Veenendaals dagblad Lonen en dit jaar consumptie gaan matig omhoog Gemiddeld 85.000 werklozen; betalingsbalans beter Belastingontvangsten in dit jaar f 500 a f 600 m iljoen lager Koele ontvangst voor Wilson Chinese leger trekt op tegen Hoenan Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stroomdraden vielen op auto: man omgekomen Prinses Margriet en haar man nog in Rio CENTRAAL ECONOMISCH PLAN VOORZIET Prof. Zijlstra onthult in de Senaat: Vrij zacht Vietnam kost 80 miljard Brabantse pyromaan gearresteerd? Vogelwereldje II „Twee op wielen*' mijdt Heemstede RENTE BLIJFT HOOG BELASTINGEFFECTEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 llitg. Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 25 JANUARI I967 4le JAARGANG (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een bruto-Ioonslijging van gemiddeld ongeveer 8 procent (tegen 15 procent in 1964 en 10,5 procent in de afgelopen twee jaren), voorts een nog altijd vrij hoge prijsstijging voor consumptiegoederen van 4,5 procent (tegen resp. 6,5, 4 en 6 procent in de voorgaande jaren), een toeneming van de particuliere bestedingen met slechts 3 procent (resp. 6, 8 en 4 procent in de afgelopen drie jaren), een jaargemiddelde van ongeveer 85.000 werklozen (2,5 procent van de beroepsbevolking), een achteruitgang van de groei in de woningbouw (stijging in 1967 geraamd op 3 procent tegen resp. 29, 12 en 8 procent in de voorgaande jaren) dat zijn de meest uitspringende verwach tingen in het heden gepubliceerde Centraal Economisch Plan voor 1967. In dit plan leest men echter ook, dat over 1967 een overschot van 500.000.000, kan worden verwacht op de lopende rekening van de betalingsbalans, het geen ten opzichte van 1966 een verbetering inhoudt van niet minder dan 1,3 miljard. Het V.V.D. Tweede-Kamerlid mevr. Haya van Someren-Downer heeft boerenleider H. Koekoek dinsdag in kort geding gedagvaard voor de recht bank in Arnhem, omdat de heer Koekoek beweerd zou hebben, dat HARDINXVELD GIESSENDAM Dinsdagmiddag is langs de Parallelweg (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar de districtsre cherche van de rijkspolitie te Eindho ven meedeelt, is dinsdag de 22-jarige werkloze schilder P. J. uit Ves- sem aangehouden, op verdenking van veelvuldige, brandstichting. Sinds okto ber vorig jaar, toen in de Kempen ver schillende boerenschuren in vlammen opgingen en enkele tientallen bromfiet sen (voor het merendeel in Eindhoven) dit lot deelden, zoekt de politie naar de dader (s) aan deze (vermoede) brand stichtingen. Intussen, zo verklaart de rijkspolitie, heeft de verdachte P. J. geen enkele bekentenis afgelegd, hij zwijgt. Het on derzoek is nog gaande. In zijn dorp staat de jongeman be kend als een flap-uit. Hij heeft al ge ruime tijd tegenover iedereen, die maar luisteren wilde, laten doorschemeren meer van de branden af te weten. „Daar kon wel weer eens een brandje van komen", was een aankondiging, die hij niet zelden deed. Volgens de rijkspolitie de Eersel, wa ren zijn verklaringen zo openlijk, dat met het onderzoek belaste politiemen sen nauwelijks geneigd waren hem au sérieux te nemen. De aanwijzingen tegen rieus te nemen. De aanwijzingen tegen J. werden echter de laatste tijd zo dui delijk, dat tot arrestatie is overgegaan. XJoe uitgever L. J. Veen te Amster dam het klaar speelt een werkje met pl.m. 150 merendeels uitstekende gekleurde vogelplaten en een aantal zwart/wit tekeningen (alles van Rein Stuurman), ondersteund door een tip top tekst van Ko Zweeres aan de man te brengen voor een klein tientje, is mij een raadsel. Ik bedoel het gezel lige, charmante boekje „Vogels om ons heen", dat in het geheel geen pretenties heeft en toch dadelijk de aandacht trekt door de plezierige opzet en de originele aanbieding door een vlotte pen en een artistiek penseel. Onze secretaris van „Vogel bescherming" heeft al wel een stuk of tien publikaties op zijn naam staan en nergens verloochent hij zijn kennis en boeiende schrijftrant. Dit nu is echt een vademecum voor beginnende lief hebbers, die toch nauwelijks begrip kunnen opbrengen voor zeldzaam heden. Zij zoeken een eenvoudige handleiding en Zweeres heeft ten volle aan hun wens voldaan, zelfs in het handige formaat, want ge steekt het op excursie of wandeling zo in de zak, ja, wie naar het buitenland gaat, vindt ook nog de namen der vogels in de moderne talen, alsmede de we tenschappelijke, vermeld. Ge ziet dus, dat ik deze uitgave gaarne een prij zend woord op haar levensweg mee geef, al is het slechts, omdat de signalementen, veldkenmerken en ka rakteristieken zo getrouw uit de bus komen. Wie de in woord en beeld gebrachte soorten in één zomer mag ontmoeten, zal zich verrijkt en onder scheiden voelen, zulks mede, omdat zij zonder veel moeite op naam kon den worden gebracht. 25 januari '67 A. B. WIGMAN in Hardinxveld Giessendam de 27-jarige ongehuwde automobilist G. van Vliet om het leven gekomen in een onder stroom staande auto. Hij moest met zyn perso nenwagen uitwijken voor een fietsend jongetje, dat van links de weg opreed. De automobilist week uit naar de berm en raakte daarby een houten paal van het elektriciteitsnet, die afknapte en doormidden brak. Zijn auto kwam onderste boven in een moddersloot te recht. Onder stroom staande draden vielen in het water en op de auto, die ook de volle lading van de stroom kreeg. Daardoor werden de reddingspogingen van omwonenden zeer bemoeilykt. Toen zij eindelijk de bestuurder naar buiten getrokken hadden, bleek deze te zijn oVerleden. 9 Dinsdagavond omstreeks zeven uur is op de Middenweg in Nederhorst den Berg een scooterrijder verongelukt. Zijn jongere broer, die bij hem achter op zat, werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een vracht auto, achteruit rijdend over een brug van een erf, de weg versperde. De scooterrijder, die met grote snelheid kwam aanrijden, zag de vrachtauto niet tijdig doordat juist op dit punt een lamp in de straatverlichting ontbrak. Het slachtoffer was de 22-jarige G. C. Verlaan. Zijn 19-jarige broer, M. J. Veriaën, is met grote spoed naar het r k. ziekenhuis in Hilversum vervoerd. Q Een echtpaar is dinsdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeluk langs de Waalhaven in Rotterdam-Zuid, toen hun auto tegen een slippende truck botste. Het waren de 36-jarige tekenaar constructeur A. v. d. Berg en zijn 35- jarige echtgenote, mevr. N. C. v. d. Berg-Roobol. Hun tweejarig dochtertje Irene raakte bekneld, maar liep geen letsel op. Dinsdagmiddag is op Rijksweg 11 (Alphen-Leiden) in de gemeente Hazerswoude de 58-jarige mevr. A. v. d- Haven uit deze gemeente bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij stak achter een bus om de weg over en werd overreden door een scoo ter. RIO DE JANEIRO - Prinses Mar griet en mr. Pie ter van Vollenhoven zijn dinsdagavond te Rio in een nacht club gesignaleerd, waar zij naar een sambashow zaten te kijken. Het jonge paar was vergezeld van de Nederland se ambassadeur, jhr. D. van den Bran- deler en diens echtgenote. Zaterdag meldden wij reeds, dat de jonggehuw den zich in Zuid-Amerika bevonden. Toen hem werd gevraagd wie de jongelui in zijn gezelschap waren, wei gerde jhr. Van den Brandeler eerst te antwoorden. Naderhand gaf hij toe, dat het prinses Margriet en haar man wa ren. Volgens jhr. Van den Brandeler, was het jonge paar al geruime tijd in Rio en zou het daar nog verscheidene da gen blijven. Hij weigerde te zeggen waar het paar logeerde, maar het ver trok met zijn auto. 0 De 39-jarige J. H- de Kok uit Pa- pendrecht is dinsdagmorgen in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man, die per fiets op de splitsing Wa- teringsingel-Veerweg de rijbaan overstak werd aangereden door een auto. 0 Op Rijksweg 58, nabij hotel Ocken- burg te Goes, is dinsdagmiddag de 67-jarige A. J. Bom uit Goes die per fiets de Rijksweg overstak, door een vrachtauto gegrepen. Hij was op slag dood. (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG De burgemeester van Heemstede heeft afwijzend beschikt op een aanvraag van de P.v.d.A. voor een vergunning om 8 februari met de ver kiezingskaravaan „Twee op wielen" door zijn gemeente te mogen trekken. Burgemeester Ridder van Rappard wil voor de karavaan geen uitzondering maken op een Heemsteedse verorde ning, die geluidswagens alleen toestaat voor een liefdadig doel. Bovendien zou den de wagens van de karavaan niet mogen zijn voorzien van verkiezingsleu zen. De vergunning was aangevraagd om met de verkiezingskaravaan 8 februari, op de weg naar de Grote Markt te Haarlem, door Heemstede te mogen trekken. Vanzelfsprekend niet geruis loos en geluidloos. De karavaan zal nu langs de Schipholweg naar Haarlem rij den. Ridder van Rappard, de burgemeester van Heemstede, kwam eerder in het nieuws, doordat hij vooral voorwaar den verbond aan een optreden van het cabaret van Sieto Hoving in zijn ge meente. Daarop zag Sieto Hoving van zijn optreden af. ADVERTENTIE Na het voorbijtrekken van een zwakke storing, kwam ons land van nacht onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Hierdoor nam de wind af en tijdens opklaringen ont stond op verschillende plaatsen mist, waarbij de temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalde. Inmiddels is de depressie-activiteit op de Oceaan verder toegenomen. Een frontensysteem, dat behoort bij een depressie ten westen van Ierland, trekt via de Britse eilanden oost waarts en zal Nederland grotendeels met enige regen passeren. Achter het front wordt met een overwegend ma tige zuidwestelijke wind tamelijk zachte lucht aangevoerd, zodat de temperaturen morgen dezelfde of iets hoger zullen zijn. PARIJS Franse zegslieden hebben dinsdagavond gemeld dat president Charles de Gaulle de Britse premier Wilson heeft meegedeeld dat Frankrijk overleg wenst te plegen met zijn vyf partners in de E.E.G. over de Britse poging tot toetreding. De woordvoerder zei dat De Gaulle koeltjes een voorstel van de Engelsen heeft afgewezen om een geheime be spreking te houden tussen Wilson en De Gaulle tijdens de tweedaagse besprekin gen die dinsdagochtend zijn begonnen. Andere Franse woordvoerders ver klaarden echter dat Wilson de wens heeft uitgesproken dat minister van Buitenlandse Zaken George Brown bij alle besprekingen aanwezig zal zijn. Deze ontwikkelingen wijzen erop dat de Franse tegenstand tegen Britse toe treding nog even sterk is als altijd en dat er weinig kans is dat er vorderin gen zullen worden geboekt tijdens het huidige overleg tussen de beide leiders. Franse waarnemers wezen er dins dag op, dat Wilson met zijn rede voor de Raad van Europa in Parijs niet die geestdrift heeft gewekt als in Straats burg. Vooral zijn opmerking: „Als het ons niet lukt lid te worden van de E.E.G. zal dat niet onze schuld zijn", is in Parijs verkeerd gevallen. Aan Franse zijde meent men dat Wilson hiermee de verantwoordelijkheid voor een eventuele mislukking bij voorbaat van zich wil afwentelen. „Le Monde" schreef dinsdag dat Wilson veel overre dingskracht zal moeten gebruiken om deze opvatting bij zijn Franse gespreks partners weg te nemen. Franse zegslieden hebben met nadruk verklaard dat De Gaulle zich zorgvul dig niet heeft gebonden inzake de uit eindelijke houding die Frankrijk in het vraagstuk zal aannemen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgens de laatste ra mingen, zullen de belastingontvangsten dit jaar 500 k 600 miljoen gulden lager zijn dan aanvankelijk was begroot. Dit heeft de minister-president, prof. dr. J. Zijlstra, in zijn functie van minister van Financiën, dinsdagmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, tijdens de behande ling van de begroting van Financiën en van het Staatsmuntbedrijf. De begro ting, ziet er, volgens de premier, dan ook „beduidend ongunstiger" uit dan vorig jaar. De post overheidssalarissen zal, mede als gevolg van een grotere overloop van 1966 naar 1967, meer stij gen dan in de begroting was voorzien. Het zou, naar de mening van de mi nister-president, conjunctureel onjuist zijn het begrotingstekort te dekken door een beroep te doen op de open kapitaal markt. Een dergelijk beroep zou dan zeer omvangrijk moeten zijn. Als een inflatoire financiering nodig zou zijn, dan zou dit bij de centrale overheid moeten worden geconcentreerd. Nadat jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein (CHU) bij de replieken had gezegd dankbaar te zijn, dat deze som bere mededeling van de premier niet tot gevolg zal hebben, dat er een extra- beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan, verzwakte prof. Zijl stra z'n verklaring iets door te zeggen: „Praktisch geen extra-beroep op de ka pitaalmarkt". Of dit tekort gedekt moet worden is, zo zei de minister-president, een con- junctuurpolitieke vraag van de regering. Wel verzekerde hij de Kamer, dat de dekking van dit tekort achtergesteld zal worden bij de voorzieningen in de fi nancieringsbehoeften van de gemeen ten. De groei van het nationale produkt zal, naar de regering verwacht, 3% pet. bedragen, terwijl het aantal werk lozen tot gemiddeld 85.000 zal stijgen, dat is circa tweeëneenhalf procent van de beroepsbevolking. Het aantal werk lozen zal dus niet hoger zijn dan het cijfer, dat enkele weken geleden door minister Veldkamp was genoemd. Men zie verder elders in dit nummer. A Hoewel de toestand in China nog bijzonder verward is, is er een ding dat met steeds toenemende hevigheid voortgaat, namelijk het opplakken van steeds grotere muurkranten. Op de foto een aantal mensen in Kanton, die zich verdringen om de nieuwste biljetten te lezen. TOKIO Troepen van het geregelde Chinese lger zijn naar Tsjang Tsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, ge zonden om een einde te maken aan de tegen Mao gerichte activiteit. Dit meldden correspondenten van Ja panse kranten en een Japans radiosta tion uit Peking. Volgens deze corres pondenten is op muurkranten bekendge maakt, dat contra-revolutionairen die zich „het leger van de Rode Vlag van Hoenan" noemen, op 15 januari de kan toren van de provinciale commissie, van het partij-comité van Tsjang Tsja en het politiebureau hebben bezet. Zij zouden zich bovendien meester hebben gemaakt van een grote hoeveelheid geld, twee vrachtauto's, drie jeeps en fietsen. Ook zouden verscheidene mili tairen uit een kazerne zijn ontvoerd en andere soldaten zijn geslagen. Volgens de muurkranten wordt er vrijwel in alle streken gevochten tussen aanhangers van Mao en zijn aarts vijand, president Lioe Sjao-tsji. In sommige gebieden, zoals Sinkiang en Mandsjoerije, zou het leger zich afzij dig houden of de vijanden van Mao steunen. In de Chinese hoofdstad is dinsdag de bewaking van openbare gebouwen en partijbureaus versterkt. Sommige militairen dragen armbanden van de rode garde. De muurkranten herhalen de oproep van partijleider Mao aan het leger de links-revolutionaire groeperin gen te helpen. De „revolutionaire opstandelingen" (volwassen rode wachters) hebben de overhand gekregen in het partijcomité van de Noordchinese provincie Sjansi, zo deelde radio-Peking mee. De radio beschuldigde tegenstanders van partij leider Mao in het comité ervan een „strategische basis" voor herinvoering van het kapitalisme te hebben ge vormd. De Indonesische regering heeft dinsdag de plaatsvervangend marine-attaché van communistisch China, Sjih Hsin- jen, tot persona non grata verklaard en hem gelast het land binnen vier dagen te verlaten. Sjih zou eerder deze maand op een receptie van de Indonesische strijd krachten ter viering van het einde van de Islamitische vastenmaand gewei gerd hebben de voorzitter van het ka- binets-presidium, generaal Suharto, de hand te drukken. De cijfers in het plan voor 1967 zijn opgesteld, zo wordt in de toelichting ge meld, op basis van gegevens aan het einde van 1966, die enerzijds duidden op een overbesteding en extreme krapte op de kapitaalmarkt, terwijl zich ander zijds reeds een beweging in de richting van herstel van de betalingsbalans be gon af te tekenen. In de zojuist versche nen Inleiding van het ministerie van Economische Zaken op het plan, wordt echter ook gesteld, dat thans de concur rentiepositie van Nederland ten opzichte van het buitenland geheel anders ligt dan in het begin van de zestiger jaren: waarschijnlijk is het verschil in niveau tussen binnen- en buitenlandse arbeids kosten in de afgelopen drie jaren zo goed als geheel verdwenen. Andere elementen in het Centraal Economische Plan voor 1967 zijn: een geraamde volume-daling van 1 procent voor de bedrijfsinvesteringen in vaste activa, een vertraging in de groei van de produktie (van 5 procent in 1966 tot 4 procent in 1967), een vooralsnog vrij hoog blijvende rente op de kapitaal markt en een voortgaande, maar kleine stijging van het aandeel van de factor arbeid in het nationaal inkomen, ge paard gaande met een geringe vergro ting van het winstinkomen, dit laatste vooral in de industrie. De reële loon stijging is gering voor werknemers met eenjarige contracten ca. 1,5 pro cent. Het zijn conclusies, die het ministe rie van Economische Zaken met eni ge onzekerheid zegt te geven; het on zekerheidselement in de ramingen wordt zelfs groter dan anders ge noemd, omdat de ontwikkeling in het buitenland aan het kenteren is en de conjunctuurbeweging in het buiten land, met name in West-Duitsland, eveneens tekenen van aarzeling ver toont. Onzeker blijft in grote mate de in vloed van de voortdurende krapte op de kapitaalmarkt op de overheidsinveste ring, zo wordt in de inleiding gezegd. Er is voor deze investeringen in 1967 slechts een nominale stijging van 5 pro cent voorzien. Hierbij is verondersteld, dat de inflatoire financiering door de overheid in 1967 weliswaar aanzienlijk geringer zal zijn dan in 1966, maar nog niet geheel verdwenen. Wordt in afwijking hiervan uitgegaan van neutrale financiering door de (tota le) overheid, dan mogen aanmerkelijk sterkere repercussies op de omvang van de overheidsinvesteringen worden verwacht. Een nog sterkere stijging van de werkloosheid, geconcentreerd in de bouwnijverheid, zou daarvan het gevolg zijn. Nu al is het zo, dat de kapitaalschaar- ste en de hoge rentestand vooral de bouw- en metaalnijverheid hebben ge troffen; de stijging van de produktie neemt hier, in vergelijking met 1966, dan ook met de helft af. Andere tak ken van bedrijf, die met een ongunsti ge interne conjunctuur zitten, zijn de elektrotechnische industrie en de tex tielnijverheid. In het plan wordt bij de opstelling der prognoses uitgegaan van een verla ging der loon- en inkomstenbelasting per 1 juli 1967 en een verhoging van de omzetbelasting per dezelfde datum. In de marge wordt aangetekend, dat een vervroeging van de verlaging naar 1 april en een verschuiving 1 de ver hoging naar 1 október a.s. teen aantal effecten heeft in de verwachte resulta ten voor 1967. Zo zou het volume van de particuliere consumptie in dat geval niet met 3, maar met 3,4 procent stijgen, de be drijfsinvesteringen zouden niet achter blijven bij die van 1966, maar met 0,2 procent vooruitgaan, het volume van de goederenïnvoer zou niet met 3, maar met 3,5 procent toenemen (vorig jaar 7 procent), maar het saldo van de lo pende rekening op de betalingsbalans zou van f 500,- miljoen dalen tot f 300,- miljoen. zij jeugdstormleidster geweest is. Op de foto de beide Kamerleden bij het betreden van het gerechtsgebouw. (Voor een verslag van de zitting zie men elders in dit nummer). WASHINGTON President Johnson heeft dinsdag de begroting van de Ver enigde Staten voor het op 1 juli a.s. beginnende begrotingsjaar bij het Con gres ingediend. De uitgaven voor het conflict in Viëtnam zijn aanzienlijk ver hoogd, evenals die voor bepaalde pro gramma's voor de „grote gemeen schap", maar de bestedingen op ande re gebieden zijn sterk besnoeid. De begroting sluit met een tekort van 8.1 miljard dollar, vergeleken m^t een tekort van 9,7 miljard dollar oVer het lopende jaar, terwijl in de nieuwe be groting toch al rekening is gehouden met het voorstel tot verhoging van in komstenbelastingen met zes procent. De oorlog in Viëtnam is er de oor zaak van dat de staatsuitgaven zo sterk stijgen. Het conflict zal volgend jaar 21,9 miljard dollar f 80 miljard) vergen vergeleken met 19,4 miljard dit jaar. Laatstgenoemd cijfer is bijna het dubbele van de schatting van 10,3 mil jard dollar van een jaar geleden. De militaire uitgaven zullen uitkomen op 75,5 miljard dollar. Maar de algemene indruk die hij heeft gewekt, zo hebben woordvoerders mee gedeeld, is dat hij wil luisteren naar wat Wilson te zeggen heeft. Hij heeft zijn medewerkers laten weten dat hij het betoog van Wilson weinig exact achtte op belangrijke punten zoals het aanvaarden van de landbouwpolitiek, de noodzaak om wijzigingen te brengen in het verdrag van Rome en de verstand houding tussen Oost en West. A De Britse premier Harold Wilson, minister van Buitenlandse Zaken George Brown en de Franse president Charles de Gaulle, na de besprekingen over de eventuele toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap.

De Vallei | 1967 | | pagina 1