 JANUARI 1967 (Van onze correspondent in Bonn) BONN De doctrine, die door de tegenwoordige president der E.E.G-com- missie prof. Walter Hallstein werd ontwikkeld, toen hij in Bonn nog Adenauers staatssecretaris was geen diplomatieke betrekkingen met een staat, die ook het Ulbricht-regime in Oost-Duitsland erkent loopt op haar laatste benen. Deze Hallstein-doctrine had vooral ten doel Bonn's aanspraak op de alleen vertegenwoordiging voor het hele Duitse volk o o k dat achter de prikkel- draadgrens te schragen. Zij heeft aan dit doel maar ten dele beantwoord. Vele staten lieten zich erdoor van weerhouden diplomatieke betrekkingen met „het andere Duitsland" (zoals de officiële terminologie op het ogenblik luidt) aan te knopen, ofschoon zij onofficieel op basis van handelsmissies wel betrekkingen onderhielden. HALLSTEIN afgedaan De Hallstein-doctrine heeft echter nog enige nevenuitwerkingen gehad. Onder andere stelde zij Bonn bloot aan de meest schaamteloze chantage, vooral door pas-onafhankelijk gewor den ontwikkelingslanden, die zich voor de niet-erkenning van Walter Ulbricht „und Genossen" hoog.lieten betalen in de vorm van Duitse leningen, militai re bijstand en ontwikkelingshulp. Meestal was de enkele dreiging met betrekkingen met Ulbricht voldoende, om Westduitse afgezanten naar het hartje van Afrika te sturen met een volle geldbuidel. Tweede nevenwerking: de commu nistische landen trokken zich van de Hallstein-doctrine niets aan en papten lustig met Ulbricht aan, die zijn eigen „Ulbricht-doctriiie" in de prak tijk bracht en zich in Oost-Europa om hoog kon werken tot de enige verte genwoordiger van het Duitse volk, óók dat aan de westelijke kant van de prikkeldraadgrens. Derde nevenwerking: Bonn had in de communistische landen geen enke le luisterpost. Het tastte er volkomen in den blinde. Vierde nevenwerking: Bonn geraakte hoe langer hoe meer in de positie van „rustverstoorder", omdat het met de communistische landen niets te maken wilde hebben. Het kon gemakkelijk worden afgeschilderd als rem op de ontspanning, die door de leiders der beide blokken Amerika en de Sov jet-Unie zo ijverig werd nagestreefd. De laatste jaren reeds was in Bonn twijfel gerezen aan het succes van de Hallstein-doctrine en ofschoon de rege- ring-Erliard het nog niet waagde het roer volkomen om te gooien, werden voor het eerst voelhorens naar de lan den in Oost-Europa uitgestoken. Na moeizame besprekingen kwamen West- Duitse handelsmissies tot stand in Po len, Roemenië, Hongarije en Buigarije. De wederzijdse handel bloeide. Alleen Tsjscho-Slowakije hield zich op een afstand, omdat Praag met Bonn nog een ander appeltje heeft te schillen dan alleen maar de delicate vraag of van Ulbricht nu al dan niet een staat is. De kwestie van het Sudetenland en het akkoord van Miinchen zijn nog al tijd pijnlijke zaken. De huidige coalitieregering onder dr. Kurt-Georg Kiesinger heeft in de politiek jegens de Oosteuropese lan den een geheel nieuw begin gemaakt. Hoge Westduitse ambtenaren berei zen de hoofdsteden dezer Oosteuro pese landen, waar nu men ziet, dat er in Bonn een andere wind waait een ware „run" is ontstaan wie er nu maar het eerst een am bassadeur in Bonn en een Westduit se diplomaat in de eigen hoofdstad zal hebben. Vermoedelijk zal Roe menië, als de meest-onafhankelijke van de communistische landen in Oost-Europa, deze race winnen. Als tweede zal vermoedelijk Hongarije over de eindstreep gaan. Als derde schaap komt dan Bulgarije over de brug. Het moeilijkst wordt het met Warschau, dat tenslotte Wal ter Ulbricht aan de OderNeisse- grens als onmiddellijke nabuur heeft en met Praag, dat van Bonn eist dat het het akkoord v&n Miinchen van de dag van ondertekening af (door Hitler, Mussolini, Daladier en Cham berlain) ongeldig verklaart. Bonn heeft al verklaard, dat dit akkoord „thans" nietig is, maar kan niet al te ver in de geschiedenis te ruggaan: a. omdat ook Italië, Enge land en Frankrijk mede-onderteke naars waren en b. omdat het dan de zich thans in West-Duitsland bevin dende Sudetenduitse vluchtelingen tot Tsjechoslowaakse burgers zou maken, die op schadeloosstelling voor hun verloren gegane bezit geen aanspraak meer zouden kunnen doen gelden. Hoge Westduitse diplomaten zijn echter dezer dagen in Praag geweest om te proberen een voor beide partijen aanvaardbare formu lering te vinden. In deze nieuwe politiek van toenade ring tot de Oosteuropese landen die natuurlijk Walter Ulbricht in Oost-Ber- lijn niet behaagt omdat nu zijn alleen- vertegenwoordigers-aanspraak in ge vaar begint te komen zal de coalitie regering krachtig worden ondersteund door Frankrijk, dat is vermoedelijk wel het belangrijkste tastbare resultaat van de besprekingen, die kanselier Kie singer en minister van Buitenlandse Zaken Brandt dezer dagen in Parijs hebben gevoerd. Frankrijk zal probe ren er zijn traditionele vrienden in Oost-Europa van te overtuigen, dat het huidige West-Duitsland geen revanchis tische intenties heeft, de vrede wenst, aan de ontspanning wil meewerken, 't gruwelijke verleden zoveel mogelijk on gedaan wil maken en serieus dient te worden genomen. Frankrijk zal verder waar mogelijk zijn invloed uitoefenen om te verhinderen, dat de aanknoping van diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en de communistische hoofdste den zal worden gevolgd door een lawi ne van erkenningen van het „andere Duitsland". Er is dus beweging gekomen in de verstarde Oosteuropese politiek der vroegere Westduitse regeringen. Na tuurlijk bedrijft Bonn deze nieuwe poli tiek niet alleen ten gerieve van Frank rijk, van Amerika of van de Sovjet- Unie of ten bate van de ontspanning al leen. Bonn speculeert erop, dat in Oost- Europa de vrees voor Walter Ulbrichts „andere Duitsland" ongeveer net zo groot is, als die voor Kiesingers West- Duitsland onder de Westelijke vrienden en bondgenoten. Het speculeert er ver- KIESINGER nieuwe koers der op, dat Ulbrichts Oosteuropese „Genosse" die stuk voor stuk min der afhankelijk van Moskou zijn dan Ulbricht zelf op Oost-Berlijn druk zullen uitoefenen, zich nu zijnerzijds minder halsstarrig te tonen jegens de Bondsrepubliek. Op de lange en mis schien wel érg lange duur hoopt Bonn dat in een „ontspannen" Midden- Europa een hereniging tussen de beide delen van Du'tsland toch nog mogelijk zal zijn. Van Bonn staat vast, dat deze hereniging nog altijd een der doelstel lingen van zijn politiek is. Van Oost- Berlijn moet men wel de indruk krij gen, dat het aan deze hereniging alleen maar lippendienst bewijst maar het er niet erg ernstig meer mee meent. Natuurlijk blijft ook het-regime in Oost-Berlijn niet buitenspel staan. Bonn wil ook proberen om daarmede zijn be trekkingen te verbeteren, hoewel het daar stoot op onwil en op Ulbrichts streven om het nog voor het tot een hereniging kan komen tot absolute zelfstandigheid te brengen. Bonn heeft voor deze Oostberlijnse opvatting geen sympathie. Maar om de betrekkingen te verbeteren, zal het ooit op het hoog ste niveau met Ulbrichts ministers moeten gaan praten. Deze mogelijk heid heeft Bondskanselier Kiesinger in zijn regeringsverklaring opengelaten. (Van een Sunday-Times correspondent) TOKIO In Japan maakt de kleurentelevisie een stormachtige ontwikke ling door. Geregelde uitzendingen in kleuren begonnen reeds zeven jaar gele den, acht jaar nadat de „gewone" televisie haar intrede had gedaan. Maar het publiek begon eigenlijk pas werkelijk belangstelling te krijgen na de voortref felijke programma's van de Olympische Spelen te Tokio in 1964. Nu beschik ken reeds 250.000 Japanse gezinnen over een toestel voor kleuren-tv en ver wacht wordt, dat dit aantal volgend jaar tot ruim een miljoen zal stijgen. Gestimuleerd zowel door de be hoeften van de binnenlandse markt als door de perspectieven van export, is de produktie gestegen van 5.000 toestellen in 1963 tot 500.000 in het af gelopen jaar. Het ziet ernaar uit, dat dit jaar minstens één miljoen toestel len voor kleuren-tv zouden worden geproduceerd, waarvan dan zestig procent bestemd zal zijn voor export, in hoofdzaak naar de Verenigde Sta ten. De Japanse televisie zendt ne gentig uur per week in kleuren uit. Het Japanse publiek is echter nog altijd wat huiverig vanwege de hoge kosten van een toestel voor kleuren- tv. Gemiddeld kost een toestel tegen de 2.000 gulden. Een organisatie van consumenten heef* felle kritiek laten horen op het streven tot kartelvorming onder de twaalf Japanse fabrikanten van toe stellen in kleuren en ook het ministe rie voor Buitenlandse Handel en Nij verheid doet zijn best de prijzen op lager niveau te krijgen. Onlangs nog werd in de Diet, de Japanse volksver tegenwoordiging, onthuld, dat er een enorm verschil bestaat tussen de de tailprijzen op de binnenlandse markt en de prijs voor export. Van de zijde van de industrie is daarop te kennen gegeven, dat het verschil kan worden verklaard door de dertien procent omzetbelasting op de Japanse markt, de extra kosten voor reclame, het aandeel van tien procent voor de groothandel en de twintig a dertig procent die de de taillist ten goede komen. Vertrouwe lijk geven de fabrikanten echter te kennen, dat de prijzen dit jaar heus wel omlaag zullen gaan. (Van onze correspondent). ALMELO Zterdagmiddag miste, by het inpakken van zyn kraam de 63-jarlge Almelose marktkoopman H. J. K. een geldkistje met een bedrag van f. 300.- en autopapieren. 'sMorgens waren uit een Oimelo's tehuis een 11- jarige en een 9-jarige jongen weggelo pen, waarvan de politie dezelfde avond hoorde dat ze per taxi in Steggerda bij YVolvega bij de vader van een van de jongens waren aangekomen. In de middag is het tweetal naar Al melo gebracht. Ze bekenden vlot de diefstal van het geldkistje en boven dien enkele inbraken in scholen. AMSTERDAM. Een 16-jarige stu kadoor heeft gisternacht in de Drie hoekstraat in Amsterdam zonder enige aanleiding de 74-jarige heer W. van de Abeele neergeslagen en vervolgens met een stuk hout bewerkt. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen aan het hoofd en een gebroken pols opge nomen in het Wilhelmina Gasthuis. De jongen, die op de Haarlemmerdijk kon worden aangehouden, verklaarde te genover de politie, dat hij door het zien van een film tot zijn daad was ge komen. FLENSBURG Voor het eerst in tien jaar heeft het aantal in West-Duits land geregistreerde motorvoertuigen een daling vertoond in 1966. Dit is meege deeld door een officiële registratie- instantie in Flensburg. Er waren 1.713.273 voertuigen en op leggers ingeschreven, dat was 1.5% minder dan in het voorgaande jaar. De scherpste daling kwam voor bij de mo torfietsen en scooters die dertig procent daalden. De personenwagens bleven met 1.374.743 ongeveer gelijk. MELBOURNE, (Australië) In het zuidoosten van Australië beginnen de konijnen, die zich met miljoenen voort planten, weer een bedreiging voor de boerderijen te vormen. De weerstand tegen konijnenziekte is nu zo groot ge worden, dat het aantal geboorten het aantal sterfgevallen overtreft. Toen het virus van myxomatose in het begin van de vijftiger jaren werd ingevoerd kwam bijna 99 procent van de besmet te dieren om. Nu is dit percentage in vele streken nog maar 50 procent. Het is de Groninger recherche ge lukt de bromfietspyromaan, die in de stad Groningen sinds augustus 1965 een dertigtal bromfietsen in brand heeft ge stoken, te ontmaskeren. De 23-jarige mastiekdekker K. T. uit Groningen, die in de nacht van donderdag op vrijdag werd aangehouden, nadat twee brom fietsen in de Akkerstraat te Groningen in brand waren gestoken, heeft, na aanvankelijk hardnekkig te hebben ont kend, zaterdag bekend de pyromaan te zijn. In Apeldoorn algemeen- christelijk ziekenhuis In Apeldoorn hebben de Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis en de Stichting St.-Liduinaziekenhuis besloten, samen een algemeen christelijk zie kenhuis te gaan bouwen en exploiteren. Gedurende ongeveer een jaar hebben de besturen van beide stichtingen in een g<»ede sfeer besprekingen gevoerd, die voor beide groeperingen tot een zeer bevredigend resultaat hebben geleid. Vorige week donderdag is door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid toestemming verleend voor de bouw van het ziekenhuis dat een capaciteit zal hebben van 445 bedden. Het St.-Liduinaziekenhuis zal in het nieuwe ziekenhuis opgaan. Met het gemeentebestuur wordt onder handeld over een geschikt terrein. Er wordt gedacht aan eent errein in de nieuwe wijk Zevenhuizen. Men ver moedt dat de bouw over 5 k 8 jaar ge realiseerd zal zijn. De aanleiding tot deze bespreking was de overweging, dat één ziekenhuis met een groot aantal bedden de volksgezond heid beter dient dan twee kleinere kun nen doen. Voorwaarde tot het slagen van de onderhandelingen was, dat de principiële doelstellingen van beide stichtingen niet alleen niet in het ge drang mochten komen, maar dat integen deel aan deze doelstellingen volledig recht zou moeten worden gedaan. De samenwerking heeft gestalte gekregen in een nieuwe stichting, die onlangs in het leven is geroepen en tot naam draagt: Stichting Interconfessioneel Zie kenhuis (rooms-katholiek en protestant- christelijk). De principiële grondslag van de nieu we stichting is „de Goddelijke Openba ring zoals deze haar neerslag heeft ge vonden in de Heilige Schrift". Aan de stichtingsactie is een begin selverklaring met concretisering ge hecht, waaruit het volgende blijkt: Beiderzijds wil men ten volle garan deren en over en weer bevorderen, dat de patiënten zo volledig mogelijk die geestelijke verzorging ontvangen, waarop zij krachtens hun geloofsover tuiging aanspraak menen te mogen maken. Ditzelfde wordt gewaarborgd ten aanzien van de geestelijke vorming en verzorging van het personeel. Bij de samenstelling van de directies, de medische staf, het verplegend en overig personeel zullen verhoudingen worden nagestreefd, die voor beide groeperingen acceptabel zijn. De des kundigheid en kwaliteit zulleft echter de doorslag móeten geven. Soms zal in verband met ethische implicaties, die wellicht door beide partijen verschil lend kunnen worden beoordeeld, met een dubbele bezetting rekening moeten worden gehouden. Op 14 december 1916 werd in Apel doorn opgericht de R.K. Vereniging St. Liduïnaziekenhuis die later omgevormd werd tot een stichting. Het duurde tot 1 oktober 1928 voor er een begin ge maakt kon worden met de opname van patiënten. Het aantal werd uitgebreid tot 300 patiënten. In het ziekenhui» zijn steeds patiënten opgenomen van ver schillende kerkelijke gezindten. De Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis werd op 27 november 1953 in hèt leven geroepen, met het doel, te komen tot de bouw en exploitatie van een protestants-christelijk ziekenhuis. Begonnen werd met de overneming van een particuliere inrichting voor langdu rig zieken. De bedoeling was, deze in richting om te vormen en om te bou wen tot een gewoon ziekenhuis. De zorg voor de mede overgenomen patiënten drukte het bestuur zo zwaar, dat het besloot, de bestaande inrichting te moderniseren en uit te bouwen tot een verantwoorde verpleeginrichting („Randerode"). De pogingen van het bestuur, om de bestaande inrichting uit te bouwen tot een volledig ziekenhuis, zijn op onverwachte en gelukkige wij ze bekroond in de zin van dit intercon fessioneel ziekenhuis. Het bestuur van de stichting is als vólgt samengesteld: ds. P. Visser (voorzitter), H. S. Tromp uit Zutphen (idem), mr. E. D. Kraan-Brinker (eer ste secretaresse), mr. P. Pilon (twee de secretaris), A. H. Harmsen (eerste penningmeester), drs. C. P. H. Th. Gudde (tweede penningmeester), P. J. van Ginkel, J. P. van Heijst (pl.v.v. voorzitter), drs. G. Y. Vellenga (idem), L. W. Hoogenboezem, deken J. E. H. van Renswoude, H. J. Smalbraak en A. G. P. Cremers (arts-adviseur). DEN HAAG Op 15 februari zal prof. dr. M. Tausk wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af treden als directeur van de n.v. Orga- non. Het afscheid op deze dag wordt gecom bineerd met een intieme huldiging we gens zijn veertigjarig jubileum bij het bedrijf. Op 17 februari zal 's middags een open bare receptie worden aangeboden in de Stadsschouwburg te Nijmegen. Prof. Tausk trad op 1 november 1916 in dienst van de N.V. Organon en werd reeds in 1929 tot directeur benoemd. In de afgelopen veertig jaar werd hij be kend in de medische wereld wegens zijn aandeel in de ontwikkeling van de en docrinologie. Belangrijk werk werd ver richt in directe samenwerking met de Zwitserse prof. Reichstein die voor dit werk de Nobelprijs kreeg. „Goed, dat er politie is", ook in Caracas (Venezuela) 0 De Groninger politie heeft drie per sonen gearresteerd en opgesloten,die bekend hebben schuldig te zijn aan een groot aantal inbraken van het laatste halfjaar in en om de stad Groningen. CARACAS In Caracas, de hoofd stad van Venezuela is, evenals in elke andere stad ter wereld, politie en als je in moeilijkheden komt, kun je dus, evenals overal elders, politie roepen. En dat is goed. De moeilijkheid is alleen, dat je in Caracas uit zoveel soorten politie kie zen kunt en dat je in elk geval dat zich voordoet, precies moet weten welk soort je hebben moet. „We hebben hier een verschillende soort politie voor elke nood", zeide 'n veel geplaagde inwoner van Caracas, die geleerd heeft met de verwarring te leven. Bij voorbeeld: Als je wordt aangevallen door terro risten, moet je digepol (politieke poli tie) te hulp roepen. Heb je een auto-ongeluk gehad, dan moet je bij de verkeerspolitie zijn tenzij je de stad binnenrijdt langs een Rijksweg. In dat geval moet de Natio nale Garde worden ingeschakeld. Ben je lastig gevallen door een mi litair, wend je tot de militaire politie. Is er ingebroken in je woning, bel de crimineel-technische politie (P.T.J.) op. Ben je echter op straat beroofd, waar schuw dan onmiddellijk de gemeentepo litie. Maar informeer dah eerst in welk deel van de stad je bent, want als dat het westen van Caracas is, dan moet je een agent onder jurisdictie van het federale district hebben, ben je daar entegen in de oostelijke sector, dan moet een agent uit het suikerdistrict je helpen. Zelfs als je dit allemaal goed doet, kan de zaak ingewikkeld worden nadat je de politie hebt gewaarschuwd, want elke soort politie staat tenslotte onder een andere minister. De Digepol ressorteert onder de mi nister van Binnenlandse Zaken. De P.T.J. is verantwoording schuldig aan de minister van Justitie. De verkeerspolitie staat onder de mi nister van Verkeer. De Nationale Garde e» de militaire politie ressorteren onder de minister van Landsverdediging. De gemeentepolitie in het federale district, ls verantwoording schuldig aan de gemeenteraad van dat district. De verschillende korpsen waken zorg vuldig over hun invloedssfeer. Bij meer dan een gelegenheid heeft de politie van het ene korps het wegens een „be ginselkwestie" uitgeschoten met de po litie van een ander. Meer dan een in cident van deze aard moest op minis terieel niveau worden „gladgestreken". Daarom zou volgens plaatselijke spot vogels het meest verbijsterende pro bleem van wetshandhaving ontstaan, als een bende terroristen (Digepol) zou inbreken in een huis in het federale district (gemeentepolitie D.F.), zou vluchten naar het suikerdistrict (ge meentepolitie D.S.) langs een Rijksweg (Nationale Garde) die zij zouden berei ken via een gemeentelijke snelweg (verkeerspolitie), waarbij zij een leger auto zouden aanrijden (militaire poli tie) om vervolgens hun auto onbeheerd achter te laten als object voor de vin gerafdrukdeskundigen van de P.T.J. De situatie kan de reden zijn, waar om de Venezolaanse president Raul Leoni, toen hij kort geleden noodmaat regelen afkondigde, boven aan de lijst een „eenhoofdige leiding van de poli tie" plaatste. r Sinds vier weken genieten deze beide walrusbaby's, Nickelmann en Antje van het geregelde leven in de wereldbe roemde dierentuin van Hagenbeek in Hamburg. Ondanks hun „aanvallige" leeftijd van negen maanden zijn de één meter lange Poolkinderen al zó beroemd, dat menige filmster er jaloers op zou kun nen zijn. Zij stammeij namelijk uit een zeer zeldzaam geworden dierenfamilie en zijn behalve een in de V.S. levend familie lid de enigen van hun soort, die 't bassin van een dierentuin bewonen. Nickelmann en Antje tonen echter overeenkomstig hun leeftijd meer belangstelling voor hun speciale voedsel, dat bestaat uit een le vertraanemulsie, kalk, allerlei vitaminen, schelpen, slakken en wormen en voor de liefdevolle verzorging van oppasser Hein- rich Steinhoff dan voor de bewondering van hun bezoekers. KLEEF Een defecte koppeling in de elektro-hydraulische roerinstallatie was er de oorzaak van, dat de 78 me ter lange en 14 meter brede Deense veerboot „Tina Scarlett" 7 oktober 1960 bij Emmerik stuurloos op de Ne derlandse tankboot „Diamant" toedreef en zonk. Tot deze conclusie kwam maandag in Kleef de technische deskundigen in het proces over de grote scheepsbrand op de Rijn, waarbij twee mensen de dood vonden en 22 anderen gewond werden. Elf schepen gingen verloren of liepen schade op. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft maandag echtscheiding veroordeeld als een teken van verderfelijk moreel en decadentie. Op zijn eerste audiëntie ainds z(jn griepaanval zei de Paus tot de leden van de „Rota" de hoogste r.k. rechtbank, die zich o.a. met de nie tigverklaring van huwelijken bezig houdt dat invoering van echtscheiding de fouten die men daarmee wil voorkomen, juist verergerd doordat zelfzucht, on trouw en tweedracht worden bevorderd, terwijl er liefde, geduld en harmonie zou den moeten zijn. In Italië is alleen schei ding van tafel en bed mogelijk. Paus Paulus zei bereid te zqn de wet ten en procedures van de kerk over het nietig verklaren van huwelijken te ver eenvoudigen. TVadat inbrekers dit weekeinde met veel moeite via een w.c.-raampje de timmerfabriek Smit aan de Ulger- smaweg te Groningen waren binnen gedrongen, kwamen zij tot hun ver rassing, te staan voor een bordje, ge hangen aan de deurknop van een stalen kast in het kantoor, waarop zij lazen: „Alles is open, geen geld aan wezig". Zij hebben toch nog wat ge snuffeld in de bureauladen, maar toen zij deze informatie bevestigd zagen, zijn ze onverrichterzake weggegaan. Er zijn geen vernielingen aangericht en er wordt niets vermist. Op medische congressen genoot prof. Tausk vermaardheid als spreker. Reeds in de jaren dertig werden onder zijn lei ding in Oss bijeenkomsten van Neder landse artsen georganiseerd over de ge maakte vorderingen op het gebied der hormonenleer. Het tijdschrift „Het Hormoon" dat hij zelf een twintigtal jaren redigeerde, wist zich een plaats te veroveren als we tenschappelijk endocrinologisch tijd schrift, zowel nationaal als internatio naal. Hij werd in 1937 toegelaten als privaat-docent in de endocrinologie tot de universiteit te Utrecht. In 1956 werd hij tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische endocrino logie aan dezelfde universiteit benoemd. Prof. Tausk heeft in de afgelopen veer tig jaar een beslissend aandeel gehad in de ontwikkeling van de N.V. Organon. In 1926 slechts over 14 man personeel beschikkend, telt de N.V. Organon thans alleen in Nederland reeds meer dan 2000 werknemers. Met de werknemers van de buitenlandse vestigingen erbij zijn het er 4000. De N.V. Organon is daardoor de twee de grote pijler geworden waarop de N.V. Koninklijke Zwanenberg-Organon kon worden opgebouwd waarin thans o.m. een veertigtal Nederlandse bedrij ven o.a. in A'doorn de VPF zijn samen gebundeld. Prof. dr. M. Tausk is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ontving in 1963 de gouden Hooge- werff-medaille die eenmaal per vijf jaar wordt toegekend wegens uitmuntend werk op chemisch-technisch gebied. AMSTERDAM 23 jan. De stem ming voor de internationale waarden is vanmiddag zeker niet tegengevallen, vergeleken met het laagste niveau van de niet officiële ochtendhandel. Vooral Philips lag gevraagd in de markt. Hier werd bij de opening gedaan 78,30, te gen vrijdag als slotprijs 77,90. In deze hoek ging nog het meeste om. De ove rige hoofdfondsen deden het aanvanke lijk wat kalmer aan. Kon. Olie stelde teleur met een daling van ruim een gul den tot 125,20. Unilever verbeterde een halve gulden tot 90.30 AKU ging zestig cent omhoog bij een eerste verhande ling op 53,20. Hoogovens werd twee pun ten hoger geadviseerd op 273, terwijl KLM zeer vast in de markt lag op cir ca 370 als advieskoers. Vrijdag deed KLM 356. Dit fonds steeg vrijdag in Wall Street liefst vijf dollar. Later op de middag verbeterden de meeste hoofd fondsen door lokale vraag. Philips liep uit tot 79,70, Unilever tot 91,30, AKU tot 54 en Kon. Olie tot 125,60. Hierme de werd de markt zelfs vast. Het bui tenland deed praktisch niets in de hoofd fondsen. Wall Street sloot vrijdag hoger op de verlaging van de rentevoet, waardoor de kredietverlening ruimer wordt. In ternationaal is men bezig de rentevoet op een lager niveau te brengen. Dit bracht met zich mee, dat er ook van daag weer veel belangstelling bestond in Amsterdam voor de nieuwste 7 pet. staatslening. Deze obligaties werden verhandeld op 10115/16. Vandaag kwa men de 6% pet. obligaties Bank voor Ned. Gemeenten voor het eerst in de notering. De advieskoers was circa 100 3/8, tegen een uitgiftekoers van 98(£. Een groot succes dus. Ook de ove rige leningen B.N.G. lagen gevraagd ln de markt. In de scheepvaartsector waren Van Nievelt en Kon. Boot vast met vrij le vendige handel. Van Nievelt verbeter de bijna drie punten tot 93 3/4, Kon. Boot 1(4 punt tot 86. Van de cultures werd HVA in een open hoek verhandeld waarmede een koerswinst werd behaald van een half punt tot 123,/S Ook Cen trale Suiker Maatschappij trok belang stelling en verbeterde van 295 tot 298 (291). In de lokale afdelingen werden aan delen Van der Grinten hoger geadvi seerd. Brouwerij d'Oranjeboom werden op 315 geadviseerd tegen vrijdag 305 bieden en een laatstgedane notering van 295. Homburg was gevoelig lager op 240 tegen een laatstgedane notering van 269. In de Amerikaanse afdeling ter beur ze lag Studebaker zeer vast in de markt met ruime handel.

De Vallei | 1967 | | pagina 8